Amnesty International: dertig jaar actie gewetensgevangenen Begroting Brouwershaven graag eerder behandelen Vier verzoeken om bijdrage ontwikkelingssamenwerking Dinsdag 10 december Dag van de Rechten van de Mens Wens CDA, PvdA en RPF/SGP/GPV Nog te vroeg voor knallen Brouwershaven heeft potje van f 3650,- MAANDAG 9 DECEMBER 1991 NR 25065 9 ZIERIKZEE - „Zo maar" gearresteerd worden of ja renlang proberen te overleven in een smerige gevan genis enkel en alleen omdat je politieke of gods dienstige overtuiging, je huidskleur of ethnische af komst de machthebbers een doorn in het oog is. Een moeilijk voor te stellen iets, dat anno 1991 helaas bittere realiteit is. Overal op de wereld worden men senrechten op grove en op subtielere wijze met voe ten getreden en daar probeert Amnesty Internatio nal al dertig jaar lang wat aan te doen. 10 december 1948. Zo'n hon derdvijftig landen die verte genwoordigd zijn in de Alge mene Vergadering van de Ver enigde Naties ondertekenen de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, waarin allerlei essentiële rechten zoals vrijheid van meningsuiting en godsdienst worden gewaar borgd. Daarnaast worden door de VN op basis van deze ver klaring ook nog eens twee ver dragen vastgesteld, waarvan een over Burgerrechten en Poli tieke Rechten. Landen die deze verdragen hebben ondertekend hebben zich daarmee wettelijk verplicht om deze rechten te respecteren. In de praktijk blijkt het echter een moeilijke opgave voor machthebbers te zijn om hun onderdanen die vrijheden en rechten te gun nen. Overal in de wereld im mers zuchten mensen omwille van hun politieke of gods dienstige overtuiging, hun huidskleur, taal of ethnische afkomst in smerige kerkers zonder dat ze ook maar enig uitzicht op een eerlijk proces hebben. Overal ook ter wereld voeren meedogenloze handlan gers van totalitaire regimes de meest weerzinwekkende mar telpraktijken uit op hun mach teloze medemens. Maar ook op subtielere wijze wordt de Uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens en de bij behorende verdragen met voe ten getreden. Dat dergelijke misstanden meer en meer in de publiciteit komen is ongetwijfeld toe te schrijven aan het werk van Amnesty Internional, een in ternationaal opererende orga nisatie die zich het lot van ge wetensgevangenen aantrekt en die dit jaar precies dertig jaar bestaat. Een klein berichtje in the Observer eind 1960, over twee Portugese studenten die hun dronk op de vrijheid met gevangenisstraf moesten beko pen was in feite het begin van Amnesty International. Dit be richt zette de Engelse jurist Pe ter Benenson aan het denken over het ondernemen van actie tegen dergelijke wantoestan den. Samen met een aantal col lega's zette Benenson de actie Appeal for Amnesty 1961 op, een actie die zich richtte op ge wetensgevangenen en die 28 mei 1961 van start ging. Belangstelling Een oproep van de jurist in the Observer waarin hij de mensen opriep om regeringen een jaar lang te bestoken met verzoeken om gewetensgevangenen in hun land vrij te latei), leverde een overweldigende hoeveel heid reacties, ook uit het bui tenland, op. Eind 1961 toen het einde van Appeal for Amnesty in zicht kwam werd dan ook besloten om de actie een per manent vervolg te geven in de vorm van de oprichting van een politiek neutrale en onafhan kelijke organisatie voor gewe- die gevangenen niet alleen uit Latijns-Amerika, Azië en Afri ka maar ook uit het inmiddels ter ziele gegane Oostblok geko zen. Deze politieke neutraliteit levert overigens op zijn beurt ook weer weieens wat kritiek op. Sommige sceptici menen im mers dat