Veel belangstelling voor kerstdiensten in de regio Reischeque van 6500 gulden voor jeugdige winnaar ZOC-actie 'Rust aardig voor toerist, maar niet voor economisch perspectief' Grote Kerk Zierikzee tot de laatste stoel bezet Tot ziens Urk gul voor Etiopië Zierikzee tegen bezuiniging op subsidie restauratie monumenten 14-jarige ziet wens in vervulling gaan Kersttoespraak secretaris Maatschappij voor Nijverheid en Handel: VRIJDAG 27 DECEMBER 1991 NR 25075 3 ZIERIKZEE - Voor de verschillende kerstzang diensten in de regio de afgelopen kerstdagen be stond grote publieke belangstelling. De Volkskerst- zangdienst in de Grote Kerk in Zierikzee werd door naar schatting 1000 mensen bezocht. Ook kerstbij eenkomsten elders in de regio konden zich verheu gen in een grote publieke belangstelling. Een voor ondergetekende per soonlijk bijzondere Welbe schouwd vandaag. Namelijk de laatste, want vanaf heden vertrek ik naar een andere werkkring. Met gemengde gevoelens, want de zes jaar Nieuwsbode was op allerlei punten meer (tan enerverend. Als niet- autochtoon heb ik de regio Schouwen-Duiveland als meer dan plezierig ervaren. Werken bij een lokale krant is te verge lijken met een spoedcursus Leer je eigen woonomgeving kennen. En met die (toch beperkte) kennis word je vervolgens ge acht twee keer per week een redactioneel commentaar te schrijven. Dat commentaar is nooit bedoeld als een betwete rige poging even te vertellen hoe iets in elkaar steekt of hoe iets in elkaar hoort te steken. Wie ben ik? Hoeveel vergaderingen je ook bezoekt in de regio, je blijft op vele fronten gewild een bui tenstaander. En dan toch je mening geven over alle uiteen lopende zaken, klinkt wellicht wat vreemd in de oren. Dat kan als je met dat commentaar niet meer voor ogen hebt dan het prikkelen van de publieke opinie. Meer kan en mag je met een redactioneel commentaar niet doen. Juist door de af stand die je hebt ten aanzien van de behandelde problema tiek, kun je zonder directe be langen je zegje doen. Soms werkt dat verhelderend en - de eerlijkheid gebiedt dit te schrijven - soms ook niet. Vanaf deze plaats zeg ik ieder een dank voor de plezierige contacten. Zowel in als buiten het bedrijf. Als je iedere dag met plezier naar je werk gaat, is het moeilijk afscheid ne men. Maar ja, verandering van spijs doet eten. En hopelijk krijgt u als abonnee van de Zierikzeesche Nieuwsbode tot in lengte van jaren dagelijks een smakelijke maaltijd met lokaal nieuws op uw bord. Tot ziens. Aad van der Wouden URK - De inwoners van Urk hebben op Eerste Kerstdag een recordbedrag van 198.221,25 gulden bijeengebracht voor Etiopië. Dit heeft de Interker- lijke Stichting Ethiopië, die de jaarlijkse collecte traditiege trouw op 25 december houdt, vrijdag meegedeeld. De bij dragen zullen worden besteed aan structurele projecten voor landbouw en visserij om de voedselsituatie ter plekke te verbeteren, aldus de stichting. ALGIERS - De eerste vrije par lementsverkiezingen in Alge rije sinds dertig jaar heeft don derdag een uiterst magere op komst gekend. Stoffels ging in zijn kerst toespraak allereerst in op de ontwikkelingen in het Oost blok. Naast lof aan het adres van Gorbatsjov sprak Stoffels zijn zorg uit over de toekomst van de Sovjet-Unie. „Voorals nog zullen de Oost-Europeanen in vrijheid en democratie zelf hun weg moeten vinden en ini tiatieven ontwikkelen die er toe leiden dat het westen niet langer schroomt om samen te werken". Plannen en rapporten „Maar ook dichter bij huis, binnen onze provinciegrenzen liggen nog bergen werk te ver zetten. Plannen zijn er in over vloed, rapporten en aanbeve lingen ook, maar wat komt er daadwerkelijk tot stand", zo vroeg Stoffels zich af in zijn kerststoespraak. Hij stelde dat in de bestuurscolleges van pro vincie en gemeenten de voort varendheid en eensgezindheid vaak ver te zoeken zijn. Als