Ruim één miljoen Nederlanders gaan weer op wintersport Met flinke korting naar 'Holiday on Ice' Extra aandacht voor auto is in de winter belangrijk Zorgeloos op stap met een reis verzekering Aanrijdingslijn: 070-3147666 AANRIJDING ANWB ook op televisie met wintersporttips ANWB IS EEN BRON VAN INFORMATIE: Belangrijke telefoonnummers bij hagel, sneeuw en regen SPECIALE FEEST-AANBIEDINGEN VAN DE ANWB WOENSDAG 27 NOVEMBER 1991 NIEUWE SERVICE BIJ DE ANWB Sinds kort beschikt de ANWB over een speciale Aanrijdingslijn, bestemd voor automobilisten die in Nederland een aanrijding hebben gehad met vooral blikschade (tot ongeveer 5000 gulden). Het nummer van de Aanrijdingslijn is 070-314.7666. De Aanrijdingslijn ondersteunt ANWB-leden bij het verhalen van hun schade. Maar ook voor andere zaken die met eenvoudi ge aanrijdingen te maken heb ben, zoals vragen over schade formulieren en reparaties na een ongeval, kan dit telefoonnum mer gebeld worden. De ANWB is tot dit initiatief overgegaan, omdat uit een on derzoek blijkt dat alleen al on der de ANWB-leden jaarlijks 450.000 aanrijdingen plaatsvin den met een totale schadepost van ruim 1,3 miljard gulden. Een deel van dit bedrag betalen de gedupeerde leden zelf, terwijl er mogelijkheden bestaan om de schade eventueel te verhalen. Uitgebreide informatie over het verhalen van aanrijdingsschade yVÖtlW". is terug te vinden in het boekje 'Aanrijding, wat nu?', verkrijg baar op ANWB-kantoren (le denprijs 8,95) en in de boek handel. Met een drietal informatieve programma's is de ANWB present op TV. Een speciale kijkerstip voor de wintersporters is het pro gramma 'Snow Magazine', sinds 27 okto ber iedere zondag op RTL 4. Hierin worden nuttige wintersporttips gegeven. 'Land in Zicht' wordt eens in de twee weken op zaterdag uitgezonden en wel op 30 no vember, 14 en 28 december. 'Hollands Decor', waarin een literaire reis door een Nederlands landschap wordt ge maakt, schenkt de komende maanden aan dacht aan onder andere: Delfzijl (Maigret in Holland van George Simenon), Eindho ven (Vallende Ouders van W. v.d. Heijden) en Geldröp/Haarlem (Camera Obscura, Hildebrand). Hoewel de bus of trein voor een aantal wintersportliefhebbers een gewaardeerde manier van reizen betekent, vormt de auto voor de meesten toch 'de heilige koe'. Vandaar dat wij speciaal voor de automobilist een aantal handige en nuttige tips op een rijtje hebben gezet. Wie met de auto op vakantie gaat naar bergachtige gebieden met veel sneeuw en ijs weet dat dat niet alleen vermoeiender rijden is, maar dat er ook aan de wagen zwaardere eisen worden gesteld. De ANWB adviseert een winterkeuring bij é^n van de ANWB-Technocentra en daarnaast geeft de brochure 'Auto en Win tersport)' belangrijke wintertips, zoals het belang van een winterbeurt voor de auto en het geven van infor matie over bijvoorbeeld winterhan den, sneeuwkettingen en skiboxen op het dak. Deze informatie-brochu re is niet alleen een aanrader voor de wintersporter, maar ook voor de automobilist in het algemeen. De brochure is voor leden gratis ver krijgbaar bij alle ANWB-kantoren. De ANWB-cursus 'Grip Slip trai ning' heeft niet in de eerste plaats te maken met sneeuw, ijzel of zware regenval. Het accent ligt op minder Enkele reis gipsvlucht is ongewild populair Met een been in bet gips op Zes tienhoven aankomen, vormt een van de grootste schrikbeelden voor iedere wintersporter. He laas, traditiegetrouw is de