Par ke er-milieu wacht om de politie in zomer te helpen' Samenvoeging kleuterschool en basisschool Noordgouwe moeilijk Brouwershaven wil sportkantines overdoen aan sportverenigingen Kerstuitvoering in de Grote Kerk Kerstactiviteiten van het Leger des Heils Brouwse burgemeester IMbruyère bezorgd om verminderen mankracht politie Bijeenkomst jubilerende brandweer lieden Optreden meidenwork- popshop Kerstinfo op Zeeland ZIEN Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Ministerie van onderwijs heel terughoudend9 Wethouder Loschacoff: 'Afwegen voor- en nadelen 4 DINSDAG 17 DECEMBER 1991 NR 25070 5 BROUWERSHAVEN - De Brouwse burgemeester L. N. Labruyère opperde tij dens de begrotingsraadsvergadering het idee om in de zomermaanden een parkeer-milieuwacht in te stellen. Een voorziening in het kader van de banen pools waarmee het werk van de politie verlicht zou kunnen worden. Op donderdag 19 december ZIERIKZEE - Het comité Schpuwen-Duiveland van de Stichting Reformatorische Hulpaktie Woord Daad houdt op donderdag 19 december om 19.30 uur een kerstuitvoering in de Grote Kerk te Zierikzee. Op deze avond treedt het mannenkoor Groot Rotter dam onder leiding van Matthijs van Noort op. Het orgel wordt bespeeld door Herman van Vliet. Het idee van Labruyère kwam voort uit zijn bezorgdheid over de vermindering van man kracht bij de politie die in de komende tijd verwacht kan worden. ,,De versterking die we hier op Schouwen-Duive- land in de zomermaanden al tijd kregen vanuit andere korpsen in Nederland is helaas een gepasseerd station. Het is voor volgend jaar nog wel aan gevraagd. Maar als er nog ex tra politiemensen komen is dat alleen in het kader van een overgangsregeling". Een overgangsregeling die al les te maken heeft met de nieu we organisatievorm van de po litiekorpsen die wordt gereali seerd. De huidige gemeente- en rijkspolitiekorpsen worden Zij legde uit dat bij de verbou wing, die nodig is om de kleu ters te kunnen onderbrengen in het basisschoolgebouw, een speellokaal in de basisschool opgeofferd zou moeten worden. Maar de belangrijkste reden voor haar pessimisme was de houding van het ministerie van onderwijs. ,,Men is momenteel heel terughoudend met finan ciële uitgaven. De basisschool is indertijd verbouwd tot een ruimte met het multifunctio neel centrum, het dorpshuis. Iben is door het ministerie al gezegd dat het niet nodig was om daarbij ook ruimte te creë- Wanneer de sportverenigingen bereid zouden zijn de kantine gebouwen over te nemen, zou dat de gemeente financieel voordeel kunnen opleveren. Het is volgens raadsvoorzitter burgemeester L. N. Labruyère voor een sportvereniging goed koper om een kantinegebouw via zelfwerkzaamheid van de leden te onderhouden dan voor een gemeente die voor alle on derhoudswerkzaamheden pro fessionele krachten aan het werk moet zetten. Tijdens de discussie kwam naar voren dat de sportverenigingen de ge meente steeds meer geld gaan kosten, terwijl hun ledenaan tal (gemiddeld genomen) de af gelopen vijf jaar is gedaald. BURGH-HAAIVISTEDE Geslaagd Willem Boer uit Burgh heeft aan het Rotterdams Conserva torium drie diploma's behaald. Hij slaagde voor het examen docerend musicus piano, doce rend musicus orgel en uitvoe rend musicus orgel. ELLEMEET NBvP De leden van de afdeling omgevormd tot regionale korp sen waarvan er in Zeeland drie komen. Een van de gevolgen daarvan is dat de problema tiek binnen die regionale korp sen zelf moet worden opgelost. ,,Ik ben bang dat we er hier in de regio Noord- en Midden Zee land met de specifieke proble men door het toerisme in de zo mer slecht afkomen", aldus La bruyère. Hij opperde daarom het idee om langdurig werklozen via