'Dat geboortekaartje van die vijfling is het meest bijzondere van de verzameling' 0 1 EEN GOED VOORNEMEN Te veel gedronken r Milieubeleid in Westerschouwen: milieu beschermen en verbeteren SAMAN BV ZIERIKZEESCHE 1 NIEUWSBODE.3 Ook voor uitgekiende wandsystemen naar Zonnemaire? Jazeker!! Bruse hobbybeurs trekt ruim 1000 belangstellenden College wil milieu-zorgsysteem in gemeente en bij bedrijven Onbekende automobilist beschadigt auto 6 dé krant van schouwen - duineland! J ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 16 DECEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25069 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 o O BRUINISSE - Het dorpshuis in Bruinisse barstte za terdag zo'n beetje uit z'n voegen. Reden voor al die drukte was de achtste editie van hobbybeurs Gou den Handen. De hobbybeurs werd door ruim dui zend mensen bezocht. „Het begint eigenlijk een beetje uit de hand te lopen", beaamt Jaap Huizer. Samen met Lydie Wiebrens tekende hij voor de orga nisatie van de Bruse beurs. „Het aantal deelnemers wordt elk jaar groter. Nu hebben we ook al weer aan meldingen voor volgend jaar. Misschien moeten we dan de sportzaal wel gaan huren", aldus Huizer. hobbyisten te krijgen. Al snel wordt duidelijk dat het aanbod zeer gevarieerd is. Niet alleen zelfdoeners maar ook enthou siaste verzamelaars zijn naar het Bruse dorpshuis gekomen. ,,Ik heb mensen gezien die 's ochtends kwamen kijken en vanmiddag voor een tweede keer een kijkje kwamen ne men", vertelt mevrouw Wie brens. Flakkee in het oog. Zij zijn geen onbekenden in Bruinisse. Eerder toonden ze staaltjes van hun kunnen op de Bruse Visse- rijdagen. Het bassin dat zij ge bruiken om hun radiografisch bestuurde werkstukken te de monstreren is deze keer thuis- gelaten. Op lange tafels staan verschillende schaalmodellen van schepen uitgestald en een prominente plaats is vrijge houden voor de stoommachi nes. De modelbouw wordt door de leden van de modelbouwvere niging uiterst serieus geno men. De fraai afgewerkte stoommachines zijn van het eerste tot het laatste onder deeltje zelf gefabriceerd. Geen wieltje wordt gekocht, maar zelf op de draaibank gedraaid. En het mooiste van alles is na tuurlijk dat het er niet alleen fraai uitziet, maar ook nog werkt. En dat spreekt, zo bleek uit de belangstelling voor de stand van de modelbouwers, tot de verbeelding. Eenmaal in de grote zaal aan geland i? het moeilijk een goed overzicxii van net werk van de Geboortekaartjes Een van de verzamelaars die een stand op Gouden Handen bemenst is Conny Knop uit Bruinisse. Tien jaar geleden begon zij met het verzamelen van geboortekaartjes. ,,Ik heb nu zo'n 1600 geboortekaartjes", aldus de verzamelaarster. Op de vraag hoe ze al die kaartjes heeft weten te bemachtigen blijft zij het antwoord even schuldig. In het begin, zo blijkt uit haar verhaal, kreeg ze de geboortekaartjes via kennis sen. Later begon ze ook op ge boorte-advertenties te letten en in veel gevallen kreeg zij na een telefoontje het zoveelste ge boortekaartje toegestuurd. Bijzonder trots is zij op het ge boortekaartje van een vijfling. De geboorte van deze vijfling haalde de landelijke pers en via via wist Conny Knop het kaartje waarop de trotse ou ders kond deden van de ge boorte te bemachtigen. ,,Voor mij is dat het meest bijzondere geboortekaartje uit mijn ver zameling", aldus Conny Knop. De geboortekaartjes uit haar verzameling komen uit alle de len van het land. Opvallend veel zijn afkomstig uit Fries land. ,,Ik ben Friese van ge boorte, vandaar", legt de verza melaarster uit. Bijzonder onderdeel van haar verzameling wordt gevormd door de zelfgemaakte geboor tekaartjes. Niet iedereen neemt genoegen met de toch zeer uitgebreide keus in ge- boortekaarten zoals die bij drukkerijen te krijgen zijn. De zelfgemaakte kaartjes varië ren van simpele tekeningetjes tot zeer kunstig en originele werkstukken. Als de geboorte