RSG-leerlingen te gast bij Europese parlement Kleine basisscholen leveren belangrijke bijdrage aan kwaliteit van dorpsleven streeknieuws Leerlingen Zonnewijzer nemen afscheid van hun groepsleider 1992 kortingen tot 50% deurloo zierikzee Scholen in Ellemeet en Zonnemaire namen deel aan Ondersteuningsproject Kleine Basisscholen Jan van den Berge gaat naar Christelijke Basisschool in Nieuwerkerk Tussen Kerst en 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZONNEMAIRE/ELLEMEET - 'Een rustig dorpje van niet meer dan 640 inwo ners. Het dorpshuis neemt er letterlijk en figuurlijk een centrale plaats in. Dit gebouw en de school aan de overkant van de straat vormen het middelpunt van de dagelijkse activiteiten in het dorp'. Op deze manier begint een beschrijving van Zonnemaire in het boek Effectieve Schoolontwikkeling. In het boek zijn de resultaten opgenomen van het Ondersteuningsproject Kleine Basisscholen. Een project waarbij de basisscholen in 14 dorpen in Zeeland gedurende drie jaar in tensief werden begeleid door de schoolbegeleidingsdienst Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland. Onder meer Zonnemaire en Ellemeet op Schouwen-Dui- veland. De basisschool Zonnemaire was een van de deelnemers aan het ondersteuning sproject Kleine Ba sisscholen Zeeland. (Archieffoto). Tweede van links is Louise Roose uit Zierikzee. ZIERIKZEE - De leerlingen vijf-Atheneum van de RSG Professor Zeeman in Zierikzee bezochten Straatsburg waar zij samen met leeftijdsgenoten uit Denemarkenm Duitsland, Frankrijk, Luxemburg en Spanje te gast waren bij het Europese parlement en deelnamen aan het euroscola-project. Het Ondersteuningsproject Kleine Basisscholen Zeeïand begon in 1988 en eindigt per een januari 1992. Het werd in opdracht van het provinciaal bestuur van Zeeland uitge voerd door de schoolbegelei dingsdienst Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland. Via net project hield men zich niet alleen bezig met het onderwijs dat in kleine basisscholen op kleine dorpen wordt gegeven. Men wilde ook de band tussen de school en het dorpsleven verstevigen of in stand houden. De 36-jarige, uit Bruinisse af komstige groepsleider gaat met ingang van een januari als onderwijzer werken bij de christelijke basischool in Nieu- werkerk. Men wilde in Zonne maire zijn afscheid niet onge merkt laten verlopen. Daarom werkten leerlingen, groepslei ders en oudderaad van de Zon newijzer de afgelopen tijd hard aan de voorbereidingen van een afscheidsfeest dat Jan van den Berge niet licht zal verge ten. Aanvankelijk was het de be doeling om de groepsleider per helikopter vanuit zijn woon plaats Bruinisse te vervoeren naar Zonnemaire. Maar de In de meeste deelnemende dor pen werd daartoe een werk groep Dorp opgericht. Een werkgroep waarin een verte genwoordiger van het school team, een ambtenaar van de gemeente en diverse inwoners uit het dorp zich samen bogen over concrete mogelijkheden om de bijdrage van de school aan het dorpsleven te optimali seren. Hoewel dat in de meeste dor pen een positieve invloed heeft gehad, blijkt uit de .beschrij ving Dorp met een hart dat in stormachtige weersomstandig heden gooiden die plannen in de war. De heer Van den Berge werd daarom in Bruinisse op gehaald door een als politie agent verklede leerling van de Zonnewijzer en per auto naar Zpnnemaire gereden. Hij kreeg twee tickets om de geplande helikoptervlucht onder betere weersomstandigheden alsnog te maken. Op school vond een afscheids bijeenkomst plaats die hele maal was toegespitst op Jan van den Berge. Via liedjes en sketches en een quizz belicht ten de verschillende groepen leerlingen elementen uit de 15- jarige periode waarin Jan van Zonnemaire niet zoveel behoef te bestond aan een dergelijke werkgroep. Alle partijen zijn ervan overtuigd dat de oprich ting van een speciale werk groep Dorp niet echt nodig was. In 1988, bij het begin van het project Kleine Scholen werd die behoefte wel