Verenigd Europa laat veel Nederlanders koud Dankert: Nederlands voorstel hinkte op twee gedachten Premier Lubbers „Heer van Maastricht" Jonge boeren naar Maastricht Slechts 12 tips in zaak dode bejaarde Mevrouw Veltman graaft in verleden Gevangenisstraf geëist voor inwoner Borssele waterstanden Friesland wil boeren uitkopen voor groot buitendijks natuurgebied Europese Top in Maastricht begonnen Sterftecijfer Polen bijna hoogste in Europa Miljoenen- schade door uitslaande brand touwfabriek in Sneek 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MIDDELBURG - „Een onvolwassen, infantiële reac tie", zo bestempelde op de zitting van de rechtbank in Middelburg, advocaat mr. E. Schute het gedrag van zijn cliënt, de 20-jarige A. S. uit Borssele, op die bewuste dag in november van het vorige jaar. S. die na een jaar samenwonen en vervolgens tijdens een „afkoelingsperiode" nog uitstapjes met haar naar Zwitserland en Maastricht maakte, zag zijn relatie met zijn vriendin verbroken en wilde de zaak nog eens goed met haar uitpraten. Daarop toog hij met een vriend naar het huisadres van de vriendin. In haar woning wilde zij niet praten en dus stapte zij in de auto van S. Onderweg werd het meisje met tape de ogen en mond dichtgeplakt en werden haar handen vastge bonden. Als zij het niet meer goed met hem maakte, zou zij worden verkracht, doodge schoten of verkocht worden als heroïne-hoer aan de Amster damse onderwereld, zo had S. haar tijdens een lange rit door de Zeeuwse dorpen beloofd. Zinloos Uiteindelijk zag S. de zinloos heid van zijn gedrag in en zette hij het meisje weer voor haar deur af. Ging met haar naar binnen en had die nacht ge meenschap met haar. De dag daarop bleef hij weer slapen en weer werden de nodige bedrei gingen geuit zoals: ,,als zij die nacht haar best niet zou doen een telefoontje genoeg zou zijn en zij de hele nacht door zes man verkracht zou worden". Op de zitting ontkende S. de bedreigingen in alle toonaar den. Van verkrachting was ab soluut geen sprake geweest, want ze had geen ,,ja" en geen ,,nee" gezegd, dus dat er van enige dwang sprake was ge weest kon dus niet. Bedreigin gen had S. ook niet geuit, zo hield hij staande. De verklaringen van het meisje en de vriend die bij de autorit aanwezig was geweest stonden daar overigens haaks op. ,,Een zeer ernstige zaak die van zeer grote invloed is geweest op het slachtoffer", vond officier van justitie mr. D. van der Bel. ,,We moeten maar eens goed duide lijk maken dat dit soort zaken niet kan". Hij eiste daarbij een gevangenisstraf van 24 maan den waarvan zes voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. S. raadsman mr. Schute dacht er duidelijk anders over en meende dat dit soort zedende licten eigenlijk niet eens in een strafzaak thuishoorden. ,,Een mode-trend van het openbaar ministerie om dit soort zaken te vervolgen. AMSTERDAM - De Amsterdamse politie heeft slechts 12 tips binnen gekregen naar aanleiding van de uitzending afgelopen weekeinde van het pro gramma Opsporing Verzocht. Daarin werden men sen die meer konden vertellen over de omstandighe den die hebben geleid tot de dood van een 75-jarige bejaarde vorige week dinsdag, opgeroepen zich te melden. Het stoffelijk overschot van de man werd in de ochtenduren gevonden door personeel van het bejaardentehuis Sloter- meer. Hij was met handboeien aan zijn bed gekluisterd. Sec tie wees uit dat hij was gestikt door de prop in zijn mond. Zijn kamer was overhoop gehaald. Volgens een woordvoerster van de politie zat de „gouden tip" nog niet tussen de 12 binnenge komen reacties. man-Hack voor de hand. Aller eerst leende deze lange periode zich voor het maken van verge lijkingen en bovendien was veel van wat zich in die jaren afspeelde niet onbekend voor haar. De toestand rond 1890 herinnerde ze zich nog uit de verhalen van haar ouders en van de perioden 1940, 1990 is ze zelf