Belgisch cabaret DE HOEVE AAN DE LINGE Film Robin Hood in de Concertzaal Maritiem Museum in kerstvakantie open 'Discussie gemeentelijke herindeling te prematuur' CDA tegen bijdrage Ars Musica Mortuarium Scharendijke krijgt een opknapbeurt Ambtsgebed afgeschaft in Middenschouwen Ophokverbod postduiven Gevarieerd kerst programma in Big S 10,- 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Duivelandse gemeenteraad wacht op provinciale nota NIEUWERKERK - Via het indienen van een motie trachtte het VVD-raadslid G. van den Ouden-Zwart tijdens de Duivelandse gemeenteraadsvergadering een discussie op gang te brengen over een mogelijke herindeling van de gemeenten in Zeeland. len voor de inrichting. Het is afkomstig uit een extra bedrag van 14.450 gulden dat het mi nisterie voor dat doel beschik baar heeft gesteld aan de ge meenten op Schouwen-Duive- land. De resterende 4.450 gul den wordt nog achter de hand gehouden voor het geval er in de komende jaren nog materia len nodig zijn. Uit de motie bleek dat de WD verontrust is over die plannen. Gesteld werd dat zelfstandig heid, individuele vrijheid en betrokkenheid van de burger gewaarborgd moeten zijn en de afstand bestuur/burger zo klein mogelijk moet worden gehouden. Dat wordt volgens de VVD niet bereikt door schaalvergroting. Men stelde dat de kwaliteit van het be stuur van Duiveland voldoen de gewaarborgd is en dat sa menwerkingsverbanden de voorkeur verdienen boven een gemeentelijke herindeling. Maar zowel het college van bur gemeester en wethouders als de leden van de drie andere po litieke fracties voelden er niets voor om in dit vroege stadium en voornamelijk op grond van persberichten een discussie te voeren over het onderwerp. Burgemeester A. Bergshoeff vertelde dat op verzoek van het provinciaal bestuur van Zee land een nota wordt gemaakt over gemeentelijke herinde ling, die over drie maanden ge reed zal zijn. „Laten we daar even op wachten". Op grond van de reacties besloot het WD-raadlid haar motie terug te nemen. Met uitzondering van het SGP/RPF-raadslid K. Hen- drikse gaf de raad haar goed keuring aan het beschikbaar stellen van een bedrag van 10.000 gulden aan de stichting Kinderopvang Schouwen-Dui- veland. Het geld is bedoeld voor de aanschaf van materia- Bij het voorstel om van het rijksgeld voor kinderopvang 2.000 gulden beschikbaar te stellen voor elk bedrijf dat een kindplaats koopt in de nieuwe voorziening, stemde de hele SGP/RPF-fractie tegen. „Het geld werkt er aan mee dat vrouwen met kinderen thuis sneller kunnen gaan werken. Dat is een privé-zaak en geen taak voor de overheid", aldus de motivatie van J. A. van den Berge. Ook met een nieuwe beheers- verordening algemene begraaf plaatsen wilde de SGP/RPF- fractie niet instemmen. Dit omdat in de verordening voor zieningen zijn geregeld voor mensen die zijn gecremeerd, zoals het bijzetten van asbus- sen en het verstrooien van as. „Een bij wet geregelde vorm van lijkverzorging waarvoor de gemeentelijke overheden verplicht voorzieningen moe ten treffen", aldus burgemees ter Bergshoeff. Maar K. Hen- drikse bracht daar tegen in dat zijn fractie Gods woord hoger stelt dan de wetten van het land. SCHARENDIJKE - Terwijl het CDA in Duiveland woens dagavond een lans brak voor Ars Musica, waren de partijge noten in Middenschouwen juist degenen die een subsidie aan deze club wilden tegen houden. Ars Musica heeft 125 gulden ge vraagd aan Middenschouwen voor het ondersteunen van het tienjarig bestaan. P. W. Berrevoets-Ringelberg (CDA) zei bang te zijn voor het schep pen van precedenten. „Straks komt iedereen, die een tienja rig jubileum heeft". Verder vindt ze Ars Musica geen ge meentelijke aangelegenheid. Welzijnswethouder W. G. Ren den deelde die mening niet. De gemeente heeft de taak om het schaarse cultuur-aanbod in de regio te koesteren. Hef voorstel werd in stemming gebracht. Alleen het CDA bleek tegen een geldelijke ondersteuning van Ars Musica. SCHARENDIJKE - De ge meenteraad van Middenschou wen heeft 5200 gulden