I f* Koude en winderige koopochtend slecht ter been zijnde mensen DE HOEVE AAN DE LINGE W:4 I, Expositie in de RSG Schwarzenegger held in Terminator 2 Met warme readies In Zeeland naar verhouding meer doden in verkeer Intocht van Sinterklaas in Renesse 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Het waaide hard en de temperatuur was maar enkele graden bo ven nul. Guur weer dat de mensen in rolstoelen en de vrijwilligers die hen door de binnenstad voerden goed voelden. Maar toch was de koopochtend voor slecht ter been zijnde mensen die woensdagmorgen plaatsvond in Zierikzee weer een succes. Het jaarlijks terugkerende eve nement werd georganiseerd door de SVOZ, de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsec tor. Een stichting waarin vrij willigersorganisaties als de Welfare en de kolonnes van het Rode Kruis, de Hervormde Vrouwen Dienst, de UW, Zon nebloem, Leger des Heils en Tafeltje Dekje zijn onderge bracht. In totaal waren bijna 50 vrijwilligsters van bovenge noemde organisaties in de weer om de slecht ter been zijn- den in staat te stellen te winke len. In totaal werden zo'n zestig mensen afkomstig van heel Schouwen-Duiveland thuis op gehaald met rolstoeltaxi's en personenauto's. Enkele taxibe drijven en particulieren stel den hiervoor hun voertuigen gratis ter beschikking. Vanaf het Havenplein werden de mensen naar de Hema vér- voerd. Het bedrijf nam vele ja ren geleden het initiatief voor het houden van koopbijeen komsten voor gehandicapten. Aanvankelijk werd daarvoor de winkel 's avonds open gesteld voor de slecht ter been zijnde mensen. Nadat de SVOZ de organisatie van de koopochtend op zich heeft genomen, gaat men 's morgens winkelen. „Wanneer men zich gewoon tussen het winkelend publiek bevindt voelt men zich minder snel een aparte groep", aldus mevrouw B. van der Linde-Florusse. Zij begroette de mensen in de He- ma en bedankte de directie van de winkel voor de consumpties die men aanbood. Die consumpties werden na af loop van het winkelen genut tigd in het Hervormd Kerkcen trum waar vrijwilligsters van de Hervormde Vrouwen Dienst de mensen van koffie voorza gen. Mevrouw A. Holland van het Leger des Heils die als gast vrouw optrad kon daar ook Zwarte Piet verwelkomen. De knecht van Sinterklaas was volgens eigen zeggen per raket gelanceerd omdat Sinterklaas niet nog in Zierikzee was aan gekomen. Gekleed in Schouwse kleder dracht las mevrouw Blom uit Renesse het komische verhaal De Optocht voor. Verder wer den liedjes gezongen die op de piano werden begeleid door mevrouw T. van 't Leven. Aan de enthousiaste reacties van de mensen was te merken dat zij de koude waarin de koopoch tend dit jaar plaatsvond snel waren vergeten. Winkelen vanuit de rolstoel. Bijna 60 slecht ter heen zijnde mensen namen deel aan de koopochtend die werd georganiseerd door de SVOZ. (Foto: Joop van Houdt). MIDDELBURG - Provinciale staten van Zeeland willen dat gedeputeerde staten (gs) van de provincie bij minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) aandringen op verbetering van het hoofdwegennet in Zeeland. In een statenbreed ingediende motie wij zen de fracties op het hoge aantal ernstige verkeers ongevallen in Zeeland, met name in Zeeuws- Vlaanderen, ten opzichte van de rest van Nederland. Uit een onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) over de periode 1983 tot en met 1989 is onlangs ge bleken dat het aantal ernstige ongevallen, gerelateerd aan het aantal inwoners, in Zeeuws- Vlaanderen zestig procent ho ger