mensenrechtenschen dingen in bepaalde landen zul len blijven voortbestaan zo lang de politieke structuur niet wordt veranderd en de macht hebbers stevig in het zadel blij ven zitten. RAN-werk De schrijf avonden van Am nesty waarbij iedereen aan de hand van voorbeeldbrieven re geringen kan verzoeken gewe tensgevangenen vrij te laten, zijn vanuit Haamstede over na genoeg alle kernen op Schou- wen-Duiveland uitgewaaierd. Behalve dit schrijfwerk waar bij de aandacht zich concen treert rond een drietal met na me genoemde gewetensgevan genen houdt de Amnesty-groep Schouwen-Duiveland zich nu ook bezig met het zogeheten RAN-werk, waarbij RAN staat voor Regio Aktie Netwerk. De ze opzet, die in de plaats is ge komen van het vroegere adop- tiewerk biedt het voordeel dat de aandacht zich niet direct richt op een gevangene maar op de regeringen in die regio die de mensenrechten schenden. Deze kunnen van Amnesty re gelmatig brieven verwachten waarin geëist wordt dat er een einde komt aan dergelijke ver grijpen. Op dit moment richt de aandacht zich op Oost- Afrika en dan met name Kenia, waar de vrijheid van mening suiting de laatste jaren meer en meer aan banden wordt ge legd. Landenactie Aan de hand van een actie kalender" die door het hoofd kantoor van Amnesty in Lon den wordt opgesteld kunnen de plaatselijke en regionale Am- nesty-groepen bovendien nog een keuze voor een andere actie maken. Een van die acties is de landenactie, waarbij deze keer extra aandacht wordt gevraagd voor Peru. Deze actie die eind november van start is gegaan richt de aandacht op de moei lijke omstandigheden van de Peruaanse bevolking. DeZe dreigt vermorzeld te worden door het geweld van enerzijds het leger en anderzijds het ge wapend verzet. Deze penibele situatie heeft al vele slachtof fers geëist en ook zij die zich opgeworpen hebben als verde digers van de mensenrechten Een bekende activiteit van Amnesty: schrijf avonden. (Archieffo^ to). BROUWERSHAVEN - Kan het in het vervolg niet wat sneller? Die vraag stellen zowel CDA als PvdA en GPV/SGP/RPF in Brouwershaven zich in hun al gemene beschouwingen wat betreft de hun inziens wat late behandeling van de begroting voor 1992. Volgens de PvdA is december een te drukke periode om een begroting te behandelen. Bo vendien beschouwen de Brouwse sociaaldemocraten het uitstippelen van beleid een moeilijke opgave omdat de re kening over 1990 nog niet ge reed is. Het zou immers kun nen zijn dat bij gebrek aan ac tueel cijfermateriaal plannen worden beraamd die financieel gezien niet haalbaar zijn. Dat de begroting nu weer in decem ber wordt behandeld, terwijl volgens het CDA toegezegd was dat dit in oktober of no vember zou gebeuren vinden de christendemocraten niet ac ceptabel. Het CDA wenst van het college dan ook de garantie dat dit volgend jaar niet weer gebeurt. Ook de fractie van SGP/GPV/ RPF heeft opmerkingen over het ontbreken van recente cij fers voor het toetsen van de be groting. Ondanks dat dit meer- Na de behandeling van de ge meentebegroting voor 1992 met de daarbij behorende meerja renplanning voor de periode '92 tot en met '95 komen onder meer de verzoeken om een bij drage uit de reserve voor ont wikkelingssamenwerking aan de orde. Voor dit doel heeft de gemeente voor 1991 3650 gul den gereserveerd. Een van de aanvragers is de basisschool De Schouw in Brouwershaven. maals is toegezegd is het dit jaar niet gebeurd. De fractie baseert zich bovendien op de nieuwe gemeentewet waarin onder meer wordt bepaald dat beleidsorganen (in dit geval raadsleden) de mogelijkheid moeten hebben om na te gaan of middelen efficiënt