kaartjes van tien jaar geleden vergeleken worden met de kaartjes anno '91 zijn de ver schillen groot. De ooievaars en schattige babytjes in de wieg omgeven door bloemen lijken te hebben afgedaan. Strakkere ontwerpen zijn ervoor in de plaats gekomen en ook de vari atie in teksten is enorm toege nomen. Melkkannetjes Wat verderop zit nog iemand met een bijzondere verzame ling. Mieneke van Klinken ver zamelt melkkannetjes in alle maten en soorten. ,,Het is ei genlijk begonnen met een paar kannetjes die ik had gekregen. Daarna kwam ik op rommel markten en braderieën steeds melkkannetjes tegen en toen ben ik ze gaan verzamelen". Mieneke is nu twee jaar bezig en haar verzameling melkkan netjes is inmiddels uitgegroeid tot 75 exemplaren. De Bruse hobbybeurs werd acht jaar geleden voor het eerst gehouden. Concrete aanleiding was het 30-jarig bestaan van postzegelvereniging G. J. Pee- len. ,,Een beurs met alleen postzegels leek ons wat kaal tjes, en daarom hebben we er wat omheen verzonnen", ver telt Huizer. ,,Het begon alle maal heel voorzichtig. Die eer ste keer hadden we geloof ik al leen wat miniatuur-autootjes en dergelijke". Veel belangstelling Het idee van Huizer en Wie brens sloeg aan. De publieke belangstelling voor die eerste hobbybeurs was boven ver wachting en meteen al kreeg men van hobbyisten te horen dat als er nog eens een dergelij ke hobbybeurs gehouden zou worden zij ook wel van de par tij wilden zijn. Zowel de pu blieke belangstelling als de animo van de hobbyisten groei de met het jaar. De koppeling met de postzegelvereniging is dan ook al lang losgelaten. Voor Huizer staat het als een paal boven water dat de Bruse hobbybeurs misschien in de re gio niet de enige is, maar dan toch zeker wel de grootste. Tij dens de editie '91 van Gouden Handen mocht men 50 hobby isten verwelkomen. ,,Ze komen niet allemaal uit Bru, maar toch wel behoorlijk wat", aldus Huizer. De grote belangstelling van de kant van de hobbyisten stelde Huizer en Wiebrens met een al voor een probleem; in het dorpshuis beschikte men niet over voldoende tafels. ,,Ik ben toen gewoon naar een school toegestapt om te vragen of we van hen tafels konden le nen. En dat was geen pro bleem", aldus Huizer. Samen met Lydie Wiebrens en een handjevol vrijwilligers ruimde hij de grote zaal van het dorps huis uit. ,,We hebben alles zelf gedaan, maar we zijn wel tot een uur of half elf gisteravond bezig geweest", aldus Huizer. Stoom Meteen bij binnenkomst van het dorpshuis springt de stand Alles werd aandachtig bekeken door de bezoekers van de Bruse hobbybeurs. (Foto: Joop van van de modelbouwvereniging Houdt). „Op gegeven moment ga je ook naar hobby-beurzen elders in het land om te kijken of je daar nog leuke dingen te pakken kunt krijgen. Op de vraag wat de meest bijzondere melkkan netjes uit haar verzameling zijn wijst de verzamelaarster een tweetal Chinees aardewer ken kannetjes aan. „Die zijn uit begin 1900", weet ze. Liefst zou ze van alle kannetjes in haar verzameling leeftijd en herkomst te weten willen ko men. In de praktijk valt dat echter niet mee. Er bestaan blijkbaar op dat ge bied geen naslagwerken. Mie neke maakt van haar aanwe zigheid op de hobbybeurs ge bruik om de hulp van bezoe kers in te roepen. „Ik heb al een aantal mensen gehad die een bepaald model kannetje herkenden en ook wisten hoe oud een dergelijk kannetje on geveer zou moeten zijn". In dat geval werd het kannetje in kwestie onmiddellijk voorzien van een sticker met het ver moedelijke jaar van produktie. Tiffany Naast verzamelaars werden heel wat stands op de Bruse hobbybeurs bemenst door mensen die geen bestaande dingen verzamelen maar er ge noegen in scheppen om zelf dingen te maken. Zo houdt Ria Wesdorp zich sinds een paar jaar bezig met het vervaardi gen van tiffany. Op het eerste gezicht lijkt het glas-in-lood, maar dat is, zo blijkt uit haar uitleg, een vergissing. Voor glas-in-lood