gips vlucht in de komende winterpe riode de meest bekende vorm van hulpverlening van de ANWB Alarmcentrale.Om een indruk te geven: jaarlijks worden door de ANWB zo'n duizend mensen vanuit hun wintersportbestem ming naar Nederland teruggevlo gen. Een geruststellende gedachte daarbij moet toch zijn dat de ANWB haar leden in zo'n situatie niet in de kou laat staan, maar over een ruim dertigjarige erva ring beschikt om de meest uiteen lopende problemen tot in de ver ste uithoeken van de wereld op te lossen. Op basis van het ANWB-lidmaat- schap krijgen leden in het buiten land persoonlijke hulp bij ziekte of ongeval, brand, natuurram pen, het verlies van reisdocumen ten en zelfs advies bij juridische problemen. Wanneer leden hulp in het buitenland wensen als ze problemen met hun voertuig heb ben, dan moeten ze in het bezit zijn van de Internationale Reis- en Kredietbrief. Behalve de Alarmcentrale in Den Haag (tel. 070-314 14 14) heeft de ANWB steunpunten in alle be langrijke wint er sportlanden. Ne derlandse medewerkers staan hier de vakantieganger te woord. Zo bevindt het ANWB-steunpunt in Oostenrijk zich in Innsbrück, in Frankrijk in Lyon en voor Zwit serland/Italië in Mendrisio. Nog even en zo'n 1,3 miljoen Nederlanders zullen de sneeuw opzoe ken. Favoriet vakantieland blijft Oostenrijk, terwijl ook Frankrijk en Duitsland weer vele wintersportliefhebbers zullen aantrekken. Maar wie er desondanks als een berg tegenop ziet om bijvoorbeeld het juiste land of gebied te kiezen en door de bomen het bos niet meer ziet, doet er slim aan om als AN WB-lid bij deze organisatie aan te kloppen voor raad en daad. Betrouwbare en actuele verkeers- en wegeninformatie is onmisbaar in dit volle landje, maar kan ook een uit komst zijn als je bijvoorbeeld net op het punt staat af te reizen naar de wintersportbestemming. Een greep uit het aanbod: Verkeersinformatie Er is een speciaal ANWB-informa- tiebandje met de meest actuele gege vens over files, mist, gladheid, storm, wegwerkzaamheden, ver wachte verkeersdrukte en belangrij ke vertragingen bij grote veerdiens ten en in het treinverkeer. Het telefoonnummer is: 06 - 910 910 90 (50 cent per minuut). Sneeuwlijnen Voor de informatie over sneeuw hoogten en weersomstandigheden kan van 1 december tot en met 30 april gedurende 24 uur per dag het speciale nummer 06-9623 worden ge beld. Een stem wijst de beller de weg naar het land van zijn keuze. Met toets of draaischijf kan hij een keuze maken. In het systeem zijn gegevens opgenomen over de wintersportge bieden in België, Duitsland, Oosten rijk, Frankrijk, Zwitserland, Noord- Italië en Andorra. De kosten bedra gen 50 cent per minuut. In het systeem is óok informatie op genomen over langlaufmogelijkhe- den en KNSB-goedgekeurde schaats tochten op natuurijs in Nederland. Reisinformatie Actuele informatie over verkeer, weer en het laatste nieuws over even tuele rampen in België, Frankrijk, Spanje en Groot Brittannië wordt gegeven via nummer 06 - 910 910 10. Voor informatie over West-Duits- land, Oostenrijk, Zwitserland, Ita lië, Joegoslavië en Griekenland is het nummer 06 - 910910 80 beschikbaar. Beide nummers kosten 50 cent per minuut. Een wintersportvakantie verloopt nogal intensief. Acht dagen gaat de Nederlander gemiddeld op pad. En die acht dagen wil hij ook echt genie ten. Wie in zo'n korte tijd veel wil doen, moet vooraf veel informatie vergaren. Op de kantoren van de ANWB is vrijwel