'Nederland loopt ver voorop met ondergraven concurrentiepositie' Westerschouwse commissie ro verdeeld over toekomst kamperen bij de boer Commissielid A. J. Padmos: Liever meer positieve benadering gezien' ZLM-voorzitter H. C. van der Maas over toekomst landbouw Garage Kerkwerve DONDERDAG 12 DECEMBER 1991 NR 25067 3 BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschou- wen wil van het ministerie van landbouw, natuurbe heer en visserij snel duidelijkheid over de vraag of de nieuwe wet op de openluchtrecreatie nu wel of niet in aantocht is. Dat was de uitkomst van een uit voerige discussie over het aantal standplaatsen voor wat betreft het kamperen bij de boer tijdens de ver gadering dinsdag van de commissie ruimtelijke or dening van de gemeente Westerschouwen. CDA en SGP/RPF/GPV spraken zich in principe uit voor uit breiding van het aantal standplaatsen. PvdA en VVD wensen vooralsnog vast te houden aan de re gels van de nu nog geldende kampeerwet. Kampeerboeren, en gemeen ten, zijn nu nog gebonden aan de regels zoals die vastgelegd zijn in de kampeerwet. Op een mini-camping mogen van 15 maart tot en met 31 oktober vijf toeristische staanplaatsen verhuurd worden. Tijdens een piekperiode van zes weken mag men vijf extra kampeer middelen toelaten. Nieuwe wet Al geruime tijd wordt gewerkt aan een nieuwe wet die de kampeerwet moet gaan ver vangen: de wet op de open luchtrecreatie. In het ontwerp van die wet worden de moge lijkheden voor de kampeerboe ren verruimd. Uitgegaan wordt van een vast aantal te verhuren standplaatsen van tien. De kampeerboereri zelf zouden liefst zien dat zij in to taal 15 kampeermiddelen op hun mini-camping toe zouden mogen laten. Officieel zijn gemeenten daar waar het hun vergunningenbe leid betreft nog steeds gebon den aan de kampeerwet. De ge meenten Middenschouwen en Valkenisse hanteren echter een soepeler beleid waarmee zij nu al inspelen op een wet die nog niet van kracht is. Gevolg van die actie is dat beide gemeen ten door hogerhand teruggeflo ten zijn. In de gemeente Westerschou wen, zo blijkt uit het discus siestuk over kamperen bij de boer zoals dat aan de commis sieleden werd voorgelegd, is er nogal wat verschil onderling tussen de ruimte die de ver schillende kampeerboeren krijgen. Een aantal van hen heeft ontheffing voor het plaat sen van meer dan tien kam peermiddelen. Anderen krij gen niet meer ruimte dan waar in de kampeerwet is voorzien; vijf vast, en vijf in de piekperi ode. Twijfels In de notitie worden de nodige twijfels uitgesproken over de vraag of het wenselijk is dat de mogelijkheden voor de kam peerboeren verruimd moeten worden. Als argument daarte gen wordt aangevoerd dat een uitbreiding van het aantal standplaatsen niet aan zou sluiten bij de politiebijstand. Met andere woorden; als je de kampeerboeren meer ruimte geeft wordt het nog drukker en we hebben toch al te weinig po litie om de openbare orde te handhaven. Ook gaat men in op de invloed van een-mogelijke verruiming voor de kampeerboeren op de kwaliteit van het totale aan bod. In de notitie wordt ervan uitgegaan dat men niet dient te streven naar kwantiteit, maar naar kwaliteit. „Gezien het zeer grote aanbod aan kam peerplaatsen is het leggen van het accent op de kwaliteit van het grootste belang", aldus de notitie. De reactie van VVD-woord- voerder dr. H. J. van Zuylen was kort maar krachtig. ,,We moeten ons houden aan de thans geldende wet; 5 5". Van Zuylen vond in dit geval de PvdA aan zijn zijde. ,,Er zijn misschien wel kampeerboeren in onze gemeente die meer dan tien standplaatsen mogen vér- huren, maar dat is voor ons geen aanleiding om af te wij ken van de regels",, aldus de sociaal-democraat. Negatieve benadering CDA-woordvoerder A. J. Pad mos liet een heel ander geluid horen. Hij sprak allereerst zijn ongenoegen uit over de teneur van het discussiestuk zoals dat aan de commissie werd voorge legd. ,,Je kunt deze kwestie op twee manieren benaderen. Je kunt zoeken naar argumenten om coute que coute vast te hou den aan de huidige situatie, maar je kunt de zaak ook op een positieve manier bekij ken", aldus Padmos. ,,Ik heb in de notitie geen argu menten terug kunnen vinden voor uitbreiding van het aantal standplaatsen. Er is alleen ge zocht naar argumenten die te gen uitbreiding pleiten", aldus Padmos. ,,Er worden zelfs vraagtekens geplaatst