Ingeslagen weg naar seizoens verlenging wordt voortgezet Contributieverhoging voor leden van de VVV-Renesse Tekening van leerlinge OBS De Dobbelsteen op ROVZ-kalender Nieuwe part-time opleiding voor ziekenverzorgenden Milieu centraal tijdens themamiddag in Middelburg Stimulans om concrete activiteiten op te zetten buiten hoogseizoen Tekenwedstrijd onder 75 basisscholen Ten gunste van het aannemen van extra personeel Vergadering Kring Zeeland Rode Kruis Studiedag van Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten 6 Zl ER I KZEESCH E NIEUWSBODE ZIERIKZEE - In 1990 zijn de provincie Zeeland, het Regionaal Bestuur Arbeidsvoorziening en de beide Kamers van Koophandel in Zeeland gezamenlijk ge start met het stimuleren van initiatieven die moeten leiden tot het verbreden van het toeristenseizoen in Zeeland. Vorig jaar hebben circa 90 bedrijven een bijdrage ontvangen op grond van de regeling project seizoensverlenging. Voor het toeristisch-recreatief bedrijfsleven in de provincie Zeeland blijken de sub sidiebedragen een stimulans om concrete activitei ten op te zetten buiten het hoogseizoen. Om de toeristenmarkt buiten het hoogseizoen te laten groei en hebben de provincie Zee land en het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening in 1991 (evenals in 1990) een be drag van 200.000,- ter be schikking gesteld. De uitvoe ring en coördinatie is in han den van de beide Kamers van Koophandel in Zeeland. In 1991 zijn in de eerste termijn inmiddels 9 aanvragen positief gehonoreerd. Voor de tweede RENESSE - Tijdens de ledenvergadering van de VVV-Renesse is besloten de contributie te verhogen. Het extra geld dat hierdoor beschikbaar komt zal worden gebruikt om extra personeel aan te nemen. W-V-voorzitter Joh. Janse vertelde in zijn openings woord dat de drukte bij het VVV-kantoor de laatste tijd zodanig is toegenomen dat extra personeel no dig is. De gemeente Westerschouwen geeft al vele jaren subsidie voor de personeelskosten van de VW, maar sinds 1988 dekt die bijdrage niet meer het volle bedrag dat de VVV nodig heeft voor personeelskosten. Door dat men dit bedrag zelf moest bijpassen zijn de reserves van de VW nu grotendeels uitge put. Daarom moest men bij de leden aankloppen voor een ver hoging van het contributiebe drag. Om de werkdruk van het VW- personeel te verminderen werd door het WV-bestuur voorge steld om een Zeeland Zien ter minal aan te schaffen. Met be hulp van dit apparaat kan men gegevens over de bezetting van campings, hotels en pensions in Renesse in de hele provincie vermelden en hoeven de WV- informatrices deze gegevens niet meer zelf in te voeren. De WV-leden besloten verder om in 1992 geen taptoe te orga niseren in Renesse. Ook dit jaar werd het traditionele eve nement al vervangen door een theater/muziekdag. Een goed alternatief dat minder finan ciële risico's met zich mee brengt vonden de VVV-leden. Evenals het VVV-bestuur toon den ze zich bijzonder tevreden over de verrichtingen van de Stichting Rekreatie Aktivitei- ten Westerschouwen in de afge lopen zomer. Evenals tijdens de vergadering van de VVV Burgh-Haamstede vorige week, kwam ook in Re nesse het rapport Greve en partners aan de orde dat voor stellen inhoudt betreffende een reoganisa- tie van het WV-we- zen in Nederland, De voorstel len houden onder meer in dat in een gemeente maar een VW mag zijn, dus een samenvoe ging van de VW Burgh- Haamstede en Renesse. Nadat aan de leden duidelijk was ge maakt dat na een dergelijke fu sie toch twee WV-kantoren blijven bestaan in de gemeente, gingen de leden akkoord met de samenvoeging. In de komen de maanden zullen beide VW- besturen overleg voeren over de