Zeeland Vogelland: een speerpunt voor het toekomstig natuurbeleid RESERVERINGSBON dit biedt de beeldbuis Derde datum geprikt voor Nieuwsbode-reis Tussen Kerst en 1992 kortingen tot 50% deurloo zierikzee Samenvattend artikel Zeeuws Landschap Over auto gelopen in Zierikzee Doorrijden na aanrijding Container brandje Nieuwjaars bijeenkomst PCOB Oliebollen actie in Bru Nieuwjaars receptie Bruinisse i MAANDAG 30 DECEMBER 1991 NR 25076 3 ZIERIKZEE - In het blad Zeeuws Landschap geeft Gert-Jan Buth een duidelijke samenvatting van de onlangs gehouden studiedag op Neeltje Jans, waarbij de vogels in het Zeeuwse kustgebied centraal hebben gestaan. De studiedag werd gehouden naar aanleiding van het 55-jarig bestaan van het Zeeuws Landschap. Aan de dag werd door bijna honderd mensen deelgenomen. In deze krant de in tegrale tekst van Buth's indrukken die dag. Het Zeeuws Landschap heeft tijdens haar studiedag de vogels langs de Zeeuwse kust centraal ge steld. (Archieffoto). Door Rijkswaterstaat, in sa menwerking met andere instel lingen en individuele voge laars, wordt al jaren vogelon- derzoek in en rond de Zeeuwse wateren verricht. Nadat in 1987 de laatste ingrijpende wa terstaatkundige verandering plaats vond, de sluiting van de Philipsdam, kan de voorlopige balans opgemaakt worden van de gevolgen van de Deltawer ken voor de vogelwereld. De al gemene conclusie is dat het to tale aantal watervogels in de delta niet veel veranderd is, maar dat er wel grote verande ringen in de soorten-samen stelling van de vogelbevolking zijn opgetreden. Karakteristieke vogels van ge tij degebieden met platen en slikken, in het bijzonder de steltlopers, zijn flink in aantal achteruit gegaan, terwijl de In overleg met touringcarbe- drijf Van Oeveren is er een der de datum opengesteld voor in schrijving; van donderdag 2 tot en met zaterdag 4 april 1992. Het betreft dezelfde reis. Abonnees betalen 345 gulden per persoon (niet-abonnee's 375 1. 2. 3. 4. aantallen zwanen, futen, duik eenden en aalscholvers zijn toegenomen. Deze soorten ge dijen prima in de stilstaande zoute en zoete wateren achter de deltadammen. Zowel landelijk als internatio naal gezien verkeren de meeste toegenomen soorten niet in een bedreigde situatie. Dit in te genstelling tot een aantal soor ten die voor hun voedsel afhan kelijk zijn van intertijdeslik- ken. Estuariene gebieden als de Ooster- en Westerschelde staan wereldwijd onder druk. Met elkaar vormen de estuaria een keten van voedselgebieden ('tankstations') voor steltlo pers die tussen hun broedge bieden in het hoge noorden en hun overwinteringsgebieden in het verre zuiden migreren. Wordt, door het verloren gaan van een getijdegebied, de af- gulden). Tbeslag voor een één persoonskamer (beperkte mo gelijkheid) bedraagt vijfenvijf tig gulden. De reis start donderdag 2 april. De deelnemers worden in de di verse dorpen opgehaald en na stand tussen de schakels van die keten te groot, dan kan dat fatale, gevolgen voor bepaalde vogelpopulaties hebben. Dus, juist aan de karakteristieke vogels van estuariene kustge bieden, in ons gev^l de Ooster en Westerschelde, zal in het na tuurgebied extra aandacht be steed moeten worden. Bijvoor beeld door beperking van ver storing door recreatie, kokkel- visserij en zandwinning. Subtiel natuurbeheer De dwergstern, een kenmer kende, maar sterk bedreigde broedvogel van de kust, geniet bijzondere aandacht bij Het Zeeuws Landschap, (zie hier over het artikel van René Bei- jersbergen in Zeeuws Land schap nr. 2 van dit jaar). Op de een reis met diverse stops komt de groep aan in het Duitse Hamburg. De tweede dag staat deze tweede stad van Duits land (1,8 miljoen inwoners) cen traal. Een unieke manier om kennis te maken met de rijke historie van Hamburg. Ook de derde dag is er nog van alles te doen. Meer informatie is terug te vinden in de krant van vrij dag 20 december. Op aanvraag wordt de krant kosteloos toe gestuurd. Belangstellenden doen er ver standig aan om bijgaande bon zo snel mogelijk in te sturen. De bonnen worden op volgorde van binnenkomst verwerkt. Grijp deze kans, een unieke manier om er in april eens lek ker een paar daagjes geheel verzorgd tussenuit te gaan. Geb. datum Man/Vrouw Hooge Platen in de Wester schelde worden in het voorjaar