Plannen om van Dorpsstraat te Sirjansland woonerf te maken Bredere opzet tweede Zierikzeese Kerstmarkt Gebouw Manhuisstraat kopen, maar niet direct al slopen Werkzaamheden beginnen in januari/februari Uitvoerige discussie in Zierikzeese commissie Net over 't Net verkoopt kerstbomen Grote hobbybeurs Bruinisse Vervoersbond FNV: 3,75 procent meer loon in streekvervoer Bureau Slachtoffer hulp beschikbaar Combinatie van ideële organisaties en middenstand DONDERDAG 5 DECEMBER 1991 NR 25063 3 SIRJANSLAND - Het ziet er naar uit dat de Dorpsstraat in Sirjansland binnen enkele maanden zal zijn omgevormd tot een woonerf. Een gebied Waar de voet ganger voorrang heeft en de auto's alleen stapvoets mogen rijden. Via een ver hoogde en aangepaste bestrating, wegversmallingen en paaltjes wordt de auto mobilist gedwongen zich te gedragen zoals op een woonerf gewenst is. De wense lijkheid om de Dorpsstraat aan te passen werd enkele weken geleden door de in woners van het dorp naar voren gebracht tijdens een hoorzitting over herinrich ting van het gebied rondom de smidse midden in het dorp. De Dorpsstraat in Sirjansland wordt zeer waarschijnlijk een woonerf. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Aankopen van het gebouw geen pro bleem, maar even wachten met slopen om te zien hoe het planologisch allemaal verloopt en om na te gaan of er wellicht andere geschikte lokaties voor de 39 geplande woningen zijn. Kortweg gezegd was dat de uitkomst van de uitvoerige discussie die de leden van de Zierikzeese commissie financiën woensdag avond voerden over de toekomst van het veelbespro ken complex in de Manhuisstraat. Het Duivelandse college van b en w reageerde bijzonder snel op die vraag van de dorpsbewo ners door dinsdag tijdens een openbare vergadering in het gemeentehuis al twee plannen voor aanpassing van de Dorps straat voor te leggen aan de le den van de adviescommissie algemene zaken. Het eerste plan omvatte het aanbrengen van vermallingen en paaltjes in de straat met handhaving van de trottoirs. In het tweede plan was de hele straat op hoogte van de trottoirs ge bracht. Een loopgebied met daarin enkele duidelijk aange geven parkeerplaatsen, ver smallingen van de rijbaan, paaltjes en groen. Uit de reacties bleek duidelijk dat de commissieleden voor keur hadden voor de tweede mogelijkheid waarvan de rea lisering ongeveer 10.000 a 15.000 gulden gaat kosten. „Dit plan komt een heel eind tege moet aan de wens van de inwo ners van Sirjansland. Een woonerf waar niet zoveel blik staat", aldus PvdA-commissie- lid C. J. Hillebrand. Hij was van mening dat het tweede Aanleiding tot deze langdurige discussie was het voorstel van b en w om voor de aankoop van dit gebouw, inbreng, grondver werving, sloop en bouwrijp- maken een bedrag van 877.017 vrij te maken. Nadat H. Asma namens een aantal sociaal- culturele clubs en verenigingen nog eens een dringend beroep op het gemeentebestuur had. gedaan om deze organisaties een eigen onderkomen in de Manhuisstraat te geven bleek het punt of sociale woning bouw of een sociaal cultureel centrum in de Manhuisstraat een moeilijke opgave te zijn. Hoewel alle fracties het belang van zo'n woonproject onder- Vorig jaar maakte Zierikzee kennis met een fenomeen, de Kerstmarkt. Een aantal ideële organisaties zorgde met hun in formatiemateriaal en allerhan de kerstgeschenken voor die zo typische kerstsfeer in de Nieu we Kerk. Het idee van de plaat selijke commissie Oude Zeeuwse Kerken voor deze Kerstmarkt sloeg aan. De deel nemende organisaties waren na afloop dan ook tevreden over de verkoop en de naams bekendheid die ze door deze markt hadden verkregen. Ook de organisatoren konden met genoegen terugkijken op dit evenement, waarmee zij een „extra zakcentje" voor het be heer, onderhoud en verdere res tauratie van het immense kerkgebouw aan het Kerkhof verdienden. Een vervolg van deze eerste Zierikzeese Kerst markt lag dan ook voor de hand. streepten bleek met name de PvdA ook andere mogelijkhe den voor dergelijke woningen