§2 F TAXATIE? EEN GOED VOORNEMEN Meer mensen kiezen voor vieren kerst met pakjes Inbraak in woning te Renesse n 32^ Aantal vogel-slachtoffers door olievervuiling meegevallen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE^ JOok voor isolerend Wxill on<iertapijt naar Zonnemaire? Jazeker!! Volgens plaatselijke ondernemers Vooral zeekoeten legden het loodje von oeveren reizen VOLOP ZOMER r -I I dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE W I VRIJDAG 27 DECEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25075 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - Met het bijna einde van de feestelijke dagen, alleen oud en nieuw nog, is ook een einde ge komen aan de drukke tijden voor de plaatselijke on dernemers van Zierikzee. Sinterklaas zit weer warm en droog in Spanje en ook kerst ligt achter ons. Tijd voor een gesprek met de ondernemers over de vraag of er een verandering is te bemerken in het koopge drag van de mensen; van Sinterklaas vieren naar het vieren van kerst met pakjes onder de kerstboom. Tbch is niet iedereen het eens met de stelling dat er steeds minder aan Sinterklaas-vie ring wordt gedaan. Edelsmid Jech bijvoorbeeld. Hoewel het in zijn omzet weinig uitmaakt merkt hij wel dat het aantal klanten voor Sinterklaas meer komt voor kindercadeautjes, gezinnen, en rond kerst voor persoonlijke cadeautjes. Jech merkt op dat de verschuiving van Sinterklaas naar kerst in zijn zaak al enige jaren bezig is. En hij is niet de enige die dat opmerkt. Ook H. Rhodens, bedrijfsleider van Xenos ver telt dat met het geven van ca deautjes een nieuwe dimensie aan kerst wordt gegeven. „Ik denk niet dat het Sinterklaas feest ooit echt zal verdwijnen, maar het wordt meer voor kin deren gevierd. Mensen vinden cadeautjes onder de kerstboom veel gezelliger staan. In onze zaak merkten we een stijging in het aantal klanten voor deze tijd, maar of er een duidelijke omzetstijging is kunnen we pas aan het einde van het jaar zeg gen", aldus Rhodens. Sint op de tocht Hoewel de ondernemers op za kelijk gebied uiterst tevreden zijn over het uitbreiden van de pakjesfestijnen met kerst rea geren sommigen persoonlijk anders. Neem A. Hollander, be drijfsleider van HEMA Zierik zee. „Zakelijk interesseert de verschuiving van Sint naar kerst me weinig", zo vertelt hij. „Maar persoonlijk denk ik dat we bezig zijn om een puur Hol lands feest als Sinterklaas de grond in te boren. Sint Nico- laas is een volksfeest wat dui delijk op de tocht staat". Hema had voor kerst een hogere om zet dan met Sinterklaas, maar ook rond die tijd mocht het concern niet klagen, aldus Hol lander. In tegenstelling tot Hollander' is J. A. Fonteine, bedrijfsleider van Marskramer niet helemaal tevreden over het verloop van de afgelopen feestdagen. Vol gens hem kwamen de mensen wat laat op gang dit jaar met het doen van hun pakjes inkopen. „Wij merken ook wel iets van de verschuiving. Zij het dan in het soort cadeautje dat men geeft. Voor Sinter klaas kiest men meer voor een persoonlijk cadeautje als een vaas terwijl men met kerst meer geeft in de feestelijke, ge zellige sfeer. Zoiets als een fondue- of gourmetset. Ik heb momenteel bijna geen set meer staan", aldus Fonteine. Het feit dat mensen nu nog twee dagen voor de kerstdagen hadden zorgde ervoor dat men lang wachtte met het doen van de in kopen. Zo hadden we een paar koopavonden eind vorige week, maar die werden zo slecht bezocht dat ze eigenlijk overbodig zijn geweest. Maandag- en dinsdagavond waren we ook open. Toen liep het beter, maar om nou te zeg gen dat het succesvol was". Lingerie cadeau Een medewerkster van Linge rie Diane merkt duidelijk dat er met kerst meer verkocht wordt dan met Sinterklaas. „Er worden meer kerstca deautjes verkocht. Mannen ge ven hun vrouw steeds vaker lingerie cadeau of een mooie pyjama, de satijnen, glanzende pyjama's zijn erg gewild. Het meest verkocht zijn de body's. In zowel de goedkopere als de hele luxe uitvoeringen. Soms komt de vrouw met de man, het taboe over