§3 Duiveland wil niet zoveel betalen aan vandalisme-registratieprojeet DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS n Het is onvoorstelbaar wat de mensen allemaal aan een meteropnemer vertellen' o 3 SAMAN BV ZIERIKZEESCHE i NIEUWSBODE I I Klasse bewijst zich zelf! Leolux bijvoor beeld! Ook in Zonnemaireü M. Dalebout stopt na 30 jaar met zijn werk als meteropnemer Verdeelsleutel bepalen aan de hand van hoeveelheid vandalisme-meldingen vanuit een gemeente Platform Vrijwilligerswerk bedreigd door reorganisatie Aanrijding Nieuwe Kooiweg Zierikzee Aanrijding Oud Heiligeweg De politie registreert 38 snelheidsovertreders I dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 5 DECEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25063 O Q WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 I»1' OOSTERLAND - „Het was echt wel moeilijk om afscheid te nemen. Ik was er een beetje weemoedig van". Vorige week zette de 60-jarige M. Dalehout een punt achter zijn werkzaamheden als meteropnemer. Dertig jaar lang ging hij door weer en wind langs de huizen op Schouwen-Duiveland om de standen van de gas-, water- en elektriciteitsmeters te noteren. Vooral in de oudere woningen moest de heer Dalebout daarvoor vaak verder zijn dan de meterkast achter de voordeur. „De meters zitten soms op de meest onmogelijke plaatsen. Onderin een aanrechtkastje, onder een luik waar de wasmachine opstaat, in de slaapka mer, op de zolder en soms zelfs in een oude bedstee". Het is typerend voor de heer Dalebout dat hij van die zoek tochten ook de positieve kan ten belicht. ,,Het is best leuk om overal in die woningen te komen. Zo doe je nog eens idee tjes op voor de inrichting van je eigen huis". In de loop van zijn carrière is de Oosterlander bij iedereen op Schouwen-Duiveland wel eens aan de deur geweest. Voor al in de periode na 1967 toen hij bij de Watermaatschappij in vaste dienst kwam als mete ropnemer. „Ik deed toen in mijn eentje heel Schou wen-Duiveland en Noord-Beve land. Bij iedereen kwam ik twee keer per kwartaal aan de deur. De eerste keer om de stand van de watermeter op te nemen en veertien dagen daar na om het geld voor het ver bruikte water te innen. De mensen betaalden dat toen nog contant aan de deur. Hoewel hij met veel plezier op zijn werkzaamheden als mete ropnemer terug kijkt, was de heer Dalebout bepaald niet vanaf de schoolbanken van plan om die functie te gaan uit oefenen. „Na de LTS ben ik als -15-jarige in het schildersvak gegaan". Dalebout werkte bij schildersbedrijven in zijn ge boorteplaats Nieuwerkerk en in Oosterland, het dorp waar hij na zijn huwe- lijk ging wo nen. „Ik heb nooit een hekel aan het schilders- werk gehad. Vooral nadat ik vier jaar uit de running ben ge- weest vanweg tbc was ik heel dankbaar om weer te kunnen werken". Het idee om meteropnemer te worden werd de heer Dalebout aangereikt via zijn neef Theo Moerland die bij de Water maatschappij werkte. „Hij ver telde dat de watermaatschap pij op elk dorp een agent zocht die de meters zou gaan opne men". Dalebout accepteerde die func tie als bijbaantje. Na zijn schil- derswerk ging hij 's avonds, of op zijn vrije dag, een keer per kwartaal bij zijn dorpsgenoten langs om de watermeter op te nemen. „Nadat hij die standen had doorgegeven aan de Water maatschappij kreeg hij veer tien dagen later de nota's bin nen die hij dan moest gaan in nen bij zijn dorpsgenoten. „Dat was soms moeilijk want de mensen hadden het vroeger niet zo breed. Bij de echt moei lijke adressen ging ik op vrij dagavond of zaterdag langs wanneer het loonzakje met hetr weekgeld net binnen was". Een jaar later werd het bijbaantje van de heer Dale bout uitgebreid met het opne men van de meters voor de PZEM. Omdat dat eens per twee maanden diende te gebeu ren