wijze waarop men de sa menvoeging zo vlot mogelijk kan laten verlopen. MIDDELBURG/NIEUWERKERK - „Je moet altijd licht op je fiets hebben en je stuur goed vasthouden. Anders knallen ze zo op je". Dat schrijft de 8-jarige Marianne van der Meer, leerlinge van OBS De Dob belsteen, als toelichting op de tekening die zij in stuurde voor de tekenwedstrijd die uitgeschreven werd door het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland. Haar tekening viel in de prijzen en wordt verwerkt in een speciale ROVZ-jaarkalender. Voor de vijfde achtereenvol gende keer worden in Zeeland Aanmoedigingsprijzen Ver keersveiligheid uitgereikt. Vo rig jaar werd daarnaast voor het eerst een tekenwedstrijd voor basisscholen uitgeschre ven door de ROVZ. Dat is zo goed bevallen dat men dat dit jaar ook weer gedaan heeft. Kalender Vijfenzeventig basischolen uit Zeeland hebben aan de teken wedstrijd meegedaan. Alles bij elkaar heeft dat zo'n 750 teke ningen opgeleverd die door een deskundige jury bekeken moesten worden. Bij het beoor delen van de tekeningen heeft naast de leeftijd ook heel dui delijk clc vraag gespeeld of de tekening weergeeft dat het kind zich heeft ingeleefd in de problematiek van onveilig heid. Uiteindelijk zijn uit de 750 in zendingen twaalf tekeningen gekozen. Van die twaalf teke ningen heeft de ROVZ een jaar kalender gemaakt. De winnen de tekeningen zijn allemaal voorzien van een korte toelich ting door de maker. De januari- tekening is afkomstig van de vier-jarige Wilco Duvier, leer ling van OBS De Sprong uit Koudekerke. Zijn toelichting is veelzeggend; „Als ik ga over steken loop ik altijd over het zebrapad. Maar dan moet ik toch goed uitkijken. Want auto's rijden soms door het ro de licht. De juf schrijft weieens nummertjes van die auto's op. En dan gaat de politie er ach teraan. Anders rijden ze straks de kindertjes omver". Beesten Naast angst voor het verkeer klinkt in het verhaal van de 9- jarige Leonie Schrijver, leerlin ge' van CNS De Drieklank uit Oostburg ook zorg voor het mi lieu door. Over te hard rijdens auto 's schrijft zij: ,,Het kost ook veel liters diesel en benzi ne. Dat komt allemaal in de lucht bij de vogels en de men sen". De muziek-theaterdag in Renesse. Activiteiten in de strijd tegen recreatie-criminaliteit én in hét kader van seizoensverlenging. (Archieffoto). De 11-jarige Niels Paardeko- per, leerling van De Ruyter- hoek in Goes, vindt het goed dat de politie opgevoerde brommers in beslag neemt. Psychologisch inzicht blijkt uit de toelichting v&n de li-jarige Jurriaan de Vlieger, leerling van de RK Basisschool Inghe- losenberghe uit Sint Jansteen. „Sommige mensen worden achter het stuur gewoon bees ten. Geen autogordels aan en hun kleine kinderen zomaar los achterin. Ze rijden als een gek, soms ook nog met alcohol op". De scholen met prijswinnende tekeningen krijgen een vrij te besteden bedrag van 1000,-. Alle gemeenten en basisscho len in Zeeland krijgen de jaar kalender toegestuurd. De ge meenten Westkapelle en Valke- nisse worden beloond voor hun initiatief om wegen binnen de bebouwde kom af te stemmen op een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur. De Rijksbrigade Maldegem en Zelzate, de gemeentepolitie Knokke-Heist, Maldegem en Stckene krijgen een ROVZ- prijs voor de manier waarop zij inspelen op verkeersveilig- heidscampagnes in Zeeuws- Vlaandercn. ZLM-verzekerin- gen wordt door de ROVZ be loond voor haar inspanningen op het gebied van campagnes als Letten op landbouwtrek kers en de alcohol-verkeer- campagne. inlevertermijn (15 oktober jl). werden zeven aanvragen inge diend, waarbij totaal 24 bedrij ven direct betrokken zijn. Beoordelingscommissie