Winnaar landelijke prijs Patty Monard kleedt VVV- informatrices Zierikzee Info- en schrijfavond vanwege jubileum Amnesty International autoschade? de kortste weg naar herstel KORT AUTOSCHADE Levensvatbaarheid honkbalvereniging NIEUWSBODE EXTRA correspondenten m/v Beruchte dierproeven Met behulp van kleuranalyse Op donderdag 28 november in De Driehoek Jongerendag in Brogum Kiekieres versus Papaver Kerstpotten Leger des Heils Overdracht school Zierikzee Bijeenkomst Reformatorisch Contact Nutsavond Jacob Cats Dansen ouderen WOENSDAG 27 NOVEMBER 1991 3 DEN BOSCH - In de Orange- rie-St. Josephkerk in 's- Hertogenbosch is van 25 no vember tot 27 januari werk van Han Jansen te zien. De ten toonstelling heet ,,de Tweede Natuur". APELDOORN - Het Van Ree- kum Museum in Apeldoorn biedt tot en met 20 januari on derdak aan de tentoonstelling Guard 1985-1986 van John Blake". vervolg van paq. 1 aangebracht. Vervolgens kij ken onderzoekers of het dier ziek wordt en eventueel sterft en hoe snel dat gebeurt. Een voorbeeld: De LD50 test is een zeer beruchte dierproef. LD staat voor Lethal Dosis, een do delijke hoeveelheid, 50 staat voor vijftig procent. Het is een acute giftigheidstest waarbij een groep dieren een tevoren vastgestelde dosis van een be paalde stof toegediend krijgt. Het is de bedoeling dat de helft van de dieren aan de giftigheid van de stof sterft. Gebeurt dit niet, dan wordt de test met een veranderde dosis herhaald. Schrijnend misbruik ,,Het gaat gewoon je gedachten te boven zo onmenselijk men tekeer gaat met deze dieren. Het is een soort grofheid om als mens dieren zoiets aan te doen", zo vindt Marja de Ko ning. Het testen van shampoo is eveneens een staaltje van schrijnend misbruik van proef dieren. Om de schadelijkheid van shampoo te controleren wordt deze op de ogen van ko nijnen aangebracht. Konijnen hebben een beperkte traan klierfunctie en kunnen de shampoo niet uit hun ogen la ten tranen. Uren, soms dagen lang laten onderzoekers de stof op het oog van het konijn in werken. De test kan leiden tot totale vernietiging van-het oog. En zo zijn er nog vele, vele an dere vreselijke tests. Net als de stichting zelf begrij pen ook Petra en Marja de noodzaak van vivisectie, maar volgens hen zijn er ook nog al ternatieven voor de tests. Het is volslagen onnodig om bij elk onderzoek gebruik te maken van dierproeven, zo vindt de stichting. Er zijn vele alterna tieven voorhanden. Enkele daarvan zijn de computer, dood materiaal, audio-visuele hulp middelen, robots, moleculaire structuren en celkweek. On derzoekers kunnen hun bevin dingen opslaan in een compu ter en deze opvragen wanneer ze dat willen. Ook andere we tenschappers kunnen van die gegevens gebruik maken. Daarbij kan de computer bij voorbeeld de groei van een kankercel nabootsen en vervol gens de invloed van een be paald geneesmiddel op de groei nabootsen. N aamsmisbruik Wanneer werkgroep Zeeland en omstreken een groep vrij willigers heeft samengesteld wil zij in de toekomst ook le zingen gaan geven op scholen. „Je kunt niet vroeg genoeg be ginnen met het kinderen bij brengen dat dierenleed onno dig is", zo vinden Petra en Mar ja. Iets anders waar Petra en Marja op hameren is het veel vuldig voorkomen van naams- misbruik met betrekking tot de Anti-Vivisectie-Stichting. Zo worden op straat kaarten aangeboden uit naam van de stichting terwijl het geld ge woon in de eigen zakken van de verkopers verdwijnt. „De stichting verkoopt niets op straat, alles gaat via het hoofd kantoor in Den Haag. T-shirts, posters, informatie en een agenda zijn daar te verkrijgen. De rest is allemaal nep en wan neer mensen dit soort kaarten wordt aangeboden kunnen ze het beste maar de politie bel len", zo vinden de beide dames. Sinds kort is vanuit de stich ting ook een boekje met daarin