Er wordt al weer geschaatst Justitie in actie tegen joods-Russische asielzoekers Luchtmacht-luitenant wordt verdacht van zedendelicten Dichte mist en slechte lucht in Londen agenda College Zierikzee voor structurele subsidie aan jongerencentrum Brogum Grote alcoholcontroles leveren 82 rijverboden op Duizenden Belgen demonstreren tegen racisme Greenpeace blokkeert hoofdingang Ridderzaal Boerderij geheel in de as gelegd 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Meerderheidsvoorstel college van b en w ZIERIKZEE - Als het aan de meerderheid van het college van b en w van Zierikzee ligt krijgt jongeren centrum Brogum jaarlijks een subsidie van 20.000 gulden. Het voorstel tot het. verstrekken van die sub sidie komt vanavond, maandag, aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering. De vergadering wordt gehouden in de raadszaal van het Zierikzeese stadhuis en begint om 19.30 uur. In januari '91 besloot de ge meenteraad van Zierikzee een subsidie van 20.000 gulden toe te kennen. Deze subsidie was bedoeld voor zowel optredens van bands als het verzorgen van theatervoorstellingen. Af gesproken werd toen dat voort zetting van de subsidiëring, en de grootte van het subsidiebe drag, nog nader bekeken zou worden. Aan de hand van een advies van de commissie jeugd- en jongerenwerk van de gemeente werd een lijst met voorwaarden opgesteld. Structureel Naar aanleiding van de evalua tie van de in januari tot en met juni 1991- georganiseerde acti viteiten heeft de commissie jeugd- en jongerenwerk una niem het college geadviseerd om met ingang van januari 1992 jaarlijks een vast bedrag van 20.000 gulden beschikbaar te stellen aan Brogum. Daar mee zou de koppeling tussen het mogelijke negatieve exploi tatiesaldo van het jongerencen trum en de hoogte van de ge meentelijke subsidie komen te vervallen. De commissie financiën van de gemeente Zierikzee adviseert het college de bestaande voor', waarden waar Brogum aan moet voldoen om voor subsidie in aanmerking te komen te handhaven. De meerderheid van het college schaart zich achter het advies van de com missie jeugd- en jongerenwerk. De minderheid, wethouder L. J. van Gastel, voelt meer voor het advies van de commissie fi nanciën. Verder op de agenda van de ge meenteraadsvergadering het voorstel van het college tot aankoop van de voormalige rijksscholengemeenschap aan de Manhuisstraat in Zierikzee. Over de aankoopsom is inmid dels overeenstemming bereikt met de Inspectie Goes van de Dienst der Domeinen, wiens eigendom het gebouw is. Het gaat om een bedrag van 75.000 gulden. In totaal kost aankoop de gemeente 76.277 gulden. DEN HAAG - Tijdens drie grote alcoholcontroles zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag 11.708 auto mobilisten gecontroleerd. In totaal werd 82 bestuur ders een rijverbod opgelegd. Vier keer werd het rij bewijs ingenomen. De controles vonden plaats in Noord-Holland, Zuid-Limburg en op de Nederland se autobanen. De grootste van de drie contro les werd gehouden in Noord- Holland. Agenten van twaalf korpsen, zowel gemeente- als rijkspolitie, hielden 9148 be stuurders aan. Van hen kregen er 67 een rijverbod opgelegd, tegen 44 automobilisten werd proces-verbaal opgemaakt. Zij kregen in het kader van het lik- op-stuk-beleid van justitie di rect een dagvaarding. In maart 1992 dienen zij voor de rechter te verschijnen. Drie bestuurders bleken al eer der wegens het rijden onder in vloed te zijn aangehouden. Hun rijbewijs werd direct inge houden. Verder werd één auto mobilist aangehouden wegens verzet en kregen 32 bestuur ders een boete tussen de 250 en 750 gulden. Eén van de gecon troleerde automobilisten bleek nog een boete van 650 gulden open hebben te staan. De controle in Zuid-Limburg, waarbij de politiekorpsen van Heerlen, Kerkrade, Landgraaf en Brunssum betrokken wa ren, werden 897 automobi listen aangehouden. Van één bestuurder, die al twee keer was betrapt op rijden onder in vloed, werd het rijbewijs inge nomen nadat een alcohol promillage van 2,8 werd gecon stateerd. Veertien bestuurders kregen een rijverbod opgelegd, tegen 9 werd proces-verbaal opgemaakt. Er werd tevens een onverzekerde auto in beslagge nomen en er werden processen- verbaal opgemaakt wegens joyriding en het rondrijden met een wagen zonder geldig APK-keuringsbewijs. Bij de controle van de Algeme ne Verkeersdienst van de Rijkspolitie werd bij 