Demonstratie tegen fascisme Ysselsteyn rustig verlopen FWZ-voorzitter hekelt personeelsbeleid reders Sinterklaas bezoekt weer diverse dorpen in regio D'Ancona wil Europese campagne tegen racisme/ discriminatie Redactie Nieuwsblad 24 uur in staking Rijverbod voor inwoner Haamstede Fracties verontrust door groei rechts extremisme Bommelding asielcentrum in Goes 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG - „Bestrijding van racisme en discrimi natie moet voortdurend en prominent op de Europe se agenda staan. Ik pleit daarom voor een campagne op Europees niveau. De jeugd moet daarbij een be langrijke doelgroep zijn". Dat stelde minister D'An- cona (wvc) vandaag, maandag in Den Haag bij de opening van de slotconferentie „Community Relati ons" van de Raad van Europa. den, aldus de minister. D'Anco- na vindt dat in Europees ver band een sterk accent moet lig gen op de gebieden kunst en media. Door meer allochtone journalisten kan een evenwich tiger beeldvorming over mi granten ontstaan, denkt ze. ,,Ook in de kunst zullen alloch tonen eeii herkenbare bijdrage moeten kunnen leveren". De minister herinnerde daarbij aan een tentoonstelling - op ini tiatief van haar ministerie - van kunstwerken gemaakt door migrantenkunstenaars". Deze expositie wordt maan dagavond in het Haagse Ge meentemuseum geopend. De minister zei snel te zullen komen met een uitgewerkt voorstel voor zo'n campagne. In Nederland is ons openlijke en massale agressie tegen alloch tonen tot op heden gelukkig bespaard gebleven, hield D'An- cona de zaal voor. ,,Dat bete kent niet dat er in Nederland geen sprake is van discrimina tie of racisme of dat de integra tie van minderheden zonder problemen verloopt". Vooral in die integratie liggen de proble men. De sociaal-economische positie laat te wensen over en de jonge migranten lijken hun draai maar moeilijk te kunnen vin- TILBURG - De redactie van het Nieuwsblad in Til burg is maandagmorgen voor 24 uur in staking ge gaan. Een woordvoerster van de redactie heeft dit meegedeeld. De redactie protesteert daarmee tegen het voornemen van de directie om de Tilburgse krant te laten fuseren met het Brabants Dagblad in Tilburg. Directe aanleiding tot de sta king is de weigering van de di rectie om te praten over een al ternatief plan van de redactie. In de loop van maandag wordt een beslissing genomen over verdere acties. De redactie stel de vorige week voor intensie ver te gaan samenwerken met het Brabants Dagblad, met na me in die sectoren die niet di rect te maken hebben met de eigen identiteit van het Nieuwsblad. Als voorbeelden werden ge noemd de extra bijlagen die re gelmatig verschijnen. De direc tie vindt dit onvoldoende en blijft vasthouden aan het oor spronkelijke fusieplan. Dat houdt overigens ook in dat de samengevoegde kranten in Til burg en Den Bosch over enkele jaren samengaan met het Eind- hovens en Helmonds Dagblad. Door de staking verschijnt het Nieuwsblad dinsdag niet. Directeur E. Penninx van Bra bant Pers, waartoe het Nieuws blad behoort, sluit niet uit dat de rechter zal worden ingescha keld als de Tilburgse redactie doorgaat met het voeren van actie. ,,Het fusieplan wordt niet ingetrokken. Het wordt gesteund door de onderne mingsraden van de Brabant Pers en het technische bedrijf Rotabest. Ook de redacties van het Brabants Dagblad en het Eindhoven/Helmonds Dag blad staan er achter", aldus Penninx. Het alternatieve voorstel van de redactie van het Nieuws blad is volgens hem volstrekt onvoldoende omdat het alleen uitgaat van een nauwere sa menwerking en niet van een fu sie. ,,De fusie