Eerste prijs december- actie van ZOC uitgereikt Meer controleurs sociale zekerheid Jan Midavaine exposeert fotoreeks paddestoelen Werk Jean Kamps te zien in Bewaersehole streeknieuws Cursus verkoop praktijk in Zierikzee Reischeque van f 500,- Thema middag van de ANBO Lubbers: Geen tweede top conferentie Hoofdbe stuur ZLM her dacht ir. Dorst Kerstlezing Rozen kruisers ZLM wil actievoeren in Maastricht Weer aardschok in noorden In bibliotheek De Schutse VflfijDAG 6 DECEMBER 1991 NR 25064 5 ZIERIKZEE - De eerste trekking in het kader van de deceniber-actie van de Zie- rikzeese Ondernemers Centrale is achter de rug. Gisteren, donderdag, werd in restaurant Mondragon in Zierikzee een reis-cheque van 500,- door ZOC-verte- genwoordiger M. Jech uitgereikt aan mevrouw T. van der Linde. In het kader van de actie volgen nog drie trekkingen. De ZOC-decemberactie loopt tot 23 de cember. BURGH-HAAMSTEDE - In de periode van zaterdag 14 december tot 4 januari 92 is in De Bewaersehole in Burgh-Haamstede werk te zien van de kunstenaar Jean Kamps uit Koewacht. Onder het toeziend oog van ZO Folkertsma). De ZOC-december-actie ver schilt in wezen niet zoveel van de actie die vorig jaar in de de cembermaand door de Zierik- zeese ondernemers gevoerd werd. „Het is in feite een ver volg op die actie", aldus Jech. Dat schrijven staatssecretaris Tbr Veld van sociale zaken en minister Hirsch Ballin van justitie in de nota „Rechts handhaving in de sociale zeker heid" die donderdag bij de Tweede Kamer is ingediend. Op dit moment is er gemiddeld één opsporingsambtenaar op Jan Midavaine betrapte deze herfst veel gewone en ongewo ne paddestoelen in het Schouwse landschap. De meest in het oogvallende of juist niet opvallende maar interessante vanwege hun vormen of kleu ren legde hij vast op de gevoeli ge plaat. Vanwege de door de Koninklij ke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging georganiseer de actie om landelijk de Vlie- genzwam (Amanita muscaria) te tellen, bracht Jan Midavaine als natuurliefhebber vele uren door in het Schouwse ongerep te. Spontane actie De fotograaf die tevens natuur- gids is van het Instituut voor Natuur- en Milieu-bescher mingseducatie laat zijn film pjes ontwikkelen door zijn zus, Jacqueline Midavaine uit Tcu- ge. Zij heeft op vliegveld Teuge bij Apeldoorn haar eigen foto laboratorium. Op een avond ging de telefoon met de mededeling dat ze die „beestjes" (paddestoelen) van hem zo mooi vond, dat ze een keus had gemaakt en een serie op groot formaat had afge drukt. Zodoende is Jan door een spontane actie van de lucht fotografe uit Teuge, die meestal van hoog uit de lucht foto's maakt en die het weieens wat lager bij de grond wil zoe ken, in het bezit gekomen van ■voorzitter T. van Wijk reikte M „We hebben wel geprobeerd de prijzen wat aantrekkelijker te maken". Reischeques Gekozen is voor het beschik- 40.000 mensen met een uitke ring van de bedrijfsverenigin gen (ziektewet, WW en WAO). Kleinere gemeenten die het met slechts één opsporings ambtenaar moeten stellen (vooral in de bijstandssfeer) kunnen evenmin effectief op treden. Er moeten minstens een bonte, niet alledaagse, ver zameling uitvergrotingen van paddestoelen, variërend van Oesterzwammen, berkezwam- men, vliegenzwammen, pracht- en dennevlamhoeden tot Judasoren, enz. Educatief Om meerdere mensen mee te de prijs uit. (Foto: Marijke baar stellen van reischeques van respectievelijk 500, 1000, 1500 en als klap op de vuurpijl 6500,-. „Een actie als de decemberactie moet echt de moeite waard zijn. Dat is de fi losofie erachter", legt Jech