Westerschouwen wil meer fietsers en wandelaars en minder automobilisten Duivelands college wil de bedrijven die kindplaats kopen subsidiëren Automobiliteitsscenario: ambitieus en kostbaar plan Toch! Kerst Sing-in in De Schutse Kerststukjes maken in Serooskerke Bedrijfs voorlichting over mest Te veel gedronken Om de totale exploitatiekosten kinderdagopvang zo laag mogelijk te maken drukkerij lak»„ ™*üe&T°chtn>anbv VRIJDAG 13 DECEMBER 1991 NR 25068 3 BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschouwen moet een aangename plaats blijven 0111 te wonen of te verblijven. Als je dat doel wilt bereiken zul je het autoverkeer terug moeten dringen en fietsers en wandelaars meer ruimte bieden en het openbaar vervoer stimuleren. Dat is het idee achter het langver wachte automobiliteitsscenario zoals dat gisteravond, donderdag, in het ge meentehuis in Haamstede aan de gemeenteraad gepresenteerd werd. Het auto mobiliteitsscenario is een ambitieus scenario. Als het plan uitgevoerd wordt zal dat heel wat tijd vergen. Ook hangt er een fors prijskaartje aan het plan. Uitvoe ring ervan gaat zeker enkele miljoenen guldens kosten. Wil je parkeren onaantrekkelijk maken, maak het dan duur.... (Archieffoto). Het was ijdele hoop om te ver wachten, dat er in Wester schouwen geen tegenstand zou ontstaan tegen de opvang van de 280 asielzoekers. Een groep je verontruste inwoners is in middels een handtekeningen actie gestart. Mensen worden gemobiliseerd om hun be zwaar kenbaar te maken. Dus toch. Die handtekeningenactie is een trieste zaak. Waarom ei genlijk? Als argument wordt de groepsgrootte (280 perso nen) genoemd. Dat is toch een wat bedenkelijk argument. Het wordt overal gebruikt, mar de feitelijke bezwaren zijn vaak wat minder humaan. Het gaat om 'vreemden', die er toch wat andere culturele waarden en normen op na hou den. De Nederlandse samenle ving heeft de plicht op zich ge nomen om een humaan asiel beleid te voeren. En ook Wes terschouwen behoort tot die samenleving. Je kunt niet alle maal vroom roepen, dat asiel zoekers steun verdienen om je zelf vervolgens terug te trek ken. Het is toch allesbehalve aannemelijk, dat die groep de lokale samenleving 'ont wricht', terwijl die groep van tienduizenden vakantiezoe kers dat niet doet. Dus aub even geen handtekeningen en een wat positievere houding ten aanzien van de plannen in de Burght. AvdW BURGH-HAAMSTEDE - Van avond, vrijdag, wordt in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede een Kerst- sing-in gehouden. Aan deze zangavond werken mee de Koninklijke muziek vereniging Witte van Haemste- de onder leiding van Jaap Knuist. Verder verlenen de ko ren Nu met Hope en het Huis- vrouwenkoor onder leiding van Elvira Vos-Simons hun me dewerking. Ook geven acte de présence het Ouderenkoor on der leiding van M. Hogenstein en het Interkerkelijk Kerkkoor onder leiding van Adriaan Krijger. Naast koorzang is ook ruimschoots plaats ingeruimd voor samenzang. Iedereen is van harte welkom. De toegang is gratis. SEROOSKERKE - Voor de zes de keer verzorgt de Dorpsge meenschap Serooskerke een middag om kerststukjes te ma ken en wel op donderdag 19 de cember. De middag wordt gehouden in het dorpshuis. Deelnemers wordt verzocht om zelf bakjes en een mesje of snoeischaar mee te nemen. Ook is het mo gelijk om stukjes te maken op boomstammetjes en kransen. Ook de kaarsen dienen zelf meegebracht te worden. Voor het maken van kerststukjes zijn lange, dunne kaarsen het meest geschikt. De Dorpsge meenschap zorgt voor kerst takken. De middag begint om 14.00 uur. ZIERIKZEE - De vereniging voor bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland houdt dinsdag 17 december een voor lichtingsbijeenkomst over or ganische mest. De bijeenkomst