gaat door. Daar voor is binnen Brabant Pers een meer dan voldoende draag vlak." De directie van Brabant Pers blijft bereid met de Til burgse redactie te praten over de uitwerking van het fusie plan, aldus Penninx. „Ik laat de kwestie liever niet escale ren. Daar is niemand mee ge diend. Daarom heb ik aangebo den om te overleggen over de Tilburgse inbreng in de nieuwe krant. Daarbij wil ik ook de Nederlandse Vereniging van Journalisten betrekken." MIDDELBURG - De 35-jarige J. J. V. uit Burgh-Haamstede is donderdag door de politierech ter in Middelburg conform de eis veroordeeld tot een voor waardelijke gevangeisstraf van twee weken met een proef tijd van twee jaar, een geldboe te van 1500 gulden en een rij ontzegging van twaalf maan den, waarvan drie voorwaar delijk met eveneens een proef tijd van twee jaar. Daarnaast dient V. deel te nemen aan een Alcohol-Verkeers-Cursus. Op 5 maart van dit jaar was V. betrokken bij een aanrijding en de politie vermoedde dat er drank in het spel was. Een ademanalyse resulteerde in 1170 microgram (2.7 promille). In eerste instantie had V. ver klaard slechts een pils en een jenever te hebben gedronken, maar op de zitting werd dat be duidend meer. Volgens het re- classeringsrapport was V. „ie mand die maanden geen drup pel aanraakte, maar dan plot seling weer naar de andere kant doorsloeg". V. zelf ver klaarde op de zitting dat het hele gebeuren „een diepe in druk op hem had gemaakt" en dat hij sinds die bewuste dag absoluut geen druppel meer had aangeraakt. In de praktijk komt de Tij-ontzegging er op neer, dat V. nog maar een paar dagen zijn fiets moet gebrui ken. Op de dag van de aanhou ding werd zijn rijbewijs inge nomen en sindsdien rijdt hij op de fiets. Op precies vijf decem ber - negen maanden later dus - kan hij „het papiertje" weer komen ophalen en is zijn rij ontzegging achter de rug. AMERSFOORT -'De ledenver gadering van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NyVE) heeft za terdag mevrouw A. Jannink (62) gekozen tot voorzitter. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 26 november 06.15 158 12.20 -150 18.50 181 ROOMPOT BUITEN 26 november 04.35 167 10.55 152 16.55 J91 23.20 -J21 BRUINISSE 26 november 06.50 163 12.15 -159 19.10 189 WEMELDINGE 26 november 06.15 183 12.20 -165 18.40 205 - Doodtij: 30 november Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De fracties van CDA, VVD en D66 hebben zon dagavond hun ernstige veront rusting uitgesproken over het electorale succes van het rechts extremisme bij de Bel gische verkiezingen. Fractie voorzitter Brinkman sprak in een eerste reactie over een „zeer verontrustende ontwik keling dat het in Europa opko mende rechts extremisme nu ook dichtbij België is geko men". Vice-voorzitter Dijkstal van de VVD-fractie zei zich „grote zor gen te maken dat een politieke partij die zo onverbloemd kiest voor het tot zondebok maken van de buitenlanders, zo sterk is gegroeid tijdens deze verkie zingen". Volgens Dijkstal moet dit een waarschuwing zijn voor Nederland het niet zo ver te la ten komen. Maar zo zegt hij ge lukkig bestaat daarover bin nen de Nederlandse politiek op één uitzondering na, consen sus, zoals gebleken bij de alge mene beschouwingen. D66-woordvoerder Eisma waarschuwde dat het niet uit gesloten is dat in Nederland dezelfde invloeden zich zullen doen gelden. De maatschappe lijke discussie over integratie van buitenlanders dient dan ook versneld gevoerd te wor den, zo vindt hij. YSSELSTEYN - Ruim tweehonderd meest jeugdige leden van anti-fascistische groeperingen uit diverse plaatsen in Nederland