getuige. In de wetenschap dat de mense lijke herinnering de werkelijk heid niet altijd loepzuiver weergeeft (bepaalde momenten worden geidealiseerd en min der aangename gebeurtenissen worden soms onbewust wegge drukt) moest een en ander wor den gecontroleerd. Daarvoor bezocht ze regelmatig het Streekarchivariaat Schouwen- Duiveland/Sint Philipsland om er bronnenonderzoek te doen. De persoonlijke herinneringen en mondelinge mededelingen van een aantal bereidwillige autochtonen, hier en daar bij geschaafd door en aangevuld met gegegevens verkregen uit archiefonderzoek naar onder meer notulen van de gemeente raad, jaarverslagen van de ge meente, bevolkingsregisters, de nota betreffende Burgerlijk Armbestuur, de Archieven van de Hervormde Gemeente en het Kohier Hoofdelijke Om slag zorgden ervoor dat de his torische legpuzzel van de mid denstand van Ouwerkerk stuk je bij beetje vorm kreeg. Legkaart Helemaal af zal het echter wel nooit worden, want zegt me vrouw Veltman-Hack 't Is en blijft een legkaart zonder rand. Nu na de publikatie van haar onderzoek naar het reilen en zeilen van de ambachtslie den en neringdoenden in Ouwerkerk is ze als lid van de werkgroep Ouwerkerk inmid dels een nieuw historisch pad ingeslagen. Met het oog op de opening van het nieuwe dorps huis van Ouwerkerk op 24 ja nuari moet nu de geschiedenis van het dorpshuis, ooit als wo ning in drieën gedeeld, op schrift worden gesteld en moet materiaal worden verzameld en geordend voor een expositie over het verleden van dit tref punt van Ouwerkerk. Dit alles is echter niet mogelijk zonder de medewerking van de au tochtone Ou werkerkers. En mocht ook dit bestudeerd zijn dan is het archief waarschijn lijk nog een rijke bron voor het vinden van een ander histo risch onderwerp dat de bestu dering meer dan waard is. De legpuzzel die historie heet is immers nooit helemaal af. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 10 december 05.40 156 11.55 -149 18.10 163 23.55 - 109 ROOMPOT BUITEN 10 december 04.15 155 10.35 -144 16.40 164 22.45 -106 BRUINISSE 10 december 05.40 163 11.55 -157 18.25 172 WEMELDINGE 10 december 05.45 176 11.55 -162 18.10 184 - Doodtij: 16 december Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 HILVERSUM - Ruim een derde van alle Nederlan ders (38 procent) heeft geen mening over een vere nigd Europa. Dat blijkt uit een onderzoek dat de NI PO aan de vooravond van de Europese top in Maas tricht heeft uitgevoerd in opdracht van de NCRV. De resultaten van deze representatieve steekproef on der 754 Nederlanders werden zondag in de radioru briek van Hier en Nu bekendgemaakt. Voorstander van een verenigd Europa is 46 procent van de on dervraagden en tegen is 16 pro cent. Van de ondervraagden zegt 66 procent te gaan stem men bij verkiezingen voor het Europees Parlement. Acht pro cent blijft thuis en 26 procent weet het nog niet. Te ver „Europa staat nog te ver van de kiezer" concludeerde kamer voorzitter Deetman in een reactie op wat hij noemde het „heel hoge percentage onver schilligen". „In vergelijking met het buitenland scoren we niet slecht, maar we kunnen geen genoegen nemen met deze cijfers. Het is zaak dat de poli tiek de burgers duidelijk maakt waarom Europa van be lang is. Ook het Europees par lement staat nog heel ver van de kiezer. Dat is heel slecht want een democratisch Europa komt zo niet van de grond", al dus de kamervoorzitter. Vol gens staatssecretaris Dankert van Europese zaken bewijzen de cijfers dat „een Europees de bat in Nederland nooit echt van de grond is gekomen". Eu roparlementariër G. de Vries schreef het grote aantal onver schilligen toe aan het feit dat de media „te weinig aandacht besteden aan Europa". Een andere opvallende uit komst van het onderzoek is dat 42 procent van de ondervraag den bereid is de gulden in te le veren voor de ECU. Bijna een derde (31 procent) van de Ne derlanders houdt