§2 Eremedaille in goud bij afscheid van Brouwse gemeentesecretaris Padmos DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS n Gemeenteraad achter vestiging van een asielzoekerscentrum in Westerschouwen SAMAN BV Motorrijder slipt op modderig wegdek Boterletters bestellen 01110-12224 bellen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 11 ~1 ,Ik heb getracht te werken vanuit de spreuk Doet wel en vreest niemant Binnenkort informatie-avond voor inwoners 5 dé krant van schouwen - duiveland! 32è>Ö-32b3 ERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 2 DECEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25061 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 s>! Ooit 'n Acorflex-lat- tenbodem beproefd? Dat kan, in Zonnemaireü BROUWERSHAVEN - „Mijn vader zat gestaag daar midden in den raad. Hij zocht geen groot beslag en ook geen hoger staat". Die regels van de Brouwse dichter Jacob Cats gebruikte gemeentesecretaris C. M. Padmos als vergelijking voor de werkzaamheden die hij gedurende 41 jaar voor de gemeente Brouwers haven verrichtte. Werkzaamheden waarmee hij opklom van leerling-ambtenaar tot gemeentesecretaris. „Een groot en belangrijk deel van mijn leven heb ik in uw midden doorgebracht", zei de heer Padmos vrijdagmiddag in het Tonnenma- gazijn te Brouwershaven. Daar vond onder grote publieke belangstelling de af scheidsbijeenkomst plaats van de gemeentesecretaris die gebruik maakt van VUT-regeling. Een van de hoogtepunten tijdens de bijeenkomst was het bekend maken van de koninklijke onderscheiding die Padmos werd toegekend: de ere medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Het eremetaal werd hem op gespeld door de burgemeester van Brouwershaven, L. N. La- bruyère. Hij schilderde stap voor stap de ambtelijke carriè re die de heer Padmos door maakte en de functies die hij daarnaast uitoefende in het maatschappelijk leven. Zo was hij 17 jaar president-kerk voogd van de Nederlandse Her vormde Gemeente te Drei- schor, 11 jaar penningmeester en 7 jaar ook secretaris van het leesgezelschap Nut en Bescha ving te Dreischor. Sinds 1973 is de heer Padmos voorzitter van de afdeling Schouwen-Duive- land van de Diabetes (suiker ziekte) Vereniging Nederland en tenslotte is hij penning meester van de HZO (stichting voor Huisvesting van en Zorg voor ouderen) Brouwershaven en omgeving. ,,U ziet: een lan ge en uitgebreide carrière", zei de burgemeester voor hij de heer Padmos de koninklijke onderscheiding opspeldde. zij de scheidende gemeentese cretaris een CD-speler aan. Burgemeester Labruyère schonk hem namens de ge meente Brouwershaven een video-band met daarop opna mes van de afscheidsbijeen komst plus een videorecorder om die band op af te kunnen draaien. Die afscheidsbijeenkomst werd verder ingevuld met nog acht sprekers, waaronder de oud-burgemeester van Brou- De gemeentesecretaris toonde zich blij verrast met de eer die hem te beurt viel. ,,Ik zie dit als een erkenning voor het werk dat ik met velen heb mo gen verrichten". Hij vertelde dat de beslissing om gebruik te maken van de VUT-regeling voor hem een ingrijpende stap was. ,,Het is met moeite dat ik afscheid neem van het vak dat mij lief is en dat ik 41 jaar heb mogen vervullen". Uit de herinneringen die hij ophaalde uit die periode kwam naar voren dat plichtsbetrach ting de hoeksteen was van waaruit de heer Padmos werk te en leefde. Een waarde die hij van huis uit meekreeg en die hij leerde in het Plaesenuus, het gemeentehuis van de toen malige gemeente Dreischor, waar hij zijn carrière als amb tenaar