Brouwse raad eensgezind over tariefsverhogingen jachthaven College Westerschouwen speelt met plannen centrale sportvoorziening Beëdiging nieuwe gemeentesecretaris Koop gaat niet door... Kijk ernaar Wester- schouwen optimistisch over toekomst Schelphoek Sporthal en sportvelden Ook ten aanzien van huurcontract met de watersportvereniging Vergadering Wester- schouwse commissie financiën Politie zoekt getuigen ongeluk Auto botst tegen tractor DINSDAG 26 NOVEMBER 1991 NR 25058 Het gemeentebestuur van Zie- rikzee zou er goed aandoen, de plannen van Kunst en Eer (een stichting oprichten voor de ex ploitatie van het gebouw aan de Manhuisstraat ten behoeve van het sociaal-cultureel werk) eens serieus te bekijken. De huisvestingsproblematiek voor verenigingen is in Zierik- zee nijpend en vraagt om een snelle, haalbare oplossing. Een multifunctioneel centrum be hoort niet tot de meest haalba re zaken. Al is het alleen al om de stemverhouding in de Zie- rikzeese gemeenteraad. Kunst en Eer heeft haar plan nen goed onderbouwd. Alleen financieel is er nog niets bestu deerd. De gemeente heeft 500.000 gulden opzij gelegd voor de aankoop en sloop én het bouwrijpmaken van de lo- katie aan de Manhuisstraat. Dat volledige bedrag komt na tuurlijk niet vrij als het pand blijft staan. Immers, de ge meente zal een andere lokatie bouwrijp moeten maken, waardoor misschien maar de helft overblijft. En dat is zeer zeker onvoldoende voor een gedegen opknapbeurt van het gebouw. Als het pand opgeknapt moet worden, dan moet de gemeente rekenen op een jaarlijkse bij drage in het exploitatietekort. Daar zou de gemeente weieens tegenaan kunnen hikken. Maar geldt dat ook niet voor de sportaccommodaties, de Concertzaal enzovoort. En vraag eens aan de gemeente Wester schouw en wat'het haar als niet-centrumgemeente kost om de dorpshuizen in Haamstede, Renesse, Noord- welle en Serooskerke draaien de te houden. Het plan van Kunst en Eer ver dient het om serieus bekeken te worden en wat die nieuw bouw van 39 woningen be treft er zijn inderdaad wel andere lokaties denkbaar mis schien. AvdW BURGH-HAAMSTEDE - „Ik heb het gevoel dat de ZMF in dit geval in het ongelijk wordt gesteld". Dat zei wethouder ir. C. W. Veerhoek gisteravond, maandag, tijdens de behande ling van de begroting. Hij doelde daarmee op het door de milieufederatie bij Raad van State ingediende schorsings- verzoek met betrekking tot on der meer de trailerhelling bij de Schelphoek. De toekomstige ontwikkeling van het Schelphoekgebied is de inzet van een al jarenlange voortdurende strijd tussen de gemeente Westerschouwen en de ZMF. De gemeente wil het gebied in recreatieve zin ont wikkelen en in ieder geval de tot nu toe gerealiseerde voor zieningen als de trailerhelling behouden. De ZMF vindt dat die trailerhelling weg moet. BURGH-HAAMSTEDE - Het college van b en w van de gemeente Westerschouwen speelt met de gedach te om in de gemeente één centrale sportvoorziening voor de hele gemeente te creëren. Dat bleek gisteren, maandag, tijdens de behandeling van de begroting '92 uit uitlatingen van wethouder G. J. W. van der Salm. Hij kondigde aan op niet al te lange termijn met verder uitgewerkte plannen te komen. In haar algemene beschouwin gen op de begroting voor 1992 gaat de PvdA in op de sportac commodaties in de gemeente. Gesteld wordt dat een aantal sportverenigingen bij gebrek aan goede sportvoorzieningen in de knel zou zitten. De fractie herinnert het college eraan dat snel overleg met de sportver enigingen hierover is toege zegd. ,,Het is zaak dat snel te doen vanwege meer duidelijk heid", aldus de fractie. Volstrekte duidelijkheid kon Van der Salm gisteravond tij dens de begrotingsvergadering nog niet geven, maar hij lichtte