'Eigenlijk te gek voor woorden, speelvoorzieningen horen in wijk' Stadswachten in Zierikzee nog niet uitsluiten Duiveland wil nieuwe computer gaan huren in plaats van kopen Raad Middenschouwen morrend akkoord met extra krediet Speeltoestellen in Scharendijke blijven heet hangijzer: Muur fietsenhok beklad Aanrijding- Julianastraat in Zierikzee Aanrijding op Stoofweg Serooskerke Crisisopvang op zoek naar vrijwilligers Beroep bewoners Salvator- hoeve afgewezen Reconstructie Elkerzeeseweg duurder uitgevallen Bijna 44.000 gulden per jaar Bejaardensoos Renesse viert 35-jarig bestaan VRIJDAG 22 NOVEMBER 1991 NR 25056 5 SCHARENDIJKE - Het college van b en w van Scha rendijke voelt er eigenlijk helemaal niets voor om een andere lokatie te zoeken voor het plaatsen van een aantal speeltoestellen. „Ik voel niets voor op schuiven", stelde wethouder W. G. Renden (PvdA) gisteren, donderdag, tijdens de gemeenteraadsver gadering in het gemeentehuis. „Het is te gek voor woorden", aldus de wethouder. „Speelvoorzieningen horen gewoon in een wijk". ZIERIKZEE - Burgemeester en wethouders van de gemeente Zierikzee hebben er geen enkele moeite mee om te onderzoeken of er in de toekomst stads wachten aangesteld kunnen worden. Dat meldt het college op vragen van de PvdA-fractie naar aanlei ding van de begroting voor 1992. Eerder werd binnen de ge meenteraad van Middenschou wen al een stevig robbertje ge discussieerd over het voorstel van het college om in het plant soen aan de Kamillestraat in In juni vorig jaar stemde de raad in met het voorstel van het college van b en w van Mid denschouwen om een re constructieplan voor het ge deelte van de Elkerzeeseweg tussen Boutlaan en Baken uit te voeren. Alles bij elkaar zou daar zeven ton mee gemoeid zijn. Bijna 2,5 ton daarvan kwam uit de provinciale knel- puntenpot. Tegenvaller Nu het karwei achter de rug is is gebleken dat de totale kos ten circa 740.000,- bedragen. Een tegenvaller voor de ge meente. Wethouder W. G. Ren den, (PvdA) legde uit dat men onder meer te maken kreeg met slechte weersomstandighe den waardoor het werk langer duurde dan gepland. Er was uitgegaan van 50 werkbare da gen en dat zijn er uiteindelijk 52,5 geworden. ,,We hebben dit aan zien ko men", stelde CDA-woord voer ster P. W. Berrevoets-Ringel- berg in een eerste reactie op het voorstel van het college om ex tra geld beschikbaar te-stellen. „Hopelijk hebben we hier ook met z'n allen lering uitgetrok ken", aldus mevrouw Berre- voets. PvdA-woordvoerder G. A. M. Cobussen sloot zich aan bij de Het gaat om het bedrag dat in de begroting 1991 was gepland voor de aanschaf van nieuwe software. Software die men no dig heeft voor de inning van de onroerend goedbelastingen, een taak die de rijksoverheid heeft overgedragen aan de ge meenten. De gemeente Duive- land kreeg echter van haar computerleverancier te horen dat men is gestopt met het ont wikkelen van de soort softwa- Scharendijke een aantal speel toestellen voor kinderen te plaatsen. Dat plan was in de buurt in kwestie aanleiding tot de nodige onrust. De commotie in de buurt begon het karakter van een uit de hand gelopen burenruzie te krijgen en in de gemeenteraad gingen stemmen op om het 'dan maar niet' door te laten gaan. Uiteindelijke uitkomst van de discussie was toen dat over het voorstel geen beslis sing werd genomen. Het college heeft zich daarna nog eens beraden over de situa tie en is tot de slotsom geko men dat een speelvoorziening bij moet dragen aan de leef baarheid in de straat. „Wan neer nu blijkt dat juist het te gendeel het geval is en de loka- tie-keuze aanleiding is tot de nodige onrust moet naar onze mening niet tot realisering worden overgegaan", aldus het college. Er is een alternatieve lokatie opmerkingen van mevrouw Berrevoets. „Als we zeggen 'zand erover' is het wel duur zand", aldus Cobussen. Hij concludeerde dat het geheel geen schoonheidsprijs verdient en koppelde daar de opmer king aan vast dat in zijn ogen de gemeente wel een arbitrage commissie had kunnen inscha kelen. „Het woord arbitrage had veel eerder moeten val len". Extra werk Wethouder Renden reageerde op het betoog van Cobussen