Fakkeloptocht voor Rechten van de Mens Koffiedrinkers kiezen steeds vaker voor Max Havelaar Een cheque van duizend gulden Tees niet gelukkig met actie tegen komst van asielzoekers RSG-leerlingen bezoeken Tweede Kamer Den Haag Handtekeningen tegen huisvesting in de Burght VRIJDAG 13 DECEMBER 1991 NR 25068 ZIERIKZEE - Met een bezoek aan de Tweede Kamer in Den Haag werd afgelopen woensdag door de eind examenkandidaten geschiedenis van de RSG Profes sor Zeeman een al jaren bestaande traditie voortge zet. Dankzij deze traditie was het voor de leerlingen, ondanks het komende kerstreces, toch mogelijk om Kamerleden te spreken te krijgen. De vragen die al op school werden voorbe reid vormden af en toe aanlei ding voor een stevige discussie. De RSG-leerlingen bezochten ook de Ridderzaal en de zaal waarin de Eerste Kamer bijeen komt. Over de EG-top in Maas tricht werden zij geïnformeerd in het Europa Centrum. Een aantal leerlingen bezocht juist de Tweede Kamer toen de rege ringsleiders door de oppositie aan de tand werden gevoeld over de uitslag van die top. Het uitstapje kreeg daardoor een extra actuele dimensie. ROTTERDAM - De Rotterdam se politie heeft donderdag tij dens een grootscheepse contro le op het vrachtverkeer 95 processen-verbaal uitgedeeld. In 65 gevallen ging het om een overtreding van de rijtijden- wet. ZIERIKZEE In de wintermaanden, waarin ieder graag de warmte binnenshuis opzoekt, drinken wij meer koffie dan ooit. Steeds vaker is dat koffie met het Keurmerk van Max Havelaar, koffie die recht streeks en tegen eerlijke prijzen bij kleine boeren wordt ingekocht. Juist in de tijd van kerstwensen en nieuwjaarsgroeten staat menigeen stil bij hun strijd voor een betere toekomst. Al jaren is in alle Wereldwin kels eerlijke koffie verkrijg baar. Met de start van Max Ha velaar drie jaar geleden begon de verkoop van eerlijke koffie in élle winkels. Sindsdien gin gen al 23 miljoen pakken met het Keurmerk van Max Have laar over de toonbank. Niet al leen doordat de kring Max Havelaar-drinkers voortdu rend groter wordt. Maar ook omdat veel consumenten zich enorm voor Max Havelaar in spannen. De belangrijke rol van de con sument werd vorige maand op bijzondere wijze onder de aan dacht gebracht. Tijdens de vie ring van de derde verjaardag van Max Havelaar Keurmerk- koffie is voor de eerste keer de Max Havelaar Prijs uitgereikt. Dit beeldje van een koffieboer, gemaakt door beeldhouwster Ineke van Dijk, wordt jaarlijks toegekend aan een persoon, groep of instantie die zich dat jaar op een bijzondere wijze heeft ingezet voor de boeren, die hun koffiebonen via Max Havelaar verkopen. De prijs ging dit jaar naar het Radboudziekenhuis in Nijme gen. Volgens de jury geeft dit ziekenhuis een belangrijk voorbeeld omdat het als eerste grote ziekenhuis weloverwo gen op eerlijke koffie overscha kelde. Daarmee, aldus het jury rapport, geeft het Radboud blijk van een brede visie, om dat zij bij de aankoop van kof fie ook rekening houdt met waar de bonen vandaan komen en of er een redelijke prijs voor betaald is. Tbvens brengt zij met dit besluit de goede kwali teit van Keurmerkkoffie tot uiting. De jury, met een werke lijk Max Havelaar hetende voorzitter, maakte in haar hul debetoon duidelijk dat het ini- tatief tot de uiteindelijke stap van het Radboud van enkele personeelsleden kwam. reldmarkt flink gedaald is. Overal benadrukten zij het be lang van Max Havelaar voor de kleine koffieproducenten. Kof- fiebranders kopen hun Max Havelaar-bonen onder meer bij deze coöperatie in. Dat gebeurt rechtstreeks, via langlopende contracten. De aan de organisa tie gegarandeerde prijs ligt 50% hoger dan de