wel een tipje van de sluier op. Overigens is het idee om in de gemeente Westerschouwen een sporthal neer te zetten niet nieuw. Eerder gingen al stem men op voor de bouw van een dergelijke voorziening en werd zelfs het idee geopperd een sub-tropisch zwemparadijs te bouwen. Nieuw is wel het idee om voor de hele gemeente Westerschou wen één groot sportcomplex te realiseren. Als die centrale sportvoorziening er komt, zo benadrukte Van der Salm wordt een aantal plaatselijke sportvoorzieningen overbodig. De gemeente zal dan ook moe ten bekijken of aan die overbo dig geworden sportvoorzienin gen een andere bestemming kan worden gegeven. De gemeenteraad toonde zich lichtelijk verrast door de uitla tingen van Van der Salm. PvdA-woordvoerder J. C. Hen- drikse stelde in een eerste reac tie de vraag of een dergelijke centrale sportvoorziening over eenkomstig de wensen van de sportverenigingen is. Wethou der Van der Salm stelde dat voorzover het college bekend is BURGH-HAAMSTEDE - De Plompe Toren van Koudekerke blijft voorlopig het eigendom van de Dienst der Domeinen. Eer der was sprake van het om niet verkopen van de toren aan de ge meenten Westerschouwen. Dat is, zo vertelde wethouder ir. C. W. Veerhoek gisteravond tijdens de behandeling van de begroting van de gemeente Westerschouwen, van de baan. „En wij hebben niet zoveel trek om de toren te kopen en dan ook nog te restaure ren. Dat zou ons toch zo'n 70 mille kosten", aldus de wethouder. „WVC wil de toren behouden, dan moeten ze hem ook restaure ren", aldus de wethouder. (Archieffoto). Wethouder G. J. W. van der Salm: „Overeenkomstig wens sportverenigingen". de sportverenigingen zich waarschijnlijk in een dergelij ke aanpak wel kunnen vinden. Tijdens de begrotingsraad wer den onder meer de schijnwer pers gericht op de politiesterk te. Burgemeester H, Tfees stelde in reactie op de algemene be schouwingen van de fracties en de zorg die daaruit spreekt met betrekking tot het gebrek aan politiemensen in de zomer maanden dat er een lichtpuntje is. ,,De staatssecretaris heeft toegezegd opnieuw te willen bezien of er in de zomer ver sterking naar Schouwen- Duiveland kan komen". Tfees voegde daar meteen aan toe dat men wat dat betreft, daar ook voor de toekomst, niet al te optimistisch over moet zijn. „Het blijft touw trekken", aldus de burgemees ter. Hij stelde dat de gemeente in de toekomst, na de samen voeging van rijks- en gemeen tepolitie, wellicht bij buurge meenten versterking kan vra gen. „Maar het blijft een zaak van aanhoudende zorg" Min of meer in het verlengde daarvan, en ook in het licht van de controle op illegaal kamperen, pleitte de burge meester voor een verbetering van de samenwerking tussen de gemeenten van Schouwen- Duiveland. „We moeten zien hoe we tot een intensievere sa menwerking kunnen komen. Geen herindeling als pleister op de wonde", aldus Tfees. Geen noodopvang Uiteraard kwam ook de recrea tie ter sprake. Als het aan het college van b en w ligt, zo liet wethouder ir. C. W. Veerhoek weten, komt er na het opheffen van de huidige noodopvang voor kampeerders die dreigen te stranden omdat ze nergens op een reguliere camping een plaatsje kunnen vinden, geen nieuwe noodopvang. Veerhoek benadrukte dat ook hier een goede samenwerking met an dere gemeenten, in dit geval vooral buurgemeente Midden- schouwen, van het grootste be lang is. „We zijn wat dat betreft op elkaar aangewezen". Sprekende over recreatief me degebruik van de natuur roer de Veerhoek het onderwerp BROUWERSHAVEN - De brief, waarmee de water sportvereniging Brouwershaven vraagtekens plaat ste bij de voorgenomen verhoging van het huurbe drag voor gedeelten water in de jachthaven, heeft niet veel indruk gemaakt op de Brouwse raadsle