uit. twee bijzondere opsporings ambtenaren per gemeente ko men., Waar dat wegens een klein inwonertal niet haalbaar is, is samenwerking en specia lisatie met andere gemeenten vereist, schrijven de bewinds lieden. De samenwerking met met name het Openbaar Minis terie moet eveneens sterk wor den verbeterd. Zo moet het OM de opsporings- en uitvoering sinstanties laten weten hoe aangegeven fraudegevallen zijn afgehandeld. Gemeenten dienen verder een uniform sanctiebeleid te volgen. Er dient een verplichting te ko men om ten onrechte verstrek te uitkeringen terug te vorde ren. Ttenslotte wordt bekeken of de wet zo moet worden aan gepast dat sancties bij een reed's beëindigde uitkering toch kunnen worden opgelegd. kunnen laten genieten van de mooie schimmels die de Schouwse natuur in de herfst te bieden heeft, was één tele foontje naar Liesbeth Osse- waarde, bibliothecaresse van de openbare bibliotheek in Haamstede, genoeg om deze tentoonstelling mogelijk te maken. Omdat de opnames zich goed lenen voor educatieve doelein den heeft Jan Midavaine het idee om basisschoolleerlingen in klasverband een werkbe zoek te laten brengen, geop perd bij de schoolleiding van de openbare basisschool De Kirreweie te Haamstede. De onderwijzers en onderwij- „Je moet de mensen de kans bieden om echt iets moois te winnen". Op de vraag hoe vanuit de Zie- rikzeese middenstand de be langstelling voor een dergelij ke actie is komt Jech met een positief-diplomatiek ant woord. „De belangstelling is goed, maar jammer genoeg doen niet alle middenstanders mee. Maar het is toch wel een meerderheid die meedoet". De landelijke trend is dat Sin terklaas wat in het slop raakt en de Kerstman oprukt. Op Schouwen-Duiveland, zo blijkt uit het verhaal van Jech, staat de Goedheiligman nog in hoog aanzien. Hij tekent, daar wel bij aan dat ook in Zierikzee een lichte verschuiving van Sinter klaas- naar kerstcadeautjes te zien is. Sfeer Tbr verhoging van de sfeer zijn de straten in het winkelgebied versierd met kunststof kerst klokken. Deze en vorige week waren behoorlijk wat winkels elke avond open om de consu ment in staat te stellen op hun gemak een keus te maken uit het brede assortiment zonder vast te zitten aan één koop avond. Het is ook Jech niet ontgaan dat lang niet alle winkeliers hun deuren openzetten tijdens die extra koopavonden. „We hebben geprobeerd om de lan delijk vastgestelde openings tijden te volgen, maar helaas doet niet iedereen daaraan mee. En het is natuurlijk jam mer als je dan als consument voor een gesloten deur komt". De belangstelling voor de extra koopavonden is volgens Jech tot nu toe goed geweest. „Het is elke keer weer anders. Tben het bijvoorbeeld zo mistig was zag je niet veel winkelend publiek in de straten van Zierikzee". Hij voegt daar aan toe dat de ZOC zich zeker in zal spannen om de sfeer tijdens die extra koopavonden nog verder te ver hogen. BURGH HAAMSTEDE - De afdeling Westerschouwen van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen heeft voor donderdag 12 december een themamiddag op het program ma staan. Deze middag wordt gehouden in dorpshuis De, Schutse en begint om 14.15 uur. Tijdens deze bijeenkomst zal de heer M. Pieterman van Vei lig Verkeer Nederland ingaan op de nieuwe verkeersregels en -tekens die 1 november van kracht zijn geworden. zeressen van De Kirreweie zijn van plan volgende week in overleg met de bibliothecares se een bezoek te brengen aan de tentoonstelling. De paddestoelenleerstof die enkele maanden geleden op school behandeld is, kan door een bezoekje aan de biblio theek van