Nieuwe wet zorgt voor gezondheidszorg op maat December net als heel '91 zachter dan gemiddeld Kunstwerk Zeeuwse samenleving langs de weg Goes-Zierikzee k Rechter houdt uitzetting drie Vietnamezen tegen 85 aanhoudingen in verband met oud en nieuw Wat er per 1 januari verandert door het Plan Simons Nieuwe arrestaties na diefstal uit ooievaarsdorp Toestand Moeder Teresa kritiek na hartoperatie Nederland en Suriname overleggen over defensiebijstand Van 5 januari tot en met 4 maart 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG (ANP)- De politie van Den Haag heeft tot nu toe totaal ongeveer 85 aanhoudingen verricht in verband met de jaarwisseling. Dit heeft een poli- tiewoordvderder maandagavond desgevraagd mee gedeeld. ZIERIKZEE - De gezondheidszorg in Nederland staat op een zeer hoog «peil. Tegelijkertijd is het ech ter zo dat wij met het huidige gezondheidszorgstel sel niet zonder meer de toekQmst in kunnen gaan. Er dienen zich namelijk wezenlijke problemen aan. De huidige stituatie kan niet eindeloos voortduren. Daarom heeft het parlement een nieuwe wet goedge keurd, die de weg opent naar een beter stelsel van ziektekostenverzekeringen. Deze wet - het Plan Si mons - heeft twee belangrijke onderdelen. Zeventig personen zijn aange houden voor minder ernstige feiten als het afsteken en bezit ten van vuurwerk. Circa vijftig van hen zijn .doorverwezen naar het Haltproject, voor een alternatieve straf. Vijftien mensen zijn in verzekering ge steld wegens onder meer het dreigen met een vuurwapen, mishandeling en het fabriceren van een vuurwerkbom. De offi cier van justitie moet beslissen of zij tot en met de jaarwisse ling vast blijven zitten. De po litie heeft onder andere een vuurwapen, een mes, een ploertendoder, duizend kilo gram vuurwerk, autobanden en kerstbomen in beslag geno men. Zowel het aantal aanhou dingen als de inbeslagnames is tot op heden beduidend minder dan vorig jaar. Tben brachten 49 Hagenaars oudejaarsnacht Een Vietnamese inwoner van het asielzoekerscentrum in Rijsbergen en een Vietnamees echtpaar dat in Maastricht wordt opgevangen, mogen de beslissing op hun herzienings verzoek in Nederland afwach ten. Dat heeft fungerend recht bankpresident mr. H. van der Werf van de rechtbank in Den Bosch maandag beslist. Twee asielzoekers uit Eindhoven verloren hun kort geding en mogen nu door de Staat wor den teruggestuurd naar Tsje- choslowakije, waar zij het laatst verbleven. De man uit Rijsbergen heeft vijf jaar in Nederland is bereid technische bijstand aan het Surinaamse ministerie van defensie te ver lenen door militaire deskundi gen aan de ambassade in Para maribo te verbinden. Volgens Gilds zal worden nagegaan op welke terreinen die deskundi ge bijstand mogelijk is en wan neer die kan worden verleend. Gilds die met enkele adviseurs naar Bonaire gaat hoopt dat verdere stappen ,,zo spoedig mogelijk na het overleg" hun beslag krijgen. Nederlandse bijstand op het gebied van de- DEN HAAG - De Koninklijke Bibliotheek in Den Haag her denkt komend voorjaar de honderdste geboortedag van de Britse auteur John Tolkien, die wereldberoemd werd met In de ban van de ring en De Hobbit. Van 24 april tot en met 5 juni is er een groots opgezette over zichtstentoonstelling. Datum ZIERIKZEE 1 januari 2 januari ROOMPOT BUITEN I januari 2 januari BRUINISSE I januari 2 januari WEMELDINGE l januari 2 januari Springtij 7 januari in de cel door en werden er vooraf vijfduizend autobanden en evenzovele kilo's vuurwerk in beslag genomen. De politie, die tijdens oud en nieuw zes honderd mensen op de been heeft, spreekt nu van een rusti ge situatie. „Misschien werkt het beleid preventief. De