'Rapen van mosselen moet aan banden gelegd worden' CDA-Brouw bepleit opheffen regio gemeenschappelijke regelingen 'Boeren niet dubbel pakken' Produktschap vis en visprodukten in beleidsnota 1992: Maanland schap Meer duidelijkheid nodig over gelegenheids arbeid Oproep om studieclubs en telers- groepen te vormen Auto mobiliteits scenario Brouwse commissie vergadert Om tot een betere, democratisch controleerbare eilandelijke samenwerking te kunnen komen ZLM-voorzitter over mestplannen: VRIJDAG 6 DECEMBER 1991 NR 25064 3 ZIERIKZEE - Het ongelimiteerd tolereren van de ac tiviteiten van mosselrapers brengt volgens het pro duktschap voor vis en visprodukten gevaren voor de gezondheid van de consument met zich mee. „Wij dringen er daarom nogmaals met klem op aan het rapen en schotelen van mosselen aan banden te leg gen", aldus het produktschap in Veranderend Beeld, de beleidsnota voor 1992. Dat de omwonenden van de Lammermarkt/Varremarkt in Zierikzee hun straat iets van een maanlandschap weg vin den hebben, spreekt voor zich. De weg is na diverse werk zaamheden dusdanig inge zakt, dat normaal weggedrag niet langer mogelijk is. Wie zijn of haar auto liefkoost, doet er verstandig aan om de weg zigzaggend door te rijden. En wie dan nogeens interes sante lage spoilers heeft, kan het gebied achter de Dikke To ren maar beter helemaal mij den. Na werkzaamheden is het niet vreemd, dat een weg inzakt, al is het op bovengenoemde loka- tie wel spectaculair. Wat beter kan, is het afstemmen van de diverse disciplines, die onder het wegdek hun boterham ver dienen. Denk bijvoorbeeld aan de PTT, gemeentewerken en de kabelexploitant. De een is nog niet weg of de ander dient zich weer aan. Het is bekend, dat de verschillende instanties el kaar wel informeren, maar in de praktijk blijkt er bar wei nig van terecht te komen. En die herbestratingswerkzaam- heden moeten toch weer elke keer betaald worden. Inciden ten daargelaten (een gas- of ri oleringsleiding) kan die af stemming vaak beter. Tot die tijd is het misschien een suggestie om de omwonen den van de Lammermarkt/ Varremarkt een maanvoertuig ter beschikking te stellen. AvdW ZIERIKZEE - Er is op dit mo ment nog steeds geen definitie ve structureel werkbare rege ling tot stand gekomen over gelegenheidsarbeid, zo consta teert de tuinbouwcommissie van de ZLM. Voorzitter C. Hamelink van de ze commissie bracht tijdens de hoofdbestuursvergadering naar voren dat de praktijk het meest voelt voor een forfaitai re regeling per gewas, in ieder geval een duidelijke en werk bare regeling. Wat betreft de fruitpluk hebben zich het afge lopen jaar overigens geen pro blemen voorgedaan. Het is ech ter zeer gewenst dat er voor volgend jaar meer duidelijk heid komt. De fruitsector zou zich zeer goed kunnen vinden in het volgend jaar voortzetten van de werkwijze van dit jaar, aldus de heer Hamelink. De ZLM heeft dat in de vergade ring van het KNLC dinsdag j 1. ingebracht en erop aangedron gen de prioriteiten vanuit de praktijk duidelijk op een rijtje te zetten. De heer Hamelink deelde verder onder meer mee dat het fruitareaal in het zuid westen dit jaar stijgt met 100 a 150 ha. De uitbreiding vindt vooral plaats op bestaande be drijven. GOES - ZLM-voorzitter H. C. van der Maas heeft de voorzit ters van de kringen opgeroe pen zich in te zetten voor het vormen van akkerbouwonder- nemersstudieclubs en telers- groeperingen voor nieuwe teel ten op het akkerbouwbedrijf. De heer Van der Maas drong er sterk op aan dat de kringvoor zitters hun leden benaderen om per kring en mogelijk per afdeling akkerbouwonderne- mersstudieclubs op te zetten. De kringen moeten zijns in ziens daadwerkelijk hun ver antwoordelijkheid nemen om het project van de onderne mersstudieclubs in de akker bouw tot een succes te maken. Begeleiding en coördinatie van het project worden gedurende vier jaar gesubsidieerd met herstructureringsgelden voor de akkerbouw. De coördinatie vindt plaats vanuit het Land- bouwhuis te Goes (voor Zee land) en