Nog niet eerder zoveel journalisten in Nederland Kurden vragen aandacht voor hun probleem Bouwwerkgevers houden vast aan sancties tegen ziekteverzuim Maastricht Airport ten onder aan nachtvluchtnorm Kabinet zegt uitbreiding politie en justitie toe Wenskaartenagenda Benzine en diesel morgen twee cent goedkoper In totaal 2000 persmen in Maastricht Tweede dag EG-Top: Erop of eronder Iraaks super kanon vernietigd 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG - De ministers Hirsch Ballin (justitie) en Dales (binnenlandse zaken) hebben maandag in de Tweede Kamer toegezegd in het komend voorjaar voorstellen te doen voor verdere uitbreiding van po litie en justitie in 1993. Hoe groot de uitbreiding zal zijn wilden de ministers nog niet zeggen. Een ruime kamermeerderheid van CDA, PvdA, WD en SGP had om versterking van de po litie gevraagd. In een motie vroegen Stoffelen (PvdA) en Van der Heijden (CDA) om ,,een beduidende verhoging van de politiesterkte". Stoffe len zei ten minste achthonderd politiemensen extra te beplei ten, met de eventueel noodza kelijke gevolgen voor het Openbaar Ministerie. Daar naast vroegen de woordvoer ders van de regeringspartijen om ten minste vijfhonderd ex tra conducteurs en controleurs in het openbaar vervoer. De uitbreiding van het aantal politiemensen en toezichthou ders zou moeten worden gefi nancierd uit de algemene mid delen, inclusief de opbrengst van belastingen en accijnzen. Met deze formulering werd het conflict tussen CDA en PvdA over de financiering beëindigd. De PvdA wilde er de tabaksac cijns voor gebruiken. Hirsch Ballin hield in zijn toezegging een slag om de arm. Verrui ming van de politiesterkte is alleen zinvol als ook de straf vervolging, de berechting en de tenuitvoerlegging van vonnis sen wordt versterkt, aldus de minister. Stoffelen deelde ver der mee dat zijn fractie kan in stemmen met het aanstellen van politie-assistenten. Verder pleitte hij voor een uitbreiding van het budget voor de zogehe ten Halt-bureaus. Dijkstal (WD) vroef onder meer om maatregelen tegen de toename van het aantal roofovervallen. In alle steden met veel overval len zouden naar Amsterdams voorbeeld door de politie roof- bijstandsteams moeten worden gevormd, meende Dijkstal. Van der Heijden maakte duide lijk dat het CDA geen behoefte heeft aan een nationale politie- eenheid voor de bestrijding van de zware misdaad. ,,Het CDA heeft geen behoefte aan een Nederlandse FBI, laat staan een executieve eenheid van Europol. Klaar uit", aldus Van der Heijden. WOERDEN - De werkgevers in de bouw (250.000 werknemers) houden vooralsnog vast aan het bestraffen van ziekteverzuim, maar desondanks is ook de tweede onderhandelingsronde „constructief" verlopen. Werkgevers en bonden zijn het inmiddels eens over het voortzetten van het project voor in dienstneming van tweeduizend langdurig werklo zen. Dit heeft bestuurder G. Wilde man van de Hout- en bouw bond CNV maandag na afloop van het CAO-overleg meege deeld. In de vorige CAO was al afgesproken dat de bouw twee duizend langdurig werklozen zou scholen en gegarandeerd twee jaar werk bieden. Het aantal van tweeduizend is ech ter niet gehaald. De afspraak zal daarom in de nieuwe CAO doorlopen. Over extra inspan- ROTTERDAM - Benzine en dieselolie worden woensdag twee cent per liter goedkoper. Dit hebben marktleider Shell en de Novok, de organisatie van vrije pomphouders, mee gedeeld. De meest voorkomende liter- prijzen aan de zelfbedie- ningspomp worden 1,84 gulden voor super plus loodvrij, 1,80 gulden voor Euro loodvrij, 1,96 gulden voor gelode superbenzi- ne en 113,6 gulden voor diesel. De prijsverlaging is het gevolg van de ontwikkelingen op de internationale