In januari besprekingen over nieuw Joegoslavië Begemann Groep geeft strijd om Kon. Machinefabrieken op Vietnamezen tijdens Kerst toch in kerk Steeds minder mensen met slok op achter het stuur Lidstaten EG erkennen Rusland als de opvolger Sovjetunie DEURLOO B.V. Tijdens kerst 'gewoondoorgevochten Gorbatsjov gestolen Politie haalt vrouw van boog Van Brienenoord- brug Vlissinger vrij gesproken van ontucht 2 ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG - De 24 Vietnamese asielzoekers die de algelopen dagen hun toevlucht tot een aantal kerken in Nederland zochten om hun uitzetting naar Tsje- choslowakije te voorkomen, zijn daar tijdens de Kerstdagen gebleven. Dit ondanks de toezegging van het directeur vreemdelingenza ken van het ministerie -van justitie, mr. H. Nawijn, dat zij niet voor 1 januari zullen wor den uitgezet. Een woordvoer der van de betrokken kerken en Inlia, het internationale net werk van lokale initiatieven voor asielzoekers, zei donder dagavond, dat Justitie welis waar toezeggingen heeft ge daan ten aanzien van de datum van uitzetting maar dat er geen enkele zekerheid bestaat over de vraag, of de Vietnamezen al dan niet in hun bewegingsvrij heid zullen worden beperkt. ,,Een dinsdagavond, na het ge sprek tussen de Vietnamezen en Nawijn, gedaan verzoek aan Justitie om in een aantal regels op een briefje te zetten dat de 24 Vietnamezen niet in vreem delingenbewaring worden ge zet of anderszins van hun bewe gingsvrijheid beroofd, werd niet gehonoreerd", aldus de woordvoerder. „Dat zou kun nen betekenen, dat de Vietna mezen toch worden opgepakt als zij zich bijvoorbeeld weer bij een asielzoekerscentrum zouden melden. Ze zijn immers uitgeprocedeerd en hebben zich door naar de kerken te gaan onttrokken aan de contro le van Justitie. Daarom hebben de betrokken asielzoekers besloten in de ker ken te blijven tot staatssecreta ris Kosto positief op de verzoe ken om het sturen van een on afhankelijke onderzoekscom missie naar Tsjechoslowakije heeft gereageerd." Een door Inlia zelf opgezette onderzoekscommissie staat in middels klaar om naar Tsje choslowakije te vertrekken. Besloten is echter nu eerst te wachten op de reactie van staatssecretaris Kosto. Mocht deze voor 1 januari besluiten dat Justitie zelf nader onder zoek naar de situatie van te ruggestuurde Vietnamezen in Tsjechoslowakije en/of Viet nam zal doen, dan blijft de door Inlia opgezette commissie thuis. LEÏDSCHENDAM - Steeds minder mensen stappen in hun auto met te veel alcohol op. Dat blijkt uit on derzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV). Bij politiecontroles in diverse provincies in het afgelopen na jaar bleek gemiddeld 4 procent van de automobilisten meer dan 0,5 promille alcohol in het bloed te hebben, tegen 12 pro cent in 1983. „Dat is een forse daling", aldus een woord voerster van SWOV, „maar het alcoholgebruik is nog altijd te veel". De controles zijn met medewer king van de politie gehouden, telkens in. de avond en nacht van vrijdag op zaterdag tussen 22.00 en 04.00 uur. Het bij con trole vastgestelde promillage alcohol in het bloed van auto mobilisten blijkt al acht jaar tamelijk gelijkmatig terug te lopen. Na de 12 procent van 1983 noteerde SWOV 8 procent in 1987, 6 procent in 1988 en 1989 en 4 procent in 1991. Waarnemingen Regionaal blijken de waarne mingen in het afgelopen najaar nogal te verschillen. In Zuid- Holland werd bij controles dit najaar 7,7 procent van de auto mobilisten met meer dan 0,5 procent alcohol in het bloed aangetroffen. In Noord- Holland was dit met 7,3 pro cent niet veel -lager. Andere provincies waarvan SWOV cij fers kan overleggen, zijn Noord-Brabant met 5,7 pro cent, Gelderland met 5,1 pro cent, Utrecht met 4,7 procent en Groningen met 3,2 procent. SWOV ziet verschillende oorza ken voor het teruglopen van het alcoholgebruik vóór het au torijden. Allereerst beschikt de politie bij controles over be tere apparatuur, de elektroni sche blaaspijpjes en ademana- lyse-apparatuur, waardoor zij sneller kan werken. Verder moet iedere automobilist bij controle „blazen" en niet meer degene die bij aanhouding van „kennelijke staat" wordt ver dacht. De meting is dus niet meer af hankelijk van het beoorde lingsvermogen van de agent. Verder wordt autorijdend Ne derland kennelijk beïnvloed door de voorlichtingcampag nes tegen alcoholgebruik, on der meer die van het ministerie van WVC, gericht op ontmoedi ging in het algemeen en de tv- spots van Veilig Verkeer Neder land. SWOV denkt dat de controle nog kan worden verscherpt met betere testapparatuur. Die apparatuur, waarmee SWOV zelf ook haar onderzoek ver richt, biedt de mogelijkheid ook alcoholpromillages tussen 0,5 en 0,8 vast te stellen. Daar door zou de politie iets scheuti ger kunnen worden met rijver* boden. Op grond van een alco holpromillage van meer dan 0,5 kan de politie een automo bilist al een rijverbod opleg gen. In de contacten met de po litie „is dit echter nog niet op gepakt", aldus de voorlichter SWOV. NEW YORK - Het pistool dat nachtclubeigenaar Jack Ruby op 24 november 1963 gebruikte om Lee Harvey Oswald, de moordenaar van president John F. Kennedy, dood te schie ten is donderdag op een veiling voor 220.000 dollar (zo'n 380.000 gulden) verkocht. Jack Ruby stierf in 1967 in een ge vangenisziekenhuis aan kan ker. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 28 december 08.30 146 02.20 - 112 21.15 156 14.50 - 158 29 december 09.25 137 03.10 - 108 22.10 145 15.45 -148 30 december J0.25 129 04. J 5 - 104 23.15 136 16.50 -138 28 december 07.15 146 00.55 -108 19.45 157 13.30 -154 29 december 08.10 134 01.55 - 102 20.55 141 14.25 -142 30 december 09.20 125 03.00 - 96 22.05 131 15.40 - 129 28 december 08.50 159 02.15 -120 21.20 171 14.45 - 165 29 december 09.40 150 03.05 - 115 22.15 157 15.40 -155 30 december 10.40 141 04.05 -110 23.20 148 16.40 -143 28 december 08.40 168 02.25 -126 21.20 177 14.50 -171 29 december 09.35 157 03.15 - 121 22.15 163 15.50 - 161 30 december 10.40 147 04.15 -116 23.25 153 16.50 - 149 WEMELDINGE Doodtij: 30 december Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 BELGRADO/ZAGREB - De basis voor een nieuw, kleiner Joegoslavië zal al begin volgend jaar gelegd worden. Het Joegoslavische persbureau Tanjug meldde dat alle geïnteresseerde partijen op 3 janua ri in Belgrado over ,,het nieuwe Joegoslavië" zullen vergaderen. Tijdens de Kerstdagen gingen in Kroa tië de gevechten gewoon door. Vier Joegoslavische republie ken, Kroatië, Slovenië, Mace donië en Bosnië-Hercegovina, hebben bij de EG voor dinsdag een aanvraag ingediend om als onafhankelijke staten erkend te worden. Kosovo, het overwe gend door Albanezen bewoon de autonome gebied dat deel uitmaakt van Servië, heeft rechtstreeks bij Lord Carring- ton, de voorzitter van de Haag se Joegoslavië Conferentie, om erkenning verzocht. Op de conferentie van 3 januari zullen alle partijen en organi saties vertegenwoordigd zijn die „voor het behoud van Joe goslavië als een democratische en soevereine staat opkomen". Dat hebben afgevaardigden van het door Servië gedomi neerde Joegoslavische romp presidium afgesproken met de leiders van de pro-Servische partijen uit Bosnië. De voorzitter van het romppre sidium, Branko Kostic, waar schuwde Europa donderdag voor de tweede keer binnen een week dat de burgeroorlog zal verergeren als meer Europese landen, in navolging van Duitsland, de zelfstandigheid van Kroatië en Slovenië erken nen. De republieken Servië, Montenegro en Servische ge bieden in de andere republie ken zullen dan een nieuw Joe goslavië vormen, aldus Kostic in de in Belgardo verschijnen de krant Borba. Uitbreiding „Als de ontwikkeling in deze richting doorgaat dan komt het waarschijnlijk tot een uitbrei ding van het geweld en zal het overslaan naar het grondge bied van Bosnië-Hercegovina", aldus Kostic. De eerste missie van Herbert Okun, de vertegenwoordiger van de Verenigde Naties die een eventuele stationering van een VN-vredesmacht in Kroa tië moet voorbereiden, is dins dag op niets uitgelopen, meld de Thnjug. Hij had onder meer gesproken met de Joegoslavische minister van defensie, Veljko Kadijevic, en