Tarieven van gemeentelijke heffingen sterk gestegen Inventarisatie van verkeersonveiligheid in Zeeuwsch-Vlaanderen Hard optreden tegen wild- kampeerders STICHTING TER BEVORDERING VAN KOMISCHE EN KRITISCHE NOTEN Slotnoten Notenkraker in noot ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE FNV-onderzoek Gemeente wees eerlijk wijst uit: ZIERIKZEE - De bedragen die Zeeuwen jaarlijks kwijt zijn voor zaken als rioolrechten, onroerend goedbelasting, hondenbelasting en de heffing voor huisvuil, afvalstoffen en verontreiniging zijn het af gelopen jaar behoorlijk gestegen. In de laatste cate gorie stegen de tarieven zelfs met 12%. Deze tariefs verhogingen voor allerlei gemeentelijke heffingen en belastingen en de mogelijkheden voor kwijt schelding zijn door de FNV-Zeeland onderzocht en weergegeven in het deze week gepresenteerde rap port Gemeente wees eerlijk. Aanleiding tot het onderzoe ken van de tarieven die de ver schillende Zeeuwse gemeenten hanteren en kwijtscheldings mogelijkheden voor allerlei heffingen en belastingen vorm de een soortgelijk landelijk on derzoek van FNV en Konsu- menten Kontakt. Deze belan genorganisatie voor consumen ten publiceerde bovendien reeds eerder over dergelijke ta riefstijgingen en kwijtschel- dingsmogelij kheden Zeeuwse gemeenten De FNV-Zeeland heeft deze ta rieven en kwijtscheldingsmo gelijkheden van een groot aan tal Zeeuwse gemeenten onder zocht. Zevenentwintig van de dertig gemeenten droegen hun steentje bij aan dit onderzoek. Alleen Kapelle, Mariekerke en Domburg lieten verstek gaan. De resultaten van dit onder zoek laten zien zien dat de ta rieven voor gemeentelijke be lastingen en heffingen de afge lopen jaren meer en meer zijn gestegen. Geconfronteerd met de noodzaak voor het nemen van milieumaatregelen blijken gemeenten hun tarieven voor afval-verwerking en rioolbe- heer te hebben verhoogd. In Zeeland werden de tarieven onderzocht voor de onroerend goedbelasting, rioolrecht, huisvuil-, afvalstoffen- en ver ontreinigingsheffing en hon denbelasting. Ook de moge lijkheden voor kwijtschelding werden in dit onderzoek be trokken. Voor dat laatste gel den sinds 1991 voor de gemeen ten bepaalde regels die door het ministerie van financiën zijn vastgesteld. Deze zorgen ervoor dat de gemeenten een strenger kwijtscheldingsbe- leid voeren. Stijgingen Ook in Zeeland zijn de tarieven van verschillende heffingen en belastingen de afgelopen jaren stuk voor stuk gestegen. Zo werd het tarief voor de heffing voor afvalstoffen, huisvuil en verontreiningsrechten gemid deld met twaalf procent ver hoogd. Voor rioolrechten moest gemiddeld zestien procent meer worden betaald en de on roerend goedbelasting steeg voor gebruikers drie procent. Eigenaren daarentegen behoef den afgelopen jaar minder on roerend goedbelasting te beta len. Voor hen daalden de tarie ven met een procent terwijl hondenbezitters het afgelopen jaar gemiddeld vijf procent meer voor hun viervoeter moesten betalen. Tussen de gemeenten onder ling bestaan aanmerkelijke verschillen wat de tarieven voor verschillende heffingen betreft. Op Schouwen-Duive- land betalen de zes gemeenten een gelijk bedrag - 142,- aan de Reinigingsdienst Schou- wen-Duiveland voor de huis vuil-, verontreiniging- en af valstoffenheffing. Het tarief dat de inwoners van Schouwen- Duiveland hiervoor moeten be talen is een van de hoogste in Zeeland. Alleen in de gemeente Hulst moet meer hiervoor wor den betaald 156,-). Het laagste tarief voor afvalstof fen, verontreiniging en huis vuil hanteert Wissenkerke met 78 gulden. Wat de mogelijkhe den voor kwijtschelding be treft concluderen de onderzoe kers dat de reinigingsdienst deze mogelijkheden in '90 en '91 niet kende. Wel zal dit bin nen het bestuur ter sprake wor den gebracht. Rioolrechten Ook wat de rioolrechten be treft is er sprake van aanzien lijke verschillen. Zierikzee, Brouwershaven, Bruinisse, Middenschouwen heffen, zo blijkt uit het onderzoek, geen rioolrechten. Dat geldt overi gens ook voor Duivelcfhd. In