met de opmerking dat het woord arbitrage helemaal niet is gevallen. „Dat gebeurt al leen als je als opdrachtgever niet tevreden bent over het ge leverde werk en daar hebben wij geen klachten over", stelde de wethouder. Hij voerde verder als argument aan dat voor het extra geld ook extra werkzaamheden zijn uit gevoerd. „Het blijft natuurlijk zuur, maar de aannemer heeft ook een deel van de extra kos ten voor zijn rekening geno men". Wethouder financiën L. C. Hart viel zijn collega bij. Hij zei de overschrijding niet eens zo verschrikkelijk groot te vinden. „Gaande het werk zijn er ook steeds aanpassin gen geweest. Er zijn bijvoor- re die momenteel in de compu ter in het gemeentehuis te Nieuwerkcrk wordt gebruikt. Dat houdt in dat ook de compu ter zelf vervangen moet wor den. Een investering van appara tuur en programmatuur die in totaal 227.000 gulden zou kos ten, terwijl binnen de gemeen telijke begroting maar een be drag van 149.000 gulden be- mogelijk. Naast de woning Ka millestraat 15 zouden speel toestellen geplaatst kunnen worden. Voor de gemeente kle ven daar echter verschillende bezwaren aan. Tbn eerste be treft het hier een perceel grond dat eigenlijk bestemd is voor woningbouw en derhalve een forse financiële waarde verte genwoordigt. Het college wil nu eerst probe ren de betreffende kavel te ver kopen. Als dat voor het voor jaar van 1992 niet lukt wil men bij wijze van proef op die plek een aantal speeltoestellen plaatsen. SGP/RPF/GPV-ver tegenwoordiger J. L. F. Bolle- man wond er geen doekjes om. „Het geharrewar komt ons tot hier. Wie is er hier nu eigenlijk aan het besturen. Gaan we nou de vergrijzing in de hand wer ken of helpen we mee om de buurt te verjongen?" Bolleman voegde daar aan toe dat zijn fractie zo snel moge lijk een punt wil zetten achter de affaire. CDA-woordvoerster P. W. Berrevoets-Ringelberg stelde in een eerste reactie dat het CDA zeker niet tegen het creëren van speelmogelijkhe- den voor kinderen is. „Maar wij willen graag duidelijkheid voor de bewoners", aldus me vrouw Berrevoets. Zij stelde voor een datum vast te stellen waarop het perceel grond naast de woning Kamil- beeld uitritten verlegd en dat kost gewoon extra tijd en geld", aldus Hart. Uiteindelij ke uitkomst van de discussie was dat de gemeenteraad zich unaniem achter het voorstel van het college om extra geld beschikbaar te stellen schaar de. Schuifdeuren Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de gemeente raad verder akkoord met het voorstel van het college om in totaal 27.000,- uit te trekken voor aanpassing van de entree van het gemeentehuis. Bij de uitbreiding en gedeeltelijke vernieuwing van het gemeente huis in 1988 is de entree niet vernieuwd. „Inmiddels is dui delijk geworden dat de con structie van de entree toch niet meer zo solide is als in 1988 werd aangenomen", aldus het college in haar toelichting op het voorstel. De entree is in de ogen van het college hard aan vernieuwing toe. De huidige draaideuren worden vervangen door auto matische schuifdeuren. „Hier door wordt het gebruiksgemak van de entree aanzienlijk ver beterd. Daarnaast vinden wij het een bijzonder fraaie oplos sing, die goed aansluit bij de rest van het gebouw". Het overgrote deel van de kos ten voor de nieuwe entree wordt gehaald uit het over schot van de aanpassing van het gemeentehuis in 1988. Dat karwei viel uiteindelijk 21.500,- goedkoper uit dan ge pland. Zoals al aangestipt had de raad geen enkele moeite met het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet van 5500,-. schikbaar is voor dit doel. Om dat men het beleidsuitgangs punt heeft dat de hele operatie budgetneutraal (zonder extra kosten) moet verlopen, komt het college nu met het idee om een zogenaamd huur-plus con tract af te sluiten voor alle computerapparatuur die in het gemeentehuis wordt gebruikt. „Een gedwongen aanschaf van een nieuwe computer levert in de toekomst dan alleen een wijziging van het huurbedrag op", schrijft het college in de gemeenteraadsstukken. De huur-plus constructie kost de gemeente gedurende drie jaar bijna 44.000 gulden per jaar en daarna bijna 36.000 gulden per jaar. De