te zien. Naar aanleiding van een opmerking van burgemees ter mr J. J. P. M. Asselbergs dat dit contingent gekoppeld is aan de Manhuisstraat zei PvdA-commissielid D. van der Wekken over informatie te be schikken waaruit blijkt dat dit niet zo is. Van der Wekken had dan ook graag gezien dat on derzocht zou worden of wel licht andere lokaties hiervoor geschikt zijn. Als alternatief dacht Van der Wekken aan de Gravenstraat. Omdat het com plex uit drie woonlagen be staat zou het ook daar kunnen verrijzen. De ideële organisaties die dit jaar opnieuw acte de présence geven krijgen nu voor het eerst gezelschap van een aantal on dernemers, zoals Boekhandel de Vries, Europatuin Braber, reisbureau van Fraassen, Sporthuis Zierikzee en Vlieto zelfmaakmode. Deze ondernemers nemen nu de ruimte in die vorig jaar ge reserveerd was voor de ten toonstelling over een kwart eeuw Zeelandbrug. Deelname aan deze tweede Kerstmarkt sloot volgens Ria Geluk prima aan bij de wens van de Zierikzeese Onderne mers Centrale om ook in de winter extra activiteit te ont plooien. De mogelijkheden daarvoor waren echter beperkt vanwege weersomstandighe den en het nauwelijks aanwe zig zijn van een geschikte ruim te hiervoor in de binnenstad. Een andere onduidelijkheid die de sociaaldemocraat uit de weg wilde ruimen was de ge dachte dat het een absolute verplichting is om een aantal woningen (contingent) dat voor '92 is toegewezen ook daadwer kelijk in '92 te realiseren. On der bepaalde omstandigheden is uitstel- soms mogelijk. Omdat Van der Wekken graag een haalbaarheidsonderzoek naar mogelijke andere lokaties voor de 39 woningen zag en bo vendien ook de inventarisatie van sociaal culturele organisa ties die ruimte zoeken wilde af tvachten stelde hij dan ook voor om het voorstel van b en w aan de raad in verschillende onderdelen uiteen te splitsen. Het voorstel tot aankoop van het gebouw (voor een bedrag van 75.000 gulden) kan nog in de decemberraad mee. Met de andere onderdelen van het voorstel (de sanering van de grond en de sloop van het ge bouw) wilde hij eerst de resul taten van het haalbaarheidson derzoek en het inventarisatie- onderzoek afwachten. Hoewel het initiatief van het plaatselijke comité Stichting Oude Zeeuwse Kerken prima aansloot bij de wens van een aantal ondernemers om in de cember nog wat extra's te doen gelukte het hen vorig jaar nog niet om- zich tijdens de Kerst markt te presenteren. Dit jaar gebeurt dit bij wijze van expe riment wel, waarbij wordt aan getekend dat deze onderne mers geen concurrentie mogen zijn voor de ideële organisa ties. Die zijn ook bij deze tweede Kerstmarkt ruimschoots aan wezig. Veel van de instellingen die de eerste keer present wa ren zijn ook nu weer in de kerk te vinden. Amnesty Internatio nal, Tbrre des Hommes, Unicef, de UW, Wereldwinkel, SOS- Wereldkinderen en het Wereld- natuurfonds, zij alle komen «op herhaling. Nieuwkomer Een nieuwkomer in de hoek van liefdadigheidsgroeperin gen en instanties voor het goe de doel is het CJV. Gelet op de geringe inkomsten pakken de CJV-ers elke mogelijkheid aan om de inkomsten wat op te krikken. Tijdens de Kerst plan ook een mooi geheel vormt met de nieuwe bestra ting die rondom de smidse zal worden aangelegd. Hoewel ook SGP/RPF-com- missielid K. Hendrikse de aan leg van een woonerf een mooi plan vond, maakte hij zich toch wat zorgen. „Als we dit laten uitvoeren zijn we weer een Omdat Van der Wekken niet di rect inzag dat er in heel Zierik zee geen andere geschikte loka ties voor woningbouw zijn merkte hij op dat het gemeen tebestuur hier een unieke kans heeft om de huisvestingspro blematiek van het sociaal-cul tureel werk in Zierikzee op te lossen. Bovendien bespaart de gemeente dan bijna zes ton die in geval van woningbouw no dig zijn. Ook CDA (mevrouw M. A. Bij de\ Vaate-Rozendaal) en WD (J. J. Geleijnse) waren voor stander. om het raadsvoorstel te splitsen. Tégen de aankoop van het gebouw voor 75 mille hadden zij geen enkel bezwaar. Maar met de sloop wilde zij lie ver toch