uitge trokken voor het opknappen van het mortuarium in de Put- meet te Scharendijke. Het mortuarium is evenals de Putmeet gebouwd in 1976. Het dorpshuis heeft diverse aan passingen ondergaan, het mor tuarium niet. Het is zeer sober aangekleed en maakt een uiterst kille indruk. Daarin kan nu verandering komen. Het PvdA-raadslid G. A. M. Cobussen gaf het college van burgemeester en wethouders echter in overweging om in de toekomst naar een andere lo- katie uit te zien. De combinatie dorpshuis-mortuarium vond hij geen gelukkige. Partijge noot en wethouder W. G. Ren den was dat wel met hem eens en zei Cobussen toe dit mee te zullen nemen. ZIERIKZEE - In jongerencentrum Brogum te Zierikzee is er vrij dag 20 december een optreden van de Belgische cabaretier Ro nald van Rillaer. De aanvang is om 21.00 uur. Na eerder de crisis aangepakt te hebben met zijn felgesmaakte crisiscabaret en na het fenomeen commerciële televisie onder handen genomen te hebben, is er nu een spionage-story, waarin Van Rillaer gestalte geeft aan een verzameling appartementbewoners. Deze nieuwe solo werd hoogspanning gedoopt en na het succes van zijn vorige programma's staan de verwachtingen dan ook hooggespannen. SCHARENDIJKE - In navolging van andere ge meenten in den lande heeft nn ook de gemeente Mid denschouwen het ambtsgebed voorafgaand aan de raadsvergadering afgeschaft. Dat heeft een meer derheid van de raad woensdagavond besloten. Burgemeester W. den Boer hield de raad voor, dat het af schaffen van het ambtsgebed zoals dat altijd door hem wordt uitgesproken, ook in 1985 al ter discussie is gesteld. Uit infor mele gesprekken met de diver se raadsleden bleek het af schaffen toen niet gewenst. Nu zijn de stemmen wederom verdeeld. Tben burgemeester Den Boer begin van dit jaar en kele vergaderingen verstek moest laten gaan, delegeerde loco-burgemeester L. C. Hart het uitspreken van het ambts gebed aan raadslid J. L. F. Bol- leman. Den Boer: „Het college onder kent de bezwaren van enkele raadsleden onder tegen het af schaffen van het gebed. Maar wie God's bijstand wil vragen, kan dat ook individueel". Vol gens burgemeester en wethou ders van Middenschouwen past Door MIEN VAN 'T SANT 119 Woedend gooide Dien de telefoon op de haak. Dat wist ze dan weer! Netjes opzij ge schoven. Zij, de grootmoeder van Reina's zoon. Een jong meisje met een diploma! Voor zo één mocht ze het veld ruimen. Als het mijn kleinkinderen niet betrof, denkt ze, zou ik haast willen dat ze een zak bacil len mee van huis bracht. Of ze moet even lachen zou ze vóór ze een stap in de kamer deed zich van top tot teen moeten verkleden? Leo wós tot zoiets in staat. 'Mevrouw, mag ik u even spreken?' Koop man, de bedrijfsleider houdt Dien staande, als ze op weg naar de garage is om er de wa gen uit te halen. 'Moet dat nu?' is haar directe vraag. 'Ik moet naar de kapper in de stad'. 'Het is maar even'. En zonder het risico van een nieuwe weigering te nemen, zegt hij vlug: 'Mag ik vandaag nog zaad gaan ko pen? Voor de tweede keer nu al komt de boel onvoldoende op. Het is eindelijk een paar dagen droog geweest. Als ik niet nog eens inzaai, kunnen we het voor van 't jaar wel vergeten'. Haar blik glijdt van zijn grotesk gezicht af naar haar horloge. Ze heeft nog precies tien minuten en de kapper houdt er niet van dat de mensen zich niet aan hun afspraken hou den. 'Dat moet dan maar', zegt ze ongeïnteres seerd. 'Als de andere boeren het tenminste ook doen. Als je maar zuinig aan doet, Koopman. Het is dit jaar bar met de belas tingen'. Hij knikt wat verbaasd. 'Het zal toch moe ten',, mompelt hij, als ze zich naar de garage omkeert. 'We hebben dan wel te aanvaarden wat God ons oplegt, maar het ontslaat ons geenszins van de plicht al onze krachten in te zetten'. 'Het is al goed', zegt ze wat kriegelig. 