wereld marktprijs. Een deel van de in gekochte koffie wordt boven dien vooruitbetaald om de tijd tussen twee oogsten zonder zware schulden te kunnen over bruggen. De boeren van Fedecares leve ren op dit moment nog maar een klein deel van hun produk- tie via Max Havelaar. Tbch is de invloed volgens Marco goed merkbaar. ,,Het stimuleert boeren zich aan te sluiten en samen te werken. Fedecares wordt daardoor een steeds ster kere organisatie. We zijn in 1979 gestart met 24 leden, maar nu zijn al 3000 koffieproducen ten aangesloten". Marco ver volgt: ,,De aangesloten boeren families zijn nu in staat voed sel en kleding te kopen en we kunnen het schoolgeld voor on ze kinderen betalen". De aangesloten leden beslissen daarnaast samen over de beste ding van de extra inkomsten voor gemeenschappelijke doel einden. Fedecares bouwde bij voorbeeld een apotheek, waar medicijnen voor lage prijzen te krijgen zijn. Consumentenreis Twee Nederlandsè consumen ten krijgen de kans met eigen ogen de resultaten bij Fedeca res te beoordelen. Op uitnodi ging van de koffieboeren kun nen zij begin 1992 namens alle Max Havelaar-drinkers een reis naar de Dominicaanse Re publiek maken. Hun ervarin gen worden na terugkomst in Nederland doorgegeven aan andere consumenten. De klei ne producenten hebben hier uitdrukkelijk om verzocht, zo dat steeds meer mensen de kleine boeren gaan steunen. Erg veel moeite hoeft daar niet voor gedaan te worden. In elke winkel is minstens één van de vele Max Havelaar-merken verkrijgbaar. Dominicaanse boeren De prijsuitreiking werd bijge woond door twee koffieprodu centen uit de Dominicaanse Republiek. Hun bijdrage be perkte zich echter niet tot de verjaardag. Gedurende twee weken vertelden Argentina Medina en Marco de los Santos, leden van de boerencoöperatie Fedecares, her en der in Neder land over hun leven. Dat is er niet eenvoudiger op geworden sinds de koffieprijs op de we- Max Havelaar. (Ontwerp Ineke van Dijk). zal zijn". Hij laat desgevraagd weten op de hoogte te zijn van de „hoogst vervelende voorval len", die zich tijdens eerdere huisvesting hebben voorge daan. Tben werden er verschil lende diefstallen gepleegd door asielzoekers. Uitgangspunt Tees spreekt de verwachting uit, dat dit nu geen uitgangs punt zal zijn. De rol van de ge meente is overigens een kleine. De makelaar van wvc en die van de Burght hebben samen een overeenkomst gesloten voor de huisvesting van de asielzoekers. De gemeente werd pas na die besprekingen betrokken bij de huisvestings problematiek. Volgens Tees kan een gemeente niet zomaar de komst van asielzoekers tegenhouden. „Behalve Staphorst, waar het om principiële redenen werd geweigerd, kan ik me geen ge meente voor de geest halen waar de asielzoekers zijn ge weigerd". En het gemeentebe stuur van Westerschouwen staat ook niet onwelwillend te genover de komst van de grote groep. Maar met de inwoners wil ook de gemeente de informatie van wvc - aanstaande woensdag - afwachten. Dan komt er meer duidelijkheid over hoe en wat. Pas dan lijkt het Tees gepast om verder na te denken over hoe nu verder. Tbes verwacht en hoopt, dat de inwoners van Westerschouwen reële argumenten zullen ge bruiken in de discussie over de de komst van asielzoekers. „Ik kan me de verontrusting wel voorstellen, want het woord asielzoeker heeft een negatieve klank gekregen. Ik weet uit ge sprekken, dat er bijvoorbeeld minder weerstand zou zijn te gen de komst van Oost-Euro peanen". Vanuit welke landen er nu asielzoekers naar Wester schouwen zullen komen, is hem onbekend. Ifees verwacht daar woensdag ook nog geen duidelijkheid over. MIDDELBURG ZIERIKZEE - De in Zierikzee