Directeur gemeentewerken met lof en scherts uitgezwaaid! 'De school komt nu in de bestuurs- en beheersvorm terecht waarin hij hoort' RSG Professor Zeeman overgedragen aan regionaal bestuur Snelheids controle Diefstal CV-ketel Aankondiging vertrek Van der Poel was beroerde boodschap Afscheid receptioniste In 't Opper DONDERDAG 19 DECEMBER 1991 NR 25071 3 daarvan was hij van mening dat de school nu weer in een bestuurs- en beheersvorm te recht komt waar hij van ouds her thuishoort. „Ik draag de school vol vertrouwen over. Maar ook met weemoed want de rijksscholen waren onze ei gen scholen. Ons venster op het Nederlands onderwijs". Ook bij de rector van de RSG, R. Soesman riep de overdracht tegenstrijdige gevoelens op. „Ik betreur de afsluiting van het Rijksonderwijstijdperk dat voor de school 85 jaar en voor mij 23 jaar heeft geduurd. Maar ik ben ook blij met de nieuwe wegen die nu worden ingeslagen". Hij vertelde dat in de nieuwe situatie steeds min der sprake zal zijn van situa ties waarbij aan de top (het mi nisterie) beslissingen worden genomen die naar beneden worden doorgegeven. „De be moeienis van de centrale over heid zal zich beperken tot rand voorwaarden. De school wordt meer een modern bedrijf waar steeds zwaardere eisen worden gesteld aan de beleidsvoering". De rector benadrukte dat die nieuwe opzet niet mag gaan ten koste van het onderwijs. „Ik denk dat er ruimte is voor een gezonde, regionale school. Aan de schoolleiding, het leraren- team en de leerlingen zal het niet liggen". Het hoogtepunt van de officië le bijeenkomst was de onderte kening van de overdracht, na mens de rijksoverheid door de heer Van Staveren en namens het nieuwe bestuur door de heer Groen. De samenkomst werd opgeluisterd door klas sieke muziek die werd uitge voerd door Sandra Loos (dwarsfluit) en Bram de Wolf (piano). Namens het nieuwe bestuur bood voorzitter Groen aan de heer Soesman een aantal grote, houten borden aan waarop de wapens van de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland staan afgebeeld. Symbolisch voor het nieuwe schoolbestuur dat vanaf een januari actief is. Rijks Voortgezet Onderwijs (RVO). Overleg dat later werd uitgebreid tot de overige vijf gemeenten op Schouwen-Dui veland, want al snel bleek de wenselijkheid van een bestuur waarin alle gemeenten in de re gio vertegenwoordigd zouden zijn. Ook de medezeggen schapsraad van de school werd bij de nieuwe plannen betrok ken. Zo wende men langzaam maar zeker aan het idee van de overdracht en werd zelfs en thousiast. „Het was een uiter mate boeiend proces. Ik denk dat het goed is geweest dat we de overdracht in redelijk over leg hebben kunnen voorberei den", aldus Groen. Hij bena drukte dat bij alles wat werd geregeld het behoud van de kwaliteit van het onderwijs op de RSG voorop stond. „De komende periode zal lastig zijn. Maar ze biedt ook meer mogelijkheden", aldus de voorzitter van de medezeggen schapsraad, professor dr P. J. M. van der Aart. Hij sprak de verwachting uit dat door de bestuurswisseling de unifor miteit die een rijksschool eigen is, langzaam maar zeker verlo ren zal gaan. „Via deze nieuwe bestuursvorm is het mogelijk een school meer te profileren en een eigen gezicht te geven". Van der Aart bleek daar alle vertrouwen in te hebben. „In De voorzitter van het nieuwe regionale schoolbestuur, de Zierikzeese wethouder J. Groen keek terug op de vier jaar overleg die vooraf gingen aan de overdracht. De gemeen te Zierikzee stelde zich aanvan kelijk terughoudend op toen bekend werd dat de Rijksover heid de 54 scholen die zij be stuurde, wilde overdragen aan de gemeenten waarin die scho len waren gevestigd. „Wij wa ren er langzamerhand aan ge wend dat er altijd een prijs kaartje hing aan de dingen die het rijk wilde decentralise ren". nis maakte hij duidelijk