'Je doet maar wat je denkt dat nodig is. Ik moét weg nu'. De regen spoelt haast over de dijk, Ms Arie, het diploma in zijn zak, op huis aanrijdt. De regen doet hem niet veel. Er is alleen maar het grote geluk dat hij van die rot- school af is. Voorgoed! Nu kan hij'zich ten minste met inzet van al zijn krachten aan zijn paarden wijden. Eerst dan nog de va- kantietocht met zijn moeder. Diep in zijn hart had hij het liever anders gehad. Had hij gewild dat moeder hem de nieuwe auto afgestaan had om desnoods met een vrind te gaan zwerven. Hij zou nog voet bij stuk moeten houden wat de reisroute betrof. Maar ja! Hij wist ook best dat hij de wagen nooit zonder haar erbij zou krijgen. Hij mocht al blij zijn met de belofte voor het overgrote deel te mogen chaufferen. Maar nu al hoopt hij dat het de laatste keer zal zijn als brave zoon van een onberekenbare moeder met haar samen vakantie te moeten houden. Eenmaal van huis weg moet ze ook maar niet aldoor praten over zuinig zijn. In dat opzicht is ze wel als een blad aan een boom omgedraaid, denkt hij. Een beetje verdacht overigens! Meteen na het bezoek van de belastingconsulent. Het zou wel zo zijn dat ze te veel geld had uitgegeven. Hij moet even lachen. Geld uitgeven! Hij zelf deed het niet minder graag! Vóór ze een zuinigheidscomplex kreeg, nog maar een flinke zakgeldverhoging bedingen! Hij was nu zelfstandig; in het vervolg hoefde ze ook geen schoolgeld meer voor hem te betalen. De paarden deden het best; het ene veulen had hij voor een behoorlijke prijs van de hand gedaan. Nu moeder ook te paard op de weg vertrouwd was, meteen een visje uit gooien of hij nu niet een ruin mocht kopen. Dan kon je tenminste op ieder moment rij den. En na de vakantie zo terloops bij Reina zien uit te vissen hoe de zaken op 'Zon rond om' feitelijk stonden. Leo was behoorlijk op de penning. Als Reina begon te twijfelen of het bedrijf wel genoeg opleverde, zou Leo niet rusten aleer zijn vrouw inzage van de boeken had gekregen. Ergens moest dat zui- nig-aan doen van moeder wel een reden hebben. Tbt nu toe had ze alleen maar bewe zen dat ze het geld gul en graag liet rollen, waarvoor hijzelf ook te porren was. (wordt vervolgd) het gebed niet meer in deze tijd. P. W. Berrevoets-Ringelberg (CDA) en Bolleman (SGP/GPV/RPF) konden zich niet vinden in het voorstel van het college. De overigen wel. Pvd A-raadslid G. A. M. Cobus sen hield de overige raadsleden wel voor, dat zijn partij „niets tegen welk geloof dan ook heeft". Maar een gebed vooraf gaand aan een raadsvergade ring is wat hem betreft niet langer op z'n plaats. ZAANSTAD - De gemeente Zaanstad heeft 200 miljoen gul den nodig om de meeste urgen te giflokaties te saneren. Het gaat om 38 plaatsen die voor woningbouw in aanmerking komen. ZIERIKZEE - Op last van de Zeeuwse gemeentebesturen geldt van zaterdag 4 tot en met zaterdag 18 januari een ophok verbod voor postduiven. In.die periode mag elke jacht - houder in zijn eigen jachtge bied duiven bejagen. Aan alle jagers wordt verzocht om tij dens de ophokperiode extra jacht op dit gevogelte te ma ken. Dit omdat de schade die jaarlijks door wilde en verwil derde duiven wordt aangericht in land- en tuinbouwgebieden aanzienlijk is. Behalve de jach- thouders die in hun eigen ge bied actief zijn, wordt een 30- tal jagers verspreid over de provincie in de gelegenheid ge steld om jacht te maken op dui ven in een groter gebied. Vrijdag 20 december NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.05 uur Vivaldi concerten. 16.25 uur Drempels weg spe cial: Aan het werk, program ma over werk-ervaringen van geestelijk en lichamelijk ge handicapten. 16.59 uur De roze panter, teken film. Herh. 17.08 uur KRO's Tekenfilm festival. 17.30 uur Woef, Engelse jeugd serie. 18.01 uur Boggle, spelprogram- ma. 18.30 uur Colombine-concert; In Holland komt een huis, Her man van Veen gaat op zoek naar de plaats waar het Colombine-huis gebouwd gaat worden. 19.29 uur Dinges, een panel moet raden wat kinderen be doelen. 20.00 uur Journaal 20.26 uur Maak dat de kat wijs, een panel moet raden welk ver haal waar is. 21.12 uur Rondom tien, praat programma. 22.03 uur Jessica Fletcher, mis daadserie. 