'Windmolens in gemeente Zierikzee moeten kunnen' De bedroevende geschiedenis van een verkwanseld drieluik Uit de Kroniek van Stad en Lande: Woningtekort met 40 gestegen Politie vindt tien ton hasj Ruim 12.000,- voor Geef 's voor Diabetes Johnny's Taria 'gemoderni seerd' Mits het stadssilhouet niet in het geding komt Eerste twee foto-albums Stad en Lande I DINSDAG 3 DECEMBER 1991 NR 25062 3 ZIERIKZEE - Toe maar! Behalve een belangrijk deel van de archieven die ten ge volge van ruimtegebrek in het Zierikzeese stadhuis te koop werden aangebo den, blijkt ook in een ander geval geldnood aanleiding te zijn geweest voor de verkoop van een uiterst waardevol kunstvoorwerp: het Zierikzeese drieluik. Over dit fraaie schilderstuk gaat het verhaal van dr Ton Brandenbarg in de jongste (zestiende) uitgave van de Kroniek van het Land van de Zeemeermin, wellicht beter bekend als het jaarboek van de Vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland. Een deel van het Zierikzeese drieluik (de beide zijluiken) is tentoongesteld in het Koninklijk Mu seum voor Schone Kunsten in Brussel. ZIERIKZEE - Maandagavond hield de woningbouwvereni ging Beter Wonen de jaarlijkse districtsvergadering in Zierik- zee. Voor het eerst voor zowel leden als voor huurders. Voor zitter, de heer F. K. Vos had een teleurstellende mededeling voor woningzoekenden. Het woningtekort is dit jaar met 40 gestegen. Directeur, de heer ing. Ph. H. van Doorne wees op de grote behoefte aan huisvesting voor ouderen in Zierikzee. Volgens hem zou de gemeenteraad van Zierikzee een unieke kans laten liggen als aan de Manhuisstraat geen woningen voor ouderen zou den kunnen worden gebouwd op de plaats van de school. De beoogde huisvesting is ver gelijkbaar met de serviceflat De Vrijburg, maar dah voor ou deren met een bescheiden inko men. Dus een gebouw met een ontmoetingsruimte, logeerka mer en een conciërge. Deze woonvorm past niet in de Gra- vestraat. Er is daar ook onvol doende ruimte. Steunpunt Van Doorne kondigde ook de bouw aan van woningen met een steunpunt voor ouderen in de gemeente Duiveland. Beter Wonen wil aanvullende dienst verlening op touw zetten, maar geen zorgverlening. In zorgver lening zijn anderen deskundig. De steunpunten voor ouderen kwamen ook terug in de toe lichting die Van Doorne gaf op de nieuwe beleidsnota en op het activiteitenplan voor vol gend jaar. Als belangrijke beleidswijzi ging werd genoemd dat niet langer ernaar wordt gestreefd om alle oude woningen op het hoge niveau te brengen van de hedendaagse nieuwbouw. Dit zou op den duur leiden tot een woningbestand van allemaal dure woningen. Er moeten vol doende goedkope huurwonin gen bfijven, betaalbaar voorla ge inkomensgroepen of voor mensen die hun geld liever aan andere zaken besteden. Alleen woningen met minder comfort blijven goedkoop. Dit betekent dat Beter Wonen geriefsverbe- tering niet meer stimuleert, niet meer -bij grootonderhoud meeneemt en soms zelfs zal weigeren om verbeteringen aan te brengen. In de vergadering kwam ook de verkiezing van afgevaardig den naar de verenigingsraad aan de orde. Verenigings raadsleden uit de districten Duiveland en Middenschou- wen werden herkozen. Nieuw gekozen werd mevrouw H. C. Gilden-van Geesbergen uit Zie rikzee en de heer H. J. Verkaart uit Oosterland. De aanwezigen bleken niet gekomen om pro blemen op de bestuurstafel te leggen of om klachten te uiten. Er waren slechts twee vragen in de rondvraag. UTRECHT - De rijkspolitie in het district Utrecht heeft maandag in een loods in Vleuten-De Meern tien ton hasj aangetroffen. In verband met de zaak zijn zeven man nen, in leeftijd variërend van 20 tot 35 jaar, aangehouden, zo deelde een politiewoordvoer der mee. De politie schat de straatwaarde van de hasj op ongeveer honderd miljoen gul den. ZIERIKZEE - De tiende collec te Geef 's voor Diabetes heeft op Schouwen-Duiveland