V Enige bakker in Noordgouwe sluit de winkel vanwege zijn leeftijd Sint Willibrordusschool voorzien van hekwerk en extra verlichting EEN GOED VOORNEMEN Olie bedreigt vogels voor Zeeuwse kust ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE M 'We hadden graag iemand willen vinden die het bedrijf overnam en daar hopen we nog steeds op' Werk rond half maart klaar van oeveren reizen VA VOLOP ZOMER te i dé krant van schouwen-duiveland! 32b<9 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 24 DECEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25074 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 NOORDGOUWE - „Toen ik in de wieg werd gelegd heeft mijn vader waarschijn lijk gedacht: daar is mijn nieuwe bakker. Zo ging dat vroeger". Op 15-jarige leef tijd begon M. J. Wagemaker uit Noordgouwe te werken bij zijn vader in de bak kerij. Nu, bijna vijftig jaar later staat hij nog vijf keer per week oin 04.00 uur en in het weekend om 24.00 uur op om vers brood en andere heerlijkheden te bakken voor zijn dorpsgenoten. Maar niet lang meer. Op zaterdag 4 januari lig gen de warme broden voor het laatst op de schappen van de winkel aan de Brou werijstraat te Noordgouwe. De bijna 65-jarige bakker stopt er mee. Daarmee komt niet alleen een eind aan een lange familietraditie maar verdwijnt ook de laatste levensmiddelenwinkel uit Noordgouwe. Vooral dat laatste vinden de bakker en zijn vrouw jammer. ,,We hadden graag iemand wil len vinden die het bedrijf over nam. Daar hopen we nog steeds op". Maar de advertentie in de kranten heeft nog niets opgele verd. „Er hebben wel enkele mensen navraag gedaan, maar we hebben geen directe reac ties gehad". Dit ondanks het feit dat de gemeente Brouwers haven een subsidie beschik baar wil gaan stellen voor on dernemers die de laatste win kel in een dorp willen voortzet ten. Daarom bereidt het echtpaar Wagemaker zich voor op de sluiting van de zaak. ,,De men sen die in de winkel komen vinden het allemaal hartstikke jammer. Dat merk je aan de reacties. Maar dat kan voor mij toch geen reden zijn om nog langer door te gaan. Ik heb vijftig jaar in de bakkerij ge werkt en ik voel ook dat ik een dagje ouder wordt". Zijn werk heeft de bakker altijd met ple zier gedaan. Het is volgens hem best aantrekkelijk om in Noordgouwe een winkel te hebben. ,,Het is een gezellig dorp waar je een aantal goede, vaste klanten hebt. En in de zo mer is het echt druk in de win kel vanwege de camping die hier bij het dorp ligt. Nee, wij hebben nooit hoeven te moppe ren. Maar we kunnen natuur lijk ook rendabel werken om dat er al lang geen lasten meer rusten op het huis en de bakke rij". Dat komt onder meer omdat aan de Brouwerijstraat 7 al ge neraties lang een Wagemaker was gevestigd die de dorpsbe woners van vers brood voor zag. „Mijn vader en mijn groot vader waren hier bakker en misschien mijn overgrootvader ook. Dat weet ik niet precies". Wel herinnert de heer Wagema ker zich dat in zijn jeugd in Noordgouwe twee bakkers, twee kruideniers en twee sla gers waren gevestigd. „En toen was het postkantoor ook nog open". Zijn vader was in he^l dë regio bekend vanwege de kwaliteit van de Zeeuwse lan ge beschuit die hij maakte. „Daar grossierde hi.i ook^in". Vader Wagemaker werkte in de bakkerij met twee knechten om aan de vraag te kunnen vol doen. Toen M. J. Wagemaker in 1955 de zaak van zijn vader over nam was er nog een knecht. Ook had men toentertijd een winkelmeisje. Op initiatief van het echtpaar Wagemaker werd de kleine dorpswinkej uitgebreid van tien naar 50 vierkante meter. Extra ruimte die vooral werd benut om het assortiment kruidenierswaren dat men ook verkocht verder uit te breiden. Bakker Wage maker kreeg het na. enkele ja ren extra druk, toen de heer Van Putten, de andere bakker in Noordgouwe, overleed. Die drukte werd