Haamstede als ge- heugen-opfrissertje dienen. Leerlingen van andere scholen zijn natuurlijk ook van harte welkom! Verzocht wordt wel even van tevoren contact op te nemen voor een afspraak met de bibliothecaresse Liesbeth Ossewaarde van de openbare bibliotheek De Schutse, Julia- nastraat 22, 4328 AS Burgh- Haamstede, telefoon 01115- 2319. De openingstijden van de ten toonstelling zijn dezelfde als die van de bibliotheek, in over leg kan daar eventueel van worden afgeweken. Openingstijden: maandag 13.30-16.30 uur, 19.00-21.00 uur; dinsdag 13.30-16.30 uur; woens dag 13.30-16.30; donderdag ge sloten; vrijdag 10.00-12.00 uur, 19.00-21.00 uur. DEN HAAG - Het is niet de be doeling dat de Europese top conferentie van 9 en 10 decem ber in Maastricht nog wordt gevolgd door een tweede. Nederland gaat er van uit dat de Intergouvernementele Con ferenties - het ministersoverleg van het afgelopen jaar over de vorming van een Europese Po litieke Unie (EPU) en een Eco nomische en Monétaire Unie (EMU) - kunnen worden afge sloten met een politiek ak koord van de regeringsleiders. Als juristen dit akkoord in ver dragsartikelen hebben neerge legd, kunnen de verdragen - in feite wijzigingen van het be staande EG-Verdrag - worden getekend. In hun laatste voor bereidend overleg van afgelo pen maandag en dinsdag in Brussel zijn de ministers van buitenlandse zaken noch hun collega's van financiën het eens kunnen worden over de grote problemen. Dit zijn, behalve de mogelijkheid voor het Vere nigd Koninkrijk om de vor ming van een EMU en een ge meenschappelijk buitenlands en veiligheidsbeleid van een EPU te blokkeren. SCHARENDIJKE Sinterklaas Sinterklaas heeft toch nog Scharendijke aangedaan. Don derdagmorgen kwam Sint met zijn gevolg met de Bruinvis van Staatsbosbeheer in de haven aan. De kinderen van de basis school wachtten de Sint op met gezang. Burgemeester W. den Boer van Middenschouwen verwelkomde de Sint in Scha rendijke. De Sint besteeg hier na zijn schimmel en maakte een rondgang door het dorp on der het spelen van Sinter klaasliedjes. In de peuterklas gingen enkele Pieten naar bin nen om de peuters te trakteren. Hierna ging de stoet naar de basisschool waar surprises werden uitgedeeld. BORSELE ZOE Het Zeeuws Ontwikkelingsbu- ro Vrouwenemancipatie biedt dinsdag 17 december de notitie Speelbal of Trefbal aan de wet houder welzijn van de gemeen te Borsele, mevrouw C. J. Elen- baas-Murre aan. Deze overhan diging gebeurt om 10.50 uur in het gemeentehuis van Borsele in Heinkenszand. In deze noti tie wordt stilgestaan bij de be tekenis van emancipatiecom missies. Deze kunnen een belangrijke schakel zijn in de ontwikke ling van het emancipatiebe leid. Speelbal of Trefbal bevat actuele informatie voor eman cipatiecommissies en gemeen tebesturen. MIDDELBURG Literatuurcursus De Vrije Universiteit en Sa menleving (VUSA) verzorgt komend voorjaar een cursus 'Joods-Amerikaanse literatuur. Deze cursus start 27 januari en bestaat uit vier bijeenkomsten die steeds op maandag worden gegeven. Deze lessencyclus start met een uiteenzetting van prof dr A. J. Fry over de Bella- rose connectie van Saul Bel low. Maandag 10 februari gaat dr J. H. B. Alblas nader in op het boek De Slaaf van Isaac B. Singer. Maandag 24 februari wordt het boek De Feiten van Philip Roth door drs Th. Bö- gels behandeld terwijl dr M. Buning de laatste les voor zijn rekening neemt met een be spreking van het boek De Gave van Asher Lev. De bijeenkom sten worden steeds in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek gehouden en wel vanaf 19.45 uur. Meer