begon. „Boven de in gang van de oude toegangsdeur zag ik de spreuk: Doet wel en vreest niemant. Met die woor den in gedachtenis heb ik al tijd getracht mijn werk te doen". Na de samenvoeging van ge meenten op Schouwep-Duive- land in 1961 werkte Padmos bij de gemeente Brouwershaven. „Dat waren geen gemakkelijke jaren. In de raad, die werd ge vormd door leden van de vier voormalige gemeenten, heerste onderling vaak onbegrip en wantrouwen. De verslagen van de raadsvergadering in de pers waren toen graag gelezen lec tuur". De gemeentesecretaris nam afstand van de plannen voor een gemeentelijke herin deling van Zeeland die nu op nieuw de kop opsteken. „De af stand tussen gemeente en bur gers wordt bij elke herindeling groter". Hij noemde een goede onderlinge samenwerking van de gemeentên op Schouwen- Duiveland als een noodzaak om een gemeentelijke herinde ling tegen te gaan. „Een herin deling waaraan op termijn niet te ontkomen zal zijn". Als gemeentesecretaris moest de heer Padmos zich altijd on afhankelijk opstellen en verre van politiek houden. Zijn taak was adviserend en ondersteu nend. „Zwijgen moest ik tij dens de vele raadsvergaderin gen die werden gehouden. Soms heb ik daarbij wel eens gedacht: Als ik wat zou mogen zeggen was het probleem opge lost". De gemeentesecretaris werkte samen met vijf ver schillende burgemeesters. Hij dankte al het gemeenteper- soneel waarmee hij samen werkte. „Zonder hen zou het niet mogelijk geweest zijn mijn functie te vervullen". En zijn familie, waaronder zijn hoog bejaarde moeder die de af scheidsbijeenkomst ook bij woonde. Namens de Brouwse gemeente raad omschreef PvdA-raadslid Scheidend gemêentesecretaris C. M. Padmos: Belangrijk deel van mijn leven in uw midden doorgebracht(Foto: Joop van Houdt). M. P. Ketting-Koopman de heer Padmos als een accurate, zorg vuldige en hardwerkende ge meentesecretaris. „U heeft veel bestuurlijke invloed uitgeoe fend. Daarbij verdedigde u uw mening tot het uiterste. Maar wanneer er toch een andere be slissing viel was u solidair". Namens de gemeenteraad bood wershaven, A. P. Schouwenaar. Hij herinnerde aan het overlij den in 1972 van gemeentesecre taris Gunst. „Dat veroorzaakte een golfbeweging die een jaren lange deining naliet". Een dei ning die betrekking had op de opvolging. „Hoewel de heer Padmos op excellente wijze de functie van loco-gemeentese cretaris vervulde meende het gemeentebestuur toch een nieuweling te moeten benoe men als gemeentesecretaris. Die zou een ander geluid kun nen laten horen. Nu, dat heb ben we gehoord". Schouwe1 naar herinnerde eraan dat Pad mos in die spannende tijd, waarin de nieuw benoemde ge meentesecretaris moest wor den ontslagen vanwege fraude, zijn werk steeds met grote ijver en zonder rancune bleef ver richten. ,,U was de man die het verdiende gemeentesecretaris te worden". Namens het gemeenteperso- neel van Brouwershaven prees hoofd afdeling financiën, N. van Vulpen de carrière van Padmos. „Hoger stijgen bin nen dezelfde kolom is niet mo gelijk". Hij sprak de hoop uit dat de deur van het gemeente huis nu niet voorgoed is geslo ten voor de gemeentesecreta ris. „We hopen dat u ons nog eens komt opzoeken". Uit han den van mevrouw J. Bokelaar kreeg de heer Padmos een toe passelijk cadeau: een scheerap- paraat. Namens de vereniging van B, W en S sprak W.