boussac Anti-vivisectie-werkgroep Zeeland zoekt meer actieve vrijwilligers Parfummiddag bij Parfumerie De Drie Zwaantjes Zierikzee A s/°3& DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS -I J deurloo BOS VISHANDEL NU f 5,- KORTING ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GaiXliSel^ Ook op Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee Chanel-consultants te gast Sinterklaas Dreischor LINGERIE DIANE Fl FOTO VERSCHOORE 'Tl NIEUWSBODE "N* WOENSDAG 27 NOVEMBER 1991 GRATIG liUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAHD VITRAGE VRAAGT DE AANDACHT DECORATION DECORATION Zierikzee "Havenplein 3 lei 01110-15951 SCHOUWEN-DUIVELAND/GOEREE-OVERFLAKKEE - Jaarlijks worden in heel de wereld zo'n 100 miljoen dieren gebruikt voor vivisectie-doeleinden. Een groep mensen die dat aantal niet kon aanzien richtte in 1931 de Anti-Vivisectie- Stichting op. Hedentendage bestaat deze stichting nog en is zij harder nodig dan ooit. Ook in Zeeland is een werkgroep opgericht, de kern van deze werkgroep bevindt zich op Schouwen-Duiveland en bestaat uit Petra Kostense uit Bruinis- se en Marja de Koning uit Zierikzee. Om echt iets te kunnen bereiken heeft de groep echter veel meer mensen nodig, en daarom doet de werkgroep een drin gende oproep om nieuwe vrijwilligers. Nadat Petra Kostense en Marja de Koning vórig jaar een arti kel lazen over de Anti-Vivisec tie-Stichting die mensen opriep om actief deel te nemen aa.n de stichting besloten bei den om hier gehoor aan te ge ven. Petra belde en Marja schreef naar het hoofdkantoor in Den Haag. Via hen kwamen zij met elkaar in contact en werden zij geadviseerd om, wanneer het tussen beiden zou klikken, een eigen werkgroep op te starten aangezien er in Zeeland en omgeving nog niets van dien aard bestond. Na een nadere kennismaking besloten beiden het erop te wagen en zo gingen zij van start. Bezoek Den Haag Omdat beiden alleen van horen vertellen over de gruwelijke feiten van vivisectie wisten werd eerst een bezoek gebracht aan het hoofdkantoor in Den Haag. Daar maakten de beide vrouwen kennis met de drijf krachten achter de gehele Anti- Vivisectie-Stichting in Neder land. „We kregen allerlei filmpjes te zien over het hoe en waarom van anti-vivisectie en ook werd ons een aantal com mercials getoond dat in de loop van de tijd was gemaakt om te tonen hoe nutteloos veelvuldi ge vivisectie is", vertelt Petra. „Zo was er een Engelse com mercial die liet zien hoe een he le knappe vrouw heel mooi werd opgemaakt. Je zag hoe de make-up werd aangebracht en een rustige stem vertelde in tussen iets over wat er alle maal werd gedaan om op het gebied van vivisectie tot een lipstick en dergelijke te ko men, En toen zag je heel lang zaam het gezicht van die vrouw veranderen in een kapot en geïrriteerd uiterlijk. Met rood doorlopen ogen enzo. Net zoals de dieren eruit zien als die pro- dukten op hen worden getest. En dat maakte zoveel indruk op me. Ik bedoel, je realiseert het jezelf helemaal niet als je jezelf opmaakt wat daarvoor is getest op dieren". Het bezoek aan Den Haag was het laatste duwtje in de rug dat Petra en Marja nodig hadden. Na hun terugkeer zijn ze gelijk begonnen met het benaderen van dierenartsen en bibliothe ken. „We hebben ze gebombar deerd met posters en informa tiemappen. En daaruit is onder meer de toezegging voor het houden van een tentoonstelling in de bibliotheken van Haam stede, Bruinisse en Zierikzee uit voort gekomen", aldus Mar ja de Koning. De verdere activiteiten van de beide vrouwen, dit eerste jaar,, bestonden voornamelijk uit het zich goed oriënteren en meer kennis van zaken opdoen. „Je moet jezelf kunnen uiten en weten waarover je het hebt als je met iemand praat of dis cussieert over de Anti-Vivisec- tie-Stichting", zo vindt Petra Kostense. Nu vinden ze echter dat de tijd is gekomen om meer actief te worden als 'werk groep Zeeland en omstreken'. „We noemen het 'en omstreken' omdat we er ook Goeree-Over- flakkee bij willen betrekken", zo verklaart Marja. Iets terug: doen Iedereen heeft zo zijn eigen overweging om lid te worden van de Anti-Vivisectie-Stich ting. Ook Petra en