ligt dan het gemiddelde in Nederland. Het aantal doden in het ver keer is in Zeeland dit jaar ver der gegroeid ten opzichte van vorig jaar. In 1990 vielen vijftig verkeersdoden te betreuren, waarvan 22 in Zeeuws-Vlaan- deren. Dit jaar vonden tot nu toe in de provincie al 52 perso nen in het verkeer de dood waarvan 29 in Zeeuws-Vlaan- deren. De SWOV concludeert in het onderzoek dat de ongeval len voor een groot deel te wij ten zijn aan de kwaliteit van het hoofdwegennet. Zeeuws-Vlaanderen kent slechts een enkel stuk autoweg, zegt een woordvoerder van het Regionaal Orgaan voor de Ver keersveiligheid in Zeeland des gevraagd. De rest van de wegen wordt ook gebruikt door lang zaam verkeer. Ook hebben weggebruikers te maken met veel kruisingen. Minister Maij- Weggen zei vorige week tijdens een bijeenkomst van het CDA- Walcheren dat in Zeeland eer der gedacht moet worden aan verandering van het rijgedrag, dan aan aanpassing van we gen'. Pleitnota De statenfracties herinneren gs, het dagelijks bestuur van de provincie, dinsdag in hun motie aan een "eerdere toezeg ging van de minister om de we gen aan te passen. Gs moeten volgens de fracties op korte termijn aangeven hoe de pro vinciale wegen moeten worden aangepast, hoe dit gerealiseerd kan worden en op welke ter mijn. Ze verwachten dat het dagelijks bestuur bij voor beeld in een pleitnota aan mi nister Maij-Weggen hetzelfde vraagt met betrekking tot de rijkswegen. Door MIEN VAN 'T SANT 103 Och! Ze heeft zich immers toch al voorgeno men hem aan Arie te geven ingeval hij zijn diploma zou halen straks. En ze zit ook nog wel eens op de fiets. Weet je wat? Ze moest maar een hond aanschaffen. Dan werd je wel gedwongen enkele kéren per dag te gaan wandelen. Een hond die dan wèl bij haar bruine uitrusting zou passen. Geen herder, maar een rustig beest dat de boel in huis niet zou vernielen, maar toch waaks zou zijn. Vooruit! Weer iets om zich op te verheugen. De nieuwe bedrijfsleider kan haar wel inlichten. Hij heeft vroeger een poos in een kennel gewerkt, zal wel weten welk soort ze het best kan nemen. Ze moet het leven maar puren zolang ze het kan. Dat zag je nu weer met Neel. Zó gezond en zó dood! En nooit echt van het leven genoten. Nee, zijzelf zou wel zorgen dat het anders in zijn werk ging. Geen week later is Dien de Jong opnieuw op pad. Ditmaal naar Ginneken. De be drijfsleider heeft naar alle kanten geïnfor meerd. 'In Ginneken is een kennel, waar voor ik kan instaan, mevrouw', heeft hij ge zegd. 'Welk ras? Ik wil een bruine hond hebben'. Hij schiet in de lach. 'Neemt u me niet kwa lijk. U doet net of honden alle kleuren van de regenboog kunnen hebben'. Ze moet ook lachen. 'Inderdaad! Zwart zou ook kunnen. Of grijs!' 'De mevrouw die ze fokt, heeft uitsluitend airedale-terriërs. Een rustig soort. U kent t ze stellig wel. Mooi bruin met een donkere rug. En wat u zo graag wilt erg trouw en niet zenuwachtig. Maar u moet zelf maar zien. Ik heb er het mijn aan gedaan'. 'Dank je!' zegt ze een beetje uit de hoogte. 'De uiteindelijke beslissing neem ik na tuurlijk zelf'. Het weer is miezerig, lang zo mooi niet als toen ze uit Drenthe terugkwam. Tbch heeft ze haar nieuwe uitrusting aangetrokken. Ze móest wel; haar nieuwe hond moet immers in dezelfde tint zijn. Het is haar nog steeds een ergernis dat de auto zo afwijkend van kleur is. Als ze maar dorst, kocht ze nu al een andere. Een, die op alle kleuren af gestemd zou zijn. Toch er nog eens over den ken. Ze zou deze per slot van rekening ook kunnen inruilen. Hij was nog niet oud, er was geen enkele ongerechtigheid aan te be kennen. Ook niet weer een coupé. Nu ze van plan was haar nieuwe hond af en toe mee te nemen, mocht de wagen achterin wel wat ruimer zijn. En dan bijvoorbeeld gebroken wit met bruinieren bekleding. Ze ziet het geheel al voor zich. Een beige met bruine wagen, zijzelf in haar suède jas en de nieu we aanwinst, de hond, bruin met een donke re rug. Een plaatje uit een modetijdschrift! 