mm Uptempo metal Dankbaar voor vervuiler... .17 J'|f,; f 1^ Hoger beroep tegen inwoner Tholen STICHTING TER BEVORDERING VAN KOMISCHE EN KRITISCHE NOTEN Inbraak in drie caravans Diefstal Diefstal uit auto Waarde Nöötkreet Mensen in noot Nöötzakén 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE JAARGANG 2 NO 7 HOOFDREDACTEUR: NICOLAAS NOTENBAERD MIDDELBURG - De officier van justitie in Middelburg gaat in hoger beroep tegen de vrijspraak van de 41-jarige J. de H. uit Tholen. De man werd op 15 november door de Mid delburgse rechtbank vrij gesproken van sexuele mis handeling van een nu 18-jarig zwakbegaafd meisje uit St. Maartensdijk. De officier had veertien dagen daarvoor een gevangenisstraf van vier en een half jaar waarvan drie maanden voorwaardelijk geëist. De man zou zich samen met de vader, de broer en een neef van het meisje regelmatig aan haar hebben vergrepen en ver kracht. De vader, de broer en de neef werden eind 1989 al door de rechtbank veroordeeld tot forse gevangenisstraffen. Volgens het meisje was er nog een vierde man (De H.) bij be trokken, wiens naam zij in eer ste instantie uit angst niet had durven noemen. Zowel de va der, broer en neef van het meis je hadden van begin af aan ont kend dat De H. bij de incest zaak was betrokken. In haar vonnis stelde de rechtbank dat de verklaringen van het meisje teveel tegenstrijdigheden be vatten. Zo wist het meisje onder meer te vertellen dat De H. op gezet te tijden in Middelburg werd gesignaleerd terwijl dat door een rijtijdenboekje (de man was vrachtwagenchauffeur) kon worden weerlegd. Overige getuigenverklaringen ten voor dele van het meisje berustten voornamelijk op 'van horen zeggen'. De officier van justitie, mevrouw mr J. van Gelder, die over deze zaak ruggespraak heeft gehouden met de advo caat-generaal is er nog steeds 'heilig' van overtuigd dat De H. wel degelijk schuldig is. „Dat de verklaringen van het meisje tegenstrijdig zijn is niet zo verwonderlijk voor iemand die zwak begaafd is", zegt ze. Verder is de officier van me ning dat de verklaringen van de moeder, de vader, broer en neef van het meisje ten voorde le van De H. op zijn minst leu genachtig zijn. Volgens de offi- zier is het niet ondenkbaar, tdat tijdens de behandeling van de zaak in hoger beroep het meis je als getuige zal worden ge hoord. Wanneer de zaak wordt behandeld is nog niet bekend. DEN HAAG - De omzet van de Nederlandse horeca is in de eerste negen maanden van 1991 ten opzichte van dezelfde pe riode vorig jaar met 7,5 procent gestegen. BROUWERSHAVEN - Op een camping aan de Spuiweg te Brouwershaven werd zaterdag en zondag ingebroken in drie caravans. Men drong de vakantieverblij ven binnen door middel van braak. Uit de caravan van me vrouw J. S. uit Oudenbosch werd een kleurentelevisie, een radio, een slaapzak, een dek bed, een zwemvest, een deco- deerkastje en een antennescho tel gestolen. Uit de caravan van de heer M. L. uit Ouden bosch werd een verrekijker, een radio met boxen, een dek bed, twee zwemvesten, een kruimeldief en een draadloze boormachine ontvreemd. De caravan van de heer I. O. uit Antwerpen werd wel openge broken en doorzocht maar er werd niets uit gestolen. SIRJANSLAND - Op maandag 25 november werd aan de Dil- lingsweg te Sirjansland een donkergrijze Opel Manta GSI gestolen. Het betrof de auto van de heer J. van K. uit de gemeente Dui- veland. Het voertuig werd tus sen 13.15 en 13.30 uur wegge haald terwijl Van K. in het Grevelingenmeer aan het snor kelen was. Het voertuig heeft het kenteken PT-58-KS. Ieder een die de auto heeft gezien wordt gevraagd contact op te nemen met de politie. Tfelefoon 01110-14055. BRUINISSE - Maandag tussen 12.00 en 14.00 uur werd inge broken in een auto die op een parkeerterrein aan de Hage- weg te Bruinisse stond. De dieven drongen het voertuig binnen door middel van braak en namen een autoradiocasset- tespeler ter waarde van onge veer 600 gulden mee. De bena deelde is de heer C. R. uit Zie- rikzee. DEN BOSCH - Een gemiddeld huisgezin in Noord-Brabant moet binnen vijf jaar 500 gul den per jaar meer gaan betalen voor milieumaatregelen. Het gaat om