ook veroor zaakt doordat hij na zijn werk zaamheden in de bakkerij het brood huis-aan-huis rond bracht. in Noordgouwe en Schuddebeurs. „Daar ben ik ongeveer in 1980 mee gestopt omdat het te zwaar werd. De bezorging kan behoorlijk ze nuwslopend zijn omdat je zo zit te jakken. De klanten verwachten dat je dagelijks op ongeveer dezelfde tijd langs komt". Na die tijd hield de heer Wage maker de zaak, zonder perso neel, samen met zijn vrouw draaiende. Hij vindt het geen probleem dat zijn kinderen er niet voor voelden om de bakke rij over te nemen. „Ik vind het goed wanneer mensen hun ei gen weg kunnen kiezen. Vroe ger werd daar niet om ge vraagd, toen ging je gewoon de zaak in. Dat was bij mij ook het geval. Maar ik ben het bak- kersberoep pas leuk gaan vin den toen ik, na enkele jaren in de bakkerij te hebben gewerkt, cursussen ging volgen bij Piet Rotte. Die heeft mij liefde voor het bakkersvak bijgebracht". Op zaterdag 4 januari liggen voor het laatst door bakker Wagenmaker gebakken broden in de winkel. Daarna gaat de bakkerij dicht. De winkel blijft nog enkele weken open om de voorraad kruideniers waren met korting uit te verko pen. „Eind januari hopen we definitief dicht te gaan. Dan verwachten we alles aan kant te hebben". Het huis en de bak kerij staan nog steeds te koop. „Ook als er niemand is die de zaak wil overnemen, willen we het pand verkopen. Het is veel te groot voor ons tweeën". De heer Wagemaker (op de foto met echtgenote) werkte bijna 50 jaar in de bakkerij te Noordgouwe. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - In verband met het plan van de gemeente Zierikzee om het vanda lisme op terreinen van basisscholen in de gemeente terug te dringen heeft men onlangs om het terrein van de Katholieke Sint Willibrordusschool een hekwerk geplaatst. Dit hek van 2,5 meter hoogte moet er voor zorgen dat jongeren, die tot dan toe in de fietsenstalling bijeenkwamen in de avonduren, hun heil ergens anders gaan zoeken. In 1990 gaf de gemeente Zierik- zee aan onderzoeksbureau Be- ke te Nijmegen de opdracht een onderzoek te houden naar het vandalisme in de gemeente. Hieruit voort kwamen enkele aanbevelingen, waaronder één voor de Sint Willibrordus school. Hierin werd aangera Het anti-vandalismehek bij de Willibrordusschool. (Foto: Marijke Folkertsma). den de fietsenstalling van deze school zo te maken dat er maar via een kant toegang tot is. Dat hield in dat een van de kanten dichtgemaakt moest worden. Verder raadde men aan extra verlichting aan te brengen op het terrein zodat nergens don kere plekken zouden zijn. Tbn- slotte gaf men het idee de be planting uit te dunnen zodat meer overzicht mogelijk was en ook stelde men voor de schutting om het terrein te ver hogen. Overleg politie Naar aanleiding van een brand in het schoolgebouw eind augustus van dit jaar, vond ook overleg met de politie plaats en kwamen de plannen voor het anti-vandalisme-project in een stroomversnelling. De politie ging 111 belangrijke mate'mee met de ideeën van onderzoeks bureau Beke, maar raadde het schoolbestuur aan de schutting juist te verlagen in plaats van te verhogen. Naar aanleiding van dit advies vond nog over leg plaats met onder andere de wethouder van onderwijs, J. Groen. Zowel de school als de gemeente ontbrak het aan de benodigde financiën om deze plannen te bekostigen. Maar beide partijen waren het er over eens dat er een samenhang in de maatregelen moest zijn omdat het anders weinig zin zou hebben. Vandaar dat men een pakket samenstelde waar zowel gemeentebestuur als de gemeenteraad mee akkoord ging. Dit bestaat uit de plaat sing van extra verlichting en het plaatsen van een hekwerk van zo'n tweeëneenhalve meter hoogte. Het uiteindelijke kostenplaatje: 35.000 gulden. Deze kosten worden gedeelte lijk betaald uit het anti-vanda lisme-project en