Emotionele discussie over vestiging van asielzoekerscentrum in De Burght CDA probeert toch subsidie Ars Musica los té krijgen EEN GOED VOORNEMEN r ZIERIKZEESCHE jjST NIEUWSBODE SAMAN BV Ook voor deskundig slaapadvies naar Zonnemaire? /r\ Jazeker!! Angst en onwetendheid als rode draad Duivelandse raad verwerpt amendement met meerderheid van een stem 5 9 Aanrijding Nieuwerkerk dé krant van schouwen - duiveland! ZffikIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 19 DECEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25071 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 BURGH-HAAMSTEDE - Angst en onwetendheid. Die twee factoren liepen als een rode draad door de discussie gisteravond, woensdag, tijdens een drukbe zochte informatie-avond in dorpshuis De Schutse over de mogelijke vestiging van een asielzoekerscentrum in De Burght in Burgh. Waar de een ondubbelzin nig liet weten tegen de komst van asielzoekers te zijn vroeg een ander zich hard op af waar men zich nu eigenlijk zo druk om maakt. ,,We praten over nog geen driehonderd mensen. In de zomer komen er hier 20.000 de boel terroriseren. Maar toeristen hebben geld te besteden en asielzoekers niet. Dat is het verschil", aldus een van de aanwezigen. Al vluchtende valt men vaak midden in het ongeluk. L ivius Voorafgaand aan de discussie wordt door W. M. Gerdis en B. Havenith van het ministerie van WVC en J. T. F. Hendrikse van het ministerie van justitie nog eens uit de doeken gedaan wat een asielzoekerscentrum precies is, welk doel het dient en voor wie het bedoeld is. De opmerking van Havenith dat men voor een beter begrip maar eens een kijkje moet gaan nemen in een reeds be staand asielzoekerscentrum wordt door een aantal mensen met hoongelach ontvangen. Havenith echter blijft onver stoorbaar. Handtekeningenactie Tijdens de vrij uitgebreide toe lichting klinkt nu en dan al ge roezemoes. Men wil zijn ver haal kwijt. Mensen posteren zich nog tijdens de uitleg van de mensen van WVC en justitie al voor de interruptiemicro foons. Allereerst wordt het woord gevraagd door een ver tegenwoordigster van de groep die in Burgh een handtekenin genactie heeft gehouden onder de inwoners. Zij wendt zich tot burgemeester H. Tees en de voltallig aanwezige gemeente raad met de vraag of uitgelegd kan worden wat men onder de mocratie verstaat. Applaus uit het publiek. Het antwoord van burgemeester Tees is kort en krachtig: Democratie bete kent dat iedereen ongehinderd zijn mening kan zeggen en dat het iedereen vrijstaat om een handtekeningenactie te begin nen". Cijfers Spreekster komt met cijfers die haars inziens aantonen dat een meerderheid van de bevol king van Burgh tegen de komst van het asielzoekerscentrum is. Ruim 800 mensen zijn on dervraagd en volgens de actie voerders zou 69 procent van de ondervraagden tegen de komst van het centrum zijn, terwijl nog eens 26 procent zich verzet tegen het aantal asielzoekers (275) dat het asielzoekerscen trum moet gaan bevolken. Een ander mengt zich in de dis cussie. Hij spreekt van een in vasie van asielzoekers in een klein dorp en spreekt de vrees uit dat de komst van de asiel zoekers huizen in waarde zal doen dalen en toeristen ervan zal weerhouden om naar Burgh te komen. ,,En u spreekt wel over de veiligheid van de asiel zoekers, maar denkt u ook aan de veiligheid van de omwonen den". Integratie Voor- en tegenstanders van de komst van het centrum wisse len elkaar af aan de micro foons. De een benadrukt het belang van integratie. Een an der spreekt de vrees uit dat de asielzoekers weieens tropische ziektes onder de inwoners van Burgh zouden kunnen ver spreiden. WVC-vertegenwoor- diger Havenith haakt in op de vragen. ,,Het is bij mijn weten nog nooit voorgekomen dat asielzoekers besmettelijke ziekten hebben verspreid". De ziekte aids wordt genoemd. Het commentaar van WVC-zij- de: ,,Dat is geen ziekte die in de lucht hangt. Dan zul je toch eerst erg na tot iemand zijn ge komen". Een man staat op en stelt dat een inwoonster van Burgh ook wel verkracht kan worden door een asielzoeker met aids. Anderen haken daar op in door te herinneren aan eerdere incidenten in