alle informatie die men zoekt. En als ter plaatse geen antwoord op de vragen gegeven kan worden, kunnen de medewerk(st)ers terug vallen op de service van de Centrale Informatie. In de eerste plaats heeft ieder ANWB-kantoor een schat aan brochures gereed liggen voor de le den. Een voorbeeld is de informatie brochure 'Uit en thuis in de winter sport', die beginners wegwijs maakt in de wereld van de wintersport en voor de 'vaste klanten' een handig geheugensteuntje vormt. Maar liefst vijftig vragen over alle soorten win tersport worden in deze brochure be antwoord; op het gebied van de lan den, de reis, het materiaal, de kosten, de regels op de piste en juri dische problemen die kunnen ont staan als een skiër met iemand in botsing komt op de piste. Op alle ANWB-kantoren kan men natuur lijk ook terecht kan voor allerlei vra gen over populaire skigebieden. Voorts kan er bij de Centrale Infor matie vanaf half november (tele foonnummer: 070-314 14 20) een computeruitdraai worden aange vraagd van bepaalde vakantiebe stemmingen, accommodaties of rou tes die het beste inspelen op iemands persoonlijke voorkeur. Goedkoop ski's huren Goedgemutste beginnelingen doen er goed aan om niet alleen af te gaan op tips van doorgewinterde winter sporters uit de familie- of kennissen kring, maar ook nog eens even een ANWB-kantoor binnen te stappen. Wedden dat er zelfs voor de routi niers iets nieuws onder de zon is? Een voorbeeld: mensen die tot nu toe al tijd hun ski's in Oostenrijk hebben gehuurd, hebben waarschijnlijk te veel betaald. Uit een onderzoek van de ANWB komt namelijk naar voren dat huren in Nederland vaak goed koper is en vaak ook beter materiaal oplevert. (In het novembernummer van de Kampioen valt hierover meer te lezen.) Voor mensen die besluiten eigen materiaal aan te schaffen, ko men de ANWB koopgidsen Ski- en Langlaufskimateriaal natuurlijk van pas. Het gaat om twee lijvige brochu res met actuele algemene informatie, kooptips, technische details en alle prijzen van het skimateriaal. De ANWB beschikt over meer infor matie-materiaal dat een steuntje kan zijn tijdens de voorbereiding van een zonnige wintersportvakantie. We zetten dan ook een aantal publikaties op een rijtje. Het magazine 'Ski 92' dat verkrijg baar is in alle ANWB-kantoren en in de kiosken, schenkt in maar liefst 240 pagina's aandacht aan onder werpen, zoals: testen van skimate riaal, skiplaatsen voor doelgroepen (beginners, geoefenden en zonlief- hebbers) en skiplaatsen in Oost- Duitsland en de U.S.A., alles over het onderhoud van Ianglaufmate- riaal, skiën met de kinderen, mode, nieuws over snowboarden en nog veel meer. Met een bon uit het maga zine Ski'92 kunnen skigrafieken wor den opgevraagd van plaatsen waar naartoe te gaan. Er is keuze in 130 plaatsen in Oostenrijk, Zwitserland, Italië en Frankrijk. Op zo'n skigra fiek kun je bijvoorbeeld zien hoe in de laatste vijf jaar de sneeuwval is geweest, wat de sneeuwzekere weken zijn en hoeveel sneeuw er dan onge veer ligt. December is de feestmaand bij uitstek en ook de ANWB heeft wat dat betreft weer vele leuke en handige cadeautips die met name voor de wintersporters interes sant zijn. Sneeuwkettingen De gerenommeerde ANWB Ring- Matic sneeuwketting (prijs: 195, 205 en 215 gulden) is zeer eenvou dig om te leggen. De ketting is voorzien van vierkante gripscha kels, waarmee meer oppervlakte grip in de sneeuW wordt, verwe zenlijkt. De nikkel mangaan