produkten- markt in combinatie met de dalende koers van de dollar. ningen voor vrouwen en alloch tonen zijn partijen het nog niet eens. De werkgevers willen de uitkering bij ziekte verlagen van 100 naar 70 procent. De „besparing" van 2,5 procent van de totale loonsom zouden' werknemers in de vorm van een toeslag terugkrijgen. Per ziekmelding willen de werkge vers twee roostervrije dagen schrappen met een maximum van acht per jaar. De werkge vers hebben ondanks deze voorstellen wel de moeite ge nomen om concreet te reageren op de veertien voorstellen van de bonden om ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid te rug te dringen. Volgens een bondswoordvoerder is op de voorstellen „goed beargumen teerd" gereageerd, maar dat heeft er niet toe geleid dat de „arbeidsvoorwaardelijke prik kels" zijn ingetrokken of afge zwakt. Het CAO-overleg in de bouw gaat op 17 december ver der. ROERMOND - Door een breuk in een glasvezelkabel van het PTT-net heeft zich maandag in Midden-Limburg een tele foonstoring voorgedaan. Dat heeft een woordvoerder van PTT-Tblecom meegedeeld. De kabelbreuk ontstond rond half elf bij graafwerkzaamheden in Keipen. Naar schatting heeft dertig procent van de telefoo nabonnees problemen onder vonden. Even na vier uur 's middags waren de moeilijkhe den weer verholpen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE •11 december 06.15 150 12.30 -149 18.40 156 - 12 december 06.40 144 00.35 -105 19.20 148 13.10 -146 ROOMPOT BUITEN 11 december 04.50 150 11.15 -141 17.20 155 23.25 -100 12 december 05.35 141 11.50 -137 18.05 144 BRUINISSE 11 december 06.15 159 00.00 -118 18.55 166 12.30 -155 12 december 06.55 152 00.35 -113 19.30 159 13.05 -151 WEMELDINGE II december 06.20 171 00.05 -123 18.50 176 12.35 -160 12 december 06.55 163 00.40 -119 19.25 167 13.05 -157 Doodtij: 16 december Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 MAASTRICHT - Helemaal zeker weten ze het niet bij de Rijksvoorlichtingsdienst. Maar het zou kun nen dat er nooit eerder zoveel buitenlandse journa listen tegelijkertijd in Nederland zijn geweest. en nabij de 200 nieuwsjagers afgevaardigd. Opvallend is ook het grote aantal Japanse persmensen, ongeveer 75, bij de top. De Russische en Oosteuropese media hebben hun inzet daarentegen betrek kelijk bescheiden gehouden. Het zijn vooral de Joegoslaven (ongeveer 30) die zich richting Maastricht hebben begeven. Hoeveel van hen Serviër, Kro aat danwel van een andere toe komstige nationaliteit zijn, is op grond van de gegevens van de RVD moeilijk te achterha len. In ieder geval zeven van hen hebben zich nadrukkelijk als Kroaat geaccrediteerd, ter wijl slechts een journalist de Sloveense en een de Macedoni sche nationaliteit opgaf. Ook de Baltische staten zijn alle drie met slechts een journalist bij de top aanwezig. Samen met een vijftal Russen verzorgen zij de berichtgeving voor de gehele voormalige Sov jetunie. In totaal zijn er ongeveer 2000 persmensen uit 55 verschillen de landen aanwezig bij de EG- top in Maastricht. Dat is echter niet meer dan een schatting, omdat niet iedereen officieel is geaccrediteerd. Een aantal is speciaal aangesteld om het „randgebeuren" te doen, en daarvoor is toegang tot het per scentrum in het Maastrichtse expositie- en congrescentrum (MECC) niet per se nodig. Meest Nederlanders Onder de geaccrediteerden zijn overigens de Nederlanders met 400 het grootst in aantal. Daar na volgen, het zal de kenners van het debat in Maastricht niet verbazen, de Britten waar van er zo'n 250 in het MECC rondlopen. Ook de Amerikaan se media met een slordige 240 journalisten vertegenwoor digd, nemen deze top erg se rieus. De Duitsers hebben om Vrijwel geheel