maatregelen die be trekking hebben op de verwij dering van afval, het zuiveren van water, het verbeteren van rioolstelsels en Jbet verwerken van baggerslib. AMSTERDAM - De sponsorac tie „Bouw mee aan Carré", die is bedoeld om de verbouwing van het toneelhuis van het Ko ninklijk Theater Carré in Am sterdam financieel mogelijk te maken, verloopt bijzonder slecht. Carré-directeur R. van der Linden zei maandag desge vraagd dat de actie met vier maanden zal worden verlengd. ZIERIKZEE - Jongerencentrum Brogum te Zierikzee heeft op za terdag 30 november een optreden van de hardrockband Steel Against Steel. (Zaal open 21.00 uur, aanvang 23.00 uur). Steel Against Steel is een Groningse hardrockformatie die in 1986 werd opgericht. De stijl varieert van uptempo metal tot melo dieuze ballads. In mei 1990 werd de mini-elpee From Factory To History uitgebracht. De pers in binnen- en buitenland reageerde óverwegend positief; wekelijkse optredens volgden. Dat de mu zikale ontwikkeling niet stilstaat is te horen op de nieuwe demo Error Medicorum. De cassette bracht het zelfs tot demo van de maand in de Music Maker. Onlangs wonnen ze de derde prijs in de VPRO-wedstrijd 'Vermorzel een levenslied of niet', met een cover van 'Pappie, ik zie tranen in uw ogen', een nummer dat in middels is uitgegroeid tot een ware kraker. Zierikzee bij gaslicht ZIERIKZEE - De stad Zierikzee kreeg haar gasfa briek in 1856. Dat was vrij vroeg en betekende het begin van een kleine omwenteling op het gebied van de stadsverlichting. Hoewel men al in de tweede helft van de 17de eeuw op heel bescheiden wijze was gestart met enige stedelijke verlich ting (in 1678 stonden er acht op houten palen geplaatste olielantaarns) ging de verbete ring en uitbreiding van de openbare verlichting tergend langzaam. Men kon op donkere avonden veiligheidshalve maar beter binnen blijven. Het midden van de 19de eeuw bete kende een keerpunt. In plaats van de toen aanwezige negen tig olielantaarns kwamen er successievelijk gaslantaarns, maars liefst 131 in getal! Mooi of lelijk? De burgers van Zierikzee zul len de plaatsing van zoveel goed licht verspreidende gaslantaarns op talrijke pun ten in de stad als een sprookje hebben ervaren. De verbetering was aanzien lijk. Men zal zich nauwelijks hebben bekommerd om de ty pische gasiucht in de omgeving van het Havenpoortencomplex en nog minder om mogelijke vervuiling die het stoken van de gaskolen met zich mee bracht. De geplaatste gashou ders waren verre van fraai; al thans dat vinden wij. Maar of die Zierikzeeënaars uit de vori ge eeuw dat ook zo hebben er varen valt in sterke mate te be twijfelen. Mooi en lellijk zijn tamelijk omstreden begrippen; dat zal wel altijd zo blijven. De gashouders, die als reser voir bij de gasfabrieken wer den geplaatst, domineerden enorm. Van verre waren ze te zien en het móet gezegd: de gro te gashouders bij de Noordha venpoort hebben meer dan een eeuw lang dit schitterende middeleeuwse Zierikzeese stadsgezicht als het ware 'ge dood'. Er is op het gebied van gaswinning en gasverbruik ge weldig veel veranderd, zowel in de stad als op het platteland. Het is hier niet de plaats om die ontwikkeling op de voet te volgen. De meeste gasgebrui- kers hebben een en ander zelf in hun woningen ervaren. De intrede van elektrische verlich ting betekende destijds al het geleidelijk terugdringen van het grote gasverbruik. De een na de ander schakelde over. Winkelier of fabrikant die met zijn tijd meeging maakt recla me met de door hem gebruikte elektrische verlichting en in stallaties. Gasvelden 0 Het merkwaardige feit heeft zich voorgedaan dat de ontdek king van de uitgestrekte gas velden onder het Groninger maaiveld en naderhand ook el ders enerzijds het gasverbruik sterk hebben doen toenemen maar de gasfabricage in eigen plaatselijke gasfabrieken was niet langer meer nodig. Tijdens fase één werden de ste delijke gasbedrijven in plaats van gasproducerend alleen maar gasdistribuerend! Dat be tekende uiteraard een aanzien lijke vermindering van de luid ruchtige bedrijvigheid. Nog weer later bleek ook de opslag van het aangevoerde gas in de zeer