informatie over deze cursus is verkrijgbaar bij het VUSA-centrum in Amsterdam, telefoon 020-5482686. Elly en Rikkert Het duo Elly en Rikkert treedt zaterdag 13 december op in het gebouw van de Klarenbeek LTS in Middelburg. Het duo vierde recent nog hun 25-jarig jubileum met de presentatie van hun nieuwste CD de koord danser. Het concert dat Elly en Rikkert in Middelburg geven begint om 19.30 uur. De zaal gaat een half uurtje eerder open. Kamps houdt zich met name bezig met het vervaardigen van naïeve schilderijen achter glas. Maar ook als beeldhouwer maakt Kamps allerlei voorstel lingen. In de Bewaersehole zijn enkel de schilderijen te zien van Kamps die als beeldend kunstenaar autodidact is. Aanvankelijk sloeg Kamps een geheel andere richting in. Na het behalen van zijn gymnasi umdiploma studeerde hij filo sofe en theologie. Vier jaar lang werkte hij als missionaris in Afrika. In 1970 keerde hij te rug naar Nederland en volgde hij een opleiding tot welzijns werker. In 1980 zette hij een punt achter zijn werkzaamhe den als welzijnswerker, vol tooide hij de opleiding restauratie-steenhouwen in Utrecht en werd hij fulltime beeldhouwer. Vanaf het moment-dat Kamps zich als beeldend kunstenaar manifesteerde heeft hij een ei gen plaats gevonden binnen de zo gemêleerde kunstwereld. „Wie goed nadenkt over wat verkopen betekent, komt er al gauw achter dat het om veel meer gaat dan het ruilen van een artikel tegen een geldbe drag", zegt Joan de Quartel van het RBO. „Verkopen is een proces, waar heel wat bij komt kijken. Kennis, inzicht en vaar digheid is van belang voor zo wel bedrijf als voor klant en verkoper of verkoopster zelf. Daarom wordt deze cursus aan geboden. Bovendien blijkt dat er nog steeds werk gevonden kan worden in het winkelbe drijf. Met een waardevol diplo ma maak je de kans daarop ex tra groot. Het arbeidsbureau staat dan ook achter deze cur sus. ZIERIKZEE - Het hoofdbe stuur van de ZLM heeft aan het begin van de vergadering, in het Landbouwhuis in Goes gehouden, de op 15 november jongstledeo overleden ir. J. D. Dorst herdacht. Ir. Dorst was van 1932 tot 1946 secretaris van de ZLM. Algemeen voorzitter H. C. van der Maas zei dat ir. Dorst in een tijd van crisis, oorlog en her stel een leidinggevende en stu rende rol heeft gespeeld. Hij was onder meer provinciaal voedselcommissaris, vanaf 1946 directeur van de NAK en secretaris van de Stichting voor de Landbouw, die als voorloper van het Landbouw schap kan worden beschouwd. Ondanks zijn hoge leeftijd (ir. Dorst werd 87 jaar) bleef hij tot op het laatst zeer meelevend en bewogend belangstellend met de land- en tuinbouw en met de ZLM in het bijzonder. Ir. Dorst was een van de eregasten bij de opening van het nieuwe Land- bouwhuis op 18 oktober jl. „We zullen hem in onze organisatie met ere en respect gedenken", aldus de heer Van der Maas. De vergadering nam ter nagedach tenis aan ir. J. D. Dorst enkele ogenblikken stilte in acht. MIDDELBURG - Het Rozen kruisers Genootschap verzorgt maandag 16 december een Kerstlczing waarin aandacht wordt besteed aan de symbo liek van het Kerstverhaal als leidraad voor. de zoekende mens. Deze lezing wordt ge houden in de Zeeuwse Biblio theek (Middelburg) en begint om 20.00 uur. Na de lezing is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Kamps heeft zich gespeciali seerd in het achterglasschilde- ren, waarbij zijn werkstukken opvallen door een geheel per soonlijke stijl, een heldere compositie en een sterk kleur gebruik. Het werk van Kamps is in binnen- en buitenland regel matig te zien. In de afgelopen