afwezig is de journalistiek uit de Derde We reld. Afgezien van Japan zijn er uit heel Latijns-Amerika, Azië en Afrika slechts een twintigtal aanwezig. Ongeveer de helft daarvan heeft een Amerikaanse of Britse werk gever. Tevreden Over de organisatie van het perscentrum is - de gebruikelij ke dosis beroepscynisme in aanmerking genomen - met na me de schrijvende pers over het algemeen zeer tevreden. De communicatievoorzieningen (telefoons, faxen etcetera) lij ken ruim voldoende aanwezig en functioneren naar behoren. Ook de voor kranten en pers bureaus gereserveerde werk plekken ontmoeten door de bank genomen slechts lof, hoe wel het er volgens sommige, wat later gearriveerden best wat meer hadden mogen zijn. Serieuze klachten komen voor al uit de hoek van de fotogra fen en cameramensen die steeds in pools naar het Gou vernement en de lunch- en di- nerlokaties worden vervoerd om hun plaatjes van de EG- leiders te schieten. Daarbij gaat het nog wel eens mis, zo als zondagavond toen de Britse premier Major aan de voor de visuele pers verkeerde kant van het vliegtuig uitstapte. Maandag stonden twee bussen vol fotografen en cameramen sen klaar om naar het kasteel Neercanne af te reizen, alwaar koningin Beatrix met de EG- leiders de lunch zou gebruiken. Op het laatste moment oor deelde de vorstin echter dat het buiten toch wat te koud was en besloot men de foto- en camera sessie naar binnen te verplaat sen. Daar was echter slechts plaats voor tien mensen, zodat de bussen alsnog moesten wor den ontruimd. Daarbij kwam het zelfs tot een handgemeen tussen een motoragent en een Spaanse fotograaf, die weiger de de bus te verlaten. Maar met het eten, dat bij de vorige EG- top in Maastricht in 1981 tot een bovengemiddeld aantal ge vallen van buikloop aanlei ding gaf, is tot nu toe niets aan de hand geweest. WASHINGTON - De rol van Europa bij de vredesonderhan delingen in het Midden-Oosten wordt voor de Verenigde Sta ten belangrijker nu de effectie ve rol van de Sovjetunie als co- sponsor van de vredesbespre kingen wegvalt. MAASTRICHT - De topconfe rentie van de twaalf landen van de Europese Gemeenschap in Maastricht is vanmorgen even na 9.30 uur onze tijd her vat. De ministers van finan ciën van de Twaalf moeten vanochtend op de tweede dag van de conferentie een besluit nemen over de tekst die voor ligt over het verdrag voor een Economische en Monetaire Unie. Dit verdrag stelt een „onom keerbaar proces" in werking dat moet leiden tot één Europe se munt, de ecu, voor uiterlijk januari 1999. Overigens blijft het Verenigd Koninkrijk een zwaar voorbehoud maken bij de afspraak. Maar de grootste knelpunten, waardoor de co- nefrentie wel eens tot laat in de avond zou kunnen duren, lig gen op het terrein van het ver drag voor de Europese Politie ke Unie. Het gesprek daarover verliep maandag uiterst moei zaam. Wel werd een bezwaar van de Britten uit de weg ge ruimd. Het door Londen veraf schuwde „F-woord" (de ver wijzing naar de „federale roe ping van de Unie) werd ge schrapt. Maar de hobbel van de zogeheten „cohesie", EG- jargon voor de geldstroom die in de EG van noord naar zuid moet ontstaan om de armere EG-Iidstaten in staat te stellen hun economieën meer in de pas te brengen met die van de rij kere landen, ligt nog in zijn volle omvang op tafel. DEN HAAG - De luchthaven van Maastricht, gele gen bij Beek, sterft een langzame dood als gevolg van de strenge geluidsnorm die geldt voor nacht vluchten en het ontbreken van een landingsbaan met voldoende lengte om zwaar beladen vracht vliegtuigen vol te laten opstijgen. Dat is de strekking van een rapport dat de branche organisatie van luchtvracht vervoerders ATAN en de orga nisatie Nederland