wordt gehou den in het Huis van Nassau in Zierikzee en begint om 20.00 uur. Een tweetal medewerkers van mestbank De Hollander doet uit de doeken wat de wet telijke en praktische mogelijk heden zijn van toepassing van organische mest. ROERMOND - Meer dan 800 boze Limburgers hebben zich al aangemeld op het actie adres „Houdt Limburg Boven gronds" om komende maandag in Den Haag te demonstreren tegen het beleid van minister d'Ancona van welzijn, volksge zondheid en cultuur. AMSTERDAM - De woensdag geschorste adviseur voor het minderhedenbeleid bij de Am sterdamse politie, Eric Si- nester (39), heeft vorig jaar on middellijk na zijn terugkomst uit Suriname aan zijn directe chef gemeld dat hij contact had gehad met legerleider Bouter- se. In de basis is het eigenlijk heel simpel. Als je niet wilt dat op een bepaalde plaats auto's ge parkeerd worden moet je het onmogelijk of erg onaantrek kelijk maken. Onmogelijk ma ken kan bijvoorbeeld door het plaatsen van paaltjes. Duur maken kan door invoering van betaald parkeren en dan wel in een vorm waarbij de parkeer der fors in de buidel moet tas ten om zijn Heilige Koe kwijt te kunnen. Alternatieven Als parkeren op een bepaalde plaats voor de automobilist on mogelijk of onaantrekkelijk is moet je natuurlijk wel een al ternatief bieden. Anders is de kans groot, zo wordt gerede neerd, dat de recreant de West hoek massaal de rug toekeert en een plaatsje zoekt dat nog wel met de auto bereikbaar is. En dat is, zo mag duidelijk zijn, niet het doel van het colle ge van b en w van Westerschou wen. Wat hen voor ogen staat is een gemeente met kernen waarin het gemotoriseerd verkeer sterk teruggebracht is en waar fietsers en wandelaars zich vei lig voelen. Dat kan, zoals al aangestipt, alleen als er een al ternatief voor de auto wordt aangedragen. Dit vervoermid del biedt immers nog steeds tal van handige gebruiksmoge lijkheden. Op de fiets in het zonnetje is leuk, maar in de re gen een stuk minder leuk. En je kunt ook geen overdaad aan bagage meenemen. De bus pakken is aantrekke lijk als je er niet al te lang op moet wachten, als de bus je daar brengt waar je zijn wilt, en als het niet duurder is dan de auto maar wel net zo snel. Nu is het zo dat juist omdat er zoveel autoverkeer in Renesse en Haamstede is, bussen maar moeizaam vooruit komen, laat staan dat men in de drukke zo mermaanden strakke tijdsche ma's kan halen. Daar komt bij dat sommige buschauffeurs om het tijdsver lies in de kernen weer wat goed te maken op stukken waar dat kan, maar ongewenst is, het gaspedaal een stukje verder in drukken. De conclusie ligt voor de hand: als er minder au toverkeer is kan de bus wel op tijd rijden en wordt daarmee een stuk aantrekkelijker. Zo simpel als het allemaal klinkt, zo moeilijk is het uit te voeren. Je hebt als gemeente immers te maken met een his torisch gegroeide situatie. Iben Schouwen-Duiveland nog een eiland was was het lang zo druk niet. De reden: het kostte nogal wat moeite om het eiland te bereiken. Met de ontsluiting van het eiland door bruggen en dammen nam het aantal toe risten enorm toe. En de recrea tie heeft anno 1991 zulke mas sale vormen aangenomen dat er in de zomermaanden eigen lijk veel te veel autoverkeer is. Gevolg daarvan is dat kernen verstopt raken. Mensen kun nen hun auto slechts met veel moeite kwijt en rijden vaak net zo lang rondjes tot ze,er gens een gaatje vinden waar het automobiel neergezet kan worden. Voetgangers en fiet sers voelen zich meer en meer in het nauw gedreven en voelen zich niet veilig. En, niet onbe langrijk, al dat autoverkeer geeft ook nog eens stank- en la waaioverlast. De andere kant van de medail le is dat al die auto's toeristen aanvoeren en die toerist is van daag de dag een