Potten voor het goede kerstdoel! College Zierikzee voor subsidie tien mille aan Stichting Kinderopvang Gitaarrock van The Nozems Geen bedrijfsloods sportveld Sirjansland Stropers gepakt Asielzoekers Voor aanschaf van diverse materialen Kerstviering NBvP- Schouwen Vernieling antenne van auto Trap in toeristenpad Bruinisse gemoderni seerd Zaterdag in jongerencentrum Brogum DINSDAG 10 DECEMBER 1991 NR 25066 3 Verwachting t/m zaterdag 14 dec. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht zuid 3 Zonneschijn 10% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 4 graden Windkracht zuidw. 3 Zonneschijn 10% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 4 graden Windkracht zuidw. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 11 dec. Zon op 08.37, onder 16.28 Maan op 11.41onder 21.51 12 dec. Zon op 08.38, onder 16.27 Maan op 11.57, onder 22.59 Eerste Kwartier: 14 dec. (10.31) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De komende nacht wordt het nog wat kouder dan de afgelopen nacht toen het in het binnenland op veel plaatsen 5 6 graden vroor. In de nacht van woensdag op donder dag is op enkele plaatsen nog matige vorst mogelijk, daarna komen de mi nima rond het vriespunt te liggen. Boven Centraal Europa blijft welis waar een hogedrukgebied aanwe zig, maar zwakke zuidwestenwin den kunnen vanaf donderdag wat Oceaanlucht naar ons land brengen. Dat betekent ook toenemende mist- kansen. Vrijdag Zaterdag BRUINISSE - In de nacht van zondag 8 op maandag 9 decem ber zijn door de rijkspolitie te water Bruinisse in samenwer king met de Veldpolitie van de rijkspolitie Middelburg twee oesterstropers in de kraag ge vat. De stropers waren actief op het Grevelingenmeer in de omge ving van Bruinisse. De 27- jarige J. de J. uit Nieuwerkerk en zijn 18-jarige broer J. de J. uit Bruinisse werden aange houden op het moment dat zij hun buit, die bestond uit onge veer 5000 Zeeuwse oesters, aan wal probeerden te zetten. De boot van het duo en de oes ters werden in beslag geno men. De stropers sleepten in het donker met een motorboot een oesterkor over de bodem waarmee ze de buit binnen haalden. De oesters vertegen woordigen een waarde van on geveer f 8000,-. De Platte Zeeuwse Oester is schaars ge worden vanwege de oesterziek te Bonamia Ostrea die de laat ste jaren nogal huisgehouden heeft. Er mag alleen op oesters gevist worden met een speciale vergunning. De gemeente We ster schouw en heeft zich in principe bereid verklaard om met het ministe rie van wvc rond de tafel te gaan zitten voor de opvang van 280 asielzoekers. Binnen kort worden de inwoners van de gemeente door de lokale be stuurders geïnformeerd en aangehoord. Het is te hopen, dat er vanuit de plaatselijke bevolking geen andere dan praktische argumenten op ta fel komen. Laten we de lande lijk zo fel besproken massale opvang van asielzoekers nu eens niet in deze regio voeren. De asielzoekers komen in de Burght, die door mismanage ment in een reeks van jaren ge doemd bleek het onderspit te moeten delven. Het gebouw is er, hopelijk ook de bereidheid. In teveel plaatsen in den lande is de kritiek op de komst van asielzoekers als een automa tisme losgebarsten. Zoveel 'vreemden' in zo'n vredig dorp je. We ster schouwen telt jaar lijks vele tienduizenden vreemden, maar als het met een dikke vakantiebeurs goed toeven is in de Westhoek, dan ook zonder. Want laten we wel wezen. Asielzoekers zijn zo lang de overheid ze niet uit wijst, nog steeds terechte zoe kers. Als je daar als regio een bijdrage aan kunt leveren, dan moet je die met beide handen aangrijpen. Het gemeentebe stuur staat ervoor open en eer lijk gezegd is het niet aanne melijk, dat er noemenswaardi ge kritiek op het beleidsvoor nemen zal komen. Als dat wel het geval is. laat het dan een waardige discussie worden en laat deze regio bespaard blij ven van racistische uitlatin gen. Want die zijn er al vol doende geplaatst tijdens hoor zittingen elders in Nederland. AvdW DEN HAAG - Een 25-jarige Ha genaar is maandagmorgen door brand in zijn woning in de Tweede Lulofdwarsstraat om het leven gekomen. The Nozems. De Brabantse band kreeg be hoorlijk wat naamsbekend heid na het uitbrengen van hun CD Hanging Around die uitge bracht werd in 1990. Onlangs zag een tweede CD onder de ti tel Lovely sort of