al sinds meer dan tien jaar maatregelen getroffen om het broedsucces van deze soort te verhogen. De maatregelen heb ben duidelijk succes, maar niet elk jaar. Gebleken is dat het manipuleren met een broedlo- catie voor dwergsterns zeer subtiel dient te gebeuren. Dwergsterns broeden op stran den en platen, dynamische mi lieus waar onder invloed van eb en vloed geen of nauwelijks vegetatie aanwezig is. Het risi co van het broeden net niet, soms wel binnen het bereik van het getijdewater is dat bij hoge vloed de broedsels kun nen wegspoelen. Op de Hooge Platen wordt de broedlocatie van de dwergsterns dan ook een beetje opgehoogd, waar door het overspoelingsgevaar kleiner wordt. In zo'n situatie begint dan echter na verloop van tijd vegetatie-ontwikke ling op te treden en wordt de broedlocatie ook aantrekke lijk voor kustvogels die in een iets minder dynamisch milieu broeden, zoals visdief, kok meeuw en grote stern. Deze grotere vogels concurreren de dwergsterns uit het broedge bied weg en voor herstel van de kansen voor dwergsterns moet er weer een meer instabiele si tuatie ontstaan met grotere overspoelingskansen, zodat de grotere soorten weer vertrek ken of opschuiven naar hogere locaties. Gezien de huidige zeldzaam heid van een aantal karakte ristieke kustbroedvogels werd gepleit om naast de huidige be heersmaatregelen nog een aan tal broedlocaties voor deze vo gels te creëren. Ze hoeven niet groot te zijn, als ze maar (nagè- noeg) kaal zijn en geïsoleerd liggen voor verstoring door mensen en grondpredatoren. De kans op broedsucces op spe ciaal daarvoor ingerichte loca ties is groot, zoals blijkt uit de aantallen broedvogels op de vogeleilandjes die de laatste jaren in en rond de Ooster- schelde zijn aangelegd. Ook ganzen, en in het bijzon der de rotgans, die wat betreft levenswijze het sterkst aan de kust gebonden is, kwamen op de studiedag uitgebreid aan de orde. Met gerichte beheersmaatrege len blijken grootschalige na tuurgebieden een belangrijke opvangfunktie voor ganzen te kunnen vervullen. Vooral de hoogte van het gras, de aanwe zigheid van jonge uitlopers en de soortensamenstelling van de grasmat zijn belangrijke factoren voor ganzen om een bepaald gebied al of niet als foerageergebied te gebruiken. Deze factoren kan de terreinbe heerder via de intensiteit van het begrazings- en of maaibe- heer sturen. Uit onderzoek naar terreinkeuze door ganzen is naar voren gekomen dat het gebruik van kunstmest in graslanden, c.q. natuurgebie den, niet nodig is om ganzen te lokken. (Bij overlegbijeen komsten met de landbouw over ganzenbeheer krijgen de ter reinbeheerders nogal eens te horen dat er zonder kunstmest- gebruik geen ganzen in natuur gebieden komen). Onderzoek en beleid Aan het eind van de dag kwam duidelijk naar voren dat ge richt onderzoek naar de ver spreiding, het gedrag en het aantalsverloop van kustvogels noodzakelijk is en blijft om goede beleids- enbeheers- beslissingen te nemen. Dit ze ker gezien de andere functies van het deltagebied, zoals vis serij, recreatie, scheepvaart en landbouw, die in meer of min dere mate met de vogelfunctie op gespannen voet staan. Het is dan ook te hopen dat, nu de Deltawerken zijn afgerond, de onderzoeksactiviteiten van Rijkswaterstaat niet al te ver worden teruggeschroefd. Tijdens de studiedag heeft ge deputeerde mevrouw De Vries toegezegd zich in te zetten om de natuurwaarden van de Zeeuwse kustwateren veilig te stellen, zoals bijvoorbeeld bij de herziening van het Beleids plan Oosterschelde, die in 1992 plaats vindt. Zowel zij, als de dagvoorzitter professor Van der Aart constateerden echter dat in Nederland de vreemde situatie zich voordoet dat ie dereen het erover eens is dat de Bengaalse tijger en de tropi sche regenwouden behouden moeten blijven, maar dat van het veilig stellen van de na tuurwaarden van onze kustwa teren, noodzakelijk voor de overleving van verscheidene zeldzame en bedreigde vogel soorten, op bezwaren en pro testen stuit. Zolang het nog niet lukt onze natuurgebieden van internationaal belang vei lig te stellen, hebben wij wei nig recht van spreken over de aftakeling van ecosystemen in de Derde Wereld. Dinsdag 31 december NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.00 uur Vrouw zijn, geva rieerd vrouwenmagazine. 