gedeeltelijk uit een 'pot' sociale vernieu wingen, opgesteld door sociale instellingen waaronder de ISD, Intergemeentelijke Sociale Dienst. J. J. Doeswijk, voorzit ter van de Katholieke Willi brordusschool, vertelt dat de school erg veel medewerking heeft gekregen van de commis sie onderwijs en de gemeente raad met betrekking tot het wederopbouwen van de school na de brand. En dat ook de op vang in de Protestantse Basis school Johan Louis de Jonge van de klas die haar lokaal ver loor tengevolge van de brand erg op prijs wordt gesteld. Tbt nu toe zijn enkele dingen van de plannen tegen het vanda lisme op de schoolterreinen al gerealiseerd. De extra verlich ting is al aangebracht en ook het hekwerk is al ten dele klaar. Het kon nog niet worden afgemaakt aangezien de aan nemer nog bezig is in de school en dus nog met materiaal het terrein op en af moet rijden. Ook de opdracht voor het dichtmaken van de fietsenstal ling is de deur uit. Door ver- zinkwerkzaamheden aan be paalde onderdelen duurt dit echter wat langer. Hoewel het adviesbureau aanraadde de fietsenstalling van één ingang te voorzien vond het school bestuur dit te gevaarlijk aan gezien dan grote aantallen kin deren door één ingang naar binnen en naar buiten moeten. Vandaar dat is gekozen voor twee deuren in de fietsenstal- vervolg pagina 2 Een schip op het strand is een baken in zee. Spreekwoord Meer bewolking HET WEER Heldere nacht, minimumtemp. 4 graden. In de loop van de dag toenemende bewolking maar tot de avond droog. Middagtemp. 5 graden. Noordw. wind, zwak tot matig, kracht 3; in de middag draaiend naar zuidwest. o 3 BOEK In een nieuw boek wordt verhaald van Zeeuwse wand tapijten. 5 SLOPER De sloper heeft zijn werk gedaan. 6 NOTEN Voor de laatste keer in 1991 de visie van Nicolaas No- tenbaerd. 11 DAMMEN Dammer Rinus van der Wielen heeft een goede slag geslagen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's NEELTJE JANS - Als gevolg van olievervuiling- langs de hele Walcherse kust zijn maandag zeker honderd dode vogels aangespoeld. De verwachting is dat vandaag dinsdag en de dagen daarna nog hon derden olieslachtoffers zullen worden aangetroffen. Een woordvoerster van voge lopvangcentrum De Mikke meldde dat in dit centrum on geveer 25 olieslachtoffers, waaronder zeekoeten, futen, zwarte zeeëenden en janvan- genten zijn. opgenomen. Men sen van het consulentschap Natuur-, Milieu- en Faunabe heer zijn begonnen met een on derzoek op het strand tussen Vlissingen en Westkapelle. Al dagen Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat gaat het ver moedelijk om olie die al dagen op de Noordzee drijft. Zondag spoelde de eerste olie op het strand. In de loop van maan dag breidde dit zich uit. Hoog water bemoeilijkte toen echter de beoordeling en een controle per vliegtuig was niet moge lijk, vanwege de harde wind. Wel is duidelijk dat de olie zich over de gehele lengte van de Walcherse kust, van Vlissingen tot Neeltje Jans, heeft ver spreid. Verantwoordelijk Vanmorgen, dinsdag, is beke ken hoe groot de vervuiling is. Aan de hand hiervan moet dui delijk worden of Rijkswater staat of de betreffende gemeen ten verantwoordelijk zijn voor het schonen van de stranden. Vanmiddag zal een aantal jeug dige vrijwilligers van De Mik ke het strand afzoeken naar olieslachtoffers. Door analyse van oliemonsters wordt verder gepoogd de vervuiler op te spo ren. Advertentie nmm REISBURO VAN 0EVEREN /jWW Dam 3- *e'- 01110-15036/12319 bij van OeverenI Haal voor de feestdagen de reisgidsen in huis. Polttxa II- 4)00 AA Ztdktrt Blijf in 1992 ook op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 Kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— Jaarabonnement f 179,— Jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ~l -i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1