voorbeeld noemde hij de onenigheid over de invulling De deuren van de Grote Kerk in Zierikzee gingen officieel pas om zeven uur open. „Maar om kwart voor zeven kwamen de mensen van Kunst en Eer en met hen begonnen de eerste be langstellenden binnen te drup pelen. Ik denk dat er om zeven uur al zo'n 150 mensen in de kerk zaten", aldus F. H. Baak man, voorzitter van de Inter kerkelijke Werkgroep Zierik zee. Extra stoelen De belangstelling voor de door de IWZ georganiseerde Volks- kerstzangdienst in de Grote Kerk bleek zo groot dat stoelen bijgezet moesten worden en men zelfs de banken achter het koor moest benutten om ieder een plaats te kunnen bieden. Aan de dienst werd meege werkt door Koninklijke Har monie Kunst en Eer en het van Neeltje Jans en de ver deeldheid binnen de Zeeuwse Havenschappen. Veel aandacht in de toespraak van Stoffels over de toenemende onzeker heid rond de haalbaarheid van de WOV-plannen. „Misschien dat het door onze maatschappij de discussie weer enigszins in het rechte spoor kan brengen. Ik doel dan met name op spoe dige publikatie van het studie rapport Lambooij". „Hierin zijn alle economische effecten van de vaste oeverver binding gekwantificeerd. En ik kan u reeds verklappen dat dit overzicht op zeer indringen de wijze het buitengewoon gro te economische belang il lustreert van realisatie van dit project. Langer uitstel kan, naar onze opvatting, niet wor den geduld". Spoor bijster Volgens Stoffels heeft al het ge krakeel rond de WOV in den lande al tot de overtuiging ge leid dat de oeververbinding er kerkkoor van de Gereformeer de Kerk onder leiding van J. Heuseveldt. De gezangen werden nu eens door Kunst en Eer en dan weer door het orgelspel van P. van Donk ondersteund. Tijdens de sfeervolle bijeenkomst werd zang afgewisseld met het woord. Ds. A. Jobsen verzorg de een korte meditatie terwijl de schriftlezingen gebracht werden doorG. van 't Veer. Het koor bracht onder meer Hoe blinkt g'o morgenster en In Dulci Jubilo ten gehore. Kunst en Eer zorgde voor di verse muzikale intermezzi. Ge speeld werd onder meer An Ir ving Berlin Christmas, in een arrangement van Warren Ba ker en het fraaie Dreaming van de hand van componist Jacob de Haan. De dienst in de Grote Kerk werd afgesloten met een gezamenlijk gezongen Ere zij nooit komt. „Anders gezegd; ambtelijk en politiek Den Haag vinden het prima zo en zullen bewust weinig doen om de Zeeuwen op één lijn te bren gen. Voor hen hoeft die WOV, hoe noodzakelijk ook voor de economie, zo nodig niet. En daarmee raak ik in feite de kern van het Zeeuwse pro bleem. Er is te weinig afstem ming op eikaars visies, waar door een centrale visie die luid en duidelijk overkomt, ont breekt. Daardoor raakt men op alle fronten het spoor bijster". Zeeland is, zo stelde Stoffels, een oase van rust. „Misschien aardig voor de toerist, maar niet voor het economisch per spectief. En dat terwijl we met tal van projecten voor open doel volop kunnen scoren. Door de unieke ligging aan de Scheldemonding en de vele mogelijkheden tot samenwer king met onze Zuiderburen". Plaatselijke belangen verdrin gen volgens Stoffels ontwikke lingen op bredere schaal op zo wel bestuurlijk, cultureel als industrieel gebied. „De hoge grondprijzen in het Sloege- bied, die frustrerend werken op verdere ontwikkelingen, zijn daarvan een voorbeeld. Het provinciaal bestuur zou juist stimuleringsmaatregelen moeten nemen om met name de overslag en distributie meer kansen te bieden onder het motto 'Ook Zeeland distribu tieland'. De tijd van praten is voorbij. Laat 1992 het jaar van handelen worden". God met muzikale ondersteu ning van Kunst en Eer. Restauratie Ook in de Gasthuiskerk aan het Havenplein in Zierikzee werd een kerstzangdienst ge houden. Tijdens deze dienst werden liederen gezongen uit de oude gezangenbundel van Johannes de Heer, het Lied boek en de