diervriendelijke cosmetica- producenten gepubliceerd. In dat boekje staat onder meer dat Albert Heijn bij de produk- tie van haar 'eigen merk' pro- dukten geen gebruik maakt van dierproeven. Maar zo zijn er ook nog andere producen ten. Wie het boekje wil hebben kan dit bestellen bij de afde ling Proefkonijnen van de stichting. Het adres is Jan van Nassaustraat 19, 2596 BL Den Haag. Het telefoonnummer is 070-3246271. Wie meer informa tie over de werkgroep Zeeland en omstreken, wil kan dit ver krijgen bij Marja de Koning in Zierikzee. Haar telefoonnum mer is 01110-17170. Als bron van dit verhaal werd onder meer gebruik gemaakt van het boek je Dieren op de proef gesteld, dat werd uitgegeven door de stichting. ZIERIKZEE - Tijdens een feestelijke aangelegenheid kregen de drie VVV- informatrices van kantoor Zierikzee een prachtige universele out-fit uit handen van Clarie Morks en Hans Wohl van Patty Monard. Om de kleding enigszins ge lijk te houden had Clarie Morks de dames eerst op de kleuranalyse stoel gehad. De VVV-informatrices (v.l.n.r.) José Kooman, Carien Verschure en Marjan van Beek. Terzijde gestaand door Clarie Morks van Patty Monard en VVV-voorzitter E. Romijn. (Foto: Joop van Houdt). Patty Monard heeft nooit eer der aan sponsoring meege werkt. Het leek Hans Wohl, te vens secretaris van het Zierik- zeese VVV, echter een leuk idee om de drie dames te kleden. Omdat een blauw mantelpakje meer lijkt op een uniform werd besloten om te kiezen voor ge wone kleding, die alleen qua kleur en vorm enige uniformi teit creëren. De drie dames, Jo sé Kooman, Carien Verschure en Marjan van Beek, hadden allen laten weten dat ze de voorkeur gaven aan een panta lon boven een rok. Dit omdat de deur van het WV-kantoor altijd open staat en het hier door altijd fris is in het kan toor. Nadat de dames voor een kleuranalyse op de stoel waren geweest werd duidelijk dat het hier ging om twee zomer en één wintertype. Een kleur die bij deze twee ty pes in aanmerking komt is pe trol. Na enig overleg werd be sloten om te kiezen voor een petrolkleurige pantalon van René Freres van een wol polyester kwaliteit en een pe trolkleurige jumper van Am- brozius Heim van lamswol, an gora en viscose. De dames kre gen de kleding uit handen van Clarie Morks en Hans Wohl in bijzijn van ondermeer voorzit ter E. Romijn. Aangezien het gaat om part-time functies krijgen de informatrices één stelletje kleding. In de zomer periode wordt misschien een zomerstelletje verzorgd. Kleuranalyse Clarie Morks heeft intussen al een aardige naam op weten te bouwen in het maken van kleuranalyses. Op de eerste verdieping van haar boutique in Zierikzee, werden ook de drie VVV-informatrices ont haald. „Ik ga altijd eerst kijken naar de kleur huid, ogen en eigen haar. Vaak kijk ik dan ook nog naar de huidskleur van de voorouders en of iemand mak kelijk bruin wordt", zo vertelt zij. Door gebruik van doeken in tachtig verschillende kleu ren probeert zij tijdens een an derhalf uur durende analyse uit te vinden welke type, welke seizoenskleuren het beste pas sen. „Als je mensen een goede kleur aan past vallen bijna alle oneffenheden weg. Mensen lij ken jaren jonger, het is alsof er gewoon een poederkwast over heen gaat", zo vertelt mevrouw Morks. Tbsamen met de juiste kleurkeuzes valt er voor veel mensen ook een last van de schouders. „Er is niets zo erg als niet weten welke kleuren nu juist staan bij je. Als ik vroeger kleding ging kopen duurde het heel lang voordat ik iets had wat ik leuk vond staan, nu maak ik gebruik van de kleurenwaaier en daardoor weet ik al van te voren welke kleuren wel en welke kleuren niet staan. Met de waaier maak je altijd een goede keuze". Fashion Academy De oorsprong van de kleuren waaier komt van de Fashion Academy. Mevrouw Clarie Morks volgde haar opleiding