danger het le venslicht. Punkband The Nozems zijn voortgeko men uit de Hedelse punkband New Annoyance. Met het ver anderen van de naam werd de muzikale aandacht meer ge legd op een stevige, melodieuze gitaar-sound. Hun eerste EP verscheen enkele maanden na de naamsverandering en was in korte tijd uitverkocht. De aandacht van de media was snel gewekt en lovende recen sies Verschenen. Eind '89 wer den opnames gemaakt voor een eerste elpee. Deze stond on der produktionele leiding van Mare de Reus en kreeg de titel Hanging Around. De lp werd goed ontvangen, stond acht weken in Oor's Fata Morgana en was binnen enkele weken uitverkocht. Vanwege dit succes verscheen Hanging Around ook op CD met als bo nus track Nile Song van Pink Floyd. The Nozems speelden zich meer en meer in de picture en in de eerste zes maanden van 1990 werden vijftig optredens geboekt. Het najaar van 1990 werd voornamelijk besteed aan het schrijven van nieuw materiaal. In juni 1991 werd een tour gemaakt door Duits land en Oostenrijk. Dit wordt in 1992, zo is de bedoeling, ver volgd. Ook een bezoekje aan Zwitserland staat op het pro gramma. The Nozems zijn; Helke van de Oord (gitaar en backing vo cals), Corne van Os (bas en bac king vocals), Mario Fraaye (drums en vocals en Hugo Lanz (gitaar en vocals). meester ook van tafel omdat de gemeente Duiveland bereid is een nieuwe ijsbaan aan te leg gen op een lokatie die ongeveer vijftig meter verderop ligt. Hij vertelde dat het Duiveland- se college van b en w zich nog niet heeft beraden over verdere stappen zoals een beroep bij de Raad van State. Eerst wil men overleg voeren met de mensen die het staalcontructiebedrijf momenteel leiden. Zoals be kend is de eigenaar van het be drijf ongeveer enkele weken geleden op nog jonge leeftijd overleden. Bij het eenmansbe drijf werkten inmiddels zo'n dertig mensen. ,,Het is volgens mij nog niet bekend hoe het nu verder moet met het bedrijf. Voor we verdere stappen on dernemen willen we eerst we ten of men de uitbreiding nog wil of kan realiseren". DEN HAAG - Veertig leden van de gemeentepolitie uit Epe hebben op het Binnenhof in Den Haag gedemonstreerd te gen de inkrimping van het korps van 70 naar 29 mensen. ,,Met dat aantal kan van een minimale politiezorg geen sprake meer zijn", stelt het korps in een petitie aan de vas te kamercommissie voor poli tie. De WD-cr Dijkstal nam de petitie in ontvangst. Beroepschrift gemeente Duiveland en firma Hanse afgeivezen SIRJANSLAND - Het dagelijks bestuur van de pro vincie Zeeland heeft een beroepschrift van de ge meente Duiveland en het staalconstructiebedrijf Hanse uit Sirjansland afgewezen. Gs blijven bij hun mening dat uitbreiding van het bedrijf via de bouw van een bedrijfsloods op het voormalige sportveld in Sirjansland ongewenst is. Men denkt dat een derge lijke loods in die omgeving overlast zou veroorzaken in de directe omgeving. De gemeenteraad van Duive- ben kunnen leiden. Als alter- land had geen bezwaar tegen natief oppert men de vestiging de plannen van het staal- van het gehele bedrijf op een constructiebedrijf en was be- bedrijventerrein, reid medewerking te verlenen. De burgemeester van Duive- Maar dat gemeenteraads- land, A. Bergshoeff toonde besluit werd niet goedgekeurd zich in een reactie teleur- door gs. En nu is ook het be- gesteld over het gs-standpunt. roepschrift dat de gemeente en „Wij zijn er van overtuigd dat het bedrijf tegen de beslissing de overlast in de omgeving van van gs indienden afgewezen. het bedrijf juist minder wordt Het provinciebestuur vindt dat dan nu het geval is wanneer tijdens een onlangs gehouden een nieuwe loods wordt ge- hoorzitting geen nieuwe argu- bouwd op het voormalige menten naar voren zijn geko- sportveld". Het nadeel dat de men die tot een herziening van ijsbaan door de bouw zou ver- het gs-standpunt zouden heb- dwijnen is volgens de burge- ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wet houders van de gemeente Zierikzee stelt de gemeen teraad voor een subsidie van tienduizend gulden be schikbaar te stellen aan de. Stichting Kinderopvang Schouwen-Duiveland. Het voorstel komt aan de or de tijdens de gemeenteraadsvergadering van maan dag 16 december. De vergadering wordt gehouden in het stadhuis en begint om 19.30 uur. Het bestuur van de Stichting Kinderopvang