Vogels in de winter 'Ongelooflijk hoe milieujongens nu de tijdstroom mee hebben' Nieuwe cursussen bij DAS-Zeeland Knalfeest Actiegroep „Zeeuwen tegen Covra" groeit Klachten over vuurwerk en baldadigheid Schuttevaer-voorzitter H. Hoogerheide haalt fel uit in jaarrede: DINSDAG 31 DECEMBER 1991 NR 25077 Verwachting t/m zaterdag 4 jan. ZIERIKZEESCHEES5 NIEUWSBODE® Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 47,50 Bij autom. afschr. 45.00 Per jaar f 179.00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnemenls-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W Elk jaar weer vallen er slacht offers bij het afsteken van vuurwerk. Elk jaar weer zijn er mensen die het stoer vinden staan om een rotje van fors ka liber zo lang mogelijk vast te houden en pas net voor de knal weg te gooien en elk jaar weer resulteert dat in verwondin gen aan ogen, handen en oren. Elk jaar weer ergeren mensen zich groen en geel aan hen die onvoldoende geduld op kun nen brengen en ruimschoots voor het einde van het jaar al knallenzaaiend door het cen trum van dorp of stad trekken. Bij de rijkspolitie staat de te lefoon roodgloeiend. Wie op belt om te klagen krijgt te ho ren dat hij of zij een van de ve len is. Het lijkt een traditie te worden om voortijdig vuur werk af te steken. Nu zijn (be paalde) tradities er om in ere gehouden te worden. Het af steken van vuurwerk tijdens de jaarwisseling is een van die aloude tradities en het voert te ver om het voorstel te lanceren om die traditie maar af te schaffen zodat vuurwerkover- last helemaal tot het verleden behoort. Het zou wel aanbeve ling verdienen om te proberen te voorkomen dat het voortij dig afsteken van vuurwerk uitgroeit tot een traditie. Het zijn niet alleen mensen die schrikken van de onverwachte knallen en de vuurpijlen die onverwachtse wendingen ne mend tussen je benen door schieten. Voor de dieren is het ook geen pretje. Honden zijn in de regel geen vuurwerkfans, en hetzelfde geldt voor katten. Tijdens de jaarwisseling, maar iedere dierenliefhebber weet dat, verdient het aanbeveling dieren binnen te houden. Maar het zou voor veel mensen heel aangenaam zijn als men daags voor de jaarwisseling nog wel gewoon over straat kan zonder bang te hoeven zijn van onver wachtse knallen. En dan ma ken we van de jaarwisseling gewoon een knalfeest. P. K. BORSSELE - Tot nu toe heb ben 1500 personen zich aan gesloten bij de actie „Zeeuwen tegen de COVRA", die is opge zet door de inwonersgroep Borssele. De actiegroep heeft zich inmiddels aangesloten bij een schorsingsverzoek, dat be gin december is ingediend bij de Raad van State. Deze proce dure is volgens een woord voerster van de actiegroep aanhangig gemaakt door vijf boeren die wonen in de omge ving van de nieuwe nationale opslagplaats van radioactief afval. De Centrale Opslag Van Radio actief Afval (COVRA) is eind november begonnen met het transport van middel en laag radioactief afval van Petten naar Borssele. De inwoners- groep Borssele begon hierop de actie „Zeeuwen tegen de CO VRA". De woordvoerster zegt uitermate tevreden te zijn over het aantal steunbetuigingen van medestanders tegen de op slag in Zeeland. De 1500 hand tekeningen komen volgens de woordvoerster voor 90 procent uit de omgeving van de nieuwe opslagplaats in Borssele. Adhe siebetuigingen kwamen even eens van het CNV, de Stichting Natuur en Milieu, Vrouwen voor Vrede IJmond, en de Zeeuwse Milieufederatie. De actievoerders willen dat de Raad van State de opslag van radioactief afval in Borssele stopt, in afwachting van de nog lopende bodemprocedure. Ze willen hierdoor voorkomen dat een onomkeerbare situatie ont staat. Als de Raad van State het schorsingsverzoek niet ho noreert wil de inwonersgroep Borssele opnieuw een kort ge ding aanspannen, ditmaal bij de rechtbank in Den Haag. In november verklaarde de presi dent van de rechtbank in Mid delburg dat de stichting „Mil joenen zijn tegen" niet ontvan kelijk was in haar eis tegen de opslag van radio-actief afval, omdat deze stichting niet re presentatief was. NEW YORK - President Bush van de Verenigde Staten heeft vorig jaar heel weinig belas ting betaald aan de autoritei ten van steden en staten waar hij verblijft. De belastingdruk van George en Barbara Bush, die een inkomen van 552.732 dollar genoten, kwam uit op 29,5 procent, terwijl een Ame rikaans gezin met een inkomen van 52.011 dollar een belasting- 1990* Van 37'7 procent kende 'n WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht zuidw. 