Westerschouwen moet de bur ger hiervoor 73,- betalen. Een bedrag dat ruimschoots onder het tarief ligt dat koploper Ar- nemuiden hanteert: 87 gulden. In Westerschouwen bestaat ook de mogelijkheid om hiervoor kwijtschelding te vragen. Onroerend goed Ook op het gebied van de on roerend goedbelasting lopen de tarieven nogal uiteen. Met 169 gulden voor gebruikers staat Zierikzee hoog genoteerd op de lijst. De kroon spant de gemeente Reimerswaal waar gebruikers/huurders 178 gul den moeten neertellen voor de onroerend goedbelasting. Hon- tenisse is met 175 gulden de op een na duurste gemeente wat deze belasting betreft, gevolgd door Sas van Gent. Het goed koopst op dit punt is Oostburg met 94 gulden. Eigenaren moeten in Zierikzee het op een na hoogste tarief van Zeeland betalen namelijk 260 gulden, hetgeen in vergelij king met 1990 een verminde ring van acht gulden betekent. Alleen in Westkapelle moeten eigenaren meer betalen: 295 gulden. Oostburg en Sluis zijn met respectievelijk 117 en 128 gulden aanmerkelijk goedko per. Hondenbelasting Brouwershaven is een van de drie gemeenten die geen hon denbelasting kennen. Die si tuatie zal niet lang meer duren want met ingang van 1992 wordt ook deze belasting in Brouwershaven ingevoerd. In vergelijking met sommige an dere gemeenten zoals bij voor beeld Tsrneuzen, Vli£singen, Middelburg en Goes zijn hon denbezitters op Schouwen- Duiveland relatief goedkoop af. Hier variëren de tarieven voor hondenbelasting van 48,- (Bruinisse) tot en met 58,- (Middenschouwen). Die 48 gulden die Bruinisse han teert geldt alleen voor de eer ste hond. Wie een tweede hond erbij neemt wordt voor 120 gul den aangeslagen. Kwijtschelding Een andere conclusie uit het FNV-rapport is dat de gemeen ten de wettelijke mogelijkhe den voor kwijtschelding onvol doende benutten. Zo voert der tig procent van de onderzochte gemeenten een beperkter kwijtscheldingsbeleid voor de huisvuil-, verontreiniging- en afvalstoffenheffing dan de wet hiervoor voorschrijft. Voor de rioolrechten geldt dat 25% van de zevenentwintig gemeenten een streng kwijtscheldingsbe leid voert. Een drietal gemeen ten (onder meer Sint Philips- land) heeft voor deze heffing helemaal geen kwijtschel dingsmogelijkheden. Bij de onroerend goedbelas ting (geïnd door de rijksbe lastingdienst) worden de wet telijke mogelijkheden voor kwijtschelding (vastgelegd in de invorderingswet) wel ge bruikt. In geval van de honden belasting tenslotte geldt dat de meeste gemeenten (67%) geen kwijtscheldingsbeleid kennen. Aanbevelingen De FNV pleit al jaren lang voor het zo laag mogelijk houden van de tarieven voor gemeente lijke heffingen en belastingen. Deze heffingen en belastingen zouden in één aanslag verre kend moeten worden waarbij de mensen met een minimum inkomen gespaard moeten worden. Wat de mogelijkheden voor kwijtschelding betreft is de FNV voorstander van het optimaal benutten van de wet telijke mogelijkheden vopr kwijtschelding. Daarnaast zou er één fonds moeten komen in plaats van de verschillende inkomens- en kwijtscheldings regelingen die de gemeenten nu hanteren. Dit vergemakke lijkt het indienen van een ver zoek voor kwijtschelding. Ook zou een kwijtscheldingsbeleid voor meerdere jaren gevoerd moeten worden, in die zin dat na kwijtschelding de drie daarop volgende jaren geen be lastingaanslag zal volgen voor die heffingen en belastingen waarvoor kwijtschelding is verkregen. LEEUWARDEN - Het rijk moet bijdragen aan de opho ging van een aantal dijken in Friesland. Dit heeft minister Maij van verkeer en waterstaat woensdagavond verklaard op een bijeenkomst van de Friese CDA-afdeling. Het gaat om de dijken op Vlieland, Terschel ling en bij Harlingen, die nu nog niet op Delta-hoogte zijn. MIDDELBURG - In Zeeuwsch- Vlaanderen gaan twee overleg groepen de verkeersonveilig heid inventariseren: een in West-Zeeuwsch-Vlaanderen en een in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren. De overleggroep aan de westkant is al opgericht. Er in vertegenwoordigd zijn