hebben zondag voor de in gang van het Duits militair oorlogskerkhof in Ys selsteyn (gemeente Venray) een demonstratie gehou den tegen het opkomend fascisme en racisme. Zij blokkeerden de toegang tot het kerkhof om neo-nazisten te verhinderen bloemen op de graven van de Duitse gesneu velden te leggen. Dat hadden neo-nazi's aangekondigd, maar zij lieten verstek gaan. Daar door kwam het niet tot een con frontatie tussen beide groepen. De politie had overigens wel rekening gehouden met een te genbetoging, getuige de aanwe zigheid van zestig ME'ers, veer tig leden van de Koninklijke Marechaussee en zestig agen ten van de Venrayse gemeente politie. Even dreigde er een incident toen twee echtparen uit Wies- baden het kerkhof wilden be zoeken, waar familieleden be graven liggen. De betogers lie ten het viertal niet toe, of schoon de bezoekers nadrukke lijk verklaarden geen fascisten te zijn. De demonstranten ad viseerden hen daarop deel te nemen aan de demonstratie. Burgemeester drs. J. Waals van Venray besloot uiteindelijk dat de vier Duitsers de graven wel mochten bezoeken. Burge meester Waals had aan de anti fascisten toestemming ver leend om te betogen. Aan de neo-nazisten had hij schrifte lijk laten weten dat een tegen- demonstratie niet zou worden toegestaan. De wel toegelaten betoging van de anti-fascisten begon met een tocht vanuit het centrum van Ysselsteyn naar de begraafplaats. De demonstranten scandeer den de leuze: „Buitenlanders blijven - fascisten verdrijven". Soortgelijke teksten waren ook op rode spandoeken en vlaggen aangebracht. Namens een delegatie van de Duitse slachtoffers van het nazisme betoogde Kurt Heiier uit Aken dat de Viking-organisatie veel gevaarlijker is dan de vroegere Hitler-jeugd en dat zij erop uit is om alle buitenlandse vluch telingen met geweld uit Euro pa te verjagen. Enkele neo-nazi's zijn zondag middag geruime tijd na afloop van de betoging door anti fascisten bij het Duitse militai re oorlogskerkhof gesigna leerd, maar ze heben niet voor problemen gezorgd. Burge meester Waals van Venray toonde zich tevreden over het verloop van de demonstratie. Elk jaar doen zich bij de her denking op en rond het kerk hof moeilijkheden voor. De burgemeester verwacht op kor te termijn geen oplossing daar voor. Wel gaat hij proberen om van de Duitse ambassadeur in Nederland dr. Klaus-Jürgen Citron gedaan te krijgen dat voortaan bij dodenherdenkin gen het militair vertoon op het oorlogskerkhof achterwege blijft of in elk geval zeer be perkt wordt. Op het eveneens in Venray gelegen Britse oor logskerkhof is namelijk nooit sprake van militaire ceremo nies. ROTTERDAM - Het personeelsbeleid van reders is onverantwoord en ondoordacht. Aan de ene kant vrezen ze het dreigend tekort aan gekwalificeerde jonge zeevarenden, maar tegelijkertijd vinden er re organisaties plaats waardoor oudere, ervaren zeelie den moeten verdwijnen. De Federatie van Werknemers organisaties in de Zeevaart (FWZ) is door dit wanbeleid ge dwongen het komende jaar prioriteit te geven aan de werk- gelegenheidsproblematiek in de zeevaart. Dit heeft FWZ- voorzitter Piet.Trommel maan dag gezegd in zijn jaarrede te Rotterdam. Hij hekelde daarin het personeelsbeleid van de re ders. „Het gevaar is reëel en acuut aanwezig da:t door de ene deur kwaliteit en ervaring ge forceerd de bedrijfstak verla ten, terwijl wegens tekorten op een deel van de arbeidsmarkt een^andere deur^wordt openge zet voor gediplomeerden en on- gediplomeerden van buiten de EG", aldus Trommel. De FWZ- voorzitter wil de bedrijfstak beschermen door goede werk- gelegenheidsafspraken