Marja. Pe tra: „Iedereen is op zijn eigen manier bezig om iets te doen tegen de milieuvervuiling. Ook ik, maar ik betrapte me zelf erop dat ik toch nog in mijn autootje stap op weg naar mijn werk. Daarom besloot ik dat ik wat terug moest doen. Hoewel ik even heb overwogen om wat te gaan doen met de Dierenbescherming kwam ik tot de conclusie dat die stich ting eigenlijk best wel liep, ook als ik mezelf er niet voor inzette". „Maar de AVS had nog nie mand in Zeeland die wat voor hen deed", zo vervolgt zij. „Daarom besloot ik daar actief lid van te worden. En aange zien ik zelf een groot dieren liefhebber ben leek me dat een goede keuze". Het verhaal van Marja heeft een gelijke strek king. „Het weten dat iets niet goed is en er op deze manier handen en voeten aan geven was voor mij ook een overwe ging", voegt zij er aan toe. In Nederland worden jaarlijks meer dan een miljoen gewer velde dieren voor proeven ge- Albert Heijn heeft bij de produktie van haar eigen merk cosmetica geen gebruik gemaakt van dier proeven. Petra Kostense (l.) en Marja de Koning controleren of het op de verpakking wordt ver meld. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Er zullen tegenwoordig nog maar wei nig vrouwen zijn die niet op één of andere wijze ge bruik maken van parfumering. Het vinden van een juiste geur die past bij het type man of vrouw waar het om gaat is echter een ander verhaal. Tijdens een parfum-middag, die werd georganiseerd door me vrouw Verschuren van Parfumerie De Drie Zwaan tjes, werd één en ander duidelijk gemaakt over het ontstaan van parfum en kreeg een dertiental dames de kans om nader kennis te maken met de geuren van Chanel. Twee Chanel-consultants, Jan net Estié en Monique Versterre, uitgenodigd door de eigenares se van de Zierikzeese parfume rie maakten het het gevarieer de gezelschap comfortabel. De parfum-middag had als thema parfum en wat kan men er alle maal mee doen. Hoewel voor namelijk de geuren van Chanel centraal stonden vertelden de beide consultants ook één en ander over de geschiedenis van het parfum. Egyptenaren Het woord parfum is afkom stig uit de tijd van de Egypte naren. Zij kenden namelijk in hun religie het principe om geurige stoffen te verbranden waarbij de geuren vrij kwa men in de rook, waarna deze naar de hemel opstegen. Hier mee hoopten de Egyptenaren hun goden gunstig te stemmen. Van hieruit ontstond het woord perfumé, wat betekent 'Van of door rook'. Een woord dat later werd verbasterd tot het woord parfum. „Met parfum doe je in feite hetzelfde als wat de Egyp tenaren deden met hun geuren de rook. Zij probeerden hun goden gunstig te stemmen en wij proberen onze omgeving en onszelf gunstig te stemmen door het dragen van een par fum, een geur", zo vertelt Jan net Estié. In die tijd ook waren geurende stoffen bijna net zo kostbaar als goud. Mirre en wierook be hoorden tot de elitaire bezittin gen. Zo ook amber en patchou li. In de parfum-wereld zijn meer dingen gebaseerd op oude gebruiken als van de Egypte naren. Zo staan de eerste ver stuivers op naam van de Ro meinen. Zij het op een geheel andere wijze dan wij ze nu ken nen. Zij maakten gebruik van duiven. Door de vleugels van deze vogels in de parfum te do pen en ze daarna over de me nigte uit te laten vliegen wer den de gasten besprenkeld met de lqkkergeurende stoffen. De eerste verstuivers waren ont staan. Het waren echter de Arabieren die het nut van pure alcohol ontdekten. Hierdoor bleef de geur veel langer houd baar en zo ontstonden de eerste eau de colognes. De eerste par fumhuizen staan op naam van de Fransen. Geuren spelen een grote rol in het menselijk leven. En niet al leen bij de mens. Bij dieren spelen geuren helemaal een be langrijke rol. Herkenning vindt plaats door geuren. Het is iedereen wel eens overko men dat men bij het ruiken van een bepaald luchtje ineens aan een persoon moet denken. Of aan een gebeurtenis uit het ver leden. Geuren hebben ook een sociale functie. Wanneer ie mand onaangenaam ruikt komt die persoon al snel hele maal onaangenaam over. „Geur is een verlengstuk van jezelf. Als je lekker ruikt vin den mensen je sneller aardig. Daarbij