januari 1EHHRR Tolerantie MAANDAG 30 DECEMBER 1991 NR 25076 17 De mens is er in 1991 jaren geregistreerde beschaving nog steeds niet in geslaagd om op een humane manier met andere mensen om te gaan. Sterker nog, de intolerantie ten opzichte van anders gekleurden of anders denkenden heeft in 1991 een bedenkelijk hoogtepunt bereikt. Absurde verkiezingsuitslagen in België, ware rassenhaat in Duitsland en wrede uitzettingen in Nederland. Allemaal nationalistische uitspattingen, notabene aan de vooravond van een Europa zonder grenzen. Europa '92 zal zonder twijfel de komende jaren nog een papieren tijger zijn. Een tijger die misschien in economische zin wel van zich af weet te bijten richting andere grootmachten, maar ook een tijger, die in het eigen nest nog maar weinig klaar weet te stomen. Zonder al te pessimistisch te willen zijn, zal 1992 het jaar van de waarheid worden voor de minderheden in onze samenleving. Hoe groot is de tolerantie van de Nederlander? Welke positie neemt de politiek in? Enkele jaren geleden was het hot news als de politiek een Turks gezin het land uitzette. Nu reageert niemand als een groep Vietnamezen het land uit moet of een gezelschap van Russische Joden. De Nederlander laat het maar over zich heen komen en voelt zich nog steeds redelijk tolerant. Onder het mom van zolang er hier geen rellen zijn als bij de Oosterburen of zolang Janmaat geen twaalf zetels in het parlement heeft, suddert Nederland rustig door. Natuurlijk is het een feit, dat racisme in Nederland geen onderdeel van het dagelijkse leven is. De tolerantie heeft hier nog steeds de ruimte. Maar het individualisme heeft ook een wat wrange smaak. Iedereen denkt in eerste instantie aan zichzelf. Als ik mijn zaakjes op orde heb, dan zal de rest mij een zorg zijn. En die asielzoekers..ach dat loopt wel los. Het is ontegenzeggelijk zo, dat het gros van de hier asiel aanvragende mensen op louter economische gronden aan de grens staat. Die groep moet terug. Maar laten we niet vergeten, dat er landen zijn waar je echt maar beter je koffers kunt pakken. Denk je eens in, dat je Nederland moet ontvluchten (ondenkbaar zeker?) en je staat na een barre tocht aan de Italiaanse grens. Je wordt teruggestuurd...geen asiel. We hebben jouw soort (vreemd blond haar, blauwe ogen en veel te lang) hier niet nodig. Wat zou de mondige Nederlander zich verontwaardigd voelen. Europa 1992; de grenzen gaan open. Zonder het vaderlandsgevoel prijs te geven zal ook de Nederlander zich wat Europeser moeten gaan voelen. Tijdens vakanties doen we onze uiterste best om ons Frans, Spaans, Turks, Marokkaans of Italiaans te voelen. Maar terug in Nederland is dat zo voorbij. Dan zijn we weer Nederlander en zijn die anders zo vriendelijke buitenlanders weer vreemden voor ons. Europa 1992. Nederland kan in het nu zo woelige Europa een daad stellen. Nederland kan laten zien dat tolerantie ten opzichte van buitenlanders helemaal geen nadelige consequenties hoeft te hebben. In 2010 is de helft van de jeugd in de Nederlandse samenleving van etnische komaf. Het Nederland van vroeger is niet meer. Op sommige punten zal dat best een verarming zijn. Maar op veel andere punten zonder twijfel een verrijking. Culturen kunnen van elkaar leren. Wederzijdse kennis, wederzijds begrip en het tesamen oplossen van problemen. Europa 1992 zou met een Europees verantwoord vreemdelingenbeleid weieens een eerste stap in de goede richting kunnen zijn. Ln een richting van verdraagzaamheid. Verre vreemde landen zijn minder ver en vreemd als inwoners van die landen hier wonen. Laat het begrip tolerantie maar een magische klank hebben in het Europa van over twee dagen. Namens alle makers van de Oudejaarskrant 1991 alle geluk, gezondheid en wijsheid voor het komende jaar. Aad van der Wouden Met ingang van het nieuwe jaar heeft de Zierikzeesche Nieuwsbode een nieuw gezicht gekregen; voortaan krijgt de lezer de krant in een nieuwe lay-out- vorm