de regio waar asielzoekers bij betrok ken waren. Havenith: ,,Er is geen garantie te geven dat er nooit iets ge beurt, maar vergeet niet dat deze mensen, deze asielzoe kers, zich geen misstappen kunnen veroorloven. Hun toe komst staat op het spel". Zeldzaam Groepscommandant M. P. Len selink haakt daarop in. Hij stelt dat het aantal keren dat de politie in actie moet komen bij incidenten waar asielzoe kers bij betrokken zijn zeld zaam te noemen zijn. „Het gaat Krachtige pleidooien werden afgestoken, zowel door voor- als te genstanders. Op de foto een criticaster aan het woord. (Foto: Joop van Houdt). Een aantal voorstanders bij de microfoon. Beschamend wat hier over buitenlanders gezegd wordt", aldus de spreker (midden).'(Foto: Joop van Houdt). om slechts enkele gevallen", al dus Lenselink. Dwang De vraag wordt gesteld of de gemeente überhaubt wel kan weigeren mee te werken aan de vestiging van een asielzoekers centrum. Het antwoord van WVC-zijde luidt dat het minis terie in het uiterste geval dwang kan toepassen. ,,Maar dat is nog nooit voorgekomen", wordt daar meteen aan toege voegd. Iemand in de zaal roept dat er wellicht, in navolging van het Vlaams Blok, een Zeeuws Blok gevormd moet worden. De repliek van burge meester Tees: ..Maar dan moet u niet over democratie praten". Een nieuwe spreker dient zich aan. Hij, zelf ook uit het bui tenland afkomstig, noemt som mige uitspraken van tegen standers van de komst van het' asielzoekerscentrum beneden peil. ,,Wat hier gezegd wordt over buitenlanders is betreu renswaardig". Een ander haakt daar op in. ,,De teneur van wat hiet gezegd wordt is bescha mend. Men staat hier bekend om de gastvrijheid, maar als puntje bij paaltje komt is het ineens andersom. Laten we er ons nu als Burgh en Haamste de achter zetten". De spreker oogst applaus. De tegenstanders van de komst van het asielzoekerscentrum laten zich minder en minder horen. Een vrouw doet een ap pèl op de naastenliefde. „Iede re week gaan er hier zo'n 1500 mensen naar de kerk. Daar ho ren we dat we moeten omzien naar mensen die op onze weg komen. Die opdracht geldt ook ten aanzien van asielzoekers". Bedwelming Een nieuwe spreker meldt zich. Hij poneert de stelling dat on der de inwoners van Burgh en Haamstede de grote bedwel ming reeds heeft toegeslagen. „Wij zijn hier vanavond met de tails in slaap gesukkeld. Men zegt 'waarom zou je je druk maken. Het is toch allang gere- geld'. Democratie functioneert alleen als de bestuurderen wil len dat de democratie functio neert". De man wordt gevoelig op de vingers getikt. ,,Het is best als u iets zegt, maar u moet niet doen of u de inwoners van Burgh en Haamstede vertegen woordigt. Wij Zeeuwen kunnen best voor onszelf spreken", al dus een vrouw uit het publiek. De discussie ebt weg. Tegen standers lijken zich niet meer geroepen te voelen tijdens deze avond verder te ageren tegen de komst van de asielzoekers. Burgemeester Tfees sluit de avond. Al tijdens zijn slot woord begint de zaal leeg te stromen. Napraten Aan de bar van De Schutse wordt door menigeen nog een drankje gehaald en de rokers steken een langverbeid sigaret je op. In de zo goed als lege zaal praten de gemeenteraadsleden nog wat na. Op de vraag of het geen tijdens de informatie avond is gezegd hen nog van idee zal kunnen veranderen wordt unaniem ontkennend geantwoord. „Maar we zullen wel heel goed in de gaten moe ten houden wat er precies met WVC afgesproken wordt". Ook burgemeester Tees zegt desgevraagd nog steeds vier kant achter het eerder door het college ingenomen standpunt te staan. Hij stelt dat veel van wat tegenstanders van de komst van het asielzoekerscen trum naar voren is gebracht wellicht ingegeven is door angst voor het onbekende. „In het verleden hebben zich inci denten voorgedaan en dat werkt door. Maar we moeten ons niet door angst laten lei den. Hij koppelt daar de op merking aan vast dat de ge meente zich zal moeten bezin nen op middelen om meer be grip te kweken onder de inwo ners van Burgh en Haamstede. „Ik heb het idee dat bij veel mensen nog onvoldoende dui delijk is wat de komst van het asielzoekerscentrum nu pre cies inhoudt. En