'Och, wat een schatten! Ik zou ze zo wel alle drie willen nemen'. Dien de Jong zit ge hurkt bij het levenslustige drietal, waaruit ze haar keus zal moeten doen. De eigenaresse lacht. 'Drie zou wat te veel van het goede zijn, vrees ik. Twee kan erg leuk zijn, maar je moet er ruimte voor heb ben. Heeft u een grote kamer?' Dien kijkt de ander aan. 'Ik woon op een boerderij immers. Niet alleen een grote ka mer, overal ruimte te over. Maar nee! Ik moet er toch maar geen twee nemen. Welke zoudt u me aanraden?' 'Wat Heeft u het liefst? Een reu of een teef?' Dien haalt haar schouders op. 'Hij moet in ieder geval bij mijn jas kleuren', zegt ze vlug. 'Houden ze dezelfde kleur? Dan zou de grootste daar de beste zijn'. 'Een reu dus? Vrouwtjes zijn over het alge meen rustiger. Trouwer ook! Mag ik vragen? Bent u met velen thuis? Ik bedoel: zal het zo worden dat uw hond veel bazen krijgt?' 'Feitelijk mij alleen maar. Mijn zoon is veel weg 's avonds. Overdag is hij in de stad op school'. 'Neemt u dan de kleinste. U hoeft niet bang te zijn dat ze in haar groei achterblijft. Maar je ziet nu al dat ze het liefste karakter heeft. Onze baby Cora. Ze wordt nog wat donkerder ook. Veel borstelen en u strikt aan het dieet houden. U zult een toegewijd huisdier aan haar hebbcn'.(wordt vervolgd) VOORBURG - In het derde kwartaal van 1991 hadden ge middeld 563.000 personen een werkloosheidsuitkering. Dat zijn er negenduizend minder dan in het derdfe kwartaal van 1990. Die daling is beduidend minder dan in voorgaande kwartalen, aldus het CBS. Vrijdag 22 november NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.05 uur Daan Modderman, een mooi portret, portret van een 'gewone' Nederlander. Herh. 16.55 uur De roze panter, teken film. 17.07 uur KRO's Tekenfilm festival. 17.30 uur Woef, Engelse jeugd serie. 18.00 uur Boggle, spelprogram- ma. 18.28 uur Ja, natuurlijk extra, natuurdocumentaire serie. 18.58 uur Ha, die pa, Neder landse comeyserie. 19.25 uur Dinges, een panel moet raden wat kinderen be doelen. 20.00 uur Journaal 20.26 uur Maak dat de kat wijs, een panel moet raden welk ver haal waar is. 21.12 uur Rondom tien, praat programma. 22.03 uur The Bee Gees live, re gistratie van hun One for all- toernee in Australië. 22.50 uur Dokument: Over Wil lem van Iependaal (1891-1970), portret van deze Rotterdamse schrijver. 23.24 uur Miniatuur. Orgelim provisatie op het thema leven en dood. 23.29 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal. 16.05 uur Kijk TV, populair we tenschappelijk programma. 16.31 uur Muziek uit Belfleur, compilatie van de muziek uit de middagmagazine. 16.45 uur Benny Hill in New York, amusement met deze En gelse komiek. 17.31 uur Kreatief met karton, 7-delige cursus. Afl. 2. 17.50 uur De tv dokter, medi sche tips door dr. Ferdinand Zwaan. 18.00 uur Journaal. 18.20 uur De teenage hero turt les, tekenfilmserie. 18.48 uur Te land, ter zee en in de lucht, vandaag: Met glans van de schans. 19.20 uur Vocaal centraal, serie muziekprogramma's. Gast heer: Gerard Joling. 19.59 uur De leukste thuis, home-videofilmpjes. 