DE EERSTE TWEE 1 WEKEN GRATIS Zie ginds komt de stoomboot of is het een rubber vlet?' SAMAN BV ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE |§J Bruse duikboot in slechte staat naar museum Overloon Kamer van Koophandel onderzoekt havens Ooit 'n boxspnng uit geprobeerd? Dat kan, in Zonnemaireü dé krant van schouwen - duiveland! j Brand in cabine vrachtwagen Rijdende alcohol controle Bruinisse Q 3 GROEI RECREATIE 0 3 AFSCHEID 4 PLAY-BACKWEDSTRIJD 9 VERLIES Waterstand werkt Sint tegen in Zierikzee Voor gemeente geen kosten ZIERIKZEE - De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden- en Noord-Zeeland te Middelburg heeft aan het Seminarie voor Survey en Ruimtelijke plannen van de Rijksuniversiteit te Gent opdracht gegeven voor een onderzoek naar concrete samen werkingsmogelijkheden van de zeehavens in het Scheldemondgebied. Het onderzoek zal tevens in beeld brengen de betekenis van de havens in het Schejdemond- gebied (Oostende, Zeebrugge, Vlissingen, Tferneuzen, Gent en Antwerpen) op het gebied van de werkgelegenheid, toege voegde waarde en overheidsin vesteringen. Grote multinationals oriënte ren zich mét het oog op de Eu- ropse eenwording op vestiging in West-Europa. De havenge bieden vormen een aantrekke lijke uitvalsbasis in verband met de overzeese aanvoer van grondstoffen en halffabrika ten. Voor kleinere zeehavens is samenwerking van wezenlijk belang om de concurrentie van grote havencentra het hoofd te bieden. Daarbij komt dat de havens in het Scheldemondge bied elkaar goed aanvullen wat betreft specialisaties. Samenwerking Binnen het Scheldemondge bied zijn er al initiatieven tot samenwerking van zeehavens, zoals onder meer de contacten tussen de gemeentebesturen van Gent en Tbrneuzen. De Ka mer van Koophandel wil met de studie een aanzet geven tot concrete samenwerking tussen de zeehavens. Ook zal aan dacht besteed worden aan maatregelen, die nodig zijn voor de beoogde samenwer king. Aan de universiteit in Gent is tevens gevraagd de mo gelijkheden voor de Vlissingse zeehaven in relatie tot haar lig ging ten opzichte van de main- ports Rotterdam en Antwerpen in beeld te brengen. De Kamer van Koophandel zal de resulta ten van de studie beschikbaar stellen aan de Stuurgroep Eu- regio Scheldemond, die zich ook buigt over de coördinatie en afstemming tussen zeeha vens. Rond de jaarwisseling zijn de resultaten bekend. Advertentie Voor: sanitair gas- en waterleiding naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 HET WEER In het algemeen veel bewolking met in de kustprovincies mogelijk wat regen of motregen. Minimum- temp. omstreeks 3 graden. Mid- dagtemp. ongeveer 7 graden. Zui delijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3. Veel bewolking \$£DËlbv>^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 25 NOVEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25057 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een D kwartaalabonnement 45,— jaarabonnement f 169,— i en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. I Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam I adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Zend de bon m open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, fiO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. Zie ginds komt de stoomboot? (Foto: Joop van Houdt). vervolg pagina 2 t OOSTERLAND - Vrijdagmid dag omstreeks 13.50 uur vatte de cabine van een vrachtauto, die geparkeerd stond op de parkeerplaats bij de Pleister plaats te Oosterland, vlam. De bestuurder H. J. B. uit Assen sliep op dat moment in de cabi ne. Een collega vrachtwagenbe stuurder, die op dat moment langs reed, zag de cabine in brand staan en waarschuwde de slapende B. die nog steeds niets in de gaten had. De brandweer van Duiveland heeft de brand geblust. De ver moedelijke oorzaak is het vlam vatten van de standka chel