man Sociaal cultureel noodfonds moet minima uit het isolement halen DE HOEVE AAN DE LINGE GRATIS ADVERTENTIE Gemeente Westerschouwen neemt het voortouw A 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BURGH-HAAMSTEDE - Als het aan het college van burgemeester en wethou ders van de gemeente Westerschouwen ligt komt er in die gemeente een sociaal cultureel noodfonds. Mensen met een minimum-inkomen kunnen in bepaalde gevallen een beroep doen op dat fonds. „Wij willen hiermee proberen te voorko men dat de minima in een sociaal isolement terecht komen", aldus wethouder G. J. W. van der Salm. Nog deze maand wordt de concept-nota Sociaal Cultureel Noodfonds in verschillende gemeentelijke adviescommissies aan de orde ge steld. Het is de bedoeling dat de concept-nota in januari aan de gemeenteraad wordt voorgelegd. In 1985 stemde de gemeente raad van Westerschouwen in met de notitie Steunfonds ech te minima en gaf daarmee de eerste aanzet tot een gemeente lijk minima beleid. Op basis daarvan kwam een regeling tot stand op grond waarvan 'echte minima' financiële bijstand konden krijgen. isolement Uit de praktijk blijkt volgens de opstellers van de concept nota dat bijna geen gebruik werd gemaakt van deze rege ling. Terwijl de financiële en economische positie van men sen met een minimum-inko men volgens het Nationaal In stituut Budgettering (Nibud) steeds slechter wordt. „Eén van de grootste gevolgen van de slechte financiële posi tie van de minima is dat zij in toenemende mate maatschap pelijk geïsoleerd raken", aldus de concept-nota sociaal cultu reel noodfonds. Met andere woorden: voor kinderen uit een gezin met een minimum-inko men zit lid worden van de voet balclub er niet in en gezinsuit stapjes naar bijvoorbeeld een museum of de dierentuin beho ren evenmin tot de mogelijkhe den. Als de huur betaald is en ook de kosten voor gas, water en licht voldaan zijn schiet er niets over. En daar wil het col lege van b en w van Wester schouwen verandering in bren gen. „Een gemeente die een mi nimabeleid heeft is met het oog op de ontwikkelingen bijna verplicht om zich te verdiepen in mogelijkheden over deelna me aan maatschappelijke acti viteiten door het welzijn van de 'sociale minima' te bevorde ren door, waar mogelijk, finan ciële drempels weg te nemen of te verlagen". Seizoenkaart Een sociaal cultureel nood fonds zoals het college van b en w van Westerschouwen voor ogen staat is niet nieuw. In Groningen krijgen de minima subsidie op toegangskaartjes van de plaatselijke voetbalclüb en in Amsterdam kent men de zogenaamde 'vakantieknip'. „Wij pretenderen niet het wiel te hebben uitgevonden", aldus wethouder Van der Salm. Uiteraard geldt er wel een aan tal regels op grond waarvan de minima in Westerschouwen fi nanciële bijstand van de ge meente kunnen krijgen. De aankoop van een video-came ra, om maar een luxe-artikel te noemen, valt niet binnen de normen. Waar men wel een te gemoetkoming voor kan krij gen is bijvoorbeeld de contri butie aan de voetbalclub of de kosten van een abonnement op theatervoorstellingen. Als het gaat om incidentele ac tiviteiten als een bezoek aan een popconcert of de bioscoop komt men niet in aanmerking voor een financiële tegemoet koming van de gemeente. Wel wil de gemeente een zo breed mogelijk 'pakket'. Het is niet de bedoeling dat de gemeente zich gaat mengen in de keuze mogelijkheid van de aanvra ger. „Wat al snel het geval zou zijn als bijdragen beperkt zou den worden tot een select aan tal