Distributie land hebben laten opstellen door de leerstoel Luchtvaarte conomie aan de Universiteit van Amsterdam. Het rapport wordt dinsdag aangeboden aan BAGHDAD - Irak heeft zijn beruchte superkanon „Dooms day" vernietigd. Dat heeft VN- functionaris Patrice Palanque maandag, vlak voor zijn ver trek uit Baghdad, verklaard. Het superkanon, dat nabij Is- kandariyah, 50 kilometer ten zuiden van Baghdad stond op gesteld, had een bereik van 1.000 kilometer zodat Israël en de overige landen in het Midden-Oosten geraakt zou den kunnen worden. Palanque zei met zijn team van elf VN- experts bij de laatste fase van de vernietiging aanwezig te zijn geweest. Iraakse deskun digen hadden het meeste al vernield voordat de VN- experts arriveerden, aldus Pa lanque. De laatste fase van de sloopwerkzaamheden betrof de vernietiging van de te- rugslagveer van de kanon. De componten van twee 1.000- mm superkanonnen zijn even eens vernield, aldus Palanque. de Tweede-Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat en aan de waarnemend gouver neur van Limburg, drs. J. Pleu- meekers. Volgens de opstellers is de stiefmoederlijke bejegening van de luchthaven Maastricht door de overheid ten opzichte van Schiphol het gevolg van het ontbreken van een „natio naal luchthavenbeleid". Elke uitbreiding van een regionale luchthaven in Nederland wordt getoetst aan de betekenis er van voor Schiphol, aldus het rapport over de economische betekenis van Maastricht Air- port. De luchthaven bij Beek is evenwel niet zozeer concurrent van Schiphol, maar vervult in de Nederlandse context veeleer een aanvullende functie voor de nationale luchthaven, me nen de opstellers. Zo is het voor de zogenoemde „integrators" niet zozeer belangrijk om op een grote luchthaven te zitten waar veel goederenstromen el kaar kruisen, maar om in hun eigen netwerk een geografisch zo gunstig mogelijke plaats te kiezen waar de pakketjes die zij wereldwijd van voordeur tot voordeur bezorgen, kunnen worden overgeslagen van vrachtauto's op vliegtuigen of omgekeerd. Integrators hebben hun eigen, opzichzelf staande, wereldwij de netwerken. Vanwege de be perkingen die op Maastricht gelden is de expressvervoerder Pandalink echter van Beek naar Zaventem (Brussel) ver huisd terwijl Elan en XP zijn uitgeweken naar de naburige luchthaven van Keulen. Emery Worldwide zit „nog" op de luchthaven van Maastricht, maar vertrek „is onvermijde lijk". Ook zoq. de luchthaven een belangrijkere rol kunnen spelen in het vakantievervoer. Chartervluchten moeten vaak 's morgens heel vroeg vertrek ken en daardoor stuiten lucht vaartmaatschappijen die char ters uitvoeren vaak op de nachtvluchtbeperking die er geldt. Volgens het rapport heeft de strenge nachtvlucht normering en de geringe baan- capaciteit reeds 1250 arbeids plaatsen gekost. Het is echter mogelijk de huidige werkgele genheid te laten verviervoudi gen tot 5.350 arbeidsplaatsen door de luchthaven aantrekke lijk te maken voor de integra tors. Er moet dan snel een soe peler geluidsnorm voor de nachtelijke uren komen alsme de een extra start- en landings baan, in oost-westelijke rich ting die aanzienlijk langer is dan de huidige noord-zuid- baan. MAASTRICHT - Naar schatting 150 Kurden, in hoofdzaak woonachtig in Nederland, hebben maan dagmiddag even gedemonstreerd in Maastricht. Zij mochten niet zoals aanvankelijk in de bedoeling lag een mars naar het Vrijthof houden, maar kregen slechts toestemming voor een korte protestoptocht rond het station. Aan het eind daarvan bood een kleine delegatie in het Europa paviljoen op het Vrijthof aan staatssecretaris Dankert van buitenlandse zaken een petitie aan. Eén van de leiders van de betogers dr. Jamil Sharaf die al geruime tijd in Nederland woont, zei te hopen dat de Eu ropese top uitzicht zal bieden op een oplossing voor de Kur- dische kwestie. 