PTT zwaait F. Roggeband uit Studiedag afvalproblematiek voor de gemeentebestuurders VVV-voorzitter voorspelt groei recreatie met dertig- procent Zeven gewonden bij aanrijding: Ars Musica presenteert concert harp en cello a Van Zuylen waarschuwt voor toekomst Overdracht school Zierikzee Diefstal sieraden ter waarde 20.000,- Op 11 december in Motel Goes MAANDAG 25 NOVEMBER 1991 NR 25057 BURGH-HAAMSTEDE - Schouwen-Duiveland moet er serieus rekening mee houden, dat er in de komende vijf jaar zo'n 25 tot 30% meer toeristen de ze kant opkomen. Cruciale vraag daarbij is, hoe deze regio erin zal slagen deze bijzondere stroom van dag en verblijfstoeristen op te vangen. Dat stelde dr H. J. van Zuylen tijdens zijn afscheidsspeech als voor zitter van de VVV Burgh-Haamstede. OUWERKERK - Bij een frontale botsing op de N59 ter hoogte van Ouwerkerk hebben zeven personen, waaronder vijf kinderen van 7 tot en met 12 jaar, verwondingen opgelopen. Drie kinderen daarvan moesten in het ziekenhuis worden opgenomen met snijwonden en hoofd- en rugletsel. Een op z'n zachtst gesteld op merkelijke voorspelling in een tijd, dat veel Zeeuwen vinden dat de regio al te zwaar belast wordt met het toerisme. Maar volgens Van Zuylen verwach ten organisaties als de ANWB en het Nationaal Bureau Toe risme landelijk een groei met zo'n procent of vijf. „Dit is een algemeen cijfer voor geheel Ne derland en de toename in ons gebied met zeventien kilome ter nog slechts ten dele benutte stranden en de overvloedige mogelijkheden voor alle vor men van waterrecreatie langs een kustlijn van meer dan vijf tig kilometer zal zeker hoger zijn", aldus Van Zuylen. In dat verband noemde hij de eerder genoemde percentages. Van Zuylen: „Nu dient men zich te realiseren dat de mens heid al eeuwenlang voor dit soort, op het eerste gezicht on oplosbare problemen, gesteld is en er steeds weer is uitgeko- Daar konden de sprekers zater dagmiddag vanzelfsprekend niet tegenop. A. de Smet verte genwoordigde de rayon-direc tie en roemde Roggeband om zijn inzet. „Je bent iemand, die doet wat hem gevraagd wordt; zonder gezeur. Maar nu ben jij Het programma voor deze stu diedag is opgesteld door de Zeeuwse Milieu Federatie, het consulentschap Natuur- en Milieu-educatie en de Volksho geschool Zeeland. Een en ander is totstandgekomen in samen werking met de Milieu inspectie Zeeland en in overleg met de Bestuursacademie Zee land. De organisatoren stellen met nadruk, dat het afvalprobleem als kapstok wordt gebruikt om zaken betreffend? integraal ge meentelijk milieubeleid aan de orde te stellen. Afval is om een aantal redenen als centraal thema gekozen van de studie dag. Allereerst omdat iedere gemeente ermee te maken heeft. Bovendien houdt afval niet op bij de gemeentegrens en is het een duidelijke regionale men. Maar het is wel noodzake lijk dat men ze duidelijk on derkent en oplossingen zoekt én nastreeft". In dat verband noemde Van Züylen de onbenutte strandge- deelten, de nieuwe ruimte rond Neeltje Jans, de zijden van de Philipsdam en Tholen. „Het gaat derhalve om sturen en be geleiden en inrichten. Natuur lijk zal dit alles niet op stel en sprong te realiseren zijn, maar door goede samenwerking moet een verdere spreiding van het teveel aan recreatie goed mogelijk zijn". Belang Van groot belang is, dat de po litiesterkte aangepast wordt; een zorgenkindje van gemeen ten en het toeristisch bedrijfs leven. „Voldoende politie - men kan het niet voldoende be klemtonen - is een absolute aan de beurt om op te stappen. Het is jammer dat je gaat, maar het is jouw keuze om van de VUT gebruik te maken", al dus De Smet. Het is niet altijd vanzelfspre kend geweest, dat de heer Rog aangelegenheid, die vraagt om intergemeentelijke samenwer king. Tbt slot moet afval wor den gezien als een centraal the ma in de milieu-discussie; veel problemen zijn in feite een af valprobleem. Doelgroep Het belang van de doelgroep is evident. Vanuit Den Haag wordt het milieubeleid meer en meer gedelegeerd aan de ge meentebesturen. Van gemeen tebesturen wordt een bijdrage verwacht in het sturen en be oordelen van milieubeleid. Ge meentebestuurders staan voor de uitdaging de afvalproblc- matiek offensief