gepeild. Men is van mening dat een werkgroep niets kan toevoegen aan de huidige samenwerking tussen school, dorpshuis en de inwoners van het dorp. Ook zou zo'n werkgroep de activi teiten in het dorp niet verder den Berge werkzaam was op school. Zo werd aandacht be steed aan de blokfluitles die hij vele jaren aan de kinderen gaf en aan zijn hobby volley ballen die er de oorzaak van was dat hij af en toe strompe lend op school rondliep. Ook was Jan van den Berge een en thousiast voetballer op het schoolplein tussen de middag. Een aantal leerlingen vormde een gelegenheidsschoolorkest- je. In de hal van de school was door de ouderraad een fotocol lage opgehangen waarop nog afbeeldingen voorkwamen uit de PA-tijd van de onderwijzer. Verder werden activiteiten af gebeeld die de afgelopen 15 jaar plaatsvonden op school. Donderdagavond werd in het schoolgebouw een informele receptie gehouden waarbij ou ders, collega's, oud-collega's, bestuursleden en oud-be stuursleden afscheid namen van Jan van den Berge. kunnen beïnvloeden omdat het overleg tussen verenigingen, dorpshuis en school toch al vlot verloopt". Uit de resultaten blijkt dat de meeste kleine basisscholen in de loop van het project meer zijn gaan betekenen voor het dorpsleven. „De school is een plaats waar activiteiten kun nen plaatsvinden die van be lang zijn voor het hele dorp. Er zijn voorzieningen die je mis schien nergens anders hebt, zo als kopiëren bijvoorbeeld. Op school tref je ouders en onder wijsgevenden die een band hebben met elkaar". De alge meen stimulerende invloed van een school op het dorpsle ven blijkt uit het feit dat na de projectperiode in de meeste dorpen van de deelnemende scholen meer activiteit is dan daarvoor. Ruim 70 procent van de betrokkenen is van mening dat het project een belangrijke stimulans was voor het dorpsleven. Ook de tevredenheid over de kwaliteit van het onderwijs is onder invloed van het project toegenomen, zo blijkt uit de rapportage in het boek Effec tieve Schoolontwikkeling. Drie jaar geleden, voor aan vang van het project, bleek al uit het boekje Kleine scholen in Zeeland, portretten, dat de kleine scholen niet slechter zouden zijn dan grotere basis scholen. Nu drie jaar later is er niemand te vinden die het on derwijs slechter vindt dan voor het project. Zeventien procent van de betrokkenen vindt dat de kwaliteit van het onderwijs ongeveer hetzelfde fs gebleven en 83 procent constateert dat de scholen nog beter zijn gewor den. Onder de ouders van leerlingen blijkt de tevredenheid nog gro ter. Volgens 79 procent van de ouders zit hun kind op een goe de school en 14 procent heeft het zelfs over een heel goede school. Dat houdt in dat negen op de tien ouders zeer te spre ken is over de kwaliteit van de kleine school. Over hun kinde ren zegt 64 procent dat die door de veranderingen tijdens het project iets of veel meer gemo tiveerd zijn geworden om naar school te gaan. ZIERIKZEE Kerstviering De dames van de Nederlands Christen Vrouwen Bond in Zie rikzee vierden in het gebouw van de Gereformeerde kerk sa men Kerstfeest. Na een ope ningstoespraakje van presi dente mevrouw L. Ouist- Den Boer volgde gebed en zang. De kerstliturgie was geheel af gestemd op de vertoning van dia's door de heer A. Katsman uit Wolphaartsdijk. Deze gin gen met name over de gebrand schilderde ramen van de Sint Jans kerk in Gouda. Deze zijn door de gebroeders Crabeth ge maakt. Veel van deze ramen waren op de dia's van Katsman te zien, waarbij het accent lag op die afbeeldingen van 'het kerstevangelie en Jezus' verde re leven. Bij elk raam behoort ook een schenkersgedeelte dat interessante gegevens bevat. In de zestiende eeuw beschikte de kerk soms over grote kunst schatten, die door gelovigen waren geschonken. Na een ver frissing besloot vice-voorzitter mevrouw C. Abrahamse-Dix- hoorn de avond met het zingen van het lied Ere zij God. Stichting Jeugd De openingstijden van het kan toor