Bent u ook zo gek op die feestdagen-afwas? T ZÊÊUWSE OEKJE Christmas Carols opnieuw in Zierikzee berichten DONDERDAG 12 DECEMBER 1991 NR 25067 7 ZIERIKZEE - Sinds enkele jaren wordt in Zierikzee de Ceremony of Christmas Carols gehouden. Inmid dels is deze gebeurtenis niet meer weg te denken. Keer op keer maakt dit plechtige gebeuren grote in druk. Zeer velen maakten in het verleden gebruik van de mogelijkheid deze Engelse traditie dicht bij huis te ervaren in een entourage die voor deze plech tigheid geknipt is: de monumentale Nieuwe Kerk te Zierikzee met daarin het prachtige Kam en Van der Meulen-orgel. Het sprak vanzelf dat ook dit jaar weer de Christmas Carols zouden worden uitge voerd. Op vrijdagavond 20 december om 20.30 uur zullen een drietal koren, enkele ensembles, solisten en instrumentalisten meewerken aan deze bijzonde re combinatie van woord en muziek. Een Christmas Carols Service bestaat uit aloude schriftlezin gen afgewisseld met prachtige kerstliederen, de Carols meest al van Engelse oorsprong. De lezingen (die verricht worden door dr. A. Jobsen) zijn vaste pericopen. Ook nu weer zijn de lezingen gekozen uit de prach tige 17e eeuwse Statenverta ling. De liederen worden wis selend in de Engelse en Neder landse taal gezongen. Daar naast worden ook de aanwezi gen bij bepaalde liederen be trokken. Een bijzonder moment is het begin van de service. Een jon gensstem zingt van achteruit de kerk het indrukwekkende Once in Royal Davids city. Langzaam schrijden daarna de koren zingend de kerk binnen. Het geluid vult de kerk meer en meer. Op het laatst zingen allen het zesde couplet van dit lied mee. Op dezelfde wijze vindt aan het slot ook de re cessie" plaats. Door middel van het Komt allen tezamen, wordt door middel van het zin gend naar buiten gaan op sym bolische wijze uitgebeeld het meegaan ,,met eerbiedge schre den" naar de stal van Bethle hem. Tussen deze twee momen ten klinken wereldberoemde kerstliederen zoals Away in a manger; God rest you merry, gentlemen; Ding dong merrily on high, en vele, vele anderen. Ensemble Medewerkende koren zijn het Zierikzeese koor Cantare dat samen met het Gereformeerd Kerkkoor een groot koor zal vormen. Dit koor zal onder lei ding staan van dirigente Willie Bil. Naast de klank van het grote koor is er ook een vocaal ensemble. Ook dit jaar bestaat dat uit een klein aantal leden van beide koren. Dit speciale ensemble zal een bijzondere muzikale sfeer laten horen, on der meer in Veni Veni Emma nuel van de componist Kodaly. Vervolgens werkt ook nu weer het schoolkoor van de Chr. SG Prins Maurits uit Middelhar- nis mee. Het koor staat onder leiding van Mar van der Veer. Zoals gebruikelijk bij school- koren heeft het koor elk jaar weer een nieuwe samenstel ling. Het vernieuwde koor zal in nieuwe koorkledij optreden. Naast het vijfenzeventig leden grote koor zal ook een klein en semble uit het koor zich laten horen in het verstilde Away in a manger. Voor het eerst in de Zierikzeese Carol-traditie zal een soliste meewerken. Het is de zangeres Liesbeth Franken die in sa menwerking met koor en en semble de solopartijen voor haar rekening zal nemen. In drukwekkend is het werk over de Drie Koningen, waarbij de soliste het verhaal van de wij zen vertelt, terwijl het soms zesstemmige koor zeer zacht het koraal Hoe helder straalt de morgenster zingt. Het grote Kam en Van der Meulen-orgel wordt bespeeld door Prosper Sevestre. Voor de Carols wordt geen