DE HOEVE AAN DE LINGE CNV onder voorbehoud voor gemeentelijke herdindeling Zeeuws Museum wil verhuizen naar gebouw Rijksarchief 350.000ste bezoeker Roompot A Voorzieningen kleine gemeenten moeten behouden blijven 3Het huis van de buurman staat maar een keer te koop Van Zweden start eigen kamerorkest Nieuwjaars bijeenkomst Zierikzee Aktief Zwemparadijs wordt uitgebreid met instructiebad 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - De afdeling Zeeland/Goeree-Over- flakkee van het Christelijk Nationaal Vakverbond zegt onder voorbehoud ja tegen een mogelijke ge meentelijke herindeling. Dat blijkt uit een persbe richt van de afdeling. Zo stelt de vakbond dat ge meentelijke herindeling niet mag betekenen dat in kleine gemeenten voorzieningen verloren gaan. „Momenteel zijn er veel culturele en sportieve ont spanningsmogelijkheden in de kleine gemeenten. Deze moeten na herindeling op hetzelfde niveau plaats blijven vinden", aldus het CNV. vincie veel geld in de leefbaar heid van het platteland", aldus het CNV. Als voorbeeld wordt het scholenproject van het Re gionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) genoemd. ,,Dit beleid zal onverkort gehand haafd moeten blijven op pro vinciaal dan wel gemeentelijk niveau". Als het tot een gemeentelijke herindeling komt kan het CNV daar, onder voorwaarden, mee leven. „Wij vragen ons echter wel af of deze gemeentelijke herindeling op korte termijn Wenselijk is. De effecten van de op termijn Europese eenwor ding zullen ongetwijfeld op re gionaal niveau tot clusterings- effecten leiden", aldus het CNV. Als die effecten optreden is het volgens het CNV nog maar de vraag of de gemeenten daar mee overweg kunnen. Wellicht dat er na een gemeentelijke herindeling ook nog een pro vinciale herindeling dient te komen. Dat zou bijvoorbeeld een samenvoeging van Zee land, Brabant en Limburg kunnen zijn. Maar er is, zo stelt het CNV, wat dat betreft nog veel onduidelijkheid. Het CNV noemt verder de be reikbaarheid van openbare voorzieningen als aandachts punt. „Veel kleine gemeenten hebben nu nog een bereikbaar gemeentehuis. De loketfunctie moet behouden blijven", aldus het CNV. Men spreekt de vrees uit dat juist vorming van grote plattelandsgemeenten zal lei den tot slechte bereikbaarheid van deze openbare voorzienin gen. Loketfunctie „Bijvoorbeeld één gemeente op Schouwen-Duiveland mag niet leiden tot een loketfunctie. Het openbaar vervoer is daar niet op toegerust", aldus het vakverbond. „Met de bus om een uittreksel van het geboor teregister wordt dan snel een halve dag werk". Gemeentelij ke herindeling, zo stelt het CNV heeft alles te maken met vergroting van de efficiency. „Meerdere malen is uit tiet CNV-woonlastenonderzoek ge bleken dat de verschillen in ge meentelijke belastingen groot zijn. Bij samenvoeging mag men niet klakkeloos overgaan tot prijsbepaling naar het ta rief van de duurste gemeente". Goede voorlichting over de ge meentelijke tarieven en een kwijtscheldingsbeleid noemt het CNV van groot belang. Een ander belangrijk item is volgens het CNV het kleine kernen-beleid. Samenvoeging van verschillende gemeenten tot een grotere gemeente mag niet tot gevolg hebben dat min der aandacht besteed wordt aan de problemen die in kleine kernen spelen. Scholen „Al vele jaren steekt de pro- Het CNV vindt dat er ook na gemeentelijke herindeling voldoende .loketten" moeten zijn. Veel kleine gemeenten hebben nu nog een bereikbaar gemeentehuis. (Archieffoto). MIDDELBURG - Als het aan de Zeeuwse Mu seumstichting ligt verhuist het Zeeuws Museum op korte termijn naar het binnenkort vrijkomende ge bouw van het Rijksarchief. „Op de kurk