KLM en bonden boeken resultaat in overleg Kamer stemt in met zelfstandige Staatsloterij Achthonderd banen weg bij Campina Cursus Hallo, hier ben ik" haalt bloempjes van de muur WÊIBÊBWM Miljoenen- schade door brand Sterke groei vervoer treintaxi Jury spreekt neef senator Kennedy vrij Centraal- aziatische republieken willen in Gemenebest deelnemen Zeker 14.000 politieke gevangenen in Syrië 'Bush moet Irak ultimatum stellen' 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG - Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer heeft ingestemd met de privati sering van de Staatsloterij. Beheer door een particuliere stichting is vooral nodig, vindt het kabinet en een kamermeerderheid, om de Staatsloterij meer mogelijkheden te geven om de concurrentie met soortgelijke kansspelen aan te gaan. De opbrengst - rond de 170 miljoen gulden per jaar - blijft voor de Staat. De regeringspartijen CDA en PvdA vinden dat de lo- tenverkopers er door de pri vatisering financieel niet op achteruit mogen gaan. Het overleg met de lotenverko- pers moet worden heropend om alsnog tot een bevredi gende oplossing te komen, aldus een gezamenlijke mo tie van CDA en PvdA aan het adres van staatssecreta ris Van Amelsvoort (finan ciën). De kleine christelijke par tijen GPV, RPF en SGP keerden zich tegen het voor stel. Zij zijn principieel te gen gokken. Schutte (GPV) merkte bovendien op dat als het kabinet al vindt dat de overheid zelf een actieve rol moet spelen op de kansspelmarkt de conse quenties moeten worden aanvaard. ,,Dan is de in standhouding van de Staatsloterij een publieke zaak," aldus Schutte, en is privatisering uit den boze. De Staatsloterij dateert uit de vorige eeuw. De op brengst was ooit bestemd voor nieuwbouw van ker ken. „Helaas vloeien er geen fi nanciële middelen vanuit de Staatsloterij meer naar de kerken, maar wordt de opbrengst mede gebruikt voor de financiering van nieuwe heiligdommen zoals bruggen, tunnels en we gen", merkte CDA-woord voerder Smits in dit ver band op. DEN BOSCH - Bij de zuivelcoöperatie Campina Melkunie verdwijnen de komende jaren bijna 800 ar beidsplaatsen. Dat heeft directievoorzitter W. Over- mars woensdag bekendgemaakt. NOORDWIJK - Na maanden van praten hebben de vakbonden en de KLM zich donderdag geschaard achter een onderhandelingsresultaat over de invoe ring van nieuwe, flexibeler werkroosters bij de gronddiensten van de KLM waar zo'n 10.000 mensen werken. Dat heeft het bedrijf vrijdag bekendge maakt. Het verlies aan arbeidsplaat sen is een gevolg van een ingrij pende reorganisatie die de ko mende jaren wordt doorge voerd. Binnen drie jaar worden tien vestigingen van Campina Melkunie gesloten. Daaronder bevinden zich vijf produktie- bedrijven. Campina Melkunie gaat er van uit dat er geen gedwóngen ont slagen vallen. Bij de coöperatie werken 6800 mensen, waarvan 800 op tijdelijke basis. Met na me de laatste categorie wordt LELYSTAD - Minstens vier winkelpanden en een ontmoe tingsruimte zijn vrijdagmor gen om drie uur geheel ver woest door brand in het win kelcentrum Lelycentre in Lely stad. Vloeren en wanden staan op instorten. De brandweer schat de schade aan de panden in het onlangs gerenoveerde winkelcentrum aan de Koop mansstraat op „vele miljoe nen". Politie en brandweer hebben in overleg met de dienst bouw- en milieutoezicht besloten de straat rondom de verwoeste panden af te sluiten voor pu bliek vanwege het gevaar van vallend puin. De rest van het vernieuwde winkelcentrum blijft wel open, zodat de ge plande kerstmarkt doorgang kan vinden. Datum ZIERIKZEE 14 december 15 december 16 december ROOMPOT BUITEN 14 december 15 december 16 december BRUINISSE 14 december 15 december 16 december WEMELDINGE 14 december 15 december 16 december getroffen door de reorganisa tie. Daarnaast zullen veel vaste werknemers binnen de coöpe ratie van baan moeten veran deren. Volgens Overmars moet er uiteindelijk voor circa 100 werknemers buiten Campina Melkunie vervangend werk worden gezocht. Campina Melkunie kampt met een sterk dalende melkaan- voer, waardoor er bij de fabrie ken overcapaciteit is ontstaan. Met de reorganisatie hoopt de coöperatie de melkprijs voor de boeren de komende jaren te verbeteren. De ondernemings raad van Campina Melkunie en de vakbonden zijn inmiddels op de hoogte gebracht van de reorganisatieplannen. UTRECHT - Het vervoer per treintaxi is tussen mei en okto ber met 26 procent gegroeid. Dat meldt het NS-blad Koppe ling. In mei namen bijna 146.000 treinreizigers de trein taxi. In oktober waren dat er ruim 183.000. De sterkste groei deed zich voor in Bilthoven. Daar bleek het vervoer pertreintaxi in een half jaar met maar liefst 104 procent te zijn gestegen. Op de tweede plaats staat Hoofddorp met een groei van 81 procent. Onderaan staan Lelystad en Naarden-Bussum met elk een stijging van 1 procent. Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 08.05 127 01.55 - 97 20.45 135 14.30 -136 08.55 120 02.50 - 94 21.45 133 15.20 -131 10.05 118 03.50 - 94 22.55 137 16.20 -129 07.05 121 00.55 - 89 19.45 128 13.30 -126 08.05 114 02.05 - 85 20.45 126 14.35 -122 09.10 113 03.15 - 86 21.55 131 15.40 -121 08.20 136 01.55 -.103 21.00 148 14.15 -141 09.15 131 02.45 - 100 21.55 146 15.05 -136 10.10 130 03.45 - 99 22.55 148 16.15 - 134 08.15 143 02.00 -108 20.55 151 14.30 -147 09.10 135 02.55 - 104 21.55 148 15.25 -142 10.15 132 03.55 -104 23.05 152 16.25 - 140 WEST PALM BEACH - De van verkrachting verdachte Willi am Kennedy Smith, een neef van senator Edward Kennedy en de voormalige Amerikaan se president John F. Kennedy, is woensdag vrijgesproken. Kennedy werd ervan verdacht eind maart een 30-jarige vrouw te hebben verkracht op een landgoed van zijn familie. De jury, bestaande uit vier vrouwen en twee mannen, had een uur en twintig minuten no dig om tot de vrijspraak te ko men. In een dramatische getui genis hield Kennedy vol dat hij onschuldig was. Hij zou wel ge meenschap met de vrouw heb ben gehad, maar met haar toe stemming. De vrouw heeft tot het laatst toe volgehouden dat Kennedy haar verkrachtte. MOSKOU - De leiders van de vijf zuidelijke Sovjet republieken hebben vrijdag verklaard bereid te zijn met Rusland, de Oekraine en Wit- Rusland deel te nemen in het nieuwe Gemenebest. Dit heeft het persbureau Tass gemeld. De vijf leiders van de republie ken, die bijeen zijn in de Turk meense hoofdstad Ashkhabad, ondertekenden een verklaring waarin staat dat zij bereid zijn deel te nemen als de republie ken de status krijgen van ge lijkwaardige mede-oprichters van de nieuwe statenbond. Af gelopen zondag richtten presi dent Boris Jeltsin van de Rus sische republiek, parlements voorzitter Anatoli Sjoesjke- vitsj en de Oekrainse president Leonid Kravtsjoek een Geme nebest van Onafhankelijke sta ten op en trokken hun repu blieken terug uit de Sovjet unie. PARIJS - In Syrië zijn op dit moment nog 14.000 politieke gevangenen die zonder vorm van proces vastzitten en wor den 3.000 mensen vermist. Dat staat in het jaarverslag van het Comité van de verdediging van de democratische vrijheden en mensenrechten in Syrië (CDF). Het rapport stelt dat „ondanks de vrijlating van een aantal ge vangenen in 1991 de regering doorgaat met het willekeurig oppakken van mensen en het onderdrukken van alle opposi tie". Het afgelopen jaar zijn ze ker vier politieke gevangenen om het leven gekomen, aldus het verslag. Het CDF eist de vrijlating van alle politieke gevangenen en de opheffing van de staat van be leg die in 1963 werd ingesteld. NEW YORK - De Amerikaanse president George Bush moet Baghdad een ultimatum stel len waarin staat dat hij, indien nodig, opnieuw luchtaanval len op Irak zal laten uitvoeren om zijn nucleaire en chemische wapens te vernietigen. Dat heeft de voorzitter van het comité voor strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden, Les Aspin, donderdag gezegd in een voordracht voor leden van donateurs van de He breeuwse universiteit in Israël. Les Aspin beschuldigde Bush ervan een lege politiek van „dreigen en vergeten" te voe ren. Een dergelijke politiek „zendt verkeerde signalen uit naar een despoot als (de Iraak- se president) Saddam Husayn en alle pseudo-Saddams". „We hebben een plan voor harde ac tie nodig omdat we weten dat Baghdad niet te vertrouwen is. We hebben een plan nodig met echte straffen omdat dat het enige is wat Saddam begrijpt". Hij zei ook dat de Amerikaan se president meer gevechts vliegtuigen naar de Golfregio moeten sturen en de Verenigde Naties toestemming moet vra gen een Iraaks vliegveld te be zetten en in te richten als basis voor gewapende escortes van VN-inspectieteams die in Irak op zoek zijn naar massa vernietigingswapens. De gesprekken zijn gevoerd vanaf maart van dit jaar toen de KLM en de bonden een con venant sloten over het verho gen van de produktiviteit bij het bedrijf. Het had over het toen afgelopen boekjaar een verlies geleden van 630 miljoen gulden en had zich ten doel ge steld de kosten met 955 miljoen omlaag te brengen. De afspraken tussen de KÏ^M en de bonden komen er op neer dat de „dienst" die een werk nemer in het rooster krijgt toe gewezen (dat wil zeggen de pe riode van het etmaal die wordt gewerkt) precies is omschreven en dat aan elke dienst ook een waarderingsfactor is gekop peld in de vorm van extra vrije tijd of beloning. Voor de KLM biedt de nieuwe opzet betere mogelijkheden om werknemers in te zetten op mo menten dat aan hen ook werke lijk behoefte bestaat. Aan het oproepen van werknemers op onaangename tijdstippen, iets waar de bonden nog al beducht voor waren, is nu een prijs ver bonden in de vorm van extra geld of vrije tijd. Volgens het hoofd van de afdelingperso neelszaken van de KLM, C. Woudenberg, is het daardoor ook niet in het belang van de KLM om voor werknemers he le „ongunstige" roosters te ma ken, omdat dit ook hele dure roosters zijn voor de werkge ver. „Het ging ons er om een sy steem te vinden met daarin ba lans tussen wat economisch noodzakelijk is voor de KLM maar tevens sociaal verant- Op de eerste cursusles in Den Haag komen één voor één de verlegen mensen binnen drup pelen. Negentien personen hadden zich gemeld voor de cursus. Een kwartier na aan vang zijn er pas tien mensen in het door de VVM gehuurde zaaltje. „Verlegen mensen ko men altijd te laat, want ze twij felen te lang of ze nu wel of niet moeten gaan", is de reactie van de student Martin. Een andere cursiste ontkracht deze uitspraak meteen. Zij zegt nooit te laat te komen anders moet ze en plein public met een excuus komen. Pim komt met veel bombarie binnen. „Hallo, hier ben ik." Hij schudt joviaal iedereen de hand. Wie had dat verwacht van iemand die zich verlegen noemt? Een enkeling begint al vast een praatje met de buur man of buurvrouw. Na een in formeel half uurtje besluit Martin, die de eerste les bege leidt, om met de elf aanwezi gen te beginnen. Zelfhulp De cursus gaat uit van zelf hulp. De eerste keren is er een buitenstaander aanwezig die de groep leert hoe de cursus ge organiseerd moet worden. In dit geval is het Martin, die in Leiden al eerder een cursus heeft gevolgd en al enkele ja ren lid is van de VVM. Hij legt uit dat de volgende lessen wor den begeleid door afwisselend een of twee cursisten. „Als ide cursisten dit zelf willen." Even slikken, maar Pim meldt zich als begeleider voor de volgen de les. Nu is het de beurt aan de cur sisten. In groepjes van drie ver tellen ze wie en wat ze zijn en soms ook wanneer ze nu eigen lijk verlegen zijn. Pim blijkt voorlichter van beroep te zijn, Laura huisvrouw, Marjet stu dente, Jan en Susanne zijn ad ministratief medewerkers, Jef is elektromonteur en Paul en Mies blijken op hetzelfde mi nisterie te werken. Zowel twin tigers als vijftigers doen mee. Meerdere VVM'ers hebben al eerder de cursus gevolgd en vinden dat ze er baat bij heb ben gehad. Een reden om weer mee te doen. Susanne vertelt dat op een eerdere cursus een echte muurbloem meedeed. Hij was al veertig en had nog nooit een relatie gehad. Tbgen het einde van de cursus had hij een woord is ten opzichte van de werknemers." Tot nu te leidde het samenstel len van de roosters door de af delingshoofden in overleg met de groepscommissies vaak tot eindeloze verbale touwtrekke rij doordat niet duidelijk was omschreven wat wordt ver staan onder een vroege dienst of een late dienst. Definities hiervoor worden, als de achter bannen van de bonden daar mee akkoord gaan, opgenomen in de KLM-CAO voor het grondpersoneel. Onwil Volgens het hoofd personeels zaken van de KLM, C. Wouden berg, sproot de onwil van werknemers op afdelingen om in bepaalde roosters te werken vaak ook voort uit het onver mogen van leidinggevend per soneel om uit te leggen waar om de aanwezigheid van man kracht op bepaalde momenten gewenst is. Het management heeft hiervoor training onder gaan. „En dan ontstaat er op de werkvloer ook begrip voor", aldus Woudenberg, die ook de gene was die met de bonden on derhandelde. Onderhandelaarster Josee Smeets van de Vervoersbond FNV, de bond die de meeste re serves had tegenover de KLM- plannën tot „flexibilisering" van de roosters, noemt de uit komst van het overleg zoals die er nu ligt „vijfhonderd procent beter ten opzichte van de voor- vriendin en voelde zich al veel minder onzeker. Susanne doet nu weer fnee om dat zij de eerder gevolgde cur sus in zijn totaal heeft bege leid. „Daar hel} ik voor mezelf niet zo veel aan gehad. Ik was twee weken bezig met de voor bereiding van de volgende les. Verlegen mensen zijn vaak per fectionisten. Zij bereiden elke situatie tot in elk detail voor." Pim, die zich in de eerste les had aangemeld voor de bege leiding van les twee, is ook zo'n perfectionist. Zowel de theorie als de oefe ningen zijn uit het hoofd ge leerd om maar niets fout te la ten gaan. Verlegenheid is vaak niet te zien, maar uit zich in een onzeker gevoel. Een aantal veel genoemde situaties waar in de cursisten zich verlegen voelen: binnenkomen in een volle kamer, spreken voor een groep mensen, alleen zijn met iemand van het andere ge slacht en tijdens een vergade ring iets zeggen. Enfin, noem maar op, iedereen kan zich wel zo'n situatie voorstellen. Gradaties Verlegenheid kent verschillen de gradaties. Angst voor ande re mensen kan er toe leiden dat je de deur niet meer uit durft. Dit sociaal isolement kan weer tot andere psychische proble men leiden. „Wanneer ik veel gedronken heb, voel ik me niet meer verlegen. Op feestjes ben ik door de alcohol altijd heel gezellig, maar de volgende dag schaam ik me dood", legt Lau ra uit. Volgens Martin zien de VVM'ers hun verlegenheid als een donkere wolk die de zon uit hun leven houdt. „Kijk, als ik ergens binnen kom en ik val, dan durf ik me daar een half jaar niet meer te vertonen. Een ander zou in mijn geval even lachen en is het voorval na tien minuten verge ten. VVM'crs gaan zulke situa ties vermijden, wat de angst weer vergroot. Je zelfbeeld ver slechtert omdat je je bewust bent van je vreesachtig gedrag. Zo wordt verlegenheid een vi cieuze cirkel." De cursus „Hallo, hier ben ik" bestaat uit twintig lessen die om dc twee weken worden ge geven. In die twee weken kun nen de cursisten datgene wat ze gedaan hebben in de twee uur durende les even laten bezin ken. Daarnaast krijgt de cur- stellen waar de KLM in eerste instantie mee kwam". Smeets: „Het voor-wat-hoort - wat-principe is er wat ons be treft uitgekomen. Flexibeler roosters zijn'voor werknemers in sociaal opzicht zwaarder, want hun werktijden zijn min der voorspelbaar. Daarvoor geeft de KLM extra beloning waarbij het accent ligt op com pensatie in vrije tijd. Omdat er pijnpunten in zitten, willen we het niet met een positief advies aan de leden voorleggen, maar we staan er zeker niet negatief tegenover." De Unie Burgerluchtvaart, be drijfsgroep van de Unie BLHP legt het onderhandelingsresul taat als zodanig aan haar leden voor. De Vereniging van Hoger KLM Personeel legt het resul taat met een positief advies aan haar leden voor terwijl de Vervoersbond CNV de KLM heeft laten notuleren tevreden te zijn. De invoering van een nieuw roostersysteem is een van de onderdelen van een pakket sa neringsmaatregelen dat de KLM op stapel heeft staan om de kosten te laten dalen en om de zorgen dat er uiteindelijk een winst gemaakt kan worden die gelijk is aan vijf procent van de omzet, dat wil zeggen een winst van ongeveer 350 miljoen gulden over het lopen de boekjaar. Andere maatrege len in dit verband zijn het ver hogen van het aantal dagelijk se frequenties waarmee Euro pese bestemmingen worden aangevlogen. Daarmee, en met het nieuwe roostersysteem, wil de KLM een betere benutting bereiken van menskracht en materieel (een produktiviteits- verbetering van 21 procent in drie jaar) en tevens haar Euro pees marktaandeel vergroten. Het schrappen van 3.100 ar beidsplaatsen bij de KLM, deels door het afstoten van be drijfsonderdelen, hoort ook bij saneringsmaatregelen. sist „huiswerk" mee, bestaan de uit praktijkoefeningen. Om dat de praktijk de beste oefe ning biedt, organiseert de VVM ook feestjes en uitstap jes. De cursisten in Den Haag blijken zich in de eerste les al helemaal thuis te voelen. „Je bent hier onder elkaar. Ik voel me hier niet verlegen", zegt Laura en iedereen knikt hierop instemmend. De oefening waarbij we elkaar dertig se conden in de ogen moesten kij ken vond ik wel moeilijk, maar ik troost me met de gedachte dat iedereen er moeite mee heeft." Weer knikt iedereen in stemmend. Laura heeft ook groepsthera pie gevolgd bij het Riagg, een landelijk opvangcentrum voor mensen met geestelijke proble men. Bij het Riagg konden ze haar niet echt helpen, want in de groep zitten mensen met problemen variërend van drugs tot incest. „Verlegenheid valt daarbij in het niet, waar door je nog verlegender wordt. Ik verwacht meer van deze groep, al weet ik wel dat je nooit helemaal van je verlegen heid afkomt." De meeste verlegen mensen durven met anderen niet over hun verlegenheid te praten. Daardoor wordt het moeilijk om aan de weet te komen dat er een vereniging voor verlegen mensen is. De vereniging be staat nu ruim drie jaar en pro beert via advertenties verlegen mensen attent te maken op het bestaan van de VVM en de cur sus. Studente Marjet schreef, februari 1991, een brief aan het meidentijdschrift Flair. De brief waarin ze mensen vroeg of ze ook last hadden van verle genheid werd geplaatst. Ze kreeg 43 reacties van soortge noten. Een brief kwam van een jongen uit België. Als lid van de Belgische VVM wees hij haar op het bestaan van de VVM in Nederland. Na lang aarzelen besloot ze lid te wor den. Degenen die aan de cursus wil len meedoen, moeten eerst lid worden van de WM. De cursus wordt- niet gegeven door psy chologen of therapeuten, maar door de VVM'ers zelf. Naast de cursus geeft de VVM „Onder de Mensen" uit. Een blad dat zes maal per jaar verschijnt. HEERLEN - Kinderen uit het Geuldal, met name uit de Wit- temse dorpen Epen en Meche- len, hebben geen hoger loodge- halte in hun bloed dan kinde ren elders. Dat blijkt uit don derdag gepubliceerde resulta ten van een onderzoek van de milieuarts mevrouw G. Jong- mans van de Districtsgezond heidsdienst voor Oostelijk Zuid-Limburg in Heerlen. Doodtij: 16 december Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Iedereen is wel eens verlegen. Uit on derzoek blijkt dat zo'n drie miljoen Nederlanders er echt last van hebben. Bijna 700 van hen hebben zich verenigd in De Vereniging Verlegen Mensen (VVM). Van Leeuwarden tot Sittard geeft de VVM de cursus „Hallo, hier ben ik". Wie denkt dat alleen muur bloempjes lid zijn, komt bedrogen uit. Tot 15 december Zierikzee Fototentoonstelling Aruba en Nederlandse Antillen in De Stolpe. Tijdens openingstij den. Vrijdag 13 december Zierikzee Kerstmarkt in Nieuwe Kerk. 13.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Officiële opening kinderdag verblijf en gastouderbureau Petteflet. Scheldestraat 7.14.00 uur. Open dag kinderdagverblijf en gastouderbureau Petteflet. Scheldestraat 7. Van 15.30 tot 17.00 uur. Dreischor Kerstmarkt. Peuterspeelzaal De Drie Schorren. Van 16.00 tot 19.30 uur. Bruinisse Voorlichtingsavond Rutgers- stichting. De Pul. 19.30 uur. Zaterdag 14 december Zierikzee Kerstmarkt in Nieuwe Kerk. 10.00-16.00 uur. The Nozems. Brogum. 21.00 uur. Renesse Kerstmarkt in het dorpshuis. 11.00 uur. Toneelvoorstelling Op Drift in het dorpshuis. 20.00 uur. Maandag 16 december Zierikzee Vergadering Algemeen Be stuur De Zuidhoek. Bestuurs kamer De Zuidhoek. 15.00 uur. Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Vergadering afdeling Schou- wen-Duiveland Philatelica. Huis van Nassau. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 17 december Zierikzee Groene asperge-avond. Huis van Nassau. 20.00 uur. Haamstede Kerstviering Ned. Vereniging van Huisvrouwen in Gerefor meerde kerk. 14.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Consistorie Gerefor meerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijf ochtend Amnesty Inter national. Dokter Wort- manstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaaltje Bad huisstraat. Van 19.00 tot 20.30 uur. Oosterland Verkoping ten bate van De Schutse. Lage Maireweg 14. Van 9.30 tot 11.30 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. Bruinisse Kerstfeest met de bewoners van In 't Opper, georganiseerd door het Leger des Heils. 19.00 uur. Woensdag 18 december Zierikzee Officiële afscheidsbijeen komst en receptie D. D. J. van der Poel. Vierschaar stadhuis. 14.00 uur. Kerstmiddag voor ouderen. Nederlands Hervormd Kerk centrum. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Informatie-avond in dorpshuis De Schutse over vestiging asielzoekerscentrum. 19.30 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Kerstmiddag voor ouderen in dorpshuis. 14.00 uur. Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2