de ge meenten Sluis, Aardenburg en Oostburg, het waterschap Het Vrije van Sluis, de rijkspolitie, het Openbaar Ministerie, Rijkswaterstaat, het Regio naal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland, Veilig Verkeer Nederland en de provincie. Een analyse-team staat de overleggroep ten dienste. Het team richt zich in eerste instan tie op de ongelukken, waarbij letsel- en dodelijke slachtoffers vallen, buiten de bebouwde kom en op de doorgaande we gen door de dorpen. Nagegaan wordt welke maatregelen no dig zijn in de gedragsbeïnvloe ding van de verkeersdeelne mers en in de infrastructuur, zowel op de korte als op de lan ge termijn. Er zal ook aandacht worden besteed aan de moge lijkheden van slachtofferhulp. Gaandeweg zal worden beke ken of ook ongevallen met al leen zware materiële schade voor het onderzoek geanaly seerd moeten worden. De gege vens moeten in februari vol gend jaar beschikbaar zijn. In de overleggroep worden ver volgens de aangedragen maat regelen op elkaar afgestemd. Tijdens de studie gaan de ge- dragsbeïnvloedende acties van de rijkspolitie en Veilig Ver keer Nederland door. De rijks politie intensiveert de controle op de rij snelheden en het auto- gordelgebruik. Het analyse-team bestaat uit medewerkers van de rijkspoli tie, Rijkswaterstaat en de di rectie milieu en waterstaat van de provincie. Bij de ontwikke ling van maatregelen wordt het team versterkt met medewer kers van de gemeenten en het waterschap. De Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid treedt op als adviseur. Voor Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren wordt dezelfde aanpak na gestreefd. De provincie neemt op korte termijn het initiatief tot de oprichting van een over leggroep en een analyse-team in de regio. Verwacht wordt dat de resultaten dan eind volgend jaar kunnen worden gepresen teerd. MIDDELBURG - Ook het vol gend jaar gaat Zeeland hard optreden tegen de zogeheten wildkampeerders en toeristen die op de bonnefooi naar Zee land gaan en daar hun camper of caravan in het wilde weg neerzetten. Meer nog dan in dit jaar, wor den de acties met het „direct betalen" beleid over het voor- en naseizoen verspreid. Verder wordt gemeenten geadviseerd de „verbodsborden-wildkam- peren" aan hun gemeentegren zen te plaatsen, moeten de WV's tot middernacht open blijven om gerichte verwijzing van kampeerders te vergemak kelijken en moet er intensief informatiemateriaal over kam peren in Zeeland worden uitge reikt. Dat zijn enkele aanbeve lingen uit het evaluatierapport wildkamperen 1991 van het Pi ketteam (Provinciaal Informa tie Koördinatie- en Evaluatie Tteam). Het rapport werd dins dag overhandigd aan de Com missaris van de Koningin in Zeeland dr. C. Boertien. Het af gelopen seizoen werden er in totaal 1000 bekeuringen we gens wildkamperen uitge deeld. De harp Vorige week was er in de Ars Musica-concertserie een aller aardigst concert in een combi natie van haip en cello. Met be wondering hebben de concert bezoekers naar de techniek van beide instrumenten gekeken. Met name had men nu eens de gelegenheid om de schitteren de harp van dichtbij te aan schouwen en de kunstige ma nier waarop dit instrument bespeeld wordt. Van twee kanten kreeg het Nootverband een vraag over de functie van de pedalen van de harp. Naast het met de handen tokkelen van de snaren bleken ook de voeten van de harpiste steeds in beweging. Het ant woord op deze vraag is eenvou dig. Wanneer een harpiste (het zijn meestal vrouwen) haar harp stemt klinken de snaren als de witte toetsen van een piano. Componisten zullen zich zelden aan deze toetsen houden en soms kan het wemelen van verhogingen en verlagingen van tonen. De harpiste heeft de beschikking over 7 pedalen: C - D - E - F - G - A - en B. Wanneer een bepaalde toon verhoogd wordt, bijvoorbeeld van C naar Cis, zal de harpiste tijdig het C pedaal in stand 1 zetten. Het gevolg is dat alle C snaren vanzelf als Cis gaan klinken. Het is dan wel belang rijk dat het pedaal op tijd in de oude