het kantoor van de NCB te Tilburg (voor Noord- Brabant). Daarnaast riep de heer Van der Maas de kringen en afdelingen op telersgroeperingen te vor men voor nieuwe teelten op het akkerbouwbedrijf. ..Het mag niet zo zijn dat het bij afzon derlijke individuele initiatie ven blijft. Bundeling van krachten vergroot de kansen en mogelijkheden". Al enige jaren wordt van de zij de van het bedrijfsleven aange drongen op een wijziging van de Visserijwet die het rapen of schotelen van mosselen aan re gels te binden. Daar komt bij dat het commercieel steeds aantrekkelijker wordt om mos selen te rapen. De hoeveelheid mosselen op de kweekpercelen is beperkt en er worden forse prijzen betaald voor mosselen. Toename Volgens het produktschap heb ben deze omstandigheden ge leid tot een toename van het aantal 'mosselrapers'. ,,Deze mosselen worden, zo blijkt uit de praktijk, rechtstreeks gele verd aan vishandelaren en horeca-bedrijven", aldus het produktschap.Enerzijds bete kent dit het op de markt ko men van mosselen tegen lage prijzen". Dat leidt, zo redeneert het pro duktschap, tot een concurren tieverstorend effect. „Ander zijds, en dat is veel belangrij ker, betekent het dat er mosse len aan de consument worden aangeboden waarop de uit het oogpunt van bescherming van de volksgezondheid getroffen en te treffen maatregelen nau welijks vat hebben". De visserijsector zelf heeft met het oog op die volksgezondheid besloten tijdens het najaar al leen op woensdag, donderdag en vrijdag op mosselen te vis sen. In het najaar namelijk is de kans op besmetting van de mosselen met bepaalde ziektes vrij groot. Verder wil men kweekgebieden, of gedeelten daarvan, in Waddenzee en Oos- terschelde. Daarmee is volgens het produktschap het pro- De overige drie politieke par tijen uit de Brouwse raad stel len zich meer afwijzend op ten aanzien van de vorming van één gemeente Schouwen-Dui- veland. „Het zou de afstand van de burgers naar het be stuur zeer veel vergroten", al dus de PvdA-fractie in haar al gemene beschouwingen. Men wijst er op dat ook de belangen op Schouwen-Duiveland niet overal hetzelfde zijn. „Denk maar eens aan toerisme en re creatie. Wij zouden ons niet kunnen voorstellen dat voor het hele eiland dezelfde nor- Zoals bekend gaat een project groep aan de slag om de beide plannen te „zwaluwstaarten". Van der Maas herinnerde er aan dat de regering vasthoudt aan verscherping van het mest beleid. Alleen de vervroegde invoering van de verlaging van de grondgebonden gebruiks normen in niet- overschotgebieden is van tafel. „Een goede zaak", aldus Van der Maas. De voorzitter van de ZLM pleitte voor een zo concreet mo- bleem van de mosselrapers niet opgelost. „In de huidige si tuatie heeft dit soort maatrege len geen of nauwelijks effect op de rapers van mosselen". Kokkelvisserij In haar beleidsnota voor 1992 gaat het produktschap ook in op de problemen voor de kok kelvisserij. In verband met voedselschaarste onder de vo gels werd dit seizoen de Wad denzee gesloten voor de kok kelvisserij. Een besluit waar het produktschap het volstreks niet mee eens is. „Immers, door het geheel slui ten van de Waddenzee, zowel voor de mechnische als de handkokkel visserij, kan ons inziens niet gesproken worden van een evenwichtige afweging tussen de belangen van de vis serij en de natuur", aldus het commentaar van het produkt schap. „Tfemeer niet daar uit visbestand-overwegingen de sluiting niet was vereist". Het produktschap tekent daar bij aan dat in haar ogen de sterfte van vogels ten onrechte aan de visserij wordt toege schreven. „Naar onze mening is in de eerste plaats de slechte zaadval in de jaren 1988, 1989 en 1990 hie"rvoor verantwoorde lijk", aldus het produktschap. Zij voert verder nog als argu ment dat eidereenden een voor keur hebben voor kleinere kokkels en de kokkelvisser uit is op grotere. Het produkt schap trekt daaruit de conclu sie dat de eidereend voor wat betreft de voedselvoorziening in het algemeen niet sterk be nadeeld wordt door de