den. Tijdens de gemeenteraadsvergadering maan dagavond in het Brouwse stadhuis besloot de raad met algemene stemmen de tarieven voor het gebruik van de jachthaven in 1992 te verhogen met 3,4 pro cent. Het betrof de eerste verhoging na een periode van zes jaar. En te oordelen naar de discussie die werd gevoerd zal het niet opnieuw zes jaar duren voor de volgende tariefsverhoging wordt doorgevoerd. Vanuit twee raadsfracties; de PvdA en de SGP/RPF/GPV werd de suggestie gedaan de tarieven voor het gebruik van de jacht haven voortaan jaarlijks een beetje te verhogen. „Daarmee kan misschien worden voorko men dat in de toekomst grote tariefsverhogingen moeten worden doorgevoerd", aldus M. P. Koopman-Ketting (PvdA). Zij doelde daarmee onder meer op een sanering die naar ver wachting in het jaar 2000 zal moeten plaatsvinden om de on derwaterbodem van de jacht haven te ontdoen van de ver ontreiniging die wordt veroor zaakt' door watersporttoe- risme. Een klus die naar ver wachting een miljoen gulden zal kosten. Vorig jaar besloot de Brouwse gemeenteraad daarvoor een milieu-onder- houdsfonds te gaan vormen. Tevens werd een onderhouds- fonds gevormd dat is bedoeld om de huidige voorzieningen in de haven op een goed peil te houden en waar mogelijk nog te verbeteren. Zo is men mo menteel bezig met het renove ren van de sluisdeuren aan de ingang van de haven. Het Brouwse college van burge meester en wethouders wees er in haar raadsvoorstel verder op dat de jachthaven nog geacti veerde kapitaalsuitgaven heeft die jaarlijks móeten worden afgeschreven en dat de salaris- en overige materiële kosten ook met de inflatie mee om hoog gaan. WD-raadslid M. C. J. Mol sprak de verwachting uit dat die inflatie de komende jaren wel eens hoog kan uitvallen. Tbch stelde hij voor om in 1993 wel de tarieven voor passanten (watersporters die een nacht met hun boot in de haven lig gen) te verhogen maar niet de huursom van de watersportver eniging. Volgens het WD- raadslid is enige discrepantie ontstaan tussen die beide tarie ven. Raadsvoorzitter burgemeester L. N. Labruyère vond het een beetje vroeg om nu al over mo gelijke jaarlijkse tariefsverho gingen te discussiëren. „Dan moeten we eerst uitkienen wat precies de onderhoudsposten en andere kosten zijn waarvoor we in de komende jaren komen te staan". Ook de uitslag van de enquête onder watersport toeristen naar hun mening over de jachthaven speelt volgens de burgemeester een rol. Uit die gegevens (die begin 1992 wor den verwacht) kan immers worden opgemaakt aan welke voorzieningen de watersport toeristen nog behoefte hebben. Labruyère bevestigde wel dat fietspaden aan. Als het aan hem ligt volgt Schouwen- Duiveland, of in ieder geval de Schouwse Westhoek het voor beeld van Tfexel. Op dat wad deneiland ligt een uitgebreid fietspadennet waar de recreant veilig kan fietsen zonder bang te hoeven zijn door een auto van de sokken te worden gere den. Veerhoek: „De provincie is nu bezig met het opstellen van het provinciaal fietspaden plan. Hopelijk kunnen wij nog wat invloed uitoefenen op de invulling daarvan". Op vragen van SGP/RPF/GPV- woordvoerder J. van den Berge antwoordde Veerhoek dat de gemeente Westerschouwen zich voor wat betreft het kamperen bij de boer vooralsnog dient te houden aan hetgeen de kam- peerwet voorschrijft. Uitlatin gen van staatssecretaris Gabor over een mogelijke verruiming van het aantal standplaatsen op mini-campings bleek Veer hoek niet als maatgevend te zien. „Er is nog veel onduide lijkheid over die uitspraken". Relativeren Ook ter sprake kwamen de klachten van een aantal bewo ners van de Nieuwe Havenweg in Burghsluis. Zij vinden dat veel automobilisten te hard rij den over de weg en vragen de gemeente om