22.51 uur Dokument: Een twee de leven, documentaire over onderzoek in ziekenhuizen naar Bijna Dood Ervaringen. 23.36 uur Miniatuur: Brieven aan Maria (3). 23.41 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 13.30 uur Carmen on ice, opera van Bizet, uitgevoerd op schaatsen. 14.45 uur Sterrenjacht, show- programma met The Golden Girls, Sylvester Stallone, Oli via Newton-John. Deel 1. 16.00 uur Journaal 16.05 uur Muziek uit duizen den, muziek met Marco Bak ker. 16.46 uur Het geheim van de zwarte draak, 6-delige jeugdse rie. Afl. 4. 17.42 uur Kreatief met karton, 7-delige cursus. Afl. 6. 17.57 uur De tv dokter, medi sche tips door dr. Ferdinand 2waan. 18.00 uur Journaal. 18.20 uur De bal is rond, jeugdsportprogramma. 19.00 uur De teenage hero turt les, tekenfilmserie. 19.27 uur Over m'n lijf, 16- delige medische info-show waarin de kijker vertrouwd ge maakt wordt met de werking van een specifiek onderdeel van of in het menselijk li chaam. 20.00 uur Candid camera, grap pen met de verborgen camera. 20.25 uur De leukste thuis, home-videofilmpjes. 20.53 uur Medisch Centrum West, ziekenhuisserie. Afl.: De bruiloft. 21.52 uur De tv dokter, medi sche tips met Ferdinand Zwaan. 21.53 uur Crime time, twee wekelijks magazine over de misdaad. 22.33 uur Hij ten zij, verhaal over een transsexueel. 23.25 uur Dead and buried, Amerikaanse griezelfilm. 01.00 uur Journaal NEDERLAND 3 08.55, 13.00 en 17.55 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 11.00 uur Schooltv-weekjour- naal, les 14. 18.00 uur Journaal 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Jeugdjournaal 18.45 uur Het klokhuis 19.00 uur Wat doe jij nou? Pro gramma over school- en beroe- penkeuze. 19.30 uur Monopolie, Deense serie. 19.54 uur Uitzending van Groen Links. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Friso Kramer, in dustrieel vormgever, portret. 21.20 uur Regisseur/acteur Pe ter Oostbhoek, documentaire. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio sport jour naal. 22.30 uur NOS-Laat, achter grondinformatie. 23.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.30 uur Schooltelevisie. 17.30 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 354. 18.05 uur Postbus X, jeugdse rie. 18.30 uur TV 1 - Top 30, de 30 best verkochte singles in Vlaanderen. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws en sport. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur Sledge Hammer, Amerikaanse komische poli tieserie. 20.30 uur Baraka, drie kandi- datenkoppels spelen o.l.v. Do naat Deriemaepker voor de we reldreis. 21.35 uur Kronieken. Vandaag: Familiekronieken. 22.25 uur Kunst-zaken. Aansl. Paardenkoersen 22.30 uur Vandaag/Sport 22.50 uur Tijd is geld, program ma .over mensen en geld. 23.00 uur Vijand van de vijand (The enemy of the enemy), 8- delige Zweedse spionageserie. Afl. 5. 23.50 uur Coda, Erik van Ruys- beek leest voor uit eigen werk. Vandaag: Bach 668. BRT 2 18.55 uur Journaal 19.00 uur De mens en het wa ter, 7-delige serie. Afl 4. 19.30 uur Grensstad, Frans/Ca nadees/Amerikaanse serie. 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland, toeristische portretten uit binnen- en buitenland. 20.35 uur Kijk uit.' 20.40 uur Wij streden in Korea, documentaire. 21.30 uur Journaal/Sport. 22.00 uur Première film vi deo. Filmmagazine. 22.30 uur Het Marialeven, ora torium van Karei Candael voor recitant, mezzo, tenor, bariton, gemengd koor en symfonie orkest op gedichten van Mauri ce Gilliams. DEN HAAG - De ANWB en de politieverkeerscentrale in Driebergen verwachten dat de komende week 135.000 Neder landers met wintersportvakan tie gaan. Tbt problemen op de Nederlandse wegen zal dit vol gens de organisaties niet lei den. Richting Duitse grens zal het wat drukker zijn dan nor maal. In Duitsland en Frank rijk dienen de vakantiegangers wel met grote drukte en lange files rekening te houden. BVRGH-HAAMSTEDE - Vol gens traditie is de jongeren- soos Big S in de kerstvakantie dagelijks geopend. Men heeft voor die periode een geva rieerd programma samenge steld met onder meer een 48- uurs