kokkel visser. men gehanteerd zouden wor den. Bijvoorbeeld voor kampe ren bij de boer". Er zou dan volgens de PvdA weer met dorpsraden gewerkt moeten worden, wat ook geen voorde len oplevert. De PvdA-fractie is van mening dat één gemeente Schouwen- Duiveland voor de werkgele genheid alleen nadelen zou opleveren en ook de afstand naar de loketten groter wordt voor de burger. Daarom vindt men dat niet zonder meer met samenvoeging moet worden in gestemd. „Sinds de gemeente- gelijke invulling van de doel stellingen van het landbouw bedrijfsleven. Op dat punt is het Landbouwschapsplan te vaag gebleven. Volgens Van der Maas dient het bedrijfsleven duidelijkheid te verschaffen over de mestverwerkingscapa citeit in 1995 inclusief export- contracten. Ook voor de verla ging van do grondgebonden mestproduktierechten dient een norm te worden gesteld. Daarbij noemde Van der Maas een reductie van 207c in 1995 Volgens het produktschap zijn er alternatieven voorhanden en hoeft niet de complete Wadden zee afgesloten te worden voor de kokkelvisserij. Het schap doet de suggestie om alleen de gebieden waar zich overwe gend de nul jarige kokkels be vinden te sluiten voor visserij. In extreme omstandigheden, zoals bijvoorbeeld het een aan tal jaren op rij ontbreken van zaadval, zou de sector zich vol gens het schap in willen span nen om te komen tot beperkin gen in de visserij-inzet. Ook aandacht in het beleids plan voor een mogelijk sleep- verbod op de Oosterschelde. Het visserijbedrijfsleven ver raad van Brouwershaven de motie aannam om van Schou wen-Duiveland één gemeente te maken is de situatie toch wel gewijzigd. De ervaring die wij momenteel hebben met de door gemeenschappelijke inspan ning tot stand gekomen sport- voorziening Onderdak geeft de lering voorzichtig te zijn". Ook de VVD-fractie plaatst kritische opmerkingen bij re gionale samenwerking op Schouwen-Duiveland. „Wij zijn met het college van b en w van mening dat de afstand tus sen gemeentehuis en bewoners reëel, gelet op wat technisch haalbaar is. Het vervroegd invoeren van de mineralenboekhouding in 1993 wordt door dc ZLM onder schreven, mits 1995 wordt ge handhaafd als toetsingsjaar. De overheid mag er niet van uitgaan dat in 1994 al concrete resultaten als gevolg van mine ralenboekhouding aantoon baar zijn. Landbouwkundige normen Wat betreft het stellen van nor men voor mestaanwending ha merde Van der Maas sterk op toepassing van landbouwkun dige normen, die getoetst wor den door middel van praktijk onderzoek. Dit geldt zowel voor de fosfaat- als voor de ni- traatproduktie. Vanuit het zet zich al jaren tegen dat door de regering aangekondigde sleepverbod. „In de afgelopen maanden is gesuggereerd dat het produktschap zou hebben ingestemd met een tijdelijke ontheffing van het verbod ein digend in het jaar 2000. Uit gaande van een door de Tweede Kamer gesanctioneerd verbod is door de voorzitter van het produktschap een verzoek on dersteund om de ontheffings termijn te verlengen tot het jaar 2000. Dit neemt niet weg dat wij ons ten principale te gen het verbod blijven verzet ten". Veel aandacht wordt in het be leidsplan geschonken aan de er door vergroot zou worden". De fractie wijst op de verzwa ring van taken voor de gemeen ten die er aan gaat komen. „Onder meer doordat de hoge re overheden hun taken verleg gen naar de gemeente en de maatschappij die steeds inge wikkelder wordt". Men is van mening dat dit op termijn moet leiden tot aanpassing van het ambtelijk apparaat. „De uit voeringskwaliteit speelt daar bij een belangrijke rol". De fractie is van mening dat meer intensievere samenwerking wel eerst in eigen huis bespro ken moet worden. „Om vroeg tijdige inmenging door het pro vinciaal bestuur te voorko men". De CDA-fractie merkt in haar algemene beschouwingen op dat de vele gemeenschappelij ke regelingen van de zes ge meenten op Schouwen-Duive land niet allemaal optimaal werken. „Ook de democrati- hoofdbestuur van de ZLM werd er op aangedrongen het mestprobleem