5 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 10% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidw. 5 Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 20% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht zuidw. 5 ZON- EN MAANSTANDEN 1 jan. Zon op 08.48, onder 16.37 Maan op 05.56, onder 13.38 2 jan. Zon op 08.48, onder 16.38 Maan op 06.58, onder 14.21 Nieuwe Maan: 5 jan. (00.10) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De jaarwisseling zal prak tisch droog verlopen. Hooguit valt er in het noordwesten van het land een licht spatje regen. Het kan zijn dat in het zuiden het hardnekkige wolken dek even breekt, maar breed zullen de opklaringen niet worden. De tem peratuur blijft vannacht ruimschoots boven nul. De enige verandering die zich begint af te tekenen is dat de zuidwestelijke wind geleidelijk toe neemt. Morgen trekt die in het noor delijk kustgebied af en toe aan tot krachtig. Ook dan heeft de bewol king de overhand, terwijl het kwik in de middag opnieuw rond 7 graden zal schommelen. ZIERIKZEE - Bij de politie zijn veel klachten binnengeko men over het voortijdig afste ken van vuurwerk en balda digheid. Op het Haringvliet- plein in de Zierikzeese wijk Poortambacht werd door jon geren een brandstapel ge maakt. In samenwerking met de gemeente werd de brandsta pel door de politie verwijderd. Verder werd aan de politie doorgegeven dat bij het eind punt van de bushalte Poortam bacht een bord was omgebogen en in brand gestoken. De poli tie zoekt naar de daders. Om streeks 20.30 uur kwam bij de politie melding binnen van een brand in de Huybertstraat. Het bleek een brandstapel van au tobanden en kerstbomen. De brand werd geblust. Er werd door de brandstapel verder geen schade aangericht. In de nacht van zaterdag op zondag werden in Bruinisse vijf auto's opengebroken. Alle benadeelden waren Duitse va kantiegangers. Uit de auto's werden radio-cassettespelers en foto-apparatuurgestolen. Op zondagmorgen werden eveneens in de omgeving van Bruinisse twee auto's openge broken. Ook hier ging het om Duitse vakantiegangers. De buit bestond uit radio's. De schade is niet bekend. BRUINISSE - „Meer en meer krijgen we te maken met de milieu-gelovigen die de meest absurde kre ten slaken en eisen stellen die de ondergang van de mosselcultuur zouden bewerkstelligen". H. Hooger heide, voorzitter van de afdeling Schouwen-Duive- land van Koninklijke Schippersvereniging Schutte- vaer, wond er in zijn jaarrede geen doekjes om. Hij haalde fel uit naar milieubeschermingsorganisaties en ook de rijksoverheid kreeg een niet mis te versta ne veeg uit de pan. Veruit het grootste gedeelte van de leden van de afdeling Schouwen-Duiveland van Schuttevaer zijn mosselkwe kers en die hebben, zo stelde Hoogerheide, het in het afgelo pen jaar niet al te gemakkelijk gehad. „De vooruitzichten wa ren slecht en de nog aanwezige voorraad mosselen op het wad werd bedreigd door eidereen- den. Het resultaat was dan ook een zeer geringe aanvoer van Waddenzee-mosselen", aldus Hoogerheide. Hoge prijzen Uiteindelijk viel het jaar voor een deel van de mosselkwekers nog niet zo slecht uit. De aan voer van mosselen was gering terwijl de vraag hoog was. Dientengevolge steeg de prijs. „Hetgeen des te schrijnender was voor collega's die geen mosselen meer hadden", aldus Hoogerheide. Minder tevreden toonde Hoo gerheide zich met de uit komsten van de voor de vissers belangrijke conferentie van Esbjerg. Daar werden afspra ken gemaakt om te komen tot drastische beperking van de schelpdiervisserij. „Van gelij ke monniken, gelijke kappen is geen sprake", stelde Hooger heide. „Tfen eerste heeft Dene marken net zoveel te zeggen als de andere (gespreks)partners terwijl het slechts een fractie Waddengebied bezit". Hoogerheide koppelde daar de opmerking aan vast dat het niet ondenkbaar is dat de Deense overheid onder druk van jagers de beperkingen