vraag is of dit de stilte voor de storm is of dat we het daadwerkelijk onder controle hebben,", aldus de politiewoordvoerder. In Den Haag wordt de afgelopen jaren het beleid gevoerd zoveel mo gelijk raddraaiers van de straat te houden. In verband hiermee zijn extra cellen be schikbaar. Vorige week werd bekend dat zestig Hagenaars tijdens de jaarwisseling hui sarrest hebben. Zij maakte zich vorig jaar schuldig aan openlijke geweldpleging en vernieling. Tsjechoslowakije gewerkt, maar zijn verblijfsvergunning verliep. Daarna vluchtte hij naar Nederland. Hij is bang dat hij bij uitzetting naar Tsje choslowakije zal worden door gestuurd naar Vietnam. Daar staat he, naar zijn zeggen poli tieke vervolging te wachten, omdat hij zijn land verliet en omdat zijn familie samenwerk te met het vorige, inmiddels verjaagde, Vietnamese regime. Bovendien zou hij net als ande re landgenoten in Tsjechoslo wakije worden gediscrimi neerd. fensie moet de rechtstaat en de mocratie in Suriname helpen versterken. Hierover zijn in no vember al afspraken gemaakt toen ministers uit beide landen elkaar op Bonaire ontmoetten. Tbr Beek was toen niet aanwe zig om te voorkomen dat het accent te zwaar op militaire kwesties zou komen te liggen. Het lag aanvankelijk in de be doeling dat Tbr Beek en Gilds eerder deze maand overleg zou den voeren. Hun ontmoeting werd op Surinaams verzoek uitgesteld. ALKMAAR - „Tussen de Ring" heet de fototentoonstelling van Frank Roosendaal en Arman do Jongejan die van 7 januari t/m 5 februari in de Galerij van de Vest in Alkmaar wordt ge houden. De twee fotografen trokken in 1990 naar Antwer pen om „hun project" uit te voeren. Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand 00.25 134 06.35 -114 12.55 133 19.05 -128 01.30 139 07.35 -122 14.00 143 20.00 -123 11.35 128 05.45 -106 18.05 -120 00.05 135 06.25 -116 12.35 138 18.50 -118 00.25 145 06.35 -121 12.50 142 19.10 -135 01.35 147 07.35 -130 14.10 150 19.55 -131 00.25 141 06.40 -119 12.50 140 19.05 -132 01.35 145 07.35 -127 14.05 149 19.55 -128 Er komt een basisverzekering voor iedereen. De premie voor deze basisverzekering is gro tendeels afhankelijk van het inkomen, zodat degenen die het meeste verdienen ook ver houdingsgewijs meer moeten betalen. Het merendeel van de nu beschikbare hulpverlening zal tussen nu en het midden van de jaren '90 worden onder gebracht in deze basisverzeke ring. Potjes Daarmee vervalt het verschil tussen het ziekenfonds en par ticuliere verzekeringen en ver vallen tevens de vele regels en verschillende 'potjes' waaruit onze gezondheidszorg nu wordt betaald. De zorg kan daardoor OOSTERWOLDE - De politie van Oosterwolde heeft samen met de rijkspolitie van Lies veld en de Algemene Inspectie Dienst nog drie arrestaties verricht in verband met de diefstal van naar schatting 80 ooievaars uit het ooievaars dorp het Liesveld in Groot- Ammers. Onbekenden namen de vogels daar in de nacht van donder dag 19 op vrijdag 20 december mee. Het afgelopen weekeinde werden 56 vogels teruggevon den in Friesland. Maandag zijn twee mannen van 29 en 32 jaar uit Haule aangehouden, even als een dierenhandelaar uit Apeldoorn. De 29-jarige ver dachte is na verhoor vrijgela ten. Hij heeft bekend dat hij de ooievaars enige tijd heeft ge huisvest. Afgelopen zaterdag werd een 35-jarige dierenhan delaar uit Haulerwijk gear resteerd, maar over diens rol wil de rijkspolitie van Ooststellingwerf verder geen mededelingen doen. De man wordt vooralsnog als hoofdver dachte beschouwd en zal dins dag worden voorgeleid aan de officier van justitie. De ver miste ooievaars zijn nog niet allemaal terecht. Zo'n 25 eibers worden nog vermist. LA