aanleg van snel- heidsremmende voorzienin gen. De gemeente is, zo bleek uit het verhaal van Veerhoek, best bereid daar iets aan te doen maar het mag niet al te veel kosten. „De meest simpele aanpassing kost al 75.000,-", aldus Veerhoek. Hij gaf toe dat snelheidsmetingen hebben uit gewezen dat er inderdaad te hard gereden wordt. „Maar er staan daar maar vier woningen die permanent bewoond wor den. We moeten dan toch wel goed begrijpen waar we mee bezig zijn". BURGH-HAAMSTEDE - De aanschaf van een blusvoertuig voor het brandweerkorps Wes terschouwen, de vervanging van het plafond van de gym zaal te Haamstede. Dat zijn twee onderwerpen die ter spra ke komen tijdens een openbare vergadering van de Wester- schouwse adviescommissie fi nanciën. De commissie vergadert op woendag 27 november in het het gemeentehuis te Haamste de. Op de agenda staat verder de vervanging van de vaatwas ser in het dorpshuis Renesse, doorberekening van de kosten voor bestemmingsplanwijzi gingen, subsidiëring Zeeuwse stichting Gehandicaptenbe leid, subsidieverzoek exposi ties 1992/1993 van de Stichting Westerschouwen Kultureel en een subsidieverzoek van de stichting De Zeeuwse Thele. De vergadering begint om 19.30 uur en kan door iedere belang stellende vanaf de publieke tri bune worden gevolgd. Z1ERIKZEE - De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland zoekt contact met mensen die getui ge waren van het ongeluk dat zaterdag om ongeveer 11.15 uur plaatsvond op de Rijksweg N- 59 ter hoogte van Ouwerkerk. Het ging om een frontale bot sing tussen twee personenau to's waarbij zeven personen werden gewond. In het kader van het onderzoek naar de toe dracht van het ongeluk ver zoekt de politie getuigen om zich te melden. Tfelefoon 01110- 14055. Vrijdag afocheidsbijeenkomst C. M. Padmos BROUWERSHAVEN - Met de plechtige uitspraak 'Dat verklaar en beloof ik' legde A. P. G. van der Sluijs maandag tijdens de gemeenteraadsvergade ring in het Brouwse stadhuis de verklaring en gelof te van zuiverheid af. Daarmee werd hij officieel de nieuwe gemeentesecretaris van de gemeente Brou wershaven. De opvolger van C. M. Padmos die bijna 14 jaar die taak vervulde en ruim 40 jaar werkzaam was als gemeente-ambtenaar. Daarom ging na de korte plech tigheid van de beëdiging van Van der Sluijs vooral ook naar hem de aandacht uit. Burge meester L. N. Labruyère om schreef de laatste raadsverga dering waarin de heer Padmos naast hem zat als een thuis wedstrijd. „Een besloten on deronsje in vergelijking met het gigantische stadion het Tbnnenmagazijn waar vrijdag de officiële afscheidsbijeen komst plaatsvindt". Namens de Brouwse gemeente raad bood PvdA-raadslid A. de Vlieger de scheidende gemeen tesecretaris bloemen aan en be dankte hem voor het vele werk dat hij voor de gemeente Brou wershaven verrichtte. De ge meentesecretaris zei bijna niet te kunnen geloven dat het zijn laatste gemeenteraadsvergade ring was. „Maar het is zo". Hij bedankte het college van b en w en de raadsleden voor de steun die hij van hen onder vond. De officiële afscheidsbijeen komst in het Tbnnenmagazijn begint vrijdag om 15.00 uur. Daarop aansluitend wordt een receptie gehouden waarbij ie dereen die dat wil persoonlijk afscheid kan nemen van de heer Padmos als gemeentese cretaris. Advertentie ook hij de indruk had dat de passantengelden ernstig ach terbleven bij de tarieven die in andere jachthavens worden ge vraagd. Hij zegde toe dat dat nader zal worden uitgezocht. Ook gaat het dagelijks bestuur van de gemeente overleggen met het bestuur van de water sportvereniging Brouwersha ven om samen nader te bekij ken hoe men verder moet in de komende jaren. Verhoging tarieven Tijdens de raadsvergadering werd verder met algemene stemmen