- den Boer. Hij omschreef de heer Padmos als de laatste gemeentesecretaris oude stijl binnen de vereni ging. „Een man die vanuit een ambtelijke positie de plaats van gemeentesecretaris bereik te". De secretaris van B, W en S M. J. Walraven vergeleek Pad mos met de uitkijk in het kraaiennest van een oude Brouwse koopvaarder. „De uit kijker en boodschapper; de eerste adviseur". Hij bood -de gemeentesecretaris niet alleen een kruiwagen aan, maar reed hem daar ook een eindje in rond. Verder werd de heer Padmos toegesproken door de predi kant van de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt Brouwers haven ds W. F. Wisselink, lid van het gewest Zeeland van de Diabetes Vereniging Neder land J. Hoevens en G. van der Schaaf van de HZO (stichting voor Huisvesting van en Zorg voor Ouderen Brouwershaven en omstreken). Tenslotte las zijn zuster mevrouw de Korte- Padmos een zelfgemaakt ge dicht voor. Tijdens de daarop volgende receptie maakten en kele honderden mensen van de gelegenheid gebruik om de scheidende gemeentesecretaris persoonlijk de hand te druk ken. BURGH-HAAMSTEDE - De gemeenteraad van Westerschouwen heeft geen be zwaar tegen de vestiging van een asielzoekerscentrum in de gemeente. Dat werd vrijdag tijdens een persbijeenkomst in hèt gemeentehuis in Haamstede bekend gemaakt. Het ministerie van WVC heeft conferentieoord De Burght aangekocht en wil daar een opvangcentrum voor asielzoekers vestigen. Het college van b en w van Westerschouwen is bereid medewerking te verlenen aan die plannen. De inwoners van de gemeente Westerschouwen worden uitgebreid over de plannen geïnformeerd tijdens een informatie-avond op woensdag 18 december. De infor matie-avond wordt gehouden in dorpshuis De Schutse te Burgh-Haamstede en begint om 19.30 uur. ling. Over die financiering zijn nog onderhandelingen gaande tussen de gemeente en WVC. „Daar moeten we een bepaalde Het gemeentebestuur van Wes terschouwen, zo wordt gesteld in een persbericht, is unaniem van mening dat krachtig en duidelijk dient te worden ge kozen voor een humaan beleid ten aanzien van vluchtelingen die een beroep doen op hun me demensen. Dat neemt niet weg dat het verzoek om medewer king van het ministerie aan de gemeente binnen het college aanleiding is geweest voor een uitgebreide discussie. Aftasten „Binnen het college is lang over deze kwestie gesproken", aldus burgemeester H. Tees van Westerschouwen. Daarbij ging het, zo bleek uit het ver haal van Tbes, vooral over de vraag wat de komst van een asielzoekerscentrum voor de gemeente Westerschouwen al lemaal precies inhoudt. „Je moet verder kijken. Onwetend heid leidt tot onbegrip", aldus de burgemeester. Vragen Vaar gemeente en het ministerie van WVC voor ko men te staan betreffen onder meer de financiële afwikke- De Burght zou opvangcentrum moeten worden. (Archieffoto). verdeelsleutel voor bedenken", aldus C. von Berg, vertegen woordiger van WVC en direc teur van het asielzoekerscen trum in Dordrecht". In het asielzoekerscentrum zo als dat in De Burght gevestigd zou moeten worden kan onder dak geboden worden aan 280 asielzoekers. „Wellicht zitten daar gezinnen met kinderen tussen. Het is de vraag of die kinderen op de scholen in de gemeente onderwijs kunnen volgen of dat er binnen het asielzoekerscentrum zelf on derwijs gegeven gaat worden", aldus Von Berg. Van het grootste belang voor een goed functioneren van een opvangcentrum voor asielzoe kers is volgens hem begelei ding. Asielzoekers zijn vaak vluchtelingen uit landen met een totaal andere cultuur dan de Westerse. Ze voelen zich als een kat in een vreemd pakhuis. Alles is anders: de cultuur, het klimaat, de woonomgeving. En bovendien kunnen zij geen werk zoeken zolang niet beslist is over de vraag of zij wel of niet in Nederland mogen blij ven. Vrijwilligers