de Servische president Slo bodan Milosevic. De eerste had volgens Okun een positieve houding" aangenomen, maar Milosevic had „zoals gewoon lijk de belangen van Servië met groot enthousiasme verde digd". De Kroatische president Fran- jo Tudjman en aartsbisschop Franjo Kuharic van Zagreb spraken dinsdag in hun kerst boodschappen hun verlangen naar vrede uit. Desondanks werd er in Kroatië op Kerstavond en eerste en tweede Kerstdag op verschil lende' plaatsen hevig gevoch ten. Op Kerstavond stond de Oostkroatische stad Valpovo, 210 kilometer ten noordwesten van Belgrado, vanaf zes uur dinsdagavond onder vuur van het federale leger. Inwoners van Karlovac, 50 kilometer ten zuidwesten van Zagreb, moes ten volgens Kroatische media de kerstavond in hun schuilkel ders doorbrengen. Lichte afname Eerste Kerstdag leidde tot een lichte afname van de gevechten maar niet tot een wa penstilstand. Beide partijen trachtten de relatieve rust te benutten om politiek voordeel te behalen. Het federale leger liet in een verklaring weten een vuurpau- ze te hebben ingelast om de Kroaten die dat willen een vre dig kerstfeest te laten vieren. De Serviërs in Kroatië vieren als Servisch-orthodox- katholieken pas over twee we ken kerstfeest. Donderdag bombardeerde de federale luchtmacht Cernik, een voorstad van Nova Gradis- ka, en Bukovica, een nabijgele gen dorpje. Daarbij viel één do de en raakte een aantal burgers gewond, meldde de Kroatische radio. Verder vuurde het leger rakketten af op dorpen in de buurt van Pakrac, dat.zelf on der zwaar artillerievuur kwam te liggen. Kroatische milities namen vijf dorpen in hetzelfde gebied in; Bucje, Glavica, Cikote, Rogulje en Tisovac. De Kroatische troe pen lijken het federale leger uit de driehoek tussen de ste den Novska-Nova Gradiska- Pakrac in West-Slavonië te ver drijven. Radio Zagreb meldde dat de Kroatische troepen ter reinwinst boekten, terwijl de Servische media over nieuwe Servische vluchtelingen uit het gebied spraken. De krant Politika in Belgrado beschuldigde de Kroatische le gerleiding er donderdag van expres geen rekening te hou den met de voor de komst van de VN-vredesmacht noodzake lijke wapenstilstand om nog zoveel mogelijk gebied te ver overen. De banken in Servië en Montenegro geven sinds woensdag op grote schaal nieu we dinarbiljetten uit om het hoofd te kunnen bieden aan de enorme stroom dinars die de Nationale Bank verwacht nu Slovenië en Kroatië een eigen munteenheid hebben inge voerd. Een woordvoerder van de Nationale Bank zei dat Joe goslavische dinars die uit Kro atië worden ingevoerd nu „waardeloze papiertjes" zijn. DEN HAAG - De Europese Gemeenschap en haar lidstaten zijn na de toespraak van Gorbatsjov over gegaan tot erkenning van Rusland als opvolger van de Sovjetunie. „Nederland heeft heden als voorzitter van de Europese Ge- - meenschap zijn ambassadeur in Moskou opdracht gegeven de Russische autoriteiten ervan in kennis te stellen dat de ge meenschap en haar lidstaten ervan uitgaan dat Rusland de internationale rechten en ver plichtingen van de voormalige Sovjetunie, waaronder die voortvloeiende uit het Hand vest van de VN, uitoefent." Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag maakte dit direct na Gorbatsjovs aftreden bekend. Om eventueel tot aparte erken ning van de overige voormalige Sovjetrepublieken te kunnen overgaan, zit EG-voorzitter Ne derland zit nu met smart te wachten op een antwoord op de vraag of zij aan bepaalde crite ria willen voldoen. Het gaat daarbij om zaken als mensen rechten, de rechten van etni sche minderheden, erkenning van grenzen, ontwapening en kernwapens, y De EG heeft hierover eerder deze maand al een aantal richt lijnen opgesteld. De Neder landse ambassadeur heeft na Gorbatsjovs aftreden het ver zoek gekregen om een reactie van de autoriteiten van de be trokken republieken te bespoe digen, aldus het ministerie van buitenlandse zaken. De Nederlandse regering zegt dat met het vertrek van Gor batsjov een einde komt aan een tijdperk. „Gorbatsjov heeft een plaats in de geschiedenis verworven. Hij