stand wordt hersteld. Naast het instuderen van de akkoorden en melodieën voor de handen hoort dus ook een soms ingewikkelde pedaalpar tij! De midwinterhoorn Het is begrijpelijk dat Asma het vuur uit z'n sloffen loopt tot behoud van de repetitie ruimte voor Kunst en Eer. Maar echt inspirerend is deze zaal nu ook weer niet. Of raak je ook aan de lelijkste dingen gewend...? Hoewel.... er is toch nog iets moois te zien in de oe fenzaal van Kunst en Eer: een originele Twentse midwinter hoorn. Juist in deze weken is het zin vol om op deze hoorn (leest u mee, meneer Jaap Bil?) te wij zen, want begint het traditio nele blazen op de midwinter hoorn niet op de eerste dag van de advent? Mysterieus klinken JAARGANG 2 NO 8 HOOFDREDACTEUR: NICOLAAS NOTENBAERD de oeroude tonen in de Twentse avondschemering. Zijn het tonen stammend uit de tijd dat men de boze geesten wilde verdrijven? Zijn het to nen die de vruchtbaarheid moesten bevorderen? Niemand die het weet, maar het gaat gewoon door. Mystie ke tonen die soms tot vijf kilo meter ver gehoord worden. Nog steeds is het de vraag of men op de midwinterhoorn lange aangehouden tonen moet spelen of de zogenaamde 'Borghuis' melodie die verras send veel lijkt op het lied: Er is er één jarig, hoera, hoera. Dat zoeken ze allemaal in Twente maar uit. Mocht u in deze tijd in de stille, hobbelige straten van Zierikzee toch melancho lieke tonen horen, dan kunt u aannemen dat het de heer Asma is die de afbraakgoden gunstig wil stemmen. Het bla zen op de midwinterhoorn be hoort in Twente bij het gewone leven. Dit blijkt uit een mede deling van een Twentse boeren- blazer: Veelal gaan de.boeren tegen middernacht hun erf nog eenmaal op om twee handelin gen te verrichten, het doen van een plas en het blazen van en kele tonen op de midwinter hoorn. Enkele muzikale levensregels van de componist Robert Schu mann: - Zonder enthousiasme zal niets goeds in de kunst tot stand komen. - De vingers moeten doen wat het hoofd wil en niet anders om - Houd het oude in eer, maar draag ook het nieuwe een warm hart oa Heb geen voor oordeel tegen onbekende na men. - Spreek geen oordeel uit als je een muziekstuk voor de eer ste keer hoort; wat je op het eerste oor bevalt is echt niet altijd het besta Meesters wil len bestudeerd zijn. Veel zal je pas in hoge ouderdom dui delijk worden. - Zing vlijtig in een koor mee. Dat maakt je muzikaal, met name geldt dit voor de tus senstemmen. - Ga geen kerk voorbij als je in de kerk een orgel hoort spe len. - Als je speelt maak je dan niet druk om wie toehoort. En allen die met ons in de noot verbonden zijn. Toen we bij de halte „Vrije Universiteit" uitstapten was de spanning al voelbaar. Je mag je dan als HAVO 4 leerling al heel groot voelen, je wordt weer brugsmurf als je een Am sterdamse Universiteit bin nenwandelt. Je kijkt eens stie- kum om de hoek van een lege collegezaal. Dat is toch wel iets anders dan je eigen klaslo kaaltje waar er in plaats van 300 maar 30 inkunnen. Met tien HAVO-4 leerlingen zijn we op weg naar het orgel van de Vrije Universiteit. Dat is een bijzonder instrument, omdat het bijna een kopie is van de 17e eeuwse Franse ba- rokorgels. Het bericht over een tele foontje van Ewald Kooiman, dat hij het bezoek van de mid delbare scholieren zo aardig vond dat hij er zelf bij wilde zijn, maakte in het begin wei nig indruk. 'Wie is die man ei genlijk' vroegen ze. Maar toen langzamerhand duidelijk werd dat het een organist van wereldklasse was, over de grenzen bekend, die een hele boel platen en CD's heeft ge maakt, alles van Franse orgel muziek afweet, jurylid is en ook nog professor in de Franse taal, werd het wat stiller. 'Dag allemaal!' zegt hij. 'Ik zal wat van het orgel vertellen'. En daarna mogen er een paar spelen. 