toegangsprijs gevraagd. Alleen zal er aan de uitgang een collecte worden gehouden ter bestrijding van de on kosten. De Carols beginnen om half negen. De kerkdeuren gaan om acht uur open. ZIERIKZEE Groentetelers In samenwerking met de Ver eniging van oud-leden TWC in Zierikzee houdt de Zeeuwse Groentetelers Organisatie dinsdag 17 december een groe ne asperge-avond. Spreekster is mevrouw E. Klein van de DLV Westmaas. De onderwer pen zijn bespreking van de teeltactualiteiten en uitwisse ling teeltervaringen. De verga dering in het Huis van Nassau begint om 20.00 uur. SCHARENDIJKE ANBO-ledenvergadering Onlangs werd in gemeen schapsruimte De Putmeet in Scharendijke vergaderd door de afdeling Middenschouwen van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO). De vergadxering werd door een groot aantal leden bezocht. Di verse onderwerpen kwamen aan de orde tijdens de vergade ring, waaronder het Project Wonen, de Nieuwjaarsreceptie op 11 januari in Nieuwerkerk en een petitie met betrekking tot de teruggang van inkom sten van ouderen. Ook werd aandacht gevraagd voor het spaarplan voor een jaarlijkse eendagsreis en/of meerdaagse reis en andere recreatieve acti viteiten. Ook aan de orde kwam de wijziging in de alge mene weduwen- en wezenwet en de plannen van de regering met betrekking tot AOW en ziektekosten. Na het officiële gedeelte hield J. op 't Hof een lezing over Kameroen, geïl lustreerd met dia's. Op 't Hof demonstreerde ook diverse ge bruiksvoorwerpen uit het Afri kaanse land. Na de lezing van Op 't Hof, waar aandachtig naar werd geluisterd konden de door de leden gemaakte werkstukken bewonderd wor den. Al met al kan het bestuur terugzien op een zeer geslaagde middag. DREISCHOR Peuterspeelzaal De Stichting Peuterspeelzaal houdt ook dit jaar weer een kerstmarkt in De Drie Schor ren. De markt is vrijdag 13 de cember van 16.00-19.30 uur. In de speelzaal, die in kerstsfeer is ingericht, worden zelfge maakte kerstartikelen ver kocht. Oud papier Leden van de muziekvereni ging Crescendo uit Dreischor komen zaterdagmorgen vanaf 09.00 uur langs dé deur om oud papier op te halen. Verzoek is om het gebundeld gereed te zet ten. De opbrengst komt ten goede aan de vereniging zelf. OOSTERLAND Verkoping Op dinsdag 17 december wordt ten huize van de familje De Bruine-Beverloo aan de Lage Maireweg 14 te Oosterland een verkoping gehouden ten bate van de gehandicaptenorganisa tie De Schutse. Het betreft een maandelijks terugkerend eve- nement waarbij linnengoed, ondergoed, huishoudelijke ar tikelen en zelfgemaakte baby- kleding, sokken en klompen worden verkocht. De verko ping is van 9.30 tot 11.30 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. BRUINISSE kerstactie De werkgroep ontwikkelings samenwerking Bruinisse zal in de maand december een folder huis-aan-huis verspreiden. De brochure verstrekt informatie over de werkgroep zelf en de steun, die verstrekt wordt aan het kinderziekenhuis nabij Ga- lati in Roemenië. De werk groep wil hiermee de inwoners van Bruinisse inzicht geven in de levensomstandigheden in het kindertehuis in Roemenië. De opbrengst voor de actie be draagt momenteel 4500 gulden. Verwacht wordt, dat dit bedrag wordt aangevuld met giften. Rutgersstichting Jeugdsoos de Pul in Bruinisse heeft vrijdag 13 december van af 19.30 uur een voorlichtings avond van de Rutgersstichting. Het thema luidt jongeren en sex. Er wordt gesproken over sex, voorbehoedsmiddelen, hy giëne en voorkoming van geslachtsziektes. Bovendien wordt er een film vertoond van de stichting. Er is tevens vol doende informatiemateriaal beschikbaar. Waeter in wien (XIII) Die dröömerie over zieëg aer in de mooie andjes van Angèle gieng meraekels gauw over! M'n waere nog mè net 't ekken uut van 't spulletje in dae zet dat meisse de sokken d'r in wï 'k je zégge.... Vrêêd, wat gieng dat ard! In, wt 'r nog bie komt: bèrregje op, bèrregje af. 