gemeenteraadsvergadering waarin de raad moet beslissen J. L. F. Bolleman (SGP/RPF/ GPV): ,,Wie is hier nu eigenlijk aan het besturen lestraat 15 verkocht moet zijn. „Als het bijvoorbeeld voor 1 maart niet verkocht is kunnen we er speeltoestellen neerzet ten". WD-woord voerder J. M. van Langeraad verhulde zijn teleurstelling niet. „Ik betreur al deze commotie over een wip, een schommel en een klimrek". Hij deed de suggestie om nog eens met alle betrokkenen om tafel te gaan zitten om de kwes tie de wereld uit te helpen. Raadslid G. A. M. Cobussen (PvdA) sloot zich aan bij de zienswijze van het CDA. Ongewenste effecten Wethouder Renden stelde in reactie op het commentaar van uit de raad allereerst dat een speelvoorziening in een wijk eigenlijk een must is. ,Dat hoort in een wijk waar kinde ren buiten en op straat spelen", aldus de wethouder. In zijn ogen is eigenlijk alleen de lo katie die het college aanvanke lijk op het oog had geschikt. „De lokatie naast het pand Ka millestraat 15 is eigenlijk on geschikt", stelde Renden. „Dat is een ruimte die eigenlijk ont trokken is aan het zicht van de wijk". Renden koppelde daar de opmerking aan vast dat de alternatieve lokatie weieens een opeenhoping van jeugd waar de speelvoorzieningen feitelijk niet voor bedoeld zijn kan geven". VVD-raadslid J. M. van Lange raad^,Betreur commotie over wip,Schommel en klimrek". Hij liet weten dat de gemeente zich zeker zal inspannen om te proberen het perceel grond te verkopen. „Als er vraag naar garages is en de exploitatie daarvan voor de gemeente aan trekkelijk is nemen wij dat ter hand", aldus Renden. De sug gestie van Van Langeraad om nog eens met de betrokkenen om tafel te gaan zitten wimpel de Renden af. „Ik heb weinig- hoop dat men elkaar kan vin den", aldus de wethouder. over het voorstel vindt plaats in het gemeentehuis te Nieu- werkerk en begint om 20.00 uur. Op de agenda staat ook het voorstel om een bijdrage van ongeveer 1000 gulden beschik baar te stellen voor de uitgave van een supplement van het woordenboek der Zeeuwse dia lecten. De Zeeuwse Vereeni- ging voor Dialectenonderzoek vraagt de gemeente Duiveland om gedurende vier jaar vijf cent per inwoner beschikbaar te stellen. Maar het college van b en w wil liever een eenmalige subsidie van 20 cent per inwo ner geven. Voor de bouw van een beusje rondom de zitbank aan de Bur gemeester van Veenstraat te Nieuwerkerk is 750 gulden no dig. Het college stelt de raad voor ook dit bedrag beschik- ZIERIKZEE - De heer C. J. uit Zierikzee deed aangifte van vernielingen die werden aan gericht in een fietsenhok aan het Haringvlietplein. Het betrof een bekladding. Met rode verf waren twee woorden op de muur gespoten die overi gens niet te lezen waren. De omvang van de schade is niet bekend. ZIERIKZEE - Donderdagmid dag vond op de kruising Julia- nastraat/Kleine Zelkeweg na bij Zierikzee een aanrijding plaats waarbij twee personen auto's werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde om on geveer 16.30 uur toen de heer M. T. uit Brouwershaven ko mende vanuit de richting Groe ne Weegje linksaf sloeg op de bovengenoemde kruising. Hij zou daarbij de heer J. S. uit Zierikzee hebben gehinderd die hem tegemoet kwam op de zelfde weg. Er ontstond een aanrijding waarbij beide auto's werden beschadigd. SEROOSKERKE - Op de T- kruising Rijksweg N-57/Stoof- weg nabij Serooskerke zijn donderdag twee personenau to's op elkaar gebotst. Het ongeluk gebeurde om on geveer 17.30 uur toen mevrouw K. van de E. uit Almelo met haar personenauto vanaf de Dammenweg de Stoofweg wil de oprijden. Zij stond bij de T- kruising stil achter een perso nenauto bestuurd door de heer G. K. uit Wissenkerke en ver wachtte dat haar voorganger weg zou rijden. Daardoor trok ze op en reed achterop zijn auto. Dat kwam zo hard aan dat de auto van mevrouw Van de E. moest worden wegge sleept. Ook de auto van de heer K. werd beschadigd, maar hij kon wel doorrijden. ZIERIKZEE - De crisisopvang van het Leger des Heils in Zie rikzee is op zoek naar vrijwil ligers. Doelstelling van de crisisop vang is het verlenen van op vang en onderdak voor korte duur. Men kan er maximaal twee nachten verblijven. De crisisopvang is bedoeld voor mensen, ongeacht leeftijd, le vensbeschouwing, nationali teit of maatschappelijke posi tie, die in een crisissituatie zit ten. In de praktijk komt het er op neer dat onderdak verleend wordt aan iedereen die een be roep doet op de crisisopvang. Het Leger des Heils neemt geen drugs- en alcoholverslaaf den op. 