DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS n 'De kerkdienst op zondag is voor mij altijd weer het hoogtepunt van de week' Commissie Kleine Monumenten biedt unieke exemplaren aan SAMAN BV -1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Krijn Schoonaard 35 jaar koster van de Nederlandse Hervormde Kerk Burgh Plan om deze exemplaren te kopiëren Openlijke geweldpleging en mishandeling in Bru Diefstal dieselolie uit tankauto dé krant van schouwen-duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 12 DECEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25067 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 BURGH-HAAMSTEDE - „Hoe langer je koster bent, hoe meer je van de kerk gaat houden. Ik doe dit werk ontzettend graag. Daarom wil ik het blijven doen tot ik niet meer kan. Tot ik bij wijze van spreken met twee stokken naar de kerk moet gaan". Iedereen in Burgh kent de 70-jarige Krijn Schoonaard als de koster van de Nederlandse Hervormde Kerk. Het pittoreske kerkgebouw dat al sinds de zeventiende eeuw het middelpunt vormt van de Burghse Ring. Elke zondag morgen staat Krijn Schoonaard in het kerkportaal om de bezoekers van de dienst persoonlijk goedendag te wensen. De temperatuur in het kerkgebouw is dan door zijn goede zorgen al tot een behaaglijk niveau gestegen, op de kansel staat een glas water gereed en op het bord voorin de kerk heeft hij aangegeven welke psalmen en gezangen de dominee uitkoos voor de dienst. Op een december was het pre cies 35 jaar geleden dat Krijn Schoonaard door de kerkvoog dij van de Nederlandse Her vormde Kerk in Burgh werd aangesteld als koster. Een bij baantje waarmee hij toenter tijd 200 gulden per jaar ver diende en tegenwoordig 2000 gulden. Maar die verdiensten zijn voor Krijn Schoonaard bij zaak. Hij houdt van zijn werk vanwege de sfeer van de zon dagse kerkdiensten. „Al sinds mijn vijfde jaar ga ik naar de kerk. Vroeger samen met mijn grootvader en later met mijn gezin. Ik heb dat altijd graag gedaan". Dat wist ook de zoon van de vroegere koster, de heer Den Engelsman. In de vijftiger ja ren klopte hij regelmatig op het raam bij de familie Schoon aard. „Jij doet wel kosteren hè, jij gaat toch naar de kerk, zei hij dan. Hij had het werk als koster na de dood van zijn va der wel overgenomen, maar deed het niet graag". Krijn Schoonaard wel en daarom was hij er snel bij om te sollici teren toen de Kerkvoogdij een advertentie plaatste waarin men een nieuwe koster vroeg. Sindsdien zit hij elke zondag tijdens de dienst op zijn vaste plaats linksonder het orgel. Een plaats van waaruit hij de hele kerk kan overzien en via enkele knoppen onderin zijn bank de geluidsinstallatie kan regelen. „Ik heb het gevoel dat ik alles in de gaten moet hou den. Er voor zorgen dat alles goed gaat in de kerk". De kans dat er iets fout gaat is zeer klein want Krijn Schoonaard is een zeer precies mens die al les tot in de puntjes uitkient en organiseert. Zijn wekelijkse werkzaamhe den voor de zondagsdienst be ginnen op zaterdagmiddag wanneer hij bij de dominee langs gaat om het briefje waar op de psalmen en gezangen staan die tijdens de zondagse dienst worden gebruikt. Nadat hij die gegevens heeft aange bracht op het bord voorin de kerk, daalt Krijn Schoonaard af in de kelder van het kerkge bouw. Daar stonden vroeger de kolenkachels die het gebouw via roosters in de vloer verwar men. De koster stookte die ka chels al op zaterdagavond op om er van verzekerd te zijn dat het kerkgebouw op zondag morgen lekker warm zou zijn. Tegenwoordig hoeft hij alleen de knop wat hoger te draaien want er staan nu gaskachels in de kelder. Maar de zorgvuldig heid waarmee hij de tempera tuur regelt is er niet minder