in to taal f 12.017,40 opgebracht. In Brouwershaven haalden de collectanten 626,10 op. In Bruinisse was de opbrengst 1611,20 terwijl in Burgh en Haamstede 942,10 bij elkaar werd gecollecteerd. In Zierik zee werd het meest opgehaald: 2953,50. De opbrengsten in de overige kernen: Dreischor 284,70, Ellemeet 186,85, Kerkwerve 368,35, Nieuwer- kerk 1222,75, Noordgou- we/Schuddebeurs 394,05, Noordwelle 140,-, Oosterland 866,70, Ouwerkerk 467,95, Renesse 665,65, Scharendij- ke/Looperskapelle 561,50, Se- rooskerke 71,85, Sirjansland 223,70 en Zonnemaire 421,45. Wie de collectant ge mist heeft en het onderzoek naar oorzaken en gevolgen van diabetes wil steunen kan zijn of haar bijdrage overmaken op giro 5766 of banknummer 70.70.70.805 ten name van Dia betes Fonds Nederland in Amersfoort. De gekleurde illustratie van het Zierikzeese drieluik, dat als extraatje bij dit jaarboek is gevoegd doet de Zierikzeeëna- ren van nu wellicht twijfelen aan de geestelijke vermogens van hun voorvaderen, die ge dwongen door geldzorgen dit drieluik samen met nog een aantal schilderijen te koop aanboden om zodoende de res tauratie van de roomskatholie- ke kerk te kunnen bekostigen. In deze tijd waarin menig mo nument met geld van monu mentenzorg in stand wordt ge houden wellicht een onvergeef lijke zonde, maar in die tijd, zo rond 1850, waarin subsidies on bekend waren wellicht bittere noodzaak. Waarde De verkoop van het drieluik, dat voor amper zeventig gul den werd verkwanseld om een lekkend dak te kunnen repare ren werd omstreeks 1880 al door jonkheer mr Victor Eugè- ne Louis de Stuers gehekeld. Het meesterwerk, waarbij Fi- lips de Schone en Johanna van Castilie het Laatste Oordeel (het middenstuk) flankeren en waarbij Sint Maarten en Sint Lieven op de achterzijde van de zijluiken zijn afgebeeld had Nederland vanwege zijn histo rische en artistieke waarde nooit mogen verlaten vond Stuers. Het Zierikzeese drieluik is af gaande de beschrijving van Ton Brandenbarg inderdaad een imponerend kunstwerk. Op de buitenzijden van het drieluik zijn de heiligen Sint Lieven en Sint Maarten te zien die beiden een speciale band met de parel aan de Ooster- schelde hadden. Sint Lieven die waarschijnlijk nooit heeft bestaan had in Zierikzee, waar zich volgens de overlevering een deel van zijn arm bevond, nogal wat bewonderaars. Iets dat ook voor Sint Maarten het geval was. Beide heiligen wer den elk jaar op 11 en 12 novem ber geeerd. Middenstuk Het middenstuk met een om vang van 126 bij 105 centimeter is gevuld met een afbeelding van het laatste oordeel, een ge liefd onderwerp voor schilders uit de late Middeleeuwen. De maker van het Zierikzeese drieluik, dat in 1852 uit Zierik zee verdween is moeilijk exact vast te'stellen. Het kan zelfs zo zijn geweest dat het middenpa neel en de zijluiken door ver schillende schilders zijn ver vaardigd. Als schilder van dit zo fraaie drieluik wordt nu de Meester van Affligem oitewel de Meester van de Jozef legende genoemd. Deze werkte om streeks 1500 in Brussel. Datering Niet alleen over de maker van dit meesterstuk tast men in het duister, ook over een exacte da tering is weinig met zekerheid te zeggen. De gegevens wijzen volgens de auteur op de perio de tussen 1498 en 1504 of iets la ter. Wie in die periode de op dracht voor dit schilderij heeft gegeven is evenmin met zeker heid vast te stellen. Gezien het feit dat in het schilderij het ac cent wordt gelegd op de recht spraak in combinatie met ko ning Filips en de stad Zierik zee ligt het volgens Branden barg voor de hand dat de op drachtgever een Zierikzeese notabele was die enerzijds be trokken was bij de rechtspraak en anderzijds contact had met het hof van Filips de Schone. Van Cats Daarom zou die opdrachtgever best weieens Jacob van Cats geweest kunnen zijn. Zeker wanneer dit drieluik rond vijf tienhonderd geschilderd is, zou