banenpools aan het werk te zetten als parkeer-milieu wacht. Zij zouden het werk van de politie gedeeltelijk kunnen overnemen. Wanneer dat niet via banenpools mogelijk zou blijken te zijn, zouden de ge meenten de parkeer-milieu- ren voor de kleuters. Dit omdat het kleuterschoolgebouw op betrekkelijk korte afstand van de school stond". Zoals bekeijd werden bij de invoering van e1 basisschool in 1985 de kleuter scholen opgegeven. Zij gingen op in een vorm van lager on derwijs, het basisonderwijs. De wethouder sprak over het onderwerp naar aanleiding van vragen van de WD- en PvdA-fractie die er op aan drongen dat het college zich ex tra inspanningen zal ge troosten om toch een oplossiilg te vinden waarbij alle kinde-, ren van de basisschool in PvdA-fractievoorzitter A. de Vlieger bracht het onderwerp ter sprake door er op aan te dringen de contributies van de sportverenigingen niet verder te verhogen. Dat zou de drem pel om lid te worden of te blij ven te hoog maken. Wethouder Loschacoff maakte hem duide lijk dat hoogte van de contribu ties een zaak is van de sport clubs zelf. ,,Dat ligt buiten de macht van de gemeente". Zij vertelde dat men er als ge meente wel zo veel mogelijk aan wil meewerken via het ver beteren van de randvoorwaar den. Zo heeft men indertijd toestemming gegeven voor het plaatsen van reclameborden langs de sportvelden. En ook Noordwelle van de Nederland se Bond van Plattelandsvrou wen vieren vrijdag 20 decem ber kerst in het dorpshuis van Ellemeet. Deze kerstviering begint om 19.00 uur. De heer Brosens, oud-secretaris van Godfried Bomans zal na het voorlezen van het kerstevange lie wat vertellen over zijn ja renlange samenwerking met de overleden schrijver. Na de pau ze vertelt Brosens een kerstver haal en zal het zangkoor van de NBvP Noordwelle enkele lie deren ten gehore brengen. Om van binnen ook een beetje op temperatuur te blijven wordt warme wijn geserveerd. wachters uit eigen middelen moeten betalen, aldus de bur gemeester. Hij vertelde tijdens de begro- tingsraad dat de gemeente Brouwershaven van plan is om haar burgers beter voor te lich ten over zaken die in de ge meente spelen. Dat zou gebeu ren via een rubriek in de huis- aan-huisbladen die in de regio verschijnen. Naar aanleiding van vragen van de PvdA-fractie liet de bur gemeester doorschemeren dat men onderzoekt of in de huidi ge gemeentewerkplaats naast het Tbnnenmagazijn te Brou wershaven een mortuarium ge vestigd zou kunnen worden. Zoals bekend wordt bij het Noordgouwe in een schoolge bouw les kunnen krijgen. Uit een reactie van wethouder J. K. Goemans (WD) bleek dat het Brouwse college van b en w er alles aan is gelegen om de huisartsen-spreekuren in de di verse dorpen te handhaven. „Wij kunnen de huurprijs van de gebouwen waarin de spreek uren plaatsvinden aantrekke lijk maken en de huisartsen vragen spreekuur te blijven houden in de dorpen. Maar ui teraard hebben zij zelf het laat ste woord. Als ze er mee willen stoppen houdt het op". het overdoen van de sportkan tines zou volgens de wethouder zowel voor de verenigingen als de gemeente voordelig kunnen uitpakken. Overigens bena drukte zij dat er nog niets rond is wat betreft de overname. De wachtlijst van kinderen uit de gemeente Brouwershaven die les willen gaan nemen bij de Zeeuwse Muziekschool was een ander item dat diverse ke ren terugkeerde bij het bespre ken van de gemeentelijke plan nen voor het komend jaar. Wet houder Loschacoff vertelde dat de wachtlijst vooral particulie ren betreft omdat over de leden van muziekverenigingen die naar de muziekschool willen DREISCHOR NBvP viert kerstfeest in dorpshuis De dames van de afdeling Noordgouwe