zag in dat er iets moest worden gedaan om zijn land uit het slop te halen en het naar de weg van de voor- .uitgang te leiden. Zijn gewaag de politiek van glasnost en pe- restroika maakten een onher roepelijk breken met 's lands communistische verleden mo gelijk." De regering wijst er verder op dat Gorbatsjov inzag dat de tijd rijp was om een eind te ma ken aan de deling van Europa en de muur in Duitsland te slechten. „De toekenning van de Nobelprijs voor de Vrede aan hem was een erkenning van zijn grootse visie op een nieuw Europa en een veiliger wereld." Op Gorbatsjovs opvolgers rust volgens de regering de plicht er voor te zorgen dat de overgang van de voormalige Sovjetunie naar de nu onafhankelijke re publieken zich voltrekt op een vreedzame, democratische en ordelijke manier. AMSTERDAM - De Begemann Groep heeft de strijd om Grasso's Konink lijke Machinefabrieken opgegeven. De door Begemann gehouden 310.640 aandelen Grasso zullen nu voor 102,50 per stuk worden overgenomen door de Duitse onderneming GEA, die daarmee de meerderheid in Grasso ver werft. GEA zal dientengevolge zijn openbare bod op de aandelen Grasso, zoals aan gekondigd op 23 december, verhogen van 95 tot 102,50 per aandeel. Dat hebben Begemann en GEA donderdag bekendge maakt. Bestuursvoorzitter Joep van den Nieuwenhuij- zen van Begemann maakte maandag nog duidelijk dat zijn onderneming zou blij ven pogen het Bossche Grasso in te lijven. Even daarvoor had Grasso in het kader van een „dringende kapitaalinjectie" 300.000 nieuwe aandelen geplaatst bij GEA voor een prijs van 95 per stuk tegen betaling in contanten van 28,5 mil joen en bovendien verkreeg GEA het recht de resterende niet geplaatste aandelen (maximaal 259.000) over te nemen tegen dezelfde prijs. Zowel de Vereniging van Ef fectenbezitters (VEB) als Van den Nieuwenhuijzen zag in de stap van Grasso een „pure bescherming sconstructie" en verweten de directie van Grasso onei genlijk gebruik te maken van de door de aandeelhou ders gegeven machtiging aandelen uit te geven tot het totale maatschappelijke ka pitaal. Aandelen Met de plaatsing van aande len door Grasso verwierf GEA 37,7 procent van de aandelen. Begemann hield op dat moment 39 procent van de aandelen. Van den Nieuwenhuijzen verklaarde eerder voor de aandelen on geveer f 100 per stuk te heb ben betaald. In een reactie liet Van den Nieuwenhuij zen donderdagavond weten dat de verkoop van het Grasso-pakket een boek winst heeft opleverd van „iets meer dan 1 miljoen". Volgens de „Brabantse be drijvendokter" is de afloop van de strijd om Grasso voor alle partijen „bevredi gend". Als redenen voor het begraven van de strijdbijl wees Van den Nieuwenhuij zen allereerst op een ge sprek dat maandag plaats had tussen afgevaardigden van GEA en de centrale on dernemingsraad van Gras so. „Daarin zijn beide par tijen tot een akkoord geko men over de voorwaarden vooreen samenwerking. We doen niet aan onvriendelijk overnemingen en daarom was de uitslag van dat ge sprek voor ons van belang." De bestuursvoorzitter van Begemann verklaarde daar naast dat de pogingen om dinsdag meer informatie te krijgen van de Grasso- directie op niets zijn uitge lopen. „We hebben ze onze plannen voorgelegd met het uitdrukkelijke verzoek méér informatie over de on derneming te verstrekken. Daartoe was de directie niet bereid. De verklaring van GEA om het bod op de Grasso-aandelen te verho gen tot boven de intrinsieke waarde, heeft ons definitief doen besluiten op dat bod in te gaan", aldus Van den Nieuwenhuijzen. Op de Amsterdamse effec tenbeurs was de strijd om Grasso begin deze week het belangrijkste gesprekson derwerp. In afwachting van een tegenbod van Bege mann, hielden de Grasso- aandeelhouders hun effec ten stevig vast. Maandag circuleerden reeds geruch ten dat Grasso en Bege mann om de tafel zouden zitten. De koers van de aandelen Grasso sloot uiteindelijk 4,50 hoger op 102, twee kwartjes onder het jongste bod van Grasso. Bij Grasso was niemand voor nader commentaar bereikbaar. AMSTERDAM - Het wassen beeld van Gorbatsjov is op