Mevrouw Veltman-Hack in de ban van Ouwerkerks verleden Eerste paal geslagen voor clubgebouw WSV-Scharendijke DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Drie aanrijdingen op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE» j SAMAN BV ,'t Is een legkaart zonder rand Door ere-lid A. M. van Dongen 4 6 Diefstal dé krant van schouwen - duiveland! MAANDAG 9 DECEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25065 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - Geschiedbeoefening is meer dan enkel en alleen het in het hoofd stampen van jaartallen, belangrijke gebeurtenissen en namen van vorsten en veldheren uit voorbije tijden. Geschiedenis heeft immers ook een menselijk gezicht. Hoe en waarvan leefden de mensen vroeger, hoe verhielden de ver schillende klassen zich tot elkaar en welke politieke rechten hadden de verschillende standen? Op die vragen heeft mevrouw L. E. M. Veltman-Hack een antwoord gezocht voor wat betreft de middenstand in haar woonplaats Ouwerkerk. Haar bevindingen, rijkelijk geïllustreerd met fotomateriaal zijn ver werkt in het artikel Ouwerkerk, schets van een eeuw middenstand (1980-1990). Een van de artikelen uit de Kroniek, het jaarboek van Stad en Lande. Mevrouw Veltman-Hack kan uren smakelijk over het leven van de vroegere Ouwerkerkers vertellen zonder ook maar één moment langdradig te worden. Het verleden van het dorp aan de Oosterschelde waar ze als kind al zo graag kwam heeft haar duidelijk in zijn greep. En dat terwijl mevrouw Veltman in haar jonge jaren naar haar zeggen weinig „genegenheid" voor het vak geschiedenis koesterde. Voor haar twin tigste vond ze geschiedenis zelfs 'n afschuwelijk en onno zel vak. ,,'n Kwestie van onvol wassenheid denk ik" zegt ze geamuseerd. Waarschijnlijk speelde de manier waarop het vak geschiedenis in die jaren werd gegeven hierbij een rol bij deze aversie voor het vak. In die tijd bestond het geschie denisonderwijs vooral uit het leren van historische feiten en jaartallen, zonder dat de sa menhang van die feiten altijd direct duidelijk was. Verhalen Door toedoen van haar ouders werd mevrouw Veltman-Hack als jong meisje ook geconfron teerd met een andere vorm van geschiedbeoefening, die van de mondelinge overlevering (ook wel oral history genoemd). Ook toen haar ouders, die ras echte Ouwerkerkers waren, hun geboortedorp de rug toe hadden gekeerd bleef het steeds in hun gedachten en werd menig verhaal uit en over Ouwerkerk opgedist. Boven dien bracht mevrouw Veltman als kind vele vakanties door in het dorp van haar ouders. Ze leerde er het leven in een plat telandsgemeente en de streek taal kennen. Door die logeerpartijen kregen de verhalen van haar ouders meer betekenis en groeide ge leidelijk aan de belangstelling voor dat verleden van de Ou werkerkers. Een verleden van voor- en tegenspoed, van men selijk lief en leed. Tbch was dat niet de directe aanleiding om zich op de bestudering van de plaatselijke geschiedenis te werpen. De eerste aanzet daar voor, zo herinnert mevrouw Veltman-Hack zich vormde de verjaardag van een oom, waar voor haar gevraagd werd iets te organiseren. Het werd uiteindelijk een dia serie over oud Ouwerkerk, die veel succes had. Die diaserie vormde in feite het begin van een omvangrijke collectie dia's van oude foto's van het vroege re Ouwerkerk en zijn bewo ners. Samen met Riet Kuiper heeft mevrouw Veltman-Hack die zich negen jaar geleden de finitief in Ouwerkerk vestigde, deze verzameling, die overi gens nog steeds groeit, geor dend en voorzien van de beno digde gegevens. Dit met alle medewerking van de bevol king. Want, zo zegt ze ,,er is al tijd wel iemand die je iets kan en wil vertellen". Wellicht aangespoord door de ze afbeeldingen groeide bij me vrouw Veltman-Hack het ver langen om iets meer aan de weet te komen over handel en ambacht in oud Ouwerkerk. Een oproep in het Aollegaertje leverde een aardig resultaat op: de een kwam met een aan tal namen van neringdoenden en ambachtslieden, de ander diepte uit zijn geheugen nog eens een aardig verhaal op. Kortom, een ieder die wat te vertellen wist over vroeger droeg zijn steentje bij en zo ge beurde het in september 1987 dat de uitgave ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Aollegaertje maar liefst ze- Mevrouw L. E. M. Veltman-Hack. (Foto: Marijke Folkertsma). ventig pagina's dik was met verhalen over Ouwerkerk zoals het