De ingediende aanvragen zijn inmiddels door een beoorde lingscommissie beoordeeld. Hierin hebben zitting: verte genwoordigers van de provin cie Zeeland, het Regionaal Be stuur van de Arbeidsvoorzie ning in Zeeland, de beide Ka mers van Koophandel en als adviseur de Provinciale VW Zeeland. De beoordelingscommissie heeft de zeven aanvragen, die ingediend waren voor de twee de sluitingsperiode, positief gehonoreerd. De betrokken on dernemers zijn inmiddels op de hoogte gebracht van het besluit van de beoordelingscommissie. Met de toezeggingen is een to taalbedrag van bijna 73.000 gulden gemoeid. Hiertegenover staat een in spanning van ondernemerszij de van 277.320,- voor wat be treft de subsidiabele reclame- en promotiekosten. Het totaal bedrag aan niet-subsidiabele kosten als investerings- en per soneelskosten kan niet worden gekwantificeerd. De zeven gehonoreerde aanvra gen zijn uit de volgende bran ches afkomstig: hotels; recreatiepark-, bungalowver- huur; campings, middenstand (horeca). De spreiding naar regio is als volgt: 3 aanvragen uit Zeeuwsch- Vlaanderen, 4 aanvragen uit Midden- en Noord-Zeeland. Samenwerking Initiatieven die door meerdere ondernemers zijn opgezet ge nieten de voorkeur. Voor aan vragen van samenwerkingsver banden geldt een subsidie van 40% van de promotie- en recla mekosten, terwijl voor indivi duele ondernemers 30% van de promotie- en reclamekosten subsidiabel zijn. De aard van de gehonoreerde aanvragen is sterk verschil lend. Subsidies zijn toegekend voor de promotie- en reclame kosten van onder meet de vol gende initiatieven: Een bungalowpark is voor nemens bij directies van diver se ondernemingen een week end/midweek te promoten, waarin voor het personeel ver schillende activiteiten kunnen worden georganiseerd, zoals bijvoorbeeld survival-tochten, motivatietrainingen, een spel show en thema-avonden. het opzetten van een winter- campagne waarbij speciale themafeesten met live-muziek en dansgroepen worden geor ganiseerd. het aanbieden van specifie ke programma's met culturele uitstapjes naar het Zwin, Brugge en Gent; fietstochtron des, wandelingen etc. in de winterperiode door een ver- blijfsaccommodatie. het aanbieden van arrange menten door hotels, waarin een bezoek aan een maconnieke tentoonstelling en kunste naarstentoonstelling inbegre pen is. het aanbieden van arrange menten/lezersaanbiedingen in het vroege voorjaar, waarvoor onder meer een persreis in fe bruari wordt georganiseerd waar een aantal off-season as pecten van Zeeland zullen wor den toegelicht. door een samenwerkings verband van 12 recreatiebedrij- ven zullen arrangementen in het voor- en naseizoen worden ontwikkeld, die in het teken zullen staan van het thema natuur-milieu (bijvoorbeeld natuurwandelingen, bezoek aan natuur- en biologisch mu seum, kaasboerderij etc.) en in het teken van Zeeland-Visland (bijvoorbeeld bootvistocht, mosselavond, bezoek vismijn). Evaluatie In februari/maart 1992 zullen de projecten waarvoor subsidie is verleend, geëvalueerd wor den. Er zal dan onder meer ge keken worden naar het effect op de werkgelegenheid, de spin-off van het project en de eventuele voortgang van het project zonder subsidie. Op ba sis van deze evaluatie zullen de provincie Zeeland en het Re gionaal Bestuur voor de Ar beidsvoorziening het besluit nemen of in 1993 opnieuw een bedrag van 200.000,- beschik baar zal worden gesteld voor projecten van ondernemers waardoor er tussen 1 oktober en 30 april meer toeristen naar Zeeland komen. GOES - Zaterdag 7 december vergadert de Kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis. De vergadering wordt gehouden in de Prins van Oranje