via Shades of Beauty, naar het kleurenprincipe van Johannes Ittem volgens de theorie van de vijf primaire kleuren. Dit zijn de kleuren rood, blauw, geel, groen en paaTS. Iedereen kan deze kleuren in feite dragen, maar iedereen op zijn of haar eigen manier. Het ene type kan fel rood dragen, terwijl een an der type rood kan dragen dat enigszins is afgezwakt, 'stoffi ger' zoals dat in vaktermen wordt genoemd. Tbsamen met de kleuranalyse gaat een kleurwaaier. Op deze waaier staan alle goede kleu ren afgebeeld en wordt tevens de passende huidverzorging vermeld. En ook een karakter beschrijving die bijna altijd past bij het gevonden kleurty- pe, winter, herfst, zomer of len te. Wie als wintertype met zo merkleding aanloopt zal aan de reacties van de omgeving soms al merken dat het niet echt past. Maar echt opvallen doet het wanneer men tijdens de kleuranalyse de juiste kleu ren aangemeten krijgt. Aanpassen Volgens kleuranaliste me vrouw Morks zijn veel mensen bang dat zij hun hele gardero be nieuw aan moeten schaffen wanneer blijkt dat ze niet de juiste kleuren hebben gedra gen bij het type dat ze blijken te zijn. „Dat is echter helemaal niet nodig. Je kunt ook al door het combineren van die kle ding met een juiste kleur ook veel ophalen. Sjaaltjes of blou ses kunnen al veel doen", zo vertelt zij. Patty Monard heeft ook een aangepaste make-up set samengesteld. Een set die is samengesteld uit de juiste kleuren, passend bij de zomer, winter, lente of herfst-huid. Ook het nieuwe merk Michélle D'Anjou, van de Zierikzeese therapeute Hillbrand-Dan- lieux, gaat uit van de kleurana lyse bij de samenstelling van haar kleurcombinaties in make-up. Wie eens nader wil kennis ma ken met de kleuranalyse kan bellen naar de boutique van Patty Monard in Zierikzee. Daar kan dan een nadere af spraak worden gemaakt, of kunnen andere inlichtingen met betrekking tot dit onder werp worden ingewonnen. Het telefoonnummer is 01110-13434. ZIERIKZEE - Dit jaar is het dertig jaar geleden dat Amnesty International werd opgericht. Zoals ge bruikelijk bij Amnesty wordt zoiets niet gevierd, maar is zo'n jubileum wel aanleiding voor bepaalde extra activiteiten. De Schouwen-Duivelandse Amnesty-groep wil aandacht schenken aan het jubi leum via een informatie- en schrijfavond op donder dag 28 november in De Driehoek, Kerkhof 8 in Zie rikzee. Op die avond wordt onder meer de video Am nesty International, 30 jaar beweging, vertoond. De video geeft een beeld van belangrijke punten uit de ge schiedenis van Amnesty, dit verdeeld in blokken van 10 jaar. Peter Benenson, oprichter van Amnesty, vertelt over het ontstaan en ook vrijgelaten ge vangenen komen aan het woord. Aan het slot van de vi deo licht Peter Baehr de wijzi gingen in het mandaat toe wel ke het gevolg waren van beslui ten op de internationale jaar vergadering, begin september in Japan. Bij het 30-jarig jubileum zijn de nodige activiteiten georga niseerd rond het getal 30. Cen traal staan dertig gewetensge vangenen, waarvoor de laatste dertig weken van dit jaar actie wordt gevoerd. Omdat de info- avond in week 48 valt zal er voor de gevangene van die week een voorbeeldbrief zijn. Voor hem en de andere 29 ge- vangnen zijn er ook voorbe drukte kaarten, welke onderte kend en verstuurd kunnen wor den. Een andere activiteit op de info-avond is .het op een muurkrant verzamelen van mi nimaal 30 redenen om actief te blijven voor Amnesty Interna tional. Actief zijn kan uiter aard op vele manieren, al naar gelang de tijd die men eraan kan en wil besteden. De ZIERIKZEE - Het was even feest in de winkel van Dierengilde Bolle in Zierikzee. Daar vond name lijk de prijsuitreiking plaats van een landelijk gehouden tekenwedstrijd in verband met dieren dag. Deze wedstrijd werd uitgeschreven door Dierengilde. In samenwerking