§2 V Zeeland geplaagd door groei aantal verkeersslachtoffers Kunsthandelaar Sterkenburg's voorliefde voor oude dingen g» EEN GOED VOORNEMEN r n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE M j De ene matras is de andere niet! Ontdek dat in Zonnemaireü Verscherping activiteiten ROVZ Schilderijen en grafiek uit de periode tussen 1870-1950 4 8 Bij snel heidscontrole 98 over tredingen Inbraak uit auto's Renesse en Bruinisse Inbraak benzine station Zierikzee van oeveren reizen VOLOP ZOMER Ir: dé bant van schouwen - duiveland! RIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 30 DECEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25076 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - Er is tot op heden nog niets terecht ge komen van het beleid, dat erop gericht is het aantal verkeersslachtoffers terug te dringen. In Nederland stagneert de daling en Zeeland heeft nog steeds te kampen met een toename van het aantal (dodelijke) slachtoffers. Het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (RVOZ) wil in het komende jaar alle zeilen gaan bijzetten om hierin alsnog verandering in aan te brengen. De regering heeft in 1987 een rapport opgesteld om de nega tieve spiraal van verkeersonge lukken te doorbreken. In 2000 - zo luidde het streven - moet het aantal verkeersslachtoffers ten opzichte van 1985 met 25% ge daald zijn. Eén loffelijk stre ven, dat ondersteund werd met premies voor gemeenten. Hier en daar werd een premie uitge keerd, maar het heeft voorals nog geen zoden aan de dijk ge zet. Het ROVZ inventariseert in haar werkplan voor 1992. Voor onze mobiliteit moeten we een erg hoge prijs betalen. Jaar lijks komen in ons land zo'n 1400 mensen om in het verkeer en worden door de politie meer dan 50.000 gewonden gere- gisteerd. Vele ongevallen wor den niet ter kennis van de poli tie gebracht. Er is sprake van een onderregistratie, onder meer bij fietsers. Uit een on derzoek van de Stichting Con sument en Veiligheid blijkt dat het werkelijk aantal verkeers slachtoffers meer dan 430.000 bedraagt. In meer dan 211.000 gevallen is de fietser hierbij be trokken. Enorme schade De totale materiële schade ten gevolge van de verkeersonvei ligheid is enorm. Door Mc Kin-, sey is de schade in 1985 op mi nimaal zes miljard gulden ge schat. Ook de immateriële schade is buitengewoon hoog en wordt maar al te vaak on derschat. In 1985 telde Zeeland 44 ver keersdoden en 1038 gewonden. In het streven, zoals dat is ge formuleerd door de regering in .1987, zou Zeeland in 2000 min der dan 33 verkeersdoden en 750 gewonden mogen tellen. In 2010 respectievelijk minder dan 22 en 600. Vijftig verkeersdoden Maar de praktijk wijst voor alsnog anders uit. In 1990 wer den in Zeeland door de politie vijftig verkeersdoden geregi streerd en 1350 verkeersgewon- den. Het totaal aantal ver keersslachtoffers (doden en ge wonden) ligt in Zeeland maar liefst 30% hoger dan in 1985 (1082). Hoewel de ontwikkeling van het aantal verkeersslachtoffers in de eerste negen maanden van 19C t.-h'guastig ontwik keld heeft, zal er toch het nodi ge moeten gebeuren. Opmerke lijk is dat Zeeuws-Vlaand eren «een (veel te) groot aandeel heeft in het aantal verkeersdo den. Oorzaken Onderzocht is welke oorzaken er ten grondslag aan het ver schil in ontwikkeling tussen Nederland en Zeeland kan zijn. Geconstateerd is, dat er zich in Zeeland meer éénzijdige onge vallen voor doen, er meer alco hol gebruikt wordt achter het stuur, er meer ongevallen in het derde kwartaal plaatsvin den en er minder ongevallen gebeuren op kruisingen, maar meer in de bochten. De verschillen tussen Zeeland en de rest van Nederland, blij ken zich voornamelijk voor te doen in de regio's Noord- en Zuid-Zeeland. Midden-Zeeland loopt in de pas met de landelij ke trend. Een relatie met de aanwezige infrastructuur lijkt voor de hand te liggen. Voor een definitief antwoord is een nadere detaillering vereist. Verder kan gemeld worden, dat in de periode van 1984-1989 de ontwikkeling van het aantal verkeersslachtoffers geen be langrijk verschil geeft met de rest van Nederland. Over een langere periode be zien is de ontwikkeling in Zee land wel achtergebleven. Van het aantal verkeersdoden kan gemeld worden, dat de daling hiérvan in Zeeland, al enige ja ren min of meer constant, met name de laatste