activiteiten", aldus de concept-nota. Stimuleren Door ip bepaalde gevallen een gemeentelijke financiële bij drage in het vooruitzicht te stellen hoopt de gemeente mi nima te kunnen stimuleren om meer gebruik te maken van culturele, sportieve, recreatieve en educatieve voorzieningen binnen de gemeente Wester schouwen. Het college stelt voor een maximum bijdrage van100,- per persoon per jaar beschikbaar te stellen. Daarbij geldt de regel dat nooit meer dan 75 procent van de te maken kosten vergoed wordt. De aanvrager in kwestie moet dus zelf ook iets bijdragen. „En blijft in bepaalde mate zelf verantwoordelijk voor de financiële gevolgen van de in vulling van eigen wensen", al dus de concept-nota. Verder is het zo dat de aanvrager het geld dat nodig is eerst zelf be taalt. Achteraf krijgt hij of zij, als de uitgave aan de criteria voldoet, 75 procent van de kos ten terug. Tbt het maximum van 100,- wel te verstaan. Wie in aanmerking wil komen voor een bijdrage uit het so ciaal cultureel noodfonds van 'de gemeente Westerschouwen kan terecht bij de gemeente zelf of zijn of haar licht opste ken bij de Intergemeentelijke Sociale dienst in Zierikzee. De ISD namelijk kijkt of de aan vragen aan de criteria voldoen. Voorlichting Om ervoor te zorgen dat ieder een die eventueel voor een bij drage uit het noodfonds in aan merking komt dat ook weet wil de gemeente samen met de ISD aan gerichte voorlichting gaan doen. Het is de bedoeling dat bij potentiële klanten van het noodfonds een folder te recht komt waarin de moge lijkheden en onmogelijkheden van het fonds omschreven wor den. „Wij zullen de mensen ook actief benaderen", aldus F. Ba- bijn van de ISD. Hij staat hele maal achter het, initiatief van de gemeente Westerschouwen en hoopt dat hun voorbeeld na volging zal vinden bij andere gemeenten op Schouwen-Dui- veland. Wethouder Van der Salm, tot slot: 'Er zijn in iejler geval al verschillende gemeen ten die belangstelling hebben getoond voor deze nota'. ZIERIKZEE Kerstviering "NCVB De kerstviering van de NCVB (Nederlandse Christen Vrou wen Bond) vindt dit jaar plaats op 18 december in de Gerefor meerde kerk. De heer Katsman uit Wolphaartsdijk spreekt over het onderwerp Kerstevan gelie in glas. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. Behalve de leden van de NCVB kunnen ook andere belangstellenden de bijeenkomst bijwonen. WESTERSCHOUWEN Kleding Roemenië De Kleding Inzameling Chari tatieve Instellingen zamelt dinsdag 17 december in Wester schouwen kleding in voor Roe menië. Inwoners die hiervopr kleding af willen staan wordf" verzocht de zakken met kle ding voor 09.00 uur buiten te zetten. Behalve kleding (graag schoongewassen). komen schoeisel, beddegoed en gordij nen eveneens goed van pas. Wie geen kleding heeft kan ook geld storten op giro 3367600 ten name van de Stichting KICI in Den Haag. Naast hulp aan Roe menië steunt het KICI ook de Stichting HUlp aan Landgeno ten in Indonesië en de Stich ting Nederland-Lesotho. BRUINISSE/ BURGH HAAMSTEDE Leesprogramma om het lezen en het leesplezier te bevorderen 's Nachts is het thema van het leesprogramma voor de jeugd waarmëe de bibliotheken De Zaete (Bruinisse) en De Schut- se (Burgh-Haamstede) in no vember zijn begonnen. Dit pro gramma loopt door tot 15 fe bruari en heeft tot doel het le zen van kinderen en vooral ook het leesplezier te bevorderen. Ten behoeve van het leespro gramma is een lijst van kinder boeken samengesteld die als thema de nacht heeft. Die lijst bevat ook een