met betrekking tot de jacht op vo gels terugtrekt of op z'n minst verzacht. Voor het standpunt van Duitsland had Hoogerhei de geen goed woord over. „Kokkelvisserij totaal verbie den, zegt Duitsland. Makkelijk gezegd. Duitsland heeft geen kokkelvisserij Inleveren Hoogerheide vervolgde met de opmerking dat uit signalen uit Den Haag blijkt dat de mossel vissers zullen moeten inleveren en aan hen beperkingen zullen worden opgelegd. „Makkelijk regeren is dat. Je hebt alle mi lieugelovigen op je hand en je kunt een daad stellen tegen over de groenen want 'die vis sertjes' hebben toch niets in te brengen en die kunnen wq wel pakken". Hoogerheide stak gen beschul digende vinger richting rege ring. Een regering die in zijn ogen niet consequent is. „Met de echte grote vervuilers loopt dat niet zo gladjes. Shell, Bay er, Sandos of de NAM pak je zo gemakkelijk niet en dat snijdt ook sneller in je eigen vlees", aldus de Schuttevaer-voorzit ter. Ook de media gaan in zijn ogen niet vrijuit. „De krant geeft evenveel ruimte voor bericht geving van 60 met olie be smeurde vogels als voor de noodlanding vooreen vliegtuig waar 129 mensen ontsnappen aan de dood". Hij haalde het voorbeeld aan van de moeder loze jonge zeehond die aan spoelt op Terschelling. „Dan kan heel Nederland zien dat- Lenie 't Hart 'persoonlijk' het beestje per helikopter ophaalt en gaat verzorgen in haar te huis in Pieterburen". Onderzoek Hoogerheide beschuldigde de rijksoverheid ondubbelzinnig van onrechtvaardigheid. „Tben twee jaar geleden na acht jaar onderzoek het RIN uitkwam met de rapportage over het ef fect van de mosselcultuur op het ecosysteem in de Wadden zee konden geen nadelen wor den aangetoond. Maar toch zou eigenlijk de hele visserij moe ten verdwijnen uit de Wadden zee.". „Nu zou je mogen verwachten dat deze signalen enkel van de zijde van het natuurbeheer zouden komen, maar niets is minder waar want ook andere ministeries willen graag een duit in de milieuzak doen", al dus Hoogerheide. Ook Rijks waterstaat werd door Hooger heide onder ,vuur genomen. Rijkswaterstaat plant zee gras. Men kan zich afvragen of waterstaat geen beter doel kan dienen dan tuinieren op de Waddenzee". Ook de wijze waarop Rijkswa terstaat rampen-oefeningen uitvoert kan volgens Hooger heide niet door de beugel. Eer-" der deze maand, zo vertelde Hoogerheide, had een dergelij ke oefening plaatsgevonden. Er zou een ongeluk met een tanker zijn gebeurd. Volgens Hoogerheide heeft men echter verzuimd te melden dat het slechts om een oefening ging. „Aangezien uit niets bleek dat het om een oefening ging zou dit op de veiling ernstige gevol gen hebben gehad voor de mos- selprijzen. Gelukkige bij komstigheid was dat er geen veiling was". Hoogerheide stelde dat een dergelijke handelwijze afkeu renswaardig is. „Het gaat ook ten koste van de geloofwaar digheid. Als zich onverhoopt werkelijk een ongeluk voor doet zal men weer aan een oefe ning denken en dat is zeer ver warrend en gevaarlijk", aldus Hoogerheide. „Wat meer zorg vuldigheid en minder paniek- zaaierij is op zijn plaats". Eensgezindheid Hoogerheide riep tijdens de vergadering in Bruinisse op tot eenheid. „Het zal veel overleg kosten om er, net als in het ver leden, het beste van te maken. Gedachtig aan de Zeeuwse wa penspreuk Luctor et Emergo zal het bedrijf moeten worste len en dan de kop boven water houden. Helemaal droog wordt de leeuw nooit, maar door wer ken blijft hij boven". Kort geding- ZIERIKZEE - Wie zich wil gaan bekwamen in tekst verwerken of boekhouden kan in januari terecht bij de Dag- en Avondschool Zeeland (DAS). Op woens dag 15 januari start om 18.30 uur de cursus tekstver werken voor beginners (wordperfect 5.1). Het doel van de cursus is dat men niet alleen leert omgaan met de computer, maar ook de fijne kneepjes van de tekstverwerking eigen maakt. Het gebruikte programma wordperfect 5.1 is één van de tekstverwerkingsprogram ma's, die tot de internationale standaard behoren. Daarom zal de cursus volgens de DAS ook voor bedrijven interessant zijn. Zeker als de cursisten na de basiscursus de cursus voor gevorderden gaan volgen. Ook die cursus zit in het pak ket van de DAS. Deze cursus start eveneens op woensdag 