zijn ge bruikt. Daarvoor moet de raad echter tijdig over essentiële in formatie (cijfers) kunnen be schikken. Het uitblijven van de rekeningen past in dit ver band niet, vindt deze confessi onele fractie. Voorlichting- De fractie van de WD consta teert in haar algemene be schouwingen dat de voorlich ting aan de burgers, buiten de gebruikelijke raadsverslagen om, op een laag pitje staat. „Geruime tijd is deze bijna ni hil" vinden de liberalen die van het Brouwse college spoe- Deze heeft de gemeente om een bedrag van 1500 gulden ge vraagd. Dit bedrag is gewenst voor het financieren van de op leiding van zes verpleegkundi gen. Door middel van acties heeft het schoolbestuur zelf ook 1500 gulden ingezameld zo dat in totaal twaalf jongeren in Malawi tot verpleegkundige kunnen worden opgeleid. De openbare basisschool De Schoener heeft zelf 650 gulden tensgevangenen, Amnesty In ternational. Een organisatie die zich bij het uitoefenen van haar taak enkel moest laten leiden door de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens. Regio Ongeveer zeven jaar later kreeg deze organisatie ook in Nederland vaste voet aan de grond. Vanuit Amsterdam wer den overal in den lande afde lingen opgericht en ook Schouwen-Duiveland kreeg in 1977 een eigen afdeling. Deze afdeling vloeide voort uit het initiatief van de Werkgroep voor Vrede van de Gerefor meerde kerk in Haamstede, die in het kader van de Vredes- week een informatie-avond over Amnesty International or ganiseerde. De Schouwen- Duivelandse bevolking moest er wel even aan wennen. Dit omdat sommigen achter Am nesty International een linkse organisatie vermoedden. Hoe zeer Amnesty ook haar best doet om haar onpartijdige en onafhankelijke positie te be klemtonen, zijn er ook nu nog mensen die - ten onrechte overi gens - denken dat Amnesty In ternational een politiek kleurtje heeft, is de ervaring van Betty Blikman en Ad Sla ger van de Amnesty-groep op Schouwen-Duiveland Vrijwilligers Zo'n achttien vrijwilligers zijn in hun vrije tijd bezig met het werk van Amnesty Internatio nal op Schouwen-Duiveland. Eén van de meest bekende acti viteiten zijn de maandelijke schrijf avonden waarbij men aan de hand van voorbeeld brieven kan schrijven naar drie gevangenen die per maand wis selen. Om de politieke neutra liteit te onderstrepen worden dig enkele voorstellen ver wachten. Het CDA oppert in zijn algeme ne beschouwingen al een idee hiervoor, namelijk het uitge ven van een eigen bulletin (bij voorbeeld een aan beide zijden bedrukt A4-tje) dat huis-aan- huis wordt verspreid. Het plaatsen van het wapen van de gemeente bij de toegangswe gen naar Brouwershaven - een idee van de PvdA - valt wel licht onder het hoofdstuk pro motie. Discriminatie Over de afname van het vanda lisme zijn de sociaaldemocra ten goed te spreken. Daarte genover uiten zij hun zorg over het toenemende racisme in het buitenland. De PvdA beklem toont dan ook dat de gemeen ten heel erg alert moeten zijn op mogelijke verschijnselen van discriminatie. Kleine kernen Alle Brouwse fracties wijden in hun algemene beschouwin gen een passage of enkele zin- vergaard voor een project van Artsen zonder Grenzen in Cam bodja. De ouderraad zou graag zien dat de gemeente Brou wershaven dit bedrag aanvult met een bijdrage. De derde die een beroep doet op het ontwik- kelingssamenwerkingspotje is de Brouwse PvdA-ófdeling. Deze vraagt steun voor het pro ject van de Novib in de Indiase deelstaat Gujarat. Dit project is opgezet door een vrouwenor ganisatie maar richt zich op het verbeteren van de levens omstandigheden van alle ge zinsleden. Inmiddels