deze vooraanstaande Zierik- zeeënaar heel goed de opdracht tot dit triptychon gegeven kun nen hebben. Eind vijftiende eeuw was Van. Cats zowel ka merheer van Fiiips als opper- dijkgraaf van Schouwen en baljuw van Zierikzee. Ook de twee in grisaille afgebeelde heiligen staan in relatie tot de ze familie Van Cats. Behalve een religieuze beteke nis heeft het Zierikzeese drie luik, waarvan het middenge deelte tentoongesteld is in de Koninklijke Musea voor Scho ne Kunsten in België, ook poli tieke waarde. Enkele keren verkeerde de stad Zierikzee op gespannen voet met de Roomse koningen Karei de Stoute en Maximiliaan, de regent en grootvader van Filips de Scho ne. Het drieluik is volgens Brandenbarg weliswaar geen directe aanwijzing naar de strijd tussen Hoeken en Kabel jauwen, maar kan daarbij wel een betekenis hebben gehad. Vierschaar Behalve de kunstenaar, exacte datering en opdrachtgever werpt het drieluik nog meer vragpn op. Was dit meester werk nu te zien in de Sint Lie- vensmonsterkerk of in De Vierschaar van het stadhuis, is een van die vragen waarop ver schillende antwoorden moge lijk zijn. De eerder genoemde Stuers zag in dit meesterwerk een altaarstuk, dat door Filips de Schone in 1497/98 aan de kerk zou zijn geschonken. Dit is in de bronnen echter nergens duidelijk terug te vinden en ge let op het feit dat in die jaren wereldlijke en geestelijke za ken nog niet streng waren ge scheiden kan het drieluik even zo goed een plaatsje hebben ge had in een wereldlijke omge ving. Er zijn bovendien aanwij zingen dat dit drieluik aanvan kelijk bestemd was voor De Vierschaar van het stadhuis. Nicolaas van der Schatte ver wijst in de Tegenwoordige Staat van Zeeland naar dit drieluik dat tot de verbouwing in 1778 in de raadzaal en belen dende Vierschaar hing. Kort om het is goed denkbaar dat dit drieluik een plaatsje in het Zierikzeese stadhuis had. Kerk Na de verbouwing van het stadhuis in 1778 verdween het meesterwerk naar de mallen en modellenkamer waarna het drieluik naar de Roomskatho- lieke kerk verhuisde. Zeker is dat het hier tot 1845 bleef han gen. Toen meldde zich een eer ste belangstellende en werd ge dacht om de in onbruik zijnde oude schilderijen, waaronder ook het drieluik te verkopen. Er was immers geld nodig voor het opknappen van het kerkge bouw. Een Haagse antiquair taxeerde de waarde van de in totaal twaalf schilderijen op zo'n 7500 gulden. Voor het Laatste Oor deel alleen alschatte hij de waarde op twee mille. De uit eindelijke verkoopprijs zou in 1852 niet meer zijn dan 215 gul den voor zes, zeven schilderij en. Het Laatste Oordeel lever de de in geldnood verkerende parochie waarschijnlijk niet meer op dan maximaal 35 gul den. Eind februari 1853 ver dween het schilderij uit Zierik zee, waarmee de stad een waar devol i meesterwerk armer werd. Het drieluik maakt mo menteel deel-uit van de collec tie van de Koninklijke Musea voor Schone Kunsten in Brus sel. De zijluiken met de vorstenportretten zijn voor het publiek toegankelijk.""Het mid denstuk bevindt zich in depot, maar wie weet nemen de Bel gen ooit nog eens een voor beeld aan de bereidwilligheid van het rijksmuseum voor Oudheden (dat een aantal Ne- halenniastenen in bruikleen wil geven) en verrast het Zie rikzee met een replica van het geheel. Wie weet. Behalve het lezenswaardige verhaal van Tbn Brandenbarg over het verkwanselde drieluik bevat de zestiende Kroniek van Stad en Lande nog een aantal uiteenlopende bijdragen van historici en amateur-historici. Het ging om een globale, eerste versie van de notitie. Een stuk dat door een stedebouwkundi- ge werd opgesteld om aan te geven in welke gebieden van de gemeente Zierikzee eventueel windmolens zouden kunnen worden geplaatst. Daarbij speelden de 'zichtlijnen' een belangrijke rol. De lijnen in het landschap die het silhouet van de stad bepalen. Ook voor de commissieleden