wordt" een soort frame gebruikt waarin de ver schillende stukken glas gevat worden. Bij tiffany worden de stukjes van de glaspuzzel mid dels een speciale methode aan elkaar gesoldeerd. „Je maakt eerst een patroon en dan ga je je glas op maat snij den", legt mevrouw Wesdorp uit. In het begin beperkte zij zich tot de produktie van raam- hangers. ,,Ik dacht dat zo'n lampekap van tiffany mij nooit zou lukken". Een blik op de werktafel leert dat Ria Wes dorp dat stadium inmiddels ruimschoots voorbij is. Ze waagt zich nu zelfs aan de "'res tauratie' van oude lantaarns. „Maar dan moet je het soldeer wel zwart maken, anders ziet het er veel te nieuw uit", aldus de hobbyiste. Verder was op de hobbybeurs het aloude kantklossen te zien, werden er kralenboompjes geëxposeerd en konden baby- en kinderpoppen bewonderd word. Het voert te ver op exact op te noemen wat er allemaal te zien was. Wie de Bruse hob bybeurs gemist heeft moet vol gend jaar maar eens een kijkje gaan nemen. In het dorpshuis of in de sportzaal BURGH-HAAMSTEDE - Het college van b en w van de gemeente Westerschouwen wil niet alleen komen tot een betere bescherming van het milieu maar nog een stapje verder doen en werken aan verbetering van het bestaande milieu. Dat staat in de schets ge meentelijk milieubeleid gemeente Westerschouwen zoals die onlangs aan de gemeenteraad werd gepre senteerd. Concrete maatregelen om genoemde doel stelling te bereiken wordt in de schets niet aangege ven. Wel worden een aantal proefballonnetjes opge laten. Uit het Nationaal Milieube- leids Plan en het Zeeuws Milieubeleidsplan Kerend Tij heeft het college van b en w van Westerschouwen een aan tal uitgangspunten gedestil leerd voor het gemeentelijk milieubeleidsplan. Zo wordt gestreefd naar een duurzame ontwikkeling, wil men milieu problemen aanpakken bij de bron en daarbij gebruik maken van de best uitvoerbare tech nieken. Verbetering B en w van Westerschouwen willen aan die uitgangspunten nog een aantal zaken toevoe gen. Zo wil men een samenhan gend beleid opzetten tussen milieu, ruimtelijke ordening, het sociaal-economisch beleid en de volkshuisvesting. Verder staat het college op milieuge bied samenwerking met ande re gemeenten voor en wil men later nog wat verder gaan en samenwerking op regionaal ni veau gestalte geven. Zoals al aangestipt wil het college ver der gaan dan het standstill- principe door ook verbetering van het milieu na te streven. Het college onderkent dat een gemeentelijk milieubeleid raakvlakken heeft met allerlei andere gemeentelijke be leidsterreinen. Voor wat %be- treft de ruimtelijke ordening wordt gesteld dat er dusdanige ruimtelijke en ecologische con dities dienen te worden gescha pen dat de diversiteit, samen hang en duurzaamheid van het milieu zo goed mogelijk wor den gewaarborgd. Op welke manier dat in concreto moet blijkt niet uit de milieuschets. Wel wordt in dit kader een aan tal aandachtspunten genoemd als recreatie, verkeer en ver voer (mobiliteitsscenario), be drijven (milieuzonering), groen (landschapsbeleidsplan) en de mens (woongebieden). Voor wat betreft de volkshuis vesting staat het college voor het stimuleren van duurzaam bouwen en streven naar ener giebesparing. Als middelen om dat doel te bereiken worden onder meer voorlichting en re gelgeving genoemd. Vervuiler betaalt Voor wat betreft bescherming van het bodem-milieu gaat het college uit van het principe dat de vervuiler betaalt. Met ande re woorden: als men zich ge dwongen ziet grond te saneren gaat dat op kosten van degene die de bodemverontreiniging veroorzaakt heeft. Vooropge steld uiteraard dat men dat kan achterhalen en bewijzen. In het vervolg wil men bij aan- of verkoop van grond een indi catief bodemonderzoek laten verrichten. Ook is het de be doeling dat in alle hinderwet vergunningen die de gemeente Westerschouwen uitgeeft bepa lingen worden openomen om bodem en grondwater te be schermen. Voor