opwekkingsbundel. De meditatie werd verzorgd door ds. N. de Boo. Voor de mu zikale begeleiding zorgde orga nist M. van der Veer. Maurits NEW YORK - De secretaris generaal van de Verenigde Na ties, Javier Perez de Cuellar, heeft donderdag gezegd dat de voormalige Sovjetpresident Michail Gorbatsjov een grote bijdrage heeft geleverd aan de herleving van de Verenigde Na ties. „President Gorbatsjov komt veel eer toé. Anderen kopen tijdens een ZOC-actie nieuwe meubels en deponeren vervolgens hele sta pels ZOC-actiekaarten in de bus in de hoop zo kans te ma ken op een van de prijzen. Dan nie leverde welgeteld één met ZOC-actiezegels volgeplakte kaart in en zag die inspanning tot zijn grote verrassing be loond met de hoofdprijs van de actie. Opgewonden „Hij was helemaal opgewon den toen hij het nieuws hoor de", vertelt H. Scheele, de trot se vader .„Hij bleef maar bezig over dat het zoveel geld is". De van Wijck uit Middelharnis verzorgde solo-zang. Voor het eerst in een reeks van jaren was de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven niet het to neel van de traditionele kerst zangdienst. Omdat de kerk ge restaureerd wordt was dit jaar gekozen voor het houden van een kerstzangdienst in de ne- derlandse Hervormde kerk in Zonnemaire. Aan de dienst in de kerk in Zonnemaire werkte mee het Smalstads Gemengd koor on der leiding van de heer Geb- ben. Ds. H. J. Buijs verzorgde een korte meditatie. Ook in de WASHINGTON - President Ge orge Bush heeft donderdag tij dens een persconferentie in het Witte Huis gezegd dat de in eenstorting van de Sovjetunie het makkelijker maakt ak koorden te sluiten over de be heersing van kernwapens, ook al zijn er nu meer leiders die de wapens in hun beheer hebben. familie Scheele heeft inmid dels al het besluit genomen om van de gelegenheid gebruik te maken om er een echte gezins vakantie van te maken. „Zo'n kans krijg je maar één keer, dan moet je er ook gebruik van maken", aldus Scheele. Scheele drijft een landbouwbe drijf in Kerkwerve en normaal gesproken is het nog niet zo makkelijk om een dergelijk bedrijf achter te laten om op vakantie te gaan. Maar nu moet het er dan toch van ko men. „Mijn man kan niet zo makkelijk weg. Maar in de herfstvakantie bijvoorbeeld moet het wel kunnen", aldus mevrouw K. Scheele-van de Velde. Willibrorduskerk in Zierikzee werd een kerstzangdienst ge houden. Woensdag werd in de Willibror duskerk in Zierikzee een kin derkerstviering gehouden en op tweede kerstdag werden kerstsamenkomsten gehouden in het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis en in clubhuis De Lichtboei aan de Poststraat. Beide samenkomsten werden georganiseerd door het Leger des Heils. De Willibrorduskerk in Zierik zee was vrijwel tot de nok toe gevuld voor de nachtdienst, die werd voorgegaan door pastor A. Verdaasdonk. Rond 23.00 uur liep de kerk vol, waarna begonnen werd met het zingen van diverse liederen. De vele aanwezigen konden genieten van het kerkkoor. Ook de fraai aangeklede kerk compleet met kerststal op ware grootte, trok veel bekijks. Pastor Verdaas donk toonde zich niet alleen gelukkig met de trouwe bezoe kers, maar ook met alle „pas santen" die kerstavond iets wilden beleven van de geboor te van Jezus. LONDEN - In Azerbajdzjan wordt het latijnse schrift weer ingevoerd. Dit heeft de natio nale raad van het parlement van de nieuwe onafhankelijke staat besloten, aldus een uit zending van Radio Rusland die in Londen door de luister- dienst van de BBC is opgevan gen. Dannie kreeg dinsdag de prijs uitgereikt uit handen van ZOC-bestuurslid M. Jech onder het toeziend oog van de Kerst man. Vader Scheele legde alles op video vast. „Wij vinden het heel leuk dat de prijs bij een jong iemand terecht is geko men", aldus Jech. Druk geweest Voor de ZOC was het de eerste keer dat bij een december-actie forse geldprijzen beschikbaar werden