1633 be stuurders een blaastest afgeno men. LONDEN - Dichte mist en slechte lucht hebben in Londen in het weekeinde herinneringen opgeroepen aan de rampzalige smog-tijden in de jaren '50. In de Britse hoofdstad werd de sterkste luchtvervuiling gemeten sinds het begin van het registreren ervan 15 jaar geleden, zo heeft het meteorologisch instituut meegedeeld. Verantwoordelijk hiervoor was een combinatie van windstilte, temperaturen rond het vriespunt en laag hangende mistflarden. Duizenden toeristen verloren als gevolg van het beperkte zicht hun oriëntatie en dwaal den door de straten. De bevol king werd opgeroepen, slechts in uiterste noodzaak de auto te gebruiken. Kleine kinderen, oude mensen en personen met ademhalingsaandoeningen kregen de raad, binnen te blij ven. Op de spiegelgladde stra ten kwam het bij een zicht van minder dan 20 meter tot talrij ke ongelukken. Ziekenauto's hadden als gevolg van de dich te mist soms wel twee pur no dig om op de plaats van onge lukken te komen. Het luchtver keer van de vliegvelden Heath row, Gatwick en Stansted werd drastisch beperkt. 16 voetbal wedstrijden moesten worden afgelast. Dit weekeinde is het 39 jaar geleden dat Londen een heel slechte smog-dag had. Op 15 december 1952 kwamen meer dan 4.000 mensen om het leven. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-metcoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 17 december 11.15 123 04.55 - 98 17.25 131 ROOMPOT BUITEN 17 december 10.10 119 04.15 - 91 22.55 141 16.30 -124 BRUINISSE 17 december. 11.20 135 05.00 -103 17.30 -137 WEMELDINGE 17 december 11.30 140 05.05 - 109 17.35 -143 ZONNEMAIRE - Door de lage temperaturen van de afgelopen week is het ijs op sommige plaatsen op Schouwen-Duiv eland al zo dik geworden dat mensen zich er op wagen om te schaatsen. Vooral kinderen wagen zich op de gladde ijzers. Maar het is alleen veilig schaatsen op ondiepe plassen die niet al te groot zijn. Fotograaf Joop van Houdt signaleerde bovenstaande schaatsliefhebbers op een bevroren waterplas bij de Kijkuitsedijk in de omgeving van Zonnemaire. Springtij 23 december Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 BRUSSEL - Ongeveer 2.500 mensen hebben zondag in Brussel meegedaan aan een de monstratie tegen vreemdelin genhaat en racisme. Verschillende democratische organisaties hadden tot de be toging opgeroepen. Ze wilden de aandacht vestigen op de po litieke ruk naar rechts, die de vervroegde parlementsverkie zingen van eind november heb ben opgeleverd.De demon stranten hadden zich met fak kels verzameld in het histori sche centrum van Brussel. DEN HAAG - Actievoerders van Greenpeace hebben maan dagmorgen om kwart over ze ven de hoofdingang van de Ridderzaal in Den Haag ge blokkeerd. Twee actievoer ders, die zich aan busje hebben vastgeketend, vormen de blok kade. De actie is gericht tegen het Eu ropees Energie Handvest waar over maandag en dinsdag in de Ridderzaal in Den Haag een conferentie plaatsvindt en waar het Handvest wordt on dertekend.' Greenpeace vindt het handvest een uitnodiging aan westerse oliemaatschap pijen om Russische olie- en gasvoorraden zo snel mogelijk te exploiteren. Het Handvest schiet volgens Greenpeace ernstig tekort op milieugebied. Volgens de actie voerders moet de prioriteit lig gen bij wind- en zonne-energie in plaats van exploitatie van gas- en oliebronnen waardoor de uitstoot van C02 toeneemt. Aan de conferentie over het Handvest wordt deelgenomen door de twaalf republieken van de Sovjetunie en de drie Baltische staten, vice-premier Gravilov van de Sovjetunie en 35 Westerse landen. NIJEVEEN - Een gezin uit het Drentse Nijeveen is in de nacht van zaterdag op zondag ter nauwernood ontkomen aan een brand in hun boerderij. Het echtpaar werd wakker van een hevig geknetter in het rie ten dak van de boerderij. Sa men met hun twee kinderen van drie en zes jaar konden zij nog net het pand, dat toen al in lichterlaaie stond, verlaten. Wel kwam voor vier van de der tig pinken die op stal stonden de hulp te laat. De boerderij is helemaal afgebrand. De politie gaat uit van brandstichting en is een uitgebreid (bifurt)onder- zoek gestart. Zes weken gele den is ook een poging tot brandstichting bij dezelfde boerderij gepleegd. EINDHOVEN - Justitie heeft maandagmorgen rond zeven uur een aantal van de joods-Russische asiel zoekers in het Beatrix-oord in Eindhoven van hun bed gelicht. De asielzoekers worden met bussen af gevoerd naar vliegveld Welschap. Om hoeveel men sen het gaat is nog niet bekend. Bij de actie is onder meer de Eindhovense gemeentepolitie betrokken. Het is niet bekend welke maatschappij de asiel zoekers vervoerd. Ook over hun bestemming zijn er nog geen gegevens. De bussen rij den via een achteringang direct het platform van Welschap op. Gediscrimineerd In het centrum verblijven on geveer honderd Russische jo den. Ze zijn oorspronkelijk vanuit de Sovjetunie naar Is raël gegaan. Van daaruit zijn ze doorgereisd naar Nederland, omdat ze volgens hun zeggen in Israël werden gediscrimineerd. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie heeft maandagmorgen ter plaatse meegedeeld dat in totaal 51 mensen het land worden uitge zet. Het gaat om 19 mannen, 17 vrouwen en 15 kinderen. De oudste is een vrouw van 78 jaar, de jongste een baby van acht maanden. De groep ver trekt om acht uur met een char ter van Transavia naar Tel Aviv, aldus de woordvoerder. Volgens justitie gaat het om mensen die hier zijn uitgepro cedeerd. Nederland heeft over leg gepleegd met de Israëlische autoriteiten. Die zorgen bij aankomst op vliegveld Ben Gurion om 12.30 uur voor op vang. De actie is om zes uur uitge voerd door twee pelotons me van de Eindhovense politie, on geveer honderd man. Zoveel waren noodzakelijk omdat het centrum op acht plaatsen tege lijk moest worden binnenge drongen, aldus commissaris J. van Gestel van de politie. De actie is rustig verlopen. Gedu rende de inval is de telefoon centrale door justitie uitge schakeld. Er werd slechts door een enke ling verzet geboden. In dat ge val werd men de bus ingedra gen. Eén man sprong van de tweede verdieping van het Beatrix-oord uit Het raam. Hij is met rugletsel opgenomen in het Catherina-ziekenhuis in Eindhoven. Hoe ernstig zijn verwondingen zjn is nog onbe kend, aldus Van Gestel. De be trokkene wordt ons land voor lopig niet uitgezet. .v Enkele leden van de vreemde lingenpolitie in Eindhoven, de marechaussee en twee militai re artsen reizen met de Russi sche joden mee. Het vliegtuig vertrok uiteinde lijk om even voor negen uur van Eindhoven Airport. De vertraging van bijna een uur ontstond doordat op het laatste moment enkele mensen weer uit het vliegtuig werden ge haald. Hoeveel precies is niet bekend. Onder hen was in ieder geval een kind. Mogelijk zijn het de familieleden van de man die in Beatrix-oord uit het raam is gesprongen. Het groepje is in een bus gezet. Justitie heeft hierover nog geen nadere me dedelingen gedaan. Formeel zijn er na de uitzetting van de 51 nog 35 Russen in Eindhoven achtergebleven. BREDA - Een luchtmacht-luitenant, werkzaam op de Koninklijke Militaire Academie, wordt er van be schuldigd gedurende langere tijd enkele cadetten op de officieren opleiding in Breda sexueel te hebben misbruikt. De zaak tegen de officier dient op 10 ja nuari voor de militaire kamer van de Arnhemse rechtbank. De man wordt beschuldigd van „zeden delicten". De officier werd al in maart van dit jaar aangehouden en overgedragen aan de Konink lijke Marechaussee. In het VARA-programma Achter Het Nieuws verklaarde generaal- majoor H. Couzy, plaatsver vangend bevelhebber van de landstrijdkrachten, zaterdag al sinds maart op de hoogte te zijn van de aanklacht. ,,Er is hier sprake van een ernstig ge weldsmisdrijf. Het is echter ge bruik bij de landmacht daar over nooit mededelingen doet." Beschuldigingen Ook de Stichting Homosexua- liteit en Krijgsmacht weet van de beschuldigingen. ,,De man, beter gezegd zijn ouders, zijn naar mij toegekomen om te vragen wat zij konden doen aan deze beschuldigingen," al dus voorzitter luitenant- kolonel I.P.M. Holtel van de stichting desgevraagd. De ou ders kwamen in actie nadat in een rapport van de Maatschap pelijke Raad voor de Krijgsmacht over hun zoon was verschenen. „Het is een triest geval dat Ln mijn ogen te voorkomen ,\yasr geweest als de krijgsmacht in deze juist had gereageerd", al dus Holtel. „Want wat wil het geval. De man heeft al twee jaar geleden, toen hij nog cadet was trouwens, al contact opge nomen met zijn commandan ten, de aalmoezenier en dokter. Hij had bepaalde problemen en wilde die met hen bespre ken. Dat hebben zij toen niet gedaan. Identiteitscrisis Er werd gesteld dat hij in een identiteitscrisis verkeerde waar hij wel weer uit zou ko men. Het zou allemaal