van de belang rijkste bronnen van inkomsten van de gemeente Westerschou wen. Daar staat tegenover dat wie hopeloos klem zit in een fi le in het centrum van Renesse bij een volgende gelegenheid wellicht liever wat rustiger oorden opzoekt. Met andere woorden: er moet iets gebeuren anders wordt Westerschouwen onaantrekkelijk voor de toe rist en onleefbaar voor de in woners. Maatregelen In het automobiliteitsscenario wordt een aantal proefballon netjes opgelaten. Er worden ideeën gelanceerd die mogelijk enig soelaas kunnen bieden. Het is niet de bedoeling dat het voor automobilisten per defi nitie onmogelijk gemaakt wordt om bijvoorbeeld Renes se in te rijden. Als de Hogezoom, om maar wat te noemen, afgesloten zou worden voor het autoverkeer zouden de campings aan die weg nog maar weinig klandizie krijgen. Om even bij die Hoge zoom te blijven: nu wordt daar nogal eens hard gereden op sommige stukken en dat zou te gengegaan kunnen worden door het aanbrengen van ver smallingen of andere snel- heidsremmende maatregelen. Niet alleen op de Hogezoom zouden dergelijke snelheids- remmende maatregelen geno men moeten worden. Als het aan het college ligt gebeurt dat ook in Nieuw-Haamstede en op Kloosterweg, Hogeweg, Hoo- genboomlaan, Jan van Renes- seweg, Laone, de Rampweg vanaf de aansluiting op de Lao ne tot de kruising met de Hel- leweg en het gedeelte van de Stoofweg vanaf het centrum van Renesse tot de kruising met de Lagezoom. Een ander idee dat in het auto mobiliteitsscenario gelanceerd wordt is het op strategische punten aanleggen van parkeer terreinen waar de automobilist zijn auto kwijt kan om van daaruit of een fiets te pakken of op de bus te stappen. Derge lijke parkeerplaatsen/fietsen- verhuurplaatsen zouden in Westenschouwen, Haamstede, Burgh en Renesse moeten ko men. De (dag)toerist parkeert de auto en ontvangt tegen beta ling van een daartoe aangepast tarief een fiets. Bij terugkomst dient deze weer ingeleverd te worden voordat men het par keerterrein weer met de auto verlaat. Voor diegenen die niets in fiet sen zien of wiens gezondheid fietsen niet toelaat moet een bus klaarstaan. In het automo biliteitsscenario wordt een for se uitbreiding van het aantal buslijnen voorgestaan. Op de bestaande ZWN-lijnen zou men bijvoorbeeld extra bussen wil len laten rijden in de driehoek Zierikzee-Renesse-Haamstede. Het streven is daarbij om de bussen als het even kan buiten de kernen om te laten rijden. Discobussen Als het aan het college van b en w van Westerschouwen ligt ko men er naast de bestaande ZWN-lijnen ook recreatiebus lijnen en discobussen. Die bus sen zouden dan Ellemeet, Re nesse, Haamstede, Burgh en Westenschouwen aan moeten doen. Vanuit Westenschouwen zou dan weer een bus richting Middelburg moeten rijden. Verder zou een recreatie- of dis cobus vanuit Haamstede naar Nieuw-Haamstede moeten rij den en zou ook de Hoogen- boomlaan, waar in Renesse het merendeel van de campings aan ligt, per bus bereikbaar moeten zijn. Korte afstanden zouden mid dels zogenaamde shuttlebus sen overbrugd moeten worden. Kleine, wendbare bussen. Een shuttlebus zou bijvoorbeeld heen en weer kunnen rijden tussen Renesse en Haamstede of vanaf de campings naar het strand. Omdat die bussen slechts korte ritten maken zou de frequentie waarin ze rijden hoog kunnen zijn. Al die buslijnen bij elkaar optellende rijst echter de vraag of de we gen waar dan minder auto's op rijden dan niet weer verstopt worden door bussen... Het college van b en w ziet ver der voor haar geestesoog een 'fijnmazig net van fietspaden'. Liefst zou men zien dat de pol derwegen in de gemeente ge liefde fietsroutes worden.' Dat kan echter alleen als autover keer zoveel mogelijk geweerd wordt van die polderwegen die