KOOIJMAN'S KERSTBOMEN Bedrijfsbrandweer Zeelandia brengt haar oude brandweerwagen naar Polen Schoen gezet bij Coen Honig Sint Nicolaas reikt zes prijzen uit Poolse glasblazers bij EuropaTuin in Renesse Een reis die zorgt voor de nodige goede herinneringen Oud papier ophalen Vergadering commissie welzijn Wester- schouwen Show- en verkoop middag feestkleding Expositie grafiek in Delta Expo Waterschap Schouwen- Duiveland MET OF ZONDER KLUIT DIT JAAR OOK: UITGEBREIDE KOLLEKTIE KERSTSTUKJES 1 WOENSDAG 4 DECEMBER 1991 3 ZIERIKZEE - Zaterdagmorgen in alle vroegte keerde een achttal leden van de bedrijfsbrandweer van Zeelandia terug bij hun Zierikzeese kazerne. Dit na een uiterst geslaagd verblijf van vier dagen in de Poolse plaats Czerniejewo. Reden voor deze reis was de overhandiging van de voormalige bedrijfsbrandweerwa- gen van Zeelandia aan de plaatselijke Poolse brandweer in Czerniejewo. Het vroegere pronkstuk van bedrijfsbrandweer Zeelandia dat met gejuich en dankbaarheid werd ontvangen in Polen. (Foto: Joop van Houdt). Nadat het brandweerteam van Zeelandia begin november was voorzien van een nieuwe brandweerwagen zaten zij ei genlijk een beetje in hun maag met de oude brandweerwagen. Tbtdat bedrijfsleider Van de Pol van Zeelandia met het idee kwam om de oude brandweer wagen aan de Poolse collega's in Czerniejewo te geven. Brandweercommandant E. A. de Vries: „Onze bedrijfsleider had gehoord van een gelijke ac tie van een ander brandweer korps en van hen had hij ge hoord dat de Poolse brandweer altijd ontzettend blij is met dit soort aanbiedingen". Na enige correspondentie met de brand weer-collega's van Czernieje wo, waarmee het Zierikzeese team al contact had, bleek dat ook hier het geval te zijn. Dankbaar en blij „Het Poolse team was echt he lemaal door het dolle heen met ons aanbod", zo vertelt de brandweercommandant van Zeelandia. „Maar ja, toen moest er nog een hele hoop ge regeld worden voordat we aan de reis konden beginnen. Ken tekenbewijzen moesten wor den overgedragen; de directie van Zeelandia en de burge meester moesten in een officië le brief melden dat het om een cadeau ging en dat er geen kos ten aan vast zaten voor het Poolse volk. En alles moest ge beuren in het Pools, want er was niemand die Engels of Duits spreekt. Gelukkig von den we een meisje in Zierikzee, Thnja van Mourik. Zij is ge trouwd met een Poolse man en kon dus voor ons de correspon dentie regelen", aldus De Vries. Ook in Polen hadden de Zierik zeese brandweermannen een tolk tot hun beschikking. Dit was de schoonmoeder van de ondercommandant van het brandweerkorps van Wester- schouwen. „Wij noemden haar mevrouw Wanda, want haar achternaam konden we met geen mogelijkheid uitspreken. Aan deze dame hebben we ont zettend veel steun gehad tij dens de dagen dat we in Polen waren, dinsdag, woensdag en donderdag". Het bedrijfsbrandweerkorps van Zeelandia werd in totaal door acht mannen vertegen woordigd in Polen. Dit waren E. A. de Vries, C. Luyendijk, R. Harinck, P, van der Schee, N. Goudswaard, L. Smalheer, L. Verspoor en W. Ista. Een onver getelijke ervaring, zo blijkt uit de woorden van de comman dant. „We zijn maandagmorgen rond 00.30 uur vertrokken uit Zierikzee. De oude brandweer wagen was beladen met kleding-, voedsel- en waspoe- derpakketten voor de plaatse lijke bevolking van Czernieje wo. We zijn in één stuk doorge reden, ingecalculeerd zijn wel de kwartiertjes en halfuurtjes rust tussendoor. Maar de motor van de auto heeft continu ge draaid. We kwamen rond 21.30 uur aan op de plaats van be stemming. Daar werden we al lereerst al ontvangen met sirene-geloei en door de brand weer in uniform. Dat was een hele ervaring, om te merken dat de mensen zo naar je komst hebben uitgekeken", zo ver klaart De Vries. Oude, gammele