om. „Ik ben op zondag altijd om 9.10 uur in de kerk. Dan zet ik de kachels nog wat hoger en als de dienst begint zet ik ze he lemaal laag, anders hoor je het geruis zo goed". In de afgelopen 35 jaar heeft Krijn Schoonaard precies 1750 keer een glas water in.de kan sel neergezet. „Ik vind het leuk om dat soort dingen uit fe reke nen. Zo heb ik 2450 keer de klok geluid en in Burgh zes predikanten meegemaakt". Wat de koster ook weet is de hoeveelheid mensen die in al die jaren de kerkdiensten be zocht. „In het begin telde ik de mensen die in de kerk zaten omdat ik daar aardigheid in had. Later hoefde ik niet meer te tellen omdat ik in een oogop slag zag hoeveel het er waren. Ik weet immers precies hoeveel plaatsen er zijn in de banken en stoelen". Thuis noteerde de koster de hoeveelheid kerkgan gers van die zondag in een schrift. Daaruit blijkt nu dat de zondagse diensten in de kerk van Burgh in de afgelo pen 35 jaar door precies 263.787 mensen werden bezocht. „Vooral in de zomermaanden zit de kerk erg vol. Er zijn veel vakantiegangers die elke zon dag trouw naar de kerk ko men. Tijdens de kerstzang- dienst op 24 december en de paasdierist is het ook altijd druk. Dan zitten er dik 400 mensen in de kerk, terwijl er 250 plaatsen zijn". De koster heeft het dan druk met de ex tra stoelen die tevoren moeten worden neergezet en het naar een plaats leiden van mensen die aarzelend achterin de kerk blijven staan omdat ze in de drukte zo gauw geen lege stoe len meer zien. Via al die kerkbezoekers heeft de heer Schoonaard in de loop der jaren heel wat contacten ge legd. „Door mijn werk als kos ter heb ik veel vrienden gekre gen en ontzettend veel kennis sen in heel Nederland. Ik vind het leuk om na de dienst buiten op het kerkepad even na te pra ten met de bezoekers". Ook wanneer de koster na de dienst thuis met zijn familie koffie zit te drinken gaan zijn werk zaamheden soms nog door. „Dan gaat de telefoon en krijg ik te horen: Krijn, ik heb mijn portemonnee in de kerk laten liggen. Of mijn handschoenen, een paraplu of een bijbeltje". Ook verzorgde de koster in de loop der jaren vele rondleidin gen in de, uit 1645 daterende kruiskerk. „Veel informatie over de historie van de kerk heb ik via de heer Van Citters en tegenwoordig is er ook een foldertje waarin alle gegevens staan. Dat is gemakkelijk". Behalve de kerk beheert de heer Schoonaard ook nog twee andere gebouwen van de kerk voogdij: het groepsvakantie- huis De Koebel en het bijge bouw van het parochiehuis Re- vasa. Maar 'zijn' kerk heeft een bijzonder plaatsje in zijn hart. Gedurende al die jaren ont brak hij maar zelden bij de zondagse diensten. „Het was bij ons thuis altijd eerst de kerk en dan de kinderen. Ook als we naar Apeldoorn of Rot terdam moesten rijden om bij hen op bezoek te kunnen gaan. Dan stond de auto al buiten klaar om gelijk na de dienst te kunnen vertrekken". Gisteren, woensdag, werd het 35 jarig jubileum van de heer Schoonaard gevierd met een bijeenkomst in de Koebel waarbij veel mensen hem en zijn familie bezochten. Nauwkeurigheid is de lievelingszuster der eerlijkheid. G. Simmons Koster K. Schoonaard. (Foto: Marijke Folkertsma). OOSTERLAND - Enerzijds met trots maar ander zijds ook met „een bloedend hart" heeft de commis sie Kleine Monumenten van de Vereniging Stad en Lande Schouden-Duiveland deze week afstand ge daan van twee inventarisatiemappen waarin de kleine monumenten in Bruinisse, Sirjansland, Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Oosterland zijn vast gelegd. De gelukkigen die deze werkstukken in ont vangst mochten nemen waren burgemeester A. Vo gelaar van Bruinisse en zijn collega A. Bergshoeff van Duiveland. De overhandiging van deze