20.38 uur 'Allo 'allo, comedy serie. 21.13 uur Medisch Centrum West, ziekenhuisserie. Afl.: De verdenking. 22.14. uur De tv dokter, medi sche tips met Ferdinand Zwaan. 22.15 uur Crime time, magazi ne over alle facetten van de misdaad. Presentatie: Jaap Jongbloed. 22.55 uur In the heat of the night, politieserie. 22.45 uur The sorcerer, Ameri kaanse speelfilm uit 1977 van William Friedkin. 01.53 uur Journaal NEDERLAND 3 08.55, 13.00 en 17.55 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 09.00 uur Huisje boompje beestje, les 33. 09.30 uur Landen in Europa, les 4. 10.00 uur Nieuws uit de natuur, les 10. 10.30 uur Computerjournaal, afl. 3. 11.00 uur Schooltv-weekjour- naal, les 10. 18.00 uur Journaal 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Jeugdjournaal 18.45 uur Het klokhuis 19.00 uur Wat doe jij nou? Pro gramma over school- en beroe- penkeuze. 19.30 uur Monopolie, Deense serie. 19.54 uur Uitzending van het GPV. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Het orkest, program ma over de muziek, de geschie denis, de instrumenten en de uitvoering door presentator Dudley Moore en Sir Georg Solti. Afl. 8. 20.55 uur Venetië boven water, documentaire over de proble men en oplossingen van de stad Venetië. 21.47 uur Marilyn Horne zingt Copland. Mezzosopraan Mari lyn Horne zingt t.g.v. het 100- jarig bestaan van Garnegie Hall. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio sport jour naal. 22.30 uur NOS-Laat, achter grondinformatie. 23.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.30 uur Schooltelevisie. 17.30 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 326. 18.05 uur Postbus X, jeugdse rie. 18.30 uur TV 1 - Top 30, de 30 best verkochte singles in Vlaanderen. 19.00 uur Buren, Australische serie. 19.20 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.25 uur Extra politieke tri bune: CVP. 19.30 uur Nieuws en sport. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur Sledge Hammer, Amerikaanse komische poli tieserie. 20.30 uur Baraka, drie kandi- datenkoppels spelen o.l.v. Do naat Deriemaeker voor de we reldreis. 21.35 uur Kronieken. Vandaag: Leuven, geestrijke stad. 22.25 uur Kunst-zaken. Aansl. Paardenkoersen en Kwislijn. 22.30 uur Vandaag/Sport 22.50 uur Tijd is geld, program ma over mensen en geld. 23.00 uur Vijand van de vijand (The enemy of the enemy), 8- delige Zweedse spionageserie. 23.50 uur Coda, Julia Tulkens leest voor uit eigen werk. Van daag: Mijn man zegt me, leef en denk niet aan de dood. BRT 2 18.55 uur Journaal 19.00 uur Pleople and places, 10-delige reeks over het dage lijks leven in Groot-Brittannië. Afl. 10. 19.30 uur Grensstad, Frans/Ca nadees/Amerikaanse serie. 19.55 uur Kijk uit! 20.00 uur Verkiezingsdebat. Aansl. Extra politieke tribu ne: CVP. 21.30 uur Journaal/Sport. 22.00 uur Vlaanderen vakan tieland, een stad, gemeente of een thema wordt toeristisch uitgelicht. 22.35 uur Première film vi deo. Filmmagazine. 23.05 uur Mozartsymfonieën, 5-delige reeks over-de evolutie van Mozart. Deel 2. ZIERIKZEE - Dinsdag is in de Rijks Scholen Gemeenschap Pro fessor Zeeman te Zierikzee een expositie van start gegaan die werk van negen beeldend kunstenaars op Schouwen-Duiveland omvat. Namelijk Arie Berkulin, Marinus van Dijke, Tien Heestermans, Teja van Hoften, David van de Kop, Jan van Munster, Jon van de Riet, Gust Romijn en Gerrit van der Ven. De aanleiding van de expositie is het feit dat de school in december wordt overgedragen aan een regionaal bestuur bestaande uit