daar zullen we iets aan moeten doen". NIEUWERKERK - Het scheelde maar een haar, pre cies twee stemmen, of de stichting Ars Musica had vanuit de gemeente Duiveland alsnog een beschei den subsidie gekregen voor de viering van haar tien jarig bestaan in 1992. Via een amendement Stelden de CDA- en de PvdA-fractie voor de stichting een eenmalige subsidie van 150 gulden toe te kennen. Maar de SGP/RPF- en de VVD-raadsleden bleken daar niets voor te voelen zodat het amendement met zes tegen vijf stemmen werd verworpen. Dat gebeurde tijdens de laatste gemeenteraadsvergadering van dit jaar die woensdag avond plaatsvond in het ge meentehuis te Nieuwerkerk. Het was het CDA-raadslid M. Klaassen-Meijer die zich in eerste instantie verzette tegen het voorstel van burgemeester en wethouders om de door Ars Musica gevraagde 275 gulden niet toe te kennen. B en w wil len een terughoudend beleid voeren ten aanzien van nieuwe subsidie-aanvragen en vinden dat geen direct gemeentelijk belang gediend is bij de vie ring van het jubileum van Ars Musica. Het CDA-raadslid Klaassen stelde daar tegenover dat Ars Musica wellicht niet van gemeentelijk- maar dan toch wel van regionaal belang is. „Deze stichting heeft in de af gelopen jaren haar belang be wezen". Mevrouw Klaassen kreeg bijval van PvdA- raadslid A. J. Bom die de stich ting Ars Musica omschreef als een stukje cultureel gebeuren dat best gesteund mag worden. „Wellicht zitten er geen musici uit de gemeente Duiveland in. Maar er zijn wel mensen uit de gemeente die graag naar de concerten van Ars Musica gaan". Zoals bekend is Ars Musica een gezelschap van uit Schouwen- Duiveland afkomstige be roepsmusici dat in de winter maanden concerten verzorgt. In het jublileumjaar wil men onder meer het historisch dan sensemble Volta naar Zierik- zee halen voor een optreden in de Grote Kerk. Volta bestaat uit professionele dansers en M. A. Klaassen-Meijer: ,,Ars Musica is toch zeker van regio naal belang." musici, gespecialiseerd in het uitvoeren van muziek en dans uit de Renaissance en Barok. Tijdens de Duivelandse ge meenteraad werd duidelijk dat Ars Musica dat zal moeten be kostigen zonder financiële steun uit die gemeente. Onstuimig m HET WEER Wisselend bewolkt en buien, mogelijk met onweer en zware N windstoten. Temperatuur tussen 5 en 7 graden. Westenwind, vrij krachtig, rond kracht 5, langs de kust en op het IJsselmeer stormachtig, 8. OVERDRACHT RSG staat niet langer voor Rijks Scholen Gemeen schap maar voor Regionale Scholen Gemeenschap. HERINDELING Duiveland wil nog niet discussiëren over een mogelij ke gemeentelijke herindeling. DORPEN Er is een nieuw boek uitgekomen over de dorpen in Zeeland. WERKHONDEN De werkhondenvereniging heeft een uitgebreid pro gramma klaarliggen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Advertentie NIEUWERKERK - Dinsdag middag vond in Nieuwerkerk een aanrijding plaats op de kruising van de Esdoornstraat en de Badhuisstraat. Het ongeluk vond plaats om ongeveer 13.00 uur. De heer S. uit Nieuwerkerk naderde de kruising met een personenau to. Hij zou geen voorrang heb ben gegeven aan de heer H. uit dezelfde plaats die de kruising eveneens met een personenau to naderde. Bij de aanrijding die volgde werden beide voer tuigen behoorlijk beschadigd. De auto van de heer H. moest worden weggesleept. UTRECHT - Gehandicaptenor ganisaties uit acht EG-landen hebben tijdens een werkconfe rentie besloten een Europees samenwerkingsverband op te richten. ROTTERDAM - Benzine en die selolie worden vrijdag respec tievelijk twee en één cent per liter goedkoper. Dit hebben marktleider Shell en de No- vok, de organisatie van vrije pomphouders, meegedeeld. Advertentie Voor: Centrale verwarming Gaskachels Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Blijf in 1992 ook op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 Kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45, D Jaarabonnement f 179,— Jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet. maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode:plaats.' telefoon handtekening: ~1 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1