eigenlijk dan alleen door lang zaam verkeer, tractoren en der gelijke, en fietsers gebruikt zouden mogen worden. En hoe men dat in concreto voor el kaar denkt te krijgen blijkt (nog) niet uit het automobili teitsscenario. Daarnaast ko men er als het aan het college ligt ook eenvoudige met schel pen verharde fietspaden door akkers of langs sloten. Krijtlijnen Het automobiliteitsscenario roept veel vragen op. Sceptici zullen wellicht twijfelen aan de haalbaarheid van het ambi tieuze plan. Het scenario biedt ook nog geen concreet uitge werkte plannen. Om met wet houder ir. C. W. Veerhoek, de stuwende kracht achter het au tomobiliteitsscenario, te spre ken: het automobiliteitsscena rio biedt slechts krijtlijnen waarlangs het toekomstig be leid uitgezet kan worden. Het fraai uitgevoerde plan werd in eigen beheer geproduceerd door de dienst gemeentewer ken van de gemeente Wester schouwen. [Verwachting t/m dinsdag 17 decembei WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht zuidw. 3 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 20% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht zuidw. 3 Dinsdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 20% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 4 graden Windkracht zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 14 dec. Zon op 08.40, onder 16.27 Maan op 12.26, onder 00.09 16 dec.Zon op 08.41, onder 16.28 Maan op 12.41, onder 01.20 16 dec.Zon op 08.42, onder 16.28 Maan op 12.59, onder 02.34 Eerste Kwartier: 14 dec. (10.31) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De weersverschillen tus sen de Wadden en Limburg blijven voorlopig groot. Met een vrij krachti ge zuidwest tot westen wind stroomt vochtige Noordzeelucht naar het noorden van het land. Daarin ko men wolkenvelden voor en de tem peratuur blijft - ook vannacht - ruim boven 0. Plaatselijk ontstaat mist. In het zuiden en zuidoosten van het land voert een zwakke tot matige zuidwesten wind drogere en koude re lucht aan uit België. Vannacht vriest het daarin weer enkele gra den, morgenmiddag wordt het - on danks de doorbrekende zon - niet warmer dan 3 4 graden. BROUWERSHAVEN/DUIVE- LAND - In de nacht van don derdag op vrijdag hield de po litie bij een alcoholcontrole twee mensen aan die een auto bleken te besturen terwijl ze te veel alcohol hadden gedron ken. Om ongeveer 00.56 uur hield de politie de heer A. B. uit de ge meente Duiveland aan en om ongeveer 01.45 uur de heer A. T. uit de gemeente Brouwersha ven. Uit de ademanalysetest bleek dat de heren onder in vloed van alcohol verkeerden, Tbgen hen werd proces-verbaal opgemaakt en zij kregen een tijdelijk rijverbod. UTRECHT - Negen schoolhoof den uit Letland zijn donderdag aan de Russische grens tegen gehouden en kunnen daardoor niet naar Utrecht om deel te nemen aan een internationaal congres van schoolleiders uit Oost-, Midden- en West- Europa. Zl ERIKZEESCH E (f&fl NIEUWSBODE Ka Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-15071. 01110-12449 (niet voor bezorging). Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 45,00 per jaar f 169,00 losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor hèt einde van de lopende abonnements periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm, „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. NIEUWERKERK - Het Duivelandse college van b en w wil bedrijven en instellingen uit de gemeente die een kindplaats kopen in het kinderdagverblijf te Zierikzee subsidiëren met een bedrag van 2.000 gul den per jaar. Op die manier hoopt men een steentje bij te dragen aan het verminderen van de totale ex ploitatiekosten van het kinderdagverblijf. Tijdens de gemeenteraadsvergadering op woensdag 18 de cember stelt het