van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen vieren maandag 23 december Kerstfeest in het dorpshuis van Dreischor. Deze avond begint om 19.00 uur. Be halve het nuttigen van een ge zamenlijke bijeenkomst zullen leerlingen van de Zeeuwse Mu ziekschool onder leiding van directrice E. Jense de avond op luisteren. Voor deze kerstbij eenkomst kan men zich tot vrijdag 20 december opgeven bij mevrouw E. Klompe-van der Linde, tel. 01112-1329. Slingerbos een nieuwe brand weergarage/gemeentewerk plaats gebouwd zodat het ge bouw aan de Haven Noordzijde over enige tijd leeg komt. Vol gens de burgemeester gaat het alleen nog om een afweging. ,,Het is ook mogelijk dat in Zierikzee een mortuarium komt voor heel Schouwen- Duiveland". Een ander item tijdens de be grotingsbehandeling was het kruispunt aan het eind van de Delingsdijk bij Brouwersha ven. Dat kruispunt zou, na de aanleg van een ontsluitings- weg van Den Osse naar de De lingsdijk zodanig moeten wor den aangepast dat het verkeer meer vanuit Zonnemaire naar Scharendijke wordt geleid. Volgens Labruyère is de aanleg van de weg naar Den Osse een goed argument om een en an der aan te kaarten bij de eige naar van de Delingsdijk; de provincie Zeeland. Burgemeester Labruyère rea geerde op de kritiek van de CDA-fractie dat de begrotings behandeling dit' jaar weer veel te laat plaatsvond door te wij zen op een schema voor 1992 waarin de begrotingsbehande ling is gepland in oktober/no vember. „Als dat niet wordt ge haald komen we al in mei /juni bij de raad voor advies", be loofde hij. CDA-raadslid R. J. van der Wekken begon ook over de plastic kaften waarin de ge meenteraadsstukken zijn sa mengebonden. „Vorig jaar is al toegezegd dat een milieuvrien delijker manier zou worden ge zocht". De burgemeester ver telde dat het volgens de fabri kant afbreekbaar plastic be trof. Van der Wekken wees hem er op dat het wel jaren en jaren duurt eer dat afbraakproces heeft plaatsgevonden. gemakkelijker overleg kan worden gevoerd. Zij stelde voor het aantal lesduureenhe- den dat de gemeente Brouwers haven jaarlijks betaalt te ver hogen omdat het onjuist is dat die wachtlijst al langere tijd bestaat. Uit de discussie bleek echter dat daar de nodige haken en ogen aan kleven omdat het aantal lesduureenheden dat de gemeente betaalt niet direct is terug te draaien wanneer de vraag naar muziekschoolles- sen weer zou verminderen. De wethouder zegde de raad toe dat de kinderspeelplaatsen in de gemeente waarbij dat no dig is zullen worden opge knapt. Het vrijhouden van de zandbakken bij speelplaatsen en scholen van kattenuitwerp- selen bleek wat minder een voudig. De netten die er door de gemeente overheen worden gelegd blijken via vandalisme vaak vernield te worden. OUWERKERK PTT-gepensioneerden De gepensioneerden van de PTT, ressort Zierikzee, kwa men afgelopen weekeinde bij een in het voorsorteercentrum te Zierikzee. De zaal was voor de gelegenheid versierd met kerstattributen. Onder de aan wezigen bevond zich ook direc teur Welleman van het be stuurscentrum. Na de begroe ting van de oud-collega's nam voorzitter Karremans van de organiserende commissie de leiding op zich van de traditio nele bingo met leuke prijsjes. De heer Van der Post vertoonde vervolgens dia's van zijn reis naar Griekenland. De middag werd besloten met een geza menlijke koffiemaaltijd. Vele dankwoorden gingen richting het echtpaar Eekman (secreta ris en penningmeester) voor het vele werk aan de voorberei ding besteed en naar de leden van de personeelsvereniging. Iedereen kreeg een kerststol mee naar huis. GREVELINGEN Duikverordening voor plaatsen in Grevelingenmeer De plaatsen waar in de Greve- lingen gedoken mocht worden zijn