vroeger was. En al die her inneringen waren voor zover mogelijk via archiefonderzoek gecontroleerd en waar nodig met feiten onderbouwd. Tege lijkertijd werd in het dorps huis een tentoonstelling met oude foto's en attributen geor ganiseerd. Uitnodiging Die historische activiteiten die de werkgroep Oud Ouwerkerk (de dames Veltman, Kuiper en de heer J. P. Dekker) in nauwe samenwerking met de plaatse lijke bevolking in Ouwerkerk ontplooide, bleven bij de com missie Jaarboek van de Vereni ging Stad en Lande Schouwen- Duiveland niet onopgemerkt. Eind jaren tachtig nodigde de commissie de amateur-histori ca uit Ouwerkerk uit om voor de Kroniek een verhandeling te schrijven over de vroegere middenstand in Ouwerkerk. Mevrouw Veltman-Hack moest over dat verzoek wel even goed over nadenken. Een artikel schrijven voor de Kroniek is nog net iets anders dan een ver haal voor 't Aollegaertje. Bredere context Ze besloot uiteindelijk op de uitnodiging in te gaan en dook opnieuw de geschiedenis in. Het verhaal over de nering doenden en ambachtslieden die tussen 1890 en 1990 in Ouwerkerk leefden moest, zo wenste de commissie Jaarboek in een wat bredere context wor den geplaatst. Bestaat het ver haal in 't Aollegaertje vooral uit persoonlijke herinnerin gen, het verhaal in de Kroniek over honderd jaar midden stand in Ouwerkerk geeft dan een wat breder beeld van de middenstand als geheel, de plaats die deze stand innam binnen de dorpsgemeenschap en de veranderingen die zich in de laatste honderd jaar hebben voltrokken ten gevolge van ge beurtenissen als de landbouw crisis, de Wereldoorlog en de Ramp. Kortom, de gebeurtenis sen in Ouwerkerk krijgen in het Kroniekverhaal een plaats je in de algemene geschiedenis. Vergelijking De keuze voor de bestudering van de periode tussen 1890 en 1990 lag voor mevrouw Velt- vervolg pagina 2 SCHARENDIJKE - „Als dit gebouw klaar is, is het niet alleen een aanwinst voor de jachthaven en voor Scharendijke, maar voor de hele regio'Dat zei A. de Bode, voorzitter van de Watersportvereniging Scha rendijke, vrijdag in een toespraak ter gelegenheid van het slaan van de eerste paal van het nieuwe club gebouw van de WSV. Het ongeveer 1 miljoen gulden kostende karwei wordt in juli 1992 afgerond. De nieuwe jachthaven in Scha rendijke werd in 1978 aange legd. Met een capaciteit van zo'n 600 ligplaatsen was het meteen één van de grootste jachthavens in Zeeland. Voor de in 1972 opgerichte Water sportvereniging Scharendijke betekende dat een snelle groei van het aantal leden. „In het begin hadden we zo'n honderd leden. Nu hebben we er onge veer 700", aldus voorzitter De Bode. WSV-Scharendijke is daarmee één van de grootste watersportverenigingen van Zeeland. Inwonend Met de snelle stijging van het aantal leden werd de behoefte aan een centraal complex van voorzieningen voor de leden steeds sterker. „We. hadden een clubruimte boven één van de Langzaam maar zeker zakt de eerste paal de grond in. (Archieffoto). loodsen", vertelt De Bode. „Maar we wilden toch graag wat meer ruimte voor onze ac tiviteiten". Het plan voor de bouw van een compleet nieuw clubgebouw werd in 1988 geboren. Met de gemeente Middenschouwen werd overeengekomen dat jaarlijks 50.000,- opzij gelegd zou worden. Dat geld moest dan komen uit het overschot op de exploitatie van de jachtha ven. Men beschikte derhalve over een behoorlijk spaarpotje op basis waarvan men de stap naar de bouw van het clubge bouw wel durfde te zetten. „Het wordt een clubgebouw dat tegelijkertijd ook een goe de slechtweervoorziening is", stelt De Bode. Beneden wordt een clubruimte gecreëerd en komen voorzieningen als dou ches, toiletten en een wasseret te. Verder is voorzien in verga derruimte. Boven komt een café-restaurant dat behalve voor de leden van de WSV- Scharendijke ook voor anderen toegankelijk is. „En als je bo ven zit heb je uitzicht op de Grevelingen", aldus De Bode. Champagne Feest dus vrijdag in Scharen dijke toen de eerste paal voor het clubgebouw geslagen werd. Ere-lid A. M. van Dongen doop te de eerste paal voor deze de grond in werd geheid met een fles champagne. Daarna begaf het gezelschap van genodigden zich naar gemeenschapscen trum De Putmeet in Scharen dijke: Daar memoreerde De Bode in een korte toespraak nog eens de voorgeschiedenis van het clubgebouw. Allereerst zette hij echter ere-lid Van Dongen in het zonnetje. Geheel in stijl werd