JOLLA - De toestand van Moeder Teresa, die zondag een hartoperatie onderging in de Verenigde Staten, is kritiek. De 81-jarige geestelijke, die in 1979 de Nobelprijs voor de Vre de kreeg voor haar werk voor „de armstcn onder de armen", heeft ook een longontsteking opgelopen, 7.0 werd uit medi sche bron vernomen. beter worden afgestemd op on ze werkelijke behoeften en op onze individuele wensen. Voor de voorzieningen die niet door de basisverzekeringen worden gedekt, komen er aanvullende verzekeringen. De overgang naar deze basis verzekering wordt gemaakt door de betreffende hulpverle ningen geleidelijk aan over te hevelen naar de AWBZ (Alge mene Wet Bijzondere Ziekte kosten). In de nieuwe wet zijn boven dien prikkels ingebouwd die alle partijen in de gezond heidszorg stimuleren om be wust om te gaan met de kosten. Iemand die rekening houdt met de kosten en op een ver standige en zuinige manier om gaat met gezondheidszorg, Het kunstwerk komt ten zui den van de Langeweg, de weg tussen Wolphaartsdijk en Wil- helminapolder te staan. Het ziet er uit als een twee meter hoge, halve cirkel. De middel lijn van het kunstwerk is der tig meter lang. Het tijdelijke monument bestaat uit zestig vlamvormige, segmenten die, tegen elkaar geplaatst, de wan den een lichte golving geven. De halve cirkel wordt aan bei de uiteinden bekroond met een, eveneens vlamvormige, plaat gepolijst messing. De verschillende segmenten vormen voor het oog één geheel omdat ze met klei zijn bestre ken. Zo zijn ze volgens Hans de Vin verbonden met het land schap terwijl de messing het buitenlicht opvangt en uit straalt. De kunstenaar is 27 jaar en woont sinds een jaar in Borssele. Hij zal in de periode van 5 januari tot en met 4 maart dagelijks een segment verplaatsen van het ene uitein de van de halve cirkel naar het andere. Van de weg af gezien verandert de eerst gesloten cirkel daar door geleidelijk in een open halve cirkel. Op het moment dat dit veranderingsproces is voltooid houdt het monument op te bestaan. Die geleidelijke verandering symboliseert Zee- moet daarvan ook de voorde len kunnen plukken. Een voorbeeld is de mogelijk heid tot het nemen van een ei gen risico. Particulier verze kerden zijn hiermee al sinds jaar en dag vertrouwd. Ook ziekenfondsverzekerden kun nen straks voor het AWBZ-deel van hun verzekeringspakket een eigen risico afspreken met hun ziekenfonds en zodoende hun nominale premie verlagen. Met ingang van 1992 wordt de verstrekking van medicijnen overgeheveld naar de AWBZ en gaat iedere ziekenfondsverze kerde een stukje nominale pre mie betalen voor de AWBZ. De ze premie is niet afhankelijk van het inkomen en kan van ziekenfonds tot ziekenfonds iets verschillen. Zo kan een zie kenfonds dat efficiënter werkt, dit tot uiting laten komen in een lagere nominale premie. Veranderingen Tevens kan het, ziekenfonds u vanaf 1 januari de mogelijk heid bieden om binnen de no minale premie een eigen risico te nemen. Ziekenfondsen zijn hiertoe niet verplicht en de eer lijkheid gebiedt te zeggen dat de politiek hen slechts een zeer middeld over het hele jaar 0,3 graden hoger dan normaal: 9,5 graden Celcius. Hiermee komt, zo constateert het KNMI, een eind aan een reeks van opeen volgende „record-zachte" ja ren. In 1988 lag de gemiddeld jaartemperatuur op 10,3 gra den, in 1989 op 10,7 graden en in 1990 op 10,9 graden Celcius. Zeer koude dagen In De Bilt werden in 1991 zes zeer koude dagen gemeten (met een minimumtemperatuur van minder dan 10 graden onder nul. Dat is tweemaal zoveel als het gemiddelde over langere termijn. Het aantal vorstdagen (met een minimumtempera tuur onder de 0 graden) was niet hoger dan