te benaderen en te komen tot integraal mi lieubeleid. noodzaak om de recreatie en zeker een groeiende recreatie in goede banen te leiden. Het kan en mag niet zo zijn, dat eerst de orde en de ordebewa king in het honderd lopen en dan pas maatregelen worden genomen", aldus de inmiddels vertrokken voorzitter van de VVV Burgh-Haamstede. Een specifieke vorm van re creatie betreft de dagrecreatie, die zienderogen in omvang toe neemt. Zo sterk zelfs, dat ook de VVV zich daarover zorgen maakt. Met name de natuur, dorpen, wegen, stranden en dammen hebben hieronder te lijden. De druk wordt zo sterk verhoogd „dat voor verblijfsre- creanten de sfeer met name in de weekeinden, waarvoor zij hun vakantie hier doorbren gen, verloren dreigt te gaan". Gegeven die groeiende druk, maakt de VVV zich zorgen over het feit dat het overloopterrein er in 1992 niet meer zal zijn. Een overloopterrein dient er voor om recreanten een slaap plaats te geven als alle cam pings vol zijn. De VW begrijpt de argumenten van de gemeen te, maar het waarschuwen van de recreant om voorafgaand aan de reis een plaats te reser veren, blijkt maar beperkt te werken. geband uit Brouwershaven bij de PTT zou gaan werken. Op "de ambachtsschool had hij het schildersvak onder de knie ge kregen. Maar in mei 1956 kiest hij toch voor de PTT. En in zijn vrije tijd is Roggeband nog vijfentwintig jaar bestuurslid van het kerkkoor geweest. Ontslagbrief De Smet overhandigde de scheidend postbesteller een of ficiële ontslagbrief, een gou den pen met inscriptie en een decoupeerzaag om de vele vrije uurtjes door te komen. J. Als het gaat om de afvalproble- matiek zijn de mogelijkheden van de gemeente om een (offen sief) milieubeleid te voeren le gio. Voorbeelden zijn het sti muleren van afvalpreventie door huishoudens en bedrij ven, het mogelijk maken van gescheiden afvalinzameling, het invoeren van een integrale milieuvergunning voor bedrij ven, het gebruiken van de af valstoffenheffing, milieuhef fing en stort tarieven als regu lerend middel en het stimule ren van selectief slopen en her gebruiken van bouwmateria len. Vanwege het integrale karak ter van een goed milieubeleid raakt deze problematiek alle gemeentebestuurders. De stu diedag is daarom niet alleen interessant voor afval- en mi lieuspecialisten in de gemeen teraad. Er zal met name aan dacht worden besteed aan de raakvlakken van het afvalbe leid met andere beleidsterrei nen. De praktijk staat cen traal. Naast een tweetal inlei dingen en een viertal work shops biedt de studiedag infor matie door middel van een per- Dr. H. J. van Zuylen. „Er blijven groepen mensen die zich de gevolgen niet reali seren of het niet realiseren wil len. Dat geldt in de Westhoek speciaal voor groepen jongeren voor wie het een traditie is met de Pinksteren naar dit gebied te komen. Ook in de zomer weekeinden doet dit verschijn sel zich steeds meer voor". Met probleem bezig En verder: „Wij weten dat ons gemeentebestuur (Westerschouwen- red) ernstig met dit probleem bezig is. Ik kan mij echter niet aan het ge voel onttrekken dat noch zij, noch wij, als bevorderaars van een geordende recreatie op het ogenblik een goede oplossing bij de hand hebben en die moet toch gevonden worden voor het te laat is. We moeten voorko men, dat ernstige schade, zowel letterlijk als figuurlijk, ont staat aan het imago van Wes terschouwen". Kouijzer overhandigde Rogge band na een kort toespraakje een enveloppe met inhoud na mens het attentiefonds. Roel Willemse van de perso neelsvereniging roemde Rog geband om diens humor. Als een jonger iemand Roggeband de les wilde lezen kreeg deze steevast terug: „Hou je mond snotneus, je hebt je eerste broek nog aan". Nadat Willem- se Roggeband een boekenbon had gegeven, kroop Dik Vis (IBS) nog achter het spreek gestoelte. „Wij hebben je leren kennen als een goed collega, die op zijn tijd serieus kan zijn, maar waarmee je ook kunt la chen". Roggeband zelf hield het - evenals zijn voorgaande spre kers - kort. Hij bedankte ieder een voor hun aanwezigheid en voor de gesproken woorden. DEN HAAG - Een explosie, ge volgd door een brand heeft za terdagmiddag een woning in de Pijnboomstraat in Den Haag verwoest. ZIER1KZEE - Op dinsdag 17 december is het zover. Dan wordt de Rijksscholengemeen schap Professor Zeeman in Zierikzee officieel overgedra gen aan de gemeenten in de re gio. De officiële handeling hiervoor geschiedt in de aula van de school om 14.00 uur. De school wordt overgedragen van het rijk aan het Algemeen bestuur van het openbaar lichaam Ge meenschappelijke Regeling Regionale Scholengemeen schap voor MAVO, HAVO en Atheneum. manente diaserie, informatie panelen en voorlichtingsmate riaal. Programma Het programma is bovendien zo opgezet dat er ruime gele genheid is de afvalproblema- tiek te bespreken met deskun digen op dit gebied en met col lega's van andere gemeenten in de regio. Een en ander staat on der leiding van L. t). P. d'Hoo- re, directeur van de Volkshoge school Zeeland. De eerste inlei ding wordt verzorgd door mr A. J. te Veldhuis, WD-Tweede Kamerlid en heeft als titel Af valverwijdering, een taak/ zaak van gemeenten. De tweede inleiding komt van drs J. P. C. Dieleman, weten schappelijk onderzoeker bij het studiecentrum Milieukun de van de Erasmusuniversiteit te Rotterdam en gaat over af valpreventie. De workshops hebben als the ma's voorlichting en educatie (voorzitter C. van de Wijn gaard, voorlichting gemeente Goes), wet- en regelgeving (voorzitter mr A. de Lange, of ficier van justitie in Middel burg), financiën (voorzitter F. N. B. Hilterman, beleidsmede werker van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten) en bouwen en wonen (voorzitter W. Kooiman, directeur Stich ting Bouwwinkel Zeeland). De bestuurder Van O. uit de ge meente Duiveland reed met zijn wagen vanaf Zierikzee richting Nieuwerkerk. Toen voor hem een wagen wilde af slaan naar Ouwerkerk, reed Van O. met zijn wagen teveel op de voor hem linkerweghelft. Uit tegengestelde richting kwam mevrouw A. H. G. uit dezelfde gemeente, waarna een frontale botsing volgde. Mevrouw G. moest met een Lenie de Meij. Het programma wordt ver zorgd door twee bijna afgestu deerde musici van het Utrechts Conservatorium: Lenie de Meij, harp en Frank Wakel- kamp, cello. Voor de oorspron kelijk uit Oost-Souburg af komstige Lenie de Meij is het niet de eerste keer dat ze haar medewerking verleent aan een Ars Musica-concert. Als plusminus zestienjarige zong ze mee in het meisjeskoor van Titia Dijkstra dat ooit te gast was bij Ars Musica en verder speelde ze harp in het orkest bij de uitvoering van Fauré's Requiem enige jaren geleden. In het kader van de afronding van hun studie hebben deze twee musici een programma samengesteld, waarin ze zowel in samenspel als solistisch te horen zullen zijn. Ars Musica verwacht dat dit een boeiend concert zal worden, want de combinatie harp/celló is niet zo gebruikelijk. Naast voor zich sprekende namen als J. S. Bach en C. Saint-Saëns, staat er werk van wat minder bekende componisten op het program ma. Van J. S. Bach zal een deel uit zijn vijfde cello-suite klin ken. Verder deel 2 uit het Italie- nische Konzert, oorspronkelijk geschreven voor clavecimbel, nu uit te voeren op de harp. Romantische stijl gecomponeerd Een greep uit het programma levert verder namen op als L. M. Tbdeschi (1867-1944) met een in romantische stijl gecompo neerde Fantasie voor harp en cello en J. Thomas (1826-1913) met een thema en variaties op een gedicht The Ministrel's Adieu tot his Native Land. M. Boekinik (eind 19e eeuw) com poneerde een etude voor cello met een middendeel in de vorm van een Slavische dans. Van Louis Spohr (1784-1859), die ge trouwd was met de harpiste Dorette Scheidier, zal een Fan tasie in galante stijl met vroeg- romantische elementen ten ge hore worden gebracht. Dialoog Ook staat er hedendaags werk op het programma, zoals het uit 1984 daterende Duo voor harp en cello van Isang Yun hoofdwond per ambulance naar het ziekenhuis. Bij haar in de wagen zaten vijf kinde ren, waarvan er twee na behan deling weer huiswaarts kon den keren. De bestuurder Van O. had een hoofdwond, maar kon na behandeling ook naar huis. De beide wagens waren total loss. De brandweer van Duiveland was met twee wa gens ter plaatse en Ista moest de auto's wegslepen. (1917), waarin harp en cello voortdurend in dialoog zijn: ze reageren op