grote reservoirs niet meer nodig. Eén voor een verdwenen de giganten bij de poort. Slechts door weinigen be treurd... Wiebe Keikes Scheepstimmerdijk te Zierikzee. Links op de foto een gebouw van de oude gasfabriek. Situatie ca. 1900. en allen die met ons in de noot verbonden zijn. Wie is de ware Sint Nicolaas? Met deze brandende kwestie heeft het Nootverband zich de ze weken intensief bezig ge houden. Is het de Amerikaanse Santa- claus, die verdacht veel op de kerstman lijkt of is het de Ne derlandse Sinterklaas die ver dacht veel op de buurman van hiernaast lijkt Ons onderzoek wees uit dat de Amerikaanse Santaclaus slechts een schijn-heïlige is. Het bewijs is gelegen in de buik van deze bullebak die sporen vertoont van een over daad aan rendierkarbonades en suikergebak en in het ge heel niet van de versterving die zo kenmerkend is voor de ware heiligen. Maar ook de Nederlandse Sin terklaas is door de mand ge vallen. Het opvallende bis schopgewaad doet al het ergste vrezen, maar het paard daar onder versterkt het vermoe den van middeleeuwse bis schoppelijke heerszucht. Niet het paard maar een eenvoudi ge ezel zou de man toch tot voorbeeld moeten zijn. De echte Sint Nicolaas treffen we aan in het land waar de eeuwen door de grootste vere ring voor deze heilige is ge weest: Rusland. Duizenden kerken zijn naar Sint Nicolaas genoemd. Veel liederen bezin gen de goede daden van Nicola de barmhartige. Het echtheidscertificaat wordt bewezen door de manier waar op men in Rusland Nicolaas meestal afbeeldt: als een oude man, een gewone Russische boer die door het land trekt. Lang voordat Lenin de arbei dersklasse in het oog kreeg beelde het volk Nicolaas al uit als een proletariër. Sint Nicolaas als boer. Het heeft te maken met een eeuwenoude legende die u bij de rubriek Mensen in Noot aantreft. Een kar van een boer bleef eens in het slijk van de straat steken. Sint Nicolaas, in de gestalte van een gewone boer, hielp de man weer de kar uit de modder te trekken. Dat, geachte lezers, moet de echte Sint Nicolaas geweest zijn. Geen mooie staf, maar vuil stof, geen suikerhart, maar een mensenhart, geen hartigheid, maar barmhartig heid. Nicolaas is Ruslands popu lairste heilige gebleven. Daar was geen revolutie tegen be stand. 'Er is geen God' riepen de propagandisten. En de een voudige boeren antwoorden: Al zou u gelijk hebben, dan hebben we altijd nog Sint Ni colaas. Gegroet. NOTENBAERD Geachte Nicolaas, Kunt u mij het bericht bevesti gen dat een organiste in Haam stede na zestien speeljaren bin nenkort de harp aan de wilgen zal hangen? Is zij niet dezelfde organiste die destijds een bijzondere roe ping kreeg? Zat zij niet in de kerkbank toen er iemand voor de dienst ging vragen of er nie mand aanwezig was die orgel kon spelen, desnoods piano? Kroop zij toen niet onder de kerkbank al roepend: Ik ben er niet? Was zij het niet die als pianiste nog nooit een orgel- toets had ingedrukt, toen maar lukraak aan de registers trok in de hoop dat het ding niet zou ontploffen? Is het waar dat zij toen alsnog een orgelstudie be gonnen is? En dat er ouderlin gen waren die dachten dat je dat wel in een paar lessen kon Ieren? Met vriendelijke groe ten. Sint Nicolaas Sint Nicolaas en zijn paradijskleed Op deze Roemeense ikoon uit de 16e eeuw zien we op een ge heel andere wijze dan in de eta lage, Sint Nicolaas. In zijn lin kerhand draagt hij een bock Natuurlijk is dat niet het boek waar de zonden instaan van de stoute kindertjes, zoals wanho pige ouders het er eens van ge maakt hebben. Het boek van Sint Nicolaas is een evangelie boek. Nicolaas was bisschop van My- ra in Lycie. Oorspronkelijk was hij beschermheilige van de kooplieden en zeevarenden. Het eerste is hij in Nederland nog altijd, met name geldt dit voor de banketbakkers en de speelgoedhandelaren. Er zijn vele legenden over Sint Nico laas bekend. Het gebeurde eens dat de kar van een boer in het slijk van de straat bleef steken. Bovendien was het nog herfst ook. De H. Cassianus kwam voorbij. De boer herkende hem niet en smeekte: „Help mij toch de kar eruit trekken". „Laat mij met rust" zei de H. Cassianus. „Heb