in de cabine. De uitgebrarv- de wagen is eigendom van het transportbedrijf BOK uit Ro den. BRUINISSE - Tijdens een rij dende alcoholcontrole in de nacht van vrijdag op zaterdag werd S. uit Bruinisse gecontro leerd, terwijl hij teveel aan Bacchus had geofferd. Betrokkene werd meegenomen naar het politiebureau in Zie rikzee, waar hem een ademtest werd afgenomen. De uitslag was dermate hoog, dat B. een proces-verbaal kreeg en een rij verbod van acht uur. De contro le werd uitgevoerd op de Hage- weg omstreeks 03.50 uur. Aan het kind is de grootste eerbied verschuldigd. luvenalis Oud-voorzitter van de WV Burgh-Haamstede dr H. J. van Zuylen voorspelt groei van recreatie met 30%. 1 In het PTT-voorsorteercentrum werd afscheid geno men van de Brouwse postbode F. Roggeband. In Brouwershaven vond een play-backwedstrijd plaats in het kader van het Sinterklaasfeest. Het eerste herenteam van HV Delta Sport heeft als koploper haar eerste nederlaag c Dit nummer bestaat uit 10 pagina's SCHOUWEN-DUIVELAND - Sinterklaas heeft afgelopen zaterdag weer alle re cords gebroken. De hoogbejaarde grijsaard is er wederom in geslaagd de jeugd van Zierikzee, Brouwershaven, Renesse, Bruinisse en Burgh-Haamstede met een bezoekje te vereren. Slechts korte tijd voor zijn verschijning op Schouwen- Duiveland, zette de Sint voet op Nederlandse grond in het Friese Hindeloopen. Een dag eerder was hij in Ouwerkerk. De plaatselijke comité's had den in alle dorpen hun uiterste best gedaan om het traditione le bezoek van de Sint tot een waar kinderfeest te maken. En die kinderen kwamen in groten getalen naar de diverse aan komstplaatsen. Klein en groot trotseerden de koude wind (het was gelukkig droog) om een glimp van de bisschop van My- ra op te kunnen vangen. Maar die grote belangstelling bij de aankomst van de Goed heiligman staat in schril con trast tot de belangstelling van uit de lokale middenstand. Het Sinterklaasfeest heeft ook dit jaar weer aan belangstelling -ingeboet. Hoewel er hier en daar nog een gezellige etalage is ingericht, hebben de winke liers hun zinnen al lang op de kerstinkopen gezet. In Zierikzee hangt er zelfs geen Sinterklaasverlichting meer, maar zijn er meteen kunststof kerstklokken boven de straten gehangen. Een aantal winke liers heeft geen afbeelding van een Sint of Zwarte Piet achter de etalageruit, maar heeft sub tiel gekozen voor pakjes. En daar kun je alle kanten mee op; het Sinterklaas- en kerstfeest. Happening Maar voor kinderen blijft Sin terklaas vooralsnog een happe ning. In Ouwerkerk kwam Sin terklaas tegen alle verwachtin gen in met een motor plus zijspan het dorp inrijden. De kinderen werden er - zoals ie der jaar - op een gezellige ma nier beziggehouden. In Zierikzee ontstond er enige consternatie, toen bleek dat de waterstand in de Oude Haven een Sinterklaas-waardige ont vangst niet toestond. De Sint was met twee schepen blijven steken in de Nieuwe Haven. Daar werd de bejaarde man in een rubberbootje gehesen. Tferwijl kleine kinderen op de kade uit volle borst het in gestudeerde 'Zie ginds komt de stoomboot' zongen, maakte Sinterklaas, vergezeld van één Piet en twee leden van de plaatselijke reddingsbrigade, een wat mistroostig rondje over de Oude Haven. In een kleine oranje vlet probeerde de Goedheiligman toch nog wat van zijn intocht te maken. En de kinderen hadden het er niet minder door naar hun zin. Nadat Sinterklaas een rondje had gemaakt in zijn bootje, voer hij weer naar de twee 'ech te stoomboten' in de Nieuwe Haven, vanwaar hij de stad in kon. Hij werd begeleid door een groot aantal vrolijke Pie ten, die de kinderen veel lek kernijen toestaken. Helemaal gratis en niet zoals in Breda dit jaar, waar de Sint van de ou ders vooraf een bijdrage heeft gevraagd voor het strooigoed. Kabouter In Bruinisse, Burgh-Haamste de, Brouwershaven en Renesse werd de Goedheiligman ook door