's Nachts is er altijd een vrijwilliger die de zogenaamde 'slaapdienst' doet. De gasten zijn dan niet alleen en kunnen zich niet verloren voelen. De groep medewerkers is echter op dit moment te klein om de slaapdiensten zonder proble men in te kunnen vullen. Wie meer wil weten kan bellen met het Leger des Heils in Zierik zee (01110-12075 of 01119-1951). baar te stellen. Heel wat meer, 28.000 gulden is nodig voor de aanschaf van een nieuwe hout- versnipperaar voor de buiten dienst gemeentewerken. Op de investeringslijst is hiervoor een bedrag van 25.000 gulden geraamd. Het Duivelandse col lege stelt de raad voor om het resterende bedrag te betalen uit de post aanschaf machines openbaar groen. Bestemmingsplan Erling Steenstraat De uitvoering van civiele wer ken, de aanleg van gas-, water en elektriciteitsleidingen in een deel van de Elzenstraat in Nieuwerkerk kost 10.000 gul den. Het betreft een nieuwe uitbreiding van het bestem mingsplan Erling Steenstraat. Het college van b en w stelt de raad voor ook dit bedrag be schikbaar te stellen zodat de werkzaamheden over niet al te lange tijd kunnen beginnen. De gemeenteraadsvergadering kan door iedere belangstellen de vanaf de publieke tribune worden gevolgd. Zierikzee kampt, evenals de overige gemeenten op Schou- wen-Duiveland, al vele jaren met een tekort aan politiemen sen. Keer op keer zijn brand brieven aan de betrokken mini steries op niets uitgelopen. Me de daarom heeft de PvdA-frac tie het idee van de stadswach ten geïntroduceerd. Maar het college van b en w blijft in eer ste instantie bij het vasthou den aan de strijd voor een ver hoging van de organieke sterk te van het reguliere korps. ,-,Met stadswachten kan de werkdruksituatie van de poli tie worden ontlast. Op dit ter rein zijn er echter recentelijk weer nieuwe ontwikkelingen in gang gezet. De politie-minis- ters hebben een nieuwe politie functionaris geïntroduceerd, de zogenaamde politie-surveil- Iant. Verder overwegen zij de reservepolitie op te heffen en vrijwillige politie in te voe ren", aldus b en w. Aandacht Een en ander biedt de korpsbe heerder de mogelijkheid om binnen de organisatie zelf weer aandacht te besteden aan de- toenemende behoefte aan toe zicht op- en beheer van de openbare ruimte. Het college: „Wij sluiten niet uit dat de functie van stadswacht voor deze ontwikkelingen binnen afzienbare tijd weer tof het verleden zal behoren. Wij zul len dit uiteraard bij hét onder zoek betrekken". Overigens - zo krijgen alle frac ties te horen - koestert het col lege wel een sprankje hoop nu De bijeenkomst werd geopend met een welkomstwoord door mevrouw L. v. d. Houten. Zij vertelde dat ze in de loop van de ochtend verschillende tele fonische reacties had gehad van genodigden die verhinderd waren. In het bijzonder verwel komde zij mevrouw Tees, de heer R. v. d. Weide van de Stichting Welzijn Ouderen en de dames Visser en Meerhof van de diaconie van de Her vormde Gemeente Renesse. Optredens Hoogtepunten van deze mid dag waren de beide optredens van de kindervolksdansgroep De Babbelaars uit Heinkens- zand onder leiding van me vrouw Irene Hoogenboom. Ver der was er samenzang van het clublied en een speciaal jubi leumlied en er werd gezellig gekletst tijdens de verschillen de pauzes, waarin ook getrak teerd werd. Mevrouw Tfees feliciteerde de soos namens het gemeentebe stuur met het jubileum. Zij vertelde dat zij en haar man sinds begin juni in Wester- schouwen wonen en dat dat hen uitstekend bevalt. Zij be loofde in de toekomst af en toe eens binnen te wippen op de soos. Zij riep de aanwezigen op om gezellig op dezelfde weg door te gaan en wenste de soos veel geluk voor de toekomst. Namens de Stichting Welzijn Ouderen werd kort het woord gevoerd door de heer R. v. d. Weide. De heer Schoonaard