bij de kwaliteit. Het kamperen bij de boer voldoet aan alle kwali teitseisen dus dat kan niet als argument tegen uitbreiding ge bruikt worden". Het argument dat als er nog meer kampeerplaatsen ter be schikking komen het drukker wordt en de politie het dan he lemaal niet meer aan kan snijdt volgens Padmos geen hout. „Dat vind ik een gezocht argument. Dan moeten we nu meteen stoppen met wat voor uitbreiding dan ook op recrea tief vlak", aldus de CDA- woordvoerder. Differentiatie Hij stelde vervolgens dat de re creatie juist gebaat is bij uit breiding van het aantal stand plaatsen op mini-campings. ,,We streven naar differentiatie en dat pleit mijns inziens juist voor het kamperen bij de boer". Volgens Padmos geven steeds meer mensen de voor keur aan een rustig kampeer- plaatsje op een boerenerf in plaats van een standplaats op wat door sommigen wel 'een omgevallen flatgebouw' wordt genoemd. Padmos herhaalde nog eens dat hij liever een wat positiever benadering had ge zien van de opsteller(s) van de notitie. SGP/ RPF/GPV-woord voerder J. van den Berge sloot zich aan bij de woorden van Padmos. Kamperen bij de boer: wel of geen verhoging van de kwaliteit... (Archieffoto). ,,Wij hebben altijd gepleit voor een uitbreiding naar 15 kam- peereenheden. Op die manier trek je de situatie voor ieder een gelijk", aldus Van den Ber ge. ,,Ik sta wat dat betreft ge heel achter Padmos en ik denk dat we als gemeente een vuist moeten maken en ons in moe ten spannen voor verruiming van de mogelijkheden voor de kampeerboeren". Namens de Agrarisch Recrea tieve Mini-campinghouders vereniging Westenschouwen werd tijdens de commissiever gadering het woord gevoerd door de heer Landegent. Hij schetste in het kort de financië le situatie van de boeren die, zo stelde hij, de laastste jaren steeds verder verslechterd is. Volgens Landegent krijgen sommige boeren als gevolg van lagere prijzen voor onder meer graan en brouwgerst te maken met een inkomensdaling van ruim 25 procent. Uit nood geboren Landegent stelde dat het kam peren bij de boer zich in een steeds grotere populariteit mag verheugen. „Verruiming van het aantal standplaatsen betekent minder aantasting van het milieu en komt ten goe de aan de leefbaarheid van het platteland", aldus Landegent. „En vergeet niet", zo stelde Landegent, „dat het kamperen bij de boer uit nood geboren is". H. Geluk voerde het woord na mens de Vereniging van Kam peerboeren (Vekabo) Hij legde de vraag in het midden hoe een kampeerboer de consument kwaliteit moet bieden als hem zoveel beperkingen worden op gelegd. „Wij vragen vijtien standplaatsen en dat is volgens ons toch een gematigd verlan gen. Het betekent ook een ge lijkstelling", aldus Geluk. Commissievoorzitter ir. C. W,. Veerhoek kon niet anders dan constateren dat de meningen binnen de 'commissie verdeeld waren. Hij stelde, als compro mis, voor om bij hogerhand aan te dringen op snelle duide lijkheid over de toekomstige mogelijkheden voor wat be treft het kamperen bij de boer. Ook zegde hij toe een en ander naar voren te zullen brengen tijdens de eerstvolgende verga dering van de Vereniging van burgemeesters, wethouders en secretarissen. ZIERIKZEE - Frustrerend en ontmoedigend. Die woorden neemt ZLM-voorzitter H. C. van der Maas in de mond om aan te geven hoe hij denkt over het beleid van de Nederlandse regering met betrekking tot de landbouw. ,,In andere tijden liep Nederland binnen de EG in de voorste gelederen met een beleid dat gericht was op versterking van de concurrentie positie. Nu loopt datzelfde Nederland, vergeleken met de andere EG-lidstaten, ver vooruit met de on dergraving en de afbraak van die concurrentieposi tie". Volgend jaar bestaat de Zuide lijke Landbouw Maatschappij 150 jaar, maar voor Van der Maas is dat geen reden tot uit bundig feestvieren. Daarvoor is de situatie in de landbouw te ernstig. „We leven in een tijd waarin het vrijhandelsdenken en de vrije markt-economie hoogtij vieren. In deze cri sistijd voor land- en tuinbouw zullen de boeren de verzwak kingstrend van hiin bedrijven om moeten buigen in verster king. Versterking tegen de stroom op en tegen de politieke wind in. Op straffe van het zijn of niet-zijn". Over het beleid van de rijks overheid met betrekking tot land- en tuinbouw is Van der Maas bijzonder slecht te spre ken. „De nationale overheid