dat het initiatief voor de oprich ting en later uitbreidingen van de school altijd al bij de ge meente Zierikzee lag. In 1869 richtte Zierikzee een gemeente lijke HBS B op die in 1907 om financiële redenen werd over genomen door het Rijk. Na de komst van de stoomtram groei de de school sterk doordat ze meer een regionale functie kreeg. In 1946 voegde de ge meente Zierikzee een gymnasi um toe aan de Rijks HBS. Tben kreeg de school ook de naam van haar beroemd geworden oud-leerling Professor Zee man. „Het is opvallend dat de streekfunctie van de school al vele jaren geleden werd onder kend. En dat het initiatief voor oprichting of uitbreiding van de school steeds bij het ge meentebestuur lag", aldus de heer Van Staveren. Op grond Maar het parlement besliste zodat men weinig keuze had. In de periode vanaf april 1987 werd door J. Lagendijk van de gemeente Zierikzee en de rec tor van de RSG, R. Soesman re gelmatig overleg gevoerd met vertegenwoordigers van het Plaatsvervangend directeur-generaal voortgezet onderwijs P. E. van Staveren ondertekent de overdracht van de RSG Professor Zeeman aan het nieuwe regionale bestuur. Links J. Groen die de overdracht namens het nieuwe bestuur tekende. (Foto: Marijke Folkertsma). uitdaging voor de RSG om te proberen een van de betere scholen in Nederland te wor den". Namens het ministerie van on derwijs en wetenschappen be nadrukte plaatsvervangend di recteur-generaal van de afde ling Rijks Voortgezet Onder wijs (RVO) P. E. van Staveren dat de overdracht niet in de eerste plaats een bezuinigings maatregel is van de Rijksover heid. „Het kost per school an derhalf miljoen gulden". Via een terugblik in de geschiede- ZIERIKZEE - „Een school kan het beste worden geleid door een bestuur dat af komstig is uit de omgeving waarin de school is gegroeid en geworteld. Gezien de historie is de RSG Professor Zeeman bij u in goede handen. Met deze over dracht komt de school weer terecht in de bestuurs- en beheersvorm waar hij thuishoort". Namens het ministerie van onderwijs en wetenschappen droeg plaatsvervangend directeur-generaal P. E. van Staveren dinsdagmiddag de Rijksscholengemeenschap voor MAVO, HAVO en Atheneum Professor Zeeman over aan een nieuw regionaal bestuur. Een bestuur waarin via een gemeenschap pelijke regeling de zes gemeenten van Schouwen-Duiveland zitting hebben. De bijeenkomst in de aula van de school aan het Hatfieldpark te Zierikzee werd gekenmerkt door weemoed en verwachting. Weemoed omdat met de over dracht een einde kwam aan een periode van 85 jaar waarin de school werd bestuurd door de Rijksoverheid. En verwachting omdat een regionale bestuurs vorm nieuwe mogelijkheden biedt. Onder meer doordat om de school aan te passen aan de regionale situatie. het algemeen is de sfeer en de kwaliteit van middelbare scho len die in een plattelandsge bied staan best goed. Het is een destad heeft daarvoor in de personen van gemeentesecreta ris M. J. Walraven en adjunct streekarchivaris G. C. Groen- leer voldoende talent in huis en ook de oud-gemeentesecretaris van Zierikzee, de heer A. Ize- boud droeg daar woensdag middag zijn gebruikelijke hu moristische steentje aan bij. Langer werken Gemeentesecretaris Walraven had vorige week na de bezor ging van een brochure (waar van hij waarschijnlijk zelf de lay-out had verzorgd) zijn speech moeten herzien. Hoe die een roemloos einde in de prul lenmand beleefde liet Walra ven woensdagmiddag zien. Het ene na het andere blaadje werd verfrommeld. De gemeentese cretaris was gelet op alle publi- katies over de noodzaak dat ambtenaren langer in dienst blijven, van mening dat Van der Poel niet te vroeg vertrekt. Hoewel Walraven de directeur gemeentewerken slechts twee jaar heeft meegemaakt was die termijn voor hem voldoende 'om Van der Poel te omschrijven als een