bracht de felicitaties over namens de so- sen uit de omringende kernen en bood tevens een enveloppe met inhoud aan. Het laatste woord in de rij der sprekers was aan ds. C. Breg- man, namens de Hervormde Gemeenten Renesse en Noord- welle. Hij stelde dat er een nauw band is tussen de soos en de Hervormde Gemeente. Dat is te begrijpen als men bedenkt DEN HAAG - Overheveling van het landbouwonderwijs naar het ministerie van onder wijs en wetenschappen is voor minister Bukman van land bouw, natuurbeheer en visserij bespreekbaar. Burgemeester Asselbergs: ,,Geen moeite met onderzoek stadswachten". het ministerie van justitie op Kamervragen heeft toegezegd de werksituatie op Schouwen- Duiveland nogeens nader te la ten onderzoeken. Burgemees ter en wethouders hebben naar aanleiding van deze ontwikke ling bij de minister aan de bel getrokken en gevraagd om dui delijkheid omtrent de aard en het tijdstip van zijn studie. „In antwoord op de vraag van de PvdA stellen wij zowel mon deling als schriftelijk de korpsbeheerder van de regio nale politie, alsook het Regio naal College Politie op de re- creatieproblematiek alhier te hebben gewezen en hebben ge vraagd deze in Zeeuws perspec tief te plaatsen". Tbegezegd is adhesie te betuigen aan het Schouwen-Duivelandse initia tief en daarenboven het minis terie te wijzen op de algehele Zeeuwse problematiek. dat de soos 35 jaar geleden werd opgericht met medewer king van de diaconie. Hij filo sofeerde naar aanleiding hier van op het thema 'Elkaar de hand reiken'. Aan het slot van de middag wa ren er bloemen voor de dames Kappers en Lindhout, die de volle 35 jaar van het bestaan van de soos erbij betrokken waren. OUWERKERK - De Raad van State heeft het beroep van de Coöperatieve vereniging van eigenaren Salvatorhoeve ver worpen. Met die uitspraak lijkt de strijd van de bewoners van het Ouwerkerkse bunga lowpark voorbij. Enkele jaren zetten zij zich in om de schuurtjes en andere bij gebouwen die zij illegaal aan hun huizen hadden gebouwd te mogen behouden. Vorig jaar deed de Raad van State al een uitspraak waaruit bleek dat de gemeente Duiveland in haar recht stond bij haar eis aan de bewoners de bijgebouwen af te breken. De eigenarenvereni- ging diende daarna een ver zoek bij de gemeente Duive land in om via een bestem mingsplanwijziging de bebou wingsoppervlakte rondom de woningen groter te maken. Tben de gemeenteraad dat ver zoek niet wilde inwilligen ging men ook daartegen in beroep bij de Raad van State. Die heeft de gemeente Duiveland ook hierin in het gelijk gesteld. In middels zijn alle illegale bouwsels door de eigenaren af gebroken. De gemeentesecreta ris van Duiveland, F. C. Diele- man liet blijken tevreden te zijn met de uitspraak van de Raad van State. „Het gaat mij te ver om te zeggen dat we blij zijn. Maar het is op zich fijn dat hieruit blijkt dat we als ge meente de goede beslissingen hebben genomen". Wethouder W. G. Renden (PvdA): Weinig kans dat be trokkenen elkaar in gesprek vinden". SCHARENIJKE - Met frisse tegenzin is de gemeen teraad van Middenschouwen akkoord gegaan met het voorstel van het college van b en w om 40.000,- extra beschikbaar te stellen voor de, reeds uitge voerde, reconstructie van de Elkerzeeseweg. „Het is een beetje zuur maar er zit niets anders op dan te be talen", constateerde SGP/RPF/GPV-raadslid J. L. F. Bolleman nuchter. NIEUWERKERK - Om in de toekomst niet voor on aangename verrassingen te komen staan wil het da gelijks bestuur van de gemeente Duiveland liever een computer met bijbehorende software huren dan kopen. Tijdens de gemeenteraadsvergadering op donderdag 28 november stelt het college van burge meester en wethouders aan de raad voor hiervoor een krediet van 92.000 gulden beschikbaar te stellen. RENESSE - Met een feestmiddag in het plaatselijk dorpshuis vierde de bejaardensoos van Renesse deze week het 35-jarig bestaan. Naast de soosleden van de jubilerende soos, waren ook leden van de sosen van Ellemeet, Noordwelle, Serooskerke, Haamstede en Burgh van de partij. In totaal beleefden zo'n 185 ou deren de feestelijke viering mee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5