even wachten. Om in de Manhuisstraat woningen te bouwen moet het bestem mingsplan worden bijgesteld. Met het oog op eventuele pro blemen daarbij (bij voorbeeld bezwaren van omwonenden) achten zij het beter om niet di rect te slopen. Evenals Van der Wekken vroeg mevrouw Bij de Vaate zich af of er wellicht ook andere ge schikte lokaties voor deze 39 woningen waren. De behoefte aan dergelijke woningen (on der andere voor ouderen) wilde zij echter niet los zien van de huisvestingsproblemen van verschillende sociaal-culturele organisaties. Hiervoor dient een voor de gebruikers aan- markt gebeurt dit door de ver koop van gipsfiguren, kerst kaarten en andere hebbedin getjes die de kinderen van de verschillende clubs hebben ge maakt. De kraam - in tegenstelling tot vorig jaar wordt nu met heuse marktkramen gewerkt - van de Wereldwinkel ligt ook dit jaar weer vol met levensmiddelen waarvoor een eerlijke prijs is betaald, Soweto-kaarsen, kerstkaarten en kerstversierin gen zoals kerststalletjes uit di verse Derde Wereldlanden. Voor het eerst biedt de Wereld winkel tijdens deze Kerst markt ook wollen truien en vesten uit Peru aan. Amnesty International biedt de bezoekers van deze tweede Kerstmarkt een aardig nieuw tje aan. Bij de kraam van Am nesty is vanaf woensdag 11 de cember het nieuwe boek Vrij van Angst (een uitgave van Amnesty en het Wereldvenster) van de Birmese Aung San Suu Kyi te koop. Deze politica uit Myanmar (het vroegere Birma) krijgt dinsdag 10 december de Nobelprijs voor de Vrede. Zelf zal ze die prijs niet in ont vangst kunnen nemen omdat ze haar land niet mag verlaten. Met de kraam vraagt Amnesty International aandacht voor de Groet-actie die in december wordt gehouden. In negen van de tien gevallen roept deze mensenrechten-organisatie op tot het schrijven van protest brieven naar de regeringen van landen waar mensenrechten worden geschonden. Deze keer worden de kaarten aan de ge vangenen zelf gezonden. Don derdagavond 12 december start de jaarlijkse fakkeloptocht dorpje verder bezig dan Oos- terland. Ik dacht dat de ko mende tijd de nadruk zou lig gen op de uitvoering van het dorpsplan Oosterland. Dat moet wel zo blijven". Commis sievoorzitter burgemeester A. Bergshoeff bevestigde dat. „Maar dat wil niet zeggen dat er in de andere dorpen niets meer zou kunnen". Uit een toelichting van de bur gemeester bleek dat het de be doeling is de werkzaamheden in de Dorpsstraat al in janua ri/februari 1992 te lafen begin nen. „Gelijk met de herinrich ting van het gebied rondom de smidse". Bergshoeff vertelde dat na uitvoering van de plan nen in Sirjansland een hoorzit ting gehouden zal worden om de uitvoering van het dorps plan Sirjansland zoals dat tot nu toe is gerealiseerd, te be spreken. En om te horen of er nog wensen zijn. BRUINISSE - Zaterdag zullen vanaf 10.00 uur leden van bad mintonvereniging Net over 't Net in Bruinisse de bewoners van het vissersdorp en Zijpe met een tractor en aanhangwa gen bezoeken. De Bruse meppers zullen deur aan deur een goede kwaliteit kerstbomen aanbieden tegen concurrerende prijzen. Deze vereniging telde vorig jaar nog 24 leden. Inmiddels steeg dit aantal naar 70 leden waaron der 30 jeugdleden. De baten van deze actie worden aange wend ter versteviging van de verenigingskas. vaardbare oplossing te worden gevonden, was haar mening. De liberaal Geleijnse vroeg zich evenals zijn socialistische collega af of de huurprijzen niet erg fors zullen uitvallen. Hoewel de WD-er vond dat het complex ondanks wat ach terstallig onderhoud geschikt is als onderkomen voor so ciaal-cultureel werk waar schuwde hij voor gelegenheids- besluiten. „We moeten een be leid volgen en dat beleid is in dit geval sociale woningbouw, waarvoor dit (de Manhuis- straat) een ideaal plekje is". Over het alternatief - de Gra venstraat - was Geleijnse even als wethouder L. J. van Gastel niet bijster enthousiast. Uiteenvallen voorstel Wethouder Van Gastel had het niet gemakkelijk met het ad vies van de commissie om het voorstel in verschillende