een groot aantal belang stellenden ingehaald. In Brou wershaven kregen de kinderen een speciale middag voorge schoteld met een leuk pro gramma, waarin een kabouter centraal stond. In Renesse was het dorpshuis tot de nok toe gevuld voor een leuk muzikaal programma. Luctor et Emergo tekende op het podium voor de muziek en Sinterklaas hield - gewapend met boek en microfoon - de kin deren aangenaam bezig. En ook de meeste ouders hadden het er prima naar de zin. Kortom, Sinterklaas is,weer in het land, al moeten er nog ver schillende plaatsen in de regio met een bezoek vereerd wor den. De schoenen zijn al gezet en de Pieten zijn druk in de weer om de vele verlanglijstjes af te werken. Of zijn er toch nog stoute kindertjes, die het met de gard moeten stellen in plaats van de koek? Zaterdagmiddag werd de in de Vissershaven van Bruinisse Sinterklaas met- tien Zwarte Pieten op een grootse wijze binnengehaald. Door de Bru 26 Jan Dingeman werd het Spaan se gezelschap op de loswal voor de ogen van een groot aantal kinderen afgezet. Onder aan voering van muziekvereniging Nu met Hope in samenwerking met Oefening en Uitspanning uit Nieuwerkerk vertrok de kindervriend naar de muziek tent in het centrum. Op de haven werd het Spaanse gezelschap verwelkomd door voorzitter L. Ottens van de On dernemersvereniging. Sinter klaas maakte de kinderen ern stig bezorgd duidelijk dat on derweg naar Bruinisse het dik ke boek was kwijtgeraakt. Voor de Sint natuurlijk een van plan om de subsidiemogelijk heden voor woningverbetering van particulieren aan te pas sen. Jaarlijks komen er meer subsidieverzoeken binnen, dan het gestelde budget toelaat. De gemeente heeft daar iets opge- vonden. Het budget moet wat omhoog geschroefd worden en voortaan krijgt een particulier niet meer dan 15.000 gulden uit de gemeentekas. De subsidie-toekenning ge schiedt voorafgaand aan de verbouwing en als het budget toekenning niet meer toelaat dat jaar, dan volgt een uitstel naar het volgende jaar. Maxi maal vijftig procent van het to tale budget mag in het jaar daarvoor worden toegekend. Brandweer Tijdens de gemeenteraadsver gadering wordt ook een zoge naamde brandweercommissie in het leven geroepen, die moet gaan bekijken waar de nieuwe garage het beste gesitueerd kan worden. In de commissie krijgen zitting de burgemees ter, wethouder W. J. Jumelet, de brandweercommandant, een medewerker van de techni- De duikboot bij het voormalige Bruse Visserijmuseum gaat naar Overloon. (Archieffoto). Op de agenda staat ook de uit breiding van de Ds Pieter van Dijkeschool in Bruinisse. Dit jaar werd er al bijna 250.000 gulden uitgetrokken voor de school, maar met de meest re cente gegevens is een bedrag van 275.000 gulden nodig. Van daar dat de raad het voorstel terugkrijgt om het benodigde nieuwe bedrag te voteren. De gemeente heeft verder het BRUINISSE - De duikboot bij het voormalige Visse rijmuseum in Bruinisse krijgt een plaatsje in het na tionaal Oorlogs- en verzetsmuseum in Overloon. Al thans als de gemeenteraad van Bruinisse het eens is met dit plan van burgemeester en wethouders. De raad komt donderdag 28 november om 19.30 uur bij een in het gemeentehuis. De gemeente wil van de boot af en heeft met de Schelde overleg gevoerd over een bestemming. Dat kan nu het museum in Overloon worden. Het museum heeft inmiddels interesse ge toond. Op kosten van het mu seum kan de duikboot opge haald worden en een plaatsje krijgen in het Overloonse mu seum. De duikboot is ooit in Bruinis se terecht gekomen als gift van de Vereniging Zeeuws Oor logsmuseum. De bedrijfs- school van de Koninklijke Maatschappij de Schelde knap te de éénpersoons duikboot op voor de gemeente Maar het Visserijmuseum is verplaatst en de staat van onderhoud van de boot is zeer slecht. sche dienst en het raadslid C. van den Berge.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1