kwam hij veertien keer per jaar bij zijn dorpsgenoten aan de deur. Het was voor de schilder geen enkel bezwaar om dat in zijn vrije tijd te doen. „Het was leuk werk en je werd er niet moe van. Soms stond de koffie al klaar omdat de mensen wis ten dat je kwam. Maar meestal bleef ik niet zo lang omdat ik zoveel mogelijk meters wilde opnemen". Aan die periode kwam na zes jaar een eind toen de water maatschappij Zeeland alle agenten opzegde om het opne men van de meters in handen te geven van een vaste kracht. Die vaste kracht werd de heer Da lebout. „Het leek me wel wat om daar naar te solliciteren. Ik dacht als het me niet bevalt kan ik altijd nog terug gaan schildez-en". Maar het beviel de Oosterlander prima om hele dagen meters op te nemen. Zijn gebied omvatte toen heel Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland. „Ik heb er geen moment spijt van gehad. Het contact met al die mensen en hun verhalen. Het is onvoorstelbaar wat ze aan een meteropnemer vertel len. Over hun huwelijk dat niet goed gaat, ruzie die ze hebben in de buurt, de kerk, gods dienst en financiële proble men, bijvoorbeeld van bij standsmoeders. Je bent een klankbord. Vooral onder een kopje koffie komen de mensen los". Dalebout zegt zich daar bij altijd maar een beetje op de vlakte te hebben gehouden. M. Dalebout: „Vroeger 14 keer per jaar bij de mensen langs". (Foto: Joop van Houdt). „Tbnslotte ben je geen sociaal werker". Na vijf jaar gingen de Water maatschappij en de PZEM sa menwerken wat betreft het op nemen van de meterstanden. Voor de heer Dalebout had dat de consequentie dat hij er en kele collega's bijkreeg. Zijn werkgebied omvatte toen een gedeelte van Schouwen- Duiveland en Noord-Beveland. Maar het plezier waarmee hij werkte bleef hetzelfde. Het eni ge nadeel dat er volgens hem aan vast zat waren de kwaaie honden waardoor hij af en toe werd gebeten. „Dat is zo'n keer of vijf ge beurd, meestal op boerener ven. Je loopt zo'n erf op en om de hoek komt een hond aange rend die in je benen gaat han gen. De eerste keer had ik niet eens in de gaten dat ik toch een flinke wond had. Het deed wel een beetje zeer, maar ik dacht dat valt wel mee. Twee huizen verder vroegen ze wat er aan de hand was. Ik had van die lichte sokken aan, die waren rood van het bloed". Zo liep de heer Dalebout ruim zes jaar in het kader van een bijbaantje en ruim 23 jaar in vaste dienst in weer en wind langs de deuren. Als de mensen niet thuis waren kwam hij soms meerdere keren terug. „Het was voor mij altijd een sport om ruim 99 procent van de opnames zelf te doen". De overige opnames vonden plaats via een kaartje dat de mensen zelf invulden en voor het raam zetten, of telefonisch. „Tussen zeven en acht uur 's avonds kreeg ik de telefoontjes binnen van mensen die de .me terstanden doorgaven omdat ze niet thuis waren toen ik langs kwam. Dat zal ik nu wel mis sen". Op 22 november nam de Oosterlander zijn laatste me terstanden op. Vorige week nam hij via een officiële bij eenkomst afscheid van zijn col lega's bij Delta Nutsbedrijven. De heer Dalebout maakt ge bruik van de regeling non- activiteits verlof. „Er komt toch een tijd dat je er mee moet stoppen. Of dat nu is of over twee jaar maakt niet zoveel uit, het is toch altijd een beetje moeilijk. Daarom kun je het maar beter doen terwijl je nog gezondbent. Dan kun je er nog van genieten". Dat genieten gaat de heer Dalebout doen via schilderen, tuinieren en klus sen. „Er is nog genoeg achter stallig werk in en om het huis en ik blijf ook kerkwerk doen". vandalisme-meldingen per ge meente. Alleen C. J. Hillebrand (PvdA) maakte zich wat zorgen over de mogelijke consequenties van die houding. „Wat gebeurt er wanneer we als gemeente be sluiten om niet meer mee te be talen omdat we het niet eens zijn