jaren achter blijft. Het ROVZ heeft een groot aan tal campagnes in de agenda staan. Alcohol staat in januari en februari centraal, de auto gordel in maart en april even als de snelheid, jongeren krij gen in augustus en september aandacht (Wij gaan weer naar school), snelheid weer in okto ber en november en alcohol in december, januari en februari. De verkeersveiligheid in Zeeland blijft achter bij de rest van Nederland. (Archieffoto). Theo Dij kwel dat Sterkenburg als een topstuk uit zijn verza meling beschouwt. Dijkwel heeft alle aandacht gelegd op de melancholische gelaatsuit drukking van het meisje. De nek is daardoor verder niet uit gewerkt maar voorzien van een zwart fluwelen halsband, die als een lelijke zwarte streep is neergezet. ZIERIKZEE - Over smaak valt te twisten, maar over kwaliteit niet! Kunstbemiddelaar D. Sterkenburg uit Zierikzee laat daar geen twijfel over bestaan. Wil een schilderij bij hem een plaatsje in zijn expositie ruimte aan de Oude Haven krijgen, dan moet het kwalitatief goed zijn, dat wil zeggen gaaf en esthe tisch verantwoord zijn. Oude dingen die ooit in een vroeger mensenleven een bete kenis hadden. Daar kan de Zie- rikzeese kunstbemiddelaar D. Sterkenburg geanimeerd over praten. Of het nu oude panden, oldtimers of oude boeken en oude kunst betreft, maakt niet uit...hij is door die oude dingen helemaal gegrepen. Zo zeer zelfs dat hij in augustus '90 een statige patriciërswoning aan de Oude Haven betrok en voor een deel inrichtte als expositie ruimte. Liefde De gedachte om daar in dat grote pand in het hartje van Zierikzee een kunsthandel te beginnen is een gevolg van Sterkenburg's liefde voor kunst uit de laat negentiende en vroeg twintigste eeuw. Met het aankopen van een aardig schilderij hier en een mooi schilderij daar bouwde Ster kenburg geleidelijk aan een kunstcollectie op. Naarmate zijn collectie groeide en zijn kennis over de schilderkunst tussen 1870 en 1950 toenam werd hij kritischer wat zijn col lectie betreft. In zijn hoofd rijpte dan ook het plan om iets met z'n verzameling te gaan doen. De verhuizing vanuit de Schuttershofstraat naar het statige pand aan de Oude Ha ven (nummer 19) bood daar voor een prima gelegenheid. Het huis was immers grpot ge noeg om het voorste gedeelte in te richten als expositieruimte. Oorspronkelijk Daarvoor was echter wel enig breek- en schilderwerk nodig. In samenwerking met architect Jan Jonker en Jan Verhoek werd de ruimte in zijn oor spronkelijke hoedanigheid hersteld. Sterkenburg's kunst schatkamer is dan ook geen steriele witte ruimte - een ken merk van vele galeries - maar een knus aandoende ruimte waarin de realistische schilde rijen en tekeningen goed tot hun recht komen. Die kunstwerken heeft Ster kenburg met veel zorg uitge zocht want zo zegt hij alleen schilderijen en tekeningen waar ik achter sta koop ik". De heer Sterkenburg. (Foto: Marijke Folkertsma). Daarom ook neemt de Zierik- zeese kunstbemiddelaar ook liever geen werken in consigna tie. Niet alleen omdat het daar door weieens voor kan komen dat hij zijns inziens minder ge slaagde schilderijen moet aan bieden, maar ook omdat door consignatie de mogelijkheden om over de prijs te overhande- len beperkt zijn. Realisme Wil een schilderij of tekening in aanmerking komen voor een plaatsje in de collectie van Sterkenburg, dan moet deze gemaakt zijn tussen 1870 en 1950. Hij is immers een groot liefhebber van het realisme binnen de schilderkunst, een stroming die in die periode tot grote hoogte reikte. Die voor keur wordt bovendien nog ver sterkt omdat hij naar zijn zeg gen nog affiniteit heeft met het leven uit die periode. Uit zijn jeugdjaren in het land van Heusden en Altena herinnert hij zich nog het eenvoudige plattelandsleven, dat menig schilder heeft geïnspireerd. Gaaf Behalve deze criteria stelt Sterkenburg nog andere eisen aan de schilderijen en tekenin gen die hij op 't oog heeft. Be halve dat deze gaaf moeten zijn moet het geheel qua structuur, kleur en compositie verant woord zijn. ,,Het moet esthe tisch in orde zijn" vindt hij. Een schilderij dat door de een of andere amateur zichtbaar is opgelapt komt er bij Sterken burg niet in! Daarom ook verkiest Sterken burg kwalitatief goede schilde rijen van minder bekende schilders boven minder ge slaagde werkstukken van ar tistieke