dienstbaar, openhartig en collegiaal mens met wie het prettig samenwerken was. Wal raven kon niet nalaten om toch nog even de inmiddels beroem de ijsmuts van Van der Poel en de in de regio wijd en zijd be kende palenreis te noemen, waarbij een delegatie op zoek ging naar een geschikte (an- ti)parkeerpaal. Een toepasse lijker geschenk - een heuse paal voor de tuiri - had de ge meentesecretaris dan ook niet kunnen kiezen. Poeleke Om een mens goed te leren ken nen is enige kennis over de kin dertijd van groot belang vond Walravens voorganger A. Ize- boud, nu werkzaam als ge meentesecretaris op Tholen, Die kind jaren in de zak van Zuid-Beveland omschreef hij zoals een heuse Stijn Streu- vels, hetgeen de nodige hilari teit veroorzaakte. Hij was het die de aanwezigen verklapte dat Van der Poel in zijn jonge jaren 'n bijzonder kind was dat liefkozend „Poeleke" werd ge noemd. Izeboud onthulde op wat samenzweerderige toon nog wat meer geheimpjes. Want waarom hield Van der Poel er nu mee op? Dat was on der meer vanwege het grote paaltjesbestand in Zierikzee en aan die obstakels had hij sinds hij zich als kind lelijk stootte een gruwelijke hekel. Doppinda's Behalve verbale uitingen van lof en scherts moest woensdag middag ook vocaal worden uit gepakt. Daarvoor zorgde gemeente-conferencier G. C. Groenleer met een speech en een lied waarvoor hij uit het ambtelijk leven van Van der Poel had geput. De 1- april mop waarin die ooit was getuind, zijn haast, kortom alle bijzon derheden van Van der Poel had Groenleer verwerkt in een ori ginele act, waarbij zelfs een paar zakken doppinda's onder de aanwezigen circuleerden. Dit omdat het allemaal toch maar een peanut was. Dat moet het ook voor de schilders zijn om met een enkele veeg de Sint Domusstraat te wijzigen in de Sint Dammesstraat, ge noemd naar Dammes Van der Poel. De lange rij van sprekers die elk op eigen wijze de persoon van Van der Poel belichtten was daarmee nog niet ten einde want ook de rechterhand van Van der Poel, adjunct C. L. van der Linde, B. Hoexum (namens de personeelsvereniging), W. van Meerten, (namens de direc teuren gemeentewerken in Noord-Zeeland), P. Wolf (als voorzitter van het NIDIG- Zeeland). C. J. Dijkstra (na mens het bestuur van Onder dak) en J. C. van Beveren als vriend 'maakten van de gele genheid gebruik om hun waar dering voor Van der Poel uit te spreken of om gewoon wat op merkelijke gebeurtenissen op te halen. Dit alles uiteraard vergezeld van de nodige ge schenken. En degene om wie het deze middag allemaal draaide sloot zoals gebruikelijk de rij spre kers met een dankwoord aan allen die hem zoveel lof hadden toegezwaaid, maar vooral ook aan echtgenote Paula die in al die jaren een klankbord voor hem is geweest. ZIERIKZEE/OOSTERLAND - Tijdens een snelheidscontrole in de omgeving van Ooster- land en Zierikzee heeft de poli tie vier weggebruikers gesig naleerd die te hard reden. De snelheidscontrole werd dinsdag uitgevoerd. De politie controleerde de snelheid van 240 voertuigen. De mensen die te hard reden krijgen binnen enkele weken een proces-ver baal met acceptgiro voor beta ling van de boete in de brieven bus. ZIERIKZEE - Uit een in aan bouw zijnde woning aan de Schouwenbank te Zierikzee werd een nieuwe Centrale ver warmingsketel gestolen. De diefstal vond plaats op woensdagmiddag. Het gaat om een zogenaamde combiketel die werd weggenomen uit de garage. De benadeelde is de heer A. uit Vlissingen. tewerken volgens de wethou der openbare werken ook een dure jongen. „Je hebt er in die acht jaar kapitalen aan ge meenschapsgeld doorheen gesmeten" sprak de wethouder deels serieus, deels schertsend. In de periode van '83 tot '91, zo rekende hij de aanwezigen voor, is aan uitgevoerde kapi- taalswerken f 30.630.000, uit gegeven, hetgeen neerkomt op 16.827 gulden