tien jaar nam hij deel aan groepstentoonstellingen in Pa rijs, Brussel, San Diego, Dallas en Rome en ook in eigen land heeft de Koewachtse kunste naar al veelvuldig geëxpo seerd. Voor zijn werk is hij bo vendien verschillende keren onderscheiden. Zo ontving hij vorig jaar de Prix Internatio nal d' Art Primitive Moderne. Eerder werd hem onder meer ook de Van de Perre prijs Mid delburg, de Prix Suisse, de Prix Musée d' Art Naif en de gouden medaille van Trebnje uitgereikt. Deze expositie is van maandag tot en met zater dag van 13.30 tot 16.30 uur voor het publiek te zien. De cursus bestaat uit 17 bijeen komsten op de maandagoch tend. In deze lessen wordt aan dacht besteed aan kennis, in zicht en aan praktische vaar digheden. Ook Nederlands maakt deel uit van de lessen. Naast het theoretisch gedeelte is het ook de bedoeling dat deelnemers stage lopen in een winke! gedurende twee dagen per week. Wie al in een winkel werkt, hoeft uiteraard geen stage meer te lopen. Na 17 weken kan examen wor den gedaan en wie slaagt krijgt het waardevolle diploma Ver kooppraktijk. De voorwaarden om aan deze cursus mee te doen zijn erg gunstig volgens Joan de Quartel. GOES - De ZLM wil alleen ge hoor geven aan de oproep van het Copa om op 10 december actie te voeren ais dat in Maas tricht gebeurt. De ZLM ziet niets in het voorstel om in de regio actie te voeren. Als je actie wilt voeren moet je dat déér doen waar op dat mo ment de-aandacht van de me dia naar uit gaat, zo meent het hoofdbestuur van de ZLM. Het Copa heeft de boeren opge roepen om op 10 december in de eigen provincie de straat op te gaan en aandacht te vragen voor de malaise in de agrari sche sector. De ZLM gaat dit dus niet ver genoeg, omdat je dan de kans zou laten lopen om de aandacht van de wereldpers te vangen. MIDDELSTUM - In Mid- dclstum vlakbij Groningen is donderdagochtend een aard schok voelbaar geweest. Het KNMI heeft een schok met een kracht van 2,5 op de schaal van Richter gemeten. Voor zover bekend is er geen schade aan gericht. Het is de vierde lichte schok dit jaar. Eerder bewoog de bo dem bij Emmen en twee keer bij Assen. De woordvoerder van het KNMI wilde niet uit sluiten dal er een verband be staat tussen de aardgaswin ning in het Noorden en het be wegen van de bodem. Mid- delstum ligt op een aardgas veld. VEENDAM - De Jenaplan school 'In de Manne' in Veen- dam hoeft de leerlingen niet op de gebruikelijke manier mid dagpauze te geven, maar mag een continurooster draaien. De Onderwijsraad heeft hiervoor toestemming gegeven na een geschil tussen de school en de Onderwijsinspectie. De Prachtvlamhoed. (Foto: Jan Midavaine). BEN HAAG - Het aantal functionarissen dat is be last met opsporing van fraude en misbruik in dè so ciale zekerheid is te laag. De Sociale Verzekerings raad zal op korte termijn voorstellen doen om de opsporingsfunctie te intensiveren. BURGH-HAAMSTEDE - Gedurende de gehele maand december exposeert Jan Midavaine, woon achtig in Westenschouwen, foto's van zwammen die hun schoonheid deze herfst op Schouwen ten toonspreiden. De kleurenfoto's, afgedrukt op for maat 30-45 cm, laten een uiteenlopende diversiteit aan paddestoelensoorten, -vormen en -kleuren zien. ZIERIKZEE - Het Regionaal Bureau Onderwijs (RBQ) begint maandag 6 januari aanstaande een cursus Verkooppraktijk in Zierikzee. De DAS voert de cursus uit. Deze cursus is vooral bedoeld voor werkzoekenden, maar ook mensen die reeds werk zaam zijn in het winkelbedrijf en een diploma mis sen, kunnen aan deze cursus meedoen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5