is een ac tie onder de PvdA-leden in Brouw gehouden, die naar ver wacht een bedrag van zo'n drie honderd gulden op moet leve ren. Het bestuur van de afde ling zal dit verdubbelen maar vraagt ook de gemeente om een gift. nen aan de problematiek van ,de kleine kernen. Wat betreft de leefbaarheid in die kleine kernen bepleit de VVD goed openbaar vervoer. Hiervoor is het zaak dat de huidige dienstregeling zoals de ZWN die uitvoert op peil wordt ge houden. Wat de leefbaarheid van Noordgouwe betreft heeft het CDA enige zorg, omdat deze sterk wordt bedreigd. Ander zijds plaatst het CDA wel een kanttekening bij uitbreiding van het dorpshuis in Zonne- maire en de nieuwbouw van een ontmoetingscentrum in Dreischor. „Hierbij moet goed worden overwogen of investe ren in een speciale ruimte voor het af en toe houden van een spreekuur door een huisarts wel zinvol is, gezien de steeds groter wordende mobiliteit van de samenleving" aldus de christendemocraten. Iets anders denken de sociaal democraten daarover. Voor de leefbaarheid van een kleine kern is het spreekuur van de huisarts erg belangrijk. De PvdA is dan ook bezorgd over de geruchten dat het voortbe staan van de spreekuren in< Zonnemaire en Dreischor twij felachtig is. Het mogelijk ver dwijnen van een winkelvoor ziening in Noordgouwe bete kent bovendien een beperking van de leefbaarheid voor die kern. Voor de SGP/GPV/RPF- fractie telt het behouden en zo mogelijk ook versterken van het voorzieningenniveau zoals het behoud van de laatste win- De vierde aanvraag betreft een verzoek van de kerngroep Tb- kenen van Hoop. In een jaar tijd heeft de werkgroep zelf een bedrag van 2673 gulden bij eengebracht voor ontwikke lingshulp. Ook de gemeente wordt gevraagd voor de ko mende vier kwartalen een be drag van ongeveer negenhon derd gulden beschikbaar te stellen. Op grond van de hier voor vastgestelde criteria en richtlijnen willen b en w aan deze verzoeken gehoor geven. Stadsvernieuwing In vergelijking met vorig jaar krijgt de gemeente Brouwers haven in 1992 37.744 gulden minder voor het uitvoeren van projecten in het kader van de stads- en dorpsvernieuwing. Volgens de berekening zal de gemeente Brouwershaven het komend jaar moeten doen met 322.980 gulden. Voor de beste ding van deze gelden heeft het college een aantal projecten in gedachten. Voor woningverbetering in de sociale sector denkt het college kei, het dorpshuis, de school, het rijdende postkantoor en de rijdende bibliotheek. Fietsers Het feit dat het college de vei ligheid van de fietsers wil aam pakken heeft de WD ver heugd. Als eerste voorzet lan ceren de liberalen het idee om op het traject Dreischor- Schuddebeurs onder aan de Zuiddijk en Roterijdijk een fietspad aan te leggen. Een soortgelijk idee kan ook voor het gedeelte tussen Zonnemai re en Brouwershaven worden uitgewerkt. Voor het realiseren van beide ideeën zou b en w een beroep kunnen doen op een bijdrage uit de provinciale fietspadenpot voor lokaal en recreatief verkeer. De liberalen vinden dat b en w bovendien ook de provincie moeten over tuigen van de noodzaak van een fietspad langs de provin ciale weg Zonnemaire- Noordgouwe. Plastic Hoe zit dit? Dit vraagt het CDA zich af wat betreft „de terug keer van het plastic". De christendemocraten wijzen het college erop dat de gemeente raad vorig jaar besloten heeft tot de aanschaf van een nieuw inbindapparaat waardoor het gebruik van plastic kaften niet langer nodig zou zijn. De raadsstukken van september werden dan ook zonder plastic 11.800 gulden nodig te hebben, voor woningverbetering in de particuliere sector wordt ge dacht