college aan de raad voor akkoord te gaan met de subsidieverstrekking. Via het kopen van een kind plaats in het kinderdagverblijf 12.000 gulden per jaar) creëert een bedrijf kinderop vang voor vier kinderen van werknemers. Die opvang is mo gelijk via een plaats in het kin derdagverblijf in Zierikzee of via een gastoudergezin. Hoe meer bedrijven of instellingen via het kopen van een kind plaats deelnemen aan de kin deropvang hoe kleiner de fi nanciële bijdrage wordt die de vijf deelnemende gemeenten op Schouwen-Duiveland moe ten betalen. Voor Duiveland is dat van belang omdat die ge meente het principe-besluit heeft genomen alleen het geld dat men van het ministerie van WVC ontvangt voor kinderop vang te besteden voor dit doel. De gemeente wil geen 'eigen' geld in de nieuwe voorziening steken. Vandaag geopend Het kinderdagverblijf en gast ouderbureau, gevestigd aan de Scheldestraat te Zierikzee, wordt vandaag (vrijdag) offi cieel geopend. Het begon begin november te draaien na een verbouwing van de voormalige kleuterschool Het Mierenest. Het bestuur van de Stichting Kinderopvang Schouwen-Dui veland heeft bij de gemeente Duiveland om een eenmalige subsidie van 14.450 gulden ge vraagd. Dat geld heeft men no dig voor materialen als speel goed, een ladenkast en een tweelingwandelwagen, kortom onderdelen voor de inrichting van het nieuwe kinderdagver blijf. Het Duivelandse college van b en w stelt tijdens de gemeente raadsvergadering op 18 decem ber aan de raad voor om de stichting een eenmalige bijdra ge te geven van 10.000 gulden. Men wil het extra bedrag van 14.000 gulden dat men van WVC heeft ontvangen voor de oprichtingskosten van kinder opvang niet direct helemaal ge bruiken. Dit omdat het bedrag is bestemd voor de periode 1991 tot en met 1993. Ook wil het Duivelandse college van b en w even afwachten of de stichting Kinderopvang met de totale verbouwings- en inrichtings kosten binnen het geplande budget uitkomt. Dat blijkt pas over enkele maanden wanneer alle werkzaamheden zijn afge rond en de rekeningen binnen zijn. Als het budget wordt overschreden moeten de deel nemende gemeenten financieel bijspringen. Hoewel men niet verwacht dat dit het geval zal zijn wil het Duivelandse colle ge nog wat geld achter de hand houden. Tijdens de gemeenteraadsver gadering komt ook een subsi die-aanvraag aan de orde van Stichting Ars Musica. De stich ting.die door een aantal regio nale beroepsmusici werd ge vormd om de leemte in het con certaanbod in de winter op te vullen bestaat tien jaar. Men vraagt de subsidie om een ex tra feestelijk jubileumpro gramma te kunnen bekostigen. Maar het Duivelandse college van b en w voelt er niets voor. Men is van mening dat tien jaar geen jubileum is dat ge vierd behoeft te worden en dat met de concerten van Ars Musi ca geen gemeentelijk belang is gediend. Op de agenda van de gemeente raadsvergadering staat verder de vaststelling van een nieuwe beheersverordening algemene begraafplaatsen. De verorde ning moet worden aangepast aan de wet die tegenwoordig bepaalt dat mensen ook de gel- genheid moeten hebben om ur nen te begraven. Ook komt het bouwrijp maken van de tweede fase van plan Leeuwenburg in Oosterland aan de orde en be slist de raad over het beschik baar stellen van een krediet van ruim 26.000 gulden voor de aanschaf van leerlingensets voor de leerlingen van de Ds J. Bogermanschool, de basis school op reformatorische grondslag in Oosterland. Iedere belangstellende kan de gemeenteraadsvergadering vanaf de publieke tribune vol gen. Woensdag 18 december in de raadszaal van het gemeente huis te Nieuwerkerk, aanvang 20.00 uur. Advertentie Maa*«a „nuJe UJKS«MrTen Je 'r0U^9 -s pas eeSChe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3