met de plaatselijke schoolhoofden werden de kleurvellen verdeeld over de basisscholen. In totaal kwamen zo'n 2.850 tekeningen retour. Hieruit werden plaatselijke en landelijke winnaars getrokken. In Zierikzee viel ook de landelijke hoofdprijs. Deze werd gewonnen door de zesjarige Michael Roozenbooom uit Zierikzee(op de voorgrond). De hoofdprijs was een aquarium ter waarde van 530 gulden. De drie jarige Dennis van Grunsven uit Brouwershaven won een pretdoos. De achtjarige Kim Kloet uit Kerkwerve won het spel Vis Poes en de elfjarige Suzanne Nederhof uit Zierikzee werd verblijd met een lego-doos. Tevens op de foto Ellie Bolle van Dierengilde Bolle. (Foto: Marijke Folkertsma). Amnesty-groep hoopt dat de avond ook een paar nieuwe le den voor de groep zal opleve ren, omdat deze de laatste tijd nogal wat is uitgedund. Na de pauze wordt de video Pe ru, waar zijn ze gebleven?, ver toond. Daarmee start de Am nesty groep Schouwen-Duive- land haar activiteiten voor de Peru-actie. De grote landenac- tie van Amnesty deze winter. Ze begint op 21 november en duurt tot eind maart 1992. In de komende tijd onderneemt de Amnesty-groep hiervoor nog de nodige activiteiten. Daarbij vraagt men steun van kerken, vakbonden en vrouwen. Strijd vrouwen De video gaat in op de gevolgen van mensenrechtenschendin gen in Peru. Met name de strijd van vrouwen bij het zoeken naar hun 'verdwenen' mannen en zonen. In verband met deze info- en schrijfavond vervallen in november de reguliere plaat selijke schrijfavonden. Voor beeldbrieven voor de „gevan genen van de maand" zijn ech ter bij de plaatselijke contact personen en op de info-avond verkrijgbaar, zodat deze keer thuis geschreven kan worden. Door de vele positieve reacties die een dergelijke avond vorig jaar opleverde, rekent de groep op vele belangstellenden. Het programma begint om 19.30 uur. Vanaf 19.00 uur is de zaal open en kan men reeds terecht voor het bekijken van het ma teriaal, waaronder een fototen toonstelling. ZIERIKZEE - Op initiatief van de werkgroep Jeugd van de ge zamenlijke kerken wordt op zaterdag 15 februari in liet jon gerencentrum Brogum te Zie rikzee een jongerendag gehou den. Het thema van de dag is Kleur het leven. Men wil op deze wij ze jongeren met elkaar in con tact brengen en hen tonen wat geloven kan inhouden. ZIERIKZEE - In de Concert zaal te Zierikzee speelt thea tergenootschap Kiekieres op vrijdag 29 november vanaf 20.15 uur de derde improvisa tiewedstrijd tegen Papaver uit Alkmaar. De groep komt voor de eerste keer naar Zierikzee. De beide ploegen zijn qua ervaring aan elkaar gewaagd. Er wordt twee keer drie kwartier gespeeld. De ploegen binden met elkaar de strijd aan, beoordeeld door rechters. Het publiek krijgt natte sponsen om de toneelspe lers en/of rechters te raken, in dien men het met het spel niet eens is. ZIERIKZEE - Op zaterdag 7 en 14 december en op donderdag 12 en 19 december staat het Le ger des Heils met haar kerst- potten in het centrum van Zie rikzee. Het is de bedoeling daarmee geld bijeen te brengen om een aantal kerstactiviteiten voor oud en jong te organiseren. Voor datzelfde doel wordt tus sen 25 ën 30 november ook een huis-aan-huis collecte gehou den. Men kan ook geld storten op giro 378335 ten name van het Leger des Heils onder ver melding van Kerstfeest 1991. ZIERIKZEE - Op dinsdag 17 december is het zover. Dan wordt de Rijksscholengemeen schap Professor Zeeman in Zierikzee officieel overgedra gen aan dt gemeenten in de rc- gio. De officiële handeling hiervoor geschiedt in de aula van de school om 14.00 uur. De school wordt overgedragen van het rijk aan het Algemeen bestuur van het openbaar lichaam Ge meenschappelijke Regeling Regionale Scholengemeen schap voor MAVO, HAVO en Atheneum. Advertentie Banninklaan 8 4301 NN Zierikzee Tel 01110-13551 