10.50 uur TV-Fruitmand, gees telijke liederen op verzoek. 11.15 uur Overal en nergens, portret van de Zwitserse ski kampioen Pirmin Zurbriggen. Hérh. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.08 uur Kamilla en de dief, 2- delige Noorse jeugdfilm. Deel 2. 17.40 uur Tijdsein, actualitei tenmagazine. 18.08 uur 10 jaar Ronduit Club, verslag van de viering van het 10-jarig bestaan van de jonge- renclub van de EO. 18.32 uur Blackout, quiz. 19.04 uur Op weg naar Avon- lea, Amerikaanse serie. 19.50 uur Mijmeringen, door prof. dr. W. J. Ouweneel. 20.00 uur Journaal 20.25 uur De herberg van het zesde geluk, Engelse speel film. 22.59 uur Morgen is het weer zover, gevarieerd einde- jaarsmagazine met interviews, een panel en muziek. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.05 uur Bobobobs, tekenfilm serie. 17.31 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogram ma. 18.00 uur Journaal 18.18 uur Daar komen de schut ters, comedyserie. 18.50 uur Lingo, woordspel. 19.16 uur Geef nooit op, pro gramma waarin kinderen hun hartewens zien uitkomen. 20.10 uur Crocodile Dundee, Australische speelfilm. 21.50 uur Sonja op oudejaars avond, de favoriete gasten van de kijker uit het afgelopen sei zoen vanuit de Rode Hoed. NEDERLAND 3 08.55, 13.00 en 17.55 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 18.00 uur Journaal 18.15 uur Sesamstraat. 18.30 uur Zaden van de won derbloem, korte film. 18.58 uur Prince live, mu- ziekspecial. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Het gezicht van Ne derland, serie portretten van Nederlandse gemeenten. 20.57 uur Oudejaarsconcert. Berliner Philharmoniker o.l.v. Claudio Abbado spelen wer ken van Beethoven. MEPPEL - Een 24-jarige inwo ner van Meppel is zondagmid dag dood aangetroffen in de woning van een vriend. De man werd liggend in bed aan getroffen door zijn vriendin. Tben zij de man 's ochtends om vijf verliet, leek hij nog in goe de gezondheid. ZIERIKZEE - In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft een onbekende over een wagen ge lopen, die geparkeerd stond aan 't Luitje te Zierikzee (na bij de Nieuwe Haven). Na deze vandalistische daad bleek de wagen twee forse deu ken opgelopen te hebben. Be nadeelde is B. uit Zierikzee. BRUINISSE - Een onbekende automobilist heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een voertuig geraakt op het par keerterrein bij Aquadelta te Bruinissc. Benadeelde is G. uit Nieuwer- kerk. De dader is doorgereden na de aanrijding. De zaak is in onderzoek, wel heeft de politie inmiddels het kenteken weten te achterhalen van het voertuig van de verdachte. BRUINISSE - Dc brandweer van Bruinisse is vrijdag uitge rukt voor een containerbrand je. Bij de brandweer kwam mel ding binnen van brand in een vuilcontainer nabij de Greve- lingensluis. Het vuur werd bestreden met een hoge- drukstraal. De brandweerlie den waren het vuur snel mees ter. 22.13 uur Bandini, film. 23.55 uur Klok en vuurwerk 00.05 uur Dans je de hele nacht met mij, nacht van het Neder landse lied. BRT 1 13.40 uur Kinderen voor Kin deren festival. 14.30 uur Sea hawk, Ameri kaanse speelfilm. 16.30 uur Samson. 17.30 uur Mooi en. meedogen loos, Amerikaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 365. 18.05 uur Liegebeest, 17-delig kleutermagazine. Afl. 1. 18.20 uur Het station, geva rieerd kindermagazine. 18.35 uur Jingle bell rap, korte Canadese jeugdfilm. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma overzicht. 19.30 uur Kerstboodschap door Zijne Majesteit de Koning. Aansl. Journaal. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur Mr. Bean, Engelse co medy. 20.35 uur De drie wijzen, quiz. 21.15 uur Oei Jacques! Kolder programma met Jacques Ver- meire. 22.15 uur Het gala van de Gou den Hertjes, traditioneel feestelijk eindjaarsgala waar bij aan verdienstelijke figuren en/of programma's een Gouden Bertje wordt uitgereikt. 23.30 uur Margriet op oude jaar, gevarieerd showprogram ma waarin Margriet Hermans een muzikaal jaaroverzicht brengt met Belgische toppers van 1991 en met een overzicht van de massa nieuwe program ma's waarin zij zal schitteren. 00.30 uur Een rara deerne, Franse speelfilm. 