kun je met een geur ook een sfeer creëren. Sensua liteit, verleidelijkheid kun je benadrukken met geuren", zo vertelt Jannet Estié. Parfum stem je ook af op de omgeving of op je kleding. „Als iemand naar de tennisbaan gaat met een hele zware parfum op staat dit al snel opdringerig. Tbr- wijl, als de vrouw het zelfde parfum op doet tijdens een gala-avond, dat parfum wel past. Ook de omgeving is van invloed op het gebruik van pat; fum", aldus de consultant. Veel werk Voordat een parfum is gewor den tot datgeen wat wij op onze huid smeren gaat daar veel, heel veel werk aan vooraf. Bij de vorming van een parfum worden soms wel honderd tot honderd vijf tig verschillende extracten samengevoegd tot één uiteindelijk parfum. Maar voordat deze extracten gewon nen zijn moet er ook nog heel wat gebeuren. Chanel bijvoor beeld, maakt veel gebruik van de blaadjes van de Meiroos. Deze bloem, die zoals de naam al zegt, wordt geplukt in mei. Groeit op de landerijen van Chanel in de Franse Grasse- streek. De bloemblaadjes wor- bruikt. Dat zijn ongeveer drie duizend dieren per dag. Een voorzichtige schatting van het aantal proefdieren dat jaar lijks over de hele wereld wordt gebruikt overschrijdt het schrikbarende aantal van hon derd miljoen. Allerlei dier soorten worden aan testen on derworpen. Niet alleen muizen en ratten, maar ook vogels, vis sen, konijnen, paarden, apen, honden en katten. Een groot deel van de proefdie ren wordt door de onderzoeks instituten gefokt. Er zijn zelfs speciale proefdierfokkerijen. Honden en dieren worden ook wel gekocht bij handelaren die hiervoor een speciale vergun ning moeten hebben. Het komt echter maar al te vaak voor dat men deze dieren ook zonder vergunning verkoopt. Proef dieren als kippen, paarden, varkens, schapen en geiten worden vaak door boerderijen geleverd. Maar ook diersoorten die in het wild leven ontsprin gen de macabere dans niet. 'Om van te leren' Onderzoekers nemen proeven om van te leren. Dat gebeurt wanneer men geen proeven op mensen wil of kan uitvoeren. Er zijn vier soorten dierproe ven te onderscheiden: medisch onderzoek, giftigheidsonder- zoek, onderwijs en weten schappelijk onderzoek. Een reuma-onderzoek bij ratten wordt gezien als medisch on derzoek. De rat wordt hierbij kunstmatig met reuma besmet. Hierdoor raken de pootjes en staart gezwollen, waardoor het diertje pijn lijdt en zich moei lijk kan bewegen. Onderzoe kers proberen op hen nieuwe behandelmethoden uit. Jaarlijks worden enorme aan tallen dieren gebruikt om be paalde stoffen op hun giftig heid te testen. De zogenaamde giftigheidsonderzoeken. Denk daarbij aan waspoeders, cos metica, geur-, kleut- en smaakstoffen en bestrijdings middelen. Deze worden onder dwang aan proefdieren ge voerd, ingespoten of op de huid vervolg pagina 3 Ook het snuffelen aan de basisstoffen die gebruikt worden voor het maken van parfum maakte deel uit van de parfum-middag. (Foto: Marijke Folkertsma). den, zodra de bloemknoppen open zijn, geplukt waarna ze binnen het uur worden ver werkt. Dit om te voorkomen dat teveel geurmoleculen ver loren gaan. De blaadjes worden hierna in lagen verdeeld in een stoomke tel. Deze wordt dan afgesloten waarna de stoom door de bloemblaadjes heen wordt ge blazen. Hierdoor gaan de geur- cellen stuk waarna de geurmo leculen vrij komen. Het eind- produkt dat hierbij ontstaat is een soort pommade. Per vier honderd kilo bloemblaadjes blijft er maar een halve kilo 'absolut', bruikbaar materiaal, over. Er zijn uit allerlei mate rialen extracten te halen; (plant)wortels, kruiden, mos, jars, vanille, eikemos, noot muskaat, oregano. Al deze ma terialen worden gebruikt om een uiteindelijk eindprodukt; een parfum, een eau de toilette, een after shave tot stand te brengen. Ruiken Tijdens de parfummiddag kre gen de aanwezige dames ook de kans om aan verschillende ru we extracten te ruiken. Zo had den de beide consultants, Jan net en Monique onder meer de geuren Ylang-Ylang, tonka- boon, Bulgaarse roos, Benjoin en Patchouli bij zich. Deze wer den aangebracht op verschil lende geurmoyets. Opvallend was dat net als bij de verschil lende eindprodukten, de