Brouwershaven realiseert nieuw openbaar strand bij Den Osse EEN GOED VOORNEMEN 326s Wethouder trekt zin commissie in twijfel 0 r ZIERIKZEESCHE 1 NIEUWSBODE X Succesje voor verenigingen in strijd pand Manhuisstraat Ook voor kantoorpro/ekten bellen naar Zonnemaire? Jazeker!! In samenwerking met Natuur- en recreatieschap De Grevelingen Wel aankoop, maar nog geen sloop Diefstal tas met videocamera en geld 2 WEG 3 TAFELRONDE 3 MILIEUWACHT 9 BILJARTEN Start van bouw aanpasbare woningen Westerschouwen dé krant van schouwen - duiveJaiid! J ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 1 O p DINSDAG 17 DECEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25070 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 1«f BROUWERSHAVEN - Voor een januari 1994 wordt naast jachthaven Den Osse, aan het Grevelingenmeer nabij Brouwershaven een nieuw openbaar strand ge realiseerd. Op het strand worden tevens 40 recreatiebungalows gebouwd die on derdeel vormen van het recreatiepark Port Greve bij Den Osse. Via de aankoop van gronden bij Den Osse door het Grevelingenschap wordt naast de jachthaven een nieuw openbaar strand gerealiseerd. (Foto: Joop van Houdt). Dat werd duidelijk tijdens de gemeenteraadsvergadering die maandagavond plaatsvond in het Brouwse stadhuis. Door de manier waarop het besluit werd genomen voorkwam de Brouwse gemeenteraad dat de grond bij Den Osse door de Dienst Domeinen rechtstreeks zou worden verkocht aan de projectontwikkelaar die Port Greve en alle bijkomende voor zieningen gestalte geeft. Dat zou echter indruisen tegen het beleid van het Natuur- en recreatieschap De Grevelingen dat ernstige bezwaren heeft te gen verkoop van gronden bin nen het Grevtxiiigeiigebied aan particulieren. De gemeente Brouwershaven had de grond bij Den Osse ook zelf kunnen kopen. Maar dat zou in strijd zijn met het beleid dat tot nu toe werd gevoerd in relatie tot het Natuur- en recreatieschap De Grevelingen. Daarom koos het Brouwse college van burge meester en wethouders voor een andere opzet. De grond bij Den Osse wordt verkocht aan het Greveiingen- schap die het in erfpacht uit geeft aan de exploitant van Port Greve. De gemeente Brou wershaven staat (voor maxi maal 40.000 gulden) garant voor de rentelasten die het schap jaarlijks moet betalen vanwege de aankoop. Het Gre velingenschap is op haar beurt bereid met de gemeente Brou wershaven te overleggen over de voorwaarden waarop de be bouwing op het strand wordt gerealiseerd en de wijze waar op het strand wordt aangelegd. Tijdens de raadsvergadering bleek dat de raadsleden in gro te lijnen achter deze opzet ston den. R. J. van der Wekken (CDA) verzekerde er zich wel van of er ook met het water schap voldoende overleg is ge weest over de plannen. En P. van der Mei de (SGP/ RPF/ GPV) toonde zich verwonderd dat het college de garantiestel ling wilde dekken met de op brengst uit de onroerend goed- belasting die men ontvangt via de recreatiebungalows in Den Osse. „Is het niet beter dat geld uit de toeristènbelasting te dekken". Verder juichten de diverse poli tieke fracties het voorstel toe omdat men daardoor als ge meente de mogelijkheid krijgt mee te praten en te denken over de invulling van het gebied. Met unanieme stemmen ging men dan ook akkoord. Het kostte burgemeester L. N. Labruyère nog een heel plei dooi om de raadsleden ook ak koord te laten gaan met de ver ordening onroerend goedbe- lastingen Brouwershaven 1992. Dat kwam omdat via de vijf jaarlijkse hertaxatie van de huizen in de gemeente een meeropbrengst van ongeveer 60.000 gulden per jaar wordt voorzien. De hertaxaties zijn nog niet helemaal afgerond, zo dat ook de definitieve cijfers nog niet beschikbaar waren. Dat was voor CDA-raadslid R. J. van der Wekken in eerste in stantie aanleiLingfom te weige ren de verordening vast te stel len. „Uit de meeropbrengst van 60.000 gulden per jaar blijkt dat de gemiddelde waar destijging van de woningen 20 procent is. Dat zou inhouden dat ook de onroerend goedbe- lasting met 20 procent zou stij gen. En wij willen helemaal geen stijging van de onroerend goedbelasting". Hoewel hij niet direct tegen was, bleek ook P. van der Mei- de (SGP/GPV/RPF) met dit punt te zitten. De VVD-fractie liet weten 'voorzichtig' met het voorstel van het college van b en w mee te willen stemmen, maar ook A. de Vlieger (PvdA) stelde zich voorzichtig op door te vragen wanneer de definitie ve cijfers bekend waren. Burgemeester Labruyère wist de aarzelende raadsleden al leen over de streep te trekken via de toezegging dat het colle ge in april, wanneer de defini