stond als een paal boven water dat dit silhouet niet mag worden aan getast door een of meerdere windmolens. Ook in natuurgebieden is plaatsing van deze milieu vriendelijke energie-opwek kers uitgesloten. Daar waren de commissieleden het over eens. Maar verder kwam toch voorzichtig de mening naar vo ren dat het bestemmingsplan buitengebied wellicht wat flexibeler gemaakt moet wor den om de plaatsing van enke le, niet al te hoge windmolens in de gemeente mogelijk te ma ken. ,,We moeten het niet onmoge lijk maken deze vorm van ener gie-opwekking ook in de omge ving van Zierikzee mogelijk te maken. Op bepaalde afstand van de stad moet dat kunnen. Tbnslotte zijn windmolens maar iele vormen in het land schap", aldus PvdA-commissie- lid M. R. de Jong-Van Loo. Ook J. J. Geleijnse vond dat de toe passing van windenergie posi tief benaderd moet worden. „In de notitie windmolens staan te veel negatieve dingen waar ik het niet mee eens ben". Hij noemde overlast van vo gels, schaduwwerking en ge luidshinder. Ook het derde lid van de ad viescommissie (W. F. Sprengel- meijer was afwezig) C. Lege- Dr. D. A. Hooijer bijvoorbeeld brengt de veertig jaar lange ge schiedenis van Kor en Bot in beeld, terwijl drs J. G. Smit zijn licht laat schijnen over een bijzonder fenomeen: de Zierik zeese Kroniek in de jaren tus sen 693 tot 1463. Strijd De strijd tegen de Spanjaarden die in 1575 en 1576 op Schou wen-Duiveland werd gevoerd belicht dr C. van der Graaf in zijn artikelen de strijd te land in 1575 en 1576 op Schouwen- Duiveland. Het wel en wee van de middenstand in Ouwerkerk in de periode 1890-1990 is door mevrouw L. E. M. Veltman- Hack als onderwerp voor een verhandeling gekozen terwijl de eind negentiende eeuwse streektaaldichters de aandacht van Joop van Loo hebben ge trokken. Drs. R F. Vleugel ten slotte belicht een halve eeuw Stad en Lande. De Kroniek is verkrijgbaar bij verschillende boekhandels in de regio en kost 28,-. AMSTERDAM - In Kroatië is enorm veel vee en pluimvee slachtoffer geworden van de burgeroorlog. BRUINISSE - „Johnny heeft een toilet in de snackbar. Joe pie!" Op een ludieke wijze ging de vurige wens van enkele vaste klanten van Johnny's Ta ria in Bruinisse in vervulling. Terwijl de Bruse snackbarex ploitant Johnny van Gilst pa tat en frikadellen bakte werd door 'installateurs' buiten naast de snackbar een com pleet toilet met stortbak ge plaatst. Met een westenwind kan men op het provisorisch verblijf achter een deur uit de wind 'zitten'. De accommodatie van de snackbar was (nog) niet ver rijkt met een toilet. Aanhou dende vragen aan de snackbar eigenaar deed vaste afnemers van Johnny besluiten zelf voor deze sanitaire voorziening te zorgen. Vorige week werd een toilet met de bijbehorende noodzakelijke attributen 'geïnstalleerd'. Een bewijze- ring in de vorm van bordjes niet 'toiletten' verwees klanten met hoge nood verderop. Van Gilst: „Natuurlijk een 'leutje' van die jongens. Zij zijn hier kind aan huis. We worden door hen weieens met vragen over een toilet geconfronteerd. Vooral voor toeristen zou een toilet niet overbodig zijn. Daar is dan ook altijd een oplossing voor. Passanten met hoge nood worden bij ons naar het privé toilet verwezen. Wat toiletten in de snackbar betreft, daar van moeten we de mogelijkhe den nogeens bekijken. Het is niet ondenkbeeldig dat deze voorziening er komt." Wellicht plaatst de Bruse snackbaron dernemer nog eens een adver tentie: „In onze snackbar is momenteel een vacature voor een.... toilet juffrouw!!" maate (CDA) liet uitsluitend positieve geluiden horen. „Windenergie is milieuvrien delijkDaar moeten we voor zijn. A*ls de zichtlijnen in de ga ten worden gehouden en het stadssilhouet niet in het geding komt is het een goede zaak". Tijdens de vergadering kwam ook de verdeling van de midde len uit het stads- en dorpsver nieuwingsfonds aan de orde. Een