15 januari (20.15-21.45 uur). Bij de ze cursus ligt het accent op de vele extra's, die het pakket wordperfect te bieden heeft. De beide cursussen omvatten dertien bijeenkomsten in het gebouw van de DAS aan het Jannewekken 19 te Zierikzee Boekhouden Dinsdag 14 januari start de cursus praktijkdiploma boek houden (18.30-21.45 uur). De cursus PDB is een gewaardeer de opleiding die door de over heid en het bedrijfsleven voor een groot aantal functies wordt gevraagd. De opleiding is aan de ene kant oud en vertrouwd, maar aan de andere kant ook vernieuwd en uitgebreid door invoering van de computer. Alle cursisten leren nu ook de boekhouding te doen op de computer vanaf de invoer van gegevens tot het uitprinten van alle overzichten. De cursus duurt vijftien maanden en wordt afgesloten met een offi cieel examen, dat de volgende vakgebieden omvat: bedrijfs administratie, bedrijfscalcula- tie en statistiek, handelsken nis en rechts- en wetskennis. De cursus is niet alleen be stemd voor diegene die zijn of haar kans op een goede baan of promotie wil vergroten of die een gemiste kans op een dag school wil goed maken, maar ook voor de jonge ondernemer die de economische kant van het ondernemerschap wil leren beheersen. Voor meer informa tie of aanmelding: DAS-Zee land, Jannewekken 19, Zierik zee of 01110-16368 (bgg 01184- 66186). DEN BOSCH - Het gerechtshof in Den Bosch heeft maandag twee mannen vrijgesproken van de beschuldiging dat zij „door verregaande nonchalan ce" in 1989 loodvergiftiging veroorzaakten bij honderden koeien in Nederland, België en Engeland. Ook de Zeeuwse mosselen brachten de eerste helft van het seizoen een hoge prijs op. Mos- selzaadval bleef echter uit en door stormen en-de honger van eidereenden raakte de voor raad mosselzaad vrijwel uitge put. „Het leek weer op niets uit te lopen", aldus Hoogerhei de. „Deze beperkingen waren blijkbaar voor de Waddenvere niging, gesteund door Vogel vereniging en het Wereld Na tuur Fonds nog niet voldoen de", aldus de wat bittere con clusie van Hoogerheide. Via een kort geding werd gepro beerd na een keer vissen verde re visserij onmogelijk te ver bieden. „Gelukkig oordeelde de rechter dat correct was ge handeld en werd de eis van de Waddenvereniging niet geho noreerd". AMSTERDAM - Het Neder lands Filmmuseum in Amster dam toont van 10 t/m 17 janua ri zes films van Sam Peckin- pah. In het centrum van dit programma staan de lange en korte (MGM) versie van Pat Garrett Billy The Kid (1973). AMSTERDAM - De 34-jarige Amsterdammer, die werd ver dacht van betrokkenheid bij de overval op het grenswisselkan toor van het Centraal Station maandagmorgen vroeg, is door de Amsterdamse politie weer vrijgelaten. MAASTRICHT - De Provincie Limburg zal zich niet zonder slag of stoot neerleggen bij de plannen van minister D'Anco- na (Cultuur), om behalve het Limburgs Symphonie Orkest (LSO) ook de Opera Zuid te la ten verdwijnen. Algemeen werd aangenomen dat het met de zaadval niets meer zou worden. „De natuur laat zich echter niets voor schrijven en begin juli werd dan toch op meerdere plaatsen zaadval waargenomen. Het af gelopen najaar zijn de visserij organisaties en de overheid na veel hobbels te hebben geno men het eens geworden dat op beperkte schaal en onder quo tering op mosselzaad mocht worden gevist". ZIERIKZEE - De weersvoorspellingen zijn nog wat onduidelijk, maar mocht Koning Winter ons land geheel veroveren, dan komen de in ons land verblijvende vogels in moeilijkheden. Vooral wa tervogels, zoals Blauwe Reigers en Roerdompen, kunnen bij vorst niet bij hun voedsel komen en zullen worden gevoerd door plaatselijke vogelwerkgroepen en afdelingen van de dierenbescher ming. In koude nachten verliezen vogels ongeveer eentiende van hun lichaamsgewicht. Overdag is het laat licht en vroeg donker. De vogels hebben dus niet zoveel tijd om voedsel te zoeken. En klei ne vogels kunnen geen dag zonder voedsel. Vooral als er sneeuw of ijzel ligt kunnen vogels alle hulp gebruiken. Bij de dierenspeciaalzaak is speciaal samengesteld wintervoer te krijgen. (Ar chieffoto). Sa Hoogerheide: ,,Die vissertjes kunen we wel pakken". (Archieffoto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3