sta len ketting (edelstaal) ligt als een diagonaal spoor om de band en daardoor glijdt de auto niet weg. De diverse typen ANWB Ring Matic sneeuwkettingen worden in een solide opbergtas geleverd, die tevens dienst kan doen als mat. Nieuw in het ANWB assortiment is de sneeuwketting Fast Fit (prijs 119 gulden), het goedkope broertje van de luxe Ring Matic sneeuwketting, waarvan de pres tatie toch nog opvallend hoog is. Uvex-brillen Tot een speciale aanbieding van de ANWB behoren de zogenoem de Uvex-sportzonnebrilen. De Uvex Sportstyle 78 zwart/ groen van 85 gulden voor 49,50. Deze bestaat uit een zwart meta len montuur met donkergrijze/ groene polycarbonaatschijven (glazen) die vrijwel breuk- en krasbestendig zijn. Een gegaran deerde 100 procent UV absorptie. Ideaal bij het sporten. Uvex Actionshield van f 87,50 voor 52,50. Een paars kunststof montuur dat zichzelf in iedere ge wenste stand laat verstellen. De spiegelende violet-kleurige poly- carbonaat schijven (glazen) zijn breuk- en krasbestendig. Gega randeerde 100 UV absorptie. Uvex Take Off in drie kleuren combinaties van 129,50 voor 72,50. Deze sportzonnebrillen kunnen geheel aan de vorm van het gezicht worden aangepast. Verstelbaar zijn: de hoogte/ breedte van de neusbrug, de stand van het voorstuk ten opzichte van de veren (inclinatiehoek) en de lengte van de veren, voorts zijn de glazen en de UV absorptie 100 procent gegarandeerd. Een ideale bril voor de sporter en de winter sporter. iiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim^ De grootste reizende revueshow ter wereld 'Holiday On Ice' is weer in Nederland en de ANWB biedt haar leden een spectaculaire aanbieding aan om niets van deze wervelende ijsshow te hoeven missen. Verder is er voor leden in de maand december een keur aan aanbiedingen die deze maand nog feestelijker maken. Holiday On Ice neemt de bezoekers mee in een 'Reis door de Tijd'. De vele mogelijke en onmogelijke avon turen van een trio in een ruimteschip, dat zowel voor- als achterwaarts kan reizen, vormen het thema van een boeiende voorstelling. De hele show ademt een sfeer uit van spanning en opwinding. De verschillende fanta sievolle scènes die de tijd uitbeelden, geeft het grote 'Corps de Ballet' tal rijke mogelijkheden de buitenge woon mooie choreografieën te pre senteren. Het ruimte- en tijdschip is een meesterwerk van theatertech niek. Voordeel Exclusief voor leden van de ANWB bestaat de mogelijkheid om op ver toon van de ANWB-lidmaatschap- kaart en tegen inlevering van het arti kel uit de Kampioen gebruik te maken van een voordeelaanbieding. Dit houdt in dat bij aankoop in de voorverkoop van één of meer toe gangskaarten) voor volwassenen ANWB-leden één kinderkaart gratis krijgen. Het voordeel kan oplopen van 10 tot 25 gulden. De aanbieding geldt voor alle voorstellingen in Eindhoven, Rotterdam en Amster dam en voor alle rangen. Holiday On Ice is nog van woensdag 20 tot en met zondag 24 november te zien in Sport paleis Ahoy te Rotterdam en van dinsdag 3 tot en met zondag 15 de cember in het RAI-gebouw te Am sterdam. Meer informatie over deze speciale ANWB-aanbieding is ver krijgbaar bij de kassa's van Ahoy en RAI. Circus Dc ANWB-Kampioen voor dc feest maand december telt maar liefst acht voordeelchcques, waarmee ANWB- leden veel goedkoper van tal van at tracties kunnen genieten. We maak ten hieruit een keuze. Van 21 december tot en met 5 januari staat in het Koninklijke