aantal meer een voudige boeken voor kinderen die moeite hebben met lezen. Kinderen die zich bij de biblio theek melden om deel te ne men aan het leesprogramma ontvangen een pasje waarop vijf stickers geplakt kunnen worden. Elk gelezen boek le vert zo'n sticker op. Het leesprogramma wordt met een feestelijke bijeenkomst in de bibliotheek afgesloten. NIEUWERKERK i i Kerstmiddag Op een gezamenlijk initiatief van de bejaardensoos en de ANBO-afdeling Nieuwerkerk wordt woensdag 18 december Kerstfeest gevierd in het dorpshuis. Deze bijeenkomst voor alle ouderen begint om 14.00 uur. Senioren die deze kerstviering willen bijwonen kunnen zich tot 14 december opgeven bij mevrouw Schui- lingh (01114- 1398) of mevrouw Kesteloo (01114- 2754). BRUINISSE Oestervaartuig Bru 11 beschadigd De oesterkotter Bru 11 van de gezamenlijke palingvissers op de Grevelingen is door onbe kenden bezocht en ondertussen beschadigd aan de koppeling. Vorige week constateerden Bruse vissers dat een bus me nie in de koppeling van het Door MIEN VAN T SANT 111 En als ze haar moeders gezicht, nu helemaal betrokken, ziet: 'Kom jij maar dikwijls naar het ziekenhuis, als ik daar lig. 's Mid dags kan Leo er haast nooit tussenuit. Hè, ik ga er echt naar verlangen dat het nu zo ver zal zijn'. Dien gaat er niet op in. 'Ik ga dan nu maar', zegt ze verslagen. 'Mag ik Bertje nog even goedendag zeggen?' 'Doe niet zo mal! Vanzelfsprekend mag je dat. Ik kijk onderwijl even naar je hond. Je blijft dus niet eten, moeder?' 'In geen geval! Doe Leo mijn groeten en wens hem sterkte. Voor hem hoop ik dat je twee dochters ter wereld zult brengen. Jou alleen praat hij murw; tegen drie vrouwen zal hij het misschien moeten afleggen straks'. Dien neemt voor de zoveelste keer het ge- boortebericht op. Ze is één keer naar het zie kenhuis gereden, maar feitelijk was het een vergeefse reis geweest. Telefonisch had Leo haar de vorige avond al meegedeeld dat de tweeling geboren was. Twee minieme we zentjes, die maar net de grens der leefbaar heid gehaald hadden en onmiddellijk na de geboorte naar de couveuse gebracht waren. Met Reina ging het ook niet zo best, al was er geen direct levensgevaar. De bevalling was erg zwaar geweest en daarna leefde ze in een voortdurende angst, dat haar meis- kes het niet zouden redden. 'U moet liever nog niet komen, moeder', had hij op zijn af wijzende manier gezegd. 'Ze kan er echt niet nog meer emoties bij hebben. Ikzelf ga ook maar even, maar elk verder bezoek is voorlopig taboe'. Leo's haast zakelijke mededeling had Dien de Jong alleen maar in haar mening gesterkt. Dat zij, nota bene de moeder van zijn vrouw, meer nog dan haar eigen man wat opbeuring kon brengen. Zelf was ze ook moeder geweest en Reina had immers losge laten dat Leo zo overdreven bezorgd was en meer dan zijzelf tegen de geboorte had op gezien. Ze zag hem al bij het bed zitten. Zijn meest ondoorgrondelijke gezicht 'aan' en in zijn ogen de angst dat zelfs de dokters en de zusters ergens een fout zouden maken. 'Ik ga toch!' had ze hardop gezegd. 'Het moet al heel gek lopen, als ik Reina niet aan het lachen krijg'. Ze is altijd zo'n flinkerd geweest, had het liefst een jongen willen zijn. Niet te geloven dat ze nu, al mocht ze zich dan afgetobd voelen, zó in de put zou zitten, dat zelfs een bezoekje van haar moe der haar schade zou berokkenen. Net zo overdreven van Leo als laatst met Cora, dacht ze nog. Enfin! In zijn eigen huis heb ik me maar naar zijn wensen te schikken. In het ziekenhuis op de vastgestelde bezoek uren heeft hij in ieder geval niet de macht me tegen te houden. Al was Leo dan in geen velden of wegen te bekennen waarschijnlijk was hij gewoon aan zijn werk toch kreeg Dien de Jong noch Reina noch haar twee kleindochters te zien. Over het laatste kon en wilde ze nog heen stappen, maar dat de hoofdzuster haar kort maar beslist ook de toegang tot de ka mer van haar enige dochter weigerde, kon ze slecht verkroppen. 