bak Over één ding waren de Zierik zeese mannen het al snel eens. Het was geen moment te vroeg voor de oude brandweerwagen van Czerniejewo om vervangen te worden. „Als je dat zag. Het was gewoon een roestige, oude, gammele bak. Heel groot en onhandig. Ze gebruikten hem voor het blussen van bosbrand- jes en gewone branden. Het was duidelijk dat ze niet voor niets zo blij waren met deze vernieuwing", zo vertelt de commandant. De Vries vertelt ook dat de aanwezige brand weervoorzieningen veelal nog van voor de oorlog dateren. „Ze hebben wel op veel plaat sen waterkranen voor de brandweer staan, maar het da teert allemaal nog van voor de Tweede Wereldoorlog. Je merkt gewoon dat het land na die tijd heeft stil gestaan". Na een uitstekende nachtrust in een hotel-museum dat speciaal door het gemeentebestuur voor deze 'bijzondere gasten' was gereserveerd, werd het achttal uit Zierikzee officieel verwel komd door het gemeentebe stuur met de vrouwelijke bur gemeester en de hoofdburge meester (een burgervader van verschillende plaatsen). Het was tijdens deze wel- komstdienst waarbij tevens de overhandiging van het brand weervoertuig plaats vond dat commandant De Vries nog een staaltje van zijn Pools ten ge hore bracht. „Ik verslikte me zelf wel bijna in de woorden, maar ik hoorde later van de tolk dat het goed verstaanbaar was geweest. Ik heb de speech wel fonetisch geleerd hoor, want anders was er geen begin nen aan geweest". De Polen uit en hun dankbaarheid door ook een speech te geven. „Deze ZIERIKZEE - Vrijdagavond was het even een drukte van belang bij Coen Honig Optiek in Zierik zee. Zo'n zestig brildragende kinderen tot 8 jaar mochten van Goedheiligman Honig hun schoen zet ten in de Zierikzeese zaak. Met de harten vol verwachting kloppend kwamen zij de volgende dag hun schoen weer ophalen. En wat bleek? Sinterklaas en Zwarte Piet ivaren warempel bij alle zestig schoentjes langs geweest. Met het ophalen van hun schoentjes leverden ze ook allemaal een teke ning in met daarop hun eigen impressie van Sinterklaas en Zwarte Piet. De meeste kinderen, alle maal brildragend. vonden dat Sint en Piet ook maar eens een bril moest dragen en lieten dat mer ken in hun artistieke uitspattingen op papier. Aan het einde van de dag werden uit die ingeleverde tekeningen tien exemplaren gekozen die werden verrast met een waardebon van 25 gulden als aan besteding op hun volgende nieuwe brilletje. Een geslaagde actie, zo vonden ouders van de kinde ren. Want nu werden de brildragende kinderen eens niet geplaagd, maar waren ze juist bijzonder omdat ze een bril dragen. Op de foto de beide jongetjes De Vrieze uit Scharendijke. Met op de ach tergrond moeder De Vrieze. (Foto Joop van Houdt). moet nog vertaald worden, want ik zou niet weten wat ze hebben gezegd, om eerlijk te zijn", moest commandant De Vries lachend bekennen. Dat was niet de enige keer dat er sprake was van een taalbarriè re, maar net als in de andere ge vallen werd deze barrière iets verlegd door het gebruik van handen en voeten. „De tolk praatte vooral met mij en ik legde het dan uit aan de jon gens. En als de jongens vragen hadden vroegen ze die via mij. Want daar wordt ernorm opge keken naar de commandant. Die is daar echt de baas. Niet net als hier waar ook wel ruim te is voor een geintje met de commandant", zo vertelt de Zierikzeese commandant. Koetjes en kalfjes Er werd ondanks de taalpro blemen toch over van alles ge praat. Over koetjes en kalfjes, maar zo af en toe kwam ook de politieke stand van zaken op tafel. „De mensen hebben er bijna geen geld, maar ze zijn zo gelukkig met hun pas verwor ven vrijheid, daar kan niets te gen op. Ze nemen hun armoe gewoon voor lief". Ondanks de armoe van de bevolking wer den de Zierikzeese bedrijfs- brandweerlieden