integraal aan te pakken. Nu ligt het accent sterk op fosfaat. „Het mag niet zo zijn dat we straks wat be treft fosfaat de zaken op orde hebben en daarna nog een pak ket maatregelen ten aanzien van stikstof over ons heen krij gen. Liever in één keer duide lijkheid". De ZLM-voorzitter herhaalde mordicus tegen regulerende heffingen te zijn, ook als deze maar circa drie procent zouden bedragen, zoals minister Buk man voorstelt. Hiermee zou het pad geëffend zijn voor eventuele latere verhogingen van een dergelijke heffing. Het stoffenbeleid van VROM en het toelatingsbeleid van dc Com missie Tbelating Bestrijdings middelen vinden in de ogen van de heer Van der Maas even min genade. „Als het toela tingsbeleid niet drastisch ver soepeld wordt ziet het bedrijfs leven zich genoodzaakt obstructie te plegen tegen de uitvoering van het Meerjaren plan Gewasbescherming. We relatie tussen visserij en na tuurbeschermers. De discussie tussen deze twee groepen staat, zo stelt het schap, op scherp. „De meningen van natuurorga nisaties enerzijds en het visse rijbedrijfsleven anderzijds lo pen ver uiteen". Onduidelijk Volgens het schap is het de vis sers niet precies duidelijk wat nu de bedoelingen zijn van de natuurbeschermers. „Duide lijk is dat men zich zorgen maakt over eventuele effecten van de visserij op het eco systeem. Onduidelijk is echter in hoeverre effecten van de vis serij acceptabel geacht worden. De Nederlandse visserij is daarom voorstander van een open dialoog over de relatie tussen visserij en natuurbe scherming". Het schap onderkent, zo blijkt uit de beleidsnota dat visserij altijd effect heeft op het eco systeem. Er worden immers vis, en schaal- en schelpdieren aan de natuur onttrokken en de visserij heeft ook directe ef fecten op het bodemleven. „Kwantitatieve gegevens over eventuele lange termijn effec ten ontbreken echter nagenoeg. Of deze effecten als schadelijk bestempeld kunnen worden kan op dit moment niet eendui dig gesteld worden". Waar het volgens het schap aan ontbreekt is een duidelijke vi sie over een duurzaam gebruik van het gehele ecosysteem. Die discussie zou zich volgens het schap toe moeten spitsen op de vraag .in welke mate effecten op het ecosysteem acceptabel zijn. „Momenteel bespeuren wij de tendens om de volledig ongestoorde natuurlijke situa tie als doel te formuleren. Wan neer als doel gesteld wordt om elk Affect van de visseerij op de natuur uit te sluiten dient men te beseffen dat dit het einde van de Nederlandse visserij be tekent". Inpasbaar ecosysteem Volgens het produktschap is een duurzame visserij zeer goed mogelijk. „Naar onze me ning is de visserij inpasbaar in het ecosysteem. De visserijsec tor is bereid waar vereist in de ze haar verantwoordelijkheid te dragen. Immers, een schoon milieu en een duurzaam eco systeem zijn van wezenlijke be tekenis voor de visserijsector". sche controleerbaarheid is» door de getrapte afvaardiging heel moeilijk". Men stelt dat dit probleem opgelost is wan neer Schouwen-Duiveland één gemeente wordt. „Dat zou voor de bestuurders ook praktischer zijn omdat het aflopen van de diverse verga dering onevenredig veel tijd kost". Ibch ziet ook het CDA nadelen in één gemeente Schouwen-Duiveland. „De burgers kennen de door hun ge kozen vertegenwoordigers en de burgemeester amper". De SGP/RPF/GPV-fractie zegt in haar algemene beschouwin gen de discussie over daadwer kelijke gemeentelijke herinde ling op Schouwen-Duiveland rijkelijk voorbarig te vinden. „Niet de plaats van de stad- huisstoep heeft de meeste in vloed op de betrokkenheid van burgers bij het lokale bestuur. Als mensen vandaag de dag wat willen bereiken, weten zij hun eigen kanalen en wegen wel te vinden om de gemeente te beïnvloeden". Als voorbeeld noemt de fractie de onlangs op gerichte bewonerscommissie Dreischor. De eventuele nood zaak tot gemeentelijke schaal vergroting wordt volgens de SGP/RPF/GPV beïnvloed door de decentralisatie van over heidstaken. „Daardoor wordt het takenpakket van een ge