'Ik wil onmiddellijk de behandelende ge neesheer spreken', had ze gezegd, haar stem schril van opwinding en ook van angst. 'Ik zal proberen of ik hem voor u te pakken kan krijgen, mevrouw', zei de zuster be leefd. 'Wacht u hier even op de gang? Ik hoop zó terug te zijn'. Voor haar gevoel wel tien, maar in feite nog geen vijf minuten later stond een vrij jonge arts voor haar neus. 'Mevrouw De Jong?' vroeg hij met dat on persoonlijke in zijn stem dat zoveel zieken huisdokters kenmerkt. 'Mijn naam is De Klerk. Assistent van de specialist die uw dochter geholpen heeft'. Ze knikte wat stug. 'Kan ik hem zelf niet te spreken krijgen?' was haar directe vraag. 'Het spijt me, mevrouw. Dokter is met een operatie bezig. Maar ik kan u volledig in lichten'. (wordt vervolgd) Advertentie BIJ HUWELIJKSKAARTEN Maak dan nu je keuze uit onze grote kollektie originele en moderne trouwkaarten, en... wij plaatsen je huwelijksaankondiging gratis* bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Je trouwdag is pas kompleet met trouwkaarten van: Vrijdag 6 december NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.05 uur Vivaldi concerten. 16.22 uur Rondom tien, praat programma. 17.07 uur KRO's Tekenfilm festival. 17.30 uur Woef, Engelse jeugd serie. 18.01 uur Boggle, spelprogram- ma. 18.30 uur Ja, natuurlijk extra, natuurdocumentaire serie. 18.59 uur Ha, die pa, Neder landse comey serie. 19.29 uur Dinges, een panel moet raden wat kinderen be doelen. 20.00 uur Journaal 20.26 uur Maak dat de kat wijs, een panel moet raden welk ver haal waar is. 21.12 uur Rondom tien, praat programma. 22.03 uur Jessica Fletcher, mis daadserie. 22.52 uur Dokument: De Gu rus, documentaire over Swami Sathidananda uit India en pa ter James Klimpton in India. 23.37 uur Miniatuur: Brieven aan Maria (1). 23.42 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal. 16.05 uur Muziek uit duizen den, muziek met Marco Bak ker. 16.44 uur Het geheim van de zwarte draak, 6-delige jeugdse rie. Afl. 2. 17.42 uur Kreatief met karton, 7-delige cursus. Afl. 4. 17.57 uur De tv dokter, medi sche tips door dr. Ferdinand Zwaan. 18.00 uur Journaal. 18.20 uur De bal is rond, j eugdsportprogramma 19.00 uur De teenage hero turt les, tekenfilmserie. 19.26 uur Over m'n lijf, 16- delige medische info-show waarin de kijker vertrouwd ge maakt wordt met de werking van een specifiek onderdeel van of in het menselijk li chaam. 20.00 uur Candid camera, grap pen met de verborgen camera. 20.25 uur De leukste thuis, home-videofilmpjes. 20.53 uur Medisch Centrum West, ziekenhuisserie. Afl.: Thuisloos. 21.53 uur De tv dokter, medi sche tips met Ferdinand Zwaan. 21.54 uur TROS Triviant, spel- programma. 22.38 uur Binnenlandse zaken, satirisch programma. 23.03 uur Crime time, 2- wekelijks magazine over alle facetten van de misdaad. 23.45 uur TROS Weekendfilm: Just tell me what jou want, Amerikaanse speelfilm. 01.35 uur Journaal NEDERLAND 3 08.55, 13.00 en 17.55 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 09.00 uur Huisje boompje beestje, les 35. 