van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland onder gaan in het nieuwe jaar enige wijzigingen. Vanaf 1 januari is het kantoor alleen nog 's mor gens tussen 8.30 en 12.00 uur geopend. Woensdag echter is het kantoor de gehele dag ge opend. Tijdens deze openings tijden zal de jeugdwerkfuncti onaris voor zover mogelijk aanwezig zijn voor het beant woorden van eventuele vragen over onder andere subsidie aanvragen en het organiseren van activiteiten. Deze gewij zigde openingstijden zijn een gevolg van het feit dat de ge meentebesturen op Schouwen- Duiveland geen geld voor de vervanging van een van de me dewerkers beschikbaar kun nen stellen. De Stichting Jeugd blijft daarentegen wel telefo nisch bereikbaar, met uitzon dering dan van vrijdagmiddag. Voor het afhalen van spelmate- In de grote vergaderzaal van het Palais de l'Europe kregen de bijna 500 jongeren informa tie over de Europese Gemeen schap. Economische, sociale en politieke aspecten van de 12 EG-landen werden toegelicht en er werd uitvoerig aandacht besteed aan de resultaten van de recente vergadering in Maastricht. Het dwarsliggen op sommige gebieden van de Britten werd als een tijdelijke kwestie gezien. riaal of apparatuur of voor het brengen en ophalen van ko pieerwerk geldt dat dit in het vervolg alleen 's ochtends kan. In het nieuwe jaar worden door de Stichting Jeugd ook weer een aantal cursussen georgani seerd. Momenteel worden voor bereidingen getroffen voor een vervolgcursus schminken, een bestuurscursus en enkele thema-avonden over onderwer pen als belastingen en evene menten, een technische thema avond waarbij het gebruik van onder meer de videocamera en het videokanon wordt uitge legd. SCHARENDIJKE Ruil/hobbybeurs De Werkgroep Evenementen Scharendijke/Ellemeet is voor nemens om 11 januari een ruil en/of hobbybeurs te houden. Dit evenement wordt tussen 13.00 en 17.00 uur in de Neder lands Hervormde kerk in Scha- rendijke gehouden. Een en an der is afhankelijk van de be langstelling van deelnemers aan deze beurs. Wat de publie ke belangstelling betreft ver wachten de organisatoren wel voldoende publieke belang stelling. De bedoeling van deze ruil- en hobbybeurs is dat hob byisten iets van hun liefhebbe rijen aan het publiek laten zien. Behalve een presentatie van verschillende hobbies wil de werkgroep ook een ruil beurs opzetten voor onder meer het ruilen van schaatsen, postzegels en stripboeken. Wie aan deze ruil- en hobbybeurs wil meedoen of wie daarvoor suggesties heeft kan zich in verbinding stellen met 01117- 1929 (na 18.00 uur) OUWERKERK Kerstfeest bejaardensoos De leden van de bejaardensoos in Ouwerkerk vierden samen het kerstfeest in de daarvoor toepasselijk versierde con sistorie van de Hervormde kerk. Na een welkomstwoord van presidente mevrouw Hage- Raamsdonk zong men het lied Komt allen tezamen. Dominee Otten las het Kerstevangelie (Lucas 2) voor. Mevrouw Hage- Raamsdonk vertelde de aanwe zigen het kerstverhaal De fa milie Verstappen in de grote stad. Dominee Otten nam ver volgens de medititatie voor zijn rekening, terwijl mevrouw Verhage een zelf gemaakt ge dicht voordroeg. Deze voor drachten werden af en toe afge wisseld met het zingen van kersliederen zoals Stille Nacht, heiige nacht en Nu zijt wellekome. Na de pauze werd warme bisschopswijn met een appelbol geserveerd waarna mevrouw Timmermans in het Zeeuws wat voordroeg. Er werd deze middag ook gepuz- De RSG werd bij de overige jongeren in het Engels en Frans geintroduceerd door Ro nald Slager. Het beste contact met buitenlandse leerlingen kwam tot stand in discussie groepen. Daarbij vielen de Ne derlandse jongeren op door hun talenkennis. Zeer boeiend vonden de RSG-leerlingen de kennismaking met leerlingen van twee scholen uit de 'neue Bundeslander', het voormalige oost-Duitsland. Het bleek hun zeld, waarbij een rebus werd opgelost. De uitkomst hiervan was: De soos wenst u fijne feestdagen en een gezond '92 in Ouwerkerk. De eerste