ver tegenwoordigers van de gemeenten op Schouwen-Duiveland. De Rijks Scholen Gemeenschap wordt Regionale Scholen Gemeen schap, maar blijft dus RSG. De schilderijen hangen in galerie Ga lerij; de gangen van het schoolgebouw. Ze zijn tot 21 december el ke maandag van 14.30 tot 15.30 uur vrij te bezichtigen. Of na een telefonische afspraak via 01112-2017. Op de foto van Joop van Houdt een aquarel van David van de Kop. Op saterdag 23 november RENESSE - Zaterdag 23 no vember komt Sinterklaas naar Renesse. De Goedheiligman wordt omstreeks 14.00 uur ver wacht. De Sint wordt, met zijn gevolg, door de jeugd opgewacht op het parkeerterrein aan de Laone. Van daaruit wordt met muziek vereniging Luctor et Emergo voorop een rondrit door Renes se gemaakt. In het dorpshuis wordt de Sint ontvangen. Hij wordt dan toegesproken door burgemeester H. Tbes. ZIERIKZEE - In de Concertzaal te Zierikzee draait zaterdag 23 en zondag 24 november en 1 december de gewelddadige film Terminator 2 met 'held' Arnold Schwarzenegger. Filmkeuring twaalf jaar. De drie voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Gekweld door de wetenschap dat op 29 augustus 1997 - Judg ment Day (Dag des Oordeels) - drie miljard mensen zullen om komen in een nucleaire oorlog, verblijft Sarah Connor (Linda Hamilton) in een psychiatri sche inrichting. Zij weet ook dat haar 12-jarige zoontje, John (Edward Furlong), in de toe komst, na deze Judgment Day, de leider zal zijn van het men selijk verzet tegen Sky net, het commandocentrum van de ma chines, die de macht zullen hebben overgenomen. Skynet treft echter voorzorgs maatregelen en stuurt een vechtmachine, een terminator (Robert Patrick), vanuit de toe komst met de opdracht om de toekomstige leider van het ver zet, John Connor, te doden. Ge lukkig zendt het verzet uit de toekomst eveneens een termi nator (Arnold Schwarzeneg ger). Deze terminator heeft als enig doel om John in leven te houden. John ontdekt al snel dat zijn beschermer, de 'goede' termi nator, automatisch alles doet wat hij hem opdraagt. Zo leert John hem dat het verkeerd is om mensen te doden. Dat ver baast de terminator, maar voortaan zal hij mensen alleen nog maar verwonden. Dit in te genstelling tot de 'slechte' ter minator, die een meedogenloze killer is, vooral dank zij zijn technische mogelijkheden. Hij is gemaakt van vloeibaar me taal en kan met het grootste ge mak een heleboel andere, ver schillende gedaanten 'aanne men. John en zijn terminator bevrij den Sarah uit de inrichting en gaan naar Dyson (Joe Morton) de wetenschapper die werkt aan technologische vindingen die leiden tot de nucleaire ver nietiging. Als Dison hoort waar zijn werk toe dient, be sluit hij het lab en de superchip waaraan hij werkte, te vernie tigen. Voortdurend worden de helden tegengewerkt door de slechte terminator. Via bloedstollende achtervolgingen en schermut selingen belanden ze uiteinde lijk in een staalfabriek. Hier vindt een fantastisch gevecht plaats. Een van de twee termi nators zal als overwinnaar uit de strijd komen.... Advertentie De Concertzaal te Zierikzee znlcnh" 23 no\. 20.(Ml i I nm. 20.00 i I «Ier. 20.00 i f4 DEN HAAG - De Tweede Ka mer is het volledig eens met een reeks maatregelen die de regering wil nemen om mensen die een woning kopen beter te beschermen tegen aannemers en makelaars. Dat is gebleken in een debatje met de bewinds lieden Hirsch Ballin (justitie). Van Rooy (economische zaken) en Heerma (volkshuisvesting).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4