van het en thousiasme kan een instelling niet blijven drijven", waarschuwt de Zeeuwse Museumstichting in haar beleidsplan 1992-1996. „De huidige situatie in het Zeeuws Museum en bij het Bureau Provinciaal Mu seumconsulent kan niet blijven voortduren. Er wordt al te lang gewoekerd met tekorten; aan men sen, ruimte en financiën", aldus het beleidsplan. Het beleidsplan van de Zeeuw se Museumstichting geeft in grote lijnen en in detail aan welke visie er leeft met betrek king tot de toekomst van het Zeeuws Museum. Gesteld wordt dat het museum en het bureau provinciaal museum consulent geen toekomst heeft zonder een forse uitbreiding. Stilstand, zo wordt gesteld, zal in dit geval achteruitgang bete kenen. Stilstand houdt volgens het be leidsplan in dat het Zeeuws Museum haar aantrekkelijk heid zal verliezen en terecht dreigt te komen in de sfeer van de stoffige oudheidkamer. „Zorgwekkend is ook dé ach terstand in het beheer van de collectie. Wanneer er geen maatregelen getroffen worden met betrekking tot conserve ring, restauratie en adequate opslag in toereikende en kli matologisch verantwoorde de pots dreigen kostbare stukken onherstelbaar beschadigd te worden of zelfs verloren te gaan". Het Zeeuws Museum heeft als voornaamste taak het belang en de betekenis van de kunst en cultuurhistorie van Zeeland in collecties onder te brengen en te presenteren. Het begin van de collectie ligt bij archeo logische vondsten uit de oer tijd. Een eind is er niet omdat ook de actuele culturele ont wikkeling van Zeeland wordt gevolgd. Tussen deze twee uit ersten bevinden zich onder meer de mammoetbeenderen, de Nehalennia-altaren, Zeeuw se streekdrachten en Zeeuws zilver. Door deze zeer brede collectie loopt als rode draad de lange historische lijn waarin verle den en heden hun samenhang krijgen. „In de huidige, krap pe, huisvesting, is het niet mo gelijk die rode draad inzichte lijk te maken", aldus het be leidsplan van de Zeeuwse Mu seumstichting. Gesteld wordt verder dat de collectie van het Zeeuws Museum hiaten ver toont die er eigenlijk niet zou den mogen zijn. Door MIEN VAN 'T SANT Het andere dat wat ze nota bene zelf zo gewild had het in de wagen overnachten met al wat daaraan vastzit, gaat haar danig vervelen. Het slapen zelf? Och, daar mag ze echt niet over klagen. Ze is 's avonds wel zo hondsmoe, dat ze naar liggen en slapen ver langt. Met Arie zo vlak naast zich in zijn sheltertje heeft ze ook absoluut geen angst. Nee, het andere weegt zwaarder voor haar. Het behelpen met wassen, met je aankle den. Zolang het nog droog blijft, is het zelf koffie- en theezetten, het zelf voor je lunch zorgen nog wel grappig. Hoewel Arie geniet er toch meer van dan zij het doet. Maar o, die dagen waarop het miezert en nog erger die waarop een straffe wind staat. Dan moet ook zij wel op handen en voeten in het sheltertje kruipen, zien dat ze zich daar behelpt. Ze heeft er nu spijt van dat ze voor dit avontuur niet wat sportieve kleren gekocht heeft. Arie met zijn korte broek, met zijn sporthemden en zijn trui die alle kleuren van de regenboog heeft, is er beter tegen bestand dan zij in haar nette mantel pakje of in een jurk die alleen geschikt is om stil in de wagen te zitten of netjes te wandelen. Op de heenweg zijn ze even bij zwager Wil lem aangegaan. Arie wou nog graag een paar adressen van paardenfokkers hebben, met wie ook Willem vaak zaken gedaan had. Toen ging het regelrecht op Hamburg aan. Voor Dien, die nog niet zoveel van de wereld gezien heeft, een fascinerende stad. Arie gunt haar helaas maar twee dagen om zich aan de mooie zaken te vergapen. Hij wil de provincie in. Sleeswijk-Holstein! Het land van de fokpaarden! O, hij heeft een hele rij adressen. Eerst enkele in Duitsland afwerken, dan naar Oostenrijk. 