Met andere woorden: asielzoe kers zijn in de rpgcl veroor deeld tot verplicht nietsdoen. Om te voorkomen dat onder ling, of tussen de bewoners van het asielzoekerscentrum en de plaatselijke bevolking, wrij vingen ontstaan dient gewerkt te worden aan het maatschap pelijk welzijn van de asielzoe kers. Zo moeten zij bijvoor beeld in staat worden gesteld om sport en spel te beoefenen of, bijvoorbeeld, zich de Neder landse taal eigen te maken. Von Berg schat dat naast het keukenpersoneel en de directie zo'n 20 25 personeelsleden zullen worden aangesteld die zich gaan bekommeren om het wel en wee van de bewoners van het asielzoekerscentrum. „Maar er zal ook zeker een be roep worden gedaan op vrij willigers die daarbij willen helpen", aldus Von Berg. „Hun rol is heel belangrijk". Burgemeester Tbes: „We willen er alles aan doen om zowel voor de asielzoekers als de in woners van Westerschouwen vervolg pagina 2 Advertentie Voor: Dakbedekkking Goten in koper en zink naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Het leven is een voortdurend afscheid nemen Elise von Heyking Weinig verandering HET WEER Veel bewolking en plaatselijk mist. Minimumtemperatuur omstreeks 2 graden. Middagtemperatuur onge veer 4 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder. i; JUBILEUM Jaap (Groen) en Keessie (Konijnenburg) vierden hun 25-jarig jubileum bij De Zuidhoek. SUBSIDIE De subsidievoorwaarden aan Brogum worden ter dis cussie gesteld. d SINTERKLAAS Sint Nicolaas heeft een druk weekeinde achter de rug. VOETBAL Troosteloos degradatievoetbal in Zierikzee. Zierikzee- RSV: 2-0. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Politie attendeert landbouwers op plicht wegdek schoon te maken KERKWERVE - Vrijdagavond is de heer B. uit Brou wershaven met zijn motorfiets op de Lokkersweg in de polder tussen Kerkwerve en Brouwershaven op een modderig wegdek geslipt en gevallen. Daarbij werd zijn passagiere mejuffrouw Van N. uit Wester schouwen zodanig gewond dat ze zich onder doktersbehande ling moest stellen. Het ongeluk gebeurde volgens de politie vanwege het gladde wegdek dat met modder was besmeurd. De afgelopen week vonden op Schouwen-Duiveland diverse aanrijdingen plaats op polder wegen die niet of onvoldoende gereinigd waren. Modderig wegdek De heer B. reed om ongeveer 20.15 uur met mejuffrouw Van N. achterop zijn motorfiets over de Lokkersweg. Het voer tuig gleed weg op het modderi ge wegdek en het stel ging met de motor onderuit. Daarbij werd de motor beschadigd. Op last van de politie werd het ge vaarlijke wegdek van modder ontdaan door de brandweer. Verplicht reinigen De rijkspolitie attendeert de andbouwers nogmaals op het feit dat zij verplicht zijn om na het rooien van bieten het weg dek te reinigen dat naast hun "andbouwpercelen ligt. Met na me in combinatie met mist is een door modder vervuild weg dek zeer gevaarlijk. De wegbeheerder (waterschap of gemeente) kan de brandweer opdracht geven om besmeurde weggedeelten te reinigen nadat landbouwers in gebreke zijn gebleven. De kosten worden achteraf op de vervuiler ver haald. Advertentie Versbakkerij Verwijs Dagelijks vers brood en banket HARINGVLIETPLEIN 6 4301 XG ZIERIKZEE TEL. 01110-12224 MOL 1 4301 JC ZIERIKZEE TEL. 01110-12644 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45.— jaarabonnement f 169.— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet. maar wacht eerst uw bericht af naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie Antwoordnummer 12. 4300 VB Zrenkzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1