woonachtige Marielle van der Klooster heeft in de winkeliersactie van de Zierikzeese Ondernemers Centrale een reischeque van duizend gulden gewonnen. Samen met haar vriend Rasi Hayaz nam ze de prijs in ontvangst uit handen van ZOC-bestuurder Jech. De feestelijke overhandiging vond plaats in restaurant Concordia te Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE Nieuwjaarsreceptie NBvP Schouwen De afdeling Schouwen van de NBvP houdt op vrijdag 3 ja nuari haar jaarlijkse nieuw jaarsreceptie. Het evenement vindt plaats in Mondragon te Zierikzee en duurt van 14.30 tot 16.00 uur. NIEUWERKERK Kerstmusical OBS De Dobbelsteen Op donderdag 19 december wordt op de Openbare Basis School De Dobbelsteen te Nieuwerkerk het Kerstfeest gevierd met de opvoering van de musical De club van vier. Een musical waarin een schaatstocht over het ijs cen traal staat. Het stuk wordt op gevoerd door de leerlingen van de groepen vijf, zes en zeven. Zij worden hierin muzikaal bijgestaan door alle leerlingen van de school. De kerstviering begint met een gezamenlijke maaltijd voor de leerlingen. De musical wordt om ongeveer 19.00 uur opgevoerd. BRUINISSE Kerstavondzang Laus Deo Op vrijdag 20 december houdt de Christelijke Gemengde Zangvereniging Laus Deo on der leiding van Cees den Bra- ber een jaarlijkse kerstzanga vond. De orgelbegeleiding is in handen van Hendrik Hooger- heide. Medewerking wordt ver leend door het kinderkoor 'Bruinisse' onder leiding van Rianda Dalebout. Adrienne Vogelaar en Andrea Deurloo zullen op de dwarsfluit hun bij drage laten klinken. De aan vang is om 19.30 uur in de Ne derlandse Hervormde kerk en de toegang is gratis.. Mosselfront In de Sinterklaasweek werden op de mosselveiling in Yerseke op dinsdag 3 december in twee veilingen twaalf partijen Zeeuwse mosselen aangebo den. Naast de elf aanvoerders uit Yerseke was de Bru 25 van Jaap de Waal van de partij met 503 bruto tonnen uit de Ooster- schelde aan de markt. Deze mosselen bevatten een tarra- percentage van 20 procent, een stukstal van 147 en het hoogste vleesgewicht op die dag was 27 kilo. Het hoogste tarrapercen- tage op deze dinsdag was bijna 50 procent. Een kweker uit Yer seke ging met de hoogste prijs van 240,06 naar huis. De vol gende dag waren zeven kwe kers uit Yerseke aan de mossel- markt. De YE 68 loste als enige in deze week nog 230 bruto ton nen van het Wad. Het kleine vrachtje had een tarrapercen- tage van bijna 54 procent. Mos- selhandel Steketee betaalde op woensdag de hoogste prijs, na melijk 336,69 per mosselton. De laatste veildag, donderdag 5 december, passeerden vijf vrachtjes van kwekers uit Yer seke de veilipgklok. Hiervan was de YE 18 de grootste aan voerder. Tben Krijn Verwijs de veilingklok liep stilstaan op 238,90 was de hoogste mossel- prijs op donderdag een feit. Bejaardensoos De bejaardensoos onder lei ding van mevrouw IJzelen- berg-Olree heeft woensdag middag in het Nederlands Her vormd verenigingsgebouw het kerstfeest gevierd. Mevrouw IJzelenberg opende de bijeen komst met het laten zingen van 'Hoe zal ik U ontvangen' en sprak daarna een hartelijk woord tot de talrijke aanwezi gen. De versierde tafels en de kerstboom gaven het geheel een sfeervol aanzien ten op zichte van de andere bijeen komsten van de soos. De kerst liturgie, met als titel Het licht blijft schijnen maakt duidelijk dat we in een rumoerige wereld leven. Tijdens deze middag werden gedichten gedecla meerd en kerstliederen gezon gen. Mevrouw De Graaf gaf op haar hoge leeftijd met volle overgave haar bijdrage aan de ze middag. Na de gezellige en langzamerhand tot traditie ge worden maaltijd dankte me vrouw IJzelenberg alle