het gemiddelde land in verandering. Als een samenleving die zich steeds meer openstelt voor contact met de buitenwereld. Volgens de kunstenaar kuhnen de delen van het kunstwerk ook worden beperkte voorbereidingstijd heeft gegund: pas in december heeft het parlement het finale ja-woord gegeven. De zieken fondsen zullen daarom waar schijnlijk pas in 1992 hun ver zekerden gaan benaderen met nieuwe keuzemogelijkheden. De veranderingen die per 1 ja nuari in het kader van het Plan Simons worden doorgevoerd, hebben voorlopig nog weinig directe gevolgen voor de ma nier waarop men in het dage lijks leven gebruik kan maken van de gezondheidszorg. Het ziekenfonds of particuliere verzekeraar verzekert ook in het nieuwe jaar. Met medische vragen kan men ook in 1992 en in de jaren daarna terecht bij de huisarts. Voor medicijnen gaat men'naar de apotheek en voor tandheelkundige hulp gaat u naar de tandarts. De be schikbaarheid van zorg blijft gewoon gewaarborgd, nu en in de toekomst. Toch wil dit niet zeggen dat al les bij het oude blijft. De gelei delijke overgang naar een ba sisverzekering betekent dat wij in de komende jaren op een andere manier zullen omgaan met de gezondheidszorgvoor zieningen. Iedereen krijgt nieuwe keuzemogelijkheden en verstandig en zuinig ge bruik van gezondheidszorg wordt beloond met premie- voordeel. De meeste van deze veranderingen zullen betrek king hebben op verzekeringen en op de manier waarop kosten in de gezondheidszorg worden vergoed. Het is daarom ver standig om in de komende we ken en ook daarna de brieven die u krijgt van uw zieken fonds of ziektekostenverzeke ring met aandacht te lezen. van 69. Zomerse dagen, waarop het warmer was dan 25 graden, waren er in 1991 meer dan ge middeld: 26 (16) en er waren tweemaal zoveel tropische da gen (warmer dan 30 graden) dan gemiddeld: 4 (2). Met ge middeld 1555 uren zonneschijn was 1991 aan de zonnige kant. het gemiddeld is 1498 uur. April, juli en augustus waren de zonnigste maanden, terwijl juni de op een na somberste juni-maand van de eeuw was. Opmerkelijke dagen Opmerkelijke weerkundige dagen waren in 1991: 6 januari: aan de kust woedde wester storm; 10 januari: in het zuiden van het land werden tempera turen tot 14 graden gemeten; 24 februari: temperaturen tot 16 graden in het zuiden van het land; 11 tot en met 13 april: warme dagen met temperatu ren rond de 22 graden; 3 sep tember: temperatuur van 30,1 graden gemeten; 8 november: poollicht te zien. begrepen als lichamen. Perso nen die gezamenlijk één blok vormen. Het tempo van de verandering is bepaald vanuit een natuur lijk uitgangspunt. In zestig da gen draait de halve circel 180 graden: de omloop. De omloop is een momentopname, hij duurt precies twee maanomlo- pen. Op die manier worden tijd en snelheid via het project in verband gebracht met verande ring. Voorbijgangers zien het kunstwerk echter in hun eigen menselijke tempo dat wordt bepaald door de wijze van ver voer waarvan zij gebruik ma ken. Tot en met zaterdag 4 januari Zierikzee Openstelling Maritiem Mu seum. Van 10.00 tot 17.00 uur. Op zon- en feestdagen van 12.00 tot 17.00 uur. Eerste kertsdag en nieuwjaarsdag gesloten. Burgh- Haamstede Tentoonstelling Jean Kamps, naïeve schilderkunst achter glas. De Bewaerschole. Maan dag t/m zaterdag 13.30-16.30 uur (kerst en nieuwjaarsdag gesloten). Tot en met 31 december Burgh-Haamstede Soos Big-S geopend. Sluispad 48. Van 14.30 tot 18.00 uur en van 20.00 tot 24.00 uur. Dinsdag 31 december Zierikzee Jaarsluiting Leger des Heils, De Lichtboei. 19.00 uur. Woensdag 1 januari Zierikzee Nieuwjaarsnachtfeest. Bro- gum. 21.00 uur. Donderdag 2 januari Zierikzee Nieuwjaarsreceptie. De Vier schaar stadhuis. 