prijs ging hierbij naar mevrouw Hil- lebrand, terwijl de tweede prijs aan mevrouw Flipse kon worden overhandigd. De derde prijswinnaar was de heer Smits. Met een dankwoord van mevrouw Hage- Raamsdonk en het zingen van het lief Ere zij God werd deze gezellige mid dag afgesloten. Mevrouw Den Bleyker tenslotte bedankte de voorzitster voor haar inzet. Oud papier Handbalvereniging Delta Sport uit Zierikzee begint za terdag 28 december bij wijze van experiment met het opha len van oud papier in Ouwer kerk. Tussen 09.00 en 12.00 uur wordt in de Kom oud papier opgehaald. Ouwerkerkers met oud papier wordt verzocht dit papier op de aangegeven tijd gebundeld gereed te zetten. In dien een en ander naar wens verloopt zullen de handballers elke maand langskomen om oud papier op te halen BRUINISSE Kerstfeest Helpt Elkander De kerstviering van de Her vormde vrouwenvereniging Helpt Elkander in Bruinisse begon met een uitstekend ver zorgde broodmaaltijd. De pre sidente mevrouw De Korte- Padmos sprak in haar ope ningswoord over de belofte die verder in de liturgie tot uit drukking kwam. Het eerste ge deelte van de liturgie werd ver volgd met declamatie en zang. Voor de pauze, warin chocola demelk en lange beschuit op de tafels werd geserveerd volgde een meditatie over Beloften en werkelijkheid. In het tweede gedeelte van de avond las me vrouw J. Stouten-Bevelander het verhaal Ook voor weglo pers. Gezamenlijk zong men plechtig Stille Nacht Heilige Nacht. Na een glaasje warme wij bracht mevrouw De Korte een passend gedicht voor oude- jaarstijd naar voren met de ti tel Hij draagt ons dag aan dag. De presidente sloot de mooie en stijlvolle kerstviering af met dankgebed en het traditie getrouw laten zingen van Ere zij God. KAPELLE Kerstconcert Op tweede kerstdag verzorgt de organist Dirk Jansz Zwart een orgelconcert in de oude Hervormde kerk te Kapelle dat helemaal in het teken van Kerstmis staat. Uitgevoerd eerste buitenlandse reis te zijn en zij waren goed voorbereid. Uit de contacten bleek dat de vrijheid om te reizen zeer be langrijk is voor de mensen daar. Ze beseffen dat ze op vele gebieden een achterstand moe ten inhalen maar vinden ook dat ze er niet op achteruit zijn gegaan. Door de Duitse een wording maken nu 340 miljoen mensen deel uit van de Europe se Gemeenschap. Aan het eind van de bijeen komst werden onderling pre sentjes uitgewisseld. De RSG had Zeeland-tasjes gemaakt. De vermoeiende maar leerza me trip werd begeleid door de leraren Van Dijk, Van der Steen, Keizer en Beekman. worden Noël van Daquin, een Weihnachts Pastorale van A. Hanlein, bewerkingen van kerstkoralen van J. H. Butstedt en G. Stam, een fanta sie over O Sanctissima en delen uit Suite Kerstfeest van- Jan Zwart. Er is ook samenzang. Het concert duurt van 16.00 tot 17.00 uur. GOES REC bestaat 15 jaar In 1992 viert het Regionaal Educatief Centrum voor vol wassenen (REC) het feit dat 15 jaar geleden de Open School werd opgericht. De Open School betekende de start van de volwasseneneducatie in de regio. Daarom wordt op don derdag 9 januari een open avond gehouden en op zaterdag 11 januari een feest. De feeste lijkheden vinden plaats in het gebouw van het REC aan de Zusterstraat 11 te Goes. De open avond is van 19.00 tot 21.00 uur. Het feest is voor oud deelnemers aan de open school en de huidige cursisten. Advertentie Gisteren werd onderwijzer J. van den Berge uitgezwaaid. (Foto: Joop van Houdt). ZONNEMAIRE - De leerlingen van de christelijke basisschool de Zonnewijzer in Zonnemaire namen donderdagmiddag op ludieke wijze afscheid van on derwijzer Jan van den Berge. nog even uw meubelaankoop van het jaar deurloo in Zierikzee heeft veel toonkamer- modellen van eerste kwaliteit die plaats moeten maken voor de nieuwe kollektie dus nu de kans om voor een zacht prijsje eerste klas te zitten of te slapen. Haringvlietplein 4 Exstra open ma. 23 30 dec. 1e 2e kerstdag gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4