ver schillende parfums, ook bij de ze geuren verschil van mening aanwezig was over het wel of niet lekker vinden ruiken van het extract. Om tot een bepaald parfum te kómen heeft elk parfum-huis een parfumeur, of zoals dat in de vaktermen heet, een Neus. Deze Neus heeft een zo goed ontwikkeld reukorgaan dat hij of zij zelfs al de kleinste veran dering in extracten kan ruiken. Er zijn echter maar weinig mensen die een zo goed reukor gaan hebben dat ze kunnen werken voor een parfumhuis. Degenen die niet goed genoeg zijn gaan meestal werken in een geurenfabriek, deze produ ceren geuren voor onder meer wasmiddelen, toiletverstuivers en afwasmiddelen. Een par fum neemt gemiddeld zo'n vijf tot zes jaar van ontwikkelen in beslag. En als de geur eenmaal is gevormd komt daar nog eens de ontwikkeling van de flacon bij. Niet iedereen hecht waarde aan de flacon van een parfum, maar toch wordt er wel vaak eerst gekeken naar de vorm van een flacon voordat wordt geroken aan een nieuw op de markt verschenen parfum. Tben Coco Chanel destijds met haar eigen parfum op de markt kwam was daar ook een lang denken en uitproberen van fla cons aan vooraf gegaan. Tben zij uiteindelijk haar flacon aan de buitenwereld toonde bleek dit een goede keus te zijn ge weest. De stijl van eenvoud, niet uit armoede ontstaan, maar uit overvloed, wekte nieuwsgierigheid op bij de vrouwen van de wereld. En te genwoordig is er geen vrouw meer die de parfums van Coco Chanel niet kent. Hedentenda ge wordt nog steeds gebruik gemaakt van dezelfde flacon, zij het enigszins aangepast aan deze tijd. Het originele ont werp is te vinden in het mu seum van de moderne kunst in Parijs. Voor een ontwerp dat werd gemaakt in 1921 een op merkelijk feit. Het merk Chanel biedt niet al leen parfums. Ook lichaams verzorging bestaande uit li- chaamsparfumering in de vorm van poeders, body lotions, douche gels, crème pour le corps (een sterker ge parfumeerde body lotion) in de verschillende geuren van Cha nel bieden de mogelijkheid om alles in geheel dezelfde stijl, dezelfde geur aan te schaffen. Geuren als Chanel no5, zo ge noemd omdat het het vijfde ge probeerde luchtje was voordat Chanel er haar goedkeuring aan gaf. Chanel No 19, ver noemd naar de geboortedatum van Coco Chanel en parfum Co- co. Sinds kort is daar de jeugdi ge geur Cristalle bij gekomen. Deze sprankelende geur is al leen te verkrijgen in eau de toi lette omdat bij de geur die ach ter blijft, de basisnoten zo aan wezig zijn dat eenmalig op brengen voldoende is. Iets wat bij het aanbrengen van een ge wone eau de toilette nog wel eens te wensen over laat en meermalig moet worden opge bracht. Er is nog veel te vertel len over de geuren van Chanel of over de vele, vele andere geu ren die in de loop van de jaren zijn ontwikkeld. Voor een persoonlijke ken nismaking kan men eens langs gaan bij parfumerie De Drie Zwaantjes in Zierikzee. De par fumerie bevindt zich aan Dam 20. DREISCHOR - Drukke tijden voor Sinterklaas. Zaterdag 30 november komt de Sint om 10.00 uur aan in Dreischor. Muziekvereniging Crescendo haalt de Goedheiligman dan aan het eind van de Bogerdweg op. Na een korte rondrit door het dorp wordt hij door burge meester L. N. Labrueyère ver welkomd in het dorpshuis. Poppentheater Muzikanter ver maakt de Sint en de kinderen. Advertentie Advertentie dvies Er zijn veel manieren om inhoud le geven aan het begrip advies. Ons advies is gebaseerd op uw wensen en mogelijkheden. Binnen deze grenzen zetten wij de perfecte lijnen uit voor het creëren van uw nieuwe ruimte. Advertentie prolongeert wegens geweldig succes Zie advertentie elders in deze krant. op 3 en teut ate slips Dam 21 - Zierikzee Tel. 01110-12471 Advertentie De juiste produkten tegen de juiste prijs. Kom nu naar onze zaken en overtuig uzelf. MOOI ENBET A ALB AAR EEN PUZZEL ÖPzfcft! S 4 pp^p II i 1 B C Advertentie FOTO KLAAR Uj-.-j KL fflURl ,eKX winkelt! m fotografie -video foto's in 1 uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 Adverteyitie Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45, O jaarabonnement f 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1