tieve cijfers van de taxaties be kend zijn, met het voorstel te rug komt bij de raad. „Voor de biljetten met de nieuwe tarie ven de deur uitgaan, wordt u in de gelegenheid gesteld een mo gelijke aanpassing door te voe ren". Een aanpassing die volgens La bruyère overigens niet verstan dig zou zijn omdat ze 'de lucht uit de begrotingen van de ko mende jaren' zou halen. Het idee om in de gemeente Brou wershaven een aparte rioolbe lasting in te voeren werd van de hand gewezen door PvdA- raadslid De Vlieger. „Riole ring is een nutsvoorziening en zo'n extra belasting levert weer extra werk op voor de gemeen tesecretarie". Met algemene stemmen ging men akkoord met het voorstel om met de gezamenlijke ge meenten op Schouwen-Duive- land (behalve Bruinisse) 10.000 gulden beschikbaar te stellen voor de inrichting van het pas geopende kinderdagverblijf te Zierikzee. En met het beschik baar stellen van een subsidie van 2000 gulden voor bedrijven die een kindplaats in het dag verblijf kopen. Hoewel op grond van diverse redenen, werd unaniem beslo ten geen subsidie te verlenen voor de oprichting van een kin derbijbelclub in Brouwersha ven. De dames P. JrKlömpe-de Jonge en M. L. van der Weij de- Smits, beiden uit Dreischor werden benoemd tot onbezol digd ambtenaar van de burger lijke stand. Dat houdt in dat zij huwelijken mogen sluiten. De heer R. W. Schiettekatte is met ingang van een maart 1992 be noemd tot hoofd van afdeling algemene zaken op de Brouwse gemeentesecretarie. ZIERIKZEE - De verenigingen, die graag een plaats je willen hebben in het oude pand aan de Man huisstraat te Zierikzee, hebben maandagavond een succesje geboekt tijdens de raadsvergadering in het stadhuis. De gemeenteraad besloot het pand aan te kopen van de Dienst der Domeinen, maar dat het ook werkelijk tegen de vlakte zal gaan voor woning bouw, is nog allerminst zeker. Op initiatief van muziekver eniging Kunst en Eer zijn de verenigingen rond de tafel gaan zitten en willen ze een stichting in het leven roepen. Die stichting zou de exploitatie van het 'pand op zich kunnen nemen. De gemeente zou welis waar het nodige moeten ver spijkeren (het pand verkeert in slechte staat - red.), maar daar mee is het huisvestingpro bleem van vele clubs wel verle den tijd. Maar de gemeente had het plan om de slopershamer te hante ren en op de lokatie van de voormalige school 39 woningen neer te zetten. De huisvesting van de verenigingen zou moe ten worden bezien, maar dat kost tijd; teveel tijd vinden de clubs. Rijtje Vandaar dat de gemeente ge vraagd is om eerst alles op een rijtje te zetten, alvorens het pand eventueel te slopen. Daarmee heeft de gemeente raad maandagavond inge stemd. De gemeente gaat on derzoeken of de 39 woningen wellicht op een andere lokatie kunnen komen te staan. Ook de kosten van huisvesting voor de clubs moeten onder de loep worden genomen. Raadsvoorzitter mr J. J. P. M. Asselbergs vond het nog te vroeg om al inzicht te hebben in de toekomstige stappen. Eerst moet alles door de diver se disciplines op een rijtje ge zet worden. Tijdens dezelfde raadsvergade ring werd overigens wel een bestemmingsplanwijziging aangenomen voor de lokatie. Een wijziging die de bouw van de 39 woningen mogelijk moet gaan maken. Asselbergs achtte het verstandig om dat besluit te nemen om vertraging tegen te gaan, indien zou blijken dat het gebouw aan de Man huisstraat alsnog plat zou moe ten. Mening De raadsleden waren dezelfde mening toegedaan. Het voorbe- reidingsbesluit voor de bouw van de woningen is genomen, maar niet de beslissing of die woningen er ook daadwerke lijk gaan komen op die plaats. Tijdens de raadsvergadering vroeg wethouder P. de Rijke (CDA) zich af waarom de Partij van de Arbeid eigenlijk niet een deel van de meevaller over 1990 in de reservepot voor een multi-functioneel gebouw wil de stoppen. De PvdA - stelde hij - kwam indertijd immers naar voren als groot voorstan der van zo'n centrum. Maar D. van der Wekken (PvdA) legde uit dat die beslis sing niets te maken had met de wens alsnog zo'n centrum te willen realiseren. Het had wat Van der Wekken betrof te ma ken met prioriteiten. En daar naast noemde hij het te reser veren bedrag van ruim 40.000 gulden te weinig. „Wat mij be treft wordt de reserve aanpas sing Manhuisstraat van ruim twee ton meteen opzij gelegd voor het multi-functioneel ge bouw". Partijgenoot en wet houder J. Groen was daar ook wel voor te vinden, maar er werd niet verder op ingegaan. ZAANDAM - Bij het Zaandam- se munitiebedrijf Eurometaal verdwijnen in de loop van het volgend jaar tachtig banen. Dit