gesteld. Het is de Zie- rikzeese Ondernemers Centra le goed bevallen. „Ik denk wel dat we op de goede weg zijn", aldus Jech. Of men volgend jaar doorgaat op de ingeslagen weg is volgens Jech op dit mo ment nog niet te zeggen. Wat voor hem als een paal bo ven staat is dat de Zierikzeese middenstand de laatste tijd be paald geen klagen heeft gehad over de klandizie. Ook in Zie rikzee wint de Kerstman meer en meer terrein. „Het is de laatste weken bijzonder druk geweest", aldus Jech. [Verwachting t/m dinsdag 31 decembei WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht zuidw. 3 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht zuid 3 Dinsdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 6 graden Windkracht zuidw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 28 dec. Zon op 08.48, onder 16.34 Maan op 01.00, onder 11.57 29 dec.Zon op 08.48, onder 16.35 Maan op 02.18, onder 12.15 30 dec.Zon op 08.48, onder 16.36 Maan op 03.34, onder 12.37 Laatste Kwartier: 28 dec. (02.56) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied ten zuidwesten van Ierland trekt oost waarts en zorgt de komende dagen bij ons voor rustig weer. De stroming blijft zwak zuidwest en hierdoor houden wolkenvelden de overhand. Ook de temperatuur verandert met deze windrichting maar weinig. In de nacht enkele graden boven nul en 's middags een graad of 6. In het zuidoosten van het land waar de stroming stagneert kan het iets kou der worden. Rond de jaarwisseling kunnen oceaanstoringen weer tot West-Europa doordringen waardoor de regenkansen dan toenemen. ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee heeft van de Rijks dienst voor de Monumenten zorg te horen gekregen dat be zuinigd gaat worden op de sub sidie voor de restauratie van monumenten. De gemeenten dienen jaarlijks een meerjarenprogramma voor de komende zes jaar in te stu ren. Op basis hiervan gaat de gemeente verplichtingen aan met inwoners die hun monu ment willen restaureren. On langs kreeg de gemeente Zie rikzee bericht dat de Rijks dienst voor de Monumenten zorg voornemens is een korting van 6 procent door te voeren op de budgettoezegging. Zierikzee vindt die korting in strijd met de algemene beginselen van behoorlijk bestuur en heeft dit ook laten weten aan de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG), de provincie Zee land, het secretariaat van de 35 grootste monumentengemeen ten in Nederland en uiteraard aan de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg. ZIERIKZEESCHE (5$ NIEUWSBODE Bi Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. 1 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. De Kerstman reikte de prijs uit onder het toeziend oog van ZOC-vcrtegenwoordiger M. Jech. (Foto: Marijke Folkertsma). In de NH-kerk in Zonnemaire werd een kerstzangdienst gehouden. (Foto: Marijke Folkertsma). Kunst en Eer in een volgepakte Grote Kerk in Zierikzee. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - De Kerstman was er speciaal voor uit het hoge noorden naar Kerkwerve gekomen en dat was aan de 14-jarige Dannie Scheele uit Kerkwerve goed besteed. Met glimoogjes ontving hij de hoge gast om samen met hem en zusje, vader en moeder af te reizen naar restaurant Concordia in Zierikzee. Met het winnen van een reischeque van 6500 gulden ziet Dannie een reeds lang gekoesterde wens in ver vulling gaan; een reis naar Disneyland in Florida. ZIERIKZEE - „Waar we in deze provincie behoefte aan hebben is een echte 'Mister Zeeland', een be stuurlijk manager die in staat is op zodanige wijze leiding te geven aan het Provinciale team dat tegen stellingen verdwijnen en eensgezind wordt gewerkt aan het welzijn en de welvaart van Zeeland'. Dat zei M. A. Stoffels, secretaris van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel in zijn kersttoespraak.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3