in Goes en begint om 10.30 uur. Op de agenda van de Kring vergadering bespreking en vaststelling van de begroting voor 1992 van de Stichting Kringfonds Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis. Ver der komt aan de orde het wer ven van vrijwilligers. Gaande weg is het idee gegroeid om de werving gezamenlijk, dus als Kring, aan te pakken. Over dat idee wil men met de leden van de Kring Zeeland van gedach ten wisselen. Na de pauze verzorgt Th. J. J. Boogaard, voorzitter van de projectgroep West Zeeuws- Vlaanderen een lezing over het onderwerp Thuishulp in Ont wikkeling. Vertoond wordt de video-film Op weg naar Thuis hulp. In de eerstvolgende alge mene vergadering wil de Kring Zeeland de nota Op weg naar thuishulp bespreken.' KAPELLE - „Hoe kun je als jonge boer(in) ervoor zorgen dat de consumenten de door jou geteelde produkten (blij ven) kopen terwijl je er toch genoeg aan overhoudt om dè teelt van die produkten renda bel te laten zijn". Die vraag staat centraal tijdens de voor woensdag 11 december geplan de studiedag van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK). De studieavond wordt gehou den in De Vroone in Kapelle en begint om 20.00 uur. Voor ge noemd onderwerp is gekozen, zo schriiff ZAJK. omdat de prijzen die de boeren voor hun produkten ontvangen steeds meer onder druk komen te staan. Een drietal inleiders, stuk voor stuk zelf een schakel in het traject van producent naar consument, probeert van uit hun eigen ervaringen een antwoord te geven op genoem de hamvraag. De drie inleiders zijn: een boer die zelf kaas produceert, een vertegenwoordiger van Stich ting Zeeuwse Vlegel en een ver tegenwoordiger van de Firma Meyer BV. Na de inleidingen is er gelegenheid tot discussie. Naast leden van het ZAJK zijn op de studiedag ook aanwezig leden van de Jonge Fruittelers Organisatie (JFO), de Consu mentenbond en 'eco-boeren'. In Goes GOES - Met ingang van 2 december ging in Goes een nieuwe part-time opleiding voor ziekenverzorgen den van start. Het betreft een voor Zeeland unieke opleidingsvorm waarbij werken en leren worden ge combineerd. Voor de opleiding hebben zich 24 be langstellenden aangemeld. Zij hopen via de opleiding het landelijk erkende diploma voor ziekenverzorgende te ha len. De part-time opleiding kwam tot stand door samen werking van het arbeidsbu reau te Goes, de stichting Opleidingsschool voor zieken verzorgenden in Goes en de verpleeghuizen Corneliastich- ting te Zierikzee, Tbr Valcke in Goes en Tbr Weel in Rilland. Dei 24 cursisten bestaan uit werklozen uit de Bevelanden, Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland. Een groot aantal belangstellenden moest worden teleurgesteld omdat het aantal cursusplaatsen be perkt was. Momenteel wordt hard gewerkt aan het realise ren van een tweede part-time opleiding. Hoewel de opleiding 36 maan den duurt wordt daarvan maar een beperkt gedeelte in de Opleidingsschool voor Zieken verzorgenden doorgebracht. Na een theoretische vooroplei ding van drie maanden leren de cursisten voornamelijk in verpleeghuizen het beroep van ziekenverzorgende. Tussendoor zijn regelmatig lesweken op school. Een van de voordelen van de opleiding is dat het ge leerde veelal meteen in de praktijk kan worden toegepast en dat men een salaris ver dient. Bij het behalen van het diploma wordt de cursisten een arbeidsovereenkomst voor on bepaalde tijd aangeboden. In Koorkerk MIDDELBURG - Het milieu staat centraal tijdens een thema-bijeenkomst op donderdag 19 december in Middelburg. Die dag wordt ook afscheid genomen van ir. A. Krijgsman, hoofd van de afdeling milieu beheer van de provincie. De bijeenkomst wordt ge houden in