'k Zou in de Kooiweg nog nie zö ard durreve rieë. Zo noe in dan keek 'k in 'n diepte, dat m'n arte d'r van bedauwde, 'k Zat mit 't klamme zwêêt in m'n anden. Daebie kwam nog, 't was gin ritje, 't Was 'n vrêêd ènde. Meschien wé, omdat 't in angst wier deugebrocht.... Dat scheurde deu bochten éne; zonne tegen, zonne mee, 'k docht 'n öógenblik bie m'n eige, was 'k mè in Zurrikzêêë gebléve. Mè, jè, an aolles kom 'n einde. M'n rééje op 't ènde 'n boerderie binne. Ja, dat klienk raor, mè 't was zö'n boerderie die je oak wè in Limburg eit, mit zö'n muu- re d'r rondéne. Deu 'n soort póórte kwam je op 'n binnen-èrref. 'n Slikzootje! Nie zö'n bitje. D'r wier driftig getoeterd, in nae 'n stuitje vertoonde z'n eige 'n mannetje in 't deurgat van de schuure. Wat zag dat keareltje d'r schrêêperig uut. Ie ad 'n pette op in 'n pilo-broek an. Ie nam êêl beleefd die pette af, zwaode d'r even mee, in loste wï op 't duuster. 'n Stuitje laeter kwam 'n wï nae buute - in de auto verwemelde gin mens - mit 'n staepe] baelezakken op z'n schoere. Die wiere êên vö êêne, as 'n loaper uutgeleid over de slik, vanaf 't portier van de auto nae 't deurgat. Tben wier d'r pas uutgestapt. De pumps van Mamselle, noch de mooie nylons, konne wat overkomme, van de grond, waedeu ze, zö docht 'k, van de opbriengst d'r van, die spullen kon draege.... D'r wier beleefd wat gemompeld in 'n soort dialect, waer 'k vó gin moer wies uut kon, in 'n stuitje laeter stonge m'n in 'n ankante kaemer. Dae mekêêrde niks an. 't Was of de ménsen d'r op gerekend adde. Of meschien was 't wè 'n vaste daotum, dat de kontrol- le van 't kestêêl kwam. De kearel z'n vrouwtje ad oak wè betere daegen gekend. Netjes, schöón, dae nie van, mé 'n bitje slaofje in, in de vèrste vèrte vaneiges gin partij vó de Parijse, van ruukgoed dampende verschiening op het schaemele tenêêl. D'r was 'n schot mit wandborren; vier stoelen mit bieze matten; 'n taefel vaneiges, mit flauwe- kul-fruit d'r op; d'r stong 'n zurge - vó d'n baes dienk 'k -; 'n bitje opschik op 'n kasje, bangsel op juute, waeran 'n paer pertretten van fermielje droefgêêstig de kaemer inkéke in boven de schouwe 'n plaete mit 'n spreuke d'r op: ,,Ma Grace ce suffit", vrie vertaeld: ,,Mien Genaode is genog vó je". D'r stong oak nog 'n naoimesiene onder zö'n mehonie-oute kappe. Tbe m'n gezéte waere wier d'r vertéld wae de ,,éren" vandaen kwaeme. Êêmae uut Zêêland. Ze wonede bie de zêêë in waere daedeu bekant verzópe. De ménsen begrépe d'r niks van in 't vrouwtje kreeg rooië köönen van alteraosie dat ze zukken „dier volk" over d'r vloer ad. D'r Jkwam 'n flesse in 't vóórste mit 'n schoolschrift-etiketje d'r op mit 'n jaertal: 1951. Uut 'n kasje mit glas in aerdewèrrek kwaeme de glaezen in mit die wien wier de schrik van verbaezing ver- dronke... Dat was 'n andere tied, die vuuftiger jaeren! ARJAON Met de feestdagen maakt u natuurlijk iets bijzonders van het eten. Alleen jammer dat u na afloop tegen zo'n berg afwas aankijkt. Daar hebben wij een perfecte oplossing voor, waar u het hele