'Wie begint?' Na wat aarzelen kruipt er een op de orgelbank. De jongen probeert een récitte spelen, maar het lukt van geen kan ten. Z'n vingers worden voch tig, hij glibbert over de toetsen en de gang naar het einde van het stuk is een grote worste ling. En het ging thuis nog wel zo aardig. Toen het stuk uit ivas sprak Ewald Kooiman schitterende woorden. „Heb je gehoord hoe mooi die registra tie klinkt? Ik denk het nog niet. Speel het nog maar een keer en geniet er maar van... En toen ging het goed. Zomaar, door een paar woorden. Nog geen opmerkingen, nog geen kritiek. Het is het geheim van de echte pedagoog. Niet gelijk over fouten beginnen. Het kan mensen zo onzeker maken. Want langs die weg zal er nooit geen 'muziek' uitkomen. Gegroet. NOTENBAERD 'Once in Royal Davids city'. Elk jaar opnieuw klinkt er een heldere stem in de Nieuwe Kerk van Zierikzee. Er valt niets te zien. Men hoort alleen een stem. Het is de stem van een jong iemand, die aan het hoofd van een lange stoet staat opgesteld. Bij het tweede cou plet komt de stoet in beweging en schrijden de koren lang zaam van achter uit de kerk binnen en wordt de ruimte steeds meer gevuld met stem men totdat op het laatst ook de vele belangstellenden meezin gen en de heldere stemmen hoog boven het lied uitklinken 'Not in that poor lowly stable'. Het is het bijzondere begin van de Engelse Christmas Carols traditie, die ook dit jaar weer in Zierikzee (op vrijdag 20 de cember) wordt voortgezet. Het is geen eenvoudige opgave om als jongen of meisje de inzet te geven van de Christmas Carol Service. Ondanks alles moet je stem toch goed te horen zijn en moet je haarzuiver eindigen, zodat de anderen de goede par tij kunnen overnemen. Het ge zicht dat bij de onzichtbare stem hoort kunt u vandaag zien. Het is een beetje 'Engels' dat een jongenssopraan begint. Evenals vorig jaar zou het wel eens Maurits van Wijck kun nen zijn die het lied zal zingen. Al jarenlang is hij solozanger bij het schoolkoor van de Chr. Scholengemeenschap Prins Maurits uit Middelharnis. Tbt ieders verwondering heeft de jongen van 15 nog altijd de stem van een heldere jongens sopraan. Maar opeens kan het gebeurd zijn en blijkt de helde re sopraan in een tenor te zijn veranderd. Vandaar dat er ook een reserve is, in de persoon van Caroline Grootenboer. Drie jaar geleden heeft ze ook al eens de Christmas Carols ge opend. Caroline zingt ook mee in het Prins Maurits kleinkoor, een ensemble leerlingen die al leen mee mogen zingen als ze zelf thuis de partijen kunnen instuderen. 'Once in royale Da vids city', lang geleden in de stad van David... Wie de sfeer van deze oude traditie nog niet geproefd heeft en toch eens mee wil maken krijgt binnen kort de kans. „Kijk Sint, zei Piet, „wat ik nou toch vind", hij had een stukje uit de krant genaamd het Nootverband. „Ze zitten in onze liedjes te knippen" Sint zat van ergernis op zijn stoel te wippen, z'n mijter zakte al vervaarlijk naar voren: Laat me eens wat over die man horen! Daarna volgt een reprimande aan het adres van de goede heer Notenbaerd, met de waar schuwing nooit meer in Sint's liedjes te knippen. Aldus deze poëtische tekst van een der in zenders van deze week. De bon gaat dus naar een ander toe en wel naar Samiel Deurloo, Nieuwstraat 8, Bruinisse. Deze jonge Bruse pianist ontdekte dat er vier liederen verstopt waren in de alternatieve melo die en wel: Zie ginds komt de stoomboot, Zie de maan schijnt door de bomen, Hoor de wind waait door de bomen en De zak van Sinterklaas. Gefeliciteerd Samiel en doe de groeten aan je muziekleraar (knipoog, knip oog). Alweer: muziek verknipt Ondanks de waarschuwing van Sint Nicolaas gaan we deze week vrolijk door met het ver knippen van muziek. Deze keer is het echter slechts één stuk dat als een puzzel uiteen gevallen is. De opgave luidt om dit stuk weer aan elkaar te zet ten en de naam van het werk of alleen de naam van de compo nist op te sturen nar het Noot verband, Jannewekken 9, Zie rikzee. Ongetwijfeld zullen veel lezers klagen dat het 'weer zo'n moeilijke puzzel' is. Van daar deze hulp: het gaat over een heel lief meisje dat verliefd is op een eurochequepasje. Suc ces! f Caroline Grootenboer en Maurits van Wijck. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 6