Theater Car ré traditioneel het Wereldcircus. Voor ANWB-leden is het mogelijk met aanzienlijke korting maximaal vier kaarten te kopen in de voorver koop (inlichtingen Theater Carré, te lefoon: 020 - 6225225). Ook in Rotterdam staat een kerstcir cus op het programma. Samen met het Rijnhotel maakte de ANWB voor haar leden een exclusief arran gement, waarin een bezoek aan het circus, een kerstdiner-dansant een overnachting en een bezoek aan het Maritiem Museum. Kosten199 per persoon, (inlichtingen Rijnhotcl, te lefoon: 020 - 4333800). Een diner en overnachting op Eerste of Tweede Kerstdag is een aanbieding van dc ANWB in samenwerking met dc tien Postiljon Hotels in Neder land. Voor 115.- per persoon (op basis van een twee-persoonskamcr met douche) krijgt men een vijf gan gen diner, een overnachting en een uitgebreid kerstontbijtbuffet. Men kan rechtstreeks boeken bij de Pos tiljon hotels in Almelo, Arnhem, De venter, Dordrecht, Haren, Hccrert- vcen, Nulde, Rosmalen, Utrecht of Zwolle. Rembrandl Vanaf begin december wordt in het Rijksmuseum in Amsterdam een grote overzichtstentoonstelling ge houden van Rembrandt. Samen met Holiday Inn Amsterdam presenteert de ANWB haar leden tussen 4 de cember en I maart een bezoek aan de expositie, een rondvaart met dc Ca- nalbus langs de Rembrandtroutc en een overnachting met ontbijtbuffet. Op basis van een twee-persoonska- mcr kost dit arrangement 109,-. (Inlichtingen: Holiday Inn Amster dam, telefoon 020 - 6462300) In Utrecht wordt met Holyday Inn een arrangement aangeboden voor een bezoek aan het Rijksmuseum Catharijne Convent, waar dc Napo- litaanse Kerststal staat. Deze bijzon dere kerststal bestaat uit 52 grote en kleine beelden die een sfeervolle uit beelding vormen van het kerstver haal. (Inl. Holiday Inn Utrecht 030-910555) Behalve deze aanbiedingen heeft dc ANWB rond de kerstdagen ook ar rangementen in samenwerking met vijfsterren Hotel Maastricht (dric- daagsarrangement vanaf 395.-; inl. 043-254171) en Hotel dc Bildcr- berg (o.a. diner plus overnachting 115.-,* inl. 085-340843) in Ooster- bcck. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiimiHiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiimiiiiiiiH extreme praktijksituaties, want iemand kan ook in een slip raken door bijvoorbeeld een uitwijkma noeuvre of door zand of grind op de weg. De deelnemers in deze cursus leren beter voorbereid te zijn op het onverwachte. Voor telefonische af spraken en informatie: 070 - 314 64 68. Het is goed om te weten hoe uw auto ongeveer werkt. De cursus 'Auto wijs' geeft een algemene indruk van hoe een auto functioneert. Na afloop kent de deelnemer van de cursus bij voorbeeld het verschil tussen een kleine en een grote onderhoudsbeurt en zal hij niet zo snel in paniek raken, wanneer de auto het onderweg plot seling laat afweten. Een stapje verder gaat de cursus 'Sleutelslim', bestemd voor mensen die praktisch met hun auto bezig wil len zijn en een paar vuile handen niet schuwen. Onder deskundige leiding gaat men hierbij aan de slag met gereedschap. Na afloop van de cur sus zijn kleine mankementen een voudig te verhelpen en dat betekent een behoorlijke besparing op garage- kosten. Een folder met informatie over beide cursussen is telefonisch aan te vragen bij de Centrale Infor matie, tel. 070 - 314 14 50. Een hele belangrijke tip komt van over de grens. Wist u dat je in Duits land een brandblusser in de auto moet