pot die dit jaar voor Zie rikzee 50.000 gulden kleiner uitvalt dan vorig jaar. De com missieleden stelden zich una niem positief op ten aanzien van het voorstel de resterende 250.000 gulden te bestemmen voor de aanleg en vernieuwing van riolering, restauratie woonhuismonumenten en de verbetering van particuliere woningen. Commissievoorzit ter burgemeester mr J. J. R M. Asselbergs moest tot zijn spijt meedelen dat het er in de ko mende jaren niet meer inzit dat Zierikzee in aanmerking komt voor een bijdrage uit de pro vinciale knelpuntenpot ten be hoeve van de vervanging van de riolering. „De provincie vindt dat geen taak meer voor haar. Dat moeten de gemeenten zelf opknappen". DEN HAAG - Drs. J.W. van der Sluis (WD) is benoemd tot burgemeester van de gemeente Noordwijk. Commissaris van de Koningin Patijn van Zuid- Holland heeft hem maandag in Den Haag beëdigd. Van der Sluis was reeds vanaf septem ber vorig jaar waarnemend burgemeester van Noordwijk. wegens langdurige ziekte van burgemeester J.M. Hoffmann. Na het aftreden van Hoffmann heeft de gemeenteraad una niem aangedrongen op de be noeming van Van der Sluis. ZIERIKZEE - De aanleg van grootschalige windmolenparken met soms 40 me ter hoge windturbines is uitgesloten in de gemeente Zierikzee. Maar enkele, niet al te hoge windmolens in het buitengebied van de gemeente zagen de leden van de adviescommissie ruimtelijke ordening wel zitten. Dat bleek tijdens de open bare vergadering maandagavond in het stadhuis toen de notitie windmolens werd besproken. Het silhouet van Zierikzee mag niet worden aangetast door windmolens. (Archieffoto). WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 20% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht noord 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht noordo. 3 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. -4 graden Mid.temp. 0 graden Windkracht noordo. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 4 dec. Zon op 08.29, onder 16.30 Maan op 06.57, onder 15.02 5 dec. Zon op 08.30, onder 16.29 Maan op 08.05, onder 15.39 Nieuwe Maan: 6 dec. (04.56) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De weerkaarten gaan de komende dagen geleidelijk verande ren. Tussen IJsland en Noorwegen gaat zich een hogedrukgebied nestelen, boven het noordwesten van Rusland een lagedrukgebied. Daartussen ontstaat bij ons een stro ming uit noord tot noordoost, waar mee koude lucht vanuit de poolstre ken wordt aangevoerd. Morgen en donderdag is het nog bewolkt en ne velig weer met temperaturen in de nacht net onder en overdag net bo ven het vriespunt. Vanaf vrijdag breekt nu en dan de zon door, maar gaan ook de temperaturen een paar graden omlaag. Erg veel neerslag wordt nog niet verwacht. OOSTERLAND - De eerste twee foto-albums van de com missie Kleine Monumenten van de Vereniging Stad en Lan de van Schouwen-Duiveland zijn gereed. Maandag 9 december worden deze foto-albums, waarin foto's van kleine monumenten in de gemeenten Duiveland en Brui nisse, in een gezamenlijke bij eenkomst aangeboden aan bur gemeester A. Vogelaar van Bruinisse en aan burgemeester A. Bergshoeff van Duiveland. Het gaat om foto's met be schrijving van meestal ter ver siering dienende kleine onder delen van gebouwen zoals ge velstenen, muurankers, stoep hekken en dergelijke. Een en ander uiteraard gericht op het behouden ervan uit een oog punt van historie of gewoon als aardige bijzonderheid. ZIERIKZEESCHEBSj N1EUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-15071, 01110-12449 (niet voor bezorging). Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling f 45,00 per jaar f 169.00 losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van dé lopende abonnements periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Voor fouten ontstaan door t telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3