op enkele punten gewij zigd. Vanaf 16 december is de niet-duikzone bij de haven van Ouddorp uitgebreid tot 500 me ter rond de haveningang. Ver der is het niet toegestaan het gebied De Val (direct ten oos ten van de Preekhilpolder) als duikplaats te gebruiken. Gelet op het feit dat in de haven van Ouddorp door het duiken steeds vaker gevaarlijke situa ties ontstonden en de toene mende parkeer- en geluids overlast rond de haven is beslo ten om het duikverbod hier uit te breiden. In zijn algemeen heid geldt voor de Grevelingen dat het verboden is om in ha vens en hun aanloopgebieden te duiken. NIEUW-HAAMSTEDE - Op vrijdag 20 december wordt op initiatief van de gemeente Westerschouwen een bijeen komst gehouden waarbij brandweerlieden die jubileren of afscheid nemen in het zon netje worden gezet. Het gaat om de heren H. Kostense en K. M. Rouw die af scheid nemen van de vrijwilli ge brandweer. De heer W. C. A. Oosterling wordt gehuldigd omdat hij al 20 jaar lid is van de brandweer en de heer P. de Meij omdat hij 30 jaar lid is. De bijeenkomst vindt' plaats in hotel restaurant Vliegveld Haamstede en begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - Zondag 22 de cember om 16.00 uur vindt in jongerencentrum Brogum de presentatie plaats van de Mei- denworkpopshop. De afgelo pen acht weken heeft een vijf tal meiden druk gerepeteerd. Dalai Maroef heeft hen in die weken begeleid op achtereen volgens bas, drums, gitaar, keyboard en zang. Aanstaande zondag kun je de resultaten ko men beluisteren! Deze popworkshop maakte on derdeel uit van een aantal workshops dat in Zeeland wordt georganiseerd door het Zeeuws Servicebureau en het Zeeuws Ondersteuningsorgaan voor sociaal cultureel werk. De achtergrond van deze workshops is het stimuleren meer meisjes in de popmuziek te krijgen. In Vlissingen en Middelburg zijn ook deze workshops bezig. Op Schou- wen-Duiveland draagt Stich ting Jeugd haar steentje bij. Verder werkt aan de avond mee: de Christelijk Gerefor meerde predikant ds. Korving uit Kerkwerve. Het appèl- woord wordt gehouden door de heer H. de Pater. Er zijn ver schillende CD's/MC's uitgege ven van het koor Groot Rotter dam zoals Opent Uwen mond, Geeft ons heden en Leer 'm U danken daarvoor (kerstopna me). De jongste opname werd 28 september in de Evagelisch Lutherse Kerk te Den Haag ge maakt. Deze nieuwe CD/MC uitgave is op deze avond ver krijgbaar. Het mannenkoor brengt in de kerk de volgende liederen ten gehore: Dit is de dag die God ons schenkt; In een land, oneindig ver; Frie- den; Nu zijt wellekome; Kerst De meeste vinden plaats op di verse plaatsen in Zierikzee. De reeks kerstactiviteiten begint op dinsdag 17 december in Bruinisse waar om 19.00 uur in bejaardenoord In 't Opper het kerstfeest wordt gevierd met de bewoners. Op woensdag 18 december is in buurt- en club huis De Lichtboei een kerst feest voor de jeugd dat om 14.00 uur begint. Op donderdag 19 december wordt in De Licht boei een kerstfeest voor vrou wen gevierd dat om 13.00 uur begint. Zaterdag 21 december is het Le ger des Heils in het verpleeg huis Corneliastichting om met de bewoners een kerstfeest te vieren. Aanvang 18.30 uur. Op zondag 22 december vindt in het eigen gebouw aan de Post- straat 37 een heiligingsbijeen komst plaats die om 10.00 uur begint. Op diezelfde dag is men om 15.00 uur in het bejaarden oord Borrendamme om daar een keïstfeest met de bewoners te vierèn. Op kerstavond, 24 december wordt in het gebouw aan de Poststraat een kerstnacht dienst gehouden die om 23.00 uur begint. Op eerste kerstdag, 25 december, vindt in hetzelfde gebouw een kerstheiligingsbij- eenkomst plaats die om 11.00 uur begint. Op tweede kerst dag, 26 