bezuinigt, privatiseert, ver zelfstandigt, decentraliseert en stoot taken af. De gemakkelijk in het vizier liggende land bouwsector wordt daarbij ver houdingsgewijs zeer zwaar on der vuur genomen", aldus Van der Maas. Hij stelt dat men daarbij doel bewust een imago van een te veel producerende en vervui lende bedrijfstak accentueert om maatschappelijke en poli tieke steun te verwerven voor het in versneld tempo afbreken van het voor de concurrentie positie van de landbouw zo broodnodige voorwaarden scheppend beleid. „Den Haag laat ons willens en wetens aan ons lot over", aldus Van der Maas. „We zullen het dus zelf moeten doen". Het is volgens Van der Maas daarom nu meer dan ooit nodig dat de organisaties die de be langen van boeren en tuinders behartigen de handen ineen slaan. ,„In Nederland zijn al leen al van de landbouworgani saties en de 'schappen' meer dan 50 officiële belangenbehar- tigingsorganisaties. Meer dan 50 circuits die met zichzelf ver gaderen en overleggen en met elkaar vergaderen en overleg gen". Koninkrijkjes Van der Maas betitelt al die be- langenbehartigende organisa ties als 'koninkrijkjes'. „Ko ninkrijkjes die elkaar als auto nome cirkels op een kwalijke manier overlappen. Meer dan vijftig aparte koninkrijkjes die met behulp van de contri buties en de heffingen van de nog krap 100.000 bedrijfsgeno- ten in stand gehouden wor den". Als het aan Van der Maas ligt worden al die koninkrijkjes opgeheven en komt er één cen trale belangenbehartigingsor- ganisatie. „Heel Nederland verdrinkt namelijk zo langza merhand in de overlegdemo- cratie. Ons bestel raakt ver stopt door de onontwarbare kluwen van vergadercircuits én belangengroeperingen", al dus de ZLM-voorzitter. Hij koppelt daar de conclusie aan vast dat de democratie is ver worden tot een geldverslinden de bureaucratie die niet meer functioneert. Van der Maas wil, zoals al aan gestipt, de totstandkoming van één centrale landelijke boeren- ondernemersorganisatie waar alle landbouwbeleidszaken en daarmee samenhangende ver antwoordelijkheden bestuur lijk geconcentreerd zijn en waar met een centraal secreta riaat gewerkt wordt. Hem staat in die centrale organisa tie een rechtstreekse vertegen woordiging vanuit de regio's voor. Pogingen Her en der in den lande worden pogingen in die richting onder nomen, maar het loopt in de ogen van Van der Maas alle maal nog lang niet zoals het zou moeten lopen. „Het enige resultaat van de pogingen tot samenwerking van de drie cen trale landbouworganisaties is dat de landelijke organisaties net zo apart blijven opereren dan voorheen", aldus de ZLM- voorzitter. Ook de ZLM doet pogingen om samen met de Geldersche Maatschappij van Landbouw, de Overijsselsche Landbouw Maatschappij en het Utrechts Landbouw Genootschap tot een volledige integratie van de ze organisaties te komen. „Als alles verloopt zoals het nu bij de respectievelijke besturen voor ogen staat dan zal per 1 ja- nauri de totstandkoming van een grote nieuwe regionale or ganisatie een feit kunnen zijn". Of de ZLM-ledenraadsleden zich achter de basisfilosofie die daaraan ten grondslag ligt, kunnen scharen zal morgen, vrijdag, blijken. In het kort houdt die basisfilosofie in dat gewerkt moet worden aan een hogere kwaliteit en een verde re specialisatie van de dienst verlening. De belangenbehar tiging moet zowel op regionaal, provinciaal als gemeentelijk niveau, verbeterd worden en er moet een betere, meer professi onele secretariaatsondersteu ning komen van de kringen en afdelingen. Keuzes In de toekomst, zo stelt Van der Maas, zullen er heel duidelijke keuzes gemaakt moeten wor den. „Wat dat betreft willen we duidelijk zijn. Onderzoek en landinrichting staan bovenaan ons lijstje". Over de bemoeie nis van natuur- en milieube schermers met de landbouw is Van der Maas allerminst te spreken. „Wee, de boeren in het land dat bestuurd wordt door Natuur- en Milieufanaten". Hij stelt dat Nederland voor wat betreft de behartiging van de belangen van natuur en mi lieu in Europa gidsland wil worden. „Maar Nederland overdrijft. Nederland wil natuur- en milieu-politieke eer opstrijken ten koste van de. boeren", aldus Van der Maas. Boeren, zo stelt hij, gebruiken ook hun gezond verstand. „Ze beseffen heel erg goed dat bepaalde essentiële zaken van en voor het milieu duurzaam veilig gesteld moeten worden. Tbrwille van