per werkdag. Ook de betrokkenheid van Van der Poel met verschillende commissies - publieke werken, ruimtelijke ordening en indu strie en de huidige commissie openbare werken en milieu - belichtte de wethouder. „In de laatste planologie-vergadering had je het echt even over ik en het college, maar ach na acht jaar mag dat ook weieens". Al met al hield De Rijke, die na mens de commissie eveneens een geschenk aanbood goede herinneringen over aan zijn plezierige contacten met direc teur Dammes van der Poêl. Lovende woorden van soortge lijke strekking uitte ook W. F. Sprengelmeijer (RPF/GPV/ SGP) die als nestor van de raad Van der Poel bedankte voor de goede samenwerking. Naar aanleiding van een foto van de scheidende directeur in de Zie- rikzeesche Nieuwsbode van 28 november wees de raadsnestor op het wat zelfgenoegzame lachje van Van der Poel. Dat lachje kwam Sprengelmeijer niet onbekend voor, want tij dens commissievergaderingen verscheen een soortgelijk lach je eveneens op Van der Poels gelaat als de commissieleden de plank missloegen, In één en kel ogenblik kon Van der Poel de commissie volgens Spren gelmeijer onder tafel vegen. Bovendien wekte Van der Poel niet direct de indruk van een ambtenaar die vanachter zijn bureau plannen bedenkt maar toonde hij zich meer als een deskundig man die de praktijk kende en die op straat voor ie dereen aanspreekbaar was. Van mosselen moest Van der Poel niet veel hebben, maar wat daarbij hoort beviel hem beter, herinnerde Sprengel meijer zich. Entertainment Willen afscheidsbijeenkom sten nogal eens bestaan uit een reeks saaie en minder saaie toespraken, in Zierikzee maakt ook op maat gesneden entertainment deel uit van zo'n afscheidsbijeenkomst. De se cretarie van de Oosterschel- Van der Poel kreeg een fraaie prent ten geschenke. (Foto: Joop van Houdt). dossierkennis, betrokken bij het werk en daarbij ook goed moedig". Dat er over de dienst gemeentewerken ook weieens kritische noten werden ge kraakt is met „zo'n tiendui zend deskundigen wat betreft openbare werken niet meer dan logisch. Als blijk van waardering voor deze „uitste kende directeur die vooral ook een prima mens is" overhan digde burgemeester Assel- bergs hem namens het college een stadsplattegrond uit 1645, vervaardigd door Blaauw. Vuultje Wethouder P. de Rijke die als wethouder openbare werken en milieu nauwe contacten met Van der Poel onderhield noem de de acht jaar lange samen werking een „periode van eg gen en ploegen", waarbij alle dieptes zijn bereikt. Wethou der De Rijke die deze dag even als zijn collega wethouder L. J. van Gastel iets te vieren had (de ene was jarig, de ander vierde zijn huwelijksdag) had Van der Poel in die jaren ook als mens beter leren kennen. Soms begroette de directeur ge meentewerken hem met een „dag grootmacht" soms ook was het Pieter en dan wist De Rijke dat er „een vuultje" tegenvaller) was. Behalve een eerlijk en oprecht mens was de directeur gemeen- ZIERIKZEE - Eigenlijk had hij 'em vrijdag de der tiende stilletjes willen piepen. Maar nu het woens dag zo ver was viel de officiële afscheidsbijeen komst in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis hem alleszins mee. Sterker nog, scheidend directeur gemeentewerken D. D. J. van der Poel genoot zicht baar van alle herinneringen en anekdotes die de ver schillende sprekers in de tot laatste plaats toe bezet te Vierschaar ophaalden. Centrale Dienst Noord-Zee-, land als thuisbasis fungeerde. Na de opheffing van deze dienst in 1963 werd Van der Poel als technisch ambtenaar eerste klasse ingelijfd bij het Zierikzeese ambtenarenkorps. Ambitie kon hem niet worden ontzegd want in 1983 volgde hij directeur gemeentewerken Lauwerse op en daarmee werd hij, zoals burgemeester Assel- bergs het typeerde, ,',de even knie van de gemeentesecreta