wat betreft verontreiniging van grond- en oppervlaktewater spreekt het college zich uit voor intensive ring van beheer en onderhoud van de gemeentelijke riolering. Voor wat betreft het afvalbe leid wil het college onderzoe ken wat de mogelijkheden zijn voor gescheiden inzameling aan de bron van afval. Ook wil men grof huishoudelijk afval verder scheiden met als doel meer hergebruik. Door voor lichting en educatie wil men proberen de afvalberg in de ge meente Westerschouwen te ver kleinen. Dat geldt dan niet al leen voor particulieren. Voor wat betreft zowel de gemeente als bedrijven wordt gepleit voor introductie van een mi lieu-zorgsysteem. Voorbeeldfunctie Het college zou liefst een voor beeldfunctie voor de gemeente gerealiseerd willen zien die men dan vervolgens uit wil dragen. Milieuvriendelijk ge drag kan volgens het college bevorderd worden door milieu educatie en milieuvoorlich ting. „Educatie bevordert mi lieubesef, voorlichting heeft een ondersteunende en dienst verlenende functie", aldus het college. DEN HAAG - De Staatsloterij begint in januari met een her kansingsloterij voor mensen op wier lot geen prijs.is geval len. ZIERIKZEE - Mevrouw C. W. uit Zierikzce deed bij de poli tie aangifte van beschadiging van haar auto door een onbe kende automobilist. Op zaterdag 14 december par keerde zij om ongeveer 15.45 uur haar auto aan de Balie te Zierikzee. Tben ze na een half uur terugkwam "zat er een deuk in het rechtervoorspatbord. Op haar auto werden sporen van een lichtrode auto aangetrof fen. Mensen die informatie kunnen geven over de aanrij ding wordt verzocht contact op te nemen met de politie. Tble- foon 01110-14055. De fantasie werd uitverkoren om de rijke wonderwereld voor ons te openen. Urania Nu en dan regen HET WEER Veel bewolking en nu en dan regen. Minimumtemperatuur onge veer 6 graden. Windkracht over dag toenemend tot vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer tot krachtig, 6, en in de avond tot hard, 7. -» 4 KINDERDAGVERBLIJF In Zierikzee werd het kinderdagverblijf Petteflet feeste lijk geopend. KERSTMARKT Op initiatief van het bestuur van de peuterspeelzaal werd In Dreischor een kerstmarkt gehouden. VAKANTIEHUIS De opbrengst van de kerstmarkt in Renesse is voor het vakantiehuis voor kankerpatiëntjes Thuredriht. VOETBAL IN DE KOU De voetbalclub Mevo won in de koude met 1-0 van VCK. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Advertentie wat '92 ons brengen gaat ZIERIKZEE - Bij een rijdende surveillance op het gebruik yan alcohol in het verkeer heeft de Rijkspolitie Schou- wen-Duiveland het afgelopen weekend drie weggebruikers aangehouden en bekeurd. In de nacht van zaterdag op zondag hield men de heer B. H. uit Brouwershaven aan: Hij bleek met zoveel alcohol op achter het stuur te zitten dat hem een boete van 250 gulden werd opgelegd. Ook kreeg hij een tijdelijk rijverbod. Het zelfde overkwam de heer J. L. uit de gemeente Middenschou- wen die in dezelfde nacht werd aangetroffen achter het stuur terwijl hij te veel had gedron ken. In de nacht van vrijdag op zaterdag trof de politie de heer R S. uit de gemeente Wester schouwen aan terwijl hij met te veel alcohol op achter het stuur van een auto zat. Ook hij kreeg een rijverbod van enkele uren en een geldboete die af zal hangen van de uitslag van de bloedproef die werd afgeno men. In verband met de feest dagen controleert de politie in december bijna dagelijks (vooral 's nachts) weggebrui kers om na te gaan of zij niet te veel hebben gedronken. Advertentie Voor: sanitair gas- en waterleiding naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Blijf in 1992 ook op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 Kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— Jaarabonnement f 179, Jaarabonnement met autom, afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~1 naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1