02.20 uur Coda, Drei Rosen, Stolz. Uitgevoerd door het sa lonorkest Rendez-vous. BRT 2 18.55 uur Journaal 19.00 uur Rot und Weiss, nieu we kijk op de wereld van Heidi en Willem Teil, documentaire in twee delen ove Zwitserland, dat dit jaar zijn 700-ste verjaar dag viert. Deel 2. 19.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 19.53 uur Benny Hill. 20.00 uur Sylvestergala, recht streeks oudejaarsconcert van uit de Koningin Elisabethzaal in Antwerpen. 21.30 uur Journaal en sport 22.00 uur Galaconcert Sakha- rov, concert n.a.v. de 70-ste ver jaardag van Nobelprijswin naar Andrei Sakharov vanuit de concertzaal Rossia in Mos kou. HAAMSTEDE - De afdeling Schouwen-Duiveland van de Protestants Christelijke Oude ren Bond houdt dinsdag 7 ja- nauri haar nieuwjaarsbijeen komst. De bijeenkomst wordt gehou den in een van de zalen van de Gereformeerde kerk aan de Platboslaan in Haamstede. Le den en belangstellenden zijn van harte welkom. De nieuw jaarsbijeenkomst begint om 14.00 uur. BRUINISSE - Morgen, oude jaarsdag, maken de CJV-lcden weer hun jaarlijkse oliebollen- rit. De opbrengst van de actie komt ten goede aan de club kas. De CJV'ers gaan van huisje tot deurtje in Bruinisse om ieder een oliebollen aan te bieden. Ook de bewoners van Lange- weg en 't Zijpe worden niet ver geten. BRUINISSE - Ter gelegenheid van de jaarwisseling wordt op donderdag 2 januari in het ge meentehuis te Bruinisse een nieuwjaarsreceptie gehouden. Inwoners van Bruinisse en ver tegenwoordigers van plaatse lijke bedrijven, verenigingen en organisaties hebben daarbij de gelegenheid om de leden van het gemeentebestuur van Bruinisse het beste voor 1992 toe te wensen. De nieuwjaars receptie vindt plaats in de raadzaal van het gemeentehuis van 20.00 tot 21.30 uur. voor de lezersreis van de Zierikzeesche Nieuwsbode JA, ik meld mij aan als deelnemer aan de lezersreis van de Zierikzeesche Nieuwsbode: Ik kies voor de reis van: donderdag 19 t/m zaterdag 21 maart 1992 donderdag 26 t/m zaterdag 28 maart 1992 Ik ben wel/geen*) abonnee van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Ik betaal de reissom vooraf na ontvangst van een acceptgirokaart. De reissom bedraagt 345,- p.p. (niet-abonnees f 375,-). Correspondentie-adres: Naam: Straat: Woonplaats: Postcode: Telefoonnummer: Ik wens wel/geen*) éénpersoonskamer (beperkte mogelijkheid). Ik wens wel/geen*) reisverzekering af te sluiten. Doorhalen wat niet van toepassing is. Deze reserveringsbon zenden aan: Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee, of afgeven aan de receptie van de krant aan het Jannewekken 11 te Zierikzee. ZIERIKZEE - Zoals vrijdag al gemeld, is het met de belangstelling voor de negende Nieuwsbode-reis meer dan goed gesteld. Binnen slechts enkele dagen waren de twee geplande reizen volgeboekt. Voor de eerste reis waren er zelfs veel meer aanmeldingen, dan er ruimte was. Verwachting t/m vrijdag 4 jan, WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 30% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht zuidw. 5 Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 20% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidw. 5 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 20% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidw. 5 ZON- EN MAANSTANDEN 31 dec. Zon op 08.48, onder 16.37 Maan op 04.47, onder 13.04 Nieuwe Maan: 5 jan. (00.09) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De kern van een krachtig hogedrukgebied ligt nu precies bo ven het land. Dinsdagavond wordt de kern boven Duitsland verwacht. Vannacht is het nog vrijwel windstil. Er is dan op veel plaatsen laaghan gende bewolking aanwezig. Hier en daar vormt zich ook mist. Op dins dag neemt de wind wat toe uit zuid oost tot zuid. Er stroomt dan iets drogere lucht, uit Noord-Frankrijk naar ons land. Daardoor kunnen vooral in het zuiden enkele opklarin gen voorkomen. Advertentie nog even uw meubelaankoop van het jaar deurloo in Zierikzee heeft veel toonkamer- modellen van eerste kwaliteit die plaats moeten maken voor de nieuwe kollektie dus nu de kans om voor een zacht prijsje eerste klas te zitten of te slapen. Haringvlietplein 4 Extra open maandag 30 dec. 1e 2e kerstdag gesloten. ZIERIKZEESCHE JSï NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1i 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3