aan een bedrag van 125.000 gulden, ook is het aan tal aanvragen in deze sector het afgelopen jaar licht afgeno men. Vijftig mille wil het colle ge reserveren voor de restaura tie van woonhuismonumenten terwijl 29.000 gulden nodig zal zijn voor verhuis- en herinrich tingskosten bij renovatie van woningen. Een aanzienlijke hap uit het beschikbare bedrag van ruim drie ton vormt de woonbuurtverbetering. Hier voor willen b en w 107.180 gul den vrijhouden. Onroerend goed- belasting Voor de onroerend goedbe- lasting is een nieuwe verorde ning opgesteld omdat de ge meente met ingang van vol gend jaar zowel heffing, inning als invordering van de onroe rend goedbclasting moet gaan verzorgen. Dit heeft echter geen financiële consequenties voor de inwoners van Brou- hebben het daar zwaar te ver duren. Fakkeloptocht Een jaarlijks terugkerend eve nement dat altijd rond 10 de cember, de Dag van de Rechten van de Mens, wordt gehouden, is de fakkeloptocht, Waarbij le den van Amnesty en sympathi santen met fakkels door de Zie- rikzeese binnenstad trekken. Daarbij voorafgegaan door monotoon tromgeroffel. Deze fakkeloptocht, die dit jaar op donderdag 12 december wordt gehouden en die het werk van Amnesty nog eens extra in de publiciteit brengt vormt een wat lugubere aanblik, zeker wanneer men daardoor eens even nadenkt over de praktij ken die machthebbers er soms op nahouden om de massa's monddood te maken en te hou den. Werk Hoewel Amnesty International in de loop van dertig jaar uit gegroeid is tot een wijdvertak te organisatie met vertegen woordigingen in meer dan zestig landen ziet het ernaar uit dat Amnesty International nog voor jaren werk heeft. Hoewel Betty Blikman en Ad Slager stellen dat het moeilijk vast te stellen is of het aantal mensenrechtschendingen nog toeneemt - dergelijke wan toestanden komen nu duidelijk meer in de openbaarheid - valt er nog genoeg te doen. Niet al leen voor Amnesty Internatio nal maar ook voor individuele burgers voor wie kritiek uitoe fenen op machthebbers de ge woonste zaak van de wereld is. Zij kunnen deze maand bij voorbeeld hun minder bevoor rechte medemens elders op de wereld een hart onder de riem steken door mee te doen aan de Groet-actie van Amnesty Inter national waarbij een wens kaart kan worden verstuurd naar een gevangene. Dit in te genstelling tot andere acties waarbij de verzoekbrieven aan de regeringen worden gericht. Wie het werk van Amnesty op Schouwen-Duiveland mee wil helpen uitbouwen kan voor in formatie contact opnemen met Betty Blikman, telefoon 01110- 16349. omslag gepresenteerd. Een maand later zijn deze stukken echter aan de. voorkant op nieuw van plastic voorzien. Dit is volgens de christendemocra ten niet in overeenstemming met het raadsbesluit van vorig jaar. Voor het CDA is het dan ook onaanvaardbaar dat na een jaar de zaak nog niet is ge regeld. Subsidiebeleid VVD, CDA en SGP/GPV/RPF pleiten in hun beschouwingen ook voor het opstellen van dui delijke criteria voor de beoor deling van subsidie-aanvragen. De WD zou het in dit geval een goede zaak. vinden dat er en nieuwe welzijnsnota wordt op gesteld, waarin dit onder meer wordt uitgewerkt. Hierdoor is het beter mogelijk om zaken op elkaar af te stemmen. Het zou volgens de VVD ook niet ver keerd zijn om het huidige be stand van subsidie-aanvragers eens door te lichten. Subsidiebeleid aan te bevelen Een samenhangend subsidie beleid is volgens de SGP/RPF/ GPV-fractie aan te bevelen. Dit mede omdat in het afgelopen jaar 100.000 gulden meer is uit gegeven dan begroot. Men kan zich afvragen of het effect van deze subsidies in verhouding