stap pen aan de raad voor te leggen. „De ene keer erkennen we de noodzaak om op die plaats der gelijke woningen neer te zetten en vervolgens vragen we ons af of we dit wel zullen doen" al dus de wethouder. Het uiteen vallen van het voorstel tot aan koop, sanering en sloop zou bo vendien betekenen dat de be schikbare tijd voor nieuw bouw in 1992 wel erg kort zou van Amnesty bovendieh vanaf de Nieuwe Kerk. De vrijwilligsters van Tferre des Hommes die ook dit jaar weer aan de kerstmarkt deel nemen vragen deze keer aan dacht voor het kleuter- en lager onderwijs in Ban Nong Kheam (Thailand). Momenteel zijn er plannen om dit onderwijs nog uit te breiden met onderwijs aan volwassenen en landbouw activiteiten. Met de verkoop van allerhande geschenkarti kelen, waaronder zelfgemaak te poppen wil Tbrre des Hom mes geld voor dit project bij eenbrengen. Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties die jaarlijks aan de weg timmert met onder meer de verkoop van de beken de kerstkaarten ontbreekt evenmin en ook de UW en het Wereldnatuurfonds zullen ook nu weer hun steentje aan deze Kerstmarkt bijdragen. De ini tiatiefnemer voor deze markt, het plaatselijke comité van de Stichting Oude Zeeuwse Ker ken maakt bovendien van de gelegenheid gebruik om mu- ziekcassettes en CD's met koor muziek uit eigen regio ter ver koop aan te bieden om zo de kosten van het beheer van het kerkgebouw wat te drukken. Voor dit doel wordt ook een schilderij van het interieur van de kerk, gemaakt door Leen Becu, verloot. Glasblazers Behalve veel te zien en te ko pen kunnen bezoekers ook even de benen strekken in het koffiehoekje waar een dam pend kopje Max Havelaar kof- BRUINISSE - Het kon niet uit blijven. Na het grote succes van de voorgaande jaren vindt op zaterdag 14 december de achtste hobbybeurs plaats in het dorpshuis van Bruinisse. De beurs krijgt weer de naam Gouden handen mee en is gra tis te bezoeken van 10.00 tot 17.00 uur. Er geeft weer een groot aantal hobbyisten en verenigingen ac te de présence uit Bruinisse zelf en uit de regio. Lydie Wie- brens en Jaap Huizer hebben vijftig hobbyisten benaderd en bereid gevonden hun creativi teit of verzameling te vertonen op de hobbybeurs. Niet alleen zijn veel hobbyisten zelf bezig met hun werkstukken, ook zijn ze bereid daar alle informatie over te verstrekken. Naast tra ditionele hobby's die al een aantal jaren op de beurs zijn vertegenwoordigd zoals model bouw, houtsnijwerk, poppen maken, origami, pergomano en de Welfare van het Rode Kruis is er ook weer een aantal nieu we zaken te bespeuren. Dat be treft het knopen leggen in scheepstouw van Bram van Vliet, de oud-binnenschipper, tiffany, drie-dimensionaal snij werk, eieren beschilderen en een verzameling melkkannet jes en een van geboortekaart jes. Uiteraard is de Bruse Schilderclub aanwezig en kun nen de schakers terecht voor een partijtje schaak. Er is ver- defr een doorlopende demon stratie zandschilderen terwijl hetzelfde geldt voor bloem schikken. Het Bruse kinder koor zal om 13.00 uur een leuke uitvoering geven. Gouden Han den wordt geopend door burge meester A. Vogelaar. worden. „Besluit u om nog niet te slopen en blijven de gebrui-. kers van het gebouw nee zeg gen tegen elke andere lokatie, dan komt er echt niets van". Vergde de discussie over de Manhuisstraat al meer dan een uur, de andere agendapunten zoals onder meer de subsidie voorwaarden voor Brogum ver liepen vlotjes. Zonder meer was de commissie ervoor om de vorig jaar ingevoerde subsdie- voorwaarden ook voor 1992 te handhaven. Eveneens vrij soepel verliep het vinden van bestedingsmo gelijkheden voor het eenmalig voordeel van 235.000 gulden dat na het kritisch doornemen van de begroting bleek. Verrast reageerde Geleijnse op de 25.000 gulden die nodig is om achterstallig schilderwerk uit te besteden. Wegens ziekte kan die achterstand niet worden weggewerkt. Om te laten zien dat het het CDA ernst is dat er een multi functionele ruimte komt be pleitte mevrouw Rozendaal om de 120.000 