jaar gemak van hebt. U vindt bij ons trouwens nog volop andere ideeën om de feestdagen gezelliger te maken! fndesil Deze wasautomaat is net zo zuinig met energie als met uw wasgoed: 14 programma's, centrifuge instelbaar van 300 tot 1000 toeren/min. BOSCH Na een gezellig etentje meteen wéér de keuken in? Maak het uzelf gemakkelijk en laat de afwas over aan deze fluister-vaatwasser. BRfiun Een onmisbare keuken hulp bij de voorbereiding van de komende feest maaltijden: com- pacte staafmixer met mengbeker en wandhouder. Die komt van pas de komende feestdagen; 20-liter magnetron met digitale timer en tip- toetsen. Met maar liefst 2 jaar garantie! Rowenta Superhandig bij kleine 'ongelukjes', deze oplaadbare stofzuiger die net zo snel kruimels als limonade opzuigt. Incl. wandhouder. Even een lekker hapje tussendoor of snack bij de borrel? Uw handige mini friteuse zorgt ervoor, snel én reukloos. Beursbericht Markt Goes dinsdag 10 december 1991 Aardappelen (Exclusief BTW). Bintje velds- gewas, 40-60% 50 mm opw. fri- tesgeschikt, tarrering op rotte, hard groene en kapotte knol len, 20 tot 21'/2 cent per kg. Bintje 0 mm opw., 40-60% 50 mm opw. fritesgeschikt, 21 tot 22Vï cent per kg. Voeraardap- pelen 6 cent per kg. Notering Rotterdamse beurs d.d. 9-12-91: 40-50 mm 17 tot 18 cent per kg, 50 mm opwaarts 27 V: tot 28 cent per kg. Uien (Exclusief BTW) Zaaiuicn, droog uit de schuur, 13 tot 16 cent per kg. Vlas (Exclusief BTW). Ongerepeld, op auto geleverd 30 tot 35 cent per kg. Granen, zaden en peulvruchten Prijzen per 100 kg en exclusief BTW: Tarwe (16% vocht) 40,00, brouwgerst 100% brouw 45,50, voergerst 33,00 tot 34,50, erwten (klei ne groene) 57,00 tot 59,50, capucijners 89,00 tot 115,00, karwij, prima doorsneekwali teit 165,00, blauwmaanzaad, prima doorsneekwaliteit 140,00, bruine bonen, vrij van halve en gropd, 18% vocht, 90,00. Hooi en stro Prijzen per 1000 kg en exclusief BTW: Weidehooi 200,- tot 235,-, dijkhooi 180,- tot 185,-, Engels raaigras 100,- tot 120,-, gerstestro 95,- tot 115,-, tarwestro 90,- tot 110,-, veldbeemd 170,-. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Amerongen/Over berg: A. B. Sloof te Katwijk aan den Rijn; te Drachten: J. H. Hamoen te Leeuwarden-Hui- zum en Goutum c.a.; te Nunspeet: J. Quist te Hendrik Ido Ambacht. Bedankt voor Melissant (toez.): J. D. Heikamp te Nieuwleusen (deelgemeente Rehoboth); voor Barendrecht (buitengewone wijkgemeente): K. van Meije- ren te Wierden. Bedankt voor Wilnis: B. J. van Vreeswijk te Ridderkerk. Beroepbaar: mevr. J. M. E. de Velde Harsenhorst-de Blois. Padangstraat 63. 3531 TB Utrecht, tel. 030-936718. Gereformeerde Kerken Beroepen te Den Helder (als Klinisch Pastor van het Gemi ni Ziekenhuis): drs. S. Rozen dal, kandidaat te Alkmaar die dit beroep heeft aangenomen en reeds als zodanig werkzaam Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Bergentheim: T. Wendt te Bunschoten-Oost. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Amersfoort: G. J. van Aalst te Benthuizen; te Houten: R. Kattenberg te Arn hem. AMSTERDAM - Staatssecreta ris Wallage van onderwijs heeft woensdag een brandver zekering afgesloten voor alle circa 2.000 scholen in het voort gezet onderwijs. Het ministe rie van onderwijs heeft dit meegedeeld. Wallage heeft de gebouwen en de inventaris van de scholen met ingang van 31 december van dit jaar verze kerd tot een totale waarde van 23 miljard gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 7