20.00 tot 22.00 uur. Vrijdag 3 januari Zierikzee Nieuwjaarsreceptie NBvP. Mondragon. Van 14.30 tot 16.00 uur. Dinsdag 7 januari Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Oosterland Nieu wj aarsbij eenkomst NBvP. Oosterhof. Van 9.30 tot 11.30 uur. Donderdag 9 januari Nieuwerkerk Commissie az. Gemeentehuis. 18.30 uur. Zaterdag 11 januari Zonnemaire Oud papieractie. In kern en omstreken. Vanaf 9.30 uur. Dinsdag 14 januari Burgh-Haamstede Kennismakingsavond voor nieuw ingezetenen in het ge meentehuis. 19.30 uur. Woensdag 15 januari Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Zaterdag 18 januari Brouwershaven Jaarlijkse muziekuitvoering muziekvereniging Apollo. Tbn- nenmagazijn. 20.00 uur. Dinsdag 21 januari Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 29 januari Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 4 februari Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 12 februari Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Zaterdag 15 februari Zierikzee Jongerendag. Brogum. Dinsdag 18 februari Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde 14.30 uur. Woensdag 26 februari Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 3 maart Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Dinsdag 17 maart Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènda 14.30 uur. Woensdag 18 maart Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN BOSCH - Drie Vietnamese vluchtelingen heb ben maandag hun kort geding gewonnen dat zij aan spanden tegen de Staat om hun uitzetting te voorko men. Twee anderen mogen echter wel worden uitge zet. PARAMARIBO - De ministers van defensie van Ne derland en Suriname voeren van 6 tot en met 8 ja nuari overleg over technische bijstand aan het mi nisterie van defensie in Paramaribo. Dit heeft de Su rinaamse minister Siegfried Gilds maandag beves tigd. Gilds ontmoet zijn collega Relus ter Beek op Bonaire. DE BILT - De laatste maand van 1991 was net als het hele jaar aan de zachte kant. De gemiddelde tempe ratuur was 4 graden Celcius tegen 3,2 gemiddeld in voorgaande jaren, zo blijkt uit cijfers vaïi het KNMI in De Bilt. V l Ook al regende het in de twee de helft van de maand veel, de gemiddelde hoeveelheid neer slag lag onder het' gemiddelde van andere jaren: 54 millimeter tegen 72 millimeter. Ook over het hele jaar gezien was 1991 droger dan gemiddeld. Nor maal wordt een gemiddelde van 775 millimeter gehaald, maar dit jaar was het 645 milli meter. Van februari tot en met mei was het droog, net als in augustus. Juni en november waren zeer natte ;maanden, al dus het jaaroverzicht van het. KNMI. De temperatuur lag ge- De eerste helft van de maand was overigens aan de koude kant. Op vijftien dagen was de minimumtemperatuur lager dan 0 graden Celcius, maar op 22 december was het op ver schillende plaatsen in het zui den van het land ongebruike lijk warm: 14 graden. Vooral doordat de zon in de eerste helft van de maand flink scheen, waren er in december meer zonne-uren dan normaal. Gemiddeld schijnt de zon in de cember ongeveer 38 uur, maar dit jaar was het vijftig uur. ZIERIKZEE - In de periode van 5 januari tot en met 4 maart staat langs de autoweg Goes-Zierikzee een kunstwerk dat de veranderende Zeeuwse samenle ving symboliseert. Een samenleving die zich steeds meer open stelt voor contact met de buitenwereld. Het monument kreeg de titel Omloop en werd ge maakt door de beeldende kunstenaar'Hans de Vin uit Borssele. Hij kreeg daarvoor subsidie van de pro vincie Zeeland, KWS Goes, het bedrijf Zeelandia en de culturele raad Goes.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2