Tweede Kerstdag ontvreemd uit Madame Tussaud in Am sterdam. Een woordvoerder van het museum maakte dit donderdagmiddag bekend. Volgens de woordvoerder bleek het beeld om 13.00 uur verdwenen uit de expositie. „Wij denken dat hier duidelijk sprake is van een geplande ac tie, met de bedoeling in te ha ken op de actualiteit." Het mu seum kondigde vorige week al aan de beeltenis van Gorbats jov uit de rij van hedendaagse staatshoofden te lichten en hem bij te zetten in de groep il lustere historische staatshoof den, zoals Winston Churchill en Margaret Thatcher. De actie is vooralsnog door niemand op geëist. Van de dieven ontbreekt ook volgens de politie nog elk spoor. ROTTERDAM - De Rotterdam se politie heeft op Eerste Kerstdag aan het eind van de middag een 26-jarige vrouw van een van de bogen van de Van Brienenoordbrug gehaald. Omdat aanvankelijk de vrees bestond dat de vrouw zelf moord wilde plegen, werd de oostelijke rijbaan van de brug voor het verkeer afgesloten. Eenmaal beneden verklaarde de vrouw dat zij vanuit haar hoge positie foto's had ge maakt van de skyline van Rot terdam bij schemering. Zij heeft een proces-verbaal gekre gen en de waarschuwing om dit nooit meer te doen. MIDDELBURG - De recht bank in Middelburg heeft de 39-jarige Vlissinger A. L. vrij gesproken van ontucht met een viertal meisjes in de leeftijd van acht tot twaalf jaar. Twee weken geleden was er een voorwaardelijke gevangenis straf van vijf maanden tegen hem geëist. Tijdens de behandeling van de zaak had L. alles van begin af aan ontkend en weet hij het aan een lastercampagne van zijn buurvrouw, met wie hij al tijden in onmin leefde. Volgens hem had de buurvrouw de ou ders van de meisjes opgebeld en hen verteld dat hij de dader zou zijn van mogelijk ontuchti ge handelingen. Opvallend was overigens dat de ouders van de meisjes beduidend andere ver klaringen hadden afgelegd dan de kinderen zelf. Volgens twee kinderen was er zelfs helemaal «-niets gebeurd. Tot en met zaterdag 4 januari Zierikzee Openstelling Maritiem Mu seum. Van 10.00 tot 17.00 uur. Op zon- en feestdagen van 12.00 tot 17.00 uur. Eerste kertsdag en nieuwjaarsdag gesloten. Burgh-Haamstede Tentoonstelling Jean Kamps, naïeve schilderkunst achter glas. De Bewaerschole. Maan dag t/m zaterdag 13.30-16.30 uur (kerst en nieuwjaarsdag gesloten). Tot en met 31 december Burgh-Haamstede Soos Big-S geopend. Sluispad 48. Van 14.30 tot 18.00 uur en van 20.00 tot 24.00 uur. Zaterdag 28 december Zierikzee Roots Syndicate. Brogum. 21.00 uur. Brouwershaven Puzzelrit. Vanaf garage Slager. Vertrek tussen 13.00 en 14.00 uur. Ouwerkerk Ophalen oud papier door Delta Sport, tussen 09.00 en 12.00 uur. Dinsdag 31 december Zierikzee Jaarsluiting Leger des Heils, De Lichtboei. 19.00 uur. Woensdag 1 januari Zierikzee Nieuwjaarsnachtfeest. Bro gum. 21.00 uur. Donderdag 2 januari Zierikzee Nieuwjaarsreceptie. De Vier schaar stadhuis. 20.00 tot 22.00 uur. Vrijdag 3 januari Zierikzee Nieuwjaarsreceptie NBvP. Mondragon. Van 14.30 tot 16.00 uur. Dinsdag 7 januari Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Oosterland Nieu wj aarsbij eenkomst NBvP. Oosterhof. Van 9.30 tot 11.30 uur. Donderdag 9 januari Nieuwerkerk Commissie az. Gemeentehuis. 18.30 uur. Zaterdag 11 januari Zonnemaire Oud papieractie. In kern en omstreken. Vanaf 9.30 uur. Dinsdag 14 januari Burgh-Haamstede Kennismakingsavond voor nieuw ingezetenen in het ge meentehuis. 19.30 uur. Woensdag 15 januari Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Zaterdag 18 januari Brouwershaven Jaarlijkse muziekuitvoering muziekvereniging Apollo. Tbn- nenmagazijn. 20.00 uur. Dinsdag 21 januari Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 29 januari Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 4 februari Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 12 februari Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Zaterdag 15 februari Zierikzee Jongerendag. Brogum. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF scHUDUfcafcWü- ia. wuhük;,'.,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2