Van Dongen in een op rijm gezet relaas lof toege zwaaid voor zijn inspanningen. Vervolgens schetste De Bode in het kort de weg van het plan van tekentafel naar werkelijk heid. Sommige leden van de WSV, zo stelde De Bode, ging het alle maal niet snel genoeg. „Maar er moest nu eenmaal van alles geregeld worden met de ge meente en dat vergt tijd", aldus De Bode. „Er moest heel wat vergaderd worden maar die vergaderingen hebben altijd in een goede sfeer plaatsgevon den". Als voordeel van het feit dat er de nodige tijd verstreken is tussen het maken van het plan en de uitvoering ervan noemde De Bode het steeds verder ver fijnen van het plan. „Het werd steeds mooier en het is uitein delijk een zeer goed doordacht eindprodukt geworden". Blij mee Namens de gemeente Midden- schouwen werd het woord ge voerd door burgemeester W. den Boer. Hij reageerde op de woorden van De Bode met de opmerking dat leden van de WSV in het verleden weieens geneigd waren om, als het om de voortgang van het project ging, de zwarte piet naar de ge meente toe te schuiven. „Maar je hebt nu eenmaal te maken met zaken als erfpacht en onder-erfpacht en dat zijn nu eenmaal ingewikkelde zaken die nogal wat tijd vergen". De burgemeester tekende daar meteen bij aan dat men ook van de zijde van de gemeente blij is met de start van de bouw van het clubgebouw. Een en an der past uitstekend in de re creatieve ontwikkeling van de gemeente Middenschouwen. „Want er komen heel wat ont wikkelingen op ons af", aldus burgemeester Den Boer. „Vol gend jaar wordt Plan De Bout aan de gemeenteraad voorge legd en daarbij gaat het om de bouw van 200 recreatiewonin gen en acht permanente wonin gen". Een groot verleden is een plicht voor de toekomst. Wallis Kouder HET WEER Wolkenvelden en droog. Minimum temperatuur omstreeks -2 graden. Middagtemperatuur rond het vries punt. Zuidoostenwind, matig, rond kracht 3. EUROTOP De Eurotop in Maastricht is vanochtend van start ge gaan. AMNESTY Amnesty International bestaat dertig jaar. ATELIER Saskia Eggink is begonnen in een nieuw atelier annex expositieruimte. VOETBAL Bruse Boys na nederlaag bij Yerseke weer in de pro blemen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE/ BURGH HAAMSTEDE - Vrijdag en zaterdag hebben zich in de regio (Zierikzee en Burgh-Haamstede) drie aanrijdingen voorgedaan waarbij in een geval sprake was van persoonlijk let sel. Vrijdagmiddag even na enen deed zich in Burgh-Haamstede een kop/staart-botsing voor op de kruising van de Kray- ensteinweg met de Weeldeweg. H. M. uit Amstelveen kwam evenals G. P. C. G. uit Zoute- lande vanaf de Stormvloedke ring over de Krayensteinweg gereden. Then H. M. ter hoogte van de Weeldeweg af wilde slaan bemerkte G. P. C. G. die in een vrachtwagen reed, dit waarschijnlijk te laat, waar door een ongewenste confron tatie niet te voorkomen was. In Zierikzee ging het zaterdag tot twee keer toe fout. Op de Gasthuisboomgaard botsten B. D. uit Duiveland en W. I. C. M. V. uit Westerschouwen op el kaar. Dit gebeurde omdat B. D. geen voorrang aan W. I. C. M. V. zou hebben gegeven. Tfen gevol ge van deze botsing liep een in zittende van de auto van W. I. C. M. V. een hersenschudding op en moest de auto van de in woners uit Westerschouwen worden weggesleept. Op de Lange Blokweg kwam C. L. V. uit Zierikzee vermoedelijk vanwege de gladheid ongewild in aanraking met een verkeers bord. In de nacht van zaterdag op zondag werd door de rijkspoli tie gecontroleerd op alcoholge bruik. Vijfendertig keer werd iemand aan het blazen gezet, waarbij een keer een glaasje te veel werd geconstateerd. BURGH-HAAMSTEDE/ BRUINISSE - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd inge broken in de caravan van E. H. F. uit Alsdorf. Deze stond op een camping in Haamstede. Uit de caravan werden kle ding, radio-apparatuur, een fo totoestel en een verrekijker ontvreemd ter waarde van on geveer 2500 DM. In diezelfde nacht werd uit de auto van R. M. L. uit Hendrik Ido Ambacht die aan de Hage- weg (Bruinisse) stond gepar keerd audio-apparatuur ont vreemd ter waarde van vier honderd gulden. Advertentie Voor: Centrale verwarming Gaskachels Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement 1 45,— jaarabonnement f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~~l naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: SB Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1