de Koorkerk en begint om 13.30 uur. Na ontvangst van de genodig den heet ir. T. G. van der Meer, hoofdingenieur-directeur van de directie milieu en water staat de aanwezigen welkom. Tussen 14.05 en 15.50 uur wor den drie lezingen gehouden. Mevrouw M. G. H. C. Oomen- Ruijten, lid van het Europees Parlement bijt het spits af. Vtu. VOAUtriii l,r-, ;r T T Graaf, directeur van het bu reau Milieu en Ruimtelijke Or dening VNO/NCW het spreek gestoelte. Als laatste spreekt ir. drs. R. B. J. C. van Noort, directeur-generaal van het Rijksinstituut voor -de Volks gezondheid en Milieuhygiëne. Milieugedeputeerde ing. A. M. Dek verzorgt de sluiting van de bijeenkomst. Afscheid Aansluitend op de bijeenkomst ¥^ri"^cëpiil,|fen§tól^fi6ïn|llfix genheid van het afscheid van ir. A. Krijgsman. Tbvens is er gelegenheid kennis te maken met het toekomstig hoofd van de afdeling, drs. C. J. Colijn. LONDEN - Een brandbom heeft maandagavond brand veroorzaakt in een winkel in het centrum van Londen, zo heeft de politie meegedeeld. De aanslag is niet opgeëist. De bom veroorzaakte alleen mate riële schade. Dankzij het auto matische blussysteem werd de brand snel geblust. De ontplof fing vond kort na sluitingstijd plaats in de kledingwinkel Littlewoods in Oxford Street. IJMUIDEN - Smit Internatio nale in Rotterdam en Wijsmul ler in IJmuiden hebben maan dag hun zeesleepvaart onderge bracht in een gezamenlijke werkmaatschappij, de com manditaire vennootschap SmitWijs. SmitWijs, waarin beide bedrijven ieder voor de helft zullen deelnemen, is maandag door de beide direc ties opgericht, aldus de bedrij ven. 91/384. Aan de Haven-Noordzijde te Brouwershaven stond heel lang geleden Hotel Schraver. Het was genoemd naar de in 1754 te Brouwershaven geboren waterstaatkundige Andries Schraver, die later in Terneuzen overleed. Eigenaar van het hotel was de Brouwenaar Adrianus Constandse. Adrianus was in de Smalstad een bekend en gezien zakenman. Hij stond vooral bekend als eige naar van Hotel Schraver, maar daarnaast bezat hij een kruidenierswinkel, die hij later aan zijn zoon Adriaan Johan heeft overgedaan. Verder bezat hij in deze plaats nog een smederij en een ko lenhandel en trad tevens op als scheepsbevrachter. Maar er waren ook heel wat monden te vullen in het gezin Adrianus Constandse. Geboren in 1848 trad hij eerst in het huwelijk met Neeltjc Braam, die in 1889 overleed en bij wie hij acht kinderen kreeg. In 1890 hertrouwde hij met de uit Haarlem afkomstige Jansje van Dijk en toen kwam er nog eens een half dozijn kinderen bij. Hotel Schraver was een gewild middelpunt in de Smalstad. Zowel voor de gegoede burgerij als voor het 'gewone volk'. In de tuin stond een muziektent en daar werden regelmatig concerten gegeven. Zoon Jan Jacob speelde als tienjarige knaap op de piano in het hotelbedrijf van zijn vader en deze Jan Jacob is later in heel Europa een zeer bekend dansleraar geworden. Oudere Brouwenaren weten ook nog te vertellen dat Adriaan Constandse een ondernemend man was, die zelf bijvoorbeeld al een folderboekje over Brouwershaven had uitgegeven. Daarin maakte hij toerist en zakenman at tent op de mogelijkheden die Brouwershaven (en zijn hotel!) bood. Zo beschikte Hotel Schraver ook over een uitpakkamer, waar vertegenwoordigers van bijvoorbeeld groothandels hun handels waren konden uitstallen. Daar kwamen dan de winkeliers en andere Brouwse neringdoenden naar toe om hun keus te maken en bestellingen op te geven. Zijn zoon Machiel Jan begon later een krui- deniersbedrijf op de Melkmarkt te Zierikzee: Constandse: verzorgde voeding Correspondentie over deze rubriek Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 6