hun kinderen en kleinkinderen. Boeren en tuin ders in Nederland willen mee werken aan die duurzame vei ligstelling", aldus Van der Maas. Hij koppelt daar de con clusie aan vast dat boeren hun nek uit willen steken maar er maar bitter weinig voor terug krijgen. Unfair „Wat de Nederlandse boeren en tuinders echter niet willen is unfair behandeld worden. Wat ze niet willen is verplichtingen en ge- en verboden opgelegd krijgen", aldus de ZLM-voor man. De boeren willen niet dat hun bedrijven kapot geconcur reerd worden. „Wat de Neder landse boeren en tuinders wel willen is in eigen verantwoor delijkheid hun bedrijfsvoering en produktie aanpassen aan de scherpere milieu-eisen die de consumenten stellen". Opstand onder boeren en tuinders Hij vervolgt: „Ze beseffen na melijk heel goed dat de markt die eisen zal stellen": Van der Maas voorspelt een opstand on der boeren en tuinders als er in het regeringsbeleid ten aan zien van land- en tuinbouw niets verandert. „Ze zullen ille gale wegen zoeken en vinden als de concurrentiepositie van hun bedrijven te zeer wordt aangetast wegens het ontbre ken van EG-harmonisatie". Van der Maas vergelijkt een en ander met George Orwell's Big Brother. „Boeren en tuinders worden kwaad en opstandig als voor iedere pietluttigheid middels Orwelliaanse toestan den in gang worden gezet. Ik doe dan ook een uitdrukkelijk beroep op de Zeeuwse en Bra bantse provinciebesturen om zeer alert te blijven". Tureluur(s) Zoals reeds eerder aangehaald is Van der Maas niet onver deeld gelukkig met de activi teiten van natuur- en milieube schermers én de manier waar op de regering daarmee om gaat. „We leven in een bizar land. Als de Zeeuwse Milieu" Federatie haar Plan Tureluur presenteert, een plan waarin onder meer wordt voorgesteld om goede Zeeuwse landbouw grond weer te laten overstro men met zout water, dan reage ren de overiieidsbeleidsmakers enthousiast. Als ik nu aankon dig een inpolderingsconcessie te doen voor een stuk vrucht bare buitendijkse grond in de Zeeuwse wateren dan kijken diezelfde beleidsmakers me aan of ik knettergek ben ge worden". De boeren zullen zich, als ze zich teweer willen stellen tegen de door Van der Maas ge schetste toestanden, moeten verenigen. „Laten we stoppen niet de rituele dans. Laten we ophouden met de onderlinge stammenstrijd in het Land bouwschap. We hobbelen steeds achter de muziek aan en we moeten trachten die muziek in te halen". WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 10% Min.temp. 2 graden Middagtemp. 4 graden Windkracht zuidw. 3 Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 10% Min.temp. 1 graad Middagtemp. 3 graden Windkracht variabel 3 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graden Middagtemp. 3 graden Windkracht zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 13 dec. Zon op 08.39, onder 16.27 Maan op 12.12, onder Eerste Kwartier: 14 dec. (10.31) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Oceaandepressies krij gen geleidelijk meer belangstelling voor Europa. Hun grootste invloed hebben ze op het Scandinavische weer waar ze vooral aan de Noorse westkust veel regen produceren. In ons land blijft de depressie-invloed voorlopig beperkt tot bewolking en wat meer wind uit een zuidwestelij ke richting, een wind die alleen in de kustprovincies sterk genoeg is om de temperatuur duidelijk te laten stijgen. Verder het binnenland in leidt het gebrek aan wind al gauw tot mistvorming en kil weer met tem peraturen die overdag en 's nachts dicht bij het vriespunt blijven. AMSTERDAM - De jury van het International Documenta ry Filmfestival Amsterdam (IDFA) heeft de Joris Ivens Award toegekend aan de Bel gisch/Palestijnse film „Rêves et Silence" van de Jordaanse regisseur Omar Al-Qattan. De jury heeft dat woensdagavond in Amsterdam bekendgemaakt op de slotavond van de vierde editie van het IDFA. Advertentie BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 Z1ERIKZEESCHEES5 NIEUWSBODE IK! Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-15071, 01110-12449 (niet voor bezorging). Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling t 45,00 per jaar f 169,00 losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Van der Maas: ..Wat boeren niet willen is hun bedrijven kapot laten concurreren." (Archieffoto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3