gedurende hun verblijf op alle mogelijke manieren gastvrij ontvangen met alle mogelijke luxe. „We werden daar overgoten met eten. De mensen hebben echt alles uit de kast gehaald om ons maar gastvrij te ontvan gen. Het was af en toe bijna be schamend. Zo had ik voor de mensen die ik daar ken 'een paar cadeautjes meegebracht, maar was in mijn enthousias me de kleine kindertjes een beetje vergeten. Toen ik hen 75 poolse mark gaf stonden die mensen bijna te huilen, want voor hen is dat een enorm be drag. Tja, dan krijg ik het ook een beetje te kwaad, bijna", al dus commandant De Vries. Tijdens het verblijf in Polen werd onder meer nog de plaats Gnièzno bezocht. Hier werd een Pools museum aangedaan, opgericht na het einde van het communisme in Polen en ook bezochten de mannen een hele oude kathedraal. „Een fan tastische ervaring", aldus De Vries. Na 's avonds in Czernie jewo met koetsjes te zijn afge haald werden de mannen na een tocht door het bos met wil de herten, zwijnen en vossen, afgezet bij een jagershut, waar een man in Poolse kleder dracht met zijft accordeon de mannen vermaakte met oude Poolse liedjes. Dit alles onder het genot van een barbecue, ge maakt van een grote hoop hout, waarop de mannen stok ken met daaraan een worst leg den. Daarna volgde een tocht met de oude brandweerwagen van Czerniejewo door het bos met loeiende sirene. „Dit ge beurde met de nodige snelheid, Ik moet zeggen dat ik blij was dat ik er weer uit was, want met zo'n bakbeest door smalle paden in een bos is geen luxe", concludeerde De Vries. Na deze hectische ervaring werden de acht brandweerlieden bij de verschillende Poolse brand weermannen thuis ontvangen. Een gezellig samenzijn, dat re sulteerde in een feestje tot drie uur 's nachts. Sponsoring Op donderdag bezochten de Zierikzeese brandweermannen tesamen met hun gastheren Poznan. Hier werden wat inko pen gedaan van zilver en kris tal en werd een bezoek ge bracht aan de brandweer van Poznan. Een brandweerteam dat naar Poolse maatstaven re delijk modern was uitgerust. Tbch bleek de brandweer van Sydowa nog moderner. „Dit komt omdat dit korps beschikt over een eigen ontspannings zaal. Deze verhuren ze onder meer als discotheek en van het geld dat ze daarmee verdienen sponsoren ze hun aankopen en bezigheden", zo vertelt De Vries. Verder had Sydowa ook nog een eigen kaasmakerij, bierbrouwerij en pit-riethoeve waar ze dingen maakten waar mee dingen weer werden ge sponsord. En hierdoor kon dit korps zich van, voor hun maat staven, uiterst moderne appa ratuur voorzien. Na een uitvoe rig afscheidsfeest donderdag avond was het vrijdag alweer tijd om huiswaarts te keren. Na een afscheidsceremonie verzorgd door wederom de eer ste burgers en de brandweerlie den zetten acht Zierikzeeëna- ren in twee luxe auto's weer koers naar Holland. Hier kwamen ze vrijdagnacht rond 00.30 uur aan. Vol van hun reis, voorzien van de nodige ca deautjes, waaronder voor alle maal een Poolse brandweer muts, gemaakt van bont, tegen koude oren. Daar werd in de brandweergarage nog een laat ste afzakkertje genomen alvo rens terug te keren naar het ge wone alledaagse leven in het rijke westen. „We zijn met een afgeladen wagen vertrokken. En de mensen daar zorgen ver der voor een eerlijke verdeling van de spullen. Ondermeer een voorraad speciaal gebakken brood dat langer houdbaar is. De burgemeester reageerde op het brood met de woorden: „Ik heb nog nooit zulk lekker en fris brood gegeten, en wij heb ben altijd vers brood In mei van 1992 gaat een team brandweerlieden, dit keer met vrouw, weer naar Polen met de nodige pakketten van kleding en levensmiddelen". Met de ou de brandweerwagen kregen de Poolse brandweerlieden ook een grote hoeveelheid slangen en straalpijpen. „We hebben hiervoor