lingerie verwa tert steeds meer; dus komen ook steeds meer mannen alleen om een cadeautje". In de dames-mode-branche is geen duidelijke verandering merkbaar met betrekking tot het koopgedrag van de klanten voor Sinterklaas of kerst, al dus mevrouw Holty. „Mensen hebben altijd meer hun best gedaan met kerst qua kleding dan voor Sinterklaas. Op het gebied van cadeaus zijn de truien met Sinterklaas net zo geliefd als met kerst, maar op persoonlijk gebied blijft de kerst het hoogtepunt". Me vrouw Holty merkt ook op dat de hedendaagse klant steeds meer kiest voor kwaliteit bo ven kwantiteit. „Maar dat geldt niet alleen met kerst, na tuurlijk". Jeugd anders In de mannenmode is er een duidelijk verandering in het Veel mensen wachtten tot het laatste moment om hun kerstinkopen te doen. (Foto: Marijke Fol- kertsma). soort feestelijke kleding dat de heren kopen. Dit merkt men ook bij Deurloo Mode. „Steeds meer jeugd, vanaf achttien jaar, als ze een beetje zelf mo gen weten wat ze met hun geld doen, kiest voor een smoking of een mooie pantalon met col bert voor feestelijke gelegen heden als kerst. Mensen kopen om er extra netjes uit te zien", aldus Deurloo. „Voelden som mige mannen zich vroeger een outcast als ze een strik of stropdas droegen, dat zijn nu de mannen die deze dingen als eerste aanschaffen". Een ande re verschuiving in de onderne merswereld, jonge mannen kiezen meer voor chique. In zijn reactie over de verschui ving van het vieren van sinter klaas naar kerst vertelt Deur loo dat niet iedereen blij is met deze ontwikkeling. „Voor som mige mensen is het uiterst pijnlijk, deze verschuiving. Zij vinden dat het eigenlijke idee, de gedachte achter het vieren van kerst, wordt vergeten. En zien het als een vervlakking en dat is maar voorzichtig uitge drukt. Voor hen is deze ver schuiving naar het cadeaustel sel echt pijnlijk en dat is iets wat wel eens wordt vergeten". Anders ervaren Niet iedere ondernemer gaat mee in het stokpaardje van de verschuiving. Zo ook de eige naar van Drogisterij Kik niet. „Aan de cijfers is het niet te merken. Aan de verwachtingen voor sinterklaas en kerst is ruimschoots voldaan. Ik kan dit dus niet ervaren als een ver schuiving", aldus Kik. Dro gisterij Kruidvat merkt wel duidelijk een toename in het aantal klanten voor kerst bui ten vorig jaar. Hoewel de zaak ook voor Sinterklaas haar no dige klanten mocht ontvangen. „Voor Sinterklaas verkochten we meer dingetjes voor kinde ren als boeken, speelgoeddin getjes en geurtjes voor jonge mensen. Met-kerst worden eï duurdere cadeautjes weggege ven. Dat valt wel op", aldus be drijfsleidster Liesbeth Sonne- mans. De drukke tijden zijn voorlo- pug weer even achter de rug. De cadeautjes zijn uitgepakt, in gebruik genomen, uitgepro beerd en getest. Nog een paar dagen en dan wordt het vuur werk weer aangeboden in de winkels en dan voor iedereen weer rust. Geen vroegtijdig le ge portemonnees meer. Voorlo pig, want in februari is het weer Valentijnsdag NEELTJE JANS - „Eigenlijk is het nogal meegevallen. De gevolgen van deze olievervuiling zijn binnen de perken gebleven". Dat zegt Simon Hart van de Stichting Stookolieslachtoffers. Deze week werd men in Westerschouwen opge schrikt door de melding van vervuiling van de stranden door olie. De schade is beperkt gebleven tot naar schatting 60 vogels. „Dat waren wel wat wij noemen 100% slachtoffers", aldus Hart. „Het waren complete oliepakketjes. Ik kon ze alleen nog herkennen aan de snavel". In eerste instantie kwamen nogal verontrustende berich ten binnen. De kust van Wal cheren zou ernstig vervuild zijn met olie en er werd zelfs gefluisterd dat het olie-ram penplan in werking zou zijn ge treden. Cijfers over het aantal vogel-slachtoffers aan de Wal- cherse kust heeft Hart niet. „Het is daar erger dan hier, maar hoe erg weet ik op dit mo ment nog niet". „Ja, het is weerprijs", reageert T. Sluyter van de Vogelwerk groep van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland op de vraag of het klopt dat de