te ma ken in overleg met reders (CAO-onderhandelingen) en overheid. FWZ-voorzitter Trommel bena drukte dat dit jaar tientallen Nederlandse kapiteins, officie ren en scheepsgezellen de zee scheepvaart gedwongen moes ten verlaten wegens inkrim ping, reorganisatie of het ver dwijnen van hun rederij. Door het ondoordachte personeels beleid van reders is dat „erva ren potentieel" niet gebruikt, waardoor er nu een groot te kort aan jonge officieren is ont staan. De reders vragen nu aan de overheid toestemming om bui ten de EG personeel te werven. Volgens de FWZ-voorzitter be staan er echter afspraken dat gekwalificeerde werkgelegen heid is „gereserveerd voor Ne derlandse zeelieden". Als dat niet gebeurt dan is Trommel bang dat er nog meer bovental lige Nederlandse zeevarenden komen. Door te proberen nieuwe of reeds langer bestaande func ties, zoals maritieme officier en scheepstechnicus, een vol waardige plaats te geven op de Nederlandse koopvaardij, wil Trommel de werkgelegenheid beter beschermen. De FWZ wordt gevormd door de Vereni ging van Kapiteins en Officie ren ter koopvaardij ((VKO) met 3400 leden en door de Algeme ne Vereniging van Zeevarenden (AVZ) met 2800 le3èn. De FWZ heeft daardoor 75 procent van het totaal aantal Nederlandse zeevarenden als lid. AMSTERDAM - Voorzitter Van Vel zen van het CDA ziet moge lijkheden om WAO'ers die nooit meer aan het werk kun nen hun uitkering te laten be houden. Via het keuren van ar beidsongeschikten en het in schakelen van arbeidsdeskun- digen zal uiteindelijk een groep overblijven „waarvan kan worden vastgesteld.dat zij geen enkele kans meer hebben op de arbeidsmarkt. Deze groep kan worden ontzien", al dus Van Velzen zaterdag in een toespraak tot de CDA- partijraad in Amsterdam. t GOES - Wegens een bommel ding in de nacht van vrijdag op zaterdag, hebben ruim 280 be woners van het Asiel Zoekers Centrum (AZC) in Goes de nacht in de eetzaal moeten doorbrengen. Een bewaker van het AZC zag tijdens zijn con troleronde twee mannen via een brandtrap wegrennen en ontdekte aan de brandtrap een spandoek met racistische leu zen en hakenkruizen. Aan het hekwerk van de brand trap was een pakket bevestigd, dat de indruk moest wekken dat het een bom bevatte. Daar op werd de EOD gewaar schuwd en werden er maatre gelen getroffen om tot eventue le ontruiming van het AZC en de omgeving over te gaan. De asielzoekers in de westelijke vleugel van het gebouw, een voormalig ziekenhuis werden naar de eetzaal aan de andere kant van het gebouw overge bracht. De EOD, die rond zes uur 's ochtends ter plaatse was, constateerde na een kwartier dat het een „nepbom" betrof. Daags voor de bommelding werd er eveneens een spandoek aangetroffen met racistische teksten. De politie van Goes, die op tweehonderd meter van het AZC is gevestigd, houdt een extra oogje in het zeil. Vol gens een woordvoerder van de politie zijn dergelijke „misse lijke grappen" door extra be waking of surveillances niet te voorkomen. „Het enige voor deel is dat we er vlakbij zitten en dat er een directe verbin ding tussen het centrum en ons de ergste dingen die hij kan overkomen. Ondanks een intensieve zoek tocht van de Autopiet die met een leger jeep zowat het hele ei land had afgezocht en een zoek actie van twee waterpieten die met de RP 5 van de Rijkspoli tie te Water de Zeeuwse stro men hadden afgestroopt was het 'boek' nergens te vinden. Sinterklaas arriveerde daarna in grote problemen in het cen trum waar hij in de muziektent werd verwelkomd door burge meester A. Vogelaar. Vogelaar vertelde Sinterklaas dat Bruse