grootheden. Zijn keuze levert dan ook weieens opmer kingen en vragen van bezoe kers op, want nooit beantwoor den de schilderwerken volledig aan alle criteria. Als voorbeeld hiervoor wijst de kunsthande laar op het pastel Regina van Kwaliteit Voor de een is dat een storend element, een ander die gebiolo geerd is door de uitstraling van het meisje valt het niet eens op. ,,Je künt dit mooi of lelijk vin den, maar dat het schilderij kwaliteit heeft, daar kun je niet over twisten" vindt hij. Deze pastel van Dijkwel ver keert in de expositieruimte in gezelschap van werkstukken van onder andere Waalco Din- gemans sr - de paardenschilder - Kees Max, A. Miolée en Ber- nardus van Beek. Sommigen van hen klinken kunstliefheb bers bekend in de oren, ande ren zijn wellicht wat minder bekend, maar daarom niet minder waardevol. De aankoop van 'n waardevol schilderij doet menige kunst liefhebber en -verzamelaar weieens aarzelen. In geen enke le branche kan zoveel worden gezwendeld. Sterkenburg ont kent die gevoelens van twijfel aan de echtheid van een schil derij niet, maar geeft ook toe dat vervalsingen niet altijd eenvoudig te constateren zijn. De ene schilder is nu eenmaal eenvoudiger te imiteren dan de ander. Sterkenburg: ,,Een Ka- rel Appel is gevoeliger voor na maak dan bij voorbeeld een stuk van Willink of een Escher". Meestal laat Sterken burg, die tot in Canada klanten heeft, zich leiden door zijn ge voel. Daarnaast speelt hij ,,op veilig te spelen" door geen werk van namaakgevoelige kunstenaars aan te kopen. ,,Een werk van Altink, lid van de Groninger Ploeg bij voor beeld zou ik nooit in huis wil len hebben" en in geval van twijfel ook altijd nog mogelijk om collega-kunsthandelaren te raadplegen. Om duidelijk te maken dat hij als kunsthande laar garant staat voor het werk dat hij aanbiedt krijgt de ko per van een schilderij altijd een certificaat voorzien van een beschrijving en een hand tekening en soms ook verluch- vervolg pagina 2 i In gevaren is het stoutste beleid vaak het beste. Tasso Rustig weer HET WEER Wolkenvelden en droog. Vooral in de nacht en ochtend ook plaatse lijk mist. Minimumtemp. rond 2 graden. Middagtemp. ongeveer 5 graden. Eerst weinig wind, over dag zwakke tot matige wind uit zuidoost tot zuid, rond kracht 3. STATENVROUWEN Twee Schouwse statenvrouwen aan het woord over onder meer emancipatie. VOGELLAND Zeeland Vogelland; een speerpunt voor de toekomst. KERKDIENSTEN Een overzicht van alle kerkdiensten in de regio met de jaarwisseling. ATLETIEK Atleet Jan Hoek slak zaterdag in Schuddebeurs in een perfecte vorm. Dit nummer bestaat uit 42 pagina's ZIERIKZEE - Bij een snel heidscontrole op de provincia le weg Zierikzee-Haamstede heeft de politie zaterdag 788 voertuigen gecontroleerd. Maar liefst 98 automobilisten hadden het gaspedaal te diep ingetrapt op dit wegdek waar tachtig kilometer de maximum snelheid is. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 127 kilometer per uur. RENESSE - In zowel Renesse als Bruinisse hadden onbeken den het op de inhoud van auto's gemunt. Vrijdag werd tussen 15.00-15.30 uur een ruit vernield van een wagen, die geparkeerd stond aan de Hoogenboomlaan te Re- nesse. De daders namen een be- taalpas, cheques en diverse tas jes mee. Eigenaar is D. S. uit Bochum. Tussen 22 en 23 de cember is geprobeerd de kof ferbak open te krijgen van een wagen, die bij Aquadelta ge parkeerd stond. Alleen het slot werd vernield. Benadeelde is P. H. W. uit Winningen. ZIERIKZEE - In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben on bekenden ingebroken in het tankstation de Val (Shell) te Zierikzee. De daders kwamen via braak binnen. Er zijn enkele goederen meege nomen. Vermoedelijk werden de inbrekers gestoord door het alarm, waardoor ze geen tijd hadden goederen van waarde mee te nemen. De technische recherche van de groep Schouwen-Duiveland heeft in middels een onderzoek inge steld. Advertentie rimm REISBURD VAN OEVEREN J_JMm Dam 3. tel. 01110-15036/12319 bij vari Oeveren Haal voor de feestdagen de reisgidsen in huis. Poitbui IB <300 AA Z+nkin Blijf in 1992 ook op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een D kwartaalabonnement f 47,50 Kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— Jaarabonnement f 179, Jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1