ook verschillende bij dragen gekregen van onze col legakorpsen van Schouwen- Duiveland. Zonder hun hulp hadden we dat soort dingen niet mee kunnen nemen, want dan hadden we zelf niets meer over gehouden, vandaar ook een woord van oprechte dank aan hen". Van 8 tot en met 15 december RENESSE - EuropaTuin, een groep van circa 40 Ne derlandse tuincentra, biedt van 8 tot en met 15 de cember aan een groep van maar liefst 80 Polen uit de omgeving van de plaats Zlotorya de gelegenheid om kennis te kpmen maken met Nederland. Tevens zul len deze Poolse gasten dan eens kunnen zien wat er met hun produkten hier gebeurt. Immers, zij werken het hele jaar door aan kerstballen, pie ken, klokjes en overige kerst decoraties, welke vrijwel voor het allergrootste gedeelte via deze tuincentra een weg naar de gebruiker vinden. Als tegenprestatie en uit dank baarheid voor dit gastvrije aanbod van de EuropaTuin-or- ganisatie, zullen deze 80 Poolse vrouwen en mannen gedurende vier dagen op de EuropaTuin- centra demonstraties geven van hun dagelijkse werk: het glasblazen van kerstdecoraties en het decoreren ervan. Dit zal voor iedereen te zien zijn op woensdag 11, donder dag 12, vrijdag 13 en zaterdag 14 december bij elke Europa- Tuinvestiging in heel Neder land. Het totale programma start echter met de aankomst van de groep per touringcar op zondag 8 december. Na een feestelijk welkom zal de Poolse gasten op maandag 9 en dinsdag 10 decerfiber een tour door Nederland worden aangeboden, waarbij de beken de plekjes zeker niet zullen worden vergeten. Vervolgens zullen op de bovengenoemde data bij elk EuropaTuincen- trum gedurende vier dagen doorlopende demonstraties te bewonderen zijn van deze Pool se kunstenaars. Dit zal dan ongetwijfeld een van de hoogtepunten vormen van de enorme Kerstshow, die op dit moment bij EuropaTuin draait. Deze kerstshow is de laatste jaren al een gebeurtenis op zich door de gigantische hoeveelheid kerstspullen die dan worden getoond. Elk jaar start men bij Europa- Tuin eerder en elk jaar weer komen er tijdens deze Kerst shows meer en meer bezoekers, niet zelden met autobussen te gelijk. EuropaTuin speelt daar op in door ieder jaar nog meer aandacht te schenken aan de kwaliteit en het assortiment van haar inmiddels beroemde Kerstshows. Deze combinatie van warm, typisch Nederlands onthaal en de gezellige demon straties van het glasblazen en - decoreren, is uniek voor Neder land. Ook hartverwarmend zal zijn om te zien hoe deze mensen met enorm veel enthousiasme en inzet hun vak uitoefenen, wat ze het hele jaar door doen, doch nu gedurende vier dagen in een geheel andere omgeving; als gast van EuropaTuin in Ne derland. Bij Straijer Geveltechniek NOORDWELLE - Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe bedrijfspand en de showroom van Straijer Geveltechniek te Noordwelle (bij Renesse) was er een kleurwedstrijd georganiseerd voor kin deren van 4 tot 12 jaar. Sint Nicolaas was bereid om met behulp van een tweetal Pieten uit de 140 ingele verde platen de zes mooiste te kiezen. Sint Nicolaas reikte persoonlijk de prijzen uit aan de jonge win- naars. Natuurlijk werd 'hij bijgestaan door Zwarte Piet. Op zaterdagmiddag 30 novem ber werden in het pand van Straijer Geveltechniek door de Goedheiligman de prijswin naars bekend gemaakt. Er wa ren prijzen te verdienen in twee groepen: 4 tot 7 jaar en 8 tot 12 jaar. Van de jongste groep waren de prijswinnaars: le prijs - speelgoedwaardebon van 50,-: Jorien van Burg uit Noordwelle; 2e prijs - speel goedwaardebon van 25,-: An ne Roos uit Renesse (op de fo to); 3e prijs - speelgoedwaarde bon van 15,-; Rik van de Kasteele uit Haamstede. Van de oudste groep waren de prijswinnaars: le prijs - speel goedwaardebon van 50,-: Maarten van Malland uit Re nesse; 2e