besloten de tarieven voor het begraven van overle denen te verhogen. En ook de tarieven voor het gebruik van de diverse gymnastieklokalen in de verschillende kernen van de gemeente. Omdat die tarie ven nu onderling op een gelijk niveau zijn gebracht stelde WD-raadslid Mol voor om de drie verschillende verordenin gen die bestaan voor de drie gymzalen om te vormen tot één verordening. Dat leek wethou der S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter een zinnig verzoek. Zij zegde toe te bekijken of dat mogelijk is. Kerst öSs diner of Oud Nieuw: Een knappend haardvuur een stemmig herderskoor, lichte jazz en easy listening of liever een grand gala de noel met sfeervolle zigeunermuziek? 's Middags, 's avonds, mei of zonder kinderen, kerstdagen of oud nieuw. Een gezellig familiebuffet of een exquise 6-gangendiner. Altijd met een sfeervol programma dat u niet snel elders zult vinden. Er zijn zóveel keuzes bij het knappend haardvuur in de eeuwenoude hofstede. Bijzondere dagen: Proef de sfeer en ambiance van Rótisserie De Trouwe Herder en geniet van de excellente keuken. Reserveer snel of bel direct voor het uitgebreide informatiepakket, het aantal plaatsen is beperkt. Rótisserie De Trouwe Herder, gemakkelijk bereikbaar aan de kop van de Oosterscheldekering, telefoon 01115-7000 Rótisserie |E2 De Trouwe Herder Dalcboutsweg 4,4328 PP Burgh Haamstede, tel. 01115 7000 Verwachllnq t/m zaterdag 30 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 20% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuidw. 3 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 20% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuid 3 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 27 nov. Zon op 08.19, onder 16.35 Maan op 23.14, onder 12.41 28 nov. Zon op 08.20, onder 16.34 Maan op onder 13.00 Laatste Kwartier: 28 nov. (16.22) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het hogedrukgebied boven Oost-Europa trekt zich wat terug. Oceaanstoringen kunnen daardoor opdringen tot over onze omgeving. Vannacht trekken de restanten van zo'n storing over ons land naar Duits land. Dat gaat vergezeld van veel be wolking waaruit af en toe wat lichte regen valt en plaatselijk ontstaat mist. De temperatuur blijft vannacht boven nul. Morgen houdt de bewol king de overhand en in de ochtend valt er mogelijk nog wat negen. Er waait een zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest en de temperatuur loopt op tot ongeveer 7 graden. ZIERIKZEE - Maandagmid dag is op de Lange Blokweg bij Zierikzee een personenauto te gen een tractor aan gereden. Het ongeluk gebeurde om on geveer 18.00 uur toen de heer F. T. uit Schiedam met een perso nenauto over de Lange Blok weg reed vanuit Schuddebeurs richting Zierikzee. Voor hem op de weg reed mevrouw J. de V. uit Brouwershaven met een tractor die was voorzien van verlichting en een extra knip perlicht. Zij was bezig met het schoonmaken van de weg die bemodderd was. De heerT. wil de de tractor inhalen maar moest afremmen omdat uit de tegenovergestelde richting een voertuig naderde. Daarbij kon hij een aanrijding met de trac tor niet meer voorkomen. De personenauto botste achterop de tractor. Beide voertuigen werden beschadigd maar zover bekend werd daarbij niemand persoonlijk verwond. ZIERIKZEESCHEfiJ NIEUWSBODE SMS Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18,00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-15071, 01110-12449 (niet voor bezorging). Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling f 45,00 per jaar f 169,00 losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkranf maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm, „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3