elkaar en vullen elkaar aan. Uit Carnaval des Animaux van C. Saint-Saëns wordt Le cygne (de zwaan) ge speeld. Een stuk oorspronke lijk geschreven voor cello en piano. De harp verbeeldt het kabbelende water en de cello tekent de statige schoonheid van de zwaan. Wie nieuwsgie rig geworden is en dit bijzonde re concert wil bijwonen kan vanaf een half uur voor de aan vang terecht in de Lutherse kerk. Advertentie meeting trefpunt conferentie vergadering bijeenkomst spreekbeurt voordracht presentatie productshow workshop seminar cursus training receptie voorlichting inleiding groepsgesprek ronde tafel gesprek party bruiloft familie-etentje reünie feest entertainment warm buffet koud buffet bijzondere koffietafel barbeque open haard culinair diner Bar, restaurant, zaalruimte. authentieke hofstede, hotclchalets voor gasten die blijven slapenRótisserie De Trouwe Herder op Resort Haamstede. Gemakkelijk bereikbaar, ook vanuit Walcheren en De Bcvelandcn, aan de kop van de Oosterscheldeketing. uw volgende bijeenkomst in rotisserie De Trouwe Herder RMnvpi, nrHrrS,, DalebcnitMVTR 4, 4328 PP Burgh Hxim<led«\ lel 011157000 Verwachting t/m vrijdag 29 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuidw. 4 Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 40% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuid 5 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 20% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 26 nov. Zon op 08.17, onder 16.36 Maan op 21.50, onder 12.18 Laatste Kwartier: 28 nov. (16.22) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een omvangrijk hoge- drukgebied boven Rusland heeft een uitloper richting het Alpenge bied. Ons land bevindt zich aan de westflank van dit systeem. Met zuid enwinden wordt vochtige lucht naar ons land gevoerd. Hierin komt veel bewolking voor en morgenoverdag kan in het westen van het land wat lichte regen of motregen vallen. Vannacht blijft de temperatuur over al boven nul en morgenmiddag wordt het circa 7 graden. Ook de ko mende dagen verandert er weinig aan deze weersituatie. Wel gaat de temperatuur nog wat omhoog. HAARLEM - De Hoge Raad van Adel heeft in de jaren '70 voorgesteld om oud-minister J. Luns in de adelstand te verhef fen, De voordracht werd echter door het toenmalige kabinet tegengehouden. Dat zei de Haagse rechtshistoricus drs. P. Keesom zaterdag in Haarlem tijdens een symposium over de Nederlandse adel. Luns zou tot de adeldom hebben moeten toetreden vanwege zijn grote verdiensten voor de Neder landse staat. BRUINISSE - Bij een inbraak in een woning aan de Del tastraat te Bruinisse werd voor 20.000 gulden aan siera den gestolen en voor 4.000 gul den aan bankcheques. De inbraak vond afgelopen zondag plaats en werd om on geveer 18.00 uur gemeld bij de politie. De benadeelde is de heer A. H. uit Bruinisse. De in brekers kwamen zijn woning door middel van braak binnen. ZIERIKZEE - Collega's, vrienden en bekenden heb ben zaterdagmiddag de afscheidsreceptie van de Brouwse postbode F. Roggeband (60) bijgewoond in het voorsorteercentrum in Zierikzee. Roggeband heeft de PTT na een dienstverband van ruim 35 jaar verlaten. Reden voor zijn vrouw en kinderen om hem die dag met een nieuwe Opel Corsa te verras sen. Het echtpaar Roggeband. (Foto: Joop van Houdt). GOES - In Motel Goes wordt woensdag 11 december een studiedag gehouden met als thema Afvalpro bleem als uitdaging. De studiedag gaat uit van de Volkshogeschool Zeeland. De dag is bedoeld voor ge meentebestuurders, waarmee aan de hand van de af valproblematiek het thema integraal gemeentelijk milieubeleid aan de orde wordt gesteld. Een en an der begint om 10.00 uur. ZIERIKZEE - Op zaterdag 30 november a.s., om 20.00 uur, zal het tweede concert in de Ars Musica- serie plaatsvinden. Deze keer als vanouds in de Lu therse kerk die na de restauratie weer te gebruiken is als concertruimte. ZIERIKZEESCHE^j NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-15071, 01110-12449 (niet voor bezorging). Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling f 45,00 per jaar f 169,00 losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm, „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3