prijs - speelgoedwaar debon van 25,-: Joanne Kristelijn uit Scharendijke; 3e prijs - speelgoed waardebon van 15,-: Janne Goedhart uit Haamstede. Sint Nicolaas was benieuwd wat de kinderen er van wilden kopen, maar dat konden ze hem nog niet vertellen. Behal ve door de kinderen werd Sint BROUWERSHAVEN - Op za terdag 7 december wordt in de kern Brouwershaven weer oud papier opgehaald door leden van de asv Brouwershaven. De sporters rijden rond vanaf 9.30 uur. Inwoners van Brou wershaven wordt verzocht hun oud papier en karton voor die tijd gebundeld aan de stoep rand gereed te zetten. BURGH-HAAMSTEDE Dinsdag 10 december verga dert de commissie welzijn van de gemeente Westerschouwen. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis en be gint om 19.30 uur. Op de agenda van de vergade ring onder meer de conceptno ta Sociaal Kultureel Nood fonds. Verder komt aan de orde een verzoek om subsidie van de Protestants Christelijke Oude ren Bond. Zij vragen een finan ciële vergoeding in verband met de kosten van accommoda tie en overige activiteiten- kosten. Ars Musica vraagt een bijdrage ten behoeve van con certen in het jubileumjaar. Wie de discussie wil bijwonen is welkom op de publieke tribu ne. De op de vergadering be trekking hebbende stukken liggen een half uur voor aan vang van de vergadering ter in zage. ZIERIKZEE - Op woensdag 11 december wordt in clubhuis De Lichtboei te Zierikzee een show- en verkoopmiddag van feestelijke kleding gehouden. De verkoopmiddag is een ini- m-- tiatief van Sally s Booth-iek, Nicolaas ook nog door de aan- i J b de winkel voor tweedehands NEELTJE JANS - Tot 1 maart 1992 is in de koffieshop van Delta Expo in het Ir. J. W. Tops- huis werk van vijf kunstena ressen te zien. De kunstenaressen, Maaike Al ma, Margriet Pijnappels, Mari Strik, Paulien Wittenrood en Elsbeth Zimmerman, bezoch ten Neeltje Jans in 1988 vlak voordat daar grote opruiming werd gehouden. Het verspreid liggende, overtollige, materieel herinnerde hen voortdurend aan de bouwperiode. Tussen die spullen door liet de natuur haar gezicht zien. De ruwheid van het eiland deed Paulien Wittenrood en Elsbeth Zimmerman denken aan ruige landschappen in En geland en Afrika. Ook de ande ren voelden zich op bekend ter rein. Tbnslotte is het gemeen schappelijke in het werk van de vijf dat markante land schappen steeds aanleiding voor hun verbeeldingen vor men.. In vijf verschillende technie ken is een verdwenen, authen tiek facet van dit werk-land weergegeven. De expositie is alleen toegankelijk voor bezoe kers van Delta Expo. Delta Ex po is woensdag tot en met zon dag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. wezige (groot)ouders toegezon gen. Na afloop gaf hij alle aan wezigen persoonlijk de hand. ZIERIKZEE - De heffingsver ordening verontreiniging op pervlaktewateren Schouwen- Duiveland. Daarover wordt ge praat tijdens de openbare ver gadering van het Waterschap Schouwen-Duiveland. De vergadering vindt plaats op woensdag 11 december in 's Landskamer aan het Haven park te Zierikzee. Op de agen da staat verder toetreding van het Waterschap Schouwen-Dui veland tot de regeling Be- stuursacademie Zeeland. En het oprichten van een onder zoeksrichting voor het water beheer. De vergadering begint om 9.00 uur en kan door iedere belangstellende worden bijge woond. kleding van het Leger des Heils. De show- en verkoop middag is van 14.00 tot 16.00 uur. Voor de kinderen worden videofilmpjes gedraaid en voor de ouderen is er een gratis kop je koffie. Advertentie Advertentie Advertentie Kadootje? Beocom Telefoons in 12 kleuren vanaf f. 265,- Bang&Olufsen HIFI-Luisterstudio FRANK Lange Reke 1Tel 01116-2124 HIFI-LUISTERSTUDIO RIJKSWEG N1EUWERKERK 01114-1587

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3