helpsters en aanwezigen voor de fijne middag. Burgemeester A. Vogelaar wenste in zijn dankwoorden alle aanwezigen gezegende kerstdagen en nieuw jaar toe. Voor de bejaar den voldaan huiswaarts gingen werd gezang 280 gezonden. De eerstvolgende soosmiddag hoopt men bijeen te komen op 8 januari 1992. ZIERIKZEE - Ongeveer veertig mensen namen donderdagavond deel aan de fakkeloptocht die door het centrum van Zierikzee trok. De optocht werd georganiseerd door de groep Schouwen-Dui- veland van Amnesty International. Met het evenement vestigden zij aandacht op de verjaardag van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens die plaatsvond op 10 december. De fak keloptocht is inmiddels een jaarlijks terugkerende traditie geworden die Amnesty al zo'n zeven acht jaar heeft georganiseerd in december. De fakkels werden aangestoken op het plein voor de Grote Kerk. Via de Poststraat en de Appelmarkt liep de optocht naar het Havenplein waar men twee keer omheen liep. Via de Mol, de Dam en de Korte Sint Janstraat liep men vervolgens terug naar de kerk. Op de foto twee deelneemsters die door de fotograaf met hun fakkels in de Grote Kerk werden betrapt voor een bord waarop heel andere brandende fakkels staan afgebeeld. (Foto: Joop van Houdt). Expositie On de titel Bibliofilie van A tot Z wordt tot en met 4 januari 1992 in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg een tentoonstel ling gehouden van marginale Nederlandse drukkers en hun produkten. De tentoonstelling laat een grote selectie zien van Nederlands bibliofiel mate riaal van de afgelopen zes jaar. Materiaal dat afkomstig is uit de eigen collectie. Het gaat om veelal fraai vorm gegeven boe ken van Nederlandse auteurs die hun werk laten drukken op privé-persen in een meestal be perkte oplage. De uitgaven worden meestal gekocht door privé-verzamelaars en boek- minnende instellingen zoals de Zeeuwse Bibliotheek. De expo sitie werd georganiseerd om dat het materiaal niet uitleen baar is en de bibliotheek het publiek dit fraais niet wil ont houden. Op zaterdag 4 januari is er tevens een open dag waar bij de binderij en het restauratie-atelier zijn ge opend van 10.00 tot 16.00 uur. Het publiek kan hierbij vragen stellen over het vinden en her stellen van oude en nieuwe boeken. Men kan ook oude boe ken laten taxeren en er wordt gedrukt. BURGH-HAAMSTEDE - Burgemeester H. Tees vindt het moment, waarop een aantal inwoners in de gemeente Westerschouwen een handtekeningenactie is gestart tegen de komst van 280 asielzoekers, geen goede. ,,Ik kan me voorstellen, dat een aantal men sen bedenkingen heeft tegen de groep, maar of je dan ook meteen een handtekeningenactie moet star ten, vraag ik me af". Tfees is officieel nog niet geïn formeerd over de actie van en kele verontruste inwoners. De angst betreft voornamelijk het aantal. In het voormalige con ferentiecentrum de Burght zou den 280 mensen moeten wor den geherbergd, terwijl zij hun asielaanvraag moeten afwach ten. Asielzoekers in de gemeente Westerschouwen is niet nieuw overigens. Een tweetal jaren geleden werd de gemeente door het ministerie van wvc verrast door de komst van ongeveer 100 buitenlanders. Nu zitten er nog veertig in de Zilvermeeuw. In Lisiduna zijn er nu geen meer. Tfees wijst overigens op het ver schil van toen met de plannen van nu. Met de Burght is niet langer sprake van een noodop vang, maar van een gestructu reerde huisvesting. „Ik ver wacht, dat er dan meer begelei ding voor de asielzoekenden Er is nu al een handtekeningenactie gestart tegen de komst van de asielzoekers in de Burght. (Ar chieffoto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5