vast aan de gulden en 27 pïocent heeft geen mening. De Vries noemde het aantal tegenstanders van de munt „vrij groot", maar schreef dat vooral toe aan de onbekendheid. Overheersing De meeste ondervraagden (45 procent) gaan ervan uit dat Duitsland in het Europa van de toekomst een overheersende rol gaat spelen. Tfegen die stel ling is 37 procent en 18 procent weet het niet. Ook van de uit gesproken voorstanders van een verenigd Europa rekent 41 procent op een dominante posi tie van Duitsland. Dankert en De Vries noemden het logisch dat zo veel Nederlanders Duitsland een overheersend rol toedenken. „Het is tenslotte het EG-land met de meeste in woners - 80 miljoen - en de sterkste economie", aldus Dan kert. Volgens Dankert en De Vries hoeft de Duitse rol echter niet gevreesd te worden, zeker niet in een verenigd Europa dat gezamenlijk besluiten neemt. Zonder unie zouden de andere EG-landen geheel overgeleverd zijn aan de Duitse economie, stelden beiden. Een Europees leger levert bijna evenveel voor- als tegenstanders op (res pectievelijk 31 en 32 procent), terwijl het grootste deel van de ondervraagden (37 procent) hierover geen mening heeft. Dankert noemde het aantal voorstanders „verrassend hoog voor zoiets ingrijpends als een Europees leger". MARRUM - Gedeputeerde Sta ten van Friesland overwegen vierduizend hectare buiten dijkse polder in de gemeente Ferwerderadeel om te vormen tot een groot natuurgebied. Duizend hectare land, nu nog het bezit van circa twintig boe ren, zal daarbij moeten wor den afgekocht. Het plan, dat ruim 15 miljoen gulden kost, is door milieugedeputeerde F. Steijvers aan de boeren voor gelegd. Voorlopig gaat het nog om een voorstudie naar de haalbaar heid van de plannen. Een om vangrijke EG-subsidie zou bij de uitvoering voor de nodige fi nanciën moeten gaan zorgen. Plaatselijke voorzitter1 van de Friese Maatschappij voor Landbouw S. Schuiling uit Marrum spreekt van „je reinste kapitaalvernietiging". Volgens hem is er eerst voor ruim zestig miljoen geïn vesteerd in het aanleggen van een nieuwe dijk en allerlei voorzieningen voor het vee, ter wijl dit achteraf niet eens no dig bleek te zijn. „Wanbeleid. Maar ja, blijkbaar kan alles. Zolang Brussel maar betaalt." MAASTRICHT - In het Maastrichtse Provinciehuis zijn maandagochtend rond half tien de elf Europese rege ringsleiders en president Fran cois Mitterrand van Frankrijk begonnen aan hun besprekin gen over het verdrag voor de Europese Unie. Onder leiding van premier Ruud Lubbers zullen de twaalf EG-lidstaten twee dagen lang proberen de resterende proble men rond de Europese Politie ke Unie (EPU) en de Economi sche en Monetaire Unie (EMU) op te lossen.De aftrap wordt gegeven door de voorzitter van het Europees Parlement, Enri que Baron Crespo. Daarna be gint de eerste ronde van de besprekingen over de EMU. Maandagmiddag staat de EPU op de agenda. WARSCHAU - Het sterftecij fer in Polen is sinds 1970 met 20 procent gestegen en behoort met 1109 op 100.000 inwoners tot het hoogste In Europa. Dat heeft het Poolse persbureau PAP zondag bekend gemaakt. PAP citeerde uit een officieel rapport van een bekende ge zondheidsexpert, waaruit blijkt dat hartinfarct (in 52 procent van de gevallen) de be langrijkste doodsoorzaak is. Een vijfde van alle Polen sterft aan kanker. Dc gehele gezondheidstoe stand van de Polen behoort tot de slechtste in Europa. Ge zondheidsfunctionarissen schrijven dit toe aan overmatig drank- en tabakgebruik, ern stige milieuvervuiling en de spanningen van meer dan een decennium economische en po litieke crisis. MAASTRICHT - Premier Lubbers mag zich sinds zondagmiddag „Heer van Maastricht" noemen. Die titel kreeg hij toebedeeld in het stadhuis waar bur gemeester Houben hem aan de vooravond van de Eu ropese top de sleutel van de stad overhandigde. Van zijn kant liet Lubbers zich niet onbetuigd. Hij hing de burgemeester