Schouwen-Duivelandse kust is verontreinigd met olie. „Op Neeltje Jans kun je langs de hele kust oliekoeken ter groot te van een langspeelplaat vin den. Ik schat het aantal slacht offers hier op zo'n vijf vogels per kilometer". Een van de slachtofers op het strand bij Neeltje Jans. (Foto: Marijke Folkertsma). Sluyter zelf is op Neeltje Jans op onderzoek uitgegaan en heeft moeten constateren dat de olievervuiling zich over een vrij grote oppervlakte heeft uitgespreid. „Vervelend, maar niet desastreus", concludeert hij. „Op Walcheren zijn er per kilometer zo'n tien dode vogels gevonden". De slachtoffers on der de vogels zijn volgens Sluy ter hoofdzakelijk zeekoeten. Hart bevestigt die laatste con clusie. Behalve de kust van Neeltje Jans is volgens hem ook het strand van Wester schouwen vervuild met olie. „Vooral ter hoogte van de Meeuwenduinen ligt nogal veel". De kans dat men actie zal ondernemen om de olie van het strand te verwijderen acht hij niet groot. Te verspreid „Daarvoor ligt de olie veel te verspreid. Dat zou echt een he leboel geld gaan kosten. Het is bijna niet te doen". Hart gaat er vanuit dat de oliekoek met het getij weer door het water meegevoerd zal worden. Op zich is de kans volgens Hart vrij groot dat men er in zal sla gen om de dader van de vervui ling te achterhalen. „Daar zijn ze tegenwoordig heel ver mee. Als je bijvoor beeld kunt achterhalen dat het olie uit Kuwait is kun je er door analyse zelfs achter ko men van welke bron de olie af komstig is. Van de op het Wes- terschouwse strand aan gespoelde oiie zijn inmiddels monsters genomen die in een laboratorium in Duitsland worden geanalyseerd. Zowel Hart als Sluyter zijn niet bijster optimistisc' over de mogelijkheid om de schade op de dader te verhalen. „Ook al kun je bewijzen dat de olie uit een bepaald schip afkom stig is, dan krijg je een heel ju ridisch steekspel". Zeven vo gels hebben de olievervuiling overleefd. De dieren zijn door Hart van olie ontdaan en naar vogelasiel De Mikke in Middel burg gebracht. Al vluchtende valt men vaak midden in het ongeluk. Livius Wolkenvelden HET WEER Wolkenvelden en droog. Minimum temperatuur omstreeks 3 graden. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Wind in hoofdzaak zuid west, zwak tot matig, rond kracht 3. 11 JOEGOSLAVIË In januari 1992 beginnen nieuwe onderhandelingen in Joegoslavië. RUST Rust is aardig voor de toerist, maar niet gewenst voor de regio-economie. VUURWERK Vuurwerk in alle maten en soorten; het gaat grif van de hand. PAARDENSPORT Slecht wer speelde het concours-hippique jn Bruinis- se parten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's RENESSE - In de woning van de heer V. aan de Zeeasterdreef te Renesse is op kerstavond (24 december) ingebroken door on bekenden. Hierbij werd voor 20.000 gulden buit gemaakt. De daders kregen toegang tot de.woning via het, forceren van de toegang. Uit de woning wer den meegenomen een video recorder, een stereo-installatie, een kluisje met sieraden, 1500 gulden aan contant geld, CD's, een kopieer-apparaat, een foto toestel en kleding. Gezien de Advertentie aard van de inbraak moet er een auto bij betrokken zijn ge weest. De rijkspolitie verzoekt omwonenden die tussen boven genoemde tijdstippen iets ver dachts hebben gezien, zich in verbinding te stellen met de politie, 01110-14055. Advertentie Z7MÊFreisbur0 van oeveren l/Mm Dam 3, tel. 01110-15036/12319 BEVEILIG ZEKER met ING. BURO VISSER ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. bij van Oeveren Haal voor de feestdagen de reisgidsen in huis. 'oiibui IB 4)00 AA Zwnlzn Advertentie Makelaarskantoor HANSE VERBEEK ZIERIKZEE. TELEFOON OU 10-16888 Blijf in 1992 ook op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 Kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— Jaarabonnement f 179,— Jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode: plaats: telefoon handtekening: 225 Zend de bon in open envelop zonder poslzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1