25 Miljoen Kur den worden in vier landen, Turkije, Iran, Syrië en Irak on derdrukt en vervolgd. Daaraan moet een eind worden gemaakt aldus de petitie. De veilig heidszone voor Kurden in het noordelijk deel van Irak, zo luidt een andere eis, moet uit gebreid worden van de 36ste naar de 35ste breedtegraad. Bovendien behoort de Europe se Gemeenschap te bewerkstel ligen dat de Kurdische kwestie op een internationale conferen tie van de Verenigde Naties aan de orde wordt gesteld. Ook dient Saddam Hussayn zijn jaarlijkse boycot tegen de Kur den in Irak te beëindigen. Tur kije moet eveneens tot de orde w,orden geroepen. In dat land evenals in Iran, Syrië en Irak zullen de mensenrechten ook voor de Kurden moeten gelden. De betoging is vreedzaam ver lopen. ZIERIKZEE - Het comité Kinderpostzegels is inmiddels gestart met de verkoop van de wenskaartenagenda. Belangstellenden hiervoor kunnen van maandag tot en met vrijdag terecht in het Zierikzeese postkantoor van 09.00-11.30 uur en van 13.30-16.30 uur. De wenskaartenagenda kost zeven gulden en vijftig cent. Het comité gaat ook gewoon door met de verkoop van kinder postzegels en wenskaarten. Een deel van de opbrengst komt zo als bekend ten goede aan projecten voor kinderenook in de ei gen regio. Tot 15 december Zierikzee Fototentoonstelling Aruba en Nederlandse Antillen in De Stolpe. Tijdens openingstij den. Woensdag 11 december Zierikzee Kerstmarkt in Nieuwe Kerk. 13.00-17.00 uur. Mini-instuif voor kionderen van 5 tot 7 jaar. Driehoek. 14.00 tot 16.00 uur. Show- en verkoopmiddag feestkleding. Lichtboei. 14.00 tot 16.00 uur. Dreischor Nutsavond Tot nut en genoegen in dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 12 december Zierikzee Kerstmarkt in Nieuwe Kerk. 10.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Fakkeloptocht Amnesty Inter national. Vanaf ingang Grote Kerk Kerkhof. 19.15 uur. Borstvoedingsinformatie avond. Schouwenbank 111. 20.00 uur. Vrijdag 13 december Zierikzee Kerstmarkt in Nieuwe Kerk. 13.00-17.00 uur. Officiële opening kinderdag verblijf en gastouderbureau Petteflet. Scheldestraat 7.14.00 uur. Open dag kinderdagverblijf en gastouderbureau Petteflet. Scheldestraat 7. Van 15.30 tot 17.00 uur. Zaterdag 14 december Zierikzee Kerstmarkt in Nieuwe Kerk. 10.00-16.00 uur. The Nozems. Brogum. 21.00 uur. Dinsdag 17 december Haamstede Kerstviering Ned. Vereniging van Huisvrouwen in Gerefor meerde kerk. 14.00 uur. Woensdag 18 december Zierikzee Officiële afscheidsbijeen komst en receptie D. D. J. van der Poel. Vierschaar stadhuis. 14.00 uur. Kerstmiddag voor ouderen. Nederlands Hervormd Kerk centrum. 14.30 uur. Nieuwerkerk Kerstmiddag voor ouderen in dorpshuis. 14.00 uur. Donderdag 19 december Kerkwerve Kerstmiddag bejaardensoos. 't Zuudènde. 14.30 uur. Nieuwerkerk Kerstavond NBvP. Dorpshuis. 19.30 uur. Vrijdag 20 december Zierikzee Roland van Rillaer. Brogum. 21.00 uur. Zaterdag 28 december Zierikzee Roots Syndicate. Brogum. 21.00 uur. Woensdag 1 januari Zierikzee Nieuwjaarsnachtfeest. Bro gum. 21.00 uur. Dinsdag 7 januari Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Zaterdag 11 januari Zonnemaire Oud papieractie. In kern en omstreken. Vanaf 9.30 uur. Woensdag 15 januari Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 21 januari Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 29 januari Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 4 februari Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde 14.30 uur. Woensdag 12 februari Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2