van Maastricht het bijzonder ambtsketen om. Een kunstwerk van zilver, ont worpen door de Amsterdamse edelsmid Rob Smit. Hij had elf collega-kunstenaars uit de lidstaten van de Europese Ge meenschap gevraagd om ieder elk een ster voor de keten te ontwerpen en die te voorzien van de naam van hun land en van „een eigenwijze voorstel ling". Met genoegen aanvaardde bur- SNEEK Een uitslaande brand op het terrein van tou^v- fabriek Lankhorst in Sneek heeft maandagochtend voor miljoenen guldens schade aan gericht. Het kantoorgedeelte en een aangrenzende drukkerij met papieropslag zijn in de as gelegd, zo heeft de brandweer van Sneek bekendgemaakt. De met groot materieel en vol tallig uitgerukte Sneker brandweer en de bedrijfs brandweer van Lankhorst heb ben overslaan van de brand naar naastgelegen kantoorpan den kunnen voorkomen. De brand heeft van half drie tot kwart voor vier gewoed. Tot ver in de ochtend is de brand weer bezig geweest met nablus sen. De oorzaak is nog onbe kend. Het bedrijf hoeft de pro- duktie niet stil te leggen. DEN HAAG - De Nederlandse regering kan in Tbkio geen fi nanciële aanspraken meer de poneren voor mensen die in het vroegere Nederlands-Indië on der het Japanse oorlogsgeweld hebben geleden. Het internati- onele recht laat daar geen ruimte toe. gemeester Houben de eerste Europese ambtsketen. Hij bracht dank aan de verdienste lijke burgers van zijn stad die dragers zijn van de erepenning. Zij lieten namelijk de ambts keten op hun kosten vervaardi gen. Premier Lubbers noemde Maastricht een Europese stad bij uitstek en de hand die Ne derland reikt aan Europa. In het karakter van Maastricht schuilt de verklaring, aldus Lubbers, waarom in deze stad voor de tweede keer binnen tien jaar een topconferentie wordt gehouden. Maastricht is niet bang om Europees te wor den. „Het is dit trouwens al vanaf de tijd van de twaalf apostelen". De stad speelt ster- -ke troeven uit voor het welsla gen van de Europese top omdat zij vriendelijk en krachtig is. MAASTRICHT - Naar schatting 500 jonge boeren de monstreren dinsdag in Maastricht voor een beter landbouwbeleid. Dat heeft het Nederlands Agra risch Jongeren Kontakt (NAJK) vrijdag bekendge maakt. Dinsdag is de tweede dag van de Europese top in Maastricht. De jonge boeren hebben toe stemming van de politie gekre gen om met twee tractoren de stad binnen te rijden. Het NAJK wijst de hervormings voorstellen van de Europese Commissie af. Hervorming van het landbouwbeleid is noodzakelijk, maar de aanpak die de Commissie voor ogen heeft is dodelijk voor de Ne derlandse en Europese boeren, aldus het NAJK. De demon stratie van het NAJK maakt deel uit van een Europese actie, waarbij in de hele EG naar ver wachting duizenden boeren hun ongenoegen zullen uiten over de hervormingsplannen. Wat de Nederlandse centrale landbouworganisaties (CLO's) dinsdag gaan ondernemen, is nog onduidelijk. Intern bestaat onenigheid over de vraag of de acties regionaal moeten wor den gehouden of dat men naar Maastricht moet trekken. De bonden hebben nog geen toe stemming van de Maastrichtse politie om de stad binnen te trekken. De actiebereidheid onder de boeren lijkt boven dien niet bijster groot te zijn. MAASTRICHT - Nederland heeft niet het wiel op nieuw willen uitvinden, zo bestreed staatssecretaris Piet Dankert zondag in Maastricht de verklaring van VVD-leider Frits Bolkestein voor het smadelijk sneuvelen van het Nederlandse EPU-voorstel op .zwarte maandag". Volgens Dankert hinkte het Ne derlandse voorstel op twee gedachten en werd het daardoor op 30 september door alle EG-lidstaten, behalve België, verworpen. Dankert en Bolkestein gingen in de Maastrichtse stads schouwburg in debat op uitno-, diging van NRC-Handelsblad en de Limburgse studentenve reniging AEGEE. Een van de vragen was of het Nederlandse EG-voorzitterschap als succes gekwalificeerd kon worden en dat bracht