kinderen, ondanks het feit dat sommige jeugdigen gerouti neerde bellentrekkers zijn, he le lieve kinderen zijn. Tijdens het zingen van een liedje en de Pieten hun snoepgoed ver strooiden kwam vanuit de struiken Ome Harry van het Ifejater aanfluiten. Met de buiksprekende pop Sjors kon hij het probleem van Sint uit de wereld helpen. Sjors wist te vertellen waar het boek te vin den was. Toen het voor Sinter klaas onmisbare boek weer bo ven water kwam was hij gelijk Sinterklaas vermaakt de kinderen in het Renesser dorpshuis. (Foto: Joop van Houdt). weer helemaal de oude. Met de muziek voorop vertrok het ge zelschap, met in het midden de oude grijsaard in een achttons jeep, via het verzorgingshuis In 't Opper naar het verenigings gebouw in de Deestraat. In een volle zaal werd de jeugd tot groep vier van de basisscholen op een kinderprogramma ge trakteerd. Door ondernemers vereniging Bruinisse werd de jeugd limonade en strooigoed gepresenteerd. Sint in een zijspan te Ouwerkerk. (Foto: Joop van Houdt). Tot 15 december Zierikzee Fototentoonstelling Aruba en Nederlandse Antillen in De Stolpe. Tijdens openingstij den. Tot en met 7 december Burgh-Haamstede Expositie Groei, fantasieën in textiel van Janneke Wessels. De Bewaerschole. Dagelijks behalve zondags van 13.30 tot 16.30 uur. Maandag 25 november Zierikzee Begrotingsvergadering in het stadhuis. 14.00 uur. Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst De Brouwersdam en west Schouwen, De Schutse. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 26 november Zierikzee Themamiddag PCOB. De Drie hoek. 14.00 uur. Vergadering sociale dienst in eigen gebouw. 19.30 uur. Ouderavond Scholengemeen schap Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Renesse Informatie-avond herinrich ting dorpsplein. Dorpshuis. 19.30 uur. Zonnemaire Creatieve avond NBvP. Dorps huis. 20.00 uur. Woensdag 27 november Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Jubileumviering bejaarden- soos Burgh. De Schutse. 14.00 uur. Brouwershaven Demonstratie gefingeerde ver keersslachtoffers o.l.v. Tj. Heij- boer in het Tonnenmagazijn. 20.00 uur. Donderdag 28 november Zierikzee ANBO-dansmiddagbij Dans school Kramer. 14.00 uur. Informatiemiddag Woon- en leefgemeenschappen van oude ren. Informatiecentrum Beter Wonen. Van 14.00 tot 17.00 uur. Dansmiddag ANBO bij dans school Kramer. 14.00 uur. Informatie- en schrijfavond. Amnesty International. Prin ses Julianaschool. 19.00 tot 20.30 uur. Gezamenlijke schrijfavond Amnesty International. De Driehoek. 19.30 uur. Renesse Vergadering VW in Zeeuwse Stromen. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 29 november Zierikzee Manifestatie Stichting Schouws.Spel. Auberge Mari time. 20.00 uur. Wedstrijd Kiekieres-Papaver in Concertzaal. 20.15 uur. Burgh-Haamstede Commissie ABZ. Gemeente huis. 16.00 uur. Brouwershaven Officiële afscheidsbijeen komst C. M. Padmos. Tbnnen- magazijn. 15.00 uur. Sirjansland Jaarvergadering HSV Drei- schor. Dorpshuis. 20.00 uur. Zaterdag 30 november Zierikzee Steel against Steel. Brogum. 21.00 uur. Dreischor Aankomst Sinterklaas. Bo- gerdweg. 10.00 uur. Maandag 2 december Zierikzee Districtsvergadcring Beter Wo nen voor leden en huurders. Vergaderzaal woningbouwver eniging, Calandweg 51. 19.30 uur. Dinsdag 3 december Zierikzee Verkoop Welfare artikelen. De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 Kcrkwcrve Sint Nicolaasmiddag bejaar- densoos. 't Zuudènde. 14.30 uur. Haamstede Sinterklaasfeest Ned. Vereni ging van Huisvrouwen in Gere formeerde kerk. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2