In Oude-Tonge OUDE-TONGE - De afgelopen maanden is ge bleken dat er op Goeree-Overflakkee, en ook Schouwen-Duiveland, voldoende interesse be staat voor de honk- en softbalsport. Vandaar dat donderdag 28 november aanstaande een oprichtingsvergadering wordt gehouden in d'Ouwe School te Oude-Tonge. Het ligt in de bedoeling vanaf volgend seizoen onder de naam The Islanders met vier teams mee te gaan doen aan de competitie. Bij de nieuwe vereni ging, die tevens voornemens is een speciaal za terdagteam te gaan vormen, kunnen zich even wel nog steeds dames, heren, jongens en meis jes aanmelden. Belangstellenden zijn tijdens de oprichtingsvergadering, aanvang 19.30 uur, derhalve van harte welkom. Tijdens de oprichtingsvergadering donderdag 28 november in d'Ouwe School (Schoolstraat, Oude-Tonge), wordt het bestuur in spé voorgesteld aan de aanwezigen. Tevens wordt door toekomstig voorzitter Jan Zwerus verslag ge daan van de stand van zaken. Zo komen tijdens de bijeen komst onder meer aan de orde de contributiegelden en de trainingstijden. Bovendien worden plannen ontvouwd over het inrichten van een honkbal-accommodatie op het sport veld aan de Van Halenstraat te Oude-Tonge. Zaterdag Daar gebleken is dat in de regio de behoefte bestaat aan het bedrijven van de honk- en softbalsport op de zaterdagen, wordt serieus gedacht aan het vormen van één, of meerde re, negentallen die op de eerste dag van het weekend com petitie gaan spelen. Geïnteresseerden krijgen tijdens de oprichtingsvergadering ook hieromtrent nadere uitleg. Liefhebbers, jong en oud, die niet in de gelegenheid zijn de oprichtingsvergadering te bezoeken kunnen te allen tijde telefonische informatie inwinnen bij: Jan Zwerus, 01874- 1863, Ben Hameeteman, 01874-1138 of Rob Klaasen, 01870- 7050. SIRJANSLAND - Het Refor matorisch Contact houdt don derdag 28 november vanaf 19.45 uur een bijeenkomst in de grote zaal van de kerk in Sirjansland. Ds R. Veldman, Nederlands Hervormd predikant in Oud- dorp, houdt een inleiding over het duizendjarig rijk. Na de in leiding is er gelegenheid tot het stellen van vragen. DREISCHOR - Tot nut en ge noegen in Dreischor houdt woensdag 11 december een nutsavond in het dorpshuis, aanvang 20.00 uur. A. Katsman uit Wolphaartsdijk vertelt over Jacob Cats. Hij laat beelden van plaatsen, landschappen en gedichten zien uit het rijke leven van Cats. Mevrouw Verschuure uit Wolphaartsdijk verzorgt het dichtwerk. ZIERIKZEE - De afdeling Zie rikzee van de Algemene Ne derlandse Bond van Ouderen heeft donderdag 28 november om 14.00 uur een dansmiddag bij dansschool Kramer in Zie rikzee. De leden wagen zich on der deskundige begeleiding op de dansvloer. Advertentie UNIEKE AKTIE BIJ MEUBELRAMA Advertentie De redatie van de Nieuwsbode Extra, editie Schouwen- Duiveland, is op zoek naar enthousiaste Kandidaten hebben een goede kennis van de Neder landse taal, zijn in het bezit van een rijbewijs en willen - begeleid door het vaste redactieteam - een bijdrage leveren aan de nieuwsvoorziening in deze huis-aan- huis-krant. De correspondenten werken op freelance basis. Informatie kan ingewonnen worden bij de hoofdredac teur, de heer A. van der Wouden (01110-16551 tst. 220). Schriftelijke reacties kunnen gestuurd worden naar de Nieuwsbode Extra, Postbus 1, 4300 AA te Zierikzee t.a.v. de hoofd-redacteur. Uitgave van Drukkerij Lakenman Ochtman bv, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee Postbus 1, 4300 AA Zierikzee Telefoon 01110-16551 Fax 01110-14315 Advertentie Voor de vele felicitaties en attenties, welke ik mocht ontvangen na de uitreiking van de mij toegekende Pau selijke onderscheiding „PRO ECCLESIA ET PONTIFICE" zijn wij heel erg dankbaar. FAMILIE JAC. VAN DEN BRAND Weststraat 25, 4301 BW Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3