10.00 uur Nieuws uit de natuur, les 12. 11.00 uur Schooltv-weekjour- naal, les 12. 18.00 uur Journaal 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Jeugdjournaal 18.45 uur Het klokhuis 19.00 uur Wat doe jij nou? Pro gramma over school- en beroe- penkeuze. 19.30 uur Monopolie, Deense serie. 19.54 uur Uitzending van de D66. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Het orkest, program ma over de muziek, de geschie denis, de instrumenten en de uitvoering door presentator Dudley Moore en Sir Georg Solti. Afl. 10 (slot). 20.56 uur Met het oog op Rem brandt, filmportret van Rem brandt. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio sport jour naal. 22.30 uur NOS-Laat, achter grondinformatie. 23.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.30 uur Schooltelevisie. 17.30 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 340. 18.05 uur Postbus X, jeugdse rie. 18.30 uur TV 1 - Top 30, de 30 best verkochte singles in Vlaanderen. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws en sport. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur Sledge Hammer, Amerikaanse komische poli tieserie. 20.30 uur Baraka, drie kandi- datenkoppels spelen o.l.v. Do naat Deriemaecjcer voor de we reldreis. 21.35 uur Kronieken. Vandaag: Roeselare, 'het oude Rousselae- re herleeft', vier amateurfilms over Roeselare. 22.25 uur Kunst-zaken. Aansl. Paardenkoersen en Kwislijn. 22.30 uur Vandaag/Sport 22.50 uur Tijd is geld, program ma over mensen en geld. 23.00 uur Vijand van de vijand (The enemy of the enemy), 8- delige Zweedse spionageserie. Afl. 3. 23.50 uur Coda, Erik van Ruys- beek leest voor uit eigen werk. Vandaag: Magna Mater. BRT 2 14.30 uur Sport extra: tennis, ECC-toernooi in Antwerpen, rechtstreekse reportage van een kwartfinale. 18.55 uur Journaal 19.00 uur De mens en het wa ter, 7-delige serie. Afl 2. 19.30 uur Grensstad, Frans/Ca nadees/Amerikaanse serie. 19.55 uur Now, 12-delige docu mentaire i.v.m. de Rechten van de Mens. 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland, toeristische portretten uit binnen- en buitenland. 20.35 uur Kijk uit! 20.40 uur Ten huize van.... Van daag: Lydia Chagoll. 21.30 uur Journaal/Sport. 22.00 uur Première film vi deo. Filmmagazine. 22.30 uur Mozart: De symfo nieën, 5-delige reeks over de evolutie van Mozart. Deel 4. 23.10 uur Sport extra: tennis, ECC-toernooi in Antwerpen, samenvatting van een kwartfi nale. drukkerij lakenman ochtman Jannewekken 11 Zierikzee Tel. 01110-16551 aanbod geldt tot 31 december 1991 ROTTERDAM - Het Filmfesti val Rotterdam opent donder dag 23 januari 1992 met de we reldpremière „Modern Cri mes" van de in Nederland wo nende Argentijnse cineast Ale jandro Agresti. De organisatie heeft dat woensdag bekend ge maakt. goed onderhouden vaartuig was gegooid. Deze ernstige ver nieling vond plaats in de perio de vanaf juli. Door de Rijkspo litie te Water wordt een inten sief onderzoek ingesteld. GOES 't Beest In jongerencentrum 't Beest treedt vrijdag 13 december Eu- gène Bervoets op in het stuk Groeten van Nero. Deze solo voorstelling begint om 20.30 uur. Het stuk toont keizer Nero die in zijn laatste schuilplaats wacht op zijn dood. Hij kijkt terug op zijn leven met een mengeling van grootheids waanzin en twijfel, kokketeert met de dubieuze faam die hij verworven heeft en sust zijn ge weten. Hij de vredeskeizer is de eerste die sinds lang geen oorlogen heeft gevoerd. De so lovoorstelling van Bervoets laat Nero als een heel ander ie mand zien, namelijk