heeft een ver zoek om subsidie ingediend voor de aanschaf van diverse materialen. Het gaat onder meer om speelgoed, een twee- lingwandelwagen en een laden- kast en dergelijke. Gevraagd wordt om een financiële bij drage van 14.450 gulden. Extra De gemeenten die in de regio meewerken aan kinderopvang hebben voor hun samenwer king een extra subsidie gekre gen van het ministerie van WVC ter grootte van 14.000 gul den. Men krijgt dat geld alleen onder voorwaarde dat het ook daadwerkelijk voor kinderop vang gebruikt wordt. „Hierbij rijst echter de vraag of volledig aan het subsidiever zoek dient te worden voldaan", aldus het college. „Wij onder schrijven de noodzaak van de aanschaf van diverse materia len, maar zijn huiverig om de totale WVC-subsidie in een keer beschikbaar te stellen". De voorkeur van het college gaat er naar uit'om, omdat men nog in een startperiode zit, wat geld achter de hand te houden. Als argument voor die handel wijze voert het college verder aan dat nog geen inzicht be staat in de definitieve ver bouw- en herinrichtings kosten. „Wanneer deze defini tieve kosten niet binnen het be schikbare budget zijn gebleven dient ook een beroep op dit ex tra WVC-geld te worden ge daan", aldus het college. Met dat in het achterhoofd komt men tot het voorstel om een subsidie van 10.000 gulden be schikbaar te stellen. Verder op de agenda van de ge meenteraadsvergadering het voorstel van het college om een premie(korting) beschikbaar te stellen aan bedrijven en instel lingen die een kindplaats wil len huren. Het gaat om een jaarlijkse korting van 2000 gul den op de feitelijke kostprijs per opvangplaats. De gemeente is verplicht een dergelijke pre mie te verstrekken. Om het houden van literaire le zingen in Zierikzee mogelijk te maken cq te stimuleren stelt het college de raad verder voor een subsidie van maximaal 500 gulden beschikbaar te stellen. Men reageert daarmee op een vraag om subsidie van openba re bibliotheek De Stolpe, Rijksscholengemeenschap Pro fessor Zeeman, Scholenge meenschap Schouwen-Duive land, boekhandel De Vries en de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen. Genoemde instanties/organi saties willen in 1992 gezamen lijk drie literaire lezingen or ganiseren in Zierikzee. Zelf stelt men ook elk een bepaald bedrag ter beschikking voor de uitvoering van dat plan. Het organiserend comité verwacht goede belangstelling voor de lezingen. Desondanks ver wacht men een tekort van zo'n 1900 gulden. Verder op de agenda van de ge meenteraadsvergadering het voorstel van het college om een eenmalige subsidie van 1500 gulden beschikbaar te stellen aan de Stichting Ars Musica. De stichting viert dit jaar het tien-jarig bestaan en dat wil men uiteraard niet ongemerkt voorbij laten gaan. Naast de reguliere concerten staat een bijzondere voorstel ling in de Nieuwe Kerk op het programma. De stichting vraagt de gemeen te om een subsidie van 1500 gulden. Het college staat in be ginsel positief tegenover dit subsidieverzoek. Een en ander is eerder besproken in de com missie financiën en de commis sie cultuur. Beide commissies brachten een positief advies uit. Voor de realisering van een aantal infrastructurele voor zieningen bij het nieuw te bou wen clubhuis van de Mr. Bakker-groep is een bedrag van bijna een ton nodig. Het college van b en w stelt de raad voor dat bedrag beschikbaar te stellen. Ook deze kwestie is reeds eerder in commissiever band besproken. ZIERIKZEE - De afdeling Sehouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt woensdag 18 december haar kerstviering. Tijdens een gezamenlijk diner is er afwisselend samenzang, een optreden van het koor en declamatie. Voor meer infor matie en opgave kan men zich melden bij mevrouw J. de Boer (01110-14270). De nieuwjaarsre ceptie van de afdeling staat ge pland voor vrijdag 13 decem ber. De nieuwjaarsreceptie wordt gehouden in restaurant Mondragon in Zierikzee en be gint om 14.30 uur. ZIERIKZEE - In de nacht van zaterdag op zondag werd in de Haringvlietstraat te Zierikzee de antenne van een personen auto geheel vernield. Daarbij werd ook het dak van de auto beschadigd, De om vang van de schade is onbe kend. De benadeelde is de heer W. J. uit Zierikzee. Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-15071, 01110-12449 (niet voor bezorging). Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling I 45,00 per jaar 1 169,00 losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagk/ant maandag lot 11'J0 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm. „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. BRUINISSE - De wandelroute vanaf Aquadelta naar het cen trum van Bruinisse is door me dewerkers van de buitendienst vernieuwd. ZIERIKZEE - Geld moet je niet oppotten maar moet je laten rollen, anders loopt het radarwiel van de Ne derlandse (marktgerichte) economie vast. Niemand zal het de heilsoldaten van het Leger des Heils in Zierikzee kwalijk nemen dat ze de komende weken (tot donderdag 19 december) dit economische ba sisprincipe maar laten voor wat het is. Voor de kerst viering dit jaar moet er immers geld worden opge pot in de daarvoor bestemde kerstpot. Sinterklaas en zijn gevolg heb ben amper de hielen gelicht of de aandacht richt zich in alle hevigheid op het Kerstfeest. Waar de etalages nog geen kerstversieringen hadden, zijn deze na het vertrek van de Goedheiligman in allerijl aan gebracht en ook het Leger des Heils heeft zijn vaste stekkie voor de kerstpot sinds zaterdag 7 december weer ingenomen. Zaterdagmorgen rond 09.00 uur stond de rode driepoot met pot weer als vanouds op de hoek van de Appelmarkt en Haven plein. Deze keer echter zonder het vertrouwde dennegroen en dat maakte het geheel wel wat kaaltjes. Tot donderdag 19 de cember zullen ongeveer vijf tien tot twintig heilsoldaten en aspirant-heilsoldaten elke don derdag en zaterdag bij de kerst pot de wacht houden. In de donkere en vaak kille da gen voor Kerstmis geen pretje, zo lijkt het, maar heilsoldaat W. P. M. Padmos denkt daar toch wat anders over: ,,We doen het met alle plezier hoor". Met een paar thermosokken, een extra sjaal en het feit dat er na genoeg elk uur een wisseling van de wacht is valt het met dat koulijden nog wel mee. Boven dien wordt de inwendige mens van de heilsoldaten door het echtpaar Quist op temperatuur gehouden met mokken dam pende chocolademelk. Een ge baar dat door de heilsoldaten zeer op prijs wordt gesteld. De gedachte achter de kerstpot verschaft de heilsoldaten bo vendien wat extra warmte. Re gelmatig wijken voorbijgan gers even van het rechte pad om wat kleingeld in de pot te doen. En al die munten samen moeten het korps in Zierikzee voldoende geld opleveren voor de kerstvieringen die ze ook dit jaar weer zullen houden. Met de kerstdagen immers ma ken de heilsoldaten overuren met het bezoeken van zieken, ouderen in verzorg- en ver pleeghuizen en zij die in de kerstnacht moeten werken. Daarnaast worden in het ge bouw van het Leger des Heils ook drie Kerstvieringen gehou den waarbij iedereen welkom is. In de Kerstnacht is er om 23.00 uur een speciale samen komst, terwijl er ook op eerste en tweede kerstdag vieringen zijn die om 11.00 uur (25 decem ber) en 15.00 uur (26 december) beginnen. Voor een extraatje (een kleinig heidje voor diegenen die door de heilsoldaten worden be zocht) is geld nodig en daartoe zijn nogal wat voorbijgangers zaterdagmiddag bereid. Het Leger des Heils staat in Zierik zee goed aangeschreven is de ervaring van broeder Padmos en zijn collega. Regelmatig rin kelt immers de pot en dat ge luid dat af en toe de stemmige klanken van de kerstmuziek overstemt zal vermoedelijk wel blijven klinken op zater dag en donderdag wanneer de heilsoldaten tussen 09.00 en 17.00 uur en donderdagavond tot 21.00 uur trouw de wacht houden bij hun driepoot. Voor het eerst dit jaar weer in het centrum van Zierikzee: de kerstpot. (Foto: Joop van Houdt). De dijktrap aan de Noorddijk ter hoogte van de Beursstraat bij het woonhuis De Zaete die toeristen maar ook bezoekers van en naar de van vele activi teiten bruisende gemeenteha ven toegang biedt is voor de ge bruikers een stuk verbeterd. Trapleuning De entree naar het centrum en de haven werd door de onder houdsdienst van gemeentewer ken voorzien van een stevige nieuwe trapleuning. ZIERIKZEE - Liefhebbers van gitaarrock dienen zich zaterdag onverwijld naar jongerencentrum Brogum in Zierikzee té begeven. Dan namelijk treedt daar de Brabantse rockband The Nozems op. Het concert begint om 23.00 uur. De zaal is open vanaf 21.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3