ver- zamelmappen met kleine mo numenten speelde zich af in de Oosterhof in Oosterland waar beide burgemeesters met hun wethouders en gemeentesecre tarissen, bestuursleden van Stad en Lande en leden van de commissie Kleine Monumen ten elkaar ontmoetten. De be tekenis van deze mappen waar in in totaal zo'n tachtig kleine monumenten afgebeeld en be schreven zijn, schetste de voor zitter van deze commissie, drs P. Vleugel. De bijeenkomst in de Ooster hof vormde eigenlijk de bekro ning op het werk dat jarenlang is verricht. Vanaf het moment in '87 dat de commissie Kleine Monumenten uit zijn „win terslaap" ontwaakte is er door de dames De Jonge-Van 't Hoff en Korsten en de heren Ro- meijn en Huibers hard gewerkt om de circa tachtig kleine mo numenten in Duiveland en Bruinisse te fotograferen en te beschrijven. Vleugel vergeleek de definitie van kleine monumenten zoals weergegeven in de Monumen tenwet met de definitie zoals de commissie die hanteert. Vol gens genoemde wet vallen woonhuizen, molens en boerde rijen onder de term Kleine Mo numenten. De commissie klei ne monumenten echter be schouwt allerlei onroerende voorwerpen en ornamentjes van voor 1953 als kleine monu menten. Deze vormen een on derdeel van panden die niet noodzakelijk ook monument behoeven te zijn. Dergelijke kleine monumenten verleven digen niet alleen het stads beeld maar hebben in al hun bescheiden omvang ook een historische waarde. Die waar de moet worden vastgelegd voor het nageslacht. Vandaar ook de activiteiten van deze commissie van Stad en Lande. In Duiveland en Bruinisse zijn ten gevolge van de Ramp van '53 en de Tweede Wereldoorlog veel historische waardevolle objecten verloren gegaan. In het Kunstreisboek voor Zee land worden dan ook slechts de kerken en molens van Ooster land en Nieuwerkerk alsmede ook het Gasthuis in Oosterland vermeld. Over het cultureel erfgoed in Bruinisse en Sir jansland wordt in alle talen ge zwegen. Ook in het Monumen ten Inventarisatie Project Zee land komen Bru en Duiveland er met in totaal drie foto's maar bekaaid af. Rijkere oogst Het jarenlange werk van de commissie Kleine Monumen ten leverde wat dat betreft een rijkere oogst op. In de twee mappen - de een voor Bruinisse en Oosterland en de ander voor Sirjansland, Ouwerkerk en Nieuwerkerk- komen in totaal zo'n tachtig kleine monumen ten aan bod, waaronder onder meer de gevelstenen met de fa miliewapens van de families De Cocq en Hertsbeeck, de le vensboom in de Bruse Oud heidkamer en een tweetal zwartgeteerde boerenschuren waarbij de luikjes voor het drogen van uienzaadbollen in het oog springen. Hoe snel dergelijke monumen ten verloren kunnen gaan bleek wel uit het feit dat in de map twee schuren zijn afge beeld, terwijl er ten gevolge van de storm van vorig jaar nog slechts een overeind staat. Ook de makelaar met uilenga ten van de oude schuur in de Dorpsstraat van Sirjansland is als klein monument beschre ven en gefotografeerd. Vleugel wees er de aanwezigen op dat het vastleggen van ob jecten met historische waarde door vrijwilligers wordt ge daan. Die trekken er met came ra en potlood en papier op uit om informatie te vergaren over de functie van het monument, het vermoedelijke jaartal en materiaal, de eigenaar en an dere bijzonderheden. Kopieën Het overhandigen van de beide boeken gaf niet alleen veel vol doening maar ging Vleugel toch ook wel aan het hart. De exemplaren voor de beide bur gemeesters zijn namelijk enig in hun soort. Voor dit euvel is inmiddels een oplossing gevon den. Stad en Lande zal in sa menwerking met de gemeenten Duiveland en Bruinisse en het streekarchivariaat zorgen voor kopieën van beide werken. De ze kopieën zullen een plaatsje krijgen bij de