met de verdeelsleutel? Dat vind ik best wel moeilijk". Burgemeester Bergshoeff ver- NIEUWERKERK - „Op zich willen wij als gemeente wel meebetalen aan het vandalisme-registratieprojeet. Het is natuurlijk prima wanneer de politie zo goed mogelijk weet welke lokaties vandalismegevoelig zijn, zodat men daarop in kan spelen met preventieve maatregelen. Alleen wordt het met de bijdrage die nu wordt voorgesteld wel een erg dure zaak voor de gemeente. En dat terwijl het aantal vandalisme-meldingen vanuit de gemeente Duiveland maar een klein gedeelte omvat van alle vernielingen die op Schouwen-Duiveland plaatsvinden. De meldingen kwamen vooral uit Zierikzee en Westerschouwen. Daarom vinden wij dat die gemeenten ook het meeste moeten betalen aan het vandalisme-regi stratieprojeet". De burgemeester van Duive land A. Bergshoeff maakte tij dens de openbare vergadering van de adviescommissie alge mene zaken duidelijk dat het college van b en w grote moeite heeft met de verdeelsleutel die wordt gebruikt voor de kosten voor het vandalisme-registra tieprojeet. Nadat de rijksover heid de eerste jaren een belang rijk deel van die kosten betaal de, is de voortgang van het pro ject nu afhankelijk van de bij drage van de zes gemeenten in de regio. Nadat ze dit jaar 53 cent per inwoner aan het pro ject betaalden, wordt voor 1992 een bijdrage van 87 cent ge vraagd. Uit de reactie van de commis sieleden bleek dat Duiveland waarschijnlijk niet bereid zal zijn dat geld te betalen. „De ge meenten waar het meeste werk zit moeten ook het meeste beta len". 'aldus CDA-commissielid A. R. I. van den Hoek. En ook VVD-commissielid G. van den Ouden-Zwart was van mening dat een verdeelsleutel voor de kosten moet worden bepaald aan de hand van het aantal telde dat de mogelijkheid dan bestaat dat het project moet stoppen. „Misschien niet wan neer één gemeente afhaakt, maar wel als meerdere dat doen. Dan valt de basis weg". Tbch bleven de commissieleden bij hun standpunt. „Het is goed om bepaalde problemen als gemeenten samen te be strijden. Maar het moet finan cieel wel een beetje in het rede lijke blijven". De bijdrage die van Duiveland wordt gevraagd is 4800 gulden. Van de gemeen te Zierikzee die bijna 10.000 in woners heeft wordt een bedrag van 8500 gulden gevraagd voor de voortgang van het vanda lisme registratieproject. ZIERIKZEE - Dit jaar wordt op 7 december de Inter nationale Vrijwilligersdag in Nederland gevierd. De Zeeuwse vrijwilligersorganisaties in de zorgsector bezoeken het evenement met gemengde gevoelens. Ze zijn bang dat hun ontmoetingspunt en daarmee hun ondersteuning wordt wegbezuinigd in de reor ganisatie van Stichting Zeeland, de Raad voor de Volksgezondheid en het Steunpunt Kunstzinnige Vorming. In Zeeland zijn volgens de be rekeningen ongeveer 14.000 (veertienduizend) mensen ac tief in het georganiseerd vrij willigerswerk op het gebied van de zorgsector. Deze vrijwil ligers zijn voor het merendeel aangesloten bij organisaties zoals het Rode Kruis, de Unie van Vrijwilligers, de Zonne bloem, kerkelijk-gebonden or ganisaties, Humanitas, Bureau Slachtofferhulp, Adviesbureau voor Gehandicapten, Gecoördi neerd Ouderenwerk, Tblefoni- sche Hulpdienst en anderen. Deze organisaties hebben reeds in 1982 samen een Plat form opgericht, bedoeld als ontmoetingspunt waar men in formatie kan uitwisselen, ge zamenlijk beleid uitstippelen, nieuwe ontwikkelingen op starten en adviezen uitbren gen. Dit Platform wordt onder steund door een (part-time) be roepskracht vanuit Stichting Zeeland en vraagt al jarenlang om versterking van die steun. Nu er bij de reorganisatie acht formatieplaatsen wegvallen vreest het Platform echter dat het zijn ondersteuning gaat verliezen. ZIERIKZEE - Twee personen auto's werden beschadigd bij een aanrijding