gulden voor riole ring en milieu in drieën te splitsen, waarbij een deel gere serveerd zou kunnen worden voor deze ruimte. De twee an derefracties voelden daar niets voor. Niet alleen omdat ér met veertig mille weinig te verrich ten valt maar ook omdat ver snippering niet wenselijk is. fie voor hen. gereed staat en ook kunnen zij profiteren van enkele aanbiedingen en de monstraties. Zo zijn vrijdag avond enkele Poolse glasbla zers in actie te zien. Voor deze tweede Kerstmarkt met gratis toegang gelden de volgende openingstijden: woensdag: van 13.00 tot 17.00 uur. Donderdag: van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Vrijdag: van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. UTRECHT - De lonen van de 15.000 werknemers in het streekvervoer moeten volgend jaar met 3,75 procent omhoog. Dat stelt de Vcrvoershond FNV in zijn CAO-voorstellen, die hij woensdag heeft aange boden aan de werkgeversorga nisatie Streekvervoer Neder land. De Vervoersbond CNV eist een loonsverhoging van 4 procent. Naast de loonsverhogingen ei sen de bonden maatregelen die het ziekteverzuim en de ar beidsongeschiktheid moeten verminderen. In hun voorstel len is echter geen sprake van inleveren van loon en vrije tijd bij ziekte. In een aanbeveling van de Stichting van de Arbeid zijn die twee punten genoemd als mogelijkheid om het ziek teverzuim terug te dringen. Verwachting t/m maandag 2 dec. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. -3 graden Middagtemp. 2 graden Windkracht variabel 2 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Middagtemp. 2 graden Windkracht noordo. 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. -4 graden Middagtemp. -1 graad Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 6 dec. Zon op 08.32, onder 16.29 Maan op 09.04, onder 16.26 Nieuwe Maan: 6 dec. (04.56) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De vochtige lucht met daarin mist en laaghangende be wolking heeft nu in het hele land plaats gemaakt voor drogere lucht waarin nog maar weinig bewolking voorkomt. De noord tot noordoosten wind zwakt af en daardoor kan het kwik vannacht dalen tot 2 3 gra den onder nul. Morgen heeft de zon de overhand en bij opnieuw weinig wind loopt de temperatuur op tot net boven het vriespunt. Alleen in het noordelijk kustgebied wordt het on geveer 5 graden. Dit rustige weer wordt veroorzaakt door een hoge- drukgebied dat ook de komende da gen dicht bij ons land blijft liggen. RIJSWIJK - De direktie van Sijthoff Pers moet dringend worden uitgebreid. Honderden personeelsleden hebben zich daar woensdagmiddag tijdens een massaal bezochte perso neelsbijeenkomst voor uitge sproken. ZIERIKZEE - Het Bureau Slachtofferhulp heeft laten weten dat men beschikbaar is voor mensen die problemen hebben in verband met de moordzaak die in Bruinisse plaatsvond. De medewerkers van het bu reau stellen zich beschikbaar om via een luisterend oor en gesprekken te helpen met het verwerken van emoties die een moordzaak in de directe omge ving nu eenmaal met zich mee kan brengen. Het Bureau Slachtofferhulp is te bereiken via de telefoonnummers 01110- 16710 of 01180-36108. ZIERIKZEESCHEjjffiB NI EUWSBODE Eül Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-15071, 01110-12449 (niet voor bezorging). Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling f 45,00 per jaar f 169,00 losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.TW. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11-30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm, „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. ZIERIKZEE - Naast een keur van ideële organisaties nemen dit jaar voor het eerst ook verschillende on dernemers deel aan de Kerstmarkt die van woens dag 11 tot en met zaterdag 14 december voor de twee de keer in de Nieuwe of Grote Kerk van Zierikzee wordt gehouden. Deze Kerstmarkt is een initiatief van de plaatselijke commissie van de Stichting Ou de Zeeuwse Kerken. ft

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3