secretarieën van Bewolkt HET WEER 's Nachts enkele mistbanken en minimumtemp. rond vriespunt. s. Overdag bewolkt, maar droog. /~V Middagtemp. van 6 graden in het -v noordwesten tot 3 graden in het c j zuidoosten. Zuidwestelijke wind, J rond kracht 3. o beide gemeenten en in de open bare en provinciale biblio theek. De medewerkers aan de ze uitgave zullen eveneens een kopie van hun „geesteskind" krijgen. Beide burgemeesters bleken het initiatief van de commissie Kleine Monumenten te waar deren. Burgemeester A. Voge laar van Bruinisse opperde zelfs de gedachte samen met de gemeenteraad onder leiding van een lid van de Kleine Mo numentencommissie een wan deling langs deze historische kleinoden te maken. De eerste afspraken zijn hiervoor inmid dels gelegd. Voor zijn collega Bergshoeff van Duiveland bleek de inven tarisatiemap de ontsluiering van het mysterie van de make laar aan de muur te betekenen. Dat die kleine monumenten in derdaad de moeite van het be houd waard zijn onderstreepte ook voorzitter H. Doeleman van Stad en Lande in zijn dankwoord. Het werk van de commissie Kleine Monumen ten relateerde hij aan de doelstellng van Stad en Lande: het behoud van historisch waardevolle en karakteristie ke elementen op en van Schouwen-Duiveland en het bevorderen van de kennis van het verleden. Dat verleden openbaart zich wat gemakke lijker aan de wandelaar die niet gehinderd door een snel heidsmeter op zijn gemak langs karakteristieke land schappen en fraaie geveltjes kuiert. Voor die groep wil Stad 2n Lande in de toekomst dorps wandelingen uit gaan stippe len. 3 KAMPEREN De Westerschouwse commissie RO reageert verdeeld op toekomst kamperen bij de boer, 4 KERSTMARKT De kerstmarkt in de Grote Kerk te Zierikzee trekt veel belangstellenden. 5 ARCHIEF Het archief in het Brouwse stadhuis is naar verwach ting over vier jaar vol. 9 TAFELTENNIS Paul de Graaf uit Zierikzee neemt deel aan de Neder landse C-kamploenschappen tafeltennis. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Slachtoffer opgenomen in ziekenhuis BRUINISSE - De 22-jarige P. van L. uit Bruinisse moest worden opgenomen in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee vanwege verwondin gen die hij opliep bij openlijke geweldpleging en mishandeling door enkele leeftijdsgenoten in Brui nisse. De politie hield dinsdag de 35- jarige Van den B. uit Heinkens- zand en de 24-jarige D. uit 's- Heerenhoek aan. Zij zouden zich hebben schuldig gemaakt aan de mishandeling die plaatsvond in de nacht van vrijdag op zaterdag. De vechtpartij vond plaats in de Prinses Wilhelminalaan te Bruinisse om ongeveer 01.15 uur. Na cafébezoek werd een personenauto met daarin vier inwoners uit Bruinisse achter volgd door een personenauto waarin Van den B. uit Hein- kenszand en D. uit 's-Heeren- hoek zaten. In de Prinses Wil helminalaan stopten beide auto's. Then P. van L. uitstapte werd hij door de Zuid-Bevelan ders zodanig geschopt en gesla gen dat hij zich onder dokters behandeling moest stellen. La ter werd hij vanwege nierletsel opgenomen in het ziekenhuis in Zierikzee. Beide verdachten zitten momenteel nog ingeslo ten in het politiebureau te Zie rikzee. BROUWERSHAVEN - Dins dagmiddag werd in Brouwers haven dieselolie gestolen uit een geparkeerd staande tank auto. De tankauto stond aan de Schouwsedijk. De hoeveelheid dieselolie die werd gestolen is niet precies bekend. De bena deelde is de heer W. van de V. uit van Brouwershaven. Advertentie Voor: Dakbedekkking Goten in koper en zink Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45,— jaarabonnement 1 169. en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon plaats: handtekening. Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1