in de bus. Volgens de politie is de jaarwisseling op Schouwen-Duiveland dit jaar hijzonder rustig verlopen. Er hebben zich bijna geen ongeregeldheden voorgedaan. Wel werden op enkele plaatsen op straat (illegale) branden gestookt. Meer dan honderdduizend eidereenden in de Waddenzee dreigen circa tachtig Zeeuwse mosselvissers van hun broodwinning te beroven. De beschermde vogels doen zich te goed aan de mosselen, die daar door de vissers zijn uitgezet. Dit tot grote ergernis van de mosselvissers. Medewerkers van een Delfts bedrijf zijn sinds enkele weken druk bezig met de voorbereidingen van de ingrijpende restauratie van de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. Tbespraken, natuurlijk. Maar ook veel muziek en zang tijdens de viering van het zilveren jubileum .van hoofd personeelszaken mevrouw A. J. Padmos bij werkvoorzieningsschap De Zuidhoek in Zierikzee. Dansen is plezier voor twee. Maar of dat na twaalf uur dansles ook geldt voor de deelnemers aan de derde dansmarathon van Dansschool Kramer in Zierikzee is de vraag. In ieder geval wel voor kinderboerderij de Punt in diezelfde plaats, want de deelnemers aan de marathon hebben hiervoor 8500 gulden bijeen gedanst. De invoering van het betaald parkeren is een stapje dichterbij gekomen. Evenals de commissie verkeer heeft ook de Zierikzeese commissie algemene en bestuurlijke zaken zich positief uitgesproken over de invoering van betaald parkeren in de binnenstad van Zierikzee. Later in het jaar blijkt dat betaald parkeren inderdaad ingevoerd gaat worden. Als alles tegenzit duurt het nog twee jaar voordat de reconstructie van het kruispunt Julianastraat/S7 ter hand kan worden genomen. De provincie is op problemen gestuit bij de grondverwerving. Het CDA-Kamerlid H. Eversdijk vindt dat er een einde moet komen aan de stroperij van Japanse oesters, Creuses, uit de Oosterschelde. Afgezien van zijn bezwaren tegen het grijze danwel zwarte handelscircuit, heeft Eversdijk in het bijzonder bezwaren omdat er groot gevaar voor de volksgezondheid dreigt. Eversdijk heeft dit gezegd tijdens zijn jaarrede voor de afdeling van de schippersvereniging KSV Schuttevaer. Tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van het brandweerkorps Middenschouwen worden zes jubilarissen door burgemeester W. den Boer in het zonnetje gezet. Een afscheid in Zonnemaire. De dirigent van de Plattelandsvrouwenafdeling NBvP Noordgouwe en omstreken, M. W. van 't Veer, zegt zijn koorleden vaarwel. Als het aan de Bovag ligt gaat een autorijles in de toekomst 55,- per uur kosten. Een prijsverhoging die door rijschoolhouders met gemengde gevoelens wordt ontvangen. ,,Ik werk liever drie uur langer dan dat er door die hogere prijzen leerlingen weglopen", aldus rij-instructeur M. de Roo uit Zierikzee. ,,De reden waarom we hier bijeen zijn is angstaanjagend en dreigend. Hél-zijn gevoelens waaraan je merkt dat je mens bent en andere mensen nodig hebt. Om je met elkaar verbonden te voelen in die angst en dreiging". De onafwendbaar lijkende Golfoorlog drijft vele tientallen mensen bijeen iè. diverse kerken op Schouwen- Duiveland. Die dreiging wordt later bewaarheid als de Verenigde Staten met de bevrijding van Kuwayt beginnen, waarna de Golfoorlog een feit is. Ook al is het beleid van de rijksoverheid voor verbetering vatbaar, als de vissers hun geloofwaardigheid niet willen verliezen moeten ze zich in de toekomst beter aan de regels houden. Dat zegt drs. D. J. Langstraat, voorzitter van het Produktschap voor Vis- en Visprodukten in zijn' nieu wj aarsrede. Natuurlijk kent ook het beheer en behoud van de collectie van de beide Zierikzeese musea z'n tekortkomingen, maar zo erg als het volgens minister Hedy d'Ancona van welzijn, volksgezondheid en cultuur met het museale erfgoed in Nederland is gesteld, is het in de Zierikzeese musea niet. In vergelijking met vele andere musea is de situatie hier niet slecht vindt Minke van Meerten, museummedewerkster