december, vindt om 10.30 uur in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis een kerstsa menkomst plaats die om 10.30 uur begint. Op diezelfde dag wordt in het gebouw aan de LEEUWARDEN - Het zuivel concern Friesland Frico-Domo en de vakbonden hebben maandagavond een akkoord bereikt over de harmonisatie van de arbeidsvoorwaarden. zang; Stille Nacht; Glory to the King of Kings. Aan het einde van de avond zingt men geza menlijk het Ere zij God. Omdat deze avond uitgaat van Woord Daad, zal tijdens één van de'samenzangen, gecollec teerd worden voor het Afri kaanse land Burkina Faso. Voor dit land hebben de ver schillende Zeeuwse comité's zich in het afgelopen jaar inge zet. Het ligt in de bedoeling om ook volgend jaar actie te hou den voor dit Afrikaanse land. Gezien de overweldigende be langstelling vorig jaar, toen dit koor ook optrad in de Grote Kerk te Zierikzee, gaan de deu ren om 18.45 uur open. De toe gang is niet gratis. Poststraat een kerstfeest voor iedereen gehouden dat begint om 15.00 uur. Op zondag 29 december houdt het Leger des Heils een heili gingssamenkomst in het eigen gebouw aan de Poststraat. Aanvang 10.00 uur. ïfenslotte viert het Leger des Heils op dinsdag 31 december de jaarsluiting. Dat gebeurt de cember om 19.00 uur in het ge bouw aan de Poststraat. ZIERIKZEE - Binnen Zeeland worden in de kerstvakantiepe riode steeds meer speciale acti viteiten en evenementen geor ganiseerd, zowel voor de dan aanwezige toeristen als voor de eigen bevolking. De gebruikelijke Zeeland Re creatiekrant met uitvoerige evenementeninformatie ver schijnt echter niet in deze pe riode. De Provinciale VW Zee land heeft daarom deze infor- mètie opgenomen in een spe ciale rubriek in het toeristisch informatiesysteem Zeeland ZIEN. Behalve de Zeeuwse VW's zijn daar ook ca. 90 toeristische bedrijven in Zeeland en ca. 125 niet-Zeeuwse VW's op aan gesloten. Bovendien kan Zee land ZIEN worden bekeken via een viertal in Zeeland ge plaatste publiekszuilen. Zeeland ZIEN is het toeristisch informatiesysteem met behulp van videotext van de Provin ciale VW Zeeland en bereik baar via 01180-33200. 91/386. We zien het stoomschip Schelde van de RTM in de veerhaven van Zijpe met rechts op de ach tergrond enkele gesloten goederenwagons van de tram. De Schelde was in 1896 gebouwd en het werd in 1922 verbouwd en dit is ook later nog een keer gebeurd. Correspondentie over deze rubriek Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. BROUWERSHAVEN - Hoewel de Openbare Basis School in Noordgouwe een van de weinige op Schouwen-Duiveland is waar de vier- tot zesjarigen nog in een apart gebouw leskrijgen, ziet het er niet naar uit dat daar in de nabije toekomst verandering in zal komen. De Brouwse wethouder van onderwijs S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter (PvdA) toonde zich tijdens de raadsvergadering waarin de plannen voor 1992 werden behandeld weinig optimistisch op dit punt. BROUWERSHAVEN - Het dagelijks bestuur van de gemeente Brouwershaven wil de kantinegebouwen die op de diverse sportvelden in de gemeente staan overdoen aan de sportverenigingen. De Brouwse wethouder S. C. J. B. Loscha coff-de Kanter (PvdA) voert momenteel gesprekken met de sportverenigingen om de voor- en nadelen op een rijtje te zetten en na te gaan of men voelt voor overname. Dat werd duidelijk tijdens de gemeenteraadsvergadering waarin de begroting 1992 aan de orde kwam. Kerstfeesten en heiligingssamenkomsten ZIERIKZEE - Op initiatief van het Leger des Heils- korps Zierikzee worden in de periode van 17 tot en met 31 december een groot aantal kerstactiviteiten georganiseerd. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5