is een direct gevolg van het con- versiebeleid (overschakelen van de fabrikage van oor logsmateriaal op het maken van produkten voor de civiele markt), zo meldt woordvoerder N. Weenink. BRUINISSE - Uit een winkel aan het kerkplein te Bruinisse werd maandag een boodschap pentas gestolen waarin zich een videocamera bevond en on geveer 500 gulden aan contant geld. De tas is eigendom van me vrouw W. H. uit Giessendam. Tben zij de tas maandagmor gen even uit het oog verloor werd hij gestolen. Behalve voorgenoemde artikelen zaten in de tas ook de identiteitspa pieren van W. H. De totale waarde van de ontvreemde goederen bedraagt ongeveer 2700 gulden. Raadsvooreitter mr. J. J. P. M. Asselbergs. Belediging voor ledera' ZIERIKZEE - Het venijn zit 'm vaak in de staart. Ook tijdens de raadsvergadering van de gemeente Zierikzee, waarbij vrijwel alle punten zonder dis cussie werden aangenomen door een unanieme raad. Maar voor de laatste hamerslag van voorzitter mr J. J. P. M. Asselbergs was het plotseling de wethouder van financiën, L. J. van Gastel, die leven in de brou werij bracht. Mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal (CDA) probeerde de discussie te sussen door te stel len, dat het op zich niet erg is als een raad een advies bij tijd en wijle naast zich neerlegt. Maar Van der Wekken vroeg zich hardop af of iemand, die uitspraken doet als Van Gastel dan nog wel voorzitter moet zijn. Van Gastel trok zijn uit spraak niet in, maar mengde zich ook niet meer in de discus sie, waardoor deze doodbloed de. Van der Wekken: „En als wethouder De Rijke (de buur man van Van Gastel aan de Het zat Van Gastel hoog, dat twee adviezen van zijn com missie financiën (hij is daar van de voorzitter - red.) door de raad „om zeep zijn geholpen". Hij vroeg zich hardop af of ver gaderingen van die commissie op deze manier nog wel zin hebben. Dat schoot in het verkeerde keelgat van commissielid D. van der Wekken (PvdA). Hij noemde de uitspraak van Van Gastel een belediging aan het adres van de commissieleden en eiste van Van Gastel, dat hij z'n uitspraak zou intrekken. Wethouder L. J. van Gastel. raadstafel - red.) zo mompelt dan versta ik dat niet. Ik zou graag hebben, dat hij dan te gen de raad spreekt". Slapen Maar De Rijke beperkte zich in zijn repliek tot de opmerking dat „ik vannacht best goed zal slapen". Van der Wekken, die hierdoor geïrriteerd was ge raakt verzekerde De Rijke het zelfde. Wie aan wie nu de la kens uitdeelt, is onduidelijk gebleven. Lange wijlen leggen tussen doen en zeggen. Huygens Buien en veel wind HET WEER Wisselend bewolkt en enkele buien. Temperatuur zowel in de nacht als overdag ongeveer 8 graden. Westelijke wind, in het binnenland vrij krachtig, 5, aan de kust hard tot stormachtig, 7 8. 1 De weg over de Stormvloedkering raakt al aardig inge burgerd. De Tafelronde zet zich, via de verkoop van wijn, in voor ziekenhuistelevisie, Brouwershaven wil parkeer- en milieuwacht als hulp voor politie. Cees den Boer, biljartvereniging de Wig, is kampioen eerste klas libre geworden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Advertentie wat '92 ons brengen gaat BURGH HAAMSTEDE/ NOORDWELLE - Deze week wordt in Noordwelle en Burgh- Haamstede een begin gemaakt met de bouw van in totaal acht aanpasbare en bejaardenge- schikte en flexibele huurwo ningen. Deze woningen worden in op dracht van Beter Wonen ge bouwd door Bouwbedrijf Prin ce uit Haamstede. Het ontwerp voor deze woningen is gemaakt door Leo de Jonge Architecten uit Rotterdam. Een van de vier woningen aan de Appelmeet in Haamstede krijgt een dakka pel en tweede toilet plus twee slaapkamers op de eerste ver dieping. Een soortgelijke wo ning wordt ook in Noordwellfe gebouwd. De andere woningen hebben op de eerste etage een ruime slaapkamer die zo nodig gesplitst kan worden in twee kleinere kamers. Deze wonin gen zijn zo gebouwd dat ze met enkele eenvoudige aanpassin gen geschikt gemaakt kunnen worden voor bewoning door ge handicapten. Bovendien zijn deze woningen direct al toe gankelijk voor gehandicapte bezoekers. Dit nieuwbouwproject zal door bouwbedrijf Prince worden uitgevoerd als leerlingbouw plaats. Dat houdt in dat bij de bouw aankomende bouwvak kers worden ingeschakeld die onder begeleiding de noodza kelijke praktijkervaring kun nen opdoen. Naar verwacht zullen de woningen medio juli '92 gereed zijn. Blijf in 1992 ook op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 Kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— Jaarabonnement 1 179,— Jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1