ris". Uitdaging Een plaats met een zo uniek historisch karakter als Zierik zee is voor een directeur ge meentewerken een enorme uit daging en die uitdaging heeft Van der Poel aangedurfd. „U houdt van Zierikzee, u bent er trots op en dat straalde u ook uit" vond burgemeester Assel- bergs die Van der Poel karakte riseerde als „een degelijke en deskundige vent met een grote Best college, per 1 januari 1992 verkies ik een bestaan als vut ter. Of de bijna 62-jarige direc teur gemeentewerken D. D. J. van der Poel het dagelijks be stuur van de gemeente Zierik zee op deze manier ingelicht heeft van zijn voornemen om de dienst gemeentewerken vaarwel te zeggen valt te be zien, maar dat zijn mededeling insloeg als een bom was duide lijk. Niemand van ons colle ge was hierop bedacht, het was dan ook een beroerde bood schap" herinnerde zich burge meester mr J. J. P. M. Assel- bergs, die woensdagmiddag als spreker het spits afbeet. Dit vertrek van Van der Poel, die van de 39 jaar in overheids dienst er 36 in Zierikzee heeft gewerkt, was voor burgemees ter Asselbergs reden om de car rière van de Zuid-Bevelander nog eens kort samen te vatten. Deze carrière voerde hem via een omweg (een baan bij de ge meente Strijen) uiteindelijk naar Zierikzee, dat voor hem als districtsopzichter van de WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 2 graden Middagtemp. 6 graden Windkracht west 5 Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 8 graden Middagtemp. 11 graden Windkracht west 6 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 6 graden Middagtemp. 8 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 20 dec. Zon op 08.45, onder 16.29 Maan op 15.21, onder 07.49 Volle Maan: 21 dec. (11.23) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vannacht en morgen blijft het erg onstuimig. Een diepe de pressie die over het noorden van de Noordzee naar Zuid-Zweden trekt is daarvoor verantwoordelijk. Rond dit lagedrukgebied stroomt met een westelijke wind onstabiele en min der zachte lucht naar ons land. De buien die daarin worden meege voerd kunnen vergezeld gaan van onweer en zware windstoten. Buiten de buien is de wind vrij krachtig maar in de kustgebieden stormach tig. Langs de noordkust kan enige tijd een volle storm staan, kracht 9. Zowel vannacht als morgen overdag ligt de temperatuur tussen 5 en 7 graden. BRUINISSE - Mevrouw E. van der Velde-de Ridder nam af scheid als receptioniste in het verzorgingshuis In 't Opper. Mevrouw Van der Velde maakt gebruik van de VUT-regeling. Tijdens een feestelijke bijeen komst in de recreatiezaal van het Bruse verzorgingshuis werd mevrouw Van der Velde uitgezwaaid. Voor deze gele genheid waren alle bestuursle den en oud-bestuurslpden, (oud) personeelsleden en bewo ners naar de recreatiezaal geto gen. Nadat directrice mevrouw Bal allen had verwelkomd bood voorzitter Jac. de Jonge de accurate receptioniste een pentekening van In 't Opper en een geschenk aan. Administra teur S. de Koning beklom het spreekgestoelte met een ge dicht dat reeds dateerde vanaf de sollicitatieprocedure van de vertrekkende receptioniste in 1970. Verantwoordelijkheids gevoel en plichtsbetrachting. Namens de bewoners bood me vrouw Stuy-Keizer een boek over Israël aan. Mevrouw Van de Velde is namelijk een echte fan van dat land. Het personeel bracht op een geanimeerde wij ze de prettige samenwerking in dichtvorm onder de aandacht van de vele aanwezigen. De plaats van mevrouw Van der Velde wordt in het kantoor van In 't Opper ingenomen door mevrouw I. Kort uit Ooster- land. Zl ERIKZEESCH E ESS nieuwsbodeSÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur R Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8,00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% BT.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3