discjockey marathon. Een evenement dat plaatsvindt in het weekend na de kerstda gen wanneer Rolf van Nieu- wenhuis en Eddy Dijkman 48 uur achter elkaar muziek draaien en presenteren. Verder worden flipperwedstrijden en tafeltennisgames gehouden waarbij kleine prijzen te win nen zijn. Ook wordt dagelijks een andere film gedraaid. Op 30 december vindt het traditio nele touwhangen plaats. Het soosgebouw is versierd in kerstsfeer. Het is gedurende de kerstvakantie dagelijks ge opend van 14.30 tot 18.00 uur en van 20.00 tot 24.00 uur. Bijna 25.000e bezoeker van dit jaar ZIERIKZEE - Gedurende de kerstvakantie, de perio de van zaterdag 21 december tot en met zaterdag 4 januari is het Maritiem Museum in Zierikzee ge opend voor publiek. Tbt op dit moment hebben in 1991 24.318 mensen een bezoek gebracht aan het in het Graven steen gevestigde museum. Het is dus niet ondenkbeeldig dat men in de periode rondom kerst de 25.000e bezoeker kan begroeten. Dat zou een nieuw record zijn dat in de voorgaan de jaren nog niet werd be haald. Het Maritiem Museum her bergt een collectie scheepsmo dellen, schilderijen en bodem vondsten uit de Oosterschelde. Het gebouw zelf is interessant omdat het vroeger een gevan genis was. In de kelder zijn de gevangeniscellen met inscrip ties van de gevangenen te zien. Het museum is in bovenge noemde periode van maandag tot en met zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 12.00 tot 17.00 uur. Óp eerste kerstdag en Nieuwjaarsdag is het mu seum gesloten. ZIERIKZEE - De succesvolle film Robin Hood, prin ce of thieves draait zaterdag 21 en zondag 22 decem ber in de Concertzaal te Zierikzee. Beide avonden begint de rolprent met Kevin Costner en Morgan Freeman om 20.00 uur. Als de jonge edelman Robin van Locksley, na jaren op kruistocht geweest te zijn, sa men met zijn goede vriend de Moor Azeem, terugkeert in En geland, blijkt zijn vader ver moord en hun kasteel en land goed totaal verwoest. De boos doener is de Sherrif van Not tingham. Koning Richard heeft het land namelijk tijdelijk ver laten om ook op kruistocht te gaan. De sheriff probeert nu de absolute macht in handen te krijgen. Met zijn handlangers heeft hij de arme bevolking in middels niet alleen beroofd van al hun bezittingen, maar ook van hun land. In lompen gehuld heeft het volk zich mas saal teruggetrokken in de uit gestrekte bossen van Sher wood. Overmand door verdriet zweert Robin zijn vaders naam te zuiveren en zijn landgoed te heroveren. Maar eerst bezoekt hij vrouw Marian, zoals hij be loofd heeft aan haar tijdens de kruistocht overleden broer. Marian kent hij nog van vroe ger. Nu, na enkele jaren, is zij uitgegroeid tot een beeldscho ne, onafhankelijke jonge vrouw. Bij deze eerste ontmoe ting na zo'n lange tijd raakt hij op slag verliefd. Ook Marian is aangenaam verrast door zijn verschijning. Tbch dringt ze er bij Robin op aan te vluchten omdat de sheriff achter hem aanjaagt. Vogelvrij Robin blijkt voor de sheriff een doom in het oog. Na enkele pogingen om hem te over meesteren, besluit de sheriff om Robin vogelvrij te verkla ren. Hij looft een grote prijs uit voor diegene, die Robin dood of levend bij hem aflevert. Sa men met zijn makker Azeem besluit hij zich aan te sluiten bij de arme, maar trotse opstandelingen in Sherwood Forest. De opstandelingen echter, on der leiding van Will Scarlett, azen op de uitgeloofde som geld. Robin moet heel veel moeite doen om ze te overtui gen dat zij hem beter in leven kunnen houden. Zij hebben hem juist nodig. Want alleen met zijn allen maken ze een kans de sheriff van Notting ham te verjagen. Ze zullen heel slim moeten zijn. Maar als dat lukt krijgt het arme volk zijn land weer terug waar het recht op heeft en kan koning Richard weer op de troon. En Robin Hood is slim. Zijn plan ver loopt perfect.... Advertentie De Concertzaal te Zierikzee iICNIIIL 21 ilee. 20.(10 iiiii ziuulay 22 iJiw. 20.00 Vechten^ voor tljn volk l'Pt hU milt wenen *U" l'mri.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4