die woensdag middag plaatsvond op de Nieuwe Kooiweg voor de ver keerslichten bij Zierikzee. De heer J. L. uit Zierikzee stond met zijn personenauto in een voorsorteervak voor de verkeerslichten te wachten. Achter hem kwam de heer H. van L. uit Rijswijk aanrijden met een personenauto. Die zag de auto van de Zierikzeeënaar wel staan maar zijn auto zou zijp doorgegleden bij het af remmen. Hij botste achterop de auto van J. L. Het voertuig werd daardoor aan de achter zijde flink beschadigd en ook de auto van H. van L. liep scha de op, aan de voorzijde OOSTERLAND - Op dc Oud Heiligeweg te Oosterland vond woensdagmiddag een aanrij ding plaats waarbij een vrachtauto tegen een perso nenauto aanreed. Het ongeluk gebeurde om on geveer 12.00 uur toen de heer R. van de K. uit Oss met zijn vrachtauto op de Oud Heili- genweg achteruit begon te rij den. Hij had niet in de gaten dat achter zijn voertuig een personenauto stond te wach ten. Een voertuig dat werd be stuurd door mevrouw J. J. uit Oosterland. De vrachtwagen reed tegen de auto aan die daardoor werd beschadigd. Te grote zuinigheid maakt meer slachtoffers dan verkwisting. Vauvenargues Lichte vorst O HET WEER Heldere nacht eh een minimum temperatuur omstreeks -2 graden. Overdag flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur on geveer 3 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder. WOONERF De Dorpsstraat te Sirjansland wordt een woonerf. SCHOOLGEBOUW Het schoolgebouw aan de Manhuisstraat te Zierikzee wordt waarschijnlijk door de gemeente gekocht maar nog niet gesloopt. ISOLEMENT Via het Sociaal Cultureel Noodfonds probeert men de minima uit hun isolement te halen. SPANNEND Tijdens een spannende wedstrijd verloren de hand ballers van Delta Sport op het nippertje van Sittardia. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Bij controles bij Dreischor, Serooskerke en Renesse SEROOSKERKE - Bij snelheidscontroles met be hulp van radarapparatuur heeft de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland 38 weggebruikers geregi streerd die zich niét aan de maximum toegestane snelheid hielden. Hun wordt binnen enkele weken een proces-verb aal toegestuurd met daarbij een ac ceptgiro voor betaling van de boete. Behalve wan neer de overtreding van de maximum snelheid ex treem hoog is. In zo'n geval wordt de overtreder op geroepen om zich te verantwoorden voor de rechter. De controles vonden plaats in de. omgeving van Dreischor, Se rooskerke en Renesse. De poli tie was vroeg op want om 07.00 uur stond men al met de radar apparatuur langs de Seroos- kerkseweg (provinciale weg tussen Zierikzee en Haamste de). In de periode tot 8.30 uur passeerden daar 328 voertui gen waarvan er 21 harder ble ken te rijden dan de maximaal toegestane snelheid van 80 ki lometer per uur. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 116 ki lometer per uur. Daarna verplaatste de politie zich naar de Stoofweg tussen Renesse en Serooskerke. Tus sen 8.35 en 9.40 uur passeerden daar 136 voertuigen. Twaalf daarvan reden harder dan 50 kilometer per uur, de maxima le snelheid die op de Stoofweg vlak voor Renesse is toe gestaan. De hoogst gemeten snelheid was 82 kilometer per uur. Van 10.00 tot 11.00 uur stond de politie aan de Stoofweg bij Dreischor. Men controleerde daar 48 voertuigen. Daarvan bleken er vijf harder te rijden dan de maximaal toegestane snelheid van 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten snel heid was 78 kilometer per uur. Advertentie Voor: sanitair gas- en waterleiding naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement 45,— jaarabonnement 1 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet. maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: 2Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1