hebben en dat in Oostenrijk een verbandtrommel verplicht is? Op al dit soort zaken die met veiligheid binnen en buiten de auto te maken hebben, gaat het Handboek'91 in. Een aanrader voor iedere automobi list. Verlichting Gedurende de maanden oktober tot en met juni rijdt een tweetal wagens door heel Nederland om verlichting en remmen van auto's te keuren. In dien nodig wordt de verlichting gra tis bijgesteld en bij vervanging hoeft slechts de kostprijs betaald te wor den. Steeds opnieuw blijkt dat bij meer dan driekwart van de geteste auto's de koplampen anders moeten worden afgesteld. Ook zijn gloeilam pen vaak verkeerd gemonteerd of blijken kleine reparaties nodig. De data van deze verlichtingsacties wor den gepubliceerd in de ANWB-tijd- schriften en in de regionale of plaat selijke pers. Wegenwacht Dank zij efficiënte communicatie worden ieder jaar zo'n 680.000 ge strande automobilisten door de We genwacht geholpen. De Wegenwacht is op te roepen via 2800 praatpalen langs auto(snel)wegen en sommige provinciale wegen of via het gratis telefoonnummer (06 - 0888). Voor mensen met een Wegenwacht-lid maatschap is de hulp gratis, al moet voor eventuele benodigde onderde len, brandstof, olie en dergelijke wel contant worden betaald. Niet-leden betalen minstens 150 gulden voor de hulpverlening van de Wegenwacht en" eventuele transportkosten zijn dart ook voor eigen rekening. Een goede reisverzekering is zeer be langrijk als je op (winter)vakant(e gaat. Dat geldt in het bijzonder voor skiërs, die op de piste nu eenmaal extra risico's kunnen lopen. De ANWB kent dan ook een winter sportverzekering die deze risico's dekt en die door zowel leden als niet- leden kan worden afgesloten. Handig voor mensen die vaker in een jaar met vakantie gaan, is de zoge noemde Vaker Vakantie Verzekering. Deze is eenvoudig af te sluiten (met of zonder wintersportdekking) en voor ANWB-leden zijn de poliskos- ten lager. Het grote voordeel is dat het pakket het hele jaar door geldt tijdens elke buitenlandse vakantie, een midweek of zomaar spontaan een weekend weg. Voor een gezin geldt: kinderen tot en met vier jaar gratis, gezins- en huisgenoten tot en met 17 jaar tegen gereduceerd tarief. Beide folders met aanvraagformu lier zijn verkrijgbaar op alle ANWB- kantoren of telefonisch te bestellen bij de Centrale Informatie, tel 070 - 314 14 30. Ook telefonische afsluiten is mogelijk. In dat geval moet de premie worden overgemaakt via bank- of girorekening. Reis- en Kredietbrief De Internationale Reis- en Krediet brief is een onmisbaar document voor automobilisten die met eigen vervoer naar het buitenland reizen. Als aanvulling op het persoonlijk ANWB-lidmaatschap waarmee men recht heeft op alle vormen van per soonlijke hulp of rechtshulp in het buitenland, krijgt men dan tevens assistentie bij problemen die te ma ken hebben met het voertuig. Hier voor kunt u terecht bij dc alarmcen trale, die ook steunpunten heeft in alle belangrijke wintersportlanden. Dit laatste houdt bijvoorbeeld in: re patriëring van het voertuig, een ver vangend chauffeur en/of voertuig, hulp cn sleephulp langs de weg en kostenvergoeding, hel nazenden van onderdelen, renteloos krediet door middel van kredietcoupons. De Reis- en Kredietbrief kan alleen door ANWB-leden worden aangevraagd bij alle ANWB-kantoren cn bij de afdeling Centrale Informatie, tel. 070-314 1430.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 11