meente steeds groter". willen wel, maar we kunnen niet. We hebben ons als be drijfsleven gecommitteerd aan het volumebeleid (50 procent reductie in het jaar 2000), maar daarvoor moeten we wel be schikken over nieuwe midde len die minder schadelijk zijn voor het milieu. Tbt nu toe wordt de toelating van deze middelen steeds maar tegenge houden". BURGH-HAAMSTEDE - Don derdag 12 december wordt in het gemeentehuis in Burgh- Haamstcdc het automobili- teitssccnario gepresenteerd. Zoals bekend vormen deze plannen een eerste afgerond fa cet als integraal onderdeel van de onlangs gereed gekomen schets gemeentelijk milieube leid welke eveneens zal worden toegelicht. [Verwachting t/m dinsdag 3 december| WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Mid .temp. 2 graden Windkracht oost 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10 Min.temp. -4 graden Mid.temp. -1 graad Windkracht oost 3 Dinsdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. -5 graden Mid.temp. -2 graden Windkracht oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 7 dec. Zon op 08.33, onder 16.29 Maan op 09.53, onder 17.22 8 dec.Zon op 08.34, onder 16.28 Maan op 10.31, onder 18.26 9 dec.Zon op 08.35, onder 16.28 Maan op 11.00, onder 19.33 Eerste Kwartier: 14 dec. (1031) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft koud. Tot ver in de volgende week blijft het vriezen. Na het weekeinde kan het 's nachts op diverse plaatsen zelfs tot matige vorst komen. De komende nacht wordt de vorst getemperd door wol kenvelden die vanaf de Noordzee het land binnendrijven. Morgen komt de temperatuur bij een zwakke noordwestenwind ruim boven het vriespunt uit, zondag gaat dat wat moeizamer. De eerste helft van de volgende week houdt een oosten wind de temperatuur overdag waar schijnlijk net iets onder nul. Hoe lang deze vorstperiode zal aanhou den is nog niet te zeggen. UTRECHT - A. A. (Anton) Westerlaken (36), de huidige CAO-coördinator van het Christelijk Nationaal Vakver bond (CNV), wordt maandag door de CNV-bonden kandi daat gesteld voor het voorzit terschap van het CNV. BROUWERSHAVEN - De com missie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening van de gemeente Brouwershaven ver gadert donderdag 12 december. Deze vergadering wordt ge houden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. De commissie bespreekt tij dens deze vergadering onder meer het concept van het nieu we bestemmingsplan Brou wershaven Kom. Voorts moe ten de commissieleden zich uit spreken over het verkeerson- derzoek naar het tracé Bogerd- weg/Stoofweg in Dreischor. ZIERlKZEESCHEEl NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 lot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-15071, 01110-12449 (niet voor bezorging). Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling f 45,00 per jaar f 169.00 losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Volgens het produktschap moet het handmatig rapen van mosse len aan banden gelegd worden. (Archieffoto). BROUWERSHAVEN - In haar beschouwingen op de begroting 1992 pleit de Brouwse CDA-fractie er voor om de verschillende regionale gemeenschappelij ke regelingen op te heffen. In plaats daarvan zouden de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland er naar moeten streven om te komen tot een hetere, demo cratisch controleerbare eilandelijke samenwerking. Of dit op den duur moet lei den tot de vorming van één gemeente op Schouwen-Duiveland hangt volgens het CDA af van de alternatieven die tijdens zo'n samenwerking worden gevonden. „Maar wij sluiten de mogelijkheid beslist niet uit". ZIERIKZEE - Als de mestplannen van het kabinet en de alternatieve voorstellen van het Landbouw schap in elkaar geschoven worden, is de kans aanwe zig dat de boeren dubbel gepakt gaan worden. Die vrees sprak algemeen voorzitter H. C. van der Maas uit op de hoofdbestuursvergadering van de ZLM, die jongstleden maandag in het Landbouwhuis in Goes is gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3