als kun stenaar. Bijeenkomst alleenstaanden In het wijkcentrum De Spinne te Goes wordt op zaterdag 14 december een dans- en ontmoe tingsavond gehouden voor al leenstaanden van 25 tot met 45 jaar. De bijeenkomst wordt ge organiseerd door de Vrienden kring voor Alleenstaanden Ka- pasi en begint om 21.30 uur. Advents- en Kerstconcerten In de periode van 8 tot en met 26 december verzorgt het jon genskoor vah de Zeeuwse Koorschool een serie Advents- en Kerstconcerten op diverse plaatsen in Zeeland. Het eerste concert vindt plaats op 8 de cember in de Nederlandse Her vormde kerk te Nisse om 15.30 uur. Tien dagen later is het koor te horen in de Koorkerk te Middelburg tijdens het Festi val of Nine Lessons and Carols, een echte Engelse carolservice die om 19.30 uur begint. Op vrijdag 20 december treedt het koor op in de Hervormde kerk te Yerseke tijdens een kerstcon cert dat om 19.30 uur begint. Zondag 22 december treedt het koor vanaf 15.30 uur op in de Nieuwe Kerk te Middelburg, een concert dat speciaal is be doeld voor belangstellenden uit Walcheren. Tbnslotte is het jongenskoor te beluisteren op donderdag 26 december in de Rooms Katho lieke Maria Magdalenakerk te Goes. Het grote Kerstconcert in de eigen parochiekerk van de Koorschool dat de voortzetting vormt van een 37-jarige tradi tie. Aan de concerten in Yerse ke, Middelburg en Goes wer ken naast de Koorschool ook mee het mannenkoor van de Maria Magdalenakerk in Goes, de Bellringers van de Koor school, Bram Beekman (orgel), Frenk Casteleyn (gitaar) en Noël Casteleyn die de presenta tie verzorgt. Alle concerten staan onder leiding van Evert Heij- blok. MIDDELBURG FNV-avond Het district Zeeland van de FNV houdt maandag 9 decem ber een thema-avond over het plan Simons. Deze bijeen komst wordt gehouden in hotel Arneville in Middelburg en be gint om 20.00 uur. Tijdens deze avond geeft FNV-medewerker Martien Bouwmans antwoord op vragen als hoe zit de stelsel wijziging in elkaar, wat houdt de basisverzekering in elkaar en wat betekent dit alles voor de verzekerden. Nieuwe directeur De Zeeuwse Stichting voor het Gehandicaptenbeleid heeft een nieuwe directeur in de persoon van R H. A. Brakman. De heer Brakman is nu nog werkzaam als beleidsadviseur volksge zondheid bij de Provinciale Griffie. Brakman die zijn nieu we functie met ingang van 1 maart gaat vervullen wordt de komende tijd vervangen door de adviseur van het stichtings bestuur, drs H. A. J. M. Olbn) Steenaert. Expositie Van 1 tot en met 22 december is in de Kuiperspoort te Middel burg een expositie van kerami sche objecten die zijn gemaakt door Christiaan Wisse uit Tbr- neuzen. De kunstenares werd opgeleid op de academie voor beeldenvorming in Amersfoort en de Rietveld academie in Den Haag. De expositie is van dins dag tot en met zaterdag ge opend van 13.00 tot 17.00 uur. Advertentie BEVERWIJK - De gemeente Beverwijk heeft woensdag een echtpaar en een alleenstaande aan vervangende woonruimte geholpen, nadat hun huizen dinsdag door de gasexplosie tijdelijk onbewoonbaar waren geworden. ENSCHEDE - De Nederlandse operacultuur is er het meest bij gebaat dat er naast een toon aangevend operahuis van in ternationale allure (De Neder landse Opera) een reisgezel schap is dat de rest van het land bedient. Advertentie I Kadootje? Beocom Telefoons Bang&Olufsen 1 in 12 kleuren vanaf f. 265,- 1 HIFI-Luisterstudio FRANK 1 Lange Reke 1. Tel 01116-2124 1 RENESSE Hin-LUISTERSTUOIO rn-,-1,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4