van de gemeente Zierikzee. Geschrokken, verrast en bezorgd. Die omschrijving past het best bij de reactie van de gemeente Zierikzee op het onlangs door het bestuur van jongerencentrum Brogum aangekondigde plan om te stoppen met de wekelijkse soosavonden. In plaats daarvan zal Brogum in de ogen van het bestuur een centrum voor podiumkunsten moeten worden. „De grote vraag is of de leerlingenprognoses goed zijn. In het verleden bleken de prognoses van de basisschool Noordwelle ruimschoots overdreven". De afdeling basisonderwijs en speciaal onderwijs van de Provinciale Onderwijs Raad twijfelt aan de juistheid van de leerlingenprognoses tot en met 1995 die door de openbare basisscholen in Noordwelle en Serooskerke werden opgegeven. „Als er genoeg interesse vanuit de bedrijven is, is het voor ons ook interessant. En daar proberen we nu achter te komen". Aan het woord is L. van den Ouden van busbedrijf Van Oeveren uit Zierikzee. Samen met streekvervoersmaatschappij Zuid-West Nederland (ZWN) is het busbedrijf een onderzoek begonnen naar de haalbaarheid van een vervoersplan voor de werknemers van bedrijven in en om Zierikzee. De Reinigingsdienst Schou wen-Duiveland is met een nieuw initiatief begonnen. De oude koelapparatuur die mensen willen wegdoen wordt voortaan apart opgehaald. Op die manier kan worden voorkomen dat de gassen en olie, die zijn verwerkt in deze apparatuur in het milieu terecht komen en daar schade aanrichten. Het milieu, dat sinds enkele jaren een dominante rol speelt in de politiek. De Golfoorlog is niet alleen het gesprek van de dag op Schouwen-Duiveland, er wordt ook behoorlijk gehamsterd. En dan vooral bij de grotere supermarkten in de regio. Zo blijkt uit de reacties van de diverse eigenaren/bedrijfsleiders. De reisbureaus worden met de Golfoorlog geconfronteerd doordat het publiek een afwachtende houding aanneemt bij het boeken van vakanties. De exploitatie-maatschappij Moermond en de stichting Golf Schouwen-Duiveland hebben het plan opgevat om bij slot Moermond te Renesse een 9-holes golfbaan aan te leggen. De Westerschouwse adviescommissie staat positief tegenover het plan. De afdeling dagbehandeling van de Corneliastichting in Zierikzee wordt met ingang van 1 februari met vijf plaatsen uitgebreid naar dertien behandelplaatsen. Dat meldt het bestuur in een persbericht. De peuterspeelzaal in Dreischor kampt met ruimtegebrek. 'De speelzaal is te klein om dertien peuters te bieden waar ze recht op hebben', aldus leidster M. van Beveren. In plaats van 28.770 gulden per jaar krijgt de VW- Brouwershaven voortaan jaarlijks 48.770 gulden subsidie van de gemeente Brouwershaven. Dat heeft de Brouwse gemeenteraad beslist. Het is de gemeente Westerschouwen ernst met haar voornemen om het beleid ten aanzien van speelautomaten in de gemeente flink aan te scherpen. Dat blijkt tijdens de vergadering van de commissie algemene en bestuurlijke zaken. Het college wil plaatsing van kansspelautomaten in onder meer snackbars en camping kantines verbieden en in café's en bars aan banden leggen. De commissie schaart zich achter de concept-notitie waarin de uitgangspunten van het nieuwe beleid zijn vastgelegd. Een subsidie van twintigduizend gulden en aan het eind van het jaar een evaluatie over de bereikte resultaten. Een meerderheid binnen de Zierikzeese gemeenteraad vindt dit de beste manier om jongerencentrum Brogum de kans te geven om zijn bestaansrecht te bewijzen. De basisschool Prinses Irene in Kerkwerve moet gesloten worden. Dit heeft het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland besloten. Deze school telt te weinig leerlingen om in stand gehouden te worden. Naast de jaarwisseling van boven naar beneden mevrouw Padmos, Kamerlid Eversdijk, jubilarissen bij de brandweer, jongerencentrum Brogum, Westerschouwen pakt de speelautomaten aan en de basisschool Prinses Irene te Kerkwerve.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 17