onvermijdelijk de „zwarte maandag" weer voor het voetlicht. Dankert stak de hand in eigen boezem. Neder land is met twee zaken niet co herent omgegaan, zo zei hij. Structuur Wat de structuur van de Euro pese Gemeenschap betreft sloot Nederland sterk aan bij de opvattingen van Duitsland en Frankrijk, terwijl de Neder landse traditionele opvatting over het buitenlandse en veilig heidsbeleid meer aansloot bij die van Groot-Brittannië en Denemarken. „Daar lag het grote probleem", aldus de staatssecretaris. Het werd een mat debat, doordat Bolkestein en Dankert het grotendeels met elkaar eens waren. Over het succes van het Nederlandse voorzitterschap wilden beide heren nog geen uitspraak doen. Daarvoor zijn de komende 48 uur in Maastricht van door slaggevend'belang, zo vonden zij. Ook de vraag of een klein land wel voorzitter kan zijn van de EG werd uitermate ge nuanceerd behandeld door de discussiepartners. Joegoslavië Wat Joegoslavië betreft waarin het EG-optreden voornamelijk op de schouders van minister Hans van den Broek van bui tenlandse zaken terecht kwam, haastte Dankert zich te zeggen dat het hier gunstig uitviel dat een klein land voorzitter was. „Anders hadden de verschillen in opvatting van bijvoorbeeld Duitsland en Frankrijk waar schijnlijk geleid tot een con flict tussen de grote landen". De staatssecretaris vindt wel dat het EG-voorzitterschap bij de institutionele hervorming in de EG in 1996 beter georga niseerd moet worden. „De fy sieke werkdruk voor zo'n ene minister van buitenlandse za ken tijdens het voorzitterschap is moeilijk vol te houden". Tot 15 december Zierikzee Fototentoonstelling Aruba en Nederlandse Antillen in De Stolpe. Tijdens openingstij den. Woensdag 11 december Zierikzee Kerstmarkt in Nieuwe Kerk. 13.00-17.00 uur. Mini-instuif voor kionderen van 5 tot 7 jaar. Driehoek. 14.00 tot 16.00 uur. Show- en verkoopmiddag feestkleding. Lichtboei. 14.00 tot 16.00 uur. Dreischor Nutsavond Tot nut en genoegen in dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 12 december Zierikzee Kerstmarkt in Nieuwe Kerk. 10.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Fakkeloptocht Amnesty Inter national. Vanaf ingang Grote Kerk Kerkhof. 19.15 uur. Borstvoedingsinformatie avond. Schouwenbank 111. 20.00 uur. Vrijdag 13 december Zierikzee Kerstmarkt in Nieuwe Kerk. 13.00-17.00 uur. Officiële opening kinderdag verblijf en gastouderbureau Petteflet. Scheldestraat 7. 14.00 uur. Open dag kinderdagverblijf en gastouderbureau Petteflet. Scheldestraat 7. Van 15.30 tot 17.00 uur. Zaterdag 14 december Zierikzee Kerstmarkt in Nieuwe Kerk. 10.00-16.00 uur. The Nozems. Brogum. 21.00 uur. Dinsdag 17 december Haamstede Kerstviering Ned. Vereniging van Huisvrouwen in Gerefor- meerde kerk. 14.00 uur. Woensdag 18 december Zierikzee Officiële afscheidsbijeen komst en receptie D. D. J. van der Poel. Vierschaar stadhuis. 14.00 uur. Kerstmiddag voor ouderen. Nederlands Hervormd Kerk centrum. 14.30 uur. Nieuwerkerk Kerstmiddag voor ouderen in dorpshuis. 14.00 uur. Donderdag 19 december Kerkwerve Kerstmiddag bejaardensoos. 't Zuudènde. 14.30 uur. Nieuwerkerk Kerstavond NBvP. Dorpshuis. 19.30 uur. Vrijdag 20 december Zierikzee Roland van Rillaer. Brogum. 21.00 uur. Zaterdag 28 december Zierikzee Roots Syndicate Brogum. 21.00 uur. Woensdag 1 januari Zierikzee Nieuwjaarsnachtfeest. Bro gum. 21.00 uur. Dinsdag 7 januari Kerkwerve Soosmiddag ih 't Zuudènde 14.30 uur. Zaterdag 11 januari Zonnemaire Oud papieractie. In kern en omstreken. Vanaf 9.30 uur. Woensdag 15 januari Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 21 januari Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde 14.30 uur. Woensdag 29 januari Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 4 februari Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde 14.30 uur. Woensdag 12 februari Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2