'Als wenen er ook maar bij is', heeft Dien als een persoonlijk verlangen naar voren gebracht. 'Wenen? Allicht, moeder! Mijn eerste gang in die stad zal naar de Spanische Reitschule zijn'. 'De Spanische Reitschule? Wat is dat? Het zegt me niets, Arie'. En met een haast over moedig lachje: 'Paarden voor Sinterklaas soms? Die zal er per jaar stellig wel een paar verslijten'. Moeders mopje kan Arie niet appreciëren. Wel denkt hij in zichzelf: Wat weet moeder feitelijk zielig weinig af van wat er in de wereld te koop is. En zo maar komt er een stille wrok jegens zijn vader in hem boven. Zijn vader, die het goede der aarde in al zijn facetten genoten had. Het meest vanzelf sprekend in zijn jonge jaren, maar stellig ook, toen hij voor de eerste keer getrouwd was. Oom Willem had hem wel eens verteld dat vaders eerste vrouw buitengewoon ont wikkeld was. Dat ze vóór ze met zijn vader getrouwd was veel gereisd had en dat ze het Engels en Frans behoorlijk beheerste. O, die zou stellig niet zoals moeder het in haar onervarendheid gedaan had, veel te gauw nee gezegd hebben, als zijn vader iets niet zinde. Moeder had zich voor zover hij zich kon herinneren veel te veel in een hoekje la ten dringen. Lieve deugd! Waarom had ze feitelijk een zoveel oudere man getrouwd? Nog wel een weduwnaar met een zoon, die toen al tegen haar rebelleerde. Later alleen maar blij was dat hij het ouderlijk huis ont vluchten kon. Zelfs nu moeder voor het kerstfeest nog pakjes gestuurd had voor kleinkinderen, die niet eens van haar wa ren, had hij het met een briefkaart laten af lopen. Zou het bij zijn eigen moeder mis schien zó zijn, dat wat ze in haar jeugd te kort was gekomen, ze op een of andere, haast ziekelijke of voor anderen belachelij ke manier trachtte in te halen? Dat datgene wat ze in haar onervarenheid bij een tè oude echtgenoot tevergeefs gezocht had, nu een uitweg zocht op een wijze die alleen maar kinderachtig en onvolgroeid aandeed? Hij voelt ondanks alles opeens een soort be wondering voor zijn moeder! Ze moet wel heel graag getrouwd hebben willen zijn, of zijn vader heeft haar indertijd het hoofd zó op hol gebracht dat ze hem 'mir nichts dir nichts' getrouwd heeft. (wordt vervolgd) Zo bezit het museum bijna geen stukken uit de zeventien de eeuw, de Gouden Eeuw van Zeeland. Verder is de schilder en tekenkunst uit de Domburg- se periode (1900-1910) meer bui ten dan binnen Zeeland te vin den en zou eigenlijk ook de col lectie Zeeuwe kunstnijverheid uitgebreid moeten worden. Ook'de ontwikkelingen in de beeldende kunst kunnen vol gens de Zeeuwse Museumstich ting slechts minimaal gevolgd worden. „Het museum vindt het van belang het werk van Zeeuwse kunstenaars in een breder kader te plaatsen door de aankoop van werk dat qua sfeer en uitstraling past ir? Zee land. Hiervoor ontbreekt het budget", aldus het beleidsplan. Landelijk is een toenemende interesse voor musea te consta teren. In Zeeland, zo stelt de museumstichting, is het niet anders. Het Zeeuws Museum kampt echter wat dat betreft met een aantal handicaps. „Het gebouw is voor een ge deelte van hèt publiek slecht toegankelijk. Voor ouderen is het een vermoeiende ervaring om trapje-op, trapje-af het Zeeuws Museum te bezoeken. Voor een belangrijk deel is het gebouw niet toegankelijk voor rolstoelen. Een invalidentoilet ontbreekt en ook groepsbezoek vereist veel improvisatie", al dus het beleidsplan. De Zeeuwse Museumstichting wil met het beleidsplan de sub sidiegevers overtuigen van de noodzaak tot uitbreiding van het Zeeuws