staat tot de kosten die verbon den zijn met de uitvoering van deze subsidieverzoeken. wershaven, want ook al kent Brouwershaven (samen met Westerschouwen) de laagste ta rieven voor onroerend goed, de tarieven zullen vooralsnog niet worden verhoogd. Den Osse Recreatiepark Port Greve bv wil 39 zomerhuizen en twee dienstwoningen bouwen op het terrein van Den Osse. Deze dienstwoningen zijn gepland voor een gebied dat de bestem ming groenvoorzieningen heeft. Voor veiligheid en doel matigheid is die lokatie vol gens b en w het meest geschikt. Het merendeel van de geplan de zomerwoningen kan zonder meer worden gebouwd omdat het bestemmingsplan hiervoor ruimte biedt. Voor vier wonin gen geldt die mogelijkheid ech ter niet. Door uitbreiding van de bestemming woon doelein den kan dit probleem worden opgelost. B en w houden de raad voor dat nu een voorberei- dingsbesluit moet worden ge nomen zodat een aanvraag snel kan worden afgehandeld. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. -4 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht zuido. 3 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht zuid 3 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 20% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 6 graden Windkracht zuidw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 10 dec. Zon op 08.36, onder 16.28 Maan op 11.23, onder 20.42 Eerste Kwartier: 14 dec. (10.31) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt koud. Een om vangrijk hogedrukgebied met zijn centrum boven Polen, zorgt het ko mend etmaal bij ons voor een oost tot zuidoostelijke luchtstroming. Hiermee stroomt koude lucht naar ons land. Vannacht gaat het licht vriezen en morgenmiddag heeft de temperatuur moeite boven het vries punt uit te komen. In de stroming drijven wolkenvelden mee, maar het blijft droog. Ook woensdag komt nog meest lichte vorst voor, maar vanaf donderdag draait de stroming naar zuidwest en gaat de tempera tuur weer omhoog. AMSTERDAM - In Amsterdam zijn zondag de zogeheten de cembermoorden in Suriname herdacht. De herdenking vond plaats bij het Surinaamse con sulaat in Buitenveldert-, waar ongeveer dertig mensen deel namen aan een fakkeloptocht, en tijdens een bijeenkomst in de Mozes en Aaronkerk aan het Waterlooplein. APELDOORN - Prins Pieter Christiaan wordt op dinsdag 10 december beëdigd als reserve- officier van de Koninklijke Marechaussee. ZIERIKZEE - Knallend het nieuwe jaar in begint voor een aantal mensen steeds eerder. Met name in Zierikzee was dat goed merkbaar. Zaterdag 7 de cember kwamen bij de politie dan ook diverse klachten bin nen. Door gerichte surveillan ces probeert de politie paal en perk te stellen aan deze over last. Diegene die wordt be trapt op het bij zich hebben of afsteken van vuurwerk krijgt een proces-verbaal en raakt zijn vuurwerk kwijt. ZIERIKZEESCHEÜJ NlEUWSBODElö Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-15071, 01110-12449 (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling f 45,00 per jaar f 169.00 losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm, ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. BROUWERSHAVEN - Bij de gemeente Brouwersha ven zijn in totaal vier aanvragen binnengekomen voor een vergoeding uit het potje voor ontwikke lingssamenwerking. Deze verzoeken komen maan dag 16 december aan de orde tijdens de raadsverga dering waarin ook de begroting voor '92 wordt be handeld. Deze vergadering begint 's middags om 15.00 uur en wordt na een schorsing omstreeks 17.00 uur om 19.30 uur voortgezet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3