ik soms tijd om me met dergelijke dingen te bemoei en". En hij ging verder. Na een tijdje kwam de H. Nicolaas. „Mijn beste" riep de boer, help mij toch de kar eruit te trek ken. En de H. Nicolaas hielp hem werkelijk. Tbe kwamen Cassianus en Nicolaas terug bij God in het paradijs. „Waar ben jij geweest, Cassianus" vroeg God. „Ik was op aarde" ant woordde hij. ,/Iben kwam daar een boer voorbij wiens kar in het slijk was blijven steken. Die vroeg mij hem te helpen de kar eruit te trekken. Maar ik wilde mijn paradijskleed niet vuil maken". „En hoe komt het dat jij vuile kleren aan hebt" vroeg God aan de H. Nicolaas. „Ik was op aarde", ging dezelfde weg en hielp de boer de kar eruit trek ken" antwoordde de H. Nico laas. En dat is de reden waarom in de Oosterse kerken voor de H. Cassianus slechts een maal in de drie jaar, maar voor de H. Nicolaas twee maal in ieder jaar de litanieën gezongen wor den. Wie schreef: O kom er eens kij ken Elk jaar besteden we aandacht aan de componisten van onze geliefde Sint Nicolaas- liederen. Zo zagen we dat twee artsen, Jan Pieter Heye (1808- 1876) en Joannes Josephus Vi- otta (1814-1859) de geestelijke vaders waren van het lied Zie de maan schijnt door de bo men. Nog interessanter is echter de vraag wie de componist was van het lied O kom er eens kij ken, vaak in de versie van: Auw, kom mar es kaikühü De oudste uitgave van het lied treffen we al aan in 1794, zij het op een geheel andere tekst: Freut euch des Lebens. De grote vraag is of het lied stamt van de componist Hans Georg Nageli (1773-1836). Deze Zwitser was componist, diri gent, zangpedagoog, didacti cus, uitgever en publicist. Een belangrijke man uit de mu ziekgeschiedenis. Als uitgever maakte hij naam door het opnieuw uitgeven van werken van Handel, Bach en Mendelssohn. Het aardige is dat tussen al die uitgaven ook een melodie was die meer dan alle melodieën van Bach of Handel bij elkaar door iedere Nederlander gekend wordt, de melodie van O kom maar eens kijken. In een brief ontkent Nageli ten stelligste dat hij de componist is geweest van het toen al populaire Freut euch des Lebens of... schaamde hij zich voor z'n jeugdzonde. Nageli (1794), componist van O kom er eens kijken. In ieder geval hebben we aan de kindvriendelijke Belgische mevrouw, Catharina Leopold, te danken dat het lied tot.de top tien aller tijden van de Sin terklaasliederen is doorge drongen. Zij schreef de tekst: O kom er eens kijken... En zo zien we dat het niet altijd de beste muziek is die klassiek wordt. Het zangverbod Er was eens een abt die in zijn klooster verbood om Sinter klaasliedjes te zingen, niette genstaande de smeekbeden van de monniken. De abt vond het spotternij om de heilige ruimte te vullen met gezang voor zo'n wereldse geestelijke Tben zwegen de monniken en treurden. Maar, in die nacht verscheen de heilige Sint Nico laas zelf ten tonele Hij sleurde de abt bij zijn haren uit het smalle bed, smeet hem op de vloer en sloeg hem met een roe waar hij maar raken kon, on der het zingen van het lied 'O Pastor alterne'. Daarna ver dween de Sint zoals hij geko men was. Drie dagen lang lag de abt in het ziekenhuis, zwe vend tussen leven en dood. Hij stierf gelukkig niet, maar toen hij terugkwam in het klooster heeft hij de monniken nooit meer verboden liedjes te zin gen voor Sint Nicolaas. De kinderliedjes Vijf vrolijke plaatjes die vijf vrolijke kinderliedjes voor stelden. Het waren: Daar was laatst een meisje loos - Boer wat zeg je van mijn kippen - 1, 2, 3, 4, hoedje van papier - Zeg Roodkapje waar ga je henen - In Den Haag daar woont een graaf. De winnares van deze week is mevr. B. Houkamp, Noorddijk 5, 4311 CJ Bruinisse. Namens alle Nootverbanders: Hartelijk gefeliciteerd! Het vreemde Sinterklaaslied. De nieuwe opgave heeft de mu ziek van een merkwaardig Sin terklaaslied. Als u het zingt of speelt zult u merken dat het lied bestaat uit diverse frag menten van een aantal Sinter klaasliedjes. Welke Sinter klaasliedjes zitten in deze me lodie verborgen? Oplossingen binnen een week naar het Nootverband, Jannewekken 11, Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 6