Museum. Als men zou verhuizen naar het vrijko mende gebouw van het Rijks archief zou dat op middellange termijn een stijging van de kosten met vijftig procent te zien geven. „Voor de subsidie gever, waarvan de provincie Zeeland de grootste is, wordt een standpuntbepaling onver mijdelijk. Steun aan het door de stichting voorgestane beleid betekent een genereuze finan ciële honorering ervan". AMSTERDAM - De violist Jaap van Zweden, concert meester van het Koninklijk Concertgebouworkest (KCO) in Amsterdam gaat een eigen kamerorkest oprichten. Hij doet dat samen met de violist Viktor Liberman, met wie hij zijn (duo)baan bij het KCO deelt. Liberman zal de grootste rol spelen bij het nieuwe orkest, aldus Van Zweden zaterdag. Financieel-directeur van het orkest, waarvoor volgens Van Zweden nog geen naam be staat, wordt Bart Kamerbeek van JE Classics van Joop van den Ende Produkties. Van Zwe den zelf zal het artistieke direc teurschap op zich nemen. Het orkest zal uitsluitend gefi nancierd worden door middel van sponsoring. Namen van sponsors wil Van Zweden pas half januari bekendmaken om dat hij met een aantal nog in onderhandeling is. Half janua ri maakt de concertmeester ook bekend of hij aan het Con certgebouworkest verbonden zal blijven. AMSTERDAM - De gemeente Amsterdam heeft het natuur gebied Pompstation Wester- veld overgedragen aan de Stichting Gooisch Natuurre servaat in Hilversum. De stich ting heeft het gebied voor een bedrag van 196.000 gulden aan gekocht. Dat blijkt uit een be kendmaking zaterdag van de gemeentewaterleidingen. ZIERIKZEE - Zierikzee Ak tief, het samenwerkingsver band tussen VVV en de Zierik- zeese Ondernemers Centrale (ZOC) houdt vrijdag 10 januari haar Nieuwjaarsbijeenkomst. Deze wordt gehouden in res taurant Concordia in Zierikzee en begint om 20.00 uur. De Nieuwjaarsbijeenkomst, in informele sfeer, wordt opge luisterd door een optreden van troubadour Engel Reinhoudt. Hij brengt een verrassend re pertoire van liedjes in Zuid- Bevelands dialect. Dinsdag 24 december NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.00 uur Vrouw zijn, geva rieerd vrouwenmagazine. 10.50 uur TV-Fruitmand, gees telijke liederen op verzoek. 11.15 uur Kerst in Noorwegen, portret van het softenon- slachtoffer Judith Karin Stein- nes. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.08 uur Kamilla en de dief, 2- delige Noorse jeugdfilm. Deel 1. 17.47 uur Op zoek naar het ech te zout, poppenspel. 18.10 uur Kerstpraise, jongeren zingen kerstliederen in Gouda. 18.35 uur Blackout, quiz. 19.04 uur Op weg naar Avon- lea, Amerikaanse serie. 19.50 uur Even voor achten. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Bill, film. 22.00 uur Doelen Kerstconcert 1991, met diverse koren. 22.50 uur De verborgen ramp, reportage over het werk van het Liliane-fonds in Zaïre. 23.10 uur Morgen is het weer zover, talkshow. 00.00 uur Kerstnachtviering, vanuit de St. Franciscus Xave- riuskerk te Amersfoort met als thema Kind ons gegeven. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.05 uur Bobobobs, tekenfilm serie. 17.31 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogram ma. 18.00 uur Journaal 18.16 uur Daar komen de schut ters, comedyserie. 18.49 uur Lingo, woordspel. 19.18 uur Geef nooit op, pro gramma waarin kinderen hun hartewens zien uitkomen. 20.11 uur Peter Gunn, Ameri kaanse speelfilm. 21.46 uur Achter het nieuws, acutaliteitenmagazine. 22.21 uur Wings, Amerikaanse comedyserie. 22.47 uur Impact, documentai reserie. 23.35 uur Museumschatten. 23.45 uur Journaal NEDERLAND 3 08.55, 13.00 en 17.55 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 18.00 uur Journaal 18.15 uur Sesamstraat. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Het klokhuis. 19.00 uurTVinti, een Surinaam se godsdienst in Nederland, 3- delige documentaire. Deel 3. 19.30 uur Het gezicht van Ne derland, serie portretten van Nederlandse gemeenten. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Iris, Nederlandse speelfilm. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio Sport jour naal. 22.30 uur NOS-laat 23.00 uur Kerstnachtdienst vanuit de Evangelisch- Lutherse Gemeente in Den Haag. 23.58 uur Bericht van de Wilde Ganzen. 00.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Kinderen voor Kin deren festival. 14.50 uur Samsonclips. 15.00 uur De prinses en de zee rover, Amerikaanse speelfilm. 16.30 uur Samson. 17.30 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 358. 18.05 uur Liegebeest, 17-delig kleutermagazine. Afl. 17. 18.20 uur Het station, geva rieerd kindermagazine. 18.35 uur De kampioen, 6- delige Nieuwzeelandse jeugd serie. Afl.: Aan zee. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma- overzicht. 19.30 uur Kerstboodschap door Zijne Majesteit de Koning. Aansl. Journaal. 20.00 uur Kwislijn. 20.10 uur Toon Hermans - One man show. 22.25 uur Het ei van Christof- fels, reportage met verhalen over mensen en emoties. 23.00 uur Kerstconcert uit As- sisi. 23.59 uur Middernachtmis, eu charistieviering vanuit Heili- genblut Grossglockner (Oostenrijk). 01.00 uur Coda, Susa-Nina, Preud'home/J. Simons. Uitge voerd door Koen Crucke, tenor en Mare Matthys, piano. BRT 2 18.55 uur Journaal 19.00 uur Spelen met woorden, 4-delige serie waarin via proza, poëzie en woordspelletjes de Nederlandse taal luchthartig wordt benaderd. 19.30 uur Kerstboodschoop door Zijne Majesteit de Ko ning. 19.40 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 20.00 uur Programma van de Nationalistische Omroepstich- ting. 20.30 uur Nationale geogra phic, een blik achter de scher men van het Russisch Circus. 21.30 uur Journaal en sport 21.50 uur Go tell it, fragment uit de kerstspecial van Close up en Vier op een rij 22.00 uur De toverfluit, special rond de Nederlandse fluitiste Berdien Stenberg. 22.30 uur Kerstkinderen, En gelse tv-film. KAMPERLAND - Afgelopen zaterdag werd in het zwemparadijs Roompot te Kamperland de 350.000ste bezoeker van dit jaar verwelkomd. Het was Ria Nieva-Simons uit het Belgische Aartselaar. Zij bezocht het zwemparadijs met haar echtgenoot Leonardo, haar kinderen Carolien, Pieter en Sara en een vriendje van hen, Wim van Damme. Het gezin was totaal verrast toen ze hoorden dat ze volgend jaar als gast van de Roompot een lang weekend mogen door brengen in een van de luxe bungalows of appartementen die nabij het zwembad staan. Het gezin vertelde het zwempa radijs een a twee keer per jaar te bezoeken. De Roompot bestaat nu bijna tien jaar. Bedrijfsleider P. Ha melink vertelde dat in 1992 het instructiebad, dat nu nog bij de camping ligt, zal worden toege voegd aan het zwemparadijs. Dit om tegemoet te komen aan de vraag naar baby-, peuter- en kleuterzwemmen, het behalen van zwemvaardigheidsdiplo- ma's door kinderen en volwas senen, meer bewegen voor ou deren, trimzwemmen en aqua- robics. Het instructiebad waar dit al les mogelijk wordt krijgt een eigen ingang. In februari moet het zwemparadijs enkele da gen worden gesloten omdat in het grote bad een nieuwe vloer wordt gelegd. De Roompot is een heel jaar door van 10.00 tot 22.00 uur geopend. Mevrouw Ria Nieva-Simons uit het Belgische Aartselaar met haar gezin. Zij u>as de 350.000 ste be zoeker dit jaar van het zwemparadijs Roompot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4