wel goed komen. Dat kwam het dus niet. De man is daardoor met zijn „ellende" alleen gebleven en gaan zwemmen." Volgens Holtel is de zaak niet zo duidelijk als die in eerste in stantie leek. „Het is nog maar de vraag of dit te maken heeft met de homosexualiteit van de man. Dat is uit de verhoren door de marechausse ook hele- maal niet gebleken. Dat kon trouwens ook niet want de man is helemaal niet gehoord. Hij is, nadat hij door een meerdere .werd betrapt, direct in staat van beschuldiging gestold. Voor dc luchtmacht, maar ze ker voorde KMA, zijn dit soort excessen natuurlijk onge wenst. Het liefst zouden ze zien dat de man werd veroordeeld en direct uit de dienst wordt gezet." Dat er sprake zou zijn van aan randingen nadat de „slachtof fers" eerst bedwelmd waren, vraagt Holtel zich af. „Ik heb begrepen dat de man van zijn arts, om uit de „identiciteitsc- risisi, te komen, tranquillizers had voorgeschreven gekregen. Die zou hij de anderen hebben toegediend. Maar voor zover ik weet betreft het een licht mid del wat hij ook nog maar in kleine hoveelheden kreeg voor geschreven. Dus wat ik mij dan bij bedwelming moet voorstel len, weet ik eerlijk gezegd niet." Betere benadering Holtel pleit naar aanleiding van dit geval dan ook nog maals voor een betere benade ring van de krijgsmacht van homosexualiteit. „Ik ben dan ook blij met de brief van minis ter Tbr Beek van defensie aan de Tweede en Eerste Kamer. Hij stelt daarin dat er een ver betering nodig is van zowel de voorlichting over homosexuali teit als de hulpverlening." HAREN/KORNHORN - Perso neel van pluimveeslachterij Storteboom in Komhom dreigt met een werkonderbre king woensdag of donderdag. Aanleiding is het voornemen van de directie van het bedrijf om vijftig tijdelijke arbeids plaatsen te schrappen als ge volg van automatisering. Maandag 16 december Zierikzee Vergadering Algemeen Be stuur De Zuidhoek. Bestuurs kamer De Zuidhoek. 15.00 uur. Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Vergadering afdeling Schou- wen-Duiveland Philatelica. Huis van Nassau. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 17 december Zierikzee Kerstavond Christelijke Plat telandsvrouwenbond. Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Groene asperge-avond. Huis van Nassau. 20.00 uur. Haamstede Kerstviering Ned. Vereniging van Huisvrouwen in Gerefor meerde kerk. 14.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Consistorie Gerefor meerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dokter Wort- manst.raat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaaltje Bad huisstraat. Van 19.00 tot 20.30 uur. Oosterland Verkoping ten bate van De Schutse. Lage Maireweg 14. Van 9.30 tot 11.30 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. Bruinisse Kerstfeest met de bewoners van In 't Opper, georganiseerd door het Leger des Heils. 19.00 uur. Woensdag 18 december Zierikzee Officiële afscheidsbijeen komst en receptie D. D. J. van der Poel. Vierschaar stadhuis. 14.00 uur. Kerstfeest voor de jeugd in clubhuis De Lichtboei. 14.00 uur. Kerstmiddag voor ouderen. Nederlands Hervormd Kerk centrum. 14.30 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis 't Zuudènde. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Informatie-avond in dorpshuis De Schutse over vestiging asielzoekerscentrum. 19.30 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Kerstmiddag voor ouderen in dorpshuis. 14.00 uur. Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Donderdag 19 december Zierikzee Kerstmarkt. Havenplein. Van 8.00 tot 21.00 uur. Kerstfeest voor vrouwen in clubhuis De Lichtboei. 13.00 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Kerstuitvoering met Groot Rotterdams koor, Woord en Daad in de Grote Kerk. 19.30 uur. Commissie welzijn. Stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Kerstmiddag bejaardensoos. 't Zuudènde. 14.30 uur. Renesse Vergadering algemeen bestuur stichting Renesse. Jan van Re- nesseweg 25. 15.00 uur. Nieuwerkerk Kerstïeestviering. OBS De Dobbelsteen. Van 18.00 tot 19.45 uur. Kerstavond NBvP. Dorpshuis. 19.30 uur. Vrijdag 20 december Zierikzee Roland van Rillaer. Brogum. 21.00 uur. Zaterdag 21 december Zierikzee Kerstdisco. Mulockstraat 68. Vanaf 18.30 uur. Kerstfeest met bewoners in de Comeliastichting, georgani seerd door het Leger des Heils. 18.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2