'Hoe meer je weg kunt laten des te duidelijker wordt het' 1 DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS ZWN-bus niet meer door Dreischor als het rijschema gevaar loopt 0 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ÜlR 'iïb Ool< voor luxe gordijn ophangsystemen naar Zonnemaire? Jazeker!! Door de aanleg van verkeersremmende maatregelen SB& Aanrijding Laan van Sint Hilaire Expositie werk Jean Kamps in Bewaerschole Bruse brandweer lieden door koolmonoxide vergiftiging buiten dienst keuken- apparatuur Weihnachtstol TAXATIE? dé krant van schouwen - duiveland! j l ^gBIBLIÖg^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I VRIJDAG 13 DECEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25068 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 R BROUWERSHAVEN - In een brief aan burgemees ter en wethouders van de gemeente Brouwershaven heeft de vervoersmaatschappij ZWN laten weten dat men niet meer met de bus door Dreischor wil rijden wanneer de verkeersremmende maatregelen die men daar wil treffen het rijschema van de busdienst in gevaar brengen. Dat bleek uit een toelichting van burgemeester L. N. La- bruyère tijdens de openbare vergadering van de Brouwse adviescommissie volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning, donderdagavond in het stadhuis te Brouwershaven. De burgemeester liet weten dat het dagelijks bestuur van de gemeente met de ZWN zal gaan overleggen. „Om op gepaste wijze en in overleg naar oplos singen te zoeken". Want Dreischor uit de busroute van de ZWN is wel het laatste wat het gemeentebestuur be oogt met de plannen die men momenteel maakt om de ver keersoverlast op de Bogerdweg en Stoof weg te verminderen. Overigens was Labruyère opti mistisch. „De maatregelen die nu worden voorgesteld veroor zaken mijns inziens geen op onthoud voor de ZWN-bussen". Tijdens de commissievergade ring, die vanaf de publieke tri bune werd gevolgd door een groot aantal belangstellenden uit Dreischor, gaf de commissie een positief advies aan het ver- keersonderzoek zoals dat tot nu toe is uitgevoerd. Inclusief de opmerkingen die dóór de bewoners van het dorp werden gemaakt tijdens een hoorzit ting waarbij de plannen wer den gepresenteerd. Die plannen komen in grote lij nen neer op het aanbrengen van een aantal wegversmallin gen en drempels. Een visuele fietsstrook en het veranderen van de huidige voorrangssitua tie op de Bogerdweg. Uiter aard worden de straten hele maal opnieuw bestraat en tij dens de vergadering stelde de burgemeester dat ook overwo gen moet worden of het wense lijk is de riolering gelijk te ver nieuwen. „Om te voorkomen dat de straten over enkele jaren opnieuw moeten worden open gebroken". Hij vertelde dat nog een afwe ging moet worden gemaakt tussen asfalt of steen als bestrating. Commissielid R. J. van der Wekken (CDA) liet een duidelijke voorkeur voor as falt doorschemeren. „Dat is veel geluidsvriendelijker". Hij waarschuwde ervoor dat het lo kale en agrarische verkeer na Burgemeester L. N. Labruyè re: 'Op gepaste wijze en in overleg naar oplossingen zoe ken'. de aanpassingen nog op een re delijke manier door Dreischor moeten kunnen rijden. „We moeten vermijden dat het dorp dood gaat door de aanpassin gen". Ook voor A. de Vlieger (PvdA) bleek de mobiliteit in Drei schor heel belangrijk te zijn. „Veel inwoners zijn aangewe zen op het openbaar vervoer, dat toch al niet optimaal is". Hij vroeg het college van b en w zich in te zetten voor het be houd van de bestaande bus diensten en zo mogelijk voor verbetering daarvan. De Vlie ger bleek het liefste een stenen bestrating te zien. „Net als in Zonnemaire, daar is de situatie ^Jok sterk verbeterd". Ook commissielid M. C. J. Mol (VVD) liet weten meer voor klinkerbestrating te voelen dan voor asfalt. Hij pleitte er voor de maatregelen in fases uit te voeren om tussendoor steeds te kunnen bekijken hoe een en ander in de praktijk uit pakt en zonodig aanpassingen te kunnen toepassen. P. van der Meide (SGP/RPF/ GPV) drong aan op een veilige overgang van de Bogerdweg naar de Stoofweg en de Slot- weg. Het aanbrengen van een visuele fietsstrook op de weg zag hij niet zo zitten. „Ik denk dat dat een schijnvei ligheid voor fietsers oplevert. De auto's mogen immers uit wijken op zo'n fietsstrook. En ik denk dat er ook op wordt ge parkeerd". Het opheffen van de voorrangsregeling die nu op de Bogerdweg geldt zag Van der Meide en ook commissielid Mol niet zitten. „Het is gevaar lijk wanneer alle dreven die op de Bogerdweg uitkomen voor rang krijgen". De burgemeester beloofde dat goed zal worden afgewogen wat de voor- en nadelen van een fietsstrook en een gewijzig de voorrangssituatie zijn. Van af de publieke tribune werd nog aangedrongen op het tref fen van voldoende verkeers remmende maatregelen op de Stoofweg. „Anders zul je zien dat de auto's na alle belemme ringen op de Bogerdweg met een rot vaart de Stoofweg oprij den". Na deze commissievergadering wordt een berekening gemaakt van de kosten die de plannen met zich meebrengen. En het Brouwse college gaat praten met de ZWN over de busverbin dingen. Het is de bedoeling dat de verkeersremmende maatre gelen in 1992 worden uitge voerd. In de begroting van de gemeente is daarvoor een kwart miljoen gulden uitge trokken. ZIERIKZEE - Dinsdagmiddag vond op de Laan van Sint Hi laire te Zierikzee een aanrij ding plaats waarbij twee per sonenauto's zo zwaar werden beschadigd dat ze moesten worden weggesleept. Het ongeluk gebeurde toen de heer W. J. uit de gemeente Wes- terschouwen over de Laan van Sint Hilaire in de richting van de verkeerslichten reed. Door dat hij op het hem tegemoet ko mende verkeer lette zou hij niet tijdig in de gaten hebben gehad dat vanuit de Zuidwel- lestraat een personenauto de de Laan van Sint Hilaire wilde oprijden die voorrang had. De ze auto werd bestuurd door de heer P. S. uit Zierikzee. Er vond een aanrijding plaats waarbij beide voertuigen zwaar werden beschadigd. De inzittenden liepen daarbij geen noemenswaardig letsel op. BURGH-HAAMSTEDE - Een verhaal vertellen. Emoties omzetten in beelden. Dat is wat Jean Kamps probeert met zijn schilderijen achter glas. Tot en met 4 januari 1992 is zijn werk te zien op een expositie in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Zijn kenmerk is eenvoud. „Hoe meer je weglaat, hoe duidelijker een schilderij wordt", aldus de kunste naar. Jean Kamps is waar het de kunst betreft auto-didakt. Hij kan niet bogen op een oplei ding aan een kunstacademie maar hij heeft inmiddels wel een fors aantal keren geëxpo seerd. Niet alleen in Neder land. Kamps deed ook mee aan groepstentoonstellingen in Pa rijs, Brussel, San Diego, Dallas en Rome. Droom Jean Kamps volgde het gymna sium, studeerde filosofie en theologie en werkte vier jaar als missionaris in Afrika. In 1970 keerde hij terug naar Ne derland, volgde de sociale aca demie en werd welzijnswerker. „Maar eigenlijk wilde ik altijd al kunstenaar worden", aldus Kamps. „Die droom heb ik ei genlijk pas laat kunnen reali seren. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan" Kamps specialiseerde zich al snel in het achterglasschilde- ren. Een techniek waar niet al teveel kunstenaars in Neder land zich mee bezig houden. Dit terwijl het al een heel oude techniek is, zo blijkt uit het verhaal van Kamps. „Je kunt het in oorsprong eigenlijk zien als het schilderij voor de ar men. Wie geen schilderij kon betalen maakte het zelf op glas door bijvoorbeeld een plaatje uit de Bijbel over te tekenen op glas en dat in te kleuren". Het werk van Kamps heeft een heel duidelijke eigen stijl. In zijn achterglasschilderijen zit vaak veel symboliek verwerkt. Naast 'wereldse' taferelen zet hij ook zijn» interpretatie van verhalen uit de Bijbel achter glas. „Ik heb bijvoorbeeld ook het leven van Jezus geschilderd als een soort beeldverhaal, maar voor die serie was hier geen plaats", aldus Kamps. Eenvoud De schilderijen van Kamps zijn opvallend. Hij gebruikt heel sprekende kleuren en de mens figuren die hij erin verwerkt zijn arche-typen. „Ik probeer mijn schilderijen zo eenvoudig mogelijk te houden. Er staan wel altijd mensen op. Zonder een mens is een schilderij van mij niet compleet". Kamps beeldt in zijn glasschilderijen zijn gevoelens en zijn visie op de wereld en de mensen die er in leven uit. Kamps heeft bewust voor kleur in zijn werk gekozen. „De kleur maakt het werk die per", aldus de kunstenaar. Hij werkt gemiddeld een paar we ken aan een schilderij. Aller- Kunstenaar Jean Kamps voor zijn achterglasschilderij met de titel Hallo. (Foto: Joop van Houdt). eerst maakt hij een tekening waarin de contouren van het uiteindelijke schilderij. „Dat is eigenlijk het meest creatieve deel van het werk", aldus Kamps. De tekening dient als model en wordt op de tekentafel gelegd waarna het te beschilderen glas erop gelegd wordt. Om structuur, glas is glad, aan te kunnen brengen in zijn achter glasschilderijen brengt Kamps allereerst een laag acrylverf op. Vervolgens wordt de teke ning ingekleurd met olieverf. „Het grote voordeel daarvan is dat ik de olieverf zo weer van de acryllaag af kan wrijven. Zo heb ik het proces helemaal in de hand". Titels De titels die Kamps zijn achter glasschilderijen meegeeft spe len een belangrijke rol. „Meestal is het zo dat ik eerst de titel verzin en dan pas het schilderij. Als ik aan een schil derij begin heb ik in de regel een vrij strak omschreven idee van wat het moet worden. Maar het komt ook wel voor dat ik gaandeweg een heel an der schilderij produceer'. In De Bewaerschole is een greep uit zijn werk te zien, va riërend van bijbelse taferelen tot de visie van Kamps op een touwtrekwedstrijd tijdens Ko ninginnedag. Vol symboliek is 1 het tweeluik 'Rechten vrij heid'. Het schilderij toont de rechters die een gevangene be rechten. De gevangene wordt afgebeeld in een zwarte kooi. De rechters op hun beurt zitten ook "in een kooi, maar dan een gouden. Kamps: „Ik wil daarmee laten zien dat de gevangene eigenlijk de vrije mens is. De rechters zitten gevangen in hun eigen normen". Sprekend is 'Vicieu ze cirkel. Een groepje mensen, allen geblinddoekt, loopt in een kringetje rond. Niemand weet wat te doen en volgt dege ne die voor hem loopt zonder te weten welke kant die uitgaat. De expositie van het werk van Jean Kamps is te zien tot en met 4 januari. De Bewaerscho le is geopend van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Op eerste en tweede kerstdag is de expositieruimte gesloten. Hetzelfde geldt voor Nieuwjaarsdag. BRUINISSE - Tijdens de maandelijkse oefenavond van de vrijwillige brandweer in Bruinisse zijn woensdagavond drie leden van het 15-man tel lende korps op een akelige wij ze in een ziekenhuis beland. Een overbuurvrouw van de brandweergarage aan de Mo lenstraat sloeg alarm. Brand weerman Jan Kempe was bui ten de voordeur van de kazerne onwel geworden. Gisteren, donderdag, mochten de brand weermannen weer uit het zie kenhuis huiswaarts. De maandelijkse oefenavond op het industrieterrein werd zoals gewoonlijk in de kazerne voortgezet. Zonder medische klachten verlieten de eerste korpsleden om 21.30 uur hun collega's. Tben mevrouw Hoek man de krant bij de buren be zorgde constateerde zij tegen 22.00 uur dat Jan Kempe bui ten de garage op het trottoir neerviel. Collega's hielpen Kempe naar binnen waarna dokter Dorrestein ijlings werd opgetrommeld. Meerdere korpsleden namen toen bij zichzelf een minder op timale conditie waar, wat voor enkelen tot vanmorgen toe zware hoofdpijn opleverde. Binnen korte tijd kwamen ook de brandwachten Jacob Stou ten en Peter Hanse duizelig op een stoel terecht. Een ambulan ce werd gealarmeerd waarna de drie korpsleden voor obser vatie naar ziekenhuizen in Zie rikzee en Goes waren ge transporteerd. Burgemeester A. Vogelaar kwam ter plaatse om zich op de hoogte te stellen van de lichamelijke toestand van zijn brandweerkorps dat grotendeels op non-actief stond. Verschillende Bruse brandweermannen waren de nadelige gevolgen gisteren nog niet te boven en verschenen niet op hun werk. De drie korpsleden die naar het zieken huis zijn vervoerd werden me disch onderzocht en mochten gisteren in de loop van de dag alle drie naar huis. De meeste Bruse brandweermannen en vanzelf ook de vrouwen zijn nu van een hevike schrik beko men. Volgens brandweercom mandant M. Jumelet moet de oorzaak waarschijnlijk wor den gezocht in een verstopping of lekkage in de schoorsteen van de brandweerkazerne. Hij reist het best die weet wanneer terug te komen. Middleton Wolkenvelden HET WEER In de nacht en ochtend een enke le mistbank. Minimumtemp. van 5 graden in het Waddengebied tot -3 graden in Limburg. Overdag af en toe zon en droog. Middag- temp. ongeveer 4 graden. Wind uit zuidwest tot west, kracht 3. 7 AUTOMOBILITEIT Westerschouwen wil meer fietsers en wandelaars en minder automobilisten. HANDTEKENINGEN In Westenschouwen is een handtekeningenactie ge start tegen de komst van asielzoekers. KERSTCONCERT Ars Musica organiseert een kerstconcert bij kaarslicht in de Lutherse kerk te Zierikzee. VOETBAL De eerste helft van de voetbalcompetitie zit er weer op. Een overzicht. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ROERMOND - Als leider van een groepje van vijf mannen, verdacht van winkelinbraken in Midden-Limburg stond don derdagmiddag de 30-jarige H. H. uit Meerssen voor de Roer- mondse rechtbank terecht. De officier van justitie mr. J. Eland eiste tegen hem 3,5 jaar onvoorwaardelijke gevange nisstraf. Advertentie Advertentie Hans Verkerk Keukens houdt zondag 15 december een spec taculaire kerstshow aan de Sta- tionweg 41A in Rotterdam. In onze showroom treft u een grote collectie Duitse merkkeukens aan. Hierbij zijn moderne en klas sieke keukens in diverse kleuren aanwezig. Tevens alle merken in- bouwapparatuur leverbaar. Als u onze spectaculaire kerstshow be zoekt krijgt u bij aankoop van een complete keuken de keukenap- paratuur gratis. Wie binnenkort een keuken nodig heeft kan zon dag 15 december zijn slag slaan bij Hans Verkerk de keukenspe cialist van Nederland. ROTTERDAM STADIONWEG 41a - 010-4834441 Weekendreclame Een kleine tegen de eerste proefprijs. Gaarne uw kerstbestelling in te leveren t/m zaterdag 21-12-'91. Versbakkerij Verwijs Dagelijks vers brood en banket HARINGVLIETPLEIN 6 4301 XG ZIERIKZEE TEL